IK EN ZIJD BEWONERS let kleinste eiland in de Zuiderzee In den trein i J)e zomer doet zich kennen van zijn góede zijde en tracht amende honorable te maken door schenken van zijn zegeningen, nog voor hij 0D5 zal verlaten. Hij loet zijn belofte in, ons bij zijn intrede gedaan en wij ontvangen zijn gaven met een dankbaar hart. Het is en blijft „bestand" weer. Het geheele landschap baadt 'zich in zonne glans. Zilversohittering op "bedauwde velden en leemden. Over het rimpelende water van vaar ten en slooten, over boom, bloem en struik, waar in de dauwdruppel als een kostelijke parel goh it ter t. Aan den gezichteinder waast een grijze nevel, die als een zacht gordijn de omgeving omsluiert en haar hult in een doorschijnend kleed van het fijnste weefsel. De zon, geboeid door haar schoonheid, verlangt er naar de dauw dichter hij te aanschouwen; de dairw, beangst voor den hartstochtelijken minnaar, vlucht weg en zoodra zij wordt aangeraakt door haar' gloeienden adem, verdwijnt zij en laat zij niets dan groen aohter 0p dezelfde plaats, 'waar zij slechts een oogen- hük te voren in al haar zuiverheid fonkelde. Het is een verkwikkende zomermorgen, van blijde lust is do borat vervuld. De zon scheen, den ganschen dag; de vogels jubelden; veelkleu rige bloemen schitterden onpartijdig als ze zijn -- in de vensterbanken der armen en achter de spiegelruiten der rijken. In de weide loeide het rund en suisde de zomerwind door de lange gras halmen, spelende met de hooistapels en zaadschel- ven. Wij ontvluchtten de stad waar wij enkele dagen toefden. Wij! voelden behoefte ons ver langen te bevredigen .en het eiland Urk eens te bezoeken, te bezichtigen en te Waarüeeren. Wij verlaten de hoofdstad, stoomen in noorde lijke richting door den grooten IJpolder, pas- geeren over de Hembrug het Noordzeekanaal en gtoppen in Zaandam om dan verder onzen tocht voort te zetten naar Purmerend. Even .voorbij Zaandam buigt le spoorbaan rechtsom, sporen het vlakke polderland door langs de Wijde Wor- mer, door Purmerland, laten de Beemster links op eehigen afstand liggen, raken even de grens van de Purmer en arriveer,en in Purmerend, dat zoo gaarne z'ijn expansiezucht zag bevredigd door uitbreiding zijner grenzen, waardoor de Beem- gter met deze gemeente zou kunnen wórden sa mengevoegd. [Wij zullen niet herinneren aan den gevoelden Strijd, waarin de Beemster overwinnaar bleef en zijn vette klei behield. Wij stoomen verder het schoone landschap door en 'de streek, waar één burgemeester regeert over drie gemeenten, n.l. 'Kwadijk, Middelie en Warder. TusschenstationS vliegen mij voorbij, de wielen grijpen steviger aan de rails en rollen over 'de wissels en aan het schudden van dèn trein en het «enigszins doffe geratel van den trein, een gevolg van ide weer kaatsing van het geluid tegen het stationsge bouw, is het merkbaar, dat wij dit passeeren. [Weldra rijden wij de trekvaart over en stoo men, steeds meer Me kust der Zuiderzee nade rende, Hoorn binnen. Wij staan er enkele minu ten stil en dan gaat 't langs de vijf Streeher dor pen naar Enkhuizen. Ook hier is men in het land van de kool. De tuinbouwstreek bij uitnemend heid, die ver over de grenzen bekend en be roemd is. Enkhuizen! De meeste reiziglers stappen over op de com fortabel ingerichte salonboot EnkhuizenStavo ren die zwarte rookpluimen uit deh schoorsteen jaagt. Zij ligt reeds gereed om haar reizigers