NIEU Nieuwsblad wHoll. Noorderkwartier iptember 1928. 87e Jaargang De Nationale Wedstrijden Nederlandschen Kolfbond te Oudkarspel. INTERG. TELEPHOOH 52 LA EE I) IJKER Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 ililgaie: Firma I. H. Kilde («I HAAT Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Huordscharwoude. Advertentiën van 15 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Buitenlandse^ Overzicht Ieder jaar opnieuw heeft te Genève de samen komst plaats van de ministers of andere vertegen woordigers van bijna alle landen der wereld. En het kan wel niet anders, of deze geregelde samen komsten moeten een internationale toenadering ten gevolge hebben en 'den sfeer kweeken, dié aan het behoud van den wereldvrede bevorderlijk is. Maar dit wil allerminst zeggen, dat de Vol kenbond den vrede verzekert en we ons dus over het behoud daarvau niet bang en ongerust behoe ven te maken en nog minder dat dfc Bond het ideaal eener internationale samenleving van vrien' den en broeders verwezenlijkt of ook maar nabij komt. De Noorsche afgevaardigde Mohwincbel heeft ook ter Volkenbondsvergadering van dit jaar de klacht over partijdigheid van'den Bond herhaald. En zijn Zweedse he collega Huden heeft bittere woorden gesproken over de wiel uiterst langzame vordering van de internationale ontwa pening. We hebben nu het anti-oorlogsverdrag van Kellogg ter versterking van het Volkenbonds- verdrag. Maar de groote mogendheden blijken de oor logsmogelijkheid nog altijd zoo groot te achten dat ze zich ondanks de belofte, die het vredles verdrag van Versailles inhield, tot de tanden blijven wapenen. Het geringe resultaat, dat het werk van Genève tot nu toe gehad heeft, spreek1 er zich in uit. De internationale toenadering moge mefkbaai zijn, het nationalisme blijft zich' niettemin ge ducht weren. En de oude tegenstellingen, die tot den Wereld oorlog leidden, handhaven zich naast de nieuwe, die de wereldoorlog geschapen heeft. Dat verhin dert de oplossing der vele kwesties, die nog als vroeger den wereldvrede bedreigen. De bespre kingen, tusschen den Euitschen rijkskanselier en Briand te Genève over de ontruiming van het Rijnland gehouden, schijnen dit opnieuw te zul leu bewijzen. Het is zeker het resultaat van "Genève, dat deze en andere kwesties nu zoo rustig door de ministers der betrokken lauden kunnen besproken worden. Maar zoolang de machtsvraag het internationale leven blijft beheerschen, zal ook in die 'sfeer van internationale toenadering, die de Volkenboni geschapenheeft, de natuurlijke oplossing 'dier kwesties onmogelijk blijken. De Duitschers hebben gelijk, wanneer zij be weren, dat de bezetting van het Rijnland niet te rijmen is met Duitschland's en Erankrijk's lid maatschap van den Volkenbond en met den geesï van Locarno en Kellogg's anti-oor logs verdrag Maar de Eranschen vinden de tot stand gekdmen toenadering nog geen reden om van hun macht afstand te doen. En wanneer zij de vervroegde ontruiming van het Rijnland zouden willen over wegen, dan zou dat alleen zijn, zoo ze verzekerd waren van nienwie voordeelen. De Fransche pers oppert dan ook de mogelijk- I heid van eed snellere afbetaling .der Duitschö schuld en van een internationale controle in het Rijnland. Vooral het laatste zullen de Duitschers nooit kunnen toestaan. En evenmin zullen ze afstand willen doen van de mogelijkheia van Oostenrijks aansluiting bij Duitsehland. Mgr. Seipel, de Oostenrijksche bondskanselier, heefft er aan herinnerd, dat die aansluiting on der goedkeuring van den Volkenbond mogelijk was. Die mogelijkheid zal noch Oostenrijk, noch