NIEUWE Kachels en Haarden Hike Breijer's No 108 Zaterdag 15 September 1928. 37e Jaargang Firma MIEHI I R. J. HOUWING - TEL. (44 ALKMAAR Filiaal: Langestraat 44 - Tel. 1184 Revue van de Week Prijstotmaat8 r Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws IMTERC. TELEPHOON 52 I, Ui; in IJ kill COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag N ieu wsbl ad v. Holl. N oorder kwartier 7f 1" Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H, KEIZER. R»™' MnnrHsrharwniirffi Groot« lett«* p^mim* TOB NOOIT. SPLIJTZWAMMEN Wij zijn één volk en eenig zulle^ wij handden Fr. von Schiller (Wilhelm Teil)' Deze woorden uit het bekende vrijheidsdrama van 'den grootsten Duitschen dramaturg, mogen wij Nederlanders wel eens goed in gedachten hou den. Want onlangs hébben wij kunnen lezen, dat er eigenlijk geen Nederlandsche cultuur meer be stond, wel een Roomsch-Katholieke,. een Christe- lijk-Historische, een socialistische, een cultuur van hen, voor wie de paradijsslang heeft gesproken en één die de slang laat zwijgen als een mof. i De splijtzwam der verdeeldheid het oude beeld is te aardig om het niet weer eens te schrij ven, ook al omdat het ons aan „gezwam" doet denken tiert welig in ons vaderland en dat wel als gevolg van onze onverdraagzaamheid. En dit is zeer nadeelig voor de kracht van ons volk. Wan neer telkens weer uren verkletst en ,,verzwamd" worden in gemeenteraad en kamer over bezuiniging, dan vraagt een verstandig mensch zich af, of de heeren niet wat kunnen besparen op hun „zwam- tijd." Wij leven in den tijd van commissies van on derzoek en sub-commissies, van geleuter en sub- geleuter over kleinigheden en afwijkingen van el- kaars meeningen en ondertusschen wordt de be lasting nog steeds geïnd met of zonder dwangbe vel en blijven de directeuren van verscheidene gas fabrieken. zonder gasverstikking, voortknoeien- •Klein land, dat zonder al dat sectarisme en zender dat kliek A, kliek B spaart, of dat C kliek D beschimpt, mannen telt, die boven al dat gezwam staat, m u groot zouden kunnen maken, hoe lang nog zal het duren, dat gij inziet, dat1 gij uw ordergang tegemoet gaat door uw verdeeld heid en gebazel over nietige verschilletjes. Het is eer. allertreurigst verschijnsel, dat men gaat twijfelen aan het bestaan van een Nederlandsche cultuur. Trachten wij elk voor zich en in zijn kring, de gedachten te doen post vatten, dat wij allen beliooren tot één volk, dat een geschiedenis heeft, die het in stijgenden lijn diept te vervolgen. Dr. JOS DE COCK. f"i Voor de lezers van dit blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos de Cock, Van Mer- lenstraat 120 den Haag, gratis zielkundige advie zen. o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisscl^en en hun Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Moeder te .N-S. Gij maakt u noodeloos ongerust over uwe kin deren. Alles is aan verandering onderhevig, zoo ook de ideeën van de menschen in het algemeen ten van de jeugd in het bijzonder. Wij gevenj u den raad uwe eigen gedachten te herzien en niet 'te trachten uwe denkbeelden ingang te doen vinden 'bij uwe kinderen. Vrager te B. Zeker is er een groot onderscheid tusschen ver stand en wijsheid. Met ons verstand zeggen wij of iets rechtvaardig is of onrechtvaardig. Wel heeft men verstand noodig om wijsheid te krijgen, maar de levende wijsheid is toch niet te vinden in het' Verstand. Wijsheid komt voort uit de ziel, is er als het ware één mede. De wijsheid zal verschillen de dingen direct aanvaarden, wat het verstand eerst op den langen duur of soms in het geheel n'et ac cepteert. De wijze zegt o.a., dat men kwaad met goed moet vergelden, maar de verstandsmensch wil dat dikwijls in het geheel niet aanvaarden. In hef 'leven is het noodig, dat' men beide bezit. Verzonden brieven. K. te Z.S. Mej. G. te Z-S- Vader te 0. NI. N. te O. Herfstmaand 1928 heeft ons -tot nu toe wel laten bemerken behalve door de al langer wor dende. avonden dat het met den zomer op een eind loopt. Maar toch heeft September ons ook een aantal dagen van zonneverkwikking geschon ken. We moeten dus dankbaar zijn. Wat er nog aan. echt-zomersche uren rest, als extra-toegift beschouwen. Aan het eind dezer week op Zaterdag 15 dezer zal Minister Kan wederom zijn tocht (in gala-rijtuig, in groot ornaat en door cavalerie 'geëscorteerd), van Koninklijk Paleis in het Noord einde naar het Binnenhof maken, teneinde de Zit ting der Staten-Generaal 19271928 namens de Koningin, en daartoe gemachtigd, te sluiten- Dan zitten wij tot Dinsdagmiddag 18 September weer „zonder kamers." En onze Koningin zal op den vermaarden Prinsjesdag de Troonrede uitspreken, niet zonder spanning tegemoet gezien, waarmee hei „parlementaire steekspel", wordt geopend. In den avond van Dinsdag 18 'September worden de Millioenennota en vervolgens de ontwerpen-Staaïs. begrooting voor 1929 gepubliceerd. Komt ei leven, bedrijvigheid in de parlemen- taire-politieke „brouwerij." Wij hebben nu een periode van hevigrbewegen, van onrust der politieke hartstochten voar de borst in de verschillende politieke arena's De Democratische Partij hield den 3en jl. een landdag te Uffelte. Groot was de opkomst daar niet. Te Amsterdam iseen nieuwe partij opge richt. Zij noemt zich de „Nederlandsche Volks partij voor hoofd- en handarbeiders." Verklaart zich tegen het parlementaire stelsel, voor de be hartiging van volksbelangen en een premievrij Staatspensioen. Men heeft met de vereischte kalm te te verbeiden, wat zich wellicht uit deze politie ke „kongsi" zal ontwikkelen. Vaststaat, dat wij voor Juli 1929 nog wel een stuk of wat meer dwergpartijen zullen zien ver rijzen. Waaivan de meeste zullen blijken te wezqn als het sterretje uit het bekende versje, waarin sprake is van een „étoile, qui file, file et disparait" T)t kerkeraad van de Ch* Geref gemeente te Amsterdam heeft het oirbaar geacht in het open baar te protesteeren tegen de belangstelling, wel ke de Koningin aan den dag heeft gelegd voor de 9e Olympiade, en vooral tegen het door H.M. op een Zondag 'in het Amsterdamsche Stadion uitreiken van prijzen. Van zijn Hevig misnoegen heeft de genoemde kerkeraad het Hoofd van den Staat in een tot H.M. gericht schrijven doen blij ken enden inhoud dier missive gepubliceerd. In hoever zulk een houding strookt met de eer bied, de draagster der Kroon verschuldigd, is een vraag, welke zeer spoedig in het Parlement ter sprake zal komen. Wanneer daar bij het groo- te politieke. Novemlber-debalt of eerder de h.h. Kersten, Zandt en Lingbeek het 'tournooi met de! heeren dr. de Visser en mr. Heemskerk zullen hervatten. Op Maandag 10 dezer zal de Koningin de ,,N,e- Tïijto" te Rotterdam bezoeken, welke tot 1 Oc tober a.s. open blijft. Op Woensdag 5 September j.l. bracht het Ko ninklijk Gezin zijn voorgenomen bezoek aan de prachtige tentoonstelling voor land- en tuinbouw te Zwolle, die den dag tevoren door Minister Kan ,was geopend. Op vragen, door het kamerlid Van Rappard ge steld, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat Z.EIxc. voornemens is een verboden grensstreek aan te wijzen, in ver band met den frauduleuzen invoer van vee aan de Zuidgrens. Op de 19e Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht heeft bovenal de koloniale afdeeling waar men een zeer duidelijke voorstelling aantrof van een z.g. kruisgesprek met Indië belangstelling ge- 'wekt. Het 25ste Nationale Middenstandscongres is, onder leiding van den heer Ed. G. Sehurmann, te Alkmaar gehouden. Wie een vergelijking maakt tusschen de eerste vier of vijf congressen, en dit bijeenzijn, zal tot het besef komen, hoe deze be weging aan kracht en beteekