NIEUWE No 98 Donderdag 28 Augustus 1928 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht IMTERG. TELEPHOON 52 L4JGEDUKER (OIRIIT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 ült[|3V8! Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote letteis naar pkatsruimte Nadruk verboden. Die overwinnaars in den grooten o0rlog hebben en dat was begrijpelijk en oorlogsrecht toen de machtige tegenstander zich niet meer verzet ten kon, de wereld ingedeeld naar hun behoefte. En waar tegen de gevaren der toekomst nun machtspositie zoo goed mogelijk verzekerd moest zijn, hebben ze er allereerst voor gezorgd zich zelf en eigen bondgenooten zooveel mogelijk te versterken en zoo noodig nieuwe staten te stich ten, die mede dienst konden dioen om 'tegen de verslagen tegenstanders in de toekomst een sterke barrièoie te vormen en een tegenwicht tegen de aan do overwinnaars vijandige machten. Maar ze hebben er daarbij te weinig aan'gedacht, dat oe thans in een gezamenlijke vijandschap vereenig' de staten ook hun tegenstrijdige belangen had den en ze door deze versterking ook veelal tie te genstellingen verscherpten, die zich reeds voor dien hadden doen gelden. Dit wreekt zich thans wel in de eerste plaats aan de Dalmatijnscho kust. Italië en Zuid Sla vië zijn altijd tegenstanders geweest. Maar beider verzet tegen de voortirin- ging der Donau-monarchie maakte, dat deze te genstelling zich nauwelijks openbaarde. Nu ie Donau-monarchie als mededinger is uitgescha keld begint deze tegenstelling zich steeds duide lijker te openbaren. Maar bovendien krijgt zij scherpere vormen door de machts* en gebiedsuit breiding van Servië, dat tot Zuid-Slavië is uit gegroeid. Het is daardoor niet alleen een ernstige mededinger geworden naar de heerschappij in die Adriatische Zee, die niet zoo gemakkelijk meer tot toegeven geneigd is, maar het heeft ook .gebie den toegewezen gekregen, die reeds lang' Italië's begeert© opwekten en volken in zich opgenomen die zich door Italië bedreigd voelden en Italië als de groote vijand zagen. Die gevolgen hebben zich ook nu weer in de anti-Iataliaansche rel letjes te Split, maar evenzeer in het verzet tegen de ratificatie van het verdrag van "Lettumc en de verbittering daarover in 'tDalmatië waar de Italianen zich bij dit verdrag groote vtkJrdeelen bedongen 'hebben, geopenbaard. En die gevolgien maken niet alleen de I taliaansch-Zuid -Sla vis che verhouding gespannen, maar richten zich ook rechtstreeks tegen den Zuid-Slavischen staat, wier eenheid zij belreigem, doordat liet verzet tegen de regeering te Belgrado, waarvan de Kroatejn da leiding hebben, zich uitbreidt ovei andere nieuw-Servische gebieden en in kracht toeneemt. Zoo blijkt het doel dat de overwinnaars te Ver sailles nastreefden, ernstig bedreigd. De fellere tegenstelling tussehen Zuid-Slavië ien Italië verzwakken in ernstige mate de machts positie der Entente. Maar de versterking van den Servisehen bondgenoot, waarvan die grootere fel heid het gevolg is en die dienen moest om op ien Balkan een sterk tegenwicht tegen_Duitsöhe en Hongaarsch'Turksche invloeden te vormen en ie machts-positie der Entente zoo in Zuid-Oost als Midden-Europa te versterken, dreigt problematiek te worden en op eeu verzwakking te zullen uit* loopen. En het is zeer de vraag, df de overwin- naars in den grooten oorlog zich hier