Jubileum A. GLAS Gz. Nieuwstijdingen Buitenland strijd cp de hindernisbaan, waar menigeen in het op den grond gespannen zeildoek verward ge raakte, van de onvrijwillige buitelingen bij het zak- loopen, het „bal op 'n bordje",, het hardloopen met poppenwagens, het houtjes-rapen en het tcnrollen. Eer. keur van mooie geschenken was hiervoor door <fle commissie beschikbaar gesteld. Na afloop dezer kinderwedstrijden werden de behaaldi prijzen uitgereikt door den Eere-voor- fcitter, die hierbij tevens de gelegenheid vond, zijn voldoening uit te spreken over de algemeene en spantane deelname van de ingezetenen zijner gemeente en van het Zuideinde. „Ik acht mij," aldus spreker, „zeer gelukkig u allen van deze plaats, en te rgelegenheid van het jubileum van (onze Koningin, van harte welkom te mogen heeten. Wij allen -zijn voldoende op de hoogte der Vader- landsche geschiedenis, waarmede het Oranjehuis steeds nauw. verbonden was ,om tef beseffen wat W15 aan onze geliefde Vorstin hebben te danken. Wij behoeven hiertoe niet ver in de geschiedenis terug te gaan, uW aller opkomst vertolkt onzej ge voelens op duidelijke wijze. Uw algemeene deel name is een groote voldoening, ook voor de com missie, welke zich veel moeite heeft getroost, dezen dag te organiseeren. Gaarne breng ik hie rdan ook 'n woord van hulde aan allen, die hieraan mee- werkten*en wil slechts één naam naar voren bren gen van dpn man, die het initiatief heeft geno men en die genoemd mag worden als de organisator van dit feest, de heer Lieuwen. (Applaus.) Het spreekt vanzelf, dat het niet doenlijk is, alle medewerkers persoonlijk te noemen, allen, zonde ruitzondering, hebben krachtig medegewerkt. Even wil ik er nog op wijzen, dat wij nu reeds kunnen zeggen, dat een gooi resultaat is verkre gen en ik hoop aan het einde van dit feest te mo gen ccnstateeren, dat deze dug op een waardige wijze is herdacht. (Applaus en fanfares.) Hierna werd^p de prijzen uitgereikt, als volgt: Houtje srapen (voor meisjes): I. M. Bobeldijk; 2. M. kloosterboer; 3. J. Schuur ;4. N.,Kossen; 5. A. Verver. Tonrollen (voor jongens): P. de Koning, J. Slij- ker, jPDuif, C. Burger. BBal op bordje (voor meisjes): M. Keizer, A li Heuvel, Tr. Wit, Tr. Hoogland, T. Muurling. Zakloopen (voor jongens): D. Ruijs, Jan Kloos terboer, C. Zeegers, K. Dijkhuizen, D. Bruin. Hardloopen met poppenwagens (voor meisjes) A. de Boer, K. Kouwen, N,. Madderom, M. Zwart, A. Timmerman. Hindernisbaan (voor jongens): S. Duif, K. Klif fen, P. Tromp, A. Wagenaar, P. Volkers. Hierop zette de fabriek een lustig „Lang zul len zij leven" in en werd gepauzeerd tot half twee, waarna de verschillende volksspelen een; aanvang namen. Blijkens de aangifte bestond hiervoor een zeer groot e belangstelling. (Wordt vervolgd.)', BROEK OR LANGENDIJK. Alhier werd de verjaardag onzer Koningin op Vrijdag 31 Augustus feestelijk herdacht, welke door den Ed.Achtb. Heer Burgemeester Slot les morgens te 10 uur werd geopend op het feestter rein. Spr. memoreerde met blijdschap de uitnoodigiug te aanvaarden, om een woord te spreken en wenschte allen allereerst hartelijk geluk met 1de verjaardag onzer Koningin, welke weer een jaar is gespaard voor haar huis, land en folk en thans al een gelukkige regeering van 30 jaren belt. In verschil met andere landen hebben