TWEEDE BLAD Zaterdag 8 September 1928 De ondergang van een Wereldrijk. Buitenlandsch Overzicht De Nationale Wedstrijden van den Kederlandschen Kolfbond te Oudkarspel De Staat als Werkgever Door H. Henrar Leeraar M. O Utrecht Met den val van Granada in 1492 de capi tulatie van den laatsten Noorschen vorst op Tiet schiereiland^— was de strijd in Spanje, die bijna 8 eeuwen had geduurd, ten nadeele van den Islam geëindigd- Een rijke Arabische cultuur was daar opgebloeid, met schoon© steden en dor pen was het land overdekt, kunstmatige bevloei ing had den landbouw tot ongekenden bloei ge bracht. In datzelfde jaar 1492 valt ook de ontdekking van Amerika ene enige jaren later 1498, wordt door Vasco de Gama den zeeweg naar Oost-Iniië gevonden. Door de ontdekking van den zeeweg naar Indië wordt de groote handelsiweg voor 'Oos- tersche waren verlegd. Tot aan die ontdekking hadden de Italiaansche steden den handel in die waren in handen; ze haalden deze uit de kust plaatsen van Arabië en Egypte, waar ze door karavanen werden aangebracht om ze te land en te water over de noordelijke landen van Europa te verspreiden. De ontdekking van Amerika brengt een nieuwe stroom van producten (zilver). Een schitterende toekomst was voor Spanje, .dat vooral de tfèórdeelen dezer ontdekkingen plukte, weggelegd. Spanje Werd de wereldmacht der 16e eeuw, het land, waarin de zon niet onderging. Zijn koloniën in Amerika, Afrika en Azië brach ten onmetelijke schatten. Maar anders dan in Frankrijk, waar de monar chie de steden als waardevolle hulptroepen tegen de feodale standen van adel en geestelijkheid) gebruikte, begreep het Spaansche absolutisme niet, dat de nationale arbeid de eigenlijke bron van allen bloei is en Wist niets te doen dan de steden te onderdrukken en de Mooren, die kundige ak kerbouwers en'ijverige handwerkers, in Wier'han den zich zoovele industrietakken bevonden, uit te roeien. De verdrijving der Mooren beteeken ie het onbebouwd blijven ^Ch groote landstreken en de ondergang van fabriek en kunst. En toen Phi lips II in 1598 stierf, liet hij niets na dan een groote schuldenlast en een in ellende en onwe tendheid ondergaand volk, welks aantal gedurende zijn regeeriug'van 10 tot 8 millioen gedaald was. De wereldmarkt ging onder! We mogen het in alje opzichten van ganschen harte toejuichen, dat het aan 'het Spaansche des potisme niet gelukt is de opkomst der 17e eeuw- sche wereldmacht d© Nederlanden, ttie parel aan de Spaansche kroon tegen te houden. De Hollandsche kooplieden vergaten niet, terwijl ze de Spaansche en Portugeescihe koloniën tot zich trokken, de inheemsche industrie te bevorderen. De vlijtige en intelligente arbeiders, die uit le andere landen verdreven werden, vonden hier steeds een gastvrije ontvangst. In ieder hoekje van het land zoemde het als bij een bijenkorf; boiemcultuur, kanalen, molens, schepen, dat alles maakte van Holland een land, dat in de 17e eeuw zijns gelijke niet had. Nadat tegen het einde van de vorige week de Raad van den Volkenbond, waaiin voorloopig voor het laatst de Nederlandsche minister van Buiten- landsche Zaken zitting heeft, was bijeengekomen, zijn Maandag ook de zittingen van de vergadering van. den Volkenbond aangevangen. Eenige bekende internationale figuren ontbraken "zoowel in de vergadering van den Raad als in die van den Bond, namelijk de Duitsche minister van (Buitenlandsche Zaken Dr. Stresemann en zijn Brit- sche ambtgenoot Sir Austen Chamberlain. Dr. Stresemann heeft zich, nadat hij te Parijs het Kellogg-pact had geteekend en ter gelegenheid daarvan besprekingen met Poicaré heeft gevoerd c\er de verschillende kwesties, welke nog tusschen Duitschland en Frankrijk moesten worden opgelost, naar de badplaats Baden-Baden begeven. Zijn En- gelsehe collega bevindt zich op het oqgenblik aan boord