niet ern stig misrekend hebben. Ze hebben het ook elders gedaan. Duitsc.hland herstelt zich en in Bus land houdt de bolsjeiwis- I tisehe heerschappij, waartegen ze zich zoo krach- tig verzet hebben, nog altijd stand. Zullen ook de mandaatsgebieden tenslotte een vergissing blijken? %t lag geheel in den lijn der bedoeling van de overwinnaars zich zeiven vette brokken uit het gebied der overwonnenen toe te eigenen. Toen die bedoeling met 's heeren 'Wilson's bedoe ling in 'botsing kwam, hebben ze de maniaats gebieden uitgevonden. Ze kregen nü die brokken niet in eigendom, maar als mandaatgebieden. Bat wil zeggen dat de Volkenbond ze kreeg en ze weer aan hen afstond. Behalve de naam veranderde er niets. Of toch misschien iets? De leuze van zelfbeschikkingsrecht, door de Enten te tijdens den oorlog aangeheven, om Te volken aan haar zij te krijgen had ook de niet-Eurapiee- sche volken Wakker geschud. En nu ze niet ais kolonieën, maar als mandaatgebieden aan de over winnaars wierden weggeschonken, meenden ze daaraan een sterker recht op onafhankelijkheid te kunnen ontleenen. Die aanspraken zijn het, waar van de overwinnaars nu den last oniervinieu. Be Fransehen, die in Syrië al zooveel met de Brusen te stellen hebben gehad, merken het aan de homing der Nationale Vergadering m Syrië. Die Vergadering, bezig een grondfwet samen te stellen, eischt daarin vaststelling van Kyrie s zeil standigheid in de buitenlandsobe politiek, een nationaal leger en 'bevoegdheid van de Syrische regeeriug om de staat van beleg af te kondigen. Maar een dergelijke onafhankelijkheid strookt al heel slecht met Frankrijk's bedoelingen. En om dat de Nationale vergadering niet naar rede wildje luisteren, is zij door den Framechen landvoogd voor drie maanden geschorst, wat allicht het voorspel voor een ontbinding zal zijn. Be Fran sehen zouden zich daarvan heel weinig behoeven aan te trekken, wanneer niet die ongelukkige naam, mandaatsgebieden, oorzaak was dat de pu- bieke opinie der wereld neiging had er zich mee te bemoeien en de Volkenbond naar die gebieden schuinoogt. Waar de Syriërs niet licht zullen toegeven.: kunnen de Franschen daarvan nog heel wat dis-: plaisir beleven en wellicht in allerlei moeilijk heden gewikkeld worden. De ovenwinnaars te Versailles hebben wielis- i waar de wereld naar behoefte geregeld, maar de Wereld heeft niet altijd lust zich naar 'die be hoefte te blijven schikken. En dat is het wat de bedoelingen dier overwinnaars toch nog vaak doet mislukken. Vergadering va n het bestuur der Langen dij ker Groente Centrale op Maandag 20 Augustus 1928 in het betaalkantoor. Tegenwoordig 21 leden. Die voorzitter, de Burgemeester, opent met een welkom en iu het bijzonder den heer W. Ie Mair als nieuw lid voor Schermerihom. Hierna werd voorlezing gedaan van een inge komen schrijven van het adviseerend medlebe st uuursl id, den heer C. Wagenaar "Kz., waarin vermeld werd, dat ideze als zoodanig bedankte, naar aanleiding van een artikel in lrDe Tuinderij" van 27 Juli j.l., onder „Tribuut". De heer Wagenaar bedankt in zijn schrijven het bestuur voor de prettige wijze en vïLendschap- peijke samenwerking, welke hij stelëds (heeft mogen ondervinden en "hoopt dat zijn opvolger ook steeds hetzelfde mag ondervinden. Voorzitter zegt dat hij zeker wel namens de gie- heele vergadering spreekt, dat hiet hem zeer