le li Van alles en nog wat Gisterenmiddag werd te Maastricht door den Minister van Waterstaat, van der Vegte, ie gasbuizenfabriek van de N.V. Staalwerken „De Maas" officieel in bedrijf gesteld. Aan dachtig slaat Minister van den Vegte het bedrijf gade, de hitte van zijn pijp heeft echter weinig invloed op de witgloeiende buizen, die uit den oven komen. Wetenswaardigheden weet gij??? dat de eerste papierfabriek in Engeland gebouwd werd in 1590 in Dartford? en dat bij het jarenlange onderzoek, dat ge leid heeft tot de uitvinding en volmaking van ne z.g. „sprekende film" een leger van 3500 per sonen betrokken was? en J u dat, wanneer een „sprekende" film gefoto- graveerd wordt, de daarbij gemaakte muziek en geluiden tegelijkertijd „gefotograveerd" worden dat de gefotografeerde geluiden aan den rand van den filmband verschijnen in den vorm van een aantal golvende lijnen? en dat, wanmeer de ontwikkelde film vertoond wordt, deze golvende lijnen de muziek telweeg brengen? en dat Nederland thans door de lucht met 60 buitenlandsche plaatsen verbonden is? en dat een goedgebouwde schoorsteen, die 100 voet hoog is, bij hetfigen wind van 8 tot 10 .Sep timeter heen èn weer zal zwiepen zonder te val len en dat onlangs op een te Londen gehouden tenotonstelling een prachtexemplaar, van een pa radijsvogel verkocht is voor 'f18.000? en dat de wortel van het geluk ligt in den mensch zelf? en dat wanneer een verstandig man eenmaal een domheid begaat, het gewoonlijk een hieel groobe is HET BESTE WAT ONZE DICHTERS BRACHTEN. Waar" 't leven van gemaakt is, Zij kostelijk in uw oog! De vluchtige uren spoeden, Niets kan den tijd vergoeden, Die eenlnaal ons ontvloog. Ontvloog ons goud en zilver, Waarop de wereld drijft, Schoon 't zuchten op dóe stijgen, Het is nog weer te krijgen, ZOO ONS DE TIJD MAAR BLIJFT. N. BEETS. Loer een goed humeur te bewaren, ook als u I i i 1 L j i i .1 .1 li di 1 i i Een man, die nooit een lout maakt, zal ook nooit iets anders maken. Door deu moei te laten vallen, laat men den last niet vallen, maar vefïiest men de kracht om hem te dragen. Er zijn menschen, die zoo'a groot respect voor de waarheid hebben, dat ze er geen gebruik van durven maken. AUTOMOBIELPRODUCTIE. Voor dc automobielproductie 1928 staat Amerika natuurlijk op de eerste plaats met ongev. 4.000.000 wagens (v. j. 3.400.000):; dan volgt Engeland met 250.000 wagens als zeer bescheiden „tweede"; Bel gië met zijn bekende Minerva-fabriek brengt het niet verder dan 8150, een cijfer, waar een behoor lijk Amerikaansch concern in een paar dagen mee klaar isl BELEGDE GELDEN IN ONZE CULTURES, Vooi de in de cultures op Sumatra's Oostkust belegde velden per ulta 1927 het volgende voor zich zelf sprekende staatje: rubber f 305: millioen tabak f 120 thee f 30-S palmolie f 40' copra f 7 gambir 81 Totaal f 503.s millioen. Korf en bondig Gladstone heeft eens gezegd: „Ik had er nooit berouw van mijn mond te hebben gehouden, maar dikwijls dat ik gesproken had." Werk is het beste om te maken, dat men van het leven gaat houden. Iedereen, die in staat is een bepaalde zaak te leiden, kan leeren hoe hij bijna ieder soort zaak moet leiden. De fundamenteele beginselen kun ne overal worden toegepast. Wij zijn geneigd té zeggen, dat geld spreekt, maar het spreekt een gebroken, armoedig taaltje. Het hart spreekt beter, duidelijker en met meer intelligentie. Met de vleierij is het als met een biefstuk: hij kost meer aan dengeem, die hem vèrorbert, dan aan dengeen, die hem verkoopt. Wij hebben allen onze moeilijkheden, maar niet half zooveel als wij denken. Levenswijsheid Een vroolijk gezicht kost heel wat minder dan electrisch licht, en toch maakt het de 'huiskamer en het kantoor veel helderder. Wat u ook overkomt, bedenk, het had erger kunnen zijn. Zie dankbaar terug en vertrouwend vooruit. Een wereld waarin alles gemakkelijk gaat, i3 een kinderkamer, maar geen werkplaats voor man .of Vrouw. EÉN VORSTELIJK WOORD IS GOUD WAARD. De Koning van Engeland heeft twee jaar ge leden bij zijn bezoek aan de Engelsche Industrie Tentoonstelling (Britisch Industrie Fair) gezegd: ,.Het is een schande, dat Engeland's eigen depar tementen zooveel buitenlandsche schrijfmachines gebruiken". Sindsdien is de productie der schrijf machine.'- met 300 0/0 gestegen. De regeeringen der Koloniën hebben groote orders gegeven; die van Nieuw Zeeland heeft besloten in de toekomst /t)j- 0/0 Engelsche schrijfmachines te gebruiken. Ver scheidene fabrikanten hebben tal van menschen jpaoeten aannemen, om den grooten voevoer van orders te behandelen. De Eengelsche fabrikanten beweren natuurlijk, dat het niet des Konings woord is, maar de uitmuntende kwaliteit der En gelsche machines. i EEN GOED VOORBEELD VOOR DE K.L.M De civiele, luchtvaart is in Engeland over het .doode punt heen. De Imperial Airways Ltd. te Londen heeft voor het eerst een dividend, betaald van 5 procent. Een goed teekenl VOOR DE UTRECHTKCHE JAARBEURS OM VAT TE WATERTANDEN. De maatschappij, die de Leipziger Messe" ex ploiteert, heeft zooveel succes gehad met het aan trekken van exposanten en koopars, dat zij thans een ioeuenig van 2 millioen dollar eerste hypo theek 25-jarige 7 pet. obligaties, door bemidde ling van een Amerikaansch bankierscousortium ter markt brengt. De netto-ontvangsten der Mij. bedroegen in 1927 1.135.273 dollar, zijnde meer dan 6.65 maal de jaarlijksche rentelasten en amor tisatie der leeneng. HET EENVOUDIGE EN WERKZAME LEVEN VAN FORD, Henry Ford leeft eenvoudiger dan vele van zijn ondergeschikten, schrijft iemand in ide Ame rican Magazine. Hij gee'ft voor zichzelf en zijn geheele familie niet meer uit dan 5000 dollar per jaar. Hij staat eiken morgen om 'half zes op, soms zelfs nog vroeger. Hij is altijd nummer één in zijn fabriek en niemand van zijn personeel weet wanneer hij de dag begint. Hij is zelden op zijn kantoor en gebruikt al zijn tijd om in de. faoriek persoonlijk de producten op te voeren. Hierin ligt voor een groot deel het geheim van zijn succes, Ford betaalt dagelijks f2.400.000 uit en heeft een saldo van 600.000.000 gulden bij de bank staan. Zijn fabriek is de grootste van de geheele wereld. Degenen die denken dat hij thans op zijn 65e jaar aan het aftakelen is, hebben het geheel mis. Hij werkt harder dan ooit. Ford; zeide op een zekere bijeenkomst: „Mijn zaak is mijn liefhebberij. Ik heb een voortdurenden drang in mij om auto's of andere nuttige dingen te ma- keu, waaraan de menschheid behoefte heeft". Dien drang moesten wij allen in ons opwekken en ar moede benoorde tot het verleden. 