TM BUD Zaterdag 25 Augustus 1928 MOEDER EN MARTELARES Engeland's zorgen Het probleem der Stille Zuidzee De ideale Volksvertegenwoordiger De Tuchtunie en de Olympische Spelen De ontsnapping te Scheveningen IV' (door H. HENRAR,, Leeraar M.O. Utrecht). Dó vorige maal vertelde ik u van de zorg van Engeland over de verbinding met zijn groot In disch Koloniaal rijk door het Suezkanaal, de vlugste verbinding tusschen Atlantische Oceaan en Indischen Oceaan, via Ee Middellanasehe Zjee. Maar afgezien nu nog van het grootste belang1 om zijn Indische bezittingen vlug te kunnen be reiken, is de vrije Britsche doorvaart door het Suezkanaal en de Roode Zpe voör Engeland. Ook noodzakelijk in verband met het grolote probleem, dat op het oogenblik de geheele wereldpolitiek beheerscht, n.l. dat van den Grooten Oceaan, van de Stille Zuidzee. Be vrije doorvaart door die Roode Zee is voor Engeland van evenvieel belang als voor de Vereenigde Staten dje vrije doorvaart door het Panamakanaal. Bij eene sluiting toch van het Panamakanaal zou, wilde de Amerikaansche Atlantische Oceaanvloot in verbinding komen met de Atlantische Groote Ooeaanvloot, een rondvaart om de Zuidpunt van Zuid-Amerika noodig zijn, zoodat het Panamakanaal de Vereenigde Statjen als het ware een vloot uitspaart. Het probleiem van de Stille Zuidzee, die, zooals onzen lezers bekend, aan den eenen kant Wjestelijk Amerika aan den anderen kant de Oostkust van Azië en Australië bespeelt, is het Chineesche vraagstuk, het vraagstuk van de penetratie (doordringing) in Ohina, die wereld met haar honderden milliqe- nen meuschen en onmetelijk^ bodemmschatten. Het zijn vooral Engeland, de Vereenigde Staten en Japan, die hierbij direct betrokken zijn, hoewfël andere Staten in het gehelel niet afkerig zijn een woordje in het kapittel moe ',te spreken. Ik Idenk hierbij al direct aan Italië, dat o zod'n begeerig cog heeft gericht op onze 'OosMndischJe bezittingen. Een eventueéle oorlog, die dan .die oplossing van het vraagstuk zou moeten brengen, zal zich 'dan zeker ook niet beperken tot .een strijd tusschen de drie eerstgenoemde mogend heden. Bij een oorlog stel tusschen de Vereenigde Staten en Engeland zon het voor de Vereenigde Staten van onschatbare waarde zijn, wanneer bijv. Frankrijk, Engeland in 'Europa bestookte. En om gekeerd zou dan Engeland niets onbeproefd laten om, door het doen van allerlei beloften, Italië (Duitechland) te bewegen Frankrijk aan te vallen. Kortom, een oorlog om den Grooten Oceaan zal waarschijnlijk w ercldoorlog beteekeuen. Om nu zelf bij dien eventueelen oorlog in het verre Oosten zoo sterk mogelijk te staan, versterkt Engeland zijn vlootbasis in Singapore op allerlei wijzen. Het nieuwste plan zal een kleine 150 millioen gulden kosten. Singapore ligt, vanuit militair oogpunt bezien, bijzonder gunstigle. omdat het licht aan straat Malaka, de verbinding tusschen Indischen Oceaan en Zuid-Chineesche Zee. 2e. Omdat de noodzakelijke groote hoeveelheden olie van de oorlogsschepen gemakkelijk! uit ons Oost-Iudië naar Singapore kunnen worden ge bracht. En welke maatregélen treffen Japan en de Ver- eenjgde Staten? Buitenlandsch Overzicht 1 Binnen enkele dagen zal Parijs ten tweede male binnen negen jaar gastvrijheid bieden aan een zeer groot aantal diplomaten, die er de laatstte hand komen Leggen aan een grootsch vredeswerk. De eerste keer was het 28 Juni 1919, de datum, die onuitwischbaar in een ieders geheugen gegrift is, want die zonnige dag bracht na een lang tijdperk van gruwelijk oorlogsvoeren den zoo vurig verbeiden vrede of, althans, wat ervoor doorging, want "het heeft soms allen schijn, dat er van daad werkelijken vrede nog niet gesproken kan worden. Na dien tijd kregen wij Genève dat ieder jaar zou terugkeeren, Locarno, Theiry