NIE U W E Nieuwsblad v.fHoll. Noorderkwartier No 104 imtebc. telephoqw sa Donderdag 6 September 1928. 37e Jaargang Raad Heerhugowaard unciiuKci mum Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 üitiava: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. - Advertentiën van 15 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Bureel Noordscharwoude. Groote letters plaatsruimte Buitenlandsch Overzicht Het is zeker wel opvallend, dat onmiddellijk na de ondertcekening van bet anti-oorlogsverdrag, dat toch ook een verdrag van toenadering en' vriendschap wiLde zijn, de ontwerper van dit ver drag, de Amerikaansche minister Kellogg, het noo- dig heeft gevonden de Engelsch-Amerikaansche tegenstelling zoo duidelijk te demonstreeren, als hij dat door zijn bezoek aan Dublin deed. De Engelsche regeering had hem immers ook tot een bezoek aan Engeland uitgenoodigd. Maar hij had zich verontschuldigd wegens gebrek aan tijd. Voor zijn Iersche uitstapje bleek hij daar entegen wel tijd te hebben. En dit moet de Engel- schcn te meer steken, omdat de Ieren, schoon Van het Britsche rijk deel uitmakende, allesbehalve Engelschgezind zijn en een bezoek aan de Iersche hoofdstad gemakkelijk de beteekenis van een ma nifestatie tegen Engeland krijgt, wanneer men de Engelsche hoofdstad opzettelijk blijkt voorbij te gaan. Waarschijnlijk heeft Kellogg niet een der gelijke manifestatie op het oog. De Amerikaansche presidentsverkiezingen zijn in aantocht. Het Diiblinsche bezoek kan dus heel goed voor binnenLandsch-Amerikaansch verbruik bestemd zijn en hebben moeten dienen om de stem men der vele Ieren in de Vereeniglde tSaten v0oi de republikeinschen candidaat te winnen. Maai dat Kellogg Londen zoo opzettelijk voorbij ging, daar zit toch wel een kleine hatelijkheid aan En gland's adres in. Engeland heeft Amerika met de Fransch-Engelsche vlootovereenkomst een beetje ontstemd. De Engelschen mogen al zeggen, dat het enkel een algemeene vlootovereenkomst is, de Amerikanen blijken van zulke cnderhandsche ont werpen al evenmin gediend als van onderhandsche overeenkom steen. Men vergete niet, dat Engeland en Amerika de twee groote concurrenten zijn naar de heerschappij ter zee en dat dus een vlootover eenkomst van Engeland met een der andere groote mogendheden ,in welken vorm dan ook, Amerika 'een beetje schichtig moet maken. Blijkbaar werkt het anti-oorlogsverdrag zelfs bij zijn ontwerper nog niet zooveel vertrouwen in het uitblijven van een oorlog, dat men de zorg voor zijn paraatheid ten macht ter zee durft te Laten verslappen. Heeft Kellogg niet zelf gesproken van een op verscheurbaar papier geschreven verdrag eD tegen te hooge verwachtingen gewaarschuwd? 't Is, alsof hij zelf met zijn Iersche reis de juist heid van die opmerkingen heeft willen demon streeren. De tegenstellingen blijven. De zitting van de Volkenbondsraad, die 30 Au gustus te Genève bijeen gekomen is, zal er het Vernieuwd bewijs te leveren. Het Roemeensch-Hongaarsch geschil, het Poolsch-Lithausch geschil, zullen beide voor den Raad komen. Maar wat voor geschillen zijn er al niet meer, die niet te Genève berecht worden en Waarover men maar liever heelemaal niet spreekt. Ze zijn soms ook nauwelijks zichtbaar, maar ze zijn er, niet 'in den vorm vaak van openlijke con flicten, maar zooveel te meer in den vorm van tegenstellingen, die ieder oogenblik een openlijk conflict kunnen uitlokken. De Engelsch-Amerikaa»- éche tegenstelling is zeker nog niet de gevaarlijk ste. Maar heeft het verzet van Engeland tegen de uitroeping van Achmed Zogoe tto koning van Albanië niet opnieuw op een gevaarlijke tegenstel ling het licht laten vallen? Engeland is niet tegen dit nieuwe koningschap. En zijn verzet is dan pok niet allereerst tegen Albanië gericht, maar tegen