Duitsehland op willen heffen, hoe gering zij ook zij. Want het is duidelijk, dat van goedkeuring j van den Volkenbond voorloopig wel geen sprake zal zijn. De aansluiting is de natuurlijkste zaak - ter wereld. Maar die aansluiting zou een lichte verschuiving in de machtsverhoudingen ten voor I deele van Duitsehland fën gevolge hebben. En j het doel, dat de Entente mogendheden met de oprichting van den Volkenbond hadden, was toch, al had nu wijlen president Wilson andere aspira ties, ook in de eerste plaats de verzekering van de machtspositie, die zij zich in de wereld ver over hadden. Hat maakt de kansen voor Duitsch- lland en Oostenrijk al uiterst klein. Het geeft ook Lithauen een slechte kans. Wiol- demaras, de Lithausche dictator, heeft er bij de besprekingen der Poolsch-Lithausche kwestie ter Volkenbondsvergadering, waarover onze minister van nlandsche zaken, de heer Beelaerts Van Blokland, een uitvoerig rapport uitbracht, op hieuw aan herinnerd, dat jie reden «Der mislukking van de Poolsch-Lithausche onderhandelingen de wensch van Polen wlas, dat Lithauen de Poolschle in bezit name van Wilna erkennen zou. Het is deze wensch, die de Entente-mogendh6dien tot de hare hebben gemaakt, nu dat zij de Poolscbe macht wensch en te verzekeren, en die daarom de Volkenbond heeft overgenomen. Is het wonder, dat de Noorsche minister hem partijdigheid verweet Het is deze partijdigheid^ die den Boni belet ten volle 'het orgaan der in ternationale toenadering te zijn. Het is nog al tijd niet een verband van gelijkberechtigde vol ken. En zelfs zijn innerlijke organisatie staat het uitgroeien daartoe nog altijd in den weg. Dn groote mogendheden met haar vaste zetel in den Volken bondsraad nemen nog een bevoorrechte plaats in. En in plaats van dit euvel zooveel mo gelijk te verbeteren verergert hij het door zijn beslissingen als nu ten aanzien van Spanje's her kiesbaarheid genomen. Door reeds van te voren dergelijke herkiesbaarheid vast te stellen, schept hij voor staten van de tweede grootte "half per manente raadszetels. Dat is zeker niet de weg* die de Bond op moet. Onze delegatie, de Zweed- sche en de Noorsche hebben dat begrepen. Maar de meerderheid stemde voor den wensch der groote mogendheden wat opnieuw* de buitengewone machtspositie bewijst, die dezen in den Bond innemen. van den BE VIERDE EN LA AWE DAG Aan alles komt een einde, en zoo zou dan o>k deze dag het einde brengen van de zoo htogst gezellig en vlot verloopen wedstrijden van den N. K. B. De boottocht echter, die den 3en lag was jehouden, bleek zoo animeerend te Werken, 'dat, toewei niet op 'het programma staande, wolei oen boottocht werd georganiseerd, en vele kol vers een gedeelte van het Ambacht Werden rond' gevaren. Weer anderen, die hieraan niet deelnamen, wer den de hygiënische inmaakfabriek van de firma Hart en Co. rondgeleid, en werd met belangstel ling deze moderne inrichting'bezichtigd, waarbij de bezoekers een kijkje kregen op het „hoe" de verschillende groenten werden ingemaakt. De zuiverheid en reinheid van behandeling in deze fabriek, die onder scheikundig toezicht werkt, zijn een iv aar borg, dat idjc „gebruikende massa een goed product wordt voorgezet. Intusschen vonden eveneens He wedstrijden voortgang, en ook nu yoigden velen met belang stelling het verloop. Het was reeds aardig in dun namiddag toen „de laatste slag" wérd gegeven,en werd direct een aanvang gemaakt met het in orde maken der zaaL Voor den feestavond, die den kolvers, ter eere van deze wedstrijden werd aangeboden. Cm ongeveer half acht beginnen de bezoekers, meest „vroolijke kolvers" toe