te ontvangenvoor de Noordelijke provinciën. Enkele handelsreizigers richtten hun schreden naar de «tad zelf. gevolgd >ctoor schrijver dezes, die den weg vraagt naar de Urksche boot. „Houdt u den buitenkant maar, dan kómt u er van zelf." Ja, dat's gauw gezegd, 't is ook heelemaal geen toer den weg te vinden, maar vieel tijd is er niet te verliezen. De trlein kwam even over tijd aan,i en de tijd van vertrek van de boot naar Urk luidt 10 uur. „Houdt u den buitenkant maar," ja, dat's alles goed en wel, maar getrouw aan bet advies loopen wij tot aan de sluis en kunnen wij niet verder. Nu oriënteeren wij1 ons e ven,'loopen den straatweg onder den „Drommedaris" door, dan rechtsaf over teen brug, dan een smalle straat in, en jawel, aan het havenhoofd de Urksche boot. Wij informeeren nog even heel secuur, of dit de boot is, die aanstonds naar Urk zal vertrekken en Üa een bevestigend antwoord tie hebben ontvangen, zoeken wij ©en gemakkelijk plekje uit op het dek. Wij komen !al heel gauw in gesprek miet een jongen man, die naar 'de Ziwolsche Land- en Tuin bouwtentoonstelling gaat. Dat wordt een la- tertje, mijnheer, zegt hij, want wij komten tegen twaalfen op 'Urk aan en kunnen niet eerder dan drie uur daar vandaan naar Kampen. Wij Vinden 'het heelemaal niet erg, want, zoo tneenen wij, '„dan heeft hij- ruimschoots gelegen- heid het eiland eens 'te bekijken." Onze jonge Vriend protesteert„Zal wat aan te zien zijn?!" zegt hij met een sarcastisch lachje. _,,'tKan meevallen!" bemoedigden wij, maar Jhj haalt de schouders op. "Wij hopen maar, dat 't ons beiden zal meevallen; wat men wil gelooft men graag. Maar onze Zwollenaar hoorde ons niet meer. Een lang gerekt en zwaar geluid uit de stoomfluit, gevolgd, door een paar kortere stoo- ten, overstemde elk ander geluid en kondigden ons het komende vertrek aan. Het was vijf niinu ten voor tienen, wat een mepsch zich toch spoedig beangst kan maken! Daar speelde de oude toren 'zijn morgenliedje, en niet zoodra ver stomde het 'carillon of het fluitsein suisde op nieuw door de lucht. De touwen werden losge gooid, en wij voeren op de „Dir. Gen. Jonkheer van Geusau", haar het eiland Urk. He driedekker, die ide reizigers naar "Stavoren brengt, is teveneens haar overtocht begonnen. Zij gaat links, Wij meer rechts; en onder begunstiging yan het 'schoonste weer wordt de zeereis onder nomen. Het 'is of de zon vloeiend zilver over het groote Wa'tervlak uitgiet. De geheele kus stooft onder 'haar gloed en de oever bloost en gloort bij haar aanraking. De kust levert een be- tooverenden aanblik. Heel in 'de verte, aan de spits van 'het havenhoofd, rijst de vuurtoren om- boog- Langs den gèbeelen oever groent 't, spitsen de Enkhuizer torens, wuiven de hoornen ons het afscheid toe, spelen de rooi© daken der huizen tusschen het groen gebladerte venstopperfje. T staren naar den klassieken bodem, waarop de machtige drommedaris troont en wij krijgen iust historische herinneringen od ons gemoed te laten inwerken. Een flink briesje geeft ©enige deining aan onze boot, waarvoor wij geen Vrees hebben, maar on der iden invloed waarvan een jónge dame komt, le zien geneigd voelt de visschen aan den kost te helpen. Wij steken een sigaar op, zien de Enk huizer kust 'langzaam wegzinken, de omtrekken van torens en huizen worden flauwer, nog een donkere streep ten -wij moeten eens zien of wij Urk kunnen vinden. Geen sprake