en andere wel luidende plaatsnamen, herinnerende aan diploma tieke 'besprekingen, waarvan gezegd wordt, dat zij de toenadering tusschen de volkeren steeds nader brachten En nu staat de plechtigheid te Parijs voor de deur. Wederom, evenals in 1919, stroomen de diplo maten van alle kanten naar Parijs om een verdrag te keenen. Doch thans is er geen overwinnaar en FEUILLETON ,jWat is mij' aan die verjaring gelegen? .Wan neer Ernst Garaud leeft en idoor mij gevonden 'wordt, wil ik mij ook niet (wreken door hem aan het gerecht over te leveren. De booswicht, mis- schien rijk 'g^wiorden door zijn (wandaad, hoeft ze ker eon anderen naam aangenomen en misschien vroUw en 'kinderen gekregen. De smaad en de schande, die ik hem en Je zijnen wil bereiden, zullen mij wraak genoeg zijn!" In de hevigste opgewondenheid stond de miliic nair op. Hij liep eenige malen in koortsige ge jaagdheid op en neer. Plotseling bleef hij voor Edmond staan zeggende: „ÜW voornemen is edel, maar ik twijfel aan den uitslag! Om evenWel op onze aangelegenheid te" rug te 'komen ge zijt thans zonder familie, zonder betrekking en zonder vermogen, niet Waar?" „rJa, mijnheer." „Ge zoekt hij mij een Werkkring, die u niet aleen voor het tegenwoordige, maar ook voor de toekomst een behoorlijk bestaan verzekert, nie« Waar? Goed, ik geef u die betrekking! ook geen overwonnene. Ook Duitschland neemt aan de onderteekenings-plechtigiheid deel en de bladen over heel de wereld juichen over het feit, dat het de eerste keer is, 11a den wereldoorlog, dat een Duitsch minister van Buitenlandsche Zaken naar Parijs komt. Het z.g, „Multi-latoraal anti- oorlogsverdrag van Kellogg", waarbij de oorlof als instrument van nationale politiek buiten de wet gesteld wordt, zal Maandag 27 Augustus a.s. tolt ét and komen in de Salie de l'Horloge van het -Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Orsay. Daarna vindt een receptie, gevolgd door een groot dipLomateii-bouquet, plaats en Dinsdag daarna worden de heeren onderteekenaars ontvan gen door den President der Republiek, den heer Doumerque. De oorlog zal dan zijn afgeschaft en het Rijk van den vrede zal zijn aangebroken. Als het maar zoo blijven mag Van oorlog en vrede gesproken, er is dezer dagen nog iets gebeurd, dat eeenige nadere beschouwing verdient. De Engelsche hoofdstad, die gedurende i den wereldoorlog zoo menigmaal bloot heeft ge staan aan nachtelijke vlieger- en, Zeppelin-aanval len, is dagenlang het doelwit geweest van de z.g. ^Oostelijke Partij", een afdeeling der Engelsche luchtstrijdkrachten, die aanhoudend aanvallen op Londen verrichtte. Ondanks de hardnekkige ver dediging der stad door de „Westelijke Partij" was de aanvallende afdeeling behoorlijk in de meer derheid en het 'resultaat1 is, dat zonneklaar be wezen kan worden geacht, dat de Metropolie niet verdedigd kan worden, want, indien de veron derstelde treffers raak waren geweest, zou er van Londen, noch van het Landgoed van Minister Chur chill, dat, merkwaardig genoeg, ook getroffen werd, niet veel meer dan een conglomeraat van rookend puin zijn overgebleven. Een paniekje heeft zich yan de Londensche bevolkig meester gemaakt en de regeering, hare Pappenheimers kennende, heeft zich gehaast te verklaren, dat de oefening als „geslaagd" moest worden beschouwd alsof in het militaire leven een oefening ooit niet slaagdel en zij voegt er nog aan toe, datj indien men over een uitgebreiderer afweerdienst de beschik king had gehad, de aanvallen minder schrikwek kende resultaten zouden hebben opgeleverd Wat zooveel wil zeggen als: er moeten nog meer machines worden gebouwd. Het zal echter nog zeer de vraag zijn, of er een afdoende middel tot tfweer bestaat. Wat de Engelsche regeering te doen heeft, kan slechts bestaan uit itwee