van een mailschip op weg naar Zuid-Amerika Om herstel van gezondheid te zoeken. Geruchten over yjn aftreden zijn tegengesproken. Ook het bericht, dat de Duitsche staatssecretaris von Schu bert de volgende maand Stresemann als Duit;sch minister van Buitenlandsche Zaken zou opvolgen, werd ge ie monteer!. Omtrent de besprekingen, welke tusschen Poin- earé en Stresemann hebben plaats gehad, zijn geen positieve berichten verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat de kwestie van ontruiming van het Rijnland door de beide ministers is besproken, maar wij g'elpcven niet, dat dit onderhoud de oplossing van dit vraagstuk een stap nader heeft gebracht. Vvor zijp vertrek naar Genève heeft de Duitsche Rijkskanselier Herman Muller het rapport van Stre semann over diens besprekingen te Parijs ontvan een Muller heeft deze besprekingen in de Volken- bondsstad voortgezet met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Briand. Ook over deze besprekingen zijn nog geen positieve mededeehn- gen bekend geworden. Om tot de zittingen van den Bond en van den Volkenbond terug te komen, de Raad van den Volkenbond heeft in zijn eerste zittingen slechts onbelangrijke zaken behandeld. De belangrijkste kwesties zijn tot de volgende zittingen in den loop van deze. week uitgesteld en de voorzitter, de Fran- sche minister van Buitenlandsche Zaken Procope, heeft nog geen moeilijke taak gehad. De vergadering van den Volkenbond koos met 44 van de 50 stemmen den Deenschem gezant te Ber- üjn, Hirlof Zahle, tot voorzitter. Na de openingszitting op Maandag volgde Dins- 'dag een vergadering, in welke het debat over het verslag van den secretaris-generaal van den Volken bond zou aanvangen. Er hadden zich evenwel geen sprekers laten inschrijven, zoodat de vergadering, gelijk een onwillige gemeenteraad, moest worden uitgesteld tot Woensdag. In de vergadering van Woensdag was een der sprekers de Nederlandsche minister van Buiten landsche zaken jhr. Beelaerts van Blokland, die een \urig betoog voor ontwapening en verzekering van den vrede in Europa hield. Frankrijk heeft Zondag een belangrijk verlies geleden. Zijn bekwame minister van Handel Boka- novi ski is, nadat hij Zaterdag op het landgoed van oincaré te Sampigny een zitting van het kabinet had bijgewoond, Zondagmorgen met een vliegtuig, waarin behalve hem nog vier andere personep zaten, naar beneden gestort. Het toestel vloog in brand en alle vijf inzittenden konden slechts als verkoolde lijken geborgen worden. Bokaowski, die tot de democratische republikeinen behoorde, was de minister, die verantwoordelijk was voor de Fran- ='he Luchtvaart en in zijn functie heeft hij steeds het voorbeeld willen geven door zelf zelfs de kort ste afstanden per vliegtuig af te leggen. Hij is het slachtoffer geworden van een vervoermiddel, waar op in Frankrijk nu en dan scherpe critiek is uit geoefend. Zijn dood zal aanleiding zijn tot de in stelling van een afzonderlijk ministerie voor de Luchtvaart in Frankrijk. Eindelijk is titans Achmed Zogoe tot koning van het- koninkrijk der Albaneezen gekroond. Het •Schijnt evenwel, dat hij niet zoo heel zeker van de kroning was, want in een gesloten auto onder sterk geleide is hij naar de Nationale Vergadering gereden om den eed af te leggen. Intusschen heeft Jonge Slavië reels tegen de afkondiging van »le monarchie in Albanië, welke plaats had door den Steun en onder de auspiciën van Italië, gepro testeerd. Griekenland daarentegen heeft den nieu wen monarch erkend. Venizelos, die intusschen zelf ook door de in Griekenland heerschende ge heimzinnige koorts-ziekte is aangetastt, schijnt met deze stap zijn goede relaties met Italië te willen bevestigen. Het spreekt vanzelf, dat ook Iatië, zoo- wet koning als minister-president, zich gehaast heeft, de nnieuwen koning zijn