Italië. Want deze verandering van staat van Albanië is met Italië bekokstoofd en de nieu we koning is een werktuig van Italië. Wanneer Engeland er dan ook aanmerking op maakt, dat geeen deer andere groote mogendheden van deze Verandering hebben kennis gekregen en evenmin di 'buren van Albanië, dan is dat eeen aanmer king op Italië's houding en een verzet tegen het Tprctectoraal, dat Italië over lAbanië poogt të ves- itegen. Het zal in de zaa kniet veel verandering brengen en Achmed Zogoe za Ltoch wel koning Worden. Maar na den EngeLsch-Franschen stap te Sofia beteekent deze nieuwe Engelsche demonstratie een verscherping van de tegenstelling, die op den Balkan tusschen Italië eener -en Frankrijk en Engeland anderzijds bestaat een die voor den Eu- ropeeschen vrede een ernstige bedreiging inhoudt, bet pas geteekende anti-oorlogsverdrag ten spijt i HHet is niet de eenige bedreiging. In het «o-st- zee-geched blijft het gevaar ernstig. Rusland blijft zijn bewapening uitbreiden. In het verre Oosten rommelt het verdacht. En Amerika houwt Aieuwe oorlogsschepen. Is het niet goed, dat wij ons het geogde over het verscheurbaar papier herinne ren en onze verwachtingen niet aL te hoog spannen. We hebben nog zoo kort geleden, toen de wereld oog een einde nam en de nieuwe vrede aan oorlog een einde zou maken, een hoog eer geld betaald Plaatselijk Nieuws j OUDKARSPEL, i Uk en herijk van matem en gewichten. j De ijk en herijk van maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 11 en jWoens- dag 12 September a.s. van 1012 en 14 uur in de consistoriekamer der Ned. Herv. gemeente, i BROEK OP LANG END IJK. Ingekomen en vertrokken personen over d|e I maai?<ii Augustus. I Ingekomen: A. Siebelink met gezin, monteur van Heerlen naar hier, Wilhelminastraat 576. E. P. Leurink, echtgenoote van J Stammes, vhn Noordscharwoude naar hier. :M. P. Kamp« echtgenoote 'O. Kramer, van Botterdam naar hier, Dorpsstraat 398. -C. Bak, zonder beroep, van Oudkarspel naar hier Dorpsstraat 180. Vertrokken: B. Bakker, dienstbode van hier naar Alkmaar, Voormieer 35. W. de Boer, dienstbode, van hier naar Bussum, Willemslaan 22. D. v. d Haar, van Tiier naar Loosdutnen. H. E. Hooimeijer, dienstbode van hier naar Anna-Paulowna, 'Zandvaart A 94. N. Nieuw- land, huishoudster, van hier naar Alkmaar, Nieuw poortslaan 16. ZUIDlSOHARiWOUDE. Bij den geoostumeerden optocht, uitgaande van de Winkeliers vereen. R.I.O B. en gehouden tij- deus de winkelweek, -waren 28 deelnemers. De le prijs werd toegekend aan "Troep rondtrekkende Schooiers (firma De Boer Renaud), 2e prijs Vo- lendammers (firma J. Jonker); 3e prijs Zigeunerin (Tr. Tuin). Eervolle vermelding liegen Reclame borden '(Tr. Reijue en E. Voogt) en de Nèderlan-i- schie Vlag (Aj. Schoenmaker). ZiUIEiSCHARWOUDE. De Kolfclub Gezellig SamenVijn" wees als korpsspelers aan voor do Nat. Kolfwadstrijden J. Bergen, W, Kraakman en G. Mettes. ZUIDiSC'HARWOUDE. Gisteravond werd de winkelweek, die hier ge durende 9 dagen onder groote belangstelling uit dan heelan Langendijk en andere gemeenten is gehouden, officieel gesloten. Bijna de heele T00- neel zaal van den heer Kramer was gevuld met nieuwsgierigen naar den uitslag van de Verloting» waarhij niet minder dan 190 prijzen beschikbaar waren gesteld. De trekking had plaats onder toe zicht van dan gemeenteraad. Uit een groote ton, waarin ongeveer 20000 bonnen waren gedepo neerd, vertegenwoordigende alzoo een 'inkoops be drag van f 10000 (0.50 per bon), werden de bon nen getrokken, waarop de namen van de betrokken kooper was vermeld. Vol spanning wachtte de volle zaal den uitslag af, en daverde somwijlen van het gelach, als een bijzonder grappige situa tie werd geschapen. De heer K. Stam vertelde als voorzitter van de plaatselijke Winkelveteeuiging