altër- matieveti. Of zij versterkt haar luchtstrijdkrachten tot in de perfectie, zoodat zij k la Mussolini als het ware de zon verduisteren en volko men in staat zullen zijn den eersten stooit op te Vangen, óf zij volgt het door Lloyd George aan gegeven richtsnoer en ontwapent haar luchtstrijd krachten. Dit is een uiterst moeilijk probleem, want het betreft hier een besluit, dalt genomen moet worden door de grootste koloniale mogendheid ter wereld, in een tijd, die nog niet al te groote vei ligheid biedt. Er zal dus nog wel wat water door de zee gaan voor de te volgen weg gekozen! zal worden. Want deze ontwapening der luchtstrijd krachten is nu eenmaal geen muziek, die men zoo. maar van het blad afspeelt. f i 1 In Albanië, dat kleine republiekje, waarvan wij sinds 1913 eigenlijk maar heel weinig gehoord heb ben, gebeurde de laatste jaren merkwaardige din gen. De heer Achmed Zogoe, die op 21 Januari 1925 President der Republiek werd, loopt al lan gen tijd rond met plannen om zich tot koning van Albanië te laten uitroepen, waarbij hij, zooals het heer zou toegeven aan de wenschen van zijn Volk, doch vergeet, dat de grondwet nadrukkelijk bepaalt, dat het republikeinsch karakter der re publiek onder geen enkele voorwaarde gewijzigd mag worden. Maar, in den Balkan, en inzonder heid in Albanië, kunnen inderdaad vele dingen ge beuren, die voorheen tot het rijk der onmogelijk heden gerekend werden. Als volgende week de nieuwgekozen Nationale Vergadering bijeenkomt, zal zij 'Zogoe zeer waar schijnlijk op plechtige wijze het door hem ge ïnspireerde verzoek doen hem den Koningskroon ite aanvaarden. En dan zal Achmed, die door de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers op dit punt vermoedelijk wel niet1 zal worden gedwars boomd, zijn zin hebben. En de Albaneesche troon, welke in September 1914 door den M'Brott, den Duitschen Prins Von Wied, in den steek gelaten ♦verd. zal wederom bezet zijn. De ware volksvertegenwoordiger tracht vóór alles het algemeen belang te behartigen. Dat is zijn voornaamste richtsnoer. Daardoor stelt hij' zich dus in de eerste plaats tegenover degenen, die slechts oog en oor hebben voor de belangen van enkele groep. Heel wat critiek zal hij dientenge volge moeten verduren, aan heel wat bespotting hij daardoor zijn blootgesteld. De ware volksver- „Haxtelijk dank, mijnheer!" riep Edmonrl, de hand van den millionair grijpend, die zoo kond •was als ijs. Paul Armand trok langzaam zijin hand terug. ,)Ge zijt beschaafd," zei hij', „en hebt veèl ge leerd, terwijl 't voor u een groote aanbeveling is dat ge aan de firma Simons en "Compagnie u-we beiwdjzen van 'bekwaamheid geleverd hebt. Ik verbind u aan mijne onderneming; ge moet mijn rechterhand Worden. Uw titel als direkteur Ier fabriek geeft u een volstrekte macht over alle werkzalen. Ge zult de teekenaars, de onderbazen en de arbeiders kiezen, die onder uwe bevelen hun *werk zullen te verrichten hebben. Laat der halve geen tijd verloren gaan. 'tls mijn verlan gen, dat over drie "dagen in de teekenzaal, die ik hier voorloopig in mijn huis denk in te rich--' ten, reeds met het werk begonnen iwiordt. Ik moe't u dagelijks, ieier uur zelfs, onder mijn bereik hebben, 't Zou mij aangenaam zijn, zoo gij hier in de nabijheid uwe kamers hadt. Ge krijgt bij mij een traktement van twaalfduizend frank per jaar. Is dat voldoende?" mijnheer Armand, 't is meer dan waarop ik had durven hopen." „Ge neemt derhalve mijn voorstel aan?" JMet de meeste dankbaarheid." „Dat blijft afgesproken!" zei Paul Armand. Tp beginnen met morgen hebt ge u te belasten met het toezicht over de zaal hiernaast, waar voor een twaalftal teekenaars ruimte genoeg zal tegenwoordige ris echter hoog verheven boven poli tieke stroomingen, die slechts het