NIEUWE I Nieuwsblad v.Holl. Noorderkwartier 'onaerdae1 18 Sémamhpr iösr '•■f Dinsdag 11 September 1928. 37 e Jaargang De Nationale Wedstrijden Nederlandschen Kolfbond fe Oudkarspel. 1MTERG. TELEPHOOM 52 No 106 IMTERG. TELEPHOOM on A t«« L41GEBUKK1 COURANT per 3 maanden f Lis - UitgaveFirma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote lett€IS naar pluimt* van den Op hetgeen er is gedaan voor voorbereiding en re geling van deze wedstrijden, behoeven wij niet terug te komen. Daarvoor verwijzen wij naar ons nr. van Zaterdag j.l. Daarin schreven wij tevens, dat wanneer dit nr. verscheen, de welkomstgroet door den voorz. van de Feestcommissie reeds zou zijn uitgespró- ken. E;E EERSTE DAG. Ongeveer half drie, wanneer verschillende kol vers zich in de feestelijk versierde kolfbaan van den heer Vis hebben veéeenigd, waar het „Hulde aan den Nederlandschen Kolfbond" met heldere letters ons tegeublinkt, trekt de voorz., de heer A. Timmerman met hamerslag aller aandacht tot zich en spreekt dan ongeveer hét volgende Geachte aanwezigen, kolf broeders, Leien van "het Hoofdbestuur. Ook al is op het oogenblik hét gezelschap nog klein, toch wil ik er toe overgaan de Wel komstgroet uit te spreken. Namens de feestvierende Vereenigingen „On der Vrienden" en'„Volharding" Weet ik u allen hartelijk welkom op dezen 41en nationalen wed- et rijd. Vooral u leden van het Hoofdbestuur, hjeet ik welkom, u, die der traditie getrouw, de eerste slagen zult ontvangen op papier. Wij zijn ten zeerste vereerd, dat thans hier in Oudkarspel de wedstrijd van den Ned. Kolfbond worden gehoudeu, en zullen natuurlijk alles doen om het u zoo aangenaam mogelijk te maken. Ontvangen wij u thans in feeststemming en is feestvieren mooi, toch hangt er eenigszins een schaduw over dit jeest. De eminente voorz. van „Volharding" kan hier wegens een hoogst ernstige ziekte niet aanwezig zijn. Zeker doé ik dit uit uw aller naam;'wamneer ik den weuseh uitspreek, dat hij niet alleen mag herstellen, maar ook weder in ons midden zal Echter rust op mij de taak, voor ons iets hoogst aangenaams te memoreeren. I Vieren wij als „O. V." ons 40-jarig bestaan, wij hebben 2 leden in ons midden, die vanaf de oprichting lid zijn geweest en wel: de oude heer Kroon en de heer S. Evers. Aan u heeren een woord van dank en hulde en feliciteereh daarmede ook ons zelf, omdat wij in u steeds hebben gevonden een paar steunpila ren voor onze vereen iging. En thans heeren, viert feest, viert opgewekt feest. Houdt den naam van „Onder Vrienden hoog houdt den naam „Volharding' steeds in zicht. Volhardt in uw streven vólhardt in dezen wedstrijd, in 'dezen bloedloozen strijd' volhardt tot het einde. Vrienden viert feest! (Applaus). Door den 'heer Hoeff, van Alkmaar wordt hierna, mede namens zijn mede-hoofdblestuursleien dank gebracht voor de hartelijke woorden van welkom. Van harte feliciteeren wij „Onder Vrienden met haar 40 jarig en ,)Volhanding" met haar 5-jurig bestaan en voegen hier den wiensch aan toe dat „Volharding" de voetsporen zal volgen van „Ouder Vrienden" en haar een lang bestaan gegeven zij. Hoogst aangenaam is het voor ons hier thans te kunnen vertoeven. Van harte hoop ik dat de 4 dagen gezellig en opgewekt mogen vëHoopen iWiij zijn hier „Onder Vrienden". Het was mij onbekend, dat de voorz. van „Vol harding" wegens ziekte niet aanwezig kan zijn- Namens het hoofdbestuur wensch ik