Kachels en Haarden Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Zaterdag 1 September 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING Filiaal: Langestraat 44 - Iel. 1184 Revue van de Week Speciaal Corsetten - Magazijn DE ORANJEFEESTEN NO 102 INTERG. TELEPHOON 52 NI fa; WE L4NGIDIJKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Advertentiën van 15 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte M1ENT I TEUiW ALKMAAR i l i I TOB NOOIT. MATIGHEID! Voortdurende matigheid be houdt het lichaam het beste tegen ziekte. von Humboldt. i! Matigheid! Bij matigheid denkt de eene helft van ons volk aan eten, de andere helft aajn drinken. Inderdaad komt uit overmaat heel veel ongezond heid voort en zij, die matigheid prediken op beide gebieden, verdienen on sailer achting. Want er is niemand, die een dronkaard of een smulpaap, die leven om te drinken en te eten, in bescherming zal nemen, wanneer zij tengevolge van hun on gebonden leefwijze in de ellende zijn geraakt. Want bleef het nu maar bij het door alcohol of kostbare tè lekkere spijzen verwoeste lichaam, dan hadden de slempers er zelf den last van. Deze slechte eigenschappen echter verdierlijken het lichaam zoo danig, dat edeler deelen van maag en ingewanden worden aangetast: het zenuwstel. 'De ontzettende verwoesting ,die daar wordt aangericht, is voor den leek moeilijk te begrijpen. Langzaam maar zeker,"ten slotte snel en gewis, naderen de slem pers hun zedelijken ondergang en heele legers van menschen, waaraan de maatschappij haar kreh- tigste medestrijders had kunnen hebben voor de verheffing van het menschdom, gaan ten onder, lichamelijk zoowel als zedelijk, door dronkenschap en vraatzucht. De matige onder ons, zij, wier drang tot zelf behoud hen van nature overmaat doet vlieden, mogen niet als toeschouwers, als stille getuigen van hunner medeschepselen vernietiging, met de handen in den schoot blijven zitten. Overal en ter. allen tijde moeten zij door hun voorbeeld, zoowel als door hun waarschuwend woord, den Verdoolden den rechten weg wijzen. Laat uw waar schuwend woord nooit ha/d zijn; laat nooit uw medeschepsel onder de zon gevoelen, dat gij zoo veel beter zijt, maar tracht hem in levendige kleu ren de zegeningen van een matige leefwijze te schilderen en zóó te bevorderen, dat ook hij de matigheid leert betrachten. Dr. JOS DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos de Cock, van Mer- lenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige ad viezen, o. m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen „te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Handelaar te N.S. Als op de oude manier Uw zaak achteruit gaat kan het niet anders of er moet verandering komen. Uw zuchten en klagen, dat het vroeger wel ging, helpt natuurlijk geen steek. Breng iets nieuws in Uw onderneming, iets wat frekt, wat pakt. Laat de boet een weinig verbouwen en zet eens al Uw denken en werkkracht in beweging. Heusch, dan zult gij zien, dat met de vernieuwde ideeën Uw 'werklust vermeerdert en spoedig zult gij pietzier krijgen in de verbetering, die er met U en Uw zaak heeft plaats gehad. Nu zit gij maar te tobben en ziet de, toekomst veel te donker in, maar een maal aan den slag ziet gij spoedig lichtpuntjes, die Uw ingesluimerde energie doen ontwaken. Gaarne wiUen wij nog eens van U hooren of onze Raad U van dienst is geweest. Xr te O. Neem nimmer een overijld besluit; daar heeft men altijd spijt van. Een beslissing dient men te hemen, als men met een kalm hoofd de zaken nauwkeurig onderzocht heeft. Hebt gij na overden king een besluit genomen, dan moet gij er niet meer qp terugkomen en zoo gij gefaald hebt, e gevolgen daarvan moedig dragen, wetende, dat 'gij gehandeld hebt, na rijp beraad en men natuur lijk niet alle mogelijkheden tevoren kan overzien, Verzonden brieven: Iemand te N.S. Moeder te Z.S. Clubje te Z.S. Mej. K. te B. Vrijdag is het groote feest der viering van H. M.'s 48sten geboortedag gevierd. We zijn ge woon, koninginnedag door te brengen in echt zo- mersche stemming. Ons intusschen voorbereidend op de September-periode der hervatting van de werkzaamheden voor grooten en kleinen, - in