to Nummer „Nieuwe Langedijker Courant" I Sept. Gemeenteraad Broek op Langendijk JUBILEUM VAN WETHOUDER A. GLAS D" -Raad dezer gemeente vergaderde hedenmid dag 4 uur in voltallige zitting ten raadhuize. Na opening door den Voorz. met welkom, gaat de Voorz. voor in gebed, waarna door den Secre taris de notulen van de vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd onder dank goed gekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Bericht van den heer O. Spaan, dat hij zijn benoeming tot lid van het B. A. aanneemt. Goedkeuring van Ged. Staten op de gewijzigae bouw- en woningverordening. Goedkeuring van Ged. Staten op de geconver teerde leening van f 2800.—. Ingediend is de begrooting van de Gezondheids- Commissie, waaruit blijkt dat deze gemeente moei bijdragen f47.34 over 2367 zielen. Naar aanleiding van een schrijven van Gei. Staten wordt opvo„orstel van B. en W. besko ten, de in de vorige vergadering aangenomen ver ordening op den vleeschkeuringsdienst, in te trek ken en af te wachten tot de ver brandings - i urieh.- ting voor cadavers in werking is getreden. Bericht van den Schoolschoonmaker P. Gootjes, aan de o.l.s., dat hij zijn betrekking als zoodanig wenscht neer te leggen, doch deze zal waarnemen tot 30 Sept. Hem wordt als zoodanig ontslag verleend, ter wijl een oproeping zal worden geplaatst voor een nieuwen functionaris. Een adres van de gemeente Broek in Water land wordt voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van het Historisch Genootschap „Westfriesland" met verzoek om subsidie, wordt op voorstel van B. en W„ afwijzend beschikt. Op een adres vau de afi. Langendijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies om subsidie te mogen ontvangen, wordt gunstig beschikt en wordt besloten f 50 subsidie te verleenen. Dit jaar worden vanuit deze gemeente 3 kin deren uitgezonden. Van de gemeente Alkmaar is bericht ingeko men, dat .ie jongeheer Van Zuijlen de Handels school wenscht te volgen en iwordt gevraagd of de gemeente geneigd is de kosten hiervoor voor hare rekening te nemen. Die zullen bedragen f 82,98. Hoewel niet daartoe verplicht, stellen B. en Wl. voor, deze kosten door do gemeente te doen dragen. Overeenkomstig wordt door den Baad besloten. Bericht is ingekomen van den Inspecteur der Belastingen, dat de geraamde opbrengst over ""27 1928 van f 18000, thans definitief is vastge steld op f 19271.18, terwijl er een overschot over den dienst '26'27 is van f 12.12. Ingekomen is een verzoek van de fa. Gebrs. Kloosterboer om over te mogen gaan tot het houwen van een "brug naar haar perceel. Een nader verzoek is daarna ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat de fa. geneigd is de mid delste peiler te laten vervallen, en verier de brug te bouwen volgens nadere aanwijzingen. De heer Oijevaar zegt namens de Commissie, die deze zaak heeft onderzocht, dat zij nog niet klaar is met haar besluit hoe te handelen. Z.ij stelt daarom voor dit verzoek aan "te houden tot de volgende vergadering, opdat ook de andere raadsleden op 'dit punt den toestand eens in oogen- schouw kunnen nemen. Overeenkomstig wordt besloten. Het ingekomen verslag van den correspondent Voor ,de Arbeidsbemiddeling, dat ter visie heeft gelegen, zal nader bij de leien circuleeren. Een verzoek ^n Wiersma, dat in handen was gesteld van de Commissie, waarin gevraag! werd om toestemming voor uitbouw van de stelt, heeft de Commissie onderzocht en stelt zij thans voor dit verzoek toe te staan. Overeenkomstig wordt besloten. Namens de Commissie van Onderzoeik naar de rekeningen van Gemeente, Burgerl- Armbestuur en Lichtbedrijven, wordt door dén heer Oijevaar rapport uitgebracht, waarin deze mededeelt, dat alles is onderzocht en in volkomen orde bevon den, waarna zij tot voorloopige vaststelling ad viseert. Overeenkomstig wordt besloten. Aangeboden wordt de begrooting van de Ge- tneente, die voor Jen gewonen dienst sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 77671.54, en