hem een spoedig herstel toe. Hiermee verklaar ik den wedstrijd officieel voor geopend, (applaus). Als eerste kolvers komen hierna in de baan de heeren: A. Timmerman, G. Hart Hz. en J, Pran- S®1-- Wanneer hierna ook nog eenige andere heeren bun le serie hebben geslagen, laat de heer Hoeff een oogenblik wachten, die mediddeelt dat de voor zitter van den N.K.B., de beer Dr van Balen Blanken heden zijn Verjaardag viert en biesloten is hem een telegram met gié'lukwenschen te stu ren, waarop hem tevens een hecht gezelligen dag in familiekring wordt toegewenscht 'en de hoop wordt uitgesproken, deZe ge 1 ukWenschien me een handdruk te kunnen bevestigen, (applaus). Dan wordt er voortgang gemaakt met. den wedstrijd en de aanwezigen, kolvers van het zui verste water volgen met belangstelling de pres taties van hun sport broeders. Menig waardeer end applaus klinkt op, wan teer een zware bal, schitterend wordt geslagen. Zoo verloopt deze eerste dag in leen hoogs gezellig samenzijn. Het is mij dan ook een eer, u namens „Ondier j Wij zien hierin sympathie voor ons doel en stre- Vrienden" en „"Volharding" een 'herinneringsme- j ven, maai waardoor tevens de noodige cijns wor- daille te kunnen aanbieden, en hoop dat u nog i den gebraeht aan de wet der wellevendheid. vee jaren in ons midden zult zijn. (applaus). De gouden draagmeiaille, die d'e heer Evers in ontvangst had te nemen, heeft als inscriptie: DE TWEED® D(AG. Een meer bijzondere dag, omdat de voorz. van den N.K.B. de officieele openingsrede zou houden Zou ook de officieele ontvangst ten gemeente- huize plaats hebben, deze ging niet door ien werd uitgesteld to't den deraen dag. Vanaf 9 uur des morgens wend er al reeds ge kolfd, toen om 3 uur precies de wedstrijd werd] stop gezet en onder groote stilte ien aandacht Dr. Van Balen Blanken de openingsrede hield) en ongeveer het volgende sprak: Hooggeachte Peestgenooten. Wanneer ik thans geroepen ben de openingsrede voor u te houden, zou ik willen beginnen met tic zeggen, dat ik het mij tot eeen oer reken, u hier namens het Hoofdbestuur het welkom te kunnen 'toeroepen. Maar ook daarbij zou ik de juhileerende ver- eeniging geluk willen wenscben met' het voor recht dat zij, een der jongste Leden van den N. K. B., heden haar 40-jarig jubilé kan vieren. En moét ik daarbij nog spreken tegen bet vermoeden, door sommigen geuit, alsof .die ver eeniging lid is geworden van den N.K.B. om hieraan door den N.K.B. luister te doen bijzetten Ik feliciteer u, 'dat u reeds 40 jaar den naam 3raagt van „Onder Vrienden". Maar den kind van „O. V." als twijg van den boom, heeft „Volharding" medegewerkt om hier eenige jubileumsdagen te brengen, die lang in de herinnering zullen blijven voortleven. En feestgenooten. moet ik u nu nog eens vooi de zooveelste maal gaan veftellen, dat de kolf- sport „de" gezonde sport is voor den geposeerden leeftijd? Wij leven thans in den tijd van sport en de Olympiade heeft ons daarbij geleerd hoe zij „niet" beoefend moet worden, maar ook tevens, dat onze kolfsport ten volle recht van bestaan heeft. En wanneer men dan leest van den Marathon loop, dan komt men in de verzoeking de Olym piade te verwijten, dat zij van menscben „hard dravers" wenscht te maken, tehwijl ook bet „springconcours" nooit mijn sympathie heeft ge had. Aan de sport is een andere taak opgedragen. Zij moet opvoeden, leeren, strijden, weerstand bigden, er daaraan tevens het genoegen ver binden. Nooit en 'nimmer mag zij' dienstbaar worden gemaakt om hartstocht te kwee ken, meer te doen dan men kan, waardoor de grond wordt gelegd voor allerlei "kwalen, (applaus). Wat wij doen met onze kolfsport? Wij oefenen hand, oog en lichaam voor een évenwNhitig ge bruik. Wij doen alle organen hun plicht verrich ten, waarvoor zij ons zijn gegeven. En da» wiJ ik, waar de sport zóó wordt beoefend, Wij'zen op het woord van den wijsgeer Socrates: dat alleen dn een gezond lichaam een goede geest kan wonen, (applaus). i En de geest die hier beerscht is het bewijs van deze stelling. De kolfbond heeft reeds lang den broeder band, de waardeering voor elkander in het leven geroepen. Overal, waar de splijtziwam tjWeedracht heeft gebracht, ons volk uit elkander heeft gerukt, daar heeft de kolfbond vriendschap gekweekt,, daar heeft de kolfbond gemaakt dat wij ons holf„broelders" noemen. Waar thans de vrede in allerlei vorm wor.lt besproken en gezocht, daar hebben wij de vredes- gedachte reeds "jaren voorgestaan, hebben wij het kolven dienstbaar gemaakt aan het hoogste ideaal: Ik ben mensch. en woon bij menechen Van hetzelfde huisgezin, Die mensch is mijn broeder, Die ik als broeder min. (Luid en 'langdurig applaus). De heer A. Timmerman, voorzitter van de feest commissie, zegt zeker de tolk te zijn van de véle aanwezigen, Wanneer hij den ge-achten, ja, be minden voorz. van den N.K.B dank zegt voor tie warme woonden, gesproken over ons kolfspel en aan het adres van „Onder Vrienden" en „Vol harding". Van harte hoop ik, zoo zegt hij, 'dat u met° ons hoofdbestuur, nogmaals deze wei strijden hier zult mogen bijwonen, (applaus^. Wanneer ,zoo vervolgt hij een vereeniging 40 jaar bestaat, is zij aan éb en vlood onderhevig, aan rijzen enüalen. En dan "is het gelukkig, wanneer men mannen heeft, die paraat zijn, die met jeugdig hart de vereeniging trouw zijn. Zoo iemand hebben wij in ons midden. Mijnheer Evers, ik feliciteer u met de her denking van uw 40-jarig lidmaatschap en dank u voor datgene wat u voor onze vereeniging en het kolfspel heeft gedaan. 1887 „Onder Vrienden" „Volharding" 1927: Hierna wordt de eerewijn rondgediend, Waarbij Dr. Van Balen Blanken hulde en dank brengt voor de wijze waarop men hier den N.K.B. heeft ontvangen, en bij het brengen van dezen feest dronk eindigt hij met: Bij 't geklinkklank der feestbokalen, Bij 't tintelen van den hoogtijwijn, 'Voelt het oude lijf zich als 't ware verstalen Waant de oude geest zich jong te zijn, Daarom een glaasje met edele wijn, Is tegen oud zijn 't best medicijn. Een der kolvers zingt met welluidende tenor 't „ein prosit", waarmede hartelijk wordt inge stemd. Dan worden de kolflwedstrijden hervat. BE BERD® DAG. Was 't weer schitterend, na het opluchtend. on weer ,dat zich gisteravond ontlastte, begon ook deze dag met een stralend zonnetje en viel het ook niet te verwonderen, dat de boottocht, die wa» georganiseerd voor de kolvers, in de pret tigste stemming plaats vond. In drie motorbooten, voorzien van al het noo dige ,werd een schitterend watertochtje gemaakt. De opwekkende tonen van de muziek, in de eer ste boot geplaatst, zorgden voor een^ opgewekte feeststemming. Het Drink, drink 't maar flink, Schenk dan de glazen weer vol, dat de muziek deed hooren, bewees wel, dat de booten goed waren voorzien. Natuuurlijk, hoe kon het ook anders, lokte deze