Nieuwstijdingen Buitenland DE BEGROOTING VAN HET WEGEN FONDS. Aan de in „St.bLW 259 opgenomen begrooting van inkomsten en uitgavery van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1928, ontleenen wij, dat 90 pCt. van de opbrengst van de rijwielbelasting, welke als baten op deze begrooting zijn gebracht, voor het loopende jaar geraamd worden op f 4.680.000. 'De opbrengst der wegenbelasting zelve wordt voor dit jaar op f7.000.000 begroot. Voor onderhoud, verbetering, aanleg) en daar mede in verban^ staande uitgaven, van de bij het Rijk in beheer en, onderhoud zijnde wegen, welke voorkomen op de provinciale wegenplannen, is op deze begrooting een som1 van niet minder dan f 21.399.100 uitgetrokken. De uitkeeringen aan de provinciën, gezamenlijk van ten hoogste 30 pCt. van de, ten bate van het Wegenfonds komende geraamde opbrengst van de Wegenbelasting en van de rijwielbelasting, zijn ge raamd op f3.787.500. V001 afkoop van wegtollen/ is f 100.000 uitge trokken. 1 De begrooting sluit iru inkomsten en uitgaven /net een bedrag van f 26.000.000. EEN AVONTUURLIJK DOCH MISLUKT LEVEN. Een jonge man te Arnhem, die over een groote dosis fantasie beschikt, waardoor hij een paar jaar geleden met de gevangenis kennis maakte en daar achtereenvolgens acht maanden kon brommen wegens verduistering, was na ontslag weer aan den arbeid gegaan. Van 'huis uit schilder en later loopknecht, werd hij toep' colporteur. Hij maakte 'promotie en werd hoofdvertegenwoordiger met het recht colporteurs te benoemen. Het spreekt van zelf, zegt de „Arnh. Crt.", dat die nieuwe werk kring arbeid met zich bracht, en hij zon op mid delen om' aan een schrijfmachine te komen. Geen geld hebbende om te koopen, huurde hij er een en begon te tikken. Om zich snel te kunnen ver plaatsen moest een rijwiel worden aangeschaft, eveneens in huur. 'Op een mooien dag was de administratie in de war en de hoofdvertegenwoor diger bracht de schrijfmachine bij oome Jan, stak de oeieensom in den zak en fietste op het gehuurde tij wiel naar Duitschland, waar hij in een stadje bij Kleef werd werd vond als schilder. Onze vriend nam zijn intrek in een hotel en schilderde drie da gen, waarna hij z'n congé kreeg. Hij bleef nog een paar dagen en kon ten slotte den waard niet be talen, d:e hem op zijn beurt van z'n fiets ont lastte, totdat hij gereed' geld kwam brengen. Hij begon.toen een zwerftocht naar België en kwam als knecht in een caroussel, waarmede ver scheidene plaatsen werden afgereisd. Ten slotte belandde hij met de caroussel in Brussel, waar eenigen tijd werd gewerkt,, en vond hij zijn ge wone verblijf in een der woonwagens. Een goede veertien dagen geleden trof hem' het ongeluk, dat al zijn kleeren uit den woonwagen verdwenen waren, benevens verschillende voorwerpen, van wel ke ondervinding hij aangifte deed bij de Brussel- eche politie, die een onderzoek instelde. Hij zelf werd echter aangehouden en als vreemdeling over Ifle grens gezet, omdat hij geen voldoende bewij zen van toelating had. Na eenige dagen opsluiting kwam onze vriend Zaterdagmorgen bij Rozcndaal over de grens en werd daar door de politie aange houden, omdat hij wegens de gepleegde verduiste ringen was gesignaleerd. Hij ging op transport naar Arnhem, eerst naar den commissaris van politie, die hem ter beschikking der justitie heeft gesteld. KOUSENBIEVEN. Men zal zich herinneren, dat een paar wekpn ge leden, nl. in. den nacht van 6 op 7 Augustus, diefstal door middel van insluiping is gepleegd bij de firma Spruyt van "Rietschoten te-Den Haag, waarbij voor een waarde van circa f1900 aan dameskousen e.d. werd vermist.. De daders bleven tot nu toe onbekend. Intus- schen ontving de Amsterdamsche politie jl. Zater dag bericht, dat te A'dam iemand met luxe-kousen in cafés ventte. De kousenverkooper blqak te zijn een koopman, sinds Februari wonende te lil. Paul Armand doorliep de eerste regels van den brief en legde hem toen ter zijde. „George Darier," zei hij, „beveelt u uit volle overtuiging aan. Ge zijt leerling van de poly technische school „Ja, mijnheer, en ik heb mij bepaaldelijk toe gelegd op de studie der spoorbanen, wat u voor de eerste 'werken uwer fabriek, gelijk ik uit de nieuwsbladen vernomen 'heb, niet ongevallig kan zijn. Ik heb mij niet uitsluitend tot de theorie bepaald, maar :je werktuigen ter hand genomen, zoodat ik 'niet bevreesd behoef te zijn, om aan de schaafbank te staan en desnoods een sniid den voorhamer hit de hand kan nemen." „U is natuurlijk ook een goed teekenaar?" „Hoe zou ik anders 'den moed hébben gehad mij bij u aan te melden? Ik heb den laatsten tijd aleen van 'het teekenrwerk geleefd, dat ik voor 'ie firma Simons en Compagnie van Saint Ouën maken moest." JZ00? Hebt ge voor die firma getwerkt?" vroeg de millionair, terwijl hij den sollicitant aan een nieuw onderzoek onderwierp. „Hoe oud is u? .Woont ge te Parijs? Is u ©en Parijzenaar van geboorte „Ik ben zevenentwintig jaar, ik 'woon te Parijs maar ik ben te Alfortville geboren." De naam van Alfortville was voor Paul Ar mand als een koude waterstraal op een gloeiend lichaam. Hij beefde en zag Edmond scherp in 't gelaat. Daarop zei 'hij: „Leeft uw vader nog?" „Neen. Ik ben een wees. Mijn vader stierf, toen ik nog een kind was." „Zoo!" viel Paul Armand in, zonder eigenlijk te iweten, Wat hij zei, „Wat Iwas uw vader?" Amsterdam, en voordien Haagsch ingezetene, maar bovendiengeen onbekende van de po litie. Bij een huiszoeking in zijn woning Werden nog veertig paren nieuwe kousen aangetroffen. Waar van de man opgaf ,ze van een ander te hebben gekocht. Toen kort daarop de z.g. leverancier aan de woning van den verkooper verscheen »en daar van de huisgencoten vdrnam, dat deze door .die politie was aangehouden, verdhveen hij met de grootst mogelijke snelheid. De Amsterdamsche politie had echter spoedig den man achterhaald, die in Den Haag in een pension bleek te wonen, terwijl eeii koffer door hem aan het station te Amsterdam in depot bleek te zijn gegeven. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat ook deze laatst aangehoudene 'in het bezit was van een groot aantal dameskousen, waarvan hij inmiddels verscheidene van Ihad verkocht voor 50 cent per paar, terwijl de Winkelprijs varieerde tus- schen 4.50 en f 7 per paar. De twee mannen zijn Zaterdag naar Dien Haag overgebracht. Met de aanhouding van dezen laatsten man heefft de politie zeker een goede vangst gedaan, want vingerafdrukken, op hem genomen, kWamen volkomen overeen met die welke waren aange troffen op goederen in het magazijn van de 'fir ma Zijlstra in de Wagenstraat alhier, waar op 20 juni j.l. diefstal werd gepleegd. Een paar meter stof, in het bezit van den man aangetrof fen, bleken ook uit dat magazijn afkomstig. Het werd de politie voorts duidelijk, dat de vingerafdrukken van den laatst aangehoudene me de overeenstemden met die, welke in een bijou teriezaak te Amsterdam 11a een aldaar gepleeg de inbraak waren aangetroffen, waarbij voor