voor deh kapitaaldienst op f 10697.50. De begrooting van het Burgefl. "Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f 2929.49. De begrooting van het Gasbedrijf sluit in oij vangst en uitgaaf op f 111678.77. Die van het Electr. Bedrijf in ontvangst en uitgaaf op f67326.28. Deze begroeiingen worden voor 'onderzoek in handen gesteld van alle raadsleden buiten idle beide wethouders. In verband met de in de vórige verga nering aangehouden definitieve beslissing omtrent de kwestie van den Twuijverwieg, om eerst nog eens inlichtingen aan Alkmaar te vragen, is thans op deze vragen van de gemeente Alkmaar antwoord De hoofdzaken zijn dat nog eens wordt ver meld de voorgenomen verbetering dat de ge meente Alkmaar 2/3 deel moet ontvangen van de 5 onderhoudsplichtige gemeenten, en dat even tueel bestrating idoor de 5 gemeenten moet worden bekostigd. i i 1 Naar aanleiding hiervan zegt de 'Voorz., lat deze gevorderde uitkeering door Alkmaar bui ten de afspraak en regeling is. hier in de boven zaal van het raadhuis te Broek gemaakt, waarbij Alkmaar den weg zou aanleggen en de 4 Lange!, gemeenten en St. Pancras het onderhoud op zich zouden nemen. Achteraf is burgemeester Wen/delaar met het voorstel, om een uitkeering te ontvangen nftt het .Wegenfonds gekomen. B. en Wvinden dit een houding Van Alkmaar, die nergens op gelijkt en meenen deze sterk te moeten laken. Derhalve stellen zij voor nogmaals de defini tieve beslissing te verdagen totdat een betere op lossing zal zijn gevonden. De Baad gaat volkomen met dit voorstel ac- ooord. Op het in de vorige vergadering ingekomen verzoek om ovkr te gaan tot verhooging van de brug in den Stationsweg, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, met het oog op de daar door gevorderie hooge kosten, en tevens op grond van bet feit dat de afrit daar naar de laad(plaats anders te hoog zou worden. Overeenkomstig wordt door den Baad besloten. Ingekomen is een verzoek van de gemeente Noordscharwoude, met verzoek om toe te treden tot de exploitatie van de gemeenschappelijke U.L. O.-Sehool. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat 2/3 der bevolking geen open baar U.L.O.-pnierwijs wenscht Echter meenen zij toeh rekening te moeten houden met hen* wier kinderen deze schooi wel bezoeken en zou den daarom willen voorstellen voor hen de kosten geheel of gedeeltelijk te betalen, nadat een on- 'defzoek is ingesteld, hoe hoog deze kosten zijn. De heer Smak is van oordeel, dat de gemeente wel moet deelnemen, maar wanneer de gemjeenté de kosten 'gaat vergoeien^komt het "toch op het zelfde neer. Overeenkomstig het ^borstel wordt hierna be sloten. Hiernh wordt de rondvraag gehouden die niets oplevert. 'Alvorens tot sluiting over _te gaan zegt voorz. in herinnering te willen brengen het De Burgemeester spreekt den jubilaris als volgt toe: I 1v er*. Hooggeachte Wethouder Glasl Aangezien het heden voor U een bijzondere ge denkdag is, zij het mij vergund een enkel woord- speciaal tot U te mogen richten. Het is i Septem ber 1928 25 jaren geleden, dat gij als nieuw ge kozen Lid van den Raad dezer gemeente werd be- eedigd en geïnstalleerd. I September 19031 Sep tember 1928. Een kwarteeuw zijt gij dus belast geweest met het medebestuur onzer gemeente. Een kwarteeuw hebt gij het voorrecht gehad de ge- meence, waarin gij geboren en getogen zijt, naar Uw beste weten te dienen. En ook een kwarteeuw lang is U het vertrouwen Uwer medeburgers, een- maaL in 1903 geschonken, telkens herhaald en bevestigd. Het is voorzeker een zeer gedenkwaardige dag voor U, en het is van onzentwege niet minder zon der opzet, dat we dezen dag kozen om saam te vergaderen. Want wij willen U huldigen. Wij wil len U onze welgemeende en hartelijke gelukwen st oen bieden op dezen dag. Gij, die in deze reeks van jaren met lust en liefde hebt gewerkt voor de belangen dezer gemeente, gij hebt er recht op, dat wij thans hardop van onze waardeering blijk geven. En niets gaat ons gemakkelijker