te stroomen, en om acht uur is de zaal van voor tót achter gevuldl met hen, die pret, sport en genoegen hebben ge zocht in Oudkarspel en gevonden. De voorz.. de heer A. Timmerman, moet zijn hamer eenige malen met kracht laten klinken, °m aandacht te verkrijgen, wanneer hij deze feest avond wil openen en zegt dan dat het officieele gedeelte van dezen wedstrijd achter dien rug is, op het uitreiken van de prijzen na. Het is mij zoo zegt hij, een groot genoegien, dat u gevolg hebt gegeven aan onzen wensch om ook het laatste gedeelte van ons programma mede te helpen afwerken, en hoop ik, dat u hier ge komen zijt om een waardig slot aan deze groote nationale wedstrijden te geven. Van harte heet ik u allen welkom, in het bij zonder hen, die hedenavond hun mediewerking verleenen en wensch u allen een aaugenamen avond toe. (luid applaus). i Deze avond werd gevuld met bijdragen van verschillende dames, 'heereu en vereenigingen. Over hetgeen ten gehoore werd gebracht, heb ben wij niets anders dan lof, en zonder uitzonde ring mogen allen zich dit woord van hulde aan hun persoonlijk adres gericht achten. Natuurlijk kunnen wij niet ieder nr. afzonler* lijk bespreken, maar meenen een uitzondering te moeten maken met het tableau dat het slot van den avond vormde en een „Hulde aan djen Neder landschen Kolfbond" was. Den samenstellers alle eer. I Midden in de groep was door djen geachten en beminden voorz. van den N.K.Bden heer Dr- Van Balen Blanken plaats genomen en een over- i weldigend applaus en gbjuich ging op, toen men den waardigen nestor, den N.K.B. vertegenwoor digende aanschouwde. Het was een mooi en schitterend einde. Hierna gaat de voorz. der Feest-Commissie, de heer A. 1 immerman, tot sluiting over en zegt: Feestgenooten Vrienden 't is uit! En thans rust op mij de taak te sluiten eu te bedanken. Wij danken onzen beminden voorzitter en zijn medeleden van het Hoofdbestuur voor hun voort durende aanwezigheid op deze wedstrijden en voor het in deze gemeente houden der wedstrijden. En zeker spreek ik uit alder naam, wanneer ik weuseh, dat 'deze wedstrijden nog eens in O ui- karspel worden gehouden. Dank aan u allen voor de verleende medewer king om deze 4 dagen zoo aangenaam te floen verloopen, en vooral aan hen, die hun krachten hebben gegeven' om dezen avond tot een onver getelijke te maken. Velen zou ik nóg kunnen danken voor hun ijver om een vlot verloop van de wedstrijden te verzekeren, maar ik wil volstaan mét allen in het algemeen namens Üe Feestcommissie en feest vierende vereenigingen, onze erkentelijkheid te betuigen voor betoonde belangstelling en mede werking. (Luid applaus). Hiermede was het feest achter den rug en bleef men tot diep in den nacht in gezellig samenzijn toeven. In de pauze werden door Dr. van Balen Blan ken de prijzen uitgereikt, die het 'leed op 'die hem eigen aangename en geestige wijze- De uitslag laten wij hier in haar geheel volgen KORPS WEDSTRIJD le prijs, groote verg. zilv. medaille en 3 kleine zilvereu herinneringsmedailles (gummi) „Op Maat", Zuidscharwoude met 451 punten. 2e prijs groote zilveren medaille met 3 kleine bronzen herinneringsmedailles (gummi) „Sta Vast" Bovenka rspel met 441 punten. SAJEiT. le prijs groote verguld zilveren medaille en 3 kleine zilveren herinneringsmedailles „Mik Wis" Koog a. d. Zaan met 342 punten. 