NIEUWE MOEDER EH"¥ARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 28 Augustus 1928. 37e Jaargang Stemmingsbeeld uit Groentenland NO 100 IMTERG. TELEPHOON 52 LANGEDIJKIR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel NoordscharwoJe. Advertentiën van 15 regels 7S oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Ten raadhuizen alhier werd een vergadering ge- boudern ter bespreking om den 31 Augustus a.s. feestelijk te herdenken. Het initiatief ging uit van bet Oranje-Comité, dat tevens eenige afgevaardig den had verzocht van de Winkeliersvereniging alhier. De eere-voorzïtter, Jhr. van Sprengler, opende de samenkomst en zette uiteen, dat de wensch om den verjaardag van H. M. de Koningin feeste lijk te herdenken, uit de burgerij naar voren is ge komen. Voor het Oranje-Comité was er dus alle aanleiding hiertoe pogingen in het werk te stellen en Z.E.A. hoopte, dat men zou slagen; waarop hij de verdere leiding der vergadering overgaf aan den voorzitter, den wethouder Jn. Kroon, die zich refereerde aan den wensch van den eere-voorzitter. De eerste vraag was nu of alle aanwezigen in stemden om den 31 Aug. feestelijk te herdenken. Unaniem verklaarde men- zich daarvoor, hoewel de voorbereiding nog kort was. Natuurlijk spelen de financiën de hoofdrol, want met de organisatie der feesten moet hiermede rekening gehouden wor den. Besloten werd inteekenlijsten bij de burgerij te doen circuleeren, door de leden van het Comité, geassisteerd door de winkeliers-afgevaardigden. (Hiermede is reeds Zaterdagavond begonnen, wijl des morgens per strooibillet den ingezetenen hier van was kond gedaan.) Staande de vergadering werd het bestuur van „Kunst na Arbeid" ontboden. Toen dit aanwezig was, werd de vraag gesteld, of de muziekvereeni- ging dj.en dag kön concerteeren. Die toezegging, kon. we[ n;et uitblijven op den duur. Het register met gedaan worden, daar de directeur met vacan- tie was, doch men zou trachten wel zoovee) muzi kanten te vinden, dat in elk geval de feestelijk heden met muziek konden opgeluisterd worden. Met dank werd deze toezegging aangenomen. Verder zal gepoogd worden het R.K. fanfare corps te Noordscharwoude te bewegen 's avonds in den muziektuin een concert te geven. „Kunst na Arbeid" zal hiervoor dan welwillend fle muziek tent afstaan. Verder is de bedoeling kinderfeesten op het terrein van den heer de Boer tej houden.' 'De heer Jonker wil als huurder dit terrein even eens welwillend afstaan. Des morgens denkt men een optocht te houden van de schoolkinderen der Openbare Lagere school, met de schoolkinjderen van Zuidscharwoude, die schoolgaan ter R. K. School te Noordscharwoude. Ten slotte illumina tie van het Raadhuis. Aan de burgerij zal verzocht worden de vlaggen te laten wapperen. Gezien het enthousiasme, waarmede het Oranje- Comité de feesten op 31 Augustus denkt te houden, was het vcor den voorzitter een aangename taak m deze stemming de vergadering te doen "beëindi gen. Uit den Omtrek - heer-hugowaard. Daar we door omstandigheden slechts gelegen- FEUILLETON 54-); „Misschien weet men het daar, maar men heett mij daaromtrent nooit iets meegedeeld. Dat doet men niet, omdat de bepalingen van het gesticht het verbieden." „Ge weet derhalve niet, of er eenig teeken be staat, waaruit ge zoudt te herkennen zijn? „Dat er een dergelijk herkenningsteeken bestaat, weet ik wel, maar wat dat is, mocht mijl niet ge zegd worden. Mijn naam kreeg ik, omdat ik ^op St. Lucie-dag aan het huis werd afgegeven. „Is 't slechts een toeval, dat uw naam Lucie luidt?" vroeg Johanna en in zich zelf voegde zij er bij: „En ik dacht daareven werkelijk ach, dat is slechts een droom geweest I" „Ziezoo! 