af. Nooit, zou ik haast zeggen, gevoel ik mij in sterker mate de tolk van deze vergadering, ja van heel de ge meente te zijn dan thans, wanneer ik U brengf den tol onzer dankbaarheid en waardeering jegens U. Gij hebt in deze 25 jaren als medebestuurder dezer gemeente niet alleen het goede gezocht en bevorderd voor ons dorp, maar gij hebt dat op een wijze gedaan, waardoor gij niet alleen aller achting hebt gewonnen, maar ik geloof niet fe sterk te spreken, als ik zeg, dat ook aller liefde Uw deel is. Vrij en gemakkelijk kon iedereen altijd tot U 1 komen, en zelfs bij de meest moeilijke zaken en verschilpunten was het altijd een genot U in ons nuddeu te hebben, en hebt gij er altijd met ernsit I haar gestreefd om de onderlinge waardeering je- j igens elkander te bewaren. In veel spréken heeft niet Uw kracht gescholen. In veel dóen zijt gij echter ons en Uw geheele omgeving tot een voor- I beeld geweest. Nooit was U eenige arbeid te veel. Zelfs als Uwe gezondheid het U'nauwelijks toeliet waart gij, als het gemeentezaken of gemeente belangen betrof, altijd op het appèl. Van de 2; jaren, welke gij Raadslid waart, zijn er 16, waarin de Raad U het Wethouderschap toevertrouwde, en waarin gij met de dagelijksche le-ding mede belast werd. En het zijn inzonderheid die jaren geweest, waarin gij ten volle (zij het in alle bescheidenheid) tot ontplooiing kwaamt. In kleinen kring de zaken roor te Dereiden, Uwe adviezen na ernstige over weging te geven, ziedaar Uw meest gewenschte, maar ook meest vruchtbare arbeid. Hoewel' van cien ouden echten stempeL zijnde, was blik steed:: ruim en breed en gaaft gij aan belangrijke en ingrijpende verbeteringen niet alleen Uw steun, maar ook Uw volle medewerking. Een opsomming hiervan te geven zou mij in dit bestek te vei voe ren, en het zou U ook niet welgevallig zijn. Het zij genoeg te'constateeren, dat Uw parool steeds is geweest, wel in alle voorzichtigheid, maar toch steeds vooruit. Ontvang onzen oprechten dank, Wethouder, voor 'al wat gij hebt mogen en kunnen doen; enz en 'dank voor Uw prettige medewerking in dezen kring, den dank van heel de gemeente voor al wat gij in -haar 'belang en tot haar welzijn hebt ver richt,' en ten slotte wil ook mijn persoonlijken dank ihafis aanvaarden. Gij ,die voormaals wijlen mijn vader een reeks van jaren met de meeste trouw ter zijde hebt gestaan bij de regeering en bestu ring dezer gemeente, gij hebt Uwe liefde en trouw mijn vader bewezen, op den zoon doqga overgaan. Ik mocht steeds in Uw liefde deelen-en kon steeds op Uwe hulp en bijstand rekenen: Uwe adviezen verderf mij nooit onthouden en veeltijds waart *gij mij een leidstar in alle moeilijke zaken. Soms -kon 't moeilijk zijn. Maar aan U had ik steeds een va derlijken vriehd en met U saam te werken was mij"' steeds een lust. Misschien zegt gij (en ik voel Uw afwerend handgebaar aan)i „het is te veel eer, die 'mij thans wordt Bewezen en U steekt de trompet wat al te veel naar omhoog", dan ant woord ik daarop zeer beslist: neen, Wethouder! wat hier tharfs door mij gezegd is, dat is spontaan onze .jneening en die mag op een gedenkdag als deze wel eens naar voren gebracht worden. Met onze waardeering voor publieke personen zijn we in den regel zuinig genoeg. Zegt ge, als ik wat hen mogen zijn, als ik ook in het belang dezer gemeente wat heb mogen cjoen en geven, dan is dal, omdat ik het zelf eerst fcreeg van Hem, onzen God, van Wien alles komt, dan zeg ik daarop acouord! Laten wij dan ten slotte Hem danken, die U de lust en de kracht en de bekwaamheid veï- leende om aldus voor ons en onze gemeente te zijn. Wij hebben verder gemeend, het niet bij deze woorden te moeten laten, maar ook een stoffelijk blijk van ons gevoelen, van onze toegenegenheid en waardeering tegenover U, thans U aan te bieden. Het is in dè'teerste plaats een bloemen hulde in den vorm van een bloemstuk, dat wij hierbij aanbieden, maar waar de bloemen zoo zeer het vergankelijke vertoonen, daar