eigenbelang op den voorgrond stellen, en boven politici, die uit sluitend zien naar hen, die hem hebben afgevaar digd. Het ideaal: het algemee belang te dienen, is veel moeilijker bereikbaar dan het doelwit van het meerendeeL der politiek denkenden, die slechts een bijzonder belang voor oogen hebben. Ziehier de zeer moeilijke, doch eervolle taak, den volksvertegenwoordiger opgelegd: het belang der gemeenschap te dienen, boven het eigen-ik. Moeilijk niet alleen, omdat het eigen belang in Jsommige gevallen achter dient te worden gesteld, maar vooral ook, omdat de waarde van tegenstrij dige belangen nauwkeurig zal moeten worden be- •paald, alvorens aaruit kan worden vastgesteld, wat -het algemeen belang vereischt. Inborst, aanleg, opvoeding, het milieu waarin men leeft, het zijn alle factoren, die den mensch Jkunnen en meestal zullen beperken in zijn ver bogen om zich in den toestand, waarin anderen rich bevinden, in te denken. Toch is dit in de eer ste plaats noodzakelijk, zoo de enkeling het alge meen belang wil afwegen. Zich het begrip daar omtrent in steeds grootere mate te verruimen 'door voortdurend aanraking te zoeken met zijn medeburgers uit alle rangen en standen in de maatschappij, ziedaar de omvangrijke taak, die voor den volksvertegenwoordiger is weggelegd en die zijn leven moet maken tot een tijdperk van onaf gebroken arbeid en moeizaam streven. Eerst dan, wanneer hij aldus heeft geleerd, uit eigen gezichts hoek ieders belang afwegend, het algemeen be- jang te dienen, kan van hem worden getuigd, dat hij de gemeenschap aLs geheel, en niet een af zonderlijke groep, van dienst is geweest. De critiek van den tegenstander zal hem dan niet langer deren. De meeste onzer volksvertegenwoordigers zwer ven in deze vacantiedagen door bosch en veld, over bergen en doo rdalen. Mogen zij zich na hun terugkomst even ols van de groepsbelangen gevoelen als in deze dagen het geval is, en alsdan meer nabij zijn gekomen het ideaal van den volks vertegenwoordiger! Het Bestuur der Tucht-Unie mag met voldoe ning terugzie op zijn poging om het Nederland- sche volk te overtuigen van de nodozakelijkheid dat de vreemdelingen, die gedurende d,e Olympi sche Spelen ons land bezochten, met wat meer hulpvaardigheid en voorkomendheid dan bij ons gebruikelijk is, werden bejegend. Het Bestuur had daartoe een manifest opgesteld, waarin een beroep werd gedaan op alle landgenooten, om deze vreemdelingen zoo tegemoet te treden als wij m het buitenland zonden wenschen behandeld te zijn en om de kindere erop te wijzen, dat ieder hunner er het zijne toe kan bijdragen om den waren geest van Volkenbond, waarvan zij op sch.ool lee- ren, te verwerkelijken door beschaafd optreden je gens de buitenlandsche gasten. Blijkens de opge dane ervaring heeft deze poging om de tuchteloos heid van ons volk en van onze straatjeugd in' het nijzonder te bestrijden, goede resultaten gehad Moge het ook in de toekomst zoo blijven I Nieuwstijdingen Een van het viertal gevat Donderdagavond ongeveer halfzeven liet de land bouwer Van der Kleij, wonende aan den Leidschem- straatweg tusschen „De Vink" en de zilverfabriek te Voorschoten, de politie waarschuwen, dat een onbekende, gekleed in een bruine broek en kiel, in den hooiberg lag te slapen. Het is blijkibaai vooral de kleeding, die de aandacht van Van der Kleij en de politie heeft getrokken. Onmiddellijk gingen de chef-veldwachter Van der Meer en de veldwachter Hilgersen er op uit. De onbekende echter had blijkbaar gemerkt, dat hij gesnapt was en was den Boschhuizerpolder ingevlucht. Door sloten en over weilanden bereikte hij de acht meter breede Bosdrhuizerwetering, waar zijn vlucht werd onderbroken. Inmiddels had de politie te Voorschoten de Leidsche recherche en de marechaussee te Was senaar