'N.u ben ik klaar en wil u de .maat uemen, moeder Minal" Op dit oogenblik dreunden veerkrachtige schre den op öe trap. Lucie vloog naar de deur, doch de schreden bielden bij de derde verdieping op.. - „Alweer misl" zuchtte zij. „Verwacht u iemand?" vroeg Johanna. „Ja iemand, die u kent mijnheer Edmond wijn verloofde. Als mijn buurman zie en spreek ik hem natuurlijk dagelijks en juist heden blijft hij zoo 'heid konden vinden tot het geven van een zeer kort bericht omtrent het bezoek van het bestuur van „Nieuw Leven" aan ons demonstratiebedrijf voor glascultuur, schijnt het ons niet ondienstig hiervan thans nog eenige aanvulling te geven. Bij het naderen van het terrein valt het al dadelijk op, dat er door den bouw van het woonhuis! voor den bedrijfsleider een veel beter geheel wordt ge vormd, terwijl het zich laat begrijpen, dat het voor zulk een bedrijf gewenscht geacht moet worden, dat ook de bedrijfsleider daar zijn woning heeft. Het gezelschap werd door den bedrijfsleider rond geleid en ontving de inlichtingen op de meest wel willende wijze. Het geheel maakt een hoogst aan- (genamen indruk. Hoewel reeds een pluk van 2500 K.G. mooie tomaten ten gelde was gemaakt, kan met den pluk nog worden doorgegaan tot onge veer half October. De helft van het warenhuis Was bezet met snijboonen, inderdaad een prachtig gewas, waarvan reeds een begin was gemaakt met den pluk der vruchten van den tweeden bloesem. De eerste pluk had een best beschot gegeven, ter wijl er flinke prijzen voor gemaakt waren. De' stekken in de dmivekas hadden dit jaar een mooi beschot gemaakt; na een paar jaar zal geen onder teelt meer kunnen worden uitgeoefend en moet de druif een voldoende opbrengst opleveren. Het platgla -i is benut voor de teelt van gele kom kommen' en groote geloenen. Opgemerkt werd, dat deze teelt ook evengoed kan plaats hebben in onze plantenbakken, aangezien deze reeds vóór Mei ontruimd zijn. De oppervlakte van 't terrein, groot 35 Meter, laat nog voldoende ruimte voor uitbreiding van den glascultuur. Het bouwen van een z,g. warme kas, meenden bezoekers, zal dan voor bezoekers bereikte reeds 370 handteekeningen, waaruit mag worden afgeleid, dat er wel belang stelling voor bestaat, dat velen reeds een bezoek aan Ijet berijf brachten en zich door den be drijfsleider hebben laten voorlichten. Het bestuur van „Nieuw Leven" kan dan ook ten zeerste een bezoe kaanbevelen. HEER-HUGOWAARD. Het comité ter viering van Koninginnedag is er wederom in geslaagd een niet onaardig pro gramma te kunnen samenstellen. De schooljeugd zal op het sportterrein zich kunnen vermaken met te kijken naar een aantal volksspelen, terwijl voor haar in de tooneelzaal van den heer Witten een Moscoop-voorstelling zal worden gegeven. Natuur lijk wordt een en ander afgewisseld met tractatie. Ook voor het avondfeest is een programma samen gesteld met heel wat afwisseling, doordien mede werking zal worden vérleend door twee gymnastiek- cn twee muziekverenigingen, een zangvereniging *en een tweetal, dubbel-mannankwartetten zich zullen doen hooren op het versierde en verlichte sportterrein. Voor de jeugd vooral is het te ho pen, dat ook vooral de kom der gemeente, waar de feestén zullen plaats hebben, nu eens een echt vroolijk aanzien zal hebben, door een groot aan tal vlaggen. Een kleine moeite en de jeugd ziet' het zoo graag. OUDE N1EDORP. De gelegenheid voor kostelooze vaccinatie is üorp door Burgemeeste ren Wethouders vastgesteld voor Oude Niedorp op het raadhuis, op Zaterdag 8 September a.s. Voor Zijdewind en 't Veld op Woensdag, 5 September a.s., in de school te 't Veld, beide dagen 4 uur n.t. OUDE NIEDORP. r Deze week overleed de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Jb. Molenaar, in den ouderdom van 95 Jaar. .Want, geachte, misschien wat gepikeerde lezer- tuinder, zeg me eens eerlijk, zoudt ge uw wélge- fundeerde meening (afgedacht van portemonnaie- overwegingen) wijzigen door ©en argument uit deze rubriek? Vergun me, u zeer beleefdelijk te mogen ver zekeren, dat ik daar niets van geloof. Ein dat komt nog niet eens voort die meening uit pure bescheidenheid mijnerzijds. En voor zoover heeren kooplieden mij de eer aandoen, dit mijn gekrabbel waardig te keuren, door hen te worden gelezen ook zij zullen hun meening al evenmin door eenig argument van mij wijzigen als de tuinders. Waarom zou ik 't me dus moeilijk maken, waar vooruit vaststaat, geenerlei resultaat te kunnen bereiken Toch geloof ik door heelemaal niet op de Zeg, Stemmingsbeelder! „Nou, wat wou je? In je eerste persproduct verwachten we een beschouwing van je over DJ) kwestie in onS Groentenland van den dag, ovef de Tribuut-ar tikelen in de „Tuinderij" en het antwoord daarop van de combinatie van exporteurs. Hieruit kunt ge opmaken, dat mijn anonymiteit voorgoed van de baan is, 'k kan voortaan even goed mijn geschrijf onderteekenen. Dat heb ik voor 90 pet. te danken aan mijn goede vrienden, van de pootgoedcommissie, dihe hebben dat geheimpje verklapt. Einfin, 'k vind dat heelemaal niet erg. Maar over die kwestie schrijven? 'kDurf het best aan, hoor! Edoch, als je er over schrijft, (dat heb ik tegen me zélf gezegd) dan doe je het zoo, dat primus niemand er wat aan "heeft secundus geen sterveling er zich aan kan ergeren en tertio zaak zelf in te gaan, nog wei goed werk te kun- wat ten derde beteekend (aenk maar aan nen doen. 't rijkswegenplan) je buiten schot blijft. Daar op een ander conflict, een wereldruzie beteekenen had? Ik ben aangesteld met den titel van directeur der fabriek en met een jaarlijksch inkomen van twaalfduizend frank I" „Twaalfduizend frank 1" herhaalde de opgetogen Lucie. „Dat is voor ons een fortuin, Edmond!" „Al is 't niet bepaald een fortuin, 't is toch het begin ervan. Morgen begin ik reeds met mijn nieuwen werkkring. Binnen het jaar is mijn lieve Lucie mijn vrouw en als 't ons zal gelukt zijn, om in een jaar vijf, zes, een dertigduizend frank te: hebben overgespraad, kan ik mij zelf vestigen en een deel van mijn vader's fabriek in Alfortville weder opbouwen." Bij die woorden sidderde Johanna „Woonde uw vader in Alfortville?" vroeg zij met bijna toonloos geluid aan den jongen man. „Ja, moeder Mina." „Hoe heette hij?" „Hij heette Julius Labron en werd ruim een- en-twintig jaar geleden vermoord, terwijl zijn fa briek in de vlammen opging." Johanna voelde hare knieën knikken. Zij was het immers, die wegens die brandstichting en dien moord-veroordeeld werd en zich thans tegenover den zoon bevond van Julius Labron, haar slacht offer, gelijk de menschelijke gerechtheid geloofd had. Zoo die jonge man haar waren naam ont dekte, moest hij haar dan niet, evenals iedereen, voor schuldig houden en haar vervloeken? „De dood van mijn vader heeft indertijd 'n groot opzien gebaard," hernam Edmond, zich tot Jo hanna wendend. „Hebt gij er destijds ook van gehoord?" lang weg, nu 't moet beslist zijn, of hij eene be trekking heeft gekregen, waarop wij zouden kunnen trouwen. Misschien is hij niet geslaagd en blijft zoolang van huis, omdat een slechte tijding altijd vroeg genoeg komt." „O, men moet altijd het beste hopen," troostte Johanna. „We willen het beproeven," antwoordde het meisje met een flauwen glimlach, terwijl zij de maat begon te nemen voor het nieuwe kleedje van de broodrondbrengster. Wederom klonken er vlugge schreden op de trap. „Nu is hij 't tochl" jubelde Lucie. VI. De deur werd met krachtige hand geopend en met een kreet van zegepraal op de lippen, stormde Edmond binnen. „Heb je de betrekking?" riep het meisje met tranen in de oogen. „Ja, tiefste, mijn mooiste verwachtingen zijn nog verre overtroffen! Mijnheer Armand heeft mij dadelijk aan het Ontbijt gehouden en daarna zijn wij zijn dochter ging ook mee naar de fa brieksgebouwen van Courbevoie gereden. Naar Parijs teruggekeerd, ben ik naar mijn vriend George Darier geijld, om hem mijn geluk mee te deelen en nu ben ik hier, om u aan het hart te drukken, mijn Lucie, want we zijn nu weldra het doel onzer wenschen genaderdI" Edmond kuste de hand van zijn meisje en her nam lachend: „Zie je nu wel, dat die leelijke droom niets* te en deszelfs afloop te wijzen. Ook uit de geschiedenis