meenden wij ook iets meer blijvends U te moeten aanbieden. W doen dat door U ten geschenke te geven 'ae thans voor U staande rooktaféPmeL daarop een bijbehoorend stel. Zoo ge zien zult is in de beker de volgende inscriptie gegraveerd: /(Aan geboden door Gemeentebestuur Broek op Langen dijk aan A. Glas Cz. 19031928" en ook is daarop verder afgebeeld het raadhuis onzer gemeente. We hopen ,dat U deze eenvoudige cadeaux wilt aanvaarden als blijk ónzer liefde en waardeering welke wij voor U hébben. Ten solte wil ik eindigen met het uitspreken van den wensch, dat gij dezen dag met Uwe echtge noot© en familie in blij gedenken moogt doorbren gen. en dat ge na dezen mijlpaal onder de*j§oede gunst van onzen God nog vérder in de komende jaren tot zegen moogt wezen èn voor ÜW eigen familiekring, maar ook \>óoh' heel onze gemeente. Bij het klimmen Uwer jaren bevelen wij U met Uwe echtgenoote aan in de hoede des Almachtigen. Hijf-i'D'ie U uit zooveel moeite des levens heeft gered en uitgeholpen, Hij Die ook zoo rijkelijk heeft gezegend, Hij doe zijn aangezicht verder aan ,U lichten en Hij zij. U genadig. Zoo zij hetl Thans richt de tweede wethouder, de beer Bens Slot, zich als volgt tot den jubilaris Geachte Jubilaris) Op dezen voor U zoo gedemkwaariigen dag is tiet mij een behoefte U, als zeker vele anderen zullen doen, even toe te spreken. Van het tijdvak dat U helen herdenkt, ben ook ik het grootste gedeelte, bijna 24 jaar, raadslid geweest en ver scheidene jaren daarvan ook wethouder zult u er wel niet aan twijfelen, dat deze dag ook bij mij allerhande herinneringen opwekt en kan ik mij daarom zoo goed voorstellen, hoe dat bij u het geval is. Van hen, die hier zitteng "hadden, toen TJ als raadslid werd 'gekozen, 'is U -cle eenig overgeble vene en ook nadien hebben wij er hier nog ver schillende gezien, die ook niet meer zijn. Als ik er aan denk hoe wij ook een paar maal bij U ge weest zijn, dat wij U hier niet zouden terugzien, kan ik 'begrijpen, dat het U een groote vreugde zal zijn dezen dag hier temidden va.n den raai en straks ook temidden uwer familie en kennissen te mogen herdenken. Maar niet alleen dat wilde ik in herinnering brengen. Ik wilde u ook de verzekering geven, dat u mij als collega steeds buitengewoon sym pathiek bent geweest. Ondanks u altijd zeer be scheiden bent en niet zeer woordenrijk is uwe moening en uw oordeel ons altijd van "veel ge wicht geweest- U zult daarover ook vau anderen wel hooreu, maar juist mij moet dit van het hart, omdat het juist voor mij altijd 'vhn de meeste waarde was. 'Toen ik hier als jonge man lid van den Baa:l werd, kon ik mij moeilijk voorstellen, als ©enig lid der' z.g. linkerzijde eenigen invloed te kun nen hebben. Dit is echter anders geweest en dat ik hier spoedig met plezier met de ander? hoeren mocht en kon samenwerken, heb ik be halve aan onzen vroegeren voorzitter, vooral aan u te danken. Hoewel wij natuurlijk over verschil lende onderwerpen dikwijls heel anders dachten, zijn wij meestal door wat inschikkelijkheid tot overeenstemming gekomen. U hebt 'u in dat op- j zicht steeds op het standpunt "kunnen stellen dat j hier de belangen van alle burgers worden "be- hartigd ©n daardoor'heb ik ook vooral de laatste jaren in het College van'B. en W. zoo pleizietig j met u kunnen samenwerken^ l Collega GJas, voor dit alles, ben ik u zeer erkentelijk en ik kan niet nalaten, u hier van deze plaats mijn hartelijken dank te betuigen, met den wensch dat het u gegeven zij, nog vele jaren ih de tegenwoordige functie mat lust voor de belangen onzer gemeente werkzaam te zijn. Tevens wensch ik u hartelijk geluk met uw jubileum en 'hoop, dat hét voor u een recht ge lukkigen, onvergetelijfcen dag zal worden. Hierop wordt 'de Heer Glas toegesproken door den Heer 'Oijevaar. Deze zegt: "Wethouder Glas. Met blijdschap aanvaardde ik het verzoek mij ner mederaadslelen om, waar gij thans als Raads lid uw 25-jarig jubileum viert, namens den Baai «nkele woorden tot u