Raad Noordscharwoude Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Nieuwstijdingen Buitenland Land- en Tyinbouw Pluimveeteelt De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond 8 uur ten gemeentehuize. Na opening door den voorzitter met welkom, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. Do voorzitter doet mededeeling, dat Van wet houder Ootjers bericht van verhindering to>t bij woning van deze vergadering is ingekomen. Ir.gekom en stukken a. een verzoek van het Historisch Genootschap Oud-Westfriesland om in het genot te worden ge steld van subsidie; b. een verzoek van den Ned. Politiebond om eveneens een subsidie te mogejn ontvangen voor het Afbond erwijs. Beide stukken worden behandeld bij de begroo ting 1^29. Verslagen zijn ingekomen van de Vereen, tot Bevordering van het Vakonderwijs in Westfries land over 1927 en van het Waterleidingbedrijf over het laatste boekjaar. Beide verslagen worden voor kennisgeving aan genomen. Vaststelling van de verschillende rekeningen. De heer Kóoij zegt namens de commissie van onderzoek, dat alles is nagegaan en in volkomen orde bevinden. Geadviseerd wordt tot goedkeuring. Volgens dit advies wordt de gemeente-rekening voorloopig vastgesteld in ontvangst op een be drag van f 106390.101/2, in uitgaaf op f93401.241/2, batig saldo f 12988.86; de kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf op f 20425.87I/2. De rekening van het Gasbedrijf met een voor- 'deelig saldo van f 667.79, en die van het Electriscb bedrijf op f 447. De rekening van het Burgerl. Armbestuur wordt tenslotte vastgesteld in ontv. op een bedrag van f2592.69, in uitgaaf op f2248.49, voordeelig saldo f 344.— Ingediend is door den heer Kostelijk een reclame tegen de hondenbelast'ng. Adressant bericht, dat hij sinds Mei geen hond meer heeft en vraagt dientengevolge ontheffing. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een half jaar ontheffing te verleenen. Rondvraag. Door den heer Broersen wordt de aandacht ge vestigd op de verlichting van de Kroonstraat. Spr. acht deze onvoldoende en noemt als oorzaak, dat de lantaarn te laag staat. Wordt deze verhoogd, dan is dit euvel ondervangen en valt 't licht ook over de brug heen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. hieraan hun aandacht zullen schenken. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting der vergadering. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING gehouden door Notaris Johann W,. C. Kroon te. Zuidscharwoude, op Donderdag 6 .September '28, 's avonds 7 uur, ia „Marktzicht", te Broek op Langeridijk, voor Erven van wijlen den heer Jb. Huibers Sr. Onder Broek op Langendijk 1. Een huis, schuur en erf. Kooper J Bak voor f 4727. 'j f 1 f jjj Onder St. Paucras: 2. Een akker bouwland in de Venne (9). Kooper K. Kjaas Kz. voor f 201.'per snees Onder Broek op Langen/dijk: 3. Een akker bouwland „de Kólakker" (12). Kooper K. Huibers voor f 190 per snees. 4. Een dito voor de kerk (7). Kooper 'K. Kruk Jnz., voor f143.per snees. 5. Ee,n dito „de oude Schimmelboog" (8). Koo per O. Kruk Cz. voor f84.per snees 6. Een dito bij den Oosterdijk (5). Kooper K.: Huibers voor f85.per snees. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond j.l., 's avonds half acht, trad in de Geref. Kerk alhier op Dr. Offringa, werk zaam in de Ned. Zendingsdienst in Indië. Nadat Ds. Donner de bijeenkomst geopend had met het zingen van Psalm 65 4 en het lezen van Lucas 10 1io, werd het woord gegeven aan- Dr. Offringa, die het een en ander vertelde over den Medisch en dienst en de daaraan verbonden ze gen Gods, Die maakte, dat in de laatste 30 jaren dezer, dienst zich zoo heeft kunnen uitbreiden, zoodat bijna allen in Djokja verpléegd en ge holpen kunnen worden. Verder wees spr. op den onlangs overleden Dr. J. G. Scheurer en zijn ar beid, welke hij in Indië heeft mogen verrichten. Met' veel moeilijkheden heeft deze te kampen ge had ,doch hij was nimmer versaagd. Met ijzeren volharding heeft hij onder de Javanen gewerkt, zoodat hij den naam kreeg van Dokter Toewoeng (de dokter die helpt). Tevens, zegt spr., komt men in de gelegenheid door de uitbreiding der Med. dienst, aan duizenden het Evangelie te verkondigen. Er is veel noodig, doch e.r kan nooit teveel gevraagd worden voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Spr. ziet veel vrucht op zijn arbeid. Met blijd schap ziet hij weer uit naar den dag, waarop hij weer zal vertrekken naar Indië, om daar zijn arbeid voort te zetten, welke hij reeds een 16-tal jaren heeft mogen verrichten. Nadat nog gezongen was Psalm 68 vrs. 17, werd deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze ge sloten. OUBiE NIEBGRP. Alhier is gevonden een rijwielbelastingplaatje. Terug te bekomen ter secretarie. OUDE NIEDORP. Het mond- en klauwzeer woekert hier steeds voort. Heden werd de 50ste aangifte gedaan. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Daar de vijf vliegtuigen, welke 13, 20, 27 Sep tember, 4 en 11 October met post aan boord naar Indië zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 September voor de laatste maal in Nederland bijeen zullen zijn, hebben de Nederlandsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij en de K. L. M. besloten op dien dag, des namiddags, van 2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen deze vlieg tuigen op het vliegveld Schiphol in oogenschouw te nemen. De beide maatschappijen hebben bo vendien eenige overheden uitgenoodigd. Escadrilles .an Soesterberg en van De Kooij met de commandanten der Luchtvaart-afdeeling en van den Marine-luchtvaartdienst aam boord zul len op Schiphol neerstrijken. De Rotterdamsche Aero-club zal met eenige Pandervliegtuigen ver tegenwoordigd zijn. Op Schiphol bestaat gelegenheid auto's te par keeren. 1 1 l Het eerste vliegtuig, onder commando van Kop pen, zal Donderdag 13 September om 6 uur 'smor- gens met zijn lading post en met den heer Zim-t {nermann aan boord, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste vier vliegtuigen behooren aan de Nederlandsch Indische Luchtvaart-Maatschappij en dus in Indië blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen Batavia SemarangSoerabaja cn BataviaBandöeng, welke eind October worden 'geopend. Het v ijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indië, eveneens met post geladen, naar Nederland 'terug. Deze heen- en weervlucht staat onder commando van den heer Alex, chef van den vliegtechnischen dienst der K. L. M. TREINDIEF GEARRESTEERD. 1 Maandag kwamen met den ochtend-sneltrein uit Holland twee dames met bestemming naar Luik. Te Maastricht moesten zij van rijtuig verwisselen en lieten haar handtasch met geldswaarde in het rijtuig achter. Zoeken bleef vruchteloos, de hand tasch was verdwenen. In den trein van 11 uur van Maastricht naar Heerlen had, volgens de ,,L. K een reiziger plaats genomen ,die door zijn zenuwachtig optreden de aandacht trok van den hoofdconducteur. Mederei zigers, die te Valkenburg uitstapten, deelden mede gezien te hebben ,dat de man geld uit een dames- taschje in z^:n eigen portemonnaie stopte. Diit: was voor den hoofdconducteur aanleiding om te Valkenburg te verzoeken, te Heerlen politie aan den trepi te ontbieden, en een treinbeambtë te gelasten toe te zien, of door den man ook iets uit den tiein werd geworpen. Bij aankomst te Heerlen bleek men een goede vangst gedaan 'te hebben: de bewuste handtasch :werd gevonden onder de zitplaats van den dief. DE ROTTERDAMSCHE BURGEMEESTERS- VACATURE. Naar de ,,.N R. Crt." verneemt, wordt mr. P. Droogleever Fortuyn, het Kamerlid, oud-wethou der van Den Haag, zeer érnstig in aanmerking gébracht voor eene benoeming tot burgemeester van Rotterdam. EE BRAND TE BARNEVELjD|. Omtrent den Donderdagavond te Barnevêld uit gebroken blrand in .ie stoomhoutza gerij van den heer N. de Boer méldt het „Hdbld.": In den enorm grooten voorraad 'droog hout gre pen de vlammen, door een flinke bries nog aan gewakkerd, ,zóó snel om zich heen, dat niet al leen de zagerij, doch ook heel spoedig Se aangren zende houtwolfabriek, toebehoorende aan een naamlooze vennootschap, in lichtelaaie stond. Ge-, durende het grootste gedeelte van den nacht was de vuurzee zóó overweldigend, dat aan blusschen der fabrieken niet 'te denken viel. De Barneveld- sehe motorspuit, bijgestaan door de brandweer uit Putten, Ede, Luuteren en Léusden, bepaalde zich dan ook- speciaal tót het nat houden der om ringende woonhuizen, die althans bespaard bleven. De brandweer uit Amersfoort, welker hulp eveneens was ingeroepen, was wel aaniwiezig, doch heeft geen water gegeven. Tijdens den brand is ook een auto, toebehooren de aan den heer Van der Horst, uit Ede, in brand! geraakt en totaal door het vuur vernield. Beide fabrieksgebouwen met inhoud waren op beurspolis verzekerd, doch vooral de inhoud dier stoomhoutzagerij van den heer De Boer was laag geassureerd. Alleen de schade, aan houtzagerij en inhoud toegebracht, wordt geschat op f250.000 a f300.000. De brand is vermoedelijk door broeiing, ont staan in een zaagselhok van den heer Die Boer. Volgens globale schatting bedraagt de totale schade aan de fabrieken toegebracht alle woon huizen zijn behouden minstens een half mil- lioen gulden. Bovendien zullen ie werkzaamhe den geruimen tijd stil moeten liggen. LOCOLOTIEF EN; VRACHTAUTO. Bij een overweg te Heiligerlee reeds Donderdag middag ohgeveer half vijf een losse locomotief van Winschoten op de vrachtauto van J. G. Eikema, die ran Winschoten kwam. Drie van de vier inzit tenden weiden gedood, namelijk de omstreeks 65- jarige Eikema, de knecht van diens zoon, genaamd C. Klunder, uit Niesjesoord, en een kleindochter van Eikema. Diens kleinzoon, Robertus, ook ge wond, werd onmiddellijk naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd. Dienstoestand was Donderdagavtnd iets gunstiger. Van de auto Liggen de 6tukk.er_ overal verspreid, de bak ligt wel 300 Meter van den overweg. OVERBOORD. Donderdagmiddag is de 20-arige schipper E, Rappe, uit Dortmund, bij het binnenhalen van een 'sleeptros aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende schip „Rheintrans XV", over bojrd geslagen en verdronken. NOODLOTTIGE VAL. Donderdagavond is in een woning in de St. Lau- rensstraat te Rotterdam een 51-jarige vrouw, die op 'de eerste vei dieping op de vensterbank was gaan staan om de ramen te zeeimen, op straat1 ge- Jvallen. Zij is in zeer bedenkelijken toestand in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging op genomen. ERNSTIG ONGELUK MET EE SCHIP BRUG