R(eclame) I(s) O(ns) B(elaug) van de vele moeiten, de opstape lende werkzaamheden, die aan een en ander ver bonden waren, doch kon tevens met vreugde constateereu de gulle mede- en samenwerking» welke van allen kant aan de uitvoerders ten deel viel. Bij de uitreiking der prijzen, die waren'ten deel gevallen aan de .deelnemers der gehouden wedstrijden, bleek de heer Stam als geknipt om iedere winner in een gepaste toespraak in de ge- wenschte stemming te brengen en'de herinnering op te wekken dan de warmte en den ijver, waar mee getracht werd den palm der overwinning weg te dragen. Ook de prijswinners in den etalage-wedstrijd kregen een bijzonder pluimpje en bovendien een cadeau, dat eens'deels in de rubriek der nuttige voorwerpen kon worden ondergebracht (b.v. het bij niemand onbekende en voor niemand onmis bare ronde voorwerp, dat in een nachtkastje be hoort, gelukkige prijswinnaar de heer J. Jonker,) anderdeels herinneringen opwekte aan de kleine kinderjaren (rammelaar, gelukkige mededinger de heer W. C. Bouman), enz. Dat er gelachen is, is duidelijk, de zaal daverde. j Verder zij nog medegedeeld, 'diat 4 goede bplos- sers der puzzle waren ingekomen n.l. van Meji j Tr. Kliffen Kd., en de heereu M. Benschop, C de Boer Wz. en'J. Beutekom. De winnaars in den etalagewedstrijd warenA. Beemsterboer en J. Paarlberg, ieder een le prijs, jde Bakker en W. C. Bouman, elk een tweeden, prijs, J. Jonker, 3e prijs. De eerste prijs in de verloting viel ten deel aan den heer D. van Kleef, de 2e prijs aan den heer M. Benschop. Het zou ons te ver voeren alles te memoreeren, wat de Winkelweek-attractie aan merkwaardigs en Qjeuks heeft meegebracht- We volstaan met als eindresultaat vast te stelleen, dat de winke liers eer van hun werk hebben, dat gebleken is, dat ook in Zuidscharwoude door eensgezincifheid en onderlings samenwerking veel is tot stand te brengen. ZUIDSCHARWOUDE. Door het Instituut van Warenkennis (I.W.A.) gevestigd te Groningen, werd aan onzen plaats genoot, den heer P. Wit Czn., een Diploma uit gereikt als bewijs, dat hij met goed gevolg heeft deelgenomen aan den schriftelijken Cursus voor Warenkennis van genoemd Instituut (Koloniale waren en aanverwante artikelen),. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING gehouden door notaris Johann W. C. Kroon te Zuidscharwoude, op Dinsdag 4 September '1928, 's nam. 2 uur, in de herberg „de Zwaan" te Heer- Hugowaard, voor Erven Mej. de Wed. Jb. Hoog land, van: Een huis met schuur, erf, bouw- en weiland, aan den Basseweg te Heer-Hugowaard, groot 2,24,20 H.A. j Koopers van: 1. huis, schuur en pl.m. 25 a bouwland, A. Koe ij Cz. voor f4320.2. 5 sn. bouwterrein, P. Kostelijk Pz. voor f117.p. sn.; j .3, S sn. idem, D. de Jong voor f121.per sn.; 4. 5 sn. idem, D. Stam en K. v. Bodegraven voor j f 121.per sn.; 5. 5 sn. idem dezelfden voor f 126.per sn.; 6. 5 sn. idem P. Kostelijk Pz. voor f125.per sn.; 7. 5 sn. ideih Jn. de Boen Kz. en Jb. Zomer voor f 130.per sn[; 8'. 5pn. idem dezelfden voor f 140.per sn.; 912. 25 sn. wei land, D. Stam voor f 100.per sn.; 1316. 25 sn. weiland, M. Hoogland voor f 101.50 per sn. Woensdagmiddag half drie vergaderde de Raad der gemeente Heerhugowaard in voltallige zitting ten raadhuize onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. heer Wi- v. Slooten, burgemeester, tevens secretaris. De Voorz. opent de vergadering met -een woord van welkom, waarna de -notulen der vorige verga dering na voorlezing ongewijzigd worden vast gesteld. De Voorz. deelt mede naar aanleiding van het laatste gedeelte der notulen, betreffende de aan sluiting van verschillende peroeelen bij de wa terleiding, dat de heer Schuurman te Alkmaar thans met de verschillende inwoners bespreking houdt om te trachten tot aansluiting te komen. Het rapport