te spreken. Met blijdschap zeg ik, omdat ik van die 25 jaar reeds 11 jaren in letterlijken en figuurlijken zin haast u heb mogen ziften en ik van nabij gezien heb hoe gij de belangen onzer gemeente kwaamt te behartigen. *En van af deze plaats mag het zeker gezegd worden, dat in het behartigen der g-emeentebe langén steeds naar voren "kwam uwe groote lief de voor de gemeente. Gij hebt u niet doen kennen als de man van 't woord, die in veelheid van woorden uw kracht kwam te zoeken, maar in uw! eigen, eenvoudige, vaak veelzeggende woorden hebt gij uwie ge dachten naar voren gébracht, en hierin hebben wij gevoeld hoe gij bij 't uitdragen van uw beginsel steeds gezocht hebt het 'heil der giemeente. Wij weten, dat de plaats wielkegij inneemt in het publieke leven en als Baadslid èn als Wethouder, niet de plaats is, die gij zelf gezocht hebt of waarvoor gij u zelf zoo geschikt hebt geacht, maar gij hebt deze plaats ingenomen, omdat gij volkomen onderschrijft wat in een co zier gezangen zoo schoon wordt uitgedrukt: s Gij hebt, 0 albestierend Koning, De plaats bestemd van ieders woning, Den kring, waarin hij werkén moet. En hierom hebt gij ook uw Baadslidmaatschiap aanvaard als een taak, u door God op de schou ders gelegd, en waar gij dit dan oók als een roe ping hebt aanvaard, daar is het vanzelf sprekend, dat deze gedachte steeds beheerschte uw spre ken »n handelen bij de belangen der gemeente. Wij als leden van de-u Baad vertegenwoordi gende de gemeente, zeggen u dank voor alles wat gij voor de gemeente als Baadslid en als Wet houder 'hebt gedaan. Gij hebt uw persoon, uw gaven en uw tijd willen geven in 't belang 'der gemeente en 't is thans zeker de tijd om het uit te spreken, hoe wij dit allö3 op prijs stellen en waardeeren. Mede vertegenwoordigende het A.-B,. volksdeel onzer gemeente, hebt gij toch getoond tevens een open oog te hebben voor de wenschen en be langen van andere politieke groepen in de ge meente. Wanneer wij dit alles overzien, dan brengen wij een woori.,van .dank ook aan de A.-B.. partij, die ons in uw persoon een harer eminents te man nen zond, ter vervulling eenër zoo gewichtige taak. Wij brengen u persoonlijk dank dat gij hij een vaak wankele gezondheid, u zelve hebt wil len geven ten dienste van en "in 't belang der gemeente en wij wenschen u met u-wi gezin bij voortduring p ods onmis baren zegen toe. Spare Hij im nog eenige jaren voor uw gezin en geve Hij u in die mate gezomi'hieid, kracht en vérstand, opdat gij bij voortduring nog eenige jaren zult kunnen blijven waarnemen uw. taak als Baadslid én Wethouder in 't belang onzer gemeente. Vervolgens vraagt de Heer Koedijk het woord om den jubilaris toe te spreken. t rt m'Tjütjte Hooggeachte Wethouder Glasl We kunnen niet nalaten na al hetgeen gezegd is en waarmede wij hartelijk instemmen, ook na mens de fiactie der Anti-Revolutionairen onze hoogachting en waardeering en onze wenschen in het openbaar uit te spreken. Het is niet alleen de eerbiedwaardige rij van jaren, die ons noopt U te huldigen, maar het js zoowei de algemeene hoogachting van heel de burgerij als ook en niet het minst van hen, die n.et U gelijk zijn in de diepere beginselen van het leven. i Men zou kunnen vragen, vanwaar komt zulks, en dan is het antwoord: zeker niet van uw veLe spreken, het zijn niet de lange redevoeringen, waar door en waaruit men U kent. Van langwijligheid af uitgebreidheid in het spreken zal men de Broeker- raad in haar persverslagen niet kunnen beschul digen, en mocht iemand toch nog] met zooiets kun nen komen, dan zal zeker wethouder Glas zich daaraan niet hebben schuldig gemaakt. De wijze spreuk „Spreken is zilver en zwijgen is goud", die kent gij en is ook menigmaal door U in toe passing gebracht. Is het dan niet het spreken, v/aardcor mer. U kent, dan toch zeker Uw daden, Uw doen, deze vijf-en-twintig jaren lang hebben U in onze hoogachting doen deelen. Gij hebt gaven

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 7