on geveer f 500 was vermist. Beide mannen zijn thans in voorloopige bewa ring gesteld. STAKING TE SUED RECHT. Bij de firma Gebr. Van Ballogooyen, fabriek van krachtpoeders te Sliedrecht, is een staking uitgebroken wegens loongeschil. Van de onge veer uit vijftig personen bestaande perecm'èel heb ben 25 het werk neergelegd. OVERREDEN TE DEN HAAG. In de Vaillantlaan is Zaterdagmiddag een drie jarig jongetje, wonende no. '19 aan die laan, al spelende tegen een met paard bespannen wagen opgelnopen. Het kind klaagde over inwendige pijn. Hoewel de toestand zich niet ernstig liet aanzien, werd het knaapje ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. Daar bleek inmiddels, dat het kind wel zeer ernstige injwendige verwon dingen moest hebben bekomen; in den nacht van Maandag op Dinsdag is de kleine daaraan bezwe ken. Op de Laan van Meerdervoort, bij de Reinken- straat is Maandagmiddag een wielrijder uit de Eschdoornstraat, door een auto aangereden. De bestuurder vau de auto reed door. De wielrijd|er viel tegen het trottoir waar hij bewusteloos bleief liggen.' Gebleken is, dat 'de wielrijder een hersen schudding heeft bekomen. Een. SFANSCHROEF DOORGEDRAAID. Op de werf van de firma Rijkee en Zoon te Rotterdam is de 26-jarige ongehuwde arbeider J. Geuvers, getroffen door een vallenden klep- ketting. De pian was vrijiwel onmiddellijk dood. Zijn kameraad JSchok, uit Rijsoord, kwam met lichte kwetsuren vrij. De oorzaak van het ongeval is het te ver doordraaien van een spanschroef. EEN STROP,. Zondagavond werd het hoofdbureau van politie te Rotterdam uit Hoek van Holland opgebeld door den voorzitter van de tooneel- en Va ar ver ïe- niging van den Linker Maasoever. Deze deelde mede, dat hij zich met tweehonderd ledian der vereeniging,* mannen, vrouwen en kinderen, te Hoek van Holland bevond efn men gaen geld had,, om naar Rotterdam terug te keeren. Men had Za terdag boot kaartjes door een onbekenden bestel ler laten halen, doch deze had enkelje reis biljet ten gekocht en den prijs voor retour-biljetten in rekening gebracht. Toen men na het verblijf te Hoek van Holland weer aan boord van een der booten wilde terugkeeren, Weigerde het personeel het gezelscha ptoegang tot het schip te verlee- nen, daar men geen biljetten had. Toen eerst „Een zeer bekend ingenieur, die in "Alfortville eene groote fabriek bezat.1' Paul Armand voelde, dat zijn bloed hem naar het hart terug vloeide. „Hoe heet gij vroeg hij. „Edmond La bron." „Edmond Labron!" herhaalde de millionair met eene koude rilling langs den rug." „Ja, nyjnheer," antwoordde de jonge man, ver* baasd over die ontroering, „heeft u mijn vader gekend?" Deze vraag gaf den gewaamden Paul Armand plotseling al zijne koelbloedigheid terug; hij be greep, ^dat hij zich, vooral tegenover den zoon van zijn slachtoffer, niet mocht bloot geven. „Ja," zei hij op vasten toon, „ik heb uw va der gekend als man van zaken en als vriend* wanneer zijn naam nl. Julius Labron was." „Ja, zoo heette hij inderdaad, mijnheer." „Ge begrijpt dus mijne aandoening, toen ik potseling hoorde spreken van iemand, dien ik gekend heb en wiens droevig uiteinde indertijd met de grootste deelneming door mij in Amerika vernomen Werd." „Gij weet dus hoe mijn vader stierf, mijnheer „Ja, vermoord in de brandende fabriek!" mom pelde Ernst Garaud bevend, en in gedachten voeg de hij er bij: ,,'tls een vreemde, wellicht -onrust barende omstandigheid, dat de zoon van mijn slachtoffer bij mij een gunst komt vragen!" Zijn besluit Was spoedig genomen. „Ja vermoord," herhaalde Edmond, „vermoord) door dezelfde hand, die Ide fabriek had in brand gestoken." „Als ik mij niet vergis, Was 't een vrouw, die Van dit alles beschuldigd werd fle portier- bemerkte het bestuur beetgfenoimien te zijn. Al het geld was aan den Hoek verteerd, zfegt „de Tel." Meu riep nu de hulp der politie in, om naar Rotterdam terug te keeren. Door bemidde ling der politie was een der stoomboot/ondernemers bereid het gezelschap op crediet weer naar lie Maasstad terug te brengen. DE MOORD TE BLAUWCAPEL. De verdachte krankzinnig verklaard. Dc verdachte van de misdaad te Blauwcapel, zekere De Bruin, is na het psychiatrisch onder zoek kraskzinnig verklaard. Op grond van art. 16 Wetboek van Strafrecht, dat inhoudt, dat, de rech ter, in welken standi het onderzoek zich ook be vindt, de vervolging tegen een verdachte moet schorsen, indien na het strafbare feit krankzin nigheid blijkt, is de strafvervolging tegen De Bruin (lan ook gestaakt. Mocht hij later weer in het volle bezit zijner geestvermogens komen, dan kan <Jeze schorsing worden opgeheven. TREINONGEVAL. Toen Maandagochtend omstreeks 6 uur een goederentrein uit 'hte Station Roermond in de richting Swalmen wilde vertrekker^ werd zij door een uit de richting! Heerlen komenden kolentrein in de flank gereden. Vijf wagons van den trein, die naar Swalmen vertrek, werden uit de rails ge worpen en gedeeltelijk versplinterd.. Ook van den trein uit Heerlen werd een wagon uit de rails geslingerd en gróotendeels vernield. De locomotief van dezen laatsten trein was zeer ernstig bescha digd. Een der goederenwagons! was in de loco motief gedrongen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van deze ernstige botsing is nog niet opgehelderd. De reizigers uit den trein, komende uit de «richting Venlo, moesten nabijj de plaats van het ongeluk in andere treinen; overstappen. De snel trein, welke om' 16 uur 15 uit Amsterdam naar Maastricht vertrekt, kon toft^ cp slechts 200 M. "afstand van de plaats van het ongeluk komen. Ook de reizigers vaiK dezen trein moesten in in middels gereed staande andere treinen overstappen. Het geheele verkeer ondervond aanzienlijke vertraging. NOBILE's NOORDPOOL EXPEDITIE. Het verder onderzoek) naar de vermisten. Michaël Sars heeft gedurende de laatste dagen de streek afgezocht ten; Z.O. van het eiland Es- perance en ook de hutten op dat eiland, maar hij heeft geen enkel spoor van de „Latham" ontdekt. Het schip zal thans zijn onderzoekingen voortzet ten in N.O. richting. Tijdens de onderzoekingen top het eiland Esperance werd een brief gevon den, gedateerd Augustus 1928, van den Nederlan der jhr. van Hogendorp uit Rotterdam, waarin staat, dat deze bij vergissing hier aan land werd gezet, inplaats van op het Zuiden van het eiland Spitsbergen, en flat hijr zonder wapenen of pro viand was. Ondanks alle nasporingen heeft men van den man zelf op het eiland niets kunnen ont dekken, zoodat men gelooft, dat hij' door een voor bijvarend schip aan boord is genomen. RAMPEN IN CHINA. Naar de „Tel." aan den ,,Tïmes"-di©nst ontleent, hebben ernstige rampen Noord-China getroffen. Gemeld wordt, dat bijna alle infwoners van 64 dorpen in een gebied ten Noordwesten van Liau- toeng in Mantsjoerije zijn gestorven, tengevolgje van longziekten. Ook in de aangrenzende gebieden hebben zich gevallen van de ziekte voorgedaan en gevreesd wordt dat de epidemie zich sterk zal uitbreiden. Tot nu toe