kan men loeien, nie mand minder 'dan Bilderlijk toch heeft gewezen op 't verband tusschen verleden, heien en toe komst in zijn: „In 't verleden ligt het heden, In 't nu, wat worden zal." In de jaren 19141918, wat is er tóen ge scholden, gehoond, gelogen en bedrogen. Het „Gott strafe England", werd zelfs den schoolkinderen voorgehouden. De Duitschers waren de Hunnen, de Barbaren, Belgen en Eranschen legden in het woord „Ejo- che" al de verachting, die zij voor hun tegenstan ders voelden. Eens ben ik in België óók voor een Boehe gehouden hadde ik me toen (in 1920) niet als Hollander kunnen legitimeerlen, heusch 'k geloof niet dat ik nu een stemmingsbeeld! had kunnen schrijven. Maar zie nu eens vooral dezer dagen Zou iemand in 1918 u hebben geloofd, zoo ge voor speld hadt, 'dat tien jaar later een Duitsche Minis ter van Buitenlandsche Zaken de zeer we'lkome geziene gast zou zijn in Parijs? Dat deze Boehe, Hun, Barbaar, van weleer thans wordt verwelkomd door de Érausche pers as een goed Europeaan, dus ook als 'n goeden Dnitscher 'kHeb nooit vernomen, dat Duitschers aan Al bion excuus aanboden voor het „Gott strafe Eng land", van Marianne in 't zwart met betraande oogen, als berouwhebbende zondares, vanwege on waardige woorden, heur preutsche lippen ont glipt, vernam ik evenmin iets. En toch zijn ze bij elkaar gekomen, dl de grootheden ze willen niet meier denken aan 't verleden ze toekenden juist dezer dagen het anti-oorlogspact, door Kellogg ontworpen. Omdat ze zooveel met elkaar ophebben? Welneen de wederkeerige belangen vorde ren vrede men moet, en kan niet anders. Of ze elkaar vertrouwen? Dat is e zaak. En nu ide toepassing' op deze preek. Die kan heel kort zijn. Vroeg of laat komen Tuinderij-redactie en Koopliedendrganisatie wéér bij elkaar. Omdat méh zooveel met elkaar op heeft? of dewijl men 't gehaspel moe is? Veeleer meen Ik net als zulks met de heeren diplomaten te Parijs 't geval is omdat men daarin voor beide partijen voordeel zal zien. Dat kan nog een poosje duren A zegt dan, dat B moet komen, en B wacht dan wel wieer op A dat was en is dikwijls het geval. Maar komen doen ze toch, ter wille van 't belang. [Wijlen professor Bolland van Leiden zou zulks logisch hebben kunnen bewijzen uit zijn axioma, de eenheid der tegienSeelen Wie mindler op 't extracte is aangelegd, meer litteraire capaci teiten heeft, kan 't zejfde bewijs in de litera-i tuur vinden. Beeds eerder wees ik op v. Koets- vekTs „De Pastorie van Mastland". Arie Ploegstaart, die den burgemetesterlijken haan liet vermoorden daardoor het object werd mJ*." „Men heeft een vrouw veroordeeld. Herinnert ge u dat?" I „Ja." t „De r?echtbank sprak het „schuldig" over haar uit maar was zij het werkelijk? Was zijf niet veeleer het offer van den schijn en van een daarop gevolgde rechterlijke dwaling? Voor mij) is de vraag nog altijd een raadsel, dat ik gaarne zou opgelost rien!" 1 J „U gelooft dus aan de onschuld van de ge vonniste vrouw?" vroeg Johanna met aandrang. „Dat héb ik niet gezegd. Ik twijfel aan haar schuld en zal zoolang blijven twijfelen, totdat ik den man zal gevonden hebben, van wien het' heen, dat hij als offer van zijn dienstijver in de vlamtnen is omgekomen, maar die, volgens mijn meening, een eerloos stuk heeft gespeeld, om zijn vlucht te dekken en elders de vruchten van zijn diefstal in rust te genieten!" Johanna Fortier had zich bijna verraden. Reed9 zweefde de naam van Ernst Garaud haar op de lippen. Zij bezon zich echter bijtijds en zweeg. Kon zij dan uitroepen: „Ja, Ernst Garaud is de schuldige, en ik, Johanna Fortier, ben onschul dig!" Mocht zij dat zeggen, zonder daarvoor be wijzen te kunnen bijbrengen? Niettemin voelde zij sene onbeschrijfelijke blijdschap in het hart. De zoon van hem, wiens dood haar was toegekend, twijfelde aan haar schuld, ja, meende overtuigd te kunnen zijn ,dat Ernst Garaud ee ware schuldige was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1