veel leed doet, dat de heer Wagenaar hleeft bedjankt als bestuurslid. Door zijn werken bezat hij ons aller hoogachting en waardeering en 'zijn advie zen werden steeds op hoogen prijs gesteld. Vanaf de oprichting der L.G.C. in 1911, is de heer Wagenaar in ons midden geweest en wij hebben steeds alle steun en medewerking van hem mogen ontvangen. De heer Wagenaar was een hoogst bevoegd man om 'mede de zaken te regelen, hetgeen steeds door hiem gedaan werd op de meest vriendschappelijk© wijze, zoo.lat het voor ons hoogst aangenaam was met hem samen te werkeu. Het doet ons dan ook diep leed,' zegt spr., dat wij den heer Wagenaar moeten, missen en wij betuigen hem onzen hoogsfön dank voor al hetgeen hij voor ons en met ons hééft ge daan. Hierna werden Je notulen gelezlen, Welke on veranderd werden vastgesteld en gjeteektend'. De keurlijst over Juli bevhtte 31 keuringen. Uit het rapport over het nazien van het b»v taaikantoor bleek, dat er iu de maand Juni ge veild was voor een bedrag van f 301974.49, waar van voor Broek op Langendijk f 126.161.29. Koe dijk f 34378.87, St. Pancras f 84642.78, St. Pan kras R.K. f9525.01, Zuidscharwoude f1448161, Zuidscharwoude R.-K. f 4138.26, Heerhugowaard f5181.50, Heerhugowaard R.-K. f 11021 30, Ur sem f576.13, Schermer f956.48, Hensbroek f226.99, Schermerhorn f906.17, Rijp L. T B. f567.55, Rijp en Omstreken f 1131.65, Diversen f 1766:23. 1 In de maand Juli was geveild voor een bedrag van f 580250.86, waarvan voor Broek op Langen dijk f69585.37, St. Pancras f 187360.08, St. Pan cras R.K. f 22129.26, Zuidscharwoude f26430 93, ZdjSchaxwoude R.K. f6324 56, Koedijk f50348.49 Heerhugowaard f 23890.22, Heerhugowaard R.K. f 18311.81, Ursem f 15841.39, Schermer 23265.35, Henshroek f24158.40, Oterleek f6733.03, Scher merhorn f19366.Rijp L.T.B f 14188.66, Rijp eu Omstreken f 10678.19, Diversen f21629.07. Door den penningmeester werd de stand van die kas meegedeeld en teviens werd naar aanleiaing van de vorige vergadering verslag uitgebracht over den fiuancieelen toestand en werd er ern- stig op gewezen om het veilingspercentagfe niet te verlagen. Na deze uiteenzetting ging de vergadering hier mede volkomen accoord. Medegedeeld wordt dat door het Dag. Bestuur een vergadering is bijgewoond met de gemeente besturen van Koedijk en St. Pancras, waar be sproken was de weg te St. Pancras, Koedijk door de Daalmeer. Van deze vergadering waren de notulen aan wezig, welke werden voorgeleden. Uit de notulen bleek dat heel waarschijnlijk van de L.G.C. f3000 gevraagd zal worden of misschien nog iets meer, wat door het Dag. Be stuur gemeend wordt, dat de L.G.C. dit wel wou bijdragen. 'Tevens bleek uit de notulen dat hiet Dag. Bestuur van de L.G'JQ er sterk op aange drongen had, dat de weg gemaakt zou worden. Voorzitter vraagt aan de vergadering of zij deze handelingen van het Dag. Bestuur kunnen goedkeuren. De vergadering keurde de handelingen ❖an het Dag. Bestuur volkomen goed, waarbij Werd ge zegd, dat die weg voor velen van groot belang is en dat het zeer gewemsöht is dat hij spoedig tot stand bomt. Ook werd nog opgemerkt dat het tot stan 1 komen van den weg zeer bevorderd zou worden, as ook de betrokken tuinbouw vereenigingen van St. Pancras eiu Koedijk er een bijdrage aan zou den willen geven. Zeker zullen ook die het groote nut van den weg inzien en hunne