kwamen longziekten in Mantsjoerije alleen in den winter voor. Sprinkhanen hebben nieuwe oogsten in de strieek van Tsinanfoe tot aan de grens van Kiangsoe grootendeels vernield en wel in een gebied dat 50 KjM. breed en bijna 160 K4M lang is. In de provincie Shantoehg is de Gele Rivier buiten haar oevers getreden, waardoor 200 dor pen onder water zijn gezet. Tot nu toe zijn reeds 800 personen om het leven gekomen. M.eer dan 40.000 personen zijn dakloos. ster der fabriek." „De rechtbank heeft aan haar schuld geloofd', daar zij Johanna Fortier tot levenslange ker kerstraf verwees, maar ik heb, zoolang ik met de feiten bekend ben, daaromtrent eene andere meening." Paul Armand beefde nogmaals. „Welke mee ning?" vroeg hij. „Ge houdt die v'rouw toch nifii voor onschuldig?" ,>Ta, dat doe ik wel." „Maar alles bewees immers haar schuld, zoo ik mij wel herinner. Hoe kunt ge dan nog twij fel voeden?" „Dat doe ik, omdat mijn tante, door wie ik werd groot gebracht, mij dikwijls verhaald heeft, dat nog een ander persoon belang had bij den djood mijns vaders." „Wie was dat vroeg P;aul Armand met klim mende onrust." „Een opzichter der fabriek, een man vol eer zucht mijn vader had vertrouwen in dien mensch. en hem al zijn uitvindingen min of meer uit voerig meegedeeld, en om zich die. nieuwe uitvin dingen toe te eigenen, kon hij de misdaad wel hebben gepleegd." „Hoe heette die opzichter!" „Ernst Garaud." „Ernst Garaud... ja, ik kan mij flauw herinne ren ook dien naam te hebben gehoord, maar zei men niet, dat die man in de vlammen was olm- gekomen als offer van zijn' dienstijver „Ik geloof aan dien (dienstijver evènmm als aan dien dood in de vlammen, maar ik denk veeleer, dat die ellendeling een infame komedie gespeeld) heeft." „Hebt ge eenig bewijs voor een,e dergelijke EEN MENSCHEiLIJKE BLOEDZUIGER. In en bij het plaatsje Mentzhausen in 01deQ. burg wferden den laatsten tijd telkens doodie kip- pen gevonden. Men kon er maar niet achter komen, hoe die beesten gedood wTerden en moor Wie. Na een nauwkeurig onderzoek van eenige slachtoffers heeft men tenslotte kunnen vaststiy. en dat de dieren een kleinte steekwfonde aan dep hals hadden, en 'dat de dood wfcs ingetreden als gevolg van bloedverlies. Thans is men er in geslaagd een jongen vau dertien jaar tot bekentenis te brengfen. De knaap verklaarde, dat hij de dieren in den hals stak ca hun bloed terwijl zij nog leefden, uitzoog. Het zelfde had hij ook eens met een'kat gfedaan, maar die hal hem leelijk met haar klauwfen toeo^, takeld. EEN TORNADO. Bij een tornado in den staat Minmecota, zijn vier menschen gedood en veertig gewond. De schade beloopt een millioen dollars. EEN SCHEEPSRAMP. Veertien leden der equipage van het stoom- I schip „William McKenny" zijn op de kust van Californië op 8 Augustus ten gevolge van een ptorm verdronken. Het schip kwam zeer beschadigd aan. EEN BOM' ONTPLOFT. 1 In een plaatsje dicht bij Bari werd 's nachts een bom voor het huis van een fascistischen grond bezitter gelegd en tot ontploffing gebracht. De schade is groot; er zijn geen slachtoffers te be- itreuren. iDE BEDE VAN EEN 'STERVENDE. Het verlangen naar een gievangicn zitten d|eni zoen. De moeder van den oud-officier Wilfred Mc Cartney, die in het voorjaar wegens spionnage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is stervende. De doctoren verklaren dat wellicht de aanwezigheid van haar zoon, om Wien zij aan houdend roept, haar beterschap kam brengen. Om die reien heeft de Ar