'Begin slechts en het werk voltooid zichzelf. Zijn beste vriend; Gistermorgen werd te Harlingen de Nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool officieel geopend en in gebruik genomen. Ons Modepraatje Vrouwen zijn wispelturig, wordt vaak beweer). Misschien is dat wel wat overdreveen en zeker geldt dit niet voor alle vrouwen. Maar een feit is het, dat een veranderingetje niemand onaange naam is. Zoo zal ook het meerendeel der vrouwen zich één keer per dag verkleed en. Daarom vindt de Hollandsche huisvrouw het prettig 's ochtends iets aan te kunnen schieten, wat makkelijk zit én waarmee zij niet voorzichtig behoeft te zijn. Van ouds her zijn daarvoor de ochtendjassen gebruikt met wijde mouwen, die overal insleepen en zon der sluiting. Tegenwoordig echter takelen de vrouwen zich niet meer toe met de bontgekleurde ratinee japonnen, waarmede zij er altijd zoo on gekleed uitzien. Ook de naam ophteudjas worrit niet meer zooveel gebruikt. Want de huisjapon nen draagt men niet alleen 's morgens, maar ook wanneer de vrouw als zij 's middags thuiskomt uog wat met het eten te doen heeft, wordt de huisjapon aangetrokken. En daar het streven van elke vrouw is, er zo oaardig mogelijk uit te zien, za zij ook altijd trachten haar huisjapon zoo aardig en vroolijk mogelijk te maken. Wij geven hier enkele aanwijzingen en modiellen voor practische en fleurige kleeren. 'Allereerst is hier afgebeeld een donkere wol len japon, afgezet met een gewerkte stof. Zij wordt als een iïlantel aangetrokken evenals de andere afgebeelde japon. Het rechter voorpand is geheel gevoerd met de garueerstof, en wordt dan een klein stukje teruggeslagen. Aan deze japon zijn geen knoopen, aan "de hals sluit zij met een strik, evenlaïs op de linkerheup. Het verstandig ste is, deze japon van een waschbare Stof te ne men, daar men anders toch weer met die leelijke ongekleede huishoudschorten moet werken. En tegenwoordig is bijna elke stof tegen wasschea bestand, mits men geen. scherpe zeep er voor neemt en bet watier niet te heet maakt. De andere japon is weer iets gekleed'er, maar indien men ze van een eenvoudig stof maakt^ ook zeer geschikt om als juisjapou dienst te doen. Voor dames, die niet zooveel in de huishouding behoeven te doen, b.v. alleen maar controleeren, is deze japon heel chic Van dikke glimmende 'zijde, gegarneerd met den doffen kant. Ook van effen wollen stof met zijden revers staat deze japon elegant. En dan komen nog de blouse en rok-eombina tics tot in het oneindige. Een eenvoudig grijs of blauw rokje met eeu paar zakken er op en eenige leuke viyella blouses eu men heeft zelfs voor de mor genuren nog variatie. De hier afgebeelde blouse is van lichtblauwe viyella, het rokje dat hierbij wordt gedragen is donkerblauw. Men kan nu verschillende kleuren nemen voor lie garneering, b.v. rose of een niet schelle kleur oranje. Een gewerkte donkerblauwe stof als garneering, zal met het rokje een heel aardig geheel geven. Heel veel werk zal dit najaar gemaakt worden van de ceintuuurs voor mantels het breedste maar zeer eenvoudig, meestal worden z'ij met 'een gewone gesp gesloten. Voor de japonnen ziet men veel peau de su'ède ceintuurs, waarbij dam een passend kraagje en manchetten hooren. De sluiting kan men op alle mogelijke manieren aanbrengen. B.v. op zij met een heele rij kleine knoopejs, of een gewerkte gesp in den vorm van een vogelkopje. Dan zijn er nog ceintuurs die door twee of drie nikkelen ringen gehaald worden. Wanneer de japon dan verder met nikkelen knoopjes ge garneerd wordt, krijgt men een heel aardig ge heel. Dikwijls heeft men ceintuurs waarvan een eind tot op de zoom van de japon afhangt. Dit eind wordt dan op den rok