gelukwenschen aan te bieden. In den Balkan is intusschen een nieuwe minister- crisis uitgebroken en wel in Bulgarije. In Jougo Slavië schijnt man den crisis, veroorzaakt door de houding van de Kroaten na den moord in de Skoeptchina te willen bezweren door de arresta tie van twee afgevaardigden, die beschuldigd wor den van medeplichtigheid aan den moord op Ra- ditsj. De berichten, dat ook Kemal Paska zich tot koning zou willen laten uitroepen, zijn niet bevestigd. Op het gebied van de Luchtvaart zijn deze week te vermelden een mislukte poging van de Duitsche vliegers Bistios en Zimmermann om een lange af- standsvlucht naar het Oosten te ondernemen, een mislukte Oceaanvlucht van twee Fransche militaire vliegers, die te Casa Blanca moesten landen en een heuglijk' nieuws, namelijk dat de Zweedsche Ocer.anvliegers Hassell en Cramer nabij Mount Evands in Groenland, na veertien dagen verdwenen te zijn geweest, zijn gered. De 41e Nationale wedstrijd, die thans wordt gehouden. j Op de vergadering, te Lopik 't vorig jaar gehou den, werd dit oesluit genomen, en nu is men in Oudkarspel sinds eenige maanden bezig met het maken van de voorbereidingen, het uitvoeren van besluiten, het samenstellen van programma's, om een vlot verloop van de wedstrijden tje verziekeren en daaraan aangename ontspanningen te ver binden. E,n 't is geen wonder, dat men zich in spant, om alles goed te regelen, omdat hieraan tevens verbonden is 't 40-jarig bestaan van de Sociëteit „Onder Vrienden" en 't 5-jarig bestaan van de Koliclub „Volharding". Om in verband hiermede eea goed en samen werkend geheel te verkrijgen, is uit beide clubs de feestcommissie gevormd, met daarnaast de vele pib-commissies. Zooais gezegd veel voorbereidend werk moest er worden verricht en „is" verricht zoodat nu enkele uren ons nog maar van de opening schei den er gezegd kan worden: „alles is geregeld en men is klaar om alle kolfbroeders uit den lande te ontvangen op eeu wijze, zooals men dat in een kolfwereld gewend is". En de grootste oldoening voor de Feestcommis sie is zeker wel, dat alle clubs hebben ingeschre ven. Komt dit, omdat het feesit aan den Langendijk wordt gehouden? is 't alleen liefde voor de kolpsport? wij veronderstellen, dat 't deze beide motieven zijn, die tot dit succes hebben geleid. En wat een schitterende medewerking van alle zijden. Wij zeggen niets te veel, wanneer wij verkla ren, dat op een daartoe gedaan verzoek aan corpo raties, instellingen, officieele lichamen en parti culieren, om een medaille of kunstvoorwerp be schikbaar te stellen, door allen gevolg is gegeven. Niemand en niets is achtergebleven. En beziet men dan de étalages van de winkels, waar de prijzen zijn tentoongesteld, dan staat men verbaasd over de keur van voorwerpen en medail les, die een lust zijn voor de oogen en een bezit om naar te verlangen voor de kolvers. En wat al is er niet georganiseerd om de kol vers eenige uren van genot te bereiden. 1 Torenbeklimming, waarbij men met uitstekende kijkers kan genieten van vergezichten, voetbalwed strijden, bezichtiging van eenige groote modem ingerichte bedrijven, zooals de Houthandel van de fa. Eecen en de Hygiënische Inmaakfabriek van de fa. Hart, Boottocht, enz. enz. Terwijl tevens 't geluk kan worden beproefd op vlot brug en sjoelbak. Alles uitgebreid vermelden gaat natuurlijk niet men koopt een Feestgids ein men heeft een onmisbare gids, die de bezoekers langs vastge stelde banen leidt. Alleen willen wij nog even vermelden, dat de avond van de prijsuitreiking tevens een feestavond is waaraan verschillende personen en vereenigin- gén belangeloos medewerking verleenen. Den tweeden dag van de wedstrijden zal men deri krassen, gevierden Bondsvoorzitter, Dr. Van Balen Blanken, zijn officieele openingsrede kunnen hooren uitspreken, wanneer op 't Gemeentehuis