wij tot nog toe een gerust en stil leven mogen leiden. Wij zijn veel dankbaarheid verschuldigd aan de Ko ningin, maar vooral aan God. Het is 31 Augustus bijna in heel ons land natio nale feestdag en wij hopen in dezen ook een ge- zellligen dag te hebben, waartoe door velen zal worden medegewerkt om iiezen dag te doen sla gen. Hierna werd door spr. voorgesteld een telegram te verzenden aan H. M. de Koningin, van den volgenden inhoud: „He Burgerij van Broek op Langendijk, in feeststemming bijeen, bidt U en Uw Huis, Gods besten zegen toe." Waarna de coupletten werden gezongen van het j Wilhelmus. Door Ds. Donuer, Geref. predikant, werd ver volgens een toesprak gehouden. Spr. begon zijn réde met te memoreeren dat Nietsche, Huitschland's bekende wijsgeer, de die ren des velds heeft benijdenswaardig geacht, om dat zij geen herinnering hebben. Hoe gelukkig, schrijft hij, zijn de schapen en koeien in de weide, zij grazen en rusben, zonder eenige ge dachte aan verleien en zoeken rust, zonder door een enkele herinnering gekweld te worden. Maar tegenover deze pessimistische beschou wing stellen wij het woord van den zanger van Psalm 103: Vergeet niet ééén van Zijn weldadigheden Vergeet ze niet, 't is God die ze Tl bewees. Dus is onze plicht te gedenken hoe voor dezen dezen dag ons ie Heere heeft gunst bewezen. Wij zijn de feestcommissie dankbaar, zegt spr., dat ze dit feest opent met ©en godsdienstig samen zijn. 31 Augustus is een dag van blijde jubel, een vreugdedag. Een dag van gedenken, hoe onze God voor 48 jaren een loot deed ontspruiten aan den boom van Oranje en voor Nederland gewor den is een vrouw, die als door duizend vezelen aan het Nederlandsche volk verbanden is. Koningin Wilhelmina, de landsvrouw, die in Nederlands armste provincie Drenthe, dezer da gen op zulk een schoone wijze haar medelijden toonde, heeft recht op onze hulde, op onze lief de, op ons deelen van haar blijdschap. Nederland heeft zijn vrijheid, zijn onafhanke lijkheid lief en het heeft dit te Skiaken aan 't medestrijden, en mede lijden van 'het Vorstenhuis Oranje. Spr. schetste de beteebenis van een voreïïn, die met haar volk meeleefde. Een vólk is ge- I zegend, als zijn Vorst is een zoon der edelen, i maar is rampzalig als zijn vorst is ©en kind. I Hoe rampzalig is Rusland niet doordat het geleid wordt door het revolutionair élement. Het volk gaat et mee ten verÜervie. -A-lk een vorst zijn volk voorgaat naar het hei ligdom, als een vorst voor alles Vraagt haar den Heere en Zijn sterkte, dan ligt daarin een zégen besloten voor Koningin en Vaderland. 1 Nederland en Oranje! Welk een innige band omvat die beiden. 1 En die liefdeband gevoelen wij nu in 't bij zonder op 31 Augustus! Wilhelmina, de rijk be gaafde vrouw, die met wijs en voorzichtig beleid ons land en volk regeerde, zij mogen nog Gele 1 jaren ons volk leiden te midden van veëlzins moeilijke omstandigheden, begenadigd door onzen God. De groote kracht is door onze Oranje's ge zocht in God, in het besef van éigen zwakheid}, I in de overtuiging van eigen nietigheid^ in de wetenschap dat alleen de Heere behouden kan. j In Neerlandsch geschiedenis zijn donkere blad- zijden. Het was toen Oranje en Nederland vaneen I gescheurd waren. Ons volk is niet te denken zonder Oranje, want dan is weg de vrede en vrijheid! Ons volk gedenke dit ook heden den 331en Augustus, op den 30en verjaardag van het geluk kig beleid en "bestuur van Koningin Wilhelmina. Dat zij lang leve voor en met ons en temidden van ons, haar Volk, dkt haar lief heeft! Nederland en Oranje! Die tweeheid blijve eenheid! Wat God heeft samengevoegd^ scheide den mensch niet. Spr. laat nu zingen Ps.- 68:10, terwijl daarna Ds. van Baaien, Herv. ^Predikant, het woord ver krijgt, die zich verblijdde een zoo'u groote schare op dit morgenuur te mogen zien. We kunnen nooit beter doen als nu, wanneer we beginnen) met een godsdienstoefening. In verband hiermede sprak spr. naar aanleiding van Jesaja 63:7 en Psalm 20:8. Terwijl verder door spr. werd geme moreerd, dat we ook grooten dank hebben te bewijzen aan Koningin Emma, die onze "Koningin heeft geleid en gevormd. Toen zij den soepter overnam uit haar Moeders hand, sprak zij„Ik hoop met Gods hulp de regeering te aanvaarden en Uw voorbeeld en voetstappen te volgen." Op God vertrouw ik dat Hij mij sterke. Zij weet dat zij regeert bij de gratie Gods. Een heerlijke Koningin hebben wij1. Wat heeft ze veel nood gelenigd. Waar won den waren, goot zij balsem. Bij alle rampen altijd de eerste. Eens schreef zij onder haar portret „Christus voor alles". Een vrome en godvreezendie vrouw is onze Landsmoeder. Jezus ook haar Koning. Wij mogen God wel danken voor zulk een Koningin, die eens bij het standbeeld van le Coligny uitsprak, dat wij meer en meer waarach tige getuigen van Jezus Christus moóhten zijn. Hierna werd door spr. de bijeenkomst met dank zegging gesloten ën werd gezongen Psalm 89:1, waarna de menigte zich op het feestterrein ver spreidde tot bijwoning der kinderspelen, welke 's morgens werden gehouden. Als eerste nummer kwam op het programma voor jongens uit de hoogste klassen. De le prijs verwierf Jelle de Jong, 2e prijs Jacob Koolman, 3e pr. J. Timmerman Kz. en 4e pr. Ant. v. 't Riet. Bij het nummer pop aankleeden voor meisjes verwierf Trijntje Koedijk den len prijs, Maatje Pielkenrood de 2e, "Johanna Bakker de 3e en Maart je Bakker de 4e prijs. 's Middags half twee werd een optocht gehou den met de schoolkinderen en d:e gymnastiekver* eenigiug, welke optocht een aardigen aanblik op leverde, daar door velen no^ verschillende ver sieringen aangebracht waren aan hoepels, krui wagens enz. Hierna vonden weer verschillende kinderspelen plaats, waarvan wie hieronder den uitslag laten volgen: Kikkersprong, jongens van 77 en 89 jaar. le prijs Thomas de Haan, 2e prijs C. de Groot, 3e pr. P. v. d Heijden, 4e pr. H. v. Ameijde. Houtjes rapen voor meisjes vhn B—7 en 89 j. le pr. Mien Bak, 2e pr. Annie Dekker, 3é pr. Nelly Engel, 4e pr. Geertje Dirkmaat. Zakloopen voor jongens uit de le en 2e klasse, le pr. C. v. d Heerik, 2e pr. A. Koolaard, 3e pr. J. Kostelijk, 4e pr. J. Bak, 5e pr G. J. Biersteker Wedloop met hindernissen voer meisjes uit de le en 2e klasse: le pr. A. de Jong, 2e pr. Jopie Buijze, 3e pr. M. Vroegop, 4e pr. B Bakker.. 