tocht alle belangstellenden op de bruggen, die men passeerde. Nadat men langs de veiling te Noordschar woude Was gevaren, en het laden der spoorwagons op de laadplaats in ooge-nschouw had genomen j en daarna hog wat was rondgestoomd, werd do inwendige mensch versterkt, om weer klaar te zijn voor de officieele ontvangst, die om 1 uur qp het Gemeentehuis zou plaats hebben. I DE OFFICIEELE ONTVANGST. Nadat de aanwezigen. Hoofdbestuur, Feestoom missie eu Gemeentebestuur door den Burgemees ter, den Ed.Achtb. Heer A. J Wijnveldt, zijn welkom geheeten, zegt hij, dat men zeker niet anders kan dan instemmen mét dit féést, dat de wedstrijden van den N.K.B. in deze gemeente worden gehouden. Maar bij dit vreugdevol herdenken, meen ïl toch te moeten memoreeren, dat het Gemeentebe stuur op 't oogenblik hier niet voltallig is. Wethouder Paarlberg, een voorman bij de kolf sport, die in Lopik zoo er voor geijverd heefc. dat ae wedstrijden hier zouden worden gehouden, is door ernstige ziekte afwezig. Van harte hoop ik dat hij spoedig weder aan ons teruggegeven zal worden. Ee Feestcommissie heeft getracht om -het den leden van den N.K.B. zoo aangenaam mogelijk te maken, en hoop ik dat zij hierin geslaagd is en men dit aangename hier volop heeft gevonden. Dat de leden pleizierige herinneringen zullen be houder aan de Nat. Wedstrijden in Oudkarspel meegemaakt. Bij deze wedstrijden herdenken wij het 40- jarig bestaan van de vereeniging „Onder Vrien den", Mijnheer Timmerman, van harte wensch ik u geluk met het 40j-arig jubilé van uw vereeniging en moge het haar gegeven zijn, onder leiding van dit bestuur nog lang de kolfsport te kunnen be oefenen. Van harte wensch ik u aangename dagen toe Echter moet ik nog memoreeren het 5-jarig bestaan van de club „Volharding". Een jen ge club nog. maar waarvan wij mogen verwachten, dat zij de voetsporen van „O: V." zal volgen en een eervolle plaats zal innemen. Ik wil eindigen met den wensch, dat dé dagen goed mogen verloopen tot aller tevredenheid en noodig u thans uit eeu dronk te wijden aan ie Nat. wedstrijden en aan de 'feestvierende clubs „O. V." en „V." Hierna wordt d« eerewijn rondgediend'. Door Dr. van Balen Blanken, voorz. van deu N.iv.B. wordt dan ongeveer als volgt geantwoord: Mijnheer de Burgemeester, ik behoef u zeker wel niet te zeggen, dat wij bijzonder verheugd ziju ons omringd te zien door zooveel vriendelijke g'ezichten jen ook niet, dat wij het óp hoogen prijs stellen, dat wij zoo' officieel worden ontvan- gen. Door ons hier te ontvangen,, wordt er eeii cachet gegeven aan die wedstrijden van den N. K.B., die zeker uw goedkeuring -en be langstok Jjiug zullen wegdragen. En wanneer ik dit alles zie en zeg, 3an denk ik aan verschillende spreekwoorden, waarvan ik als eerste zou willen noemen: „Een vriendje lijk woord vindt altijd een goede plaats." Ik meen te mogen zeggen, dat wij dit aan ons beiden, aan u en aan den N.K.B. zien bewaar heid, dat wij dit beiden hebben begrepen ®n verstaan. In een dorp is een dergelijke wedstrijd altijd! een belangrijke gebeurtenis. Eens werd er gevraagd, wat vindt u nu 'wel het mooiste, maar daarop meenlde ik te móeten antwoorden, dat men dat niet moét kunnen zeg gen, mèn niet moet weten wat 't mooiste is- de voorpret, ,;de" pret of de napret. Mijnheer de burgemeester, ik weet niet of u naamziek bent. Maar ik moiet zeggen, dat ik daar wel eenigszins aan lijd. Ik heb het voorrecht gehad ih' Sijbekatspél geboren te worden, daarna in Hoogkarspel te zijn geweest en nu in Oudkarspel getuige te zijn van wat hier op touw is gezet. Hoewel wij niet anders kunnen teruggeven dan onze dankbaarheid voor wat ons is geboden, zoo hebben wij toch ook vele vriendelijke wenschen voor u en uwe gemeente, zoo goed als u die voor ons had. Mij is geleerd geworden, dat weuschen en beden niet éen gewoonte-opzeggerij mogen worden, maar alleen dan waarde hebben, wanneer zij voortko men uit een dankbaar en welmeeneud hart. En waar dit zoo is, dan mogen wij u zeker ook toewenschen, dat het u nog lang gegeven mag zijn aan het hoofd van deze gemeente to zijn, wier eigen-zolver belangen aan uw han- dne zijn toevertrouwd, (applaus). De heer 'A. Timmerman zegt dan nog ongeveer hte volgende: Burgemeester, neen, Burgervader, ik :zeg u hartelijk dank Ivoor uw warme Woorden en bedoe lingen, ons toegewenscht, en ik verzoek u, dat wij u straks in ons midden mogen terugzien. Hiermede was het officieele gedeelte afge werkt, en werd in het „Huis de Brederode" door het hboofdbestuur ide hoofidbestuursvergadering gehouden. Na afbo iphiervan werd om half vier DE ALGEMEENE VEftGAD|E]RING van hoofdbestuur en afgevaardigden 'gehouden, waarbij door den voorz., Dr. van Balen Blanken ongeveer de volgende openingswoorden werden gesproken: Zeer geachte medeleden van den N.K.B.j het is mij een groot voorrecht u in zoo grooten getale het welkom te kunnen toeroepen, en ver heug mij daarbij in uw aller welstand om mij heen. Ook lees ik op uw gezicht het strevéh om deze vergadering in den kortst mogelijken tijd tot een goed einde te brengen. Zoo wil ik u thans herinneren aan de afwezig heid van ons medelid v. Kalker. Hij was toch steeds een sympathieke figuur. Naast zijn flegmatisme, droeg hij onze zaak een warm hart toe. Laten wij daarom ook beloven, zooals het kolf- broeders past, hem in onze herinnering te doen voortleven, als zijnde de eenige onsterfelijkheid, die wij op aarde kunnen verwerven. Een andere ledige plaats is er door afwtezighe»d van den heer Klokke. Hij toch ook is een graag geziene persoonlijkheid. :Wij gevoelen heden zijn gémis dubbel, om dat wij anders in herinnering hadden gebracht aiat hij heden 25 jaar do belangen van onzen Boni als bestuurslid 'heeft voorgestaan. Sterfgeval in zijn familie is oorzaak van zijn afwezigheid. En hij, die zoo geijverd heeft voor deze wea- sVrijden, de heer Paarlberg, ligt thans ernstig ziek. Heb ik straks gezegd, dat alleen dan éen wensch en bede wordt verhoord, wanneer zij voortkomen uit eeu warm hart, zoo wil ik dan ook thans den wensch en de bede uiten, dat hem gegeven moge zijn herstel ite beleven. Zoo meen ik thans aan alles cijns te hebben gebracht. Ik wil u nogmaals er aan herinneren, dat dit een werkvergadering is, en hiermede verklaar ik de vergadering voor geopend. (Applaus). Door den Secretaris, den heer Tiemeijer, worden dan de notulen gelezen, die ondier dankbetuiging wórden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen wordt gevraagd of de heer Eisma bedankt heeft als hoofdbestuurs lid, waarop ontkennend wordt geantwoord. Hij heef ft wel zijn mandaat ter beschikking gestéld-, maar niet bedankt. Deze kwestie zal het bestuur nader bespreken en in de volgende vergadering zullen voorstellen worden gedaan-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1