de officieele ontvangst heeft plaats gehad. Dat toch is „de man" van den N.ederlandschen Kolf bond en waarvan 't laatste couplet van 't Feestlied zegt: Waar 't feest van onze kolvers is, Daar zal men ras ontwaren, Den wensch: „Van Balen blijv' gezond. De Praeses van den Kolfbond. Nog vele lange jaren." Gedragen door den Ni. K. B. is hij de drager van den N. K. B., de man, die aller hoogachting en vriendschap bezit. I Schreven wij, dat nog enkele uren ons van. die opening scheiden, wanneer dit blad verschijnt is reeds een aanvang met de wedstrijden gemaakt en is door den voorzitter van de Feestcommissie, ;den heer A. Timmerman, de „Welkomstgroet" uit gesproken. i Onzt felicitatie aan „Onder Vrienden" met haar kroonjaar, en aan „Volharding" met de her denking van haar eerste lustrum. Tenslotte meenen wij toch nog iets in herinne ring te moeten brengen. „Onder Vrienden" valt de eer 1*3 beurt, bij haar 40-jarig bestaan te kunnen memoreeren, dat de heer S. Evers van 'Oudkarspel 40 jaar lid is van de Soeieteit. Al dien 'tijd hieeft hij ds kolfisport gediend en gesteund als trouw lid. Het is dus voor den heer Evere ook een feit van groote beteekenis, dat hij bij deze feesten zijn jubileum kan vieren. Moge het dus in dubbel opdicht voor vérèeni" gingen en jubilaris een prettig feest zjjti. Plaatselijk Nieuws NOORD-SCHARWOUDE. De kinderen van de u. 1. o. school maakten j.l. Woensdag en Donderdag met het personeel der school een uitstapje naar Arnhem en om streken. Het was schitterend weer en wèl werd er genoten op de reis. Het was op zich zelf al een genot om op een mooie Septemberdag door zoo verschillende deelen van Nederland te spooren. Voorzekei een aarddrijkskundige les bijl uitnemend- hdidl 1 In Arnhem aangekomen ging het vroolijke troepje eerst naar de bekende wandeling „Onder langs en boven over". Daarna ging men een boot tochtje maken naar Huis ter Aa. In dit hotel zou mer. overnachten. Op de boot trof men 'het nog bijzonder. Een zanggezelschap uit Den Haag van pl.m. 80 personen maakte de reis mee en gaf onderweg nog een nummer ten beste. In het hotel aangekomen ging men al spoedig met een eenvoudig maar degelijk maal den inwendigen mensch versterken. Daarna, ging men nog genieten van de heerlijke vergezichten, die het zeer hoog gelegen hotel aanbiedt. In de onmiddellijke nabij heid werkten de groote Hevea-fabrieken, maar van het terras van Huis ter Aa kon men opi de daken der gebouwen neerzien. - Den volgenden morgen was men weer vroeg present en onder vroolijk gezang, begeleid door dc muziek van mondorgels, marcheerde men naar het kasteel Doorwerth. Dit midideleisuwech kas teel werd terdege bezichtigd. De gevangenis, de kleine kapel, de vluchttrappen in de 81/2 M. dikke muur gemetseld,de keukens van de familie, alles wekte de bewondering der bezoekers. Ook werd de zaal bezichtigd, waar de ridders éénmaal in 't jaar vergaderden onder voorzitterschap van Prins Hendrik. Op den terugtocht ging men over de kettingbrug en liet zich even nat spuiten op „de (Bedriegertjes". Na geluncht te hébben werd er een kijkje ge nomen in 't museum van de Nederlandsche Heide maatschappij. Voorwaar een nuttig en tegelijk aan genaam uurtje werd hier doorgebracht. Daarna huistoe. Om pl.m. 9 uur waren de excur cisten weer thuis. DanJébaar en voldaan was ieder, te meer, om'dat m|en de kosten van opgespaard geld had bestreden. Men kan tot de liberale school behooren en leeren, dat de oplossing van het loonvraagstuk alleen rekening te houden heeft met economische wetten, volgens welke de arbeid een gewone koop waar zou zijn, waarvan de prijs alleen door de wet van vraag en aanbod zou worden bepaald, m.a w. dat dc Iconen stijgen, wanneer twee patroons één werkman naloopen, en dalen als twee werklieden één paimon naloopen. Wibaut heeft deze opvat ting