gewaarschuwd, die binnen een heel korten tijd een gedeelte van de spoorbaan LeidenDien Haag en den Leidschen straatweg afzetten, zoodat de vluchteling geheel was "ingesloten. De Voorschoter politiemannen wachlt'ten daar na den vLuchteling op in den polder en vonden hem weggescholen in het riet van de Boschhuizerwet(e- ring. Op de eerste sommatie van den chef-veld- wachteer gaf de man zich over. Hij bleek te zijn de 27-jarige Belg Joh. Geu- dens, die, naar wij meldden, in den nacht van Dins- zijin. Vandaag ga ik naar Courbevoie en 't zal mij aangenaam wezen, zoo ge mij' vergezellen wilt, om de fabrieksgebouwen in oogenschouw te ne- men." „Ik wil dat met het grootste genoegen doen', mijnheer. Vergun mij evenwel eerst even te gaan ontbijten. Ik ben dadelijk terug." „Blijf bij ons ontbijten!" stelde de millionair voor. I ,i,'t Is waarlijk al te beleefd. Hoe zal ik u ge- noeg kunnen danken voor zulk een ontvangst „Dank die ontvangst veeleer aan nfijn dochter, aan uw vriend Darier. en aan uw eigen verdien sten. Wat ik zeggen wil, weet gij den weg naar het salon Ja Ga dan vooruit en zeg mijn doch ter, dat ge onze gast zijt. Ik volg u dadelijk. Met een van blijdschap trillend hart verwijder de Eidmond zich. 1 Maar" Ernst Garaud liet zich, alleen gebleven, als vernietigd in een stoel neervallen. „Edmond Labrou!" mompelde hij. „De zo0n van hem, die door mij werd vermoord! Hij, 'die nu rijk moest zijn en die door mijn misdaad tot armoede werd gedoemd! En mijn dochter is zijn steun! Is dat eene beschikking van het noodlot? Edmond Labron in dit huis! Edmondi La bron, die aan de onschuld van Johanna Fortier en aan ie schuld van Ernst Garaud gelooft! Edmond La- bron, die na een en twintig jaar den dood zijns vaders hoopt te wreken... door een schandaal, dat mijn kind evenzeer zou treffen als mij en 'Jen dag op Woensdag uit "de bijzondere strafgevan genis te Scheveningen met drie andere gevangenen was ontsnapt. Met een particuliere auto heeft iemand uit Bre da, die juist passeerde, eerst den Belg overgebracht! naar het arrestantenlojkaal te Voorschoten, van waar hij met de inmiddels gerequireerde politie-auto uit Den Haag naar Scheveningen is teruggebracht. Toen Geudens gevangen werd genomen was hij totaal uitgeput. Sedert Woensdagmiddag had hij niet gegeten. Naar hij mededeelde, was 'de ontvluchting reeds geruimen tijd te voren beraamd en de tralies van het raam waardoor de vlucht geschiedde, waren nl eenige dagen te. voren doorgezaagd, zonder dat 'de bewakers iets hadden gemerkt. Langs vier aan elkaar geknoopte lakens hadden de gevangenen zich buiten den muur laten zakken, voLgens Geu dens een heel gevaarlijk werk. Aanvankelijk was hij niet van plan geweest te ontvluchten, maar hij wilde niet alleen achter blijven en hoopte te zullen worden geholpen door zijn kameraden, die van buiten-af kleeren en geld had den gekregen. 1 1 Geudens was echter door de duisternis al direct zijn kameraden kwijt geraakt (of ze hadden hem in den steek gelaten) en was op zijn eentje) de duinen ingetrokken. Woensdag had hij beschutting voor den plasregen gezocht in de bosschen bij Wassenaar 'en toen hij zich tegen donker op straat waagde, had hij aan den wegwijzer gezien, dat hij' een ver- jteerde richting had ingeslagen; hij wilde n.l. naar België. Tegen 10 uur Woensdagavond was hij in den hooiberg gaan slapen. En daar had hem de landbouwer opgemerkt. Genezing te Lourdes van een vrouw uit Zeeuwsch Vlaanderen Voor de derde maal dezen zomer wordt gewag gemaakt van het plotseling genezen van een N|e- derlandsche patiënte te Lourdes. Ditmaal noemen de R.K. bladen mej. De Smit uit Lamswaarde (Zeèuwsch-Viaanderen)1, die volgens „De Morgen" Zaterdagavond aldaar gezond teruggekeerd is, na als „ongeneeslijk verklaarde" zieke