van. Hier en daar verrijzen' witte zeilen dan dobberendje bot ters. die dansen op de golven en waarop de Ur- ker, de Kamper of 'ie 'Enkhuizer visscher zijn hard bedrijf Uitoefent. Wij varen voort en wan neer wij meenen, dat Urk in zicht komt, zegt een der passagiers, een Jonge man, die op de Holland- Amerikalijn vaart, „neen, mijnheer, dat zijn twee zeilen." Maar. zooals de tam wel eens luidt; «jhet wordt .drukker op straat". Het wemelt nu van botters ten visschersvaartuigen met witte let ters en nummers op het zeil, aanduidende hun herkomst. Een schilderachtige aanblik leveren deze vaartuigen rondom ons en hoe kostelijk stof- feeren zij de groote watervlakte. Want wij wefceln. ons óp de Zuiderzee, wij hebben 'le wetenschap, dat wij aanstonidB land zullen zien, waarvan wij het bestaan twisten, maar dat wij nog nimmer hadden aanschouwd en betreden. Er is nog een reiziger aan boord, die eenigszins vreemd doet. Wanneer wij zijn zwijgen voor goud willen aannemen, dan taxeeren wij zijn vermogen op enkele tonnen. In welke meening wij nog versterkt worden, wanneer hij ettelijke postbe- wijzen over "boord, werpt, althans schijnen 't ons betalingsrecii's toe. Hij beschouwt daarna met alle aandacht zijn zakdoek en schijnt daaruit zijn toekomst te willen profeteeren. Maar hij vol hardt in zijn houding en zwijgt. Wij hadden zoozeer onze aandacht op dezen vreemden gast geconcentreerd, dat wij waarlijk verrast waren tusschen twee zeilen door een don kere vlek uit zee te zien verrijzen, waarop wij binnen enkele oogenblikken voet aan wal zouden zetten. Toen hadden wij slechte oog voor lie steeds duidelijker in omtrek waarneembare don kere. streep, die voor ons beteekende het einddoel van onze reis. De stuurman werd afgelost, deze nam zijn kijker, gaf eenige wenken en het duurde niet lang of wij voeren de eerste rooie lichtboei voor bij en stevenden op de haven aan. Alles werd in gereedheid gebracht om 'te Tanden. Dekkneehten waren ijverig bezig, wij zagen den vuurtoren, de torenspitsen, de huizen, een zekere bedrijvig heid reeds aan de haven, en ook daar belangstel ling voor 'de naderende boot, hetgeen steeds weer opnieuw een evenement beteekent voor de be volking. Urk, het kleine rotsachtige eiland in de Zui derzee was bereikt; de boot wiePd gekeerd, wij meerden aan den steiger, de loopplank werd uitgegooid, en wij betraden het eiland, door de vele wachtende eilanders in de typische kleedcr dracht begroet en met nieuwsgierige blikken ge fixeerd en nageoogd. (Slot volgt). Ditmaal wil ik eens vertellen van ee'n 'tweetal ontmoetingen in den trein, die me ta denken hebben gegeven. Als men zijn ooran goed open zet, zijn oogeu de kost geeft, dan 'is er schier elk oogenbük gelegenheid merkwaardige "dingen op te merken. Vooral in den trein. Heb je wel eans opgemerkt, dat vele menschen zoo buitensporig openhartig zijn tegenover totaal vreemden? In publieke mid delen van vervoer wouden zaken verteld, die vélen tegenover bekenden, ja zelfs tegenover huis- genooteu voor geen geld ter wareli zouden willen bekennen. En de personen, die zoo loslippig waren, be- hooren zoo op 't oog heusch niet tot de onont wikkelde massa, die maar napraat. Geen sprake van. iWelnu ter zake. We. zaten dan in den trein van Alkmaar naar Hoorn en passeerden Heerhugowaard. .Woont hier zeker aannemer „X." werd ge vraagd. Nu kende 3c den genoemde niet, .die volgens mijn