niet onaardig „de loonleer der geduldige lie den" genoemd. Verschillende andere loontheorieën, 0. a. die van het natuurlijke loon (Smith, Ricardo, Cobden, enz.), die van de ijzeren loonwet (Lcs- salle; qr. de loonfondstheorie (Smith, Malthus, Stuart Mill) kunnen in hoofdzaak tot deze leer stelling der liberale school worden teruggebracht. Men kan tot de ethische school behoiren en leeren, dat men bij de bepaling van het loon ook rekening te houden heeft met de zedenwetten en dal men zich wel degelijk heeft af te vragen, hoe groot of klein het volgens de wet,ten der eeöromie zijn kan en zijn zal. Volgens deze schcol moet het loon geheel en al beantwoorden aan den arbeid, zonder echter den arbeider recht op een deel van het product toe te kennen (of, wat hetzelfde is, hem boven zijn gewone loon nog het recht toe te kennen mee te deelen in de wir.st; en zal het loon minstens zoo groot dienen te zijn, dat het toereikend is voor de reuelijkie levensbehoeften van een spaarzainen, rechtschapen arbeider. Maar tot welke school men ook behoort, men is hel er thans vrijwel over eens, dat de Staat als zoodanig, d.w.z. als overheid, als patroon, als •werkgever niet het aangewezen instituut is, om het loonvraagstuk pp een rechtvaardige wijze op te lessen. Niet alleen hebben theoretische be spiegelingen, maar ook practische resultaten dui delijk genoeg aangetoond, dat ae Staat zijn eig.m terrein, n.l. om regelend tusschen zijn burgers op te treden, niet verlaten moet en het terrein van den werkgever betreden. Overal waar de Staat lijn boekje te buiten gegaan is, is zijn ingrijpen, of op een verwarring van sociale verhoudingen, of op een benadeeling van een stand t imeestal den middenstand uitgeloopen. Zoo bestaat om van andere gebreken te zwij gen de groote fout van den Staat hierin^ dat hij, als patroon, de werknemers classificeert1, e nnear die classificatie de loonen regelt, waar door misschien wel met de verschillende arbei dersbekwaamheden eenigszins, ofschoon nooit ten volle, rekening wordt gehouden, maar zeker niet met hun toeleg en toewijding, of met „het'per soonlijke karakter" van den werknemer, dat vol gens de ethischeu een der factoren is, die de waar de van het toon kunnen doen rijzen 01 aaien Deze atle-energie-doodende classificatie geeft dan ook tot de zonderlingste gevallen aanleiding. F.en chef-monteur verdiende bij een particu lier patroon f60.-- per week, omdat hij in zijn vak een prima-kracht was. Particuliere patroons be grijpen, dat zij, bij de bepaling van het loon, bok rekening te houden hebben met het „per soonlijke" van den werknemer (aanleg en toeleg, ambitie en toewijding!)' bevorderd wordt door het vooruitzicht van een hoog Loon. N,u had het Staats bedrijf van de P. T. T. voor den aanleg van huis>- telefooninstallaties vaklieden noodig; onze mon teur meLdde zich en werd geclassificeerd onder groep 4 der loonregeling voor weekloonen van 23 jaar en ouder, welke groep f28.80 per week verdiende. Dus omdat allen van die groep f28.80 verdienen, krijgt een prima-kracht niets meer en heeft ook geen kans iets meer te verdienen dan een ander, die een „domme" kracht zijnde het bij een particulier nooit tot dat bedrag, zou bren gen. Bij den Staat als patroon verdienen dus de onbekwame vaklui meer dan waarop zij, volgens hun bewaamheid recht hebben, en de meerdere bekwaamheid van prima krachten wordt niet be taald. Inderdaad alleen de Staat verstaat de kunst om top het gebied van het loonvraagstuk loontarieven voor te schrijven, die nóch in het brein van een liberalen, nóch in dat van een ethischen scholier zouden opkomen! Uit den Omtrek SINT PANCRAS. Dinsdag j.l. was ons dorp het operatieterrein der A. M. Film Maatsch. te Haarlem!, welke, in opdracht van de vereeniging „het Witte Kruis", eenige interessante opnamen maakte van