5e prijs B. Gieltjes. Stoelendans voor meisjes: le pr. Gelertje Bal der Jd-, 2e prijs Alie Glas Gd., 3e pr. Trijntje Schoen Sd., Tonrijden voor Jongens, le pr. J. Koolaarde, 2e pr. P Bruin, 3e prijs J. de Waard Az. De prijzen bestonden allen uit kunstvoorwer pen en spelen. Stoelendans voor Heeren. (Hiervóór waren geld prijzen beschikbaar gesteld), le prijs K. Timmerman, 2e prijs P. Vroegop, 3e prijs J. Wagéhaar. Tusschen de spélen door werden door de Gvm- nastiekvereeniging een uitvoering gegeven welke uitmuntend slaagde. Des avonds half acht werd door het Harmonie- gezelschap „Excelsior" te Noordscharwoude, af gewisseld door het Chr. Gemengd Koor en het Chr. Mannéhkoor van Broek een concert gegeven in de muziektent op het feestterrein, alwaar wle weer eens hebben kunnen genieten van schoone muziek en zaihg. Na afloop hiervan werd door den bóorz. der feestcommissie, de heer Schelhaas, eèn woord van dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van dit feest. Plaatselijk Nieuws Er zijn menschen, die, zonder het te willen), zich weten te onderscheiden. Tn hun houding en manieren, in hun optreden, in hun woord, in hun blik, in hun geheel© wezen. Men zou haast vooruit kunnen zeggen hoe zij over verschillende dingen denken, hoe zij er over oordeelen en spre ken. Indien men de gave had van te kunnen teeke nen, zoü men hen in verschillende standen en houdingen kunnen uitbeelden; naar gelang van de omstandigheden en feiten waarvoor zij ge plaatst worden. Zoo'n man is de Heer A. Glas Cz., die heden dien dag herdenkt, dat hij voor 25 jaax als lid van den gemeenteraad van Broek op Langendijk werd gekozen. Eenvoudig, rustig, altijd 'dezelfde, d.w. z.. men ziet z,n breed© figuur, hetzij zitten >f staan, steeds weer precies in dezelfde houding. Er gaat nu eenmaal een kalme waardigheid van hem uit, die inneemt en indruk maakt. Dat voelt men, zoodra hij spreekt. Nooit vervalt hij in uiter sten. het is steeds het bezadigd© optreden, toege nomen naarmate de jaren klommen. Wij kunnen gerust zeggen, dat wij zijn 25-jarigo loopbaan als raadslid hebben meegemaakt, 'lat wij hem kennen, en hoogachten. En wij zien hem in elke houding z'n oordeel zeggen, even het hoofd bewegende, een glimlach soms om den mond, en het hoofd schuddende als 't soms eens warm liep, alsof hij wilde zeggen, moet het nu dien weg wieer op? Kom, menschen, dat gaat toch zoo nietEn als hij zijn oordeel gaf, dan was 't zooals hij 't meende, doorzag, overzag, over dacht en wel bezien. Glas is in den Gemeenteraad van Broek op Langendijk een man van eenige beteekenis geweest. Zijn verkregen gezag ver overde hij door zijn waardige persoonlijkheid, ge steund door een doordacht en weloverwogen oor deel. Na kalm beraad gaf hij zijne meening te kennen, en stuurde altijd, waar het moest, naar eene vreedzame oplossing in soms moeilijke en precaire kwesties. Nu zijn raadslidmaatschap in het zilver staat, is 't' voor ons zoo natuurlijk, dat hij gehuldigd wordt, het spreekt haast van zelf. De Heer Glas heeft die achting en erken ning van zijn verdiensten verdiend. Wij feliciteeren hem wan harte. ZUIDSCHARWOUDE. De Winkeliers-vereeniging had deze week ver schillende wedstrijden georganiseerd. De uitslag van het fietsrijden met hindernissen was de volgende: Hecren: ie prijs G. van Rijn, Noordscharwoude; 2e prijs C. Bierman; 3e prijs D. Stam, beiden te Zuidscharwoude. Dames: ie prijs Tr. Glas; 2e prijs M. Schou ten; 3e prijs A. Noordwest; 4e prijs Willy van Loenen te Zuidscharwoude. De uitslag van den wedstrijd in het hard-kloeten was: Heeren: 1. P. de Geus Dz.., alhier; 2. C. Wit, Broek op Langendijk; 3. P. van Twuijver, alhier. Dames: 1. M. Kliffen; 2. M. Ploeger ;3. Tr. Glas, allen alhier, en 4. Gr. Vons, Broek op Lan- op Langendijk. ZUID SCHARWOUDE. Wij vernemen, dat de galscultuur hier zijn in- irée zal doen, doordien de heer A. Kout een kas I zal loten bouwen. De heer Jb. Zijp, alhier, is aannmer geworden. Dinsdag 4 September. U30—2.00 Lunchmuziek. K.R.O 6.007.00 Gramofoonplaten. 