medereiziger een zeer groot werk had aan genomen, n.l. het bouwen van een krankzinni gen gesticht onder Heiloo voor een kapitaal, dat 't half millioen 'te boven moet gaan. Dat te bouwen, reeds aauJjested'a gesticht werd de gereede aanleiding tot een zeer geanimeerd gesprek. Eerst ste'l ik u mijn gezelschap voor; 'twee jonge mannen, zoo óp 't oog dertig jaar, van be roep handelsreizigers, fiksche kerels, goed ge bekt, zooals dat eerzaam volkje gemeenlijk is. Eén er van nam weinig deel aan 't gesprek, des te meer de andere, reiziger voor een groote firma in Dien Haag. 'nVreeselijk ding, zoo'n krankzinigengesticht, zei ik zoo en 't geeft te 'denken, dat weer zoo'n inrichting moet worden gebouwd! Geen wonder, mijnheer, zegt mijn medepas sagier 'n mensch moet wel gek worden in dazen zenuw verwoestenden, vliegmachine -en autotijd. Hoe meer snel hoe id, hoe liever. Tijd wordt 't duurste en zeldzaamste artikel. Diemenschheii praalt al den dag met de schitterende vomdb'tan van de hedendaagsche techniek. En 't is een wonder, werkelijk, (wat onze oogen 'zien. Weet ge, wat zoo indreevig is? Dat al dat nieuwe den mensch al meer doet jachten, vlie gen, rennen. De begeerte, om 't nieuwste en 't mooiste te bezitten, en er van ta genieten, radio, 'n keertje vliegen, autorijden vraagt alm eer energie. Want ail dat mooie en vlugge kost han den vol geld en .dat geld moet verdiiemd worden. Zoo jakker ik van Maandagmorgen tot Zaterdag avond heel 't lieve land door. Deze boameltrein heb ik al tienmaal verwenscht dwaas die ik ben ',n concurrent mocht me eens 'n vlieg, afvangen. 'O, spreek me niet van de moderne tijd, vervolgt Pij ik dweep er niet mee, mijn le.ven wordt er door vergald. En toen amice, kreeg ik 'n kijkje op 't leven, zooals het door duizenden geleefd wordit. Vergeet niet, 't' was geen oude, alles van 't heden afkammende man, die hier aan 't woord was, neen, een jonge kerel, van goed dertig, ge huwd, die naar hij vertelde, rijk zijn brood ver diende. 'En wat hij verder vertelde, was droef, gaf me een kijk op 't moderne leven in al zijn jammer, zijn vreugdeloos bestaan, van schijngenot vol zorg. 'kHeb een goede vrouw vervolgt hij af komstig uit Brabant, daar niet van. Maar we wonen nogal duur, f 15 per week, moet telefoon houden, de zaak vraagt dat. En na tuurlijk 'n dienstmeisje. Kinderen houden we er niet op na O, die kennissen, die je niet negeeren kunt, die bij je op visite komen. Dan moeten er bloemetjes wezen, 't bouquetje kost al gauw, een paar rijks daalders, 'n 'goed maal eten, alles duur, djuur. De zaak geeft me vrij reizen tweede klas, 'k reis derde, 't wint f 200 per jaar uit. Eens of tweemaal moet je toch uitgaan, naar de comeiie, 'n revue, 'n bioscoop. Maar 't kostte zooveel, dat We besloten,-wat meer thuis te blijven. 'nVerzetje moet je toch heb ben, m'n vrouw zei dan ook laten we radio nemen, je zult zien, dat komt goedkooper uit. Dus kocht ik 'n toestel en was f225 poter, maar t'huis blijven! 'tls een fictie gebleken. En dan dat vervloekte koopen op afbetaling. Laatst zijn we bij een kennis op visite, die had: minder inkomen dan ik en die had zich maar eventjes een pianolo aangeschaft van f1400. Zeg dat kunnen wij- heeft mijn vrouw toen gezegd dat kunnen wij toch ook? De man wees daarop veel bet eekenend naar zijn hjoofd, En dan de mode. Zeker, 'k heb 'n goed© vrouw, daarvan niet vervolgt hij. Zij is nu eenmaal niet anders dan de rest, mijn zusters zijn nog nietmaal meer modegek ken dan -zij. En ze moét naar ze zegt, toch zoo'n beetje meedoen Weet je, wat daarvan 't gevolg is? Dat w© van de hand in den tand leven, ik jaag en vlieg en ren, en kom geen cent vooruit. En omdat ik dat niet wil da t moderne leven verafschuw, ben ik er gewoonweg toe overgegaan, mijn vrouw, nog te beliegen ook. 