figuurlijken en letterlijken zin bedoeld. Het laatst van Augustus bracht beurtelings regenweer en kc «terende zonneschijn, hooge temperatuur, dewelke dan weer afgekoeld \verd door tamelijk hevige onweersbuien, die het steeds beangstigend- g'rcote cijfer van de branden en brandjes" hielpen vermeerderen. Op 18 September a.s. zal de Troonrede, dan door de Koningin in de Haagsche Ridderzaal uit te spreken, een tipje oplichten zeer vermoede lijk van den sluier, die nog voor de „buiten wacht" hangt over vele urgente kwestiën van het oogenblik. Waarbij de vraag, in welk stadium de voorbereiding van het nieuwe verdrag met Bel gië verkeert, zeker een hoogst belangrijke plaats inneemt. Men weet, optimistische en pessimisti sche geruchten daarover houden ongeveer gelij ken tred. Betoonen wij ons ongeduld en pantseren v/e ons tegen allerlei „journalistieke fopspeentjes", totdat de 18e September misschien de „neve len" zal doen uiteenspreiden. Over de kwestie, of de Rechtsche Coalitie bij de verkiezingen van Juli 1929 haar herboren kracht zal toonen wordt thans zeer druk bespiegeld. De anti-revolutionaire leider, de heer H. Colijn, heeft in zijn „Standaard" doen begrijpen, dat het met den arbeid der wederineentimmering van het Co alitie-huis lang niet in „potten en kruiken" is, nog lang niet tot het rechtsche eind-doel geko men. Ook daarover zullen wij bij het groot-poli tiek debat van November as. het noodige, misschien zelfs iets meer dan dat, in de Tweede Kamer te hooren krijgen. Uit Rotterdam kwam de tijding, dat de millioen- ste bezoeker van de „Nien yto"de hekken gepas seerd is. Dezen gelukkige werd o.rn. een gouden armband-horloge als „souvenir" aangeboen. De ten toonstelling is weet men to,t 1 October ge prolongeerd eti zal zeker een schitterend succes hebben. Er is nu in vele kringen „rumor in casa" drei gende tweespalt. In menig geval werd het op handen zijnde schisma behoedzaam voor de bui tenwereld geheim gehoduen. Ook in de sfeer van de S.DYAP. was dit' langen tijd het geval. Eindelijk is toch den dag geko men, dat de groep-Stenhuis eerlang een eigen orgaan zal stichten. Het soc.-democratische partij bestuur heeft verklaard dit te zullen gédoogen. Wat uit deze dingen voor de S.D.A.P. zal voort spruiten, of de eenheid in deze gelederen "ook slechts uiterlijk zal kunnen worden gehandhaafd, -- ook hier past een: „qui vivra verra". Oftewel: de toekomst moet het leeren. Uit de Personalia: Op 1 September a.s. vol tooit onze vermaarde concert-zangeres mevrouw NoordewierReddingius haar zestigste levensjaar. Er heeft zich een comité gevormd om mevr. Noor dewier.. die zich voorstelt in vijf-en-tWintig ge meenten kerk-concert te geven, dan te huldigen. Luit.-kolonel J. H. Hardenberg treedt eerlang af, z.oodra hij den kolonelsrang zal hebben bereikt, als commandant van de Mil. Luchtvaart-afdee- ling. Zijti opvolger als zoodanig schijnt nog niet ie zijn aangewezen. Mr. P. J. Bijlevelt is voor nemens weldra op te treden als president van het Gerechtshof te Amsterdam. De toestand van Dr. Willem Royaards was in de laatste dagen zorg wekkend, maar schijnt toch langzaam herstellend. Dr. C. C. v. d. Berg, leeraar aan det Müdd. School Jt e Solo, zal optreden als hoogleeraar in de Iavaansche taal- en letterkunde te Leiden (va cature prof. dr. Hazen). Het Kon. Besluit is Uitgekomen, waarbij, op zijn verzoek, aan mr. Brantjes d.d. 30 Augustus eervol ontslag is ver leend als Gouverneur van Curacao. Uit de docdenlijstj. D. Gantvoort, een bekend architect te Deventer, te München overLeden. Dr. R. A. Tange, gep. hoofdofficier van gez. dor Marine, te Den Helder. Mevr. A. E. v. d. Hoek—Kok, de eerste Nederlandsche. die ten onzent als advocaat-procureur optrad, 49 jaar oud. te Rotterdam. Joseph Borremans, kanselier van de Belgische legatie, op 52-jarigen leeftijd, Dten Haag. 1 Aan de jongste „creminalia" ontleen ik, dat: e.- wederom tal van inbraken werden gepleegd. O.a te Groningen op twee plaatsen. In een hotel te Amsterdam werd uit een jas een portefeuille gerooft met o.a. een waarde van f900.