scheen te zijn gegaan Voorts ontleende „De Maasbode" nog o.m. het volgende omtrent dit geval aan het „Dag blad voor Noord-Brabant": „Sedert Februari 1923 leed bovengenoemd meiisje aan de vreesekjke „mal du Pott". Zij' werd nlaar het St. Jozefs-ziekenhuis te VLissingen ver voerd, waar zij een jaar en zeven weken uit" Stekend verzorgd werd, geheeL in een gipsver band gehuld en niet in staat te loopen. Vorig jaar vroeg zij om naar Lourdes te gaan, maar zij kreeg geen toestemming. „Ongeveer zes weken voor ze naar Lourdes ging kreeg ze een gezwel aan de linkerheup, waar door ze geen gebruik meer kon maken van haar onderste ledematen. Den loden Augustus vertrok ken de pelgrims. Dokter De Gier bracht zijn pa tiënte met een auto naar den tram, waar hij' ze aan een dorpsgenoote overliet, die bij haar zou blijven en haar zooveel mogelijk helpen. Onder weg heeft de lijderes ontzettend geleden, 's Zater dagsmiddags kwam de bedevaart te Lourdes aan en de zieken werden naar het hospitaal gebracht. ,.'s Anderdaags werd Marie, evenals de anderen, tweeman! in het bad neergelaten. Dejj volgendein Hag verergerde de pijn en ze meende, dat za te Lourdes sterven ging, wat haar niet bedroefd mankte, gaarne wilde ze rusten in Maria's oord. Toch werd ze weer gebaad. Ze bad, dat God door Maria op de een of andere wijze uitkomst mocht brengen: sterven of genezen, als ze maar niet hulpeloos bij haar moeder terugkwam. God be proefde haar geloof nog één dag. „Dinsdag, den I4den, werd ze weer in het bad gedompeld 'en daarna op de brancard gelegd. Haar geleidster had haar een oogenblik verlaten om iets te gébruiken. Maria doet haar begrijpen dat ze moet loopen. Plots zegt ze tolt een) infir- rnière: „Ik wil loepen, ik ben genezen". „Deze roept een brancardier, die haar helpt om op tc staan enrustig wandelt de hulpelooze -zieke van voor een oogenblik, om de grot. De ongeveez 500 aanwezigen, die haar herkenden, snellen toe en de genezene moet tegeo het ge drang beschermd wórden. Ze wordt naar het asyl teruggebracht en slechts enkele geestelijken mogen haar bezoeken. Door het feest van Maria ten Hemelopneming werd het onderzoek verscho ven tot Donderdags. Op dien dag werd ze naar 't bureau des constatutions gebracht en door 20 dokters onderzocht. Hierbij bleek, dat ook het groote gezwel op de heup plotseling verdwenen was. Haar getuigenis van de kwaal, dat door drie dokters onderteekend was, werd voorgelegd en ieder was overtuigd van de wonderbare genade werking." algemeen geëerdieu naam door het slijk zou sleu ren. Neen, neen, 'dat kan, dat mag nooit gebeu ren. Die jonge man moet voortdurend onder mijn oogen blijven, opdat ik al zijn doen en laten zou kunnen nagaan en hem in geval van nood, onschadelijk maken, gelijk ik dat zijn vader deed, als ooit het vermoeden bij hem post vatte, dat fle millionair Paul Armand niemand anders was dan Ernst Garaud, den moordenaar en brandstichten Hiermede verzonk de booswicht 'in een somber gepeins. De zoon van Julius Labron had inmiddels Ma rie Armand, die angstig den uitslag van het on derhoud was blijven afwachten, wieder in het salon begroet. 1 Marie kwam hem tegemoet en vroeg hem bijna ademloos, hoe alles was afgeloopen. Met van vreugde stralende oogen deelde hij haar meo|e, dat hij van 'dit oogenblik af was aangesteld tot direo- teur der fabriek. Dat gelukkig uieuws scheen haar zoo te over weldigen, 'dat zij zich nauwelijks op de been kon houden. Zij wankelde en Edmond, die naar haar toeschoot om haar te steunen, vroeg haar, of zij zich onwel gevoelde, doch zij laöhte hem vrien delijk toe en verklaarde dat het niets anders^was dan een gevolg van blijdschap, omdat zij hal" pogingen In zijn belang zoo goe'd had bekroond gezien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3