gemeentebesturen werden er tevens door gerugsteund. Van het Centraal Bureau was nogmaals een schrijven ingekomen over het aanleggen van ©en ledenlijst door alle vereenigingen, welke geba seerd zijn op de wet van 1855. De1 lijsten moet(en aangelegd worden op een zegël van 50 cent, waar op handteekebingen geplaatst kunnen worden zoo veel als er ruimte is. Van de Rijper vereenigingen was bericht in gekomen dat zij zullen trachten dat alle aard appelen van hunne vereenigingen 'tte Broek ge veild zullen woelen. Van de Prov. Commissie was bericht ingeko men dat zij Willen deelnemen als Provincie aan de tentoonstelling te Utrecht en vragen daarvoor opgaaf van ieder die meent daar goede producten voor te hebben. Verzoek ingekomen van de H. M. van Land bouw, om een medaille beschikbaar te stellen voor hunne te houden tentoonstelling, waarop afwijzend wordt beschikt. Verzoek ingekomen van den heer Jb. Vrctegop om een snees land te mogen huren van de akker hij het spoor, voor opslagplaats van kratten enz. Dit verzoek wordt toegestaan. Schrijven ingekomen van de vereeniging St. Pancras (Zuid), waarin aan hiet bestuur gevraagd wordt den veilingleider 'op te 'dragen geen bonnen, af te geven voor het verknopen. van zomerkooi. De toelichting was, dat er bij hun nog al wat Kool uit de hand verkocht 'was en meenden dat daardoor de prijzen gedrukt werden. Daar de veilingleider geen bonnen had afge geven bleek het ten duidelijkste, dat als er kool uit de hand verkocht was, deze zeker zonder bonnen verkocht waren, zoodat het ktwaai in eigen vereeniging zit en wordt dan ook de af gevaardigden iu ernstige overweging gegeven, om daar een eind aan te maken. Schrijven ingekomen van de P. D:. te Wage- ningen, da.t alle aardappelen, die op wratziekten gekeurd moeten worden, naulwkeurig moeten wor den nagezien, waaraan is voldaan. Medegedeeld wordt dat het sdhuurtje op da laadplaats geree~d is, zoodat het wegmateriaal daarin opgeborgen kan worden. De heeren W. Visser, H. Glas en S.de Bo,er werden benoemd in de commissie voor het ver* zenden en verpakken van d© tweede soort bloem kool. f' Over de keurlijst werden geen op- of aanmer kingen gemaakt. Voorzitter zegt, dat hij gaarne 'het oordeel zou willen vernemen aangaande de handelingen die gedaan zijn door de Prov. Commissie, betreffende- de f20.— ,die door den Bond van Exporteurs gelegd is op elke wagon aardappelen. Spr. zet nogmaals de geheele zaak uiteen ien deelt ook mede al hetgeen door hun gedaan is. %>r. zegt wij hebben het openbaar in de couranten geplaatst, opdat iedere tuinder er mee bekend zou worden. De vergadering is eenparig van oordeel, dat zij volkomen de handelingen der Prov. 'Commissie kunnen ortdersehrijven en spreken de meening uit, dat al liet mogelijke gedaan moet worden om dat kwaad tegèn te gaan. Hierna sluiting onder dankzegging door den voorzitter. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE- Uitslag loting nationale militie. 