vastgenaaid, of vast geknoopt. In dit laatste geval hoort de mouw dan ook op dezelfde wijze te worden gemaakt. De manchet moet van hetzelfde materiaal als de ceintuur zijn, terwijl van de manchet tot den elleboog weer een slip wordt vastgenaaid of vast geknoopt, in overeenstemming met den rok. is Edison, 'die ook nog steeds ondanks zijn 81e levensjaar, druk aan den arbeid is. Ford wil full speed aan het hoofd van zijn onderneming gaan tot hij er bij neervalt. [WAT ZULLEN WIJ ZONDAG ETEN. Kippensoep. Groot Vleesch. Slaboontjes Aardappelen. Karnemelkpudding met vanille saus. KIPPENSOEP. 1" Soepkip, 2 liter water, zout, ui, wortel, peterselie, 3 lepels rijst. Pluk de kip, verwijder de ingewanden en wasch ze van binnen en van buiten goed schoon. Zet de kip met het koude water, iwaf- zouï, een Stukje ui, wortel en een takje peterselie, op. De afval, dus lever maag en hart, kunnen na behoorlijke reiniging bij de boillon gevoegd worden. Laat >4ö soep nu zeer lamgzaag ongeveer 2i/2 uur koken. Neem de kip er uit en giet de bouillon door een schnone 'flanellen doek, ze wordt dan mooi helder. Zet de bouillon met de goed gewasschen rijst weer op eu laat ze nog een half uur zachtjes koken. Neem het vleeseh van de kip van die beenderen af, snijdt het in nette' stukjes en voeg die weer bij d© soep. KARNEMELKPUDDING. 3,/.t L. karnemelk, 3 citroenen, 300 Gr. suiker*, 10 blaadjes witte gelatine, 7 blaadjes roode ge latine. Waseh de gelatine en laat ze ongeveer '10 mi nuten in kouw water 'weeken. Pers de citroenen uit en rasp de schil van 1 citroen. Laat de suiker en de gelatine in het citroensap op loss ön. "Laat dit mengsel iets afkoelen en giet het dan onder goed roeren bij de karnemelk, zorg dat deze niet schift. Z|3t ze op een koele plaats en Aet' zoodra de massa stijf begint te worden, de pudding over In een.g,oed omgespoelde puddingvorm. Laat ze hierin verder bekoelen en stort ze dan op «en omgespoelde schaal. Deze pudding maakt men liefst een dag van te voren klaar, daar gelatine vrij veel tijd noodig heeft om stijf te worden. Is het heel warm, reid 'dan liever geen gelatinepujding, daar deze 1 dan niet stijf wil worden. Gelatine smelt n.L bij 22 Gr. C. Heel goed laat de gelatine zich dan vervangen door agar-agar een bindmiddel, dat bij den drogist te krijgen is. EVEN LACHEN. Twee mannen, die ieder de heele wereld hal- den bereisd, ontmoetten elkander en natuurlijk spraken ze overal, wat ze zooal gezien hadden. Ik heb 't nergens zoo mistig gevonden als in Londen, merkte de een op. O, ik ben nog op een plaats geweest, waar t veel mistiger was. Waar was dat dan Dat weet ik niet. Ik zei immers, dat T zoo geweldig mistte. Je kon gaan hand voor je oogea zien, en daarom weet ik niet waar 't was!! Ze wilde een verjaringscadeau koopen voor haar man, die 's anderdaags jarig was. Maar r® den grooten bazaar kon ze niets van haar ga' ding vinden. Meer dan twee uur had zij chef verveeld door hem de meest uiteenloop®1®1®6 artikelen voor den dag te laten halen en we®r op te ruimen en ze maakte den goéden man dut vélseh, toen ze hem tenslotte toevertrouwde, da ze niet kon besluiten, „omdat het een verras sing moest zijn vo orhaar man, ziet u!" De chef zei toen "met een ironisch glimlach]®- „Weet u wat u moet doen om uw man te verras sen? U moet stilletjes achter zijn stoel kruip®® en dan heel hard „Boe" roepen!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 8