TE DEVENTER,. Gistermiddag tegen twee uur is met de schip- 'brug te Deventer een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl een sleepboot met een trein schepen de brug stroomopwaarts passeerde, "greep een Rijn aak een anker van het vaste gedeelte der brug. Dit deel werd omhoog gesleept, waardoor een lange, breede loopbrug 'tusschen het gemeentelijk zwembad en de schipbrug losraakte, terwijl er zich een aantal kinderen op bevonden. De kinderen ge raakten te water (men weet nog niet hoe veel)/ Verschillende hunner werden gered, maar het is onbekend, of er nog vermisten zijn.) Men is bezig te 'dreggen.'Dok wordt door zwemmers gedoken in de rivier. De brug is ernstig beschadigd eu het verkeer voorloopig gestremd. Nader deelt men mede: De schipbrug is bij het ongeluk niet zoo ern stig beschadigd als het zich aanvankelijk liet aanzien. Men hoopt heden het rijverkeer weer oVer de brug te kunnen toelaten. De te water geraakte kinderen zijn door een, voorbijganger gered. Daarentegen zijn twee dames verdronken, namelijk mej. Wa anders, wonende in de Hoven, die gedurende de aanvaring met haar "twee kinderen op de brug was. Mej. Wa anders echter is levenloos opgehaald. Bovendien kwam om "het leven de negentienja rige mej. De Weerd uit Twello, die naar haar kantoor 'te Deventer onderweg was. Gistermiddag verscheen Te Deventer Prins 'Hen drik, die zijn bezoek aan de tentoonstelling te Zwolle had bekort om zich hier door den burge meester over het onheil te laten inlichten. Ook de commissaris der Koningin, haron Van Voorst tot Voorst, won "bij den burgemeester de noodige gegevens in omtrent de ramp. NA DE ITALIAANSCHE POOLEXPEDITIE. Naar het VD.-bureau uit Oslo verneemt heb ben de Pransche en Noorsche autoriteiten gis teren besloten het opsporen van Amundsen op te geven, daar dit thans hopeloos is. EEN OP KLEEREN VERZOTTE DIEVEGGE. Dezer dagen heeft te Weenen een 19-jarig meisje, Rosa Mihalovitsj, terecht gestaan. Haar hartslocht voor mooie kleeren enz. was haar onge luk geworden. Zij wérd lid van verschillende meisjee-tunu- vereenigingen. Nü eens turnde zij hier, "dan daar, maar nooit lang. Zag Rosa in.de garderobe pen toiletje, dat haar wel aanstond, of een aardiger. Aped ,dan wel een elegant handtaschje", dan eigen- dó zij zich die zaken toe en verdween in het nieuwe kleedje geruischloos. Zag zij dan latier in een andere turnzaal iets, dat haar nog meier fleek, dan werd ook dit haar buit. In het geheel heeft zij op die wijze zich 44 toi- letten „aangeschaft". Wat zij niet kon gebruiken, verkocht zij. Rosa werd tenslotte op heeetierdaad betrapt. Zij kreeg een jaar gevangenisstraf. STRAATONGEVALLEN TE LONDEN. I Volgens de satistieken van de politie, zijn in het tweede kwartaal van dit jaar te Londen 270 per- sonen door straatongevallen gedood. 254 gevallen waren veicorzaakt door mechanisch gedreven voer tuigen, 16 door andere oorzaken. In het eerste kwartaal bedroeg het aantal ongevallen met doo- delijken afloop 193, zoodat het aantal in het eer ste half jaar van 1928 463 personen bedraagt. EEN INBREKESBENDE. kers, dieven en helers op het spoor gekomen, De Berlijnsche politie is een groote bende inbre- die sinds geruimen tijd in de hoofdstad werkzaam was. Eén lid van de bende heeft niet minder dan 117 inbraken gepleegd; 12 individuen zijn reeds in. j. hechtenis genomen. Ze hébbèn gedeeltelijk' bekend, s Onder hen bevinden zich twee Palen. In de kamers, die zij hadden gehuurd, werd een koffer vol in- brekérswerktuigen in beslag