7.458.00 Spreker. 8.00 Uitzending uit Purmerend. Eerste Langedijker Radio-Centrale D- Schuitemaker Jr., - Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. Zondag 2 September. 9.15 Kinderuurtje V.A.R.A. Hilversum. 10.30V.P.R.O. Kerkdienst Haarlem. I.002.30 A.V.R.O. Lunchmuziek. 3.00 Kurhaus Scheveningen. 4-3°5-15 Piano-sonate van Beethoven. 6.007.45 Vooravondconcert. 8.00 Tijdsein, nieuwsberichten, sport. 8.15 Kurhaus-concert. 9.00 Kerkconcert. Maandag 3 September. II.0012.30 Aansluiting Tuschinsky. 3-20500 Concert Kalundburg. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.007.45 Vooravondconcert. 8.008.20 Lezing oVé rde Jaarbeurs. 8..20 Radio-avond „Oud-Heidelberg'': Dinsdag 4 September. *io.oo;12.00 Jaarbeurs-concert. 12.302.00 Lunchmuziek. 2.co3.00 Jaarbeurs-concert. 6.007.15 Vooravondconcert. VHS7-45 Lezing: Wet op de N|.V. 8.0112.00 Avond-concert Nico Treep. 11.0012.00 Dansmuziek Casino Sch. TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. Zondag 2 September. 8.309.30 Morgenwijding. N.C.R.V. lo.oo Kerkdienst uit Amersfoort. K.R.O. 12.301.30 Lunchmuziek. K.R.O. i-3°2.00 Boekbespreking. K.R.O. 2.004.C0 Concert. K.R.O. 4.005.00 Ziekenlof Bloemendaal. K.R.O. 5.40 Kerkdienst uit Middelburg. N.C.R.V. 7.45-8-15 Lezing: „Guido Gezelle". K.R.O. 8.15 Ententies September. K.R.O. 8.20 Concertavond. K.R.O. Maandag 3 September. 12.3c1.45 Orgelconcert. N.C.R.V 4°°5-°° Zi ekenuurtje. 7-3°8.00 Zangcursus. 8.00 Uitzendavond Dinsdag 4 September. ,12.302.00 Lunchmuziek. K.R.O. 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.458.00 Kerklatijn. 8.00 Uitzending uit Purmerend. ZUID-SCHARWOUDE. l. Het Koninginnefeest is hie ropgewekt gevierd. Ongetwijfeld is de aanleiding tot deze feestviering 'geweest de Winkelweek-attractie, welker Comité van uitvoering gaarne zag, dat er drukte en bewe ging in onze gemeente was. Deze dag bracht dan bok veel menschen op de been. 's Morgens maakte de kinderen der o. I. school en dl ede rR.K. school uit Noordscharwoude een cjptocht door de gemeente, waarbij een aantal Ieder, van het fanfarecorps hun medewerking ver leenden. Daarna hadden verschillende kinderspe len plaats, nadat alle kinderen waren onthaald. Het R.K. fanfarecorps „Genot door Kunst", gaf gaf 's avonds een concert, terwijl de feestelijk heden verhoogd werden door een gecostumeerde optocht, vlaggentooi en verlichting van het raad huis. Een en ander hda een gezellig verloop. Radio-Omroep Radio-Centrale HART j KÜIJL Oudkarspel A 117 EERSTE PROGRAMMA. Zondag 2 September. 9.15 Kinderuurtje. V.A.R.A. 10.30 Kerkdienst. V.P.R.O. I.00— -2.30 Lunchmuziek. A.V.R.O. Aansluiting Kurhaus. Negende Symphonie v. Beethoven. 4.305.15 De Piano-Sonaten van Beet hoven. A.V.R.O. 6.0c7.45 Vooravond-concert. 8.Pers- en Sportberichten. 8.15 Aansluiting Kurhaus. 9.— Kerkconcert. Daarna 'dansmuziek. Maandag 3 September. и.oo1.2.30 Aansluiting Theater Tuschinski. Proloog met zang. A.V.R.O. 12.30—2.0O Lunchmuziek. 