1. A. Krul, 2 M. Zijp, 3 N. A. Jonker, 4. R- Luytjes, 3. P. Borgen, 6. A Metseaar, 7. K. Mammen, 8. P. Weel, 9. J B. Jansen, 10. P: Buur, 11 J. Komen, 12. C. Voogt ZUIDSCHARWOUDE. B. en W. hebben aan den heer R. Vroling ver' gunning verleend voor het stichten van een sme derij met 2 electr. motoren in het pand', dIo- woond door den heer M. Borst. - ZUIDSCHARWOUDE. Door de kolfclub „Op Maat" zijn als korpskol vers voor de Nat. Kolfwedstrijden te Oudkarspël aangewezen de heerea A. Berkhout, W- Kostelijk en P. Molenaar. - BROEK OP LANGENDIJK., Uitslag loting lichting 1929. •No. i Jan Kostelijk/ broederdienst; 2 Cornells Johannis Kouwen; 3 Jacob Koedijk, broederdienst; 4 Dirk Plugboer; 5 Jan vgji der Haar; 6 Willem Slot, broederdienst; 7 Jan 'Bakker; 8 Cornelis Slot; 9 Tacobus Andreaus Huitema, broederdienst; 10 Jan Arends; n Abram Schoon; 12 Cornelis de Ruiter; 13 Klaas Wagenaar, broederdienst; 14 Jo hannes van der Molen; 15 Maurits Kool; 16 Dirk Adriaan Jozef Zaal; 17 Gerrit van Gulik, broeder dienst; 18 Cornelis Hopiman, broederdienst. Uit den Omtrek HEERHUGOWAARD. Te "Wageniugen werd door den heer P. A. v. ichaick, hoofd der R..K. school nabij den don keren weg alhier, met gunstig gfevolg examen, afgelegd voor de la. landbouwkunde. HEERHUGOWAARD. Het proefbedrijf voor glascultuur aan den Westdijk alhier, ontving vandaag, Woensdag, oe zoek van het bestuur vah „Nieuw Leven". Nadat alles was bezichtigd en de noodige inlichtingen waren verstrekt, verliet men hoogst voldaan het bedrijf. OUDE NIEDCRP. In 'deze gemeente zijn Maandag de traditioneel© volksspelen gehouden. Maandagmiddag werd begonnen met broek loo pen voor jonge mannen, hieraan deden 16 personfen mede. De le prijs werd gewonnen door de heeren P. Heines en H. Heines. De 2e prijs door P van die Vliet en 'O. Appel. Bij het mastkruipen, waaraan 16 getrou<wde mannen deelnamen werd de el prijs gewonnen door den heer W. Heines, .de 2e door Pj. die Geus Kz., de 3e door J. Liefhebber en de 4e prijs door P, "Mulder. Voor de ongetrouwde dames werd toerollen gehouden. Niet minder dan 24 dames kampten mede. De le prijs werl behaald door Mej. M, Ursem, de 2e door Mej. A. Hittema, de 3e door Mej. O. Roos en de 4e prijs door Mej. C Heinis. Voor de getrouwde dames werd een Wjedfetrijd gehouden in het koppensnellen. Ook hieraan werd door 24 dames deelgenomen. De le prijs werd be haald door Mevr. Schrama, de 2e door Mevr. T. Sehroodier-Liefhebber, de 3e door Mevr. v. d. Klooster-Langereis en 'de 4e prijs door Mevr. BierstekerStammes. Ee prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. Het feest Werd opgeluisterd door muziek, gegeven door het Fanfarekorps „Gres oendo". Dinsdagmiddag werd "Degounen met kinderspe len voor meisjes eu jongens. Koekhappen voor meisjes: le prijs Jo Doorn» 2e pr. Grietje Hittema, 3e pr. Alie Hollenbergi, eu 4e prijs D'. Helder. Koekhappen voor jongens le pr. J. de Boer, 2© prijs P. Pijper, 3e prijs A. de Wit en 4e p-rijd B. Kouwenberg. Sprietloopen voor groote jongens le prijs C. van Zoonen, 2e prijs C. Boontjes, 3e prijs A. Klomp en 4e prijs P. Kuiper. Koppensnellen voor groote meisjes le prijs Ma rie Kriller, 2e prijs G. de Wit Li., 3e prijs G. Kooij en 4e prijs J. Heinis. Hierop volgde ringsteken voor dames en Jieeren met auto's. Niet minder dan 59 paren namen deel aan dezen wedstrijd. De le prijs iwerd gewonnen door Mej. M. Kuiper en den heer P. Mijts, ie 2e prijs door den. heer I. J. Sahroevers en echtge- noote en de 'derde prijs door Mej. L. Boodi en den heer P, Heinis. Evenals Maandag werd het feest opgeluisterd door muziek, gegeven door „Crescendo"- De feest commissie kau met genoegen terug1 zien op dit zoo uitstekend geslaagde feest.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1