het werk (Ier afdeeling Sint Pancras. De bedoeling van het Hoofdbestuur is, deze film, welke vele grepen uit het werk dezer nuttige vereeniging bevat, te benutten voor propaganda. Zoo werd b.v. het magazijn met haar vele hulpmiddelen in de film opgenomen als 'n toonbeeld hoe een afdeeling fri een kleine gemeente haar werk dient op te vat ten. Voorwaar een pluim op den hoed van het wak kere afdeelingsbestuur alhier en den magazijnmees ter, welke, gezien de keurige inrichting van het magazijn, zeker verdiend is. Buitenland OVERiST RO O MIN G EN IN INjBIë. Hevige regens hebben overstroomingen veroor zaakt in de dalen van Baniehal en Helum. Be langrijke bruggen wer'ieu vernield, de wegen zijn onbegaanbaar. Er zijn ook verscheidene© huizen vernield, maar tót dusver is er niets 'geméld van slachtoffers. LEVEND VERBRAND'. Tijdens het hop plukken zijn drie kinderen uit Londen, die met vacantie wareen, ttwee broers en een zuster, verrast door een brand in een hut bij een boerderij nabij Staplehurst in Kent en levend verbrand. DE ONTSNAPPING VAN Dr. BOUGRAT. Dr. Bougrat, die te Marseille een incase eerder vermoordde, blijkt den 30sten Augustus met twee andere veroordeelden ontsnapt te zijn uit het ziekenhuis van het strafoord Saint Laurant du Maroni in Fransch Guyana. Men heeft ontdekt, dat zij met een vlot vertrokken zijn, waarschijn lijk vergezeld van éen inboorling, met het .loei de rivier de Maroni (Marowijne) af te zakken niftr de kust van "Nelerlandsch Guyana. Wat onze Nederlandsche Industrie vermag Niet alleen de Rotterdammer, maar ook elke Nederlander zal moeilijk kunnen onderdrukken een gevoel van nationalen trots, nu spoedig in de vaart zal worden gebracht het nieuwste schip van de HollandAmerika-lijn :de „Statendam", welke op de Wiltonwerf zijn voltooiing begint te naderen. Reeds uit den naam van het schip blijkt, dat hiermede wordt voortgezet de fiere reeks van voor afgaande „dams", van welke er vooral twee in den laatsten tijd algemeene bekendheid hebben verkregen: de „Veendam", welke gelukkig voor onze nationale vloot behouden kon blijven, en de „Rijndam", waarmede de Nederlandsche Reisver- eeniging dit jaar voor het eerst' haar triomftochten naar Noorwegen en Engeland maakt. Aan den Nieuwen Waterweg ziet men het nieu we schip zijn silhouet reeds omhoog steken. Juist ruim een jaar geleden werd het casco, op een werf te Belfort gebouwd, naar de Wilton-werven te Schiedam gesleept. De afwerking werd dadelijk met bekwamen spoed ter hand genomen. Epwan;- neer men slechts de cijfers raadpleegt, kan men zich een indruk vormen van hetgeen er in twaalf maanden tijds werd gewrocht. Niet minder dan 2.000.00G K.G. staal werd aan het vaartuig ver- Werkt, waarvoor 750.000 K.G. klinknagels noodig waren; hierin zijn nog niet begrepen de drie ge weldige schoorsteenen, welke nog ontbreken. De masten steken 54 M. boven de kiel uit en de hoogte van kiel tot sloependek bedraagt 25 M. Het draagvermogen zal 30.000 ton bedragen. Het electrische net is niet minder dan 730 K.M. lang; de lengte der pijpen voor stroomemd warm en koud water is 75 K.M. Vooral aan de afwerking wordt groote zorg be- steeil, want groot is de concurrentie van vreemde Atlantische stoomers, welker luxieuse inrichting steeds wordt opgevoerd. Maar de „Statendam" is een geweldige concurrent: de groote feestzaal wordt 6 ;M. hoog en bevat 64 groote vensters; alle hutten zijn voorzien van dubbel openslaande ra men. Vooral de derde klasse wordt zoo aantrekke lijk mogelijk ingericht, omdat juist de pleizierrei- zigers uit Amerika steeds meer gebruik gaan maken van goedkoopere scheepsgelegenheden, waarbij het confort toch niets te wenschen mag overlaten. En men mga aannemen, dat hun voorbeeld door velen in ons land zal worden gevolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3