genomert. MONB^ EN KLAUWZEER. Deze groote plaag 'der veehouders komt elk jaar terug, nu om meer, 'dan om minder slachtof fers te eisehen, maar steeds om den landbouwer groote schade te berokkenen. Hoe vaak roe (te heeft men getracht een vochbehoedmiddel of ge neesmiddel te vinden. In de meeste gevallen bleek, dat d? voorbehoedmiddelen slechts kwakzalvers- artikelen waren, terwijl de geneesmiddelen niet veel beter waren. Ook de heenen veeartsen weten er weinig raad mede, of het moest wezen de in spuiting met hoogimmuun serum, waarmede men als men ei' ma ar vroeg genoeg bij is, Vóór een "kor ten tijd zijn stal vrij kan houden 'van de ziekte. In het Algem. 'Nederl. Landbouwblad bespreekt nu de heer Sybesma, veearts 'te HeerenVeen een - methode die op practisehe gronden bruikbaar is gebleken. Het is de z.g.n methode-Kuipers, 'waar bij van bloediuspuitingen gebruik gemaakt wordt, Ook in Frankrijk wordt deze methode met vrij 1 goéde resultaten aangewend. D'e methode berust op het eenvoudige feit, dat een aan tongblaar lijdende drachtige koe bij het kalven een kalf ter wereld brengt, dat niet ziek of vatbaar is voor de ziekte. Het kalf heeft blijkbaar in het lichaam stoffen van het moederdier mede gekre gen, waardoor het gewapend is tegen eiken aan val van de mond" en klauwzeersmetstoffen. Wanneer nu ook aan andere dieren "dezelfje afweerstoffen in het lichaam gebracht kunnen worden, dan is Leiden uit last. Daartoe tapt men van zieke dieren ruime hoeveelheden bdogj af. Dit bloed blijkt in de meeste gevallen een groote werkzaamheid tegen de ziekte te bezitten. Constateert men, dat een dier ziek wordt, lari levert het na 3 dagen dit hoog werkzame bloed. Daarmede kan men dan de heele stal verder be- I handelen. Taak is het dus, dat nauwkeurig het vee wordt nagegaan. Is de ziekte eenmaal begon nen, dan helpt de inspuiting niet veel möer. Bij veel oplettendheid kan men soms een dag eerder het bloed reeds winnen. (Het dier is aan krachtig aan "t speeksel#*). Het is van veel belang spoedig te weten, wélke dieren ziek, en welke nog volkomen gezond zijn. De veehouder moet dan snel een beslissing nemen, wil hij iets met deze rpéthodp bereiken. Eu dat is het groote struikelblok. Meeestal is 't laat als de veearts er bij geroepen wordt. De jonge dieren schijnen dan wel nog gezond, maar "blijken met' de nthermometer in de hand, toch reeds de ziekte onder de leden te hebben. Het feit, dat elke boerderij, waar de ziekte uitbreekt, tevens zich zelf van voldoende bloed kan voorzien maakt leze methode zeer goedkoop. Veel goedkooper dan die met het dure Duitsche serum, waarvan de resul taten veel minder goéS zij'n, dan die van de Hol- landsche bloejmethode. De ziekte kan men ook nog dit jaar voorkomen. Voorkom haar dan door deze eenvoudige methode! SEPTEMBER WERKZAAMHEDEN. Septembermaand, herfstmaand! We kunnen het aan dó dagen gaan merken, dat we 3e mtchtsehuit in gaan! Ook in de nltuin is het te zien, dat de mooie zomerdagen voorbij zijn. De aardappels zijn afgestorven of zien geel, de boon en, prin cess e of snijboonen, zijn ook niet meer mooi groen, de rozen zijn verwaaid of verdroogd door de war me zomerdagen. Ook September vraagt zijn werk in tuin en hof. Het aardappelsrooien kan half deze maand beginnen. Heeft men zooveel aardappels, dat men van een wintervoorraad kan spreken, dan laat men ze maar op een hoop in den tuin liggen met wat loof bedekt. Ze blijven dan droog en luchtig. Hebben ze zoo een dag of veertien gelegen, dan kan men begiunen