3.205.00 Concert Kalundberg. .5006.00 De Blijde mannetjes. 6.007.45 Vooravond-concert. 8.008.20 Lezing over de Jaarbeurs te Utrecht. 8.20 Uitvoering van „Oud-Hêidelberg", door het Nieuwe Nederl. Tooneel Dinsdag 4 September. 10.0012.00 Jaarbeurs-concert. A.V.R.O. 12.302.00 Lunchmuziek. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.005.00 Jaarbeurs-concert. 6.007.15 Vooravond-cnocert. 7-157-45 Lezing: „De nieuwe Wet op de Naaml. Venn. 8.0111.00 Avond-concert Nico Treep. w II.0012.00 Dansmuziek. 4, TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. Zondag 2 September. 8.309-3° Morgenwijding. N.C.R.V. lo.oo12.00 Uitzending uit Amersfoort. K.R.O. 11.301.30 Luchmuziek. 130.200 Literair halfuurtje. e.oo4.00 Concert. 4.005.00 Ziekenlof. 5.40 Kerkdienst uit Middelburg. O.V.C.R.V. £•458.15 Spreker K.R.O. 8.20 Concert-avond. 10.45 Epiloog. I t Maandag 3 September. 12.301.45 Orgelconcert. i. N.C.R.V. 4.005.00 Ziekenuurtje. 7-3°8.00 Zangcursus. 8.00 Uitzendavond. WEST-FRIESCH GENOOTSCHAP. Op de vergadering- van het West-Friesch Ge nootschap Ouw-West Friesland te Schagen wer den de prijzen toegekend aan de inzenders op de Jprijsvraag voor novellen en schetsen door het Ge nootschap in 1928 uitgeschreven. Bekroond werd P. Visser uit Anna Paulwona, Ei. Volgers Gz. te Enkhuizen en P. Nöordeloos te Grootebroek. 7 Dje jury had 'bestaan uit mevr. A. C. Bol— D'nnijs te Amsterdam, J. de Vries t© Julianadorp en G. J. Honingh te Koog a. d. Zaan. v Medegedeeld werd, dat men hoopte een his torische boerderij aan de Streek voor museum van West-rriesche Oudheden te kunnen inrichten. De rederijkers voerden op het West-Friesche dialect Peet Merai, een schets uit heit West-Frie sche volksleven. HEIT WEER IN HET BUITENLAND. Een. onweder, dat boven een groot deel van België heeft 'gewoed, blijkt in verscheidene plaat sen aanzienlijke Schade te hebben aangericht. In de provincie Oost-Vlaanderen werden eenige boer derijen door den bliksem getroffen en gingen geheel of gedeeltelijk in vlammen op. Te Antwer pen bedraagt (de schade, aangericht door een brand, van 'het Ijspaleis, waar in Iden winter geschaatst en zomers tennis gespeeld wordt, on geveer 'drie millioen francs. Die zalen ban het Kunstverbond, welke aan het afgebrande ge bouw palen en voor verscheidene millioenen oude en moderne Schilderijen bevatten, blevhn geluk kig gespaard, evenals een garage, waar zich, be halve verscheidene benzinediepots, twee honderd auto's bevonden. Van het Kunstverbond is slechts een klein achtergébouwtje vernield. Het gebouw, dat ©en oppervlakte besloeg van 3000 vierkante meter en in 1912 gebouwd. w)as, ligt geheel in puin, evenals een belendend schildersatelier. Groentevervoer BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 25 Augustus 28 Maandag 27 Augustus 21 Dinsdag 28 Augustus *32 Woensdag 29 Augustus 20 Donderdag 30 Augustus 23 Vrijdag 31 Augustus '18 Totaal 142 SLUIS BROEK OP LANGENDIJK. 25 August. 2 motoren 30 ton. 27 4 85 28 2 '35 29 5 80 30 4 65 31 4 85 Totaal 17 380 1. NOORDSCHARWOUDE'. Zaterdag 25 Augustus 21 Maandag 27 Augustus 15 Dinsdag 28 Augustus '28 Woensdag 27 Augustus 17 Donderdag 30 Augustus 19 Vrijdag 31 Augustus 9 Totaal 109

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2