'kZeg haar, 'dat 't slecht gaat, dat 't zoo niet meer gaat en ik breng geld weg voor mis schien komende slechtere tijden. Prijs uw leven op 't land, mijnheer, besluit hij. Blijf weg uit de zenuw verwoestende, zedenbe dervende stad. Mijn vrouw wil tot geen prijs naar Bra bant terug, 't Gaat koo door mijnheer dan komt de halve menschheid óf in de gevangenis óf in 't gekkenhuis. Praat me niet van den modernen tijd! Hoorn allen uitstappen riep de con ducteur. Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 10 September. Op de proef gesteld. Jacobus E., welke zich te 'Hoogkarspel aan verduistering schuldig maakte, wordt 'in de ge legenheid gesteld om aan te toonen dat het hem ernst is met de verbetering zijns levens. Hij is veroordeeld tot 2 maanden voorw. met 2 proef jaren en wordt gesteld onder toezicht 'der R.K. Reclasseeringsvereeniging te Hoorn. Geen reden tot considlerati|e. Op den 18 Juni j.l. stond terecht de 18-jarige te Schagen woonachtige en te Wieringen gebo ren dienstmaagd Cornelia K., welke jonge dame zich had vergrepen aan het eigendom van een familie fe Alkmaar, waar zij- in Mei van dit jaar dienstbaar was. Deze zaak werd aangehouden tot na Ier onderzoek, dat echter blijkbaar niet gun stig uitpakte, daar het meisje heden tot 3 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Eat liep met een sisser af. Een ingezetene uit Hoorn Jan Wi., die zich aan een minder eervol deliet op zedelijk gebied had schuldig gemaakt, had heden alle reden zich gel u uk te wenschen, daar hij werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren en strenge bijzondere voorwaarden. Dat had hem leielijk kunnen opbreken. Het is duidelijk merkbaar, dat het strafrecht tegenwoordig staat in het toeken der humaniteit. Voor 'n 25 jaar terug hadden de arbeiders N. de V. en Joh. B. K, die in den nacht van 14 op 15 'April een 10-tal lammerhuidjes ontvreem den te Spanbroek, kunnen rekenen op minstens 4 maanden gevangenisstraf. Thans kwamen zij er genadig af met f25 boete of 25 dagen ieder, 'n straf waartegen ook de geachte verdediger Mr. C. Bosman, niets had te reclameeren. Als de gomflédcrcn in opstand zijn. Onlangs brak aan de steenfabriek te Befgen een staking uit, die als gewoonlijk gepaard ging met bot zingen tusschen stakers en werkwillige arbeiders, in de Langendijken aangeduid' door den zonderlingen bijnaam van maffers. De 24-jarige fabrieksarbeider en staker Corn D. uit Bergen, maakte zich ook nogal druk en stond nu heien terecht ter zake mishandeling van twee 'werkwillige arbeiders op 23 Mei, met wie hij te Huiswaard na een achtervolging in schermutseling was geraakt. De heer Officier nam dit zaakje nogal ernstig op en eischte 14 dagen gevangenisstraf, doch de Politierechter wil het geval nog eens terdege overwegen en heeft de uitspraak bepaald op 22 October. Zijn mooier was stervende. He 26-jarige kok, Joh. K„ wonende te Am sterdam, en 'thans vertoevend in ide strafgevange nis te Groningen, wa3 indertijd verbonden aan het bekende reuzecircus