beidtersafge vaardigde Ge orge Lansbury een brief aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden om hem te verzoeken,, McCartney toe te staan onder escorte zijn moe-1 de rte bezoeken. Het ministerie heeft echter bij afwezigheid van den minister verklaard, dat die wét een tijdelijke vrijlating voorbovengenofemi doel niet toestaat. Hem kan daarom geen verlof Worden gegeven om zijn moeder te bezoeken. (Hd.bl.) GOEDKOOPE TREIN 2e en 3e klasse, van de stations: Helder, Anna Paulowna, Schagen, N.oord-Scharwoude, Heer-Hu- gowaard, Enkhuizen, Bovenkarspel,-Grootebroek, Hoogkarspel, Westwoud, Blokker, Hoorn, Alkmaar, Uitgeest en Zaandam- naar ROTTERDAM MAAS en terug, met een boottocht door de Rotjterdam- sche havens met een der Salonbooten van de Reederij „Fop Smit Co.", op Woensdag 29 Augustus 1928. Prijzen voor heen en terug (Boottocht, inbe grepen); van de stationsAlkmaar, Uitgeest en Zaandam 2e klasse f3.50, 3e klasse f2.40, van de overige stations 20 klasse f4.65, 3e kl. f3.25. De verkoop 'der plaatskaarten, tot een beperkt aantal, vangt aan opi Woensdag 22 en wordt ge sleten op Dinsdag 28 Augustus 1928, ten 11/2 uui of vroeger, indien het, vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovenge noemde stations en zijnj op geen andere dan de genoemde treinen geldig. Dienstregeling: Heenreis: Helder vertr. 5.50, Anna Paulowna v. 6.17, Schagen v. 6.33, Noord- Scharwoude v. 6.48, Heerhugowaardj v. 6.59, Alk maar 7.19, Rotterdam Maas, aank. 9.45. Terugreis: Rotterdam Maas vertr. 20.07, Alk maar aank. 22.28, Heerhugowaard a. 22.37, Noord- Scharwoude a. 22.46, Schagen a. 22.59, Anna Pau lowna a. 23.13, Helden a. 23.29. Vertrek boot voor de rondvaart 10.15. Ligplaats van de boot tegenover het Maasstation. Deelnemers kunnen zich bijl het nemen van een plaatskaart tegen regen verzekeren. 'De verzekering komt hierop neer, dat de ge nomen plaatskaarten ten volle worden terugbe taald als te Rotterdam' op 29 Augustus 1928 tus- schen 11 uur voormiddagsf en 5 uur namiddags (17 uur) een regenval is geconstateerd van 3 millimeter of meer. veronderstelling riep de millionair met eene stem, waaraan hij slechts met de grootste in-* spanning eenige vastheid wist te geven. „Helaas neen, mijnheer. Maar die Ernst Garaud moet aan Johan.ua Fortier, op wie hij verliefd Was, een brief hebben gesohxevjem, fwaarin hij niet onduidelijk heeft gezinspeeld op de mis«l(a" den, die hij wilde vovoeren." „En waarom heeft Johanna Portier dien brief dan niet aan hare rechters vertoond?" „Omdat zij hem niet meer had, hij' was als al het andere een prooi der vlammen geworden." Paul Armand schudde het hoofd. „Ik 'houd dat allemaal voor praatjes!" gaf hij als zijn® meening te kleunen. „Misschien berusten zij op goede gromden," bracht Edmond Labron in het midden. „Wie •weet of vandaga of morgen de 'wiaarheid niet aan het licht, komt? Is dat het geval, dan zal ib ook zeker den dooi mijns vader -wreken." Den moordenaar parelde het koude zweet op bet voorhoofd. Hij rille, alsof hij de koorts had, maar zijn. groote zelfbeheersching stelde hem nochthans in staat tot Edmond Labron de vraag te richten: „Wat kunt 'ge doen? Er moeten reeds twee en twintig jaren sedert het plegen dier misdaden zijn verloopen. Neem voor een oogenblik' een3 aan, dat het inderdaad blijkt, dat die Ernst Garand de ware misdadiger is geweest en ook dat hij nog in leven is dan is de geheele zaak ver jaard." f i

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 6