— aan lombard-briefjes. In de R.K. kerk te Merkelbach ledigden h.h. cambrioleurs de offer bussen en stalen ciborie en geld. More majorum" werd in de hoofdstad weder om Hartjesdag „gevierd". Dit volksfeest is nog lan<* niet dood. De liefhebberij om brandjes te stichten gaf de Amsterdamsche politie den aosten Augustsu j.l. de handen vol werk, erger zelf» dan in de jongste jaren het geval was. i Te Hilversum wachtte een 45-jarige boekhan- I delaar zijn 22-jarige kantoorbediende af bij het Zondagsch kerkbezoek, lokte het meisje in zijn auto, doodde haar met revolverschoten en .pleegde zelfmoord. „Drame d' Lamour?" De dader was echtgenoot en vader. De twee individuen, die kort geleden in de Haag sche Veenestraat inbraak pleegden en o.a. een kostbare collectie zijden dames-kcusen roofden, zijn gepakt. De juffers, die prachtige kousen ten ge schenke ontvingen van deze heeren, moesten haar buit aan de politie afstaan. Uit de bijzondere strafgevangenis te Schevenia- gen wisten vier daar gedetineerden, die er als t.b.c.-Iijders werden verpleegd te ontvluchten. Twee van hen zijn inmiddels weer in het politi- cneele net gevlogen! Het aanvankelijk gekoesterde verrnof den, dat de uitbrekers door leden van het bewakend gevangenis-personeel zouden geholpen zijn bij hun „uittocht", kon niet bewezen worden. In de treurige zaak der corruptie te Doetinchem heeft de Raad dier gemeente de justitie gemengd in de bezwaren tegen den gemeente-secretaris ge rezen. Te Rotterdam waren een paar zich voor adel lijke sinjeuren uitgevende oplichters aan 't werk, die zich een poosje "kosteloos pension wisten te verschaffen en ook auto-handelaren bedrogen. Ze zijn thans in „veiligheid" gebracht. De ongelukken-serie der week is ook thans over stelpend groot. Aan het station te Delft werden twee rangeerders door een goederentrein gegrepen met doodelijken uflrop. Bij oefeningen in de athletiek te Rotterdam liep een 24-jarige man bij het hardloopen in een speer. Hij werd doodelijk gewond. Te Eibergen werd bij het speerwerpen een 15- jarige jongen levensgevaarlijk in den rug gewond. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 leveren U een f 2.25 KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK. Ook naar maat verkrijgbaar. strekt niet gelijk sommigen gelieven te be weren beteekenen, dat de Nederlandsche Re geering den geestdrift gevoelt voor het,„weg met den oorlogs-gruwel" De houder van een sigaren-apparaat te Amers foort is door den Kantonrechtier veroordeeld tot f i.boete of een dag hechtenis, op grond van schending der verordeing op de winkelsluiting en inzake het verbod van verkoop van tabaksarti kelen aan kinderen beneden de 16 jaar. Daarmee is i.e. dus een eerste principieele beslissing gevallen. De vlucht van een pelikaan uit het Amster dam ische „Artis" (inmiddels is de vogel weer ge vangen) wekte veel sensatie. Evenals de verdere evolutiën van de negerin- dariseres Josephine Baker in de Hofstad Ondanks al den zwaren, zoozeer drukkenden ernst der rijden. Mysterie! Mr. AN1TONIO- Plaatselijk Nieuws DE KERMIS TE ZUIDi-SCHARWOUDE. De MaskerspeLers komen te Zuidscharwoude. 's Maandags van kermis zullen zij optreden in de mooie tooneeLzaal van den heer P. Kramer. Opge voerd zal worden „Pygmalion", spel in 5 bedrij nen, door Bernard Shaw. Omtrent de opvoering te Bergen lezen wij het volgende: PYGMALION. De Maskerspelen gaven gisteravond in de teoneelzaai van „de Rustende Jager" te Bergen een opvoering van „Pygmalion", spel ijl' 5 'bedrijven, door Bernard Shaw. Over het geheel kan gezegd worden, dat de vertolking van dit Shaw-stuk, waarin de schrijver zoo fijntjes belicht, dat de mensch niet verschilt, n aar dat het verschil vaak een gevolg van uiter lijke omstandigheden is, voor deze dilettanten een zware taak is gebleken en wij hebben bewonde ring voor de vertolking, zooals jjje gisteravond was. Een woord van Lof mag aan mevr. Olden burgvan Geemen, die de rol van Elize Doolittle, destijds door wijlen mevr. LoboBraekensiek zoo schitterend vertolkt, niet onthouden worden. Voor een dilettante bereikte zij in haar vertolking meer dan men mocht verwachten en zeker had mept deze rol onder de Maskerspelers niet aan betere handen kunnen toevertrouwen. De heer Chr. Meyer speelde de rol van prof. Higgens met meer levendigheid, dan wij van hem gewoon zijn. De nervositeit, waardoor hij zich moet kenmerken, gaf hij goed weer. Hij en de heer Kooyman (kolo nel Piekering) verdienen voor het spel in het vierde bedrijf met mevr. OLdenburgvan Geeimen, zeker met open doekje. De heer OLdenburg was als Doolittle, de vuilnisman, uitstekend. Hij Jaagde erin, de moeilijke rol tot zijn recht te doen komen, Mevr. Beeldman—Rensink voldeed in houding en speL als mevr. Higgen^ zeer goed. De too- neelaankleeding was, zooals wij die bij de Masker spelers gewoon zijn, goed verzorgd. Wanneer tnen bedenkt, dat de avond met een bal werd be sloten en dat men voor dit alles slechts 67 cents per plaats (donateurs) verschuldigd is, dan staat vast, dat zij meer geven, dan men ervoor bet'aaljd heeft. Voer de metor-, alsmede bij zwemmen en baden voorgekomen ongelukken verwijs ik naar de bladen. De onbewaakte overwegen blijven telkens slacht offers vorderen, wat minister v. d. Vegte er ook van moge zeggen. Te Oss is bij den onbe- waakten overweg aldaar een voerman, wiens kar werd versplinterd, onder den trein vermo- ztld. Op den weg tusschen Velp en Arnhem is bij duisternis een 81-jarigen grijsaard onder een auto gedotd, terwijl de 16-jarige knaap, die hem begeleidde, ernstig gewond is. Over de euveldaden van den „rooden haan" in de afgeioopen week aangericht, zal ik mij ertoe bepalen te memoreeren, dat te Haarlem, aan den Schciterweg, een sigarenwinkel, leerhandel en uit dragerij in de asch zijn gelegd. Verschillende boerderijen werden weer door het vuur verwoest, o.a. een uitgestrekte te Driel (bij ArnhemY, 'bij welken brand voor de zooveelste maal bleek, dat de dorpsspuit zonder beteekenis was ter bekamping van het vuur. Te Bergen-op-Zoom brandde een graniet- en terrazzo-fabriek af. De aangerichte schade wordt op twintig mille geschat. Te Naarden is het kerkgebouw van de liberaal- katholieke gemeente tot den grond afgebrand. Over de gevolgen van de vliegramp te Heerlen kwam de tijding, dat het vijfde slachtoffer ervan is overleden. Twee knapen op Schiermonnikoog, <Jie in de dui nen aan het spelen waren, zijn in het zand bedol ven en vonder er jammerlijk den dood. Wij treden uit de „zwarte week-rubriek". In de komende maand wordt de honderdste sterfdag van Eise Eisinga, den genialen schepper van het planetarium te Breukelen, herdacht. In September zullen in Limburg de groote mi litaire oefeningen plaats hebben. Dewelke vol- ST. PANCRAS. De feestelijke herdenking van het 30-jarig re- geenngsjubileum en tevens de verjaardag van H.M. de Koningin, op Vrijdag 31 Augustus, zette zich reeds vtoeg in den morgen in onder begunstiging van het prachtigste zomerweer. Des morgen te 8.30 waren alle commissieleden, onder eeie-voorzitterschap van den EdeLAchtb. Heer Kioonenburg, burgemeester, op het feestelijk versierde sportterrein, waar tevens alle schoolkin deren zich reeds bevonden, getooid in fleurige meest witte jurkjes en pakejs en Versierd met oranje. Het terrein bood alzoo een echt fleurig feest elijken aanblik en was keurig versierd met een keur var vlaggen in bonte verscheidenheid en een ïeusachtig groot oranjedoek, hetwelk in duide lijke letters verkondde de gedachte aan dit feest: „Hulde aan onze Koningin". Te half negen werd de optocht der kinderen ge formeerd, ieder kind voorzien van 'n mooi vlag getje en keurig oranje versierde hoepels, vooraf gegaan doo rhet muziekkorps van Gebrs. Deute- korn, dat vroolijk nationale marschen en liederen speelde, en onde rgeleide der commissieleden en onderwijzend personeel. Zoo werd, door een vroo- lijke rondmarsch door de gemeente, waar nage noeg huis aan huis de vlaggen uithingen, reeds da delijk de feestelijke stemming er in gebracht, zon der welke een echt algemeen nationaal Oranjefeest niet denkbaar is. Toen de stoet weder op het feestterrein arri veerde, stroomde het publiek toe en werd fluks een aanvang gemaakt met verschillende speien en wedstrijden voor de schoolkinderen. Dank zij de keurige regeling verliep alles even vlot van st^Pe' en zoowel de jeugdige deelnemers, als publiek, heb ben hartelijk geoten van de leuke momenten van

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1