Strassburger. Toen dit circus te Alkmaar voorstellingen gaf, was hij gelogeerd bij den caféhouder K. in de Nieuw- poortslaan. De uffjrouw verzocht hem een paar entreekaartjes te nemen en stelde hem f 5 ter hand. Zij zag echter noch haar 2 knaakjes, noch de logé meer terug en het bleek dat hij met de 5 piek er Vandoor was gegaan. Het jonge mensch stond heden terecht en be weerde slechts f 2.50 zich te hebben toegeëigend, Hij had het geil gebezigd voor de reis naar Am sterdam, teneinde zijn moeder, die stervende was, nog een afscheidsgroet voor altijd, te kunnen brengen. De officier vorderde 2 maanden gevange nisstraf, doch de politierechter, die uit de stuk ken had geconstateerd, dat de opgaven van ver dachte juist waren, veroordeelde hem tot slechts f 1 boete of 1 dag, hem aansporende de benadeelde schadeloos te stellen. 'n Oude koe uit sLaot, die nog 1 cel ijk balk to. D e46-jarige metselaar Klaas L., 'n kort gezet ventje uit Berkhout, stond nu nog terecht wegens diefstal van een portemonnaie met geld te Nibbix- woud gepleegd, in Juli '27, ten nadeele van den heer Wely te Nibbixwoud. Verdachts maakte daar destijds een kermis visite en nam de gelegenheid te baat, toen 'de vrouw de© huizes zich 'n oogén* bik verwijderde, Me portemonnaie uit een op oe tafel liggende tasch te ontvreemden. De juffrouw kreeg echter al heel gauw argwaan en trad zoo flink tegen den 'niet geheel nuchtereü bezoeker op, dat deze "eieren voor zijn geld koos en de porte monnaie direct 'teruggaf. De metselaar wordt echter verdacht van meer dergelijke kleine idiefstallen. Hij is trouwens al tweemaal terzake vermogensdelicten 'veroordeeld. Op grond van een en ander werd deze oude zaak no aangebracht ten de metselaar, die zich dikwerf aan drankmisbruik schuldig maakt en ook heien weer een merkbaren alcoholgeur verspreidie, ver oordeeld tot -2 maanden gevangenisstraf. Een te gwing kon en te groot© geldelijke verantwoordelijkheid, kunnen 'dievten kweeken. De 24-jarige losse arbeider Piefcer H. te Alk maar woonachtig, was in Juli- j.l. dienstbaar als loopjongen bij de firma E. alhier tegen een loon van f8.50 per week. Volgens zijn zeggen, kreeg hij ongenoegen met zijn zuster, bij wie hij in de kost was en in een baloorige stemming pleegde hij ten nadeele van de firma eenige kleine verduis teringen. Hij hield f8.33 achter van ontvangen gelden ten f2.50 wisselgeld, voor welke oneerlijk- hdeen hij thans terecht stond. Verdachte erken ie. Hij is thans werkzaam op een papierfabriek t© Zaandam en is bereid het ontvreemde bedrag ta vergoeden. De officier wees er op, dat e«i derge lijk klein loon aan een jongmensch van dien, leeftijd, dat bovendien nog is belast m'et ontvan gen van gelden, dikwerf tot verduistering leidt. Zi:Ed. verzocht een nader onderzoek door de re- casseering alvorens hij zijn oordeel uitsprak. Al dus besloten! Over 14 dagen hervatting vauf het onderzoek. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 September. UITSPRAKEN. Hendrikus Jacobus M-, Alkmaar, gad. diefstal, 4 maanden gev. met 1 maand aftrek. Arnold van B., Oosterhout, ged. diefstal 3 maanden gev. Ó'oorw. met 2 proefjaren. Op vrije voeten gesteld. NIEUFE ZAKEN. Öp de voordracht voer 5 ma andten. De 32-jarige hardhoorige Jan D., uit Helder had zich op 27 Maart te Enkhuizen voorgedaan als Directeur van do Rijnvaartmaatschappij en een eenvoudige schipper aangesteld als walschip- per tegen een salaris van f 1500. Het viel hem ge makkelijk den opgetogen functionaris op te lich ten voor f 15. Jan D. heeft ook elders strafbare oplichterijtjes gepleegd en zit nu e.eu straf uit in de gevangenis te Groningen. Het psychiatrisch rapport omtrent dezen linkmichel noemt hem' een psychopaat, doch verantwoordelijk voor zijn ia den. Jantje, die goed van den tongriem is ge sneden, praatte als Brugman zaliger. Hij wenschte zelf gestraft te Worden, doch verzocht de uiter ste clementie. De officier vorderde 5 maande® gevangenisstraf met het oog op het feit, dat hij nog meerdere straffen heeft op te knappen. Een niet naar waarheid 3pg?maakt koopcontract. De rentenier P. K. en de koopman O. Z gingen een overeenkomst aan, waarbij d:e eerste contrac tant verkocht een huis met erfschuur 'en tuin voor de som van f 15.500. Het koopcontract sprak echter maar van f13000, natuurlijk met het doel een gedeelte der registratiekosten te ontduiken. De inspecteur der registratie te Hoorn kreeg 'er echter na een ontvangen aangifte van P. K.'s ver mogensbelasting, de lucht van, 'en 'het gevolg was dat heden niet alleen de t|wlee contractanten, doch ook de heer W. P. te Hoorn, die het con tract had opgemaakt, heden terecht stond als verdacht van valschheid in geschrifte. Deze zeldzaam voorkomende strafzaak vroeg geruimen tijd de aandacht der rechtbank en duur de ook door het uitgebreid requisitoir "en het nog veel uitvoeriger pleidooi van den verdediger Mr A. Prins Junior, natuurlijk nog veel langer. Gevorderd werd tegen P. K. f 200 bo'Ste of 40 daen, tegen C. Z,. f 300 boete of 60 dag!en en tegen en tegen W. P. f 100 boete of 30 dagen. Verdtedi ger van "W. P. pleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Oneerlijke concuErontie. Voor dit feit stond terecht de meubelmaker en reiziger Nicolaas de P., wonende te Hoorn, aangezien hij zioh te Obdam en te Hartencarspel zou hebben voorgedaan als vertegenwoordiger van de koffie- en theehandel „Insulinde" te Gronin gen, terwijl hij echter in wierkelijkheid de concur reerende firma „De Plantage" vertegenwoordigde. Op deze wijze had hij bestellingen, die voor „Tn- suinde" bestemd waren, opgenomten en doen uit voeren door „De Plantage". Op grond van de v'ele klachten had de officier een Vervolging inge steld, op grond van art. 328bis, wetb. v. Straf recht, dat tegen dergelijke beiriegelijke handelin gen een maximum geldboete van f900 bedreigt. Eisch tegen dezen onverstandigen ij vera ar f 200 boete of 60 dagen 'hechtenis. W«dldiqnscliap pen op de Kiemntemer Sportclub. Twee paardenhandelaars en bekende bookma kers uit den Haag, J. P. K. en iW v. d. L., stc*nJ den heden 'terecht ter zake het gelegenheid gevén aan het publiek tot hazardspelen ter geegenhei 1 der door de Kennemer Sportclub uitgeschreven draverijen te Alkmaar, op 17 Mei. Verdachten waren gesnapt door den Hoofdagent Ter Horst, toen een onder het publiek aanwezige landbouwer, genaamd B., op een paard f10 had gewed om f 15 te winnen. Gevorderd werd tegen ieder f 200 boete of 50 dagen hechtenis. D eofficier liet hierbij scherp uitkomen, dat het volkomen onjuist is om tegen de politie te agoeren, aangezien van hooger hand voortdurend wordt aangedrongen op verscherpte controle en de politie dus niet anders doet dan haar plicht, i door aan de opdracht gevolg te geven. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5