2e prijs groote zilveren medaille met 3 kleine bronzen herinneringsmedailles „T.O.G.I D.OO." Krommenie met 315 punten. JUNIORESPRIJZEN. Verg. zilveren medaille J. Hart, Oudkarspél mei* 92 punten. Zilveren medaille, D. Plakman te Oudkarspél met 90 punten. Bronzen medaille, D. Muileboom, Noordscharw. met 62 puuten. Verg. zilv. wisselmedaille, aangeboden door uen heer C. F. H. Klokke, lid van het hoofdbestuur „Mik Wis" Koog aan de Zaan voor 't hoogste aantal punten (sajet). De overige genoemde prijzen werden beschik baar gesteld door het hoofdbestuur. DE PERSONEELE WEDSTRIJD. le prijs kunstvoorwerp en zilv. medaille van het hoofdbestuur,, P> Molenaar, Ziuidscharwoude met 164 punten. 2e prijs, kunstvoorwerp, J. Klopper, 'Boven- karspel, 158 punten. 3e prijs N. Quant, Oudkarspel, kunstvoorwerp, 157 punten. 4e prijs, kunstvoorwerp, A. Berkhout, Zuid scharwoude, 155 punten. 5e prijs A. v. d. Toom, Krommenie, kunst voorwerp (na o vér kol ven) met 155 punten. 6e prijs, kunstvoorwerp, J. Hagenaar, Alkmaar, 154 punten. 7e prijs, kunstvoorwerp, S. Wit te Alkmaar, met 148 punten. 8e prijs, kunstvoorwerp van de Brandiwaarborg- maatsohappij te Oudkarspel, D. de Smeth, Boven- karspel met '148 punten (na loting). BIJZONDERE PRIJZEN. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de Gem. Oudkarspel voor eeu der leien van „O. V.", die met de meeste punten uitkomt in de 1ste en 2e serie tezamen, gewonnen door den heer S. Evera van Oudkarspel. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de Ge meente Oudkarspel, voor een der leden van „Vol harding" Oudkarspel die met 'de meeste punten uitkomt iu de le eu 2e serie tezamen, gewonnen door den heer P. P. Kat, te Oudkarspel. Een zilveren lauwerkrans, aangeboden door Burgemeester A. J. Wijnveldt, Oudkarspél, voor het korps dat in de le en 2e serie samen de meeste punten maaht, gewonnen door de sociëteit „Onder Vrienden" te Oudkarspel. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de „Boe renleenbank", Oudkarspel, voor hem die in dje le eu 2e serie samen de meeste punten maakt,, (met gummiballen), gewonnen door den heer O. Goet te Nieuwe Niedorp. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de Tuin- bouwvereen. „De Eendracht" te Oudkarspel, voor hem die in de le en 2e serie samen de meeste punten maakt, met sajetbal). Gewonnen door den heer D. Tiemeijer te Koog aan de Zaan. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de IJs club „Volharding", Oudkarspél, voor hem die in de le serie de meeste punten maakt. Gewon nen door den heer A. Boon te Zuidscharwoude. Een medaille, aangeboden door 't bestuur van 'tNuts Departement, afd. Oudkarspél, voor hem die in de 2e serie de meeste punten maakt. Ge wonnen door den heer A., Eecen tie Oudkarspél. Een verg. zilv. medaille, aangeboden door de „Ned. Herv. Kerk", Oudkarspel, voor hem, die, na de eerste in de le en 2e serie samen, de méesté punten slaat, (voor gummiballen). Gewonnen "door den heer K. Winkel te Wognum. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de .Rij wielverzekering", Oudkarspél, voor hem, dié .na de eerste, in de le en 2e serie samen de meeste' punten jpaakt met sajetballen. Gewonnlen door den heer Jac. Leguit te Krommenie. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de Vcr- eeniging de „V.V.W V." te Oudkarspel, voor hem, die na de eerste iu de le Serie, met de meésté punten uitkomt. Gewonnen door O. van Kleef te Bovenkarspel. Een verg. zilv. medaille, aangeboden door de Red. „Nieuwe Langedijker Courant", voor hem, die na de eerste in de 2e serie met de meeste punten uitkomt. Gewonnen door Ren heer R. Langendijk. Een kolf, aangeboden door den heer R;. Vro- link, Zuidscharwoude, voor hem, die in de le en 2e serie samen de meeste twaalfen slaat. Ge wonnen door den heer W. Gorter te Krommenie. Een zilv. med., aangeboden door dén heer Cj Vis, Oudkarspel, voor een lid van 't Hoofdbestuur", die in de le en" 2e serie samen de meeste punten maakt. Gewonnen door den heer J. Stammes Ie Nieuwe Niedorp. Een kunstvoorwerp, aangeboden ,ioor den heer Jb. Kroon Jbz., Wethouder te Oudkarspel, voor hem die iu de le en 2e serie samèïi de meeste elfen slaat. Gewonnen door 'den heer M. Baasje te Bovenkarspel. Eeu kunstvoorwerp, aangeboden door ie Fa. Eecen, houthandel te Oudkarspel, voor hem, die in de le en 2e série samen de meeste tienen slaat. Gewonnen door den heer Jac. Gelder te Oudkar spel. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de 'Ope- retteclub „Caecilia" Oudkarspel, voor hem, die in de le en 2e serie de meeste zessen slaat. Ge wonnen door den heer J. Peetoom te Nieuwe Niedorp. Een kunstvoorwerp, aangeboden door de kolf- club „Gezellig .Samenzijn" te Zuidscharwoudie, voor hem, die in de le en 2e serie d§ meeste ach ten slaat. Gewonhen door den heer H. J_ Freedt te Alkmaar. Een kunstvoorwerp, aangeboden door den heer O. van Zijl te Oudkarspel voor hem, die in de le en 2e serie de meeste zevens slaat. Gewonnen door den heer S. Ton te Oudkarspel. Zoo behooren dan ook deze wedstrijden weder tot het verleden. Voorbij. i De ontzettend vele voorbereidingen, de vele ver gaderingen die zijn gehouden en noodig waren om een goed geheel te verkiijgen, om een vlot verloop van de Nationale wedstrijden te waarborgen, heb ben deze vier dagen bewezen, dat er vruchtbaar werk is verricht werkzaamheden, die zich cul mineerden om één. punt: het doen slagen van deze feesten. J Uit den aard der zaak biedt een dorp niet zoo veel gelegenheid tot aangename verpoozing als 'n groote stad. Maar er moet op een dorp ook een progiamma zijn, bij welks inrichting men re kening dient te houden met wat het dorp zelf en de naaste omgeving biedt. Is een dergelijk programma noodig voor de kol vers die na het slaan van hun partijen iets willen zien en genieten, er kan gezegd worden, dat het programma, regelende de ontspanning, met zorg W-as samengesteld, en men den kolvers het mooilste heeft gebeden, wat gegeven kon worden. En dat is wel in de eerste plaats de boottocht, zooals die, door stralend weer begunstigd, twee achtereenvolgende dagen werd gehouden. De wedstrijden en feestelijkheden waren goed geregeld, geen stagnatie, nergens in. „Onder Vrienden" en „Volharding' hebben ge daan wat ze konden en moesten doen om een ge- regelden voortgang te verzekeren, en het werk is gebleken niet voor niet te zijn verricht. 't Is uit I Dat was het karakteristieke woord waarmede de voorz. van de Feestcommissie de vierdaagsche wedstrijden sloot. Ja, 't is uit, maar niet, dan nadat wij hébben gezegd, dat er een herdenking heeft plaats gehad Van het 40-jaifig bestaan van „Onder Vrienden" en van het 5-jarig bestaan van „Volharding" een feest dat met de Groote Nationale Wedstrijden nog lang in aan gename herinnering bij de kolvers zal voortleven. De beide vereenigingen kunnen, met de Feest commissie aan het hoofd, op een schitterend ge slaagd feest terugzien. Plaatselijk Nieuws I BROEK OP LANGENDIJK. Bij den Burgemeester dezer gemeente is dji. 1 September 1928 het volgend schrijven ingeko men van HM. de Koningin: „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningiln, heb ik de eer Uw Wieled. Gestr. en de ingezetenen van u,we gemeente Hoogst- derzelver dank over te brengen, voor de geluk- wenschen, aangeboden bij gelegenheid van ie herdenking van Hoogstderzelver geboortedag. De Adjudant van Dienst van H. M. De Koningiln. (w.ig.) STORM VAN 's GRAVESANDE,

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1