om ze in te kuilen. Maar dan is het al wel Octobeir geworden. Op de opentoeko- men grond van de vroege aardappels plant men winteraudijvie of prei. Dat kan ook nog in de eerste helft van September. Heeft men e^n gun stig, niet 'te koud najaar, dan kan men daar nog aardige kroppen van_ steken. De prei, die men nu nog poot, kan men tot het voorjaar laten staan. De boonen, die in 't begin van Mei gezaaid zijn, zijn nu afgedragen. Heeft men er koolplanten tus schen gezet, dan kunnen die nu hun ruimte krij gen. Dat is vooral voor de spruit koolnookiig. Die kan in den zomer nog al een beetje verdrukt worden, om in 't najaar de noodige ruimte te ver krijgen. De later gezaaide boonen komen nu in hun 'dracht. Voor moeder de vrouw is het dus weer stereliseereen of in de pit inleggen. Rij velen is de boonenoogst mislukt door de vele droge dagen in Juli, waardoor de bladluizen véél schade aan :de boonen hebben gedaan. Voor hen zal, als ae tenminste in 't laatst van Juli niet meer ge zaaid hebben, het noodig zijn, nog wat bij beter bedeelde broeders bij te koopen. Wil men het volgende voorjaar vroeg sla of bloemkool hebben, dan zal men deze maand móe ten zaaien. Voor de sla gebruik® men de soort Meikoningin, voor de bloemkool Leoerf. Men zaait in de koude bak, die voor wintergebruik is inge richt, dus voor én achter een dammetje van aarde. De sla blijft 'dicht opeen staan, de bloemkool poot men in October wat verder van elkaar. Wil men 't vólgend voorjaar vroeg/bloeiende viooltes, Oojstersche papavers, "dubbele madelie ven violieren of 'muurbloemen in bloei hebben, ven, violieren of 'muurbloemen in bloei hebben, dan moet men nu ook zaaien. Liefst in den kouden bak. Het gaat ook op een beschut hoekje, als men 's winters maar dekt met wat stroo ot' kaf. De dahlia's, die nü volop in bloei staan, zal men goed moeten vastbinden, daar ze anders uit elkaar stormen. Dat is ook het geval met de herfstasters en de herfstseriogen of Phloaer. D'e Gulden roede of Solidago moet eveneens op dezelfde wijze wor den verzorgd. Voor de tuTpen en hyacinthen gaat men in 't laatst van deze maand de bedden klaar maken. Eerst schept men den grond op vereischte diepte uit, plaatst dan de bollen en bedekt ze ver volgens met aarde. Voor'tulpen is de diepte 5 a 71/2 cM. Voor hyacinthen 10 cM:. De plantwijdte is daaraan gelijk. VERLICHTING VAN HET KIPPENHOK. Bij serieuse kippenhouders ziet men in ver scheiden hokken een electrische lamp aangebracht, die zorgen kan, dan in 'den winter de dag een beetje verlengd wordt. Is dit noodig en..is rendabel P Wanneer het noodig is, zal het ook wel rendabel zijn. Maar het is alleen noodig als men wlnterlegsters heeft. In andere gevallen niet. Wat toch is het geval? In December duurt de daS Voor de kippen van omstreeks 8 uur 's morgens lot 4 uur 'savonds. Dat is 16 a 17 uren. Nu éalt het gemakkelijk te begrijpen, dat de kippen 'in 1» urén heel wat meer naar binnen kunnen wer ken dan in 8 uren. Hebben we in den winter léggende kippen, dan verorberen die, of liever moéten die verorberen 60 a 70 Gram hoenderniecl en 50 a 50 Gram hardvoer. Dat harde' voer gaat gemakkelijk genoeg naar binnen. Maar het droge meel glijdt zoo gemakkelijk niet!! Daar is heel wat tijd voor. noodig. En moet een kip bvoendien nog een ei leggen, dan is de dag om, êér men het weet. Wanneer hu voor die dieren de dag met een paar uren verlengd kan worden, dan is er al heel wat gewonnen. Men begint dan meestal

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4