hieromtrent is echter nog niet inge komen. De heer P. Kostelijk merkt op, dat het Prov. Waterleidingbedrijf een anderen weg volgt als bij de stichting, waardoor steeds opposanten blijven. Spr. kan echter de handelwijze van het bedrijf billijken. Volgens spr. ware het echter beter ge weest, als de maatstaf van den afstand der hoofdt- buis tot het betreffende percgel in plaats van 40 op 60 M, ware gesteld, waardoor zoo goed als alle boerderijen verplicht worden tot aansluiting. Ingekomen stukken. a. Verslag boekjaar 1927 van het Prov. Water leidingbedrijf. b. Idem van het Vakonderwijs in Westfriesland. c. Idem van het onderzoek der brandmeesters over de brandspuiten. Hieruit blijkt dat de spuiten 'in goede conditie verkeeren, uitgezonderd die van het Noord-eind|e. Echter is al het materiaal zeer verouderd en zal het bij ernstige branden te weinig capaciteit bezitten. De commissie adviseert tot aanschaffing van een motorspuit. De heer P. Kostelijk vraagt of B. en jWi. deze zaak reeds onder de oogen heeft gezien. De Voorz. antwoordt ontkennend. Z.A is over tuigd dat /ie brandspuiten niet voldfoende zijn en vorderen deze bij branden zeer veel volk om de spuiten op gang te maken, hetgeen nogal kosten ■met zich meebrengt. De heer Tromp zegt, dat voor eeinige jaren, toen de waterleiding is aangelegd, de kwestie van brandkranen reeds ter sprake ie gekomen, /doch toen reeds werd opgemerkt, /dat de aanbrenging van brandkranen door de uitgestrektheid der ge meente groote kosten met zich meebracht, doeh spr. meent, dat dit thans voor de gemeente geen bezwaar zal zijn. De heer P. Kostelijk merkt op, dat in de dicht bevolkte buurt wel eenige kranen te plaatsen zij'n, doch overigens zijn er plaatsen waar 'wellicht te weinig water aanwezig is voor een motorspuit. Spr. geeft B. en W. in overweging "het materiaal eens in oogenschouw te nemen en tevens zich eens van een en ander aangaande de motorspuit en brandkranen op de hoogte te doen stellen. Weth. Kroon meetft dat het voldoende is, wan neer in den omtrek der kerken, waar het toch het dichtst bevolkt is, eenige kranen worden ge plaatst, dit voldoende zal zijn. Voor de ver dier afgelegen gedeelten kan volstaan borden met het huidige materiaal, daar de peroeelen in deze gedeelten meerendeels op zichzelf staan. De Voorz. merkt op, dat "bij beproeving van brandkranen in andere gemeenten het resultaat niet altijd evenrelig is aan de verwachting. De heer A. Quant weuscht de aandacht van B. en W. te vestigen op de brandhlusëhapparaten» welke thans -zooveel in gebruik zijn. De Voorz .acht deze apparaten wel van nut mits men zeer spoedig bij een brand hiermede aan wezig is. Hiermede worden de discussies gesdoten. d. Verzoek om subsidie ten bedrage van f 20 voor heet vakondeerwijs van den Ned. Politiebond. e. Idem voor de malaria bestrijding, berekend op. 1 cent per inwoner. f. Idem ten behoeve van den ontsmettingsoven te Alkmaar. g. Idem van de R.K. Militaire véreeuiging te Amersfoort. B. en W. stellen voor de verzoekschriften d» e, f en g te behandelen bij dé begrooting. Aldus wordt besloten. h. Verzoek van de schoolfeestcommissie te Ou- dorp voor vergoeding Tier onkosten ten behoeve van 17 leerlingen dezer gemeente. De Voorz. deelt mede, dat de "Saadi reeids be sloten heeft geene subsidies aan sdboolfeestcom- niissies te verleeuen doordien thans de nationale feesten zijn ingesteld en stelt voor afwijzend te beschikken. De heer Kostelijk zegt, dat door inwilliging eene inconsequentie zou worden geschapen, door dien meerdere kinderen m andere gemeenten ter school gaan en deze ook eens op vergO|&3Sï)(g! recht zonden hebben. Weth. Wijnker wenscht eene afwachtende hou ding aan tenemen voor het volgend jaar, daar het feest nu toch reeds gepasseerd is. De heer Kostelijk stelt voor de kinderen, .die in andere gemeenten ter school gaan, in de gele genheid te stellen aan de national^' feesten /deel te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen. i. Verzoek van eenige bewoners Van één /der Killen om aansluiting bij het electrisch net. B. en W- stellen voor het verzoek in handen te stellen der commissie voor advies. Aldus wordt besloten. j. Verzoek van C. Mul, wonende R.ustenburger- weg om aansluiting bij het electrisch net. Aldus wordt 'besloten. k. Verzoek van J. Blonk om plaatsing van een electrische mengmachine. Aldus wordt 'besloten. 1. Verzoek van R. Hoogland om het onderwijs ten behoeve van zijn kind in het doofstommen- instituut met een jaar te verlengen. B. en W-. stellen voor dit verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Punt 2. Voorloopige vaststelling der Rekening 1927. De commissie van onderzoek brengt hij monde van den heer K. v. Langen rapport uit. Behoudens énkele opmerkingen wordt geadvi seerd tot goedkeuring. De heer Kostelijk vraagt of het materiaal i.n het magazijn compleet is. De Voorz. zegt, dat .door den boekhouder thans een lijst 'is aangelegd waarop iedere maand worlt op- en afgeschreven, waardoor de voorraad steels gecontroleerd kon worden. B. en W stellen voor van'he't resteérend bedirag der Gemeenterekening 1927 groot iuim f30.000 een bedrag van f 6000 in het reserveïbnds "be stor ten. Aldus wordt besloten. De heer Kostelijk was van meening, 'dat /de rekeningen stuksgewijze behandeld zouden wor den. Spr. wenscht nog eenige vragen le stellenj Bij geruchte heeft spr. vernomen, dat tijdens de kermissen voor verlichting van kramen en hen- ten een bedrag van ongeveer f100 is ontvangen en vraagt öf een dergelijk bedrag ook het vorig jaar is voorgekomen en of deze ontvangsten op de rekening van het vorig jaar voorkomen en tot welk bedrag? De Voorz. aiitwoordt dat bedoelde bedragen zijn verantwoord, echter -weet Zi.A. niet hoe groot het totaal is. Dit is niet na te zien, controle zal niet meer mogelijk zijn. Die heer Kostelijk merkt op, indien de bedragen van dit jaar bij verleden jaar een groot verschil; opleveren, dit toch wantrouwen opwekt. Spreker kan zijne goedkeuring /daarom niet hechten aan de rekening van het Electrisch bedrijf. De heer A. Quant, lid der oommissie van onder zoek, zegt dat de béirageu op de rekening voor komen echter zijn de commissieleden hier niet verder op ingegaan, daar het bedrag van dit jaar 'hen niet bekend was. Spr. merkt op, dat het stroomverbruik tijdens de kermis geschat is. De Voorz. meent dat het bedrag verleden jaar aanmerkelijk lager was. Z|.A. stelt voor, de re kening aan te houden tot de volgende vergane- ring ,daar dan het juiste bedrag in de boeken kan worden nagezien. De heer 'P. Tromp acht aanhouding overbodig, daar het van geen invloed is op He cijfers der rekening. De discussies worden hierna gesloten én wordt besloten de rekening van het Electrisch bedrijf aan te houden. Vervolgens woeien de Gemeenterekening en de rekening van het Armbestuur goedgekeurd. Punt 3. "Bespreking tarief Electr. licht ter zake vaste kosten per lichtpunt. De Voorz. deelt mede, dat de ledfen aIngaande dit punt der agenda het volgende schrijven heb ben ontvangen: Naar aanleiding der verschillende opmerkin gen betreffende het tarief van de electrische energie voor licht en kracht in deze 'gemeente, hebben wij in overleg met de commissie 'van bijstand en den administrateur en meteropnemer deze zaak nogmaals onder de oogen gezien en overwogen, of de afschaffing der z.g. vaste kos ten voor licht mogelijk is. Wij hebben overwogen dat in 1927 is ontvan gen voor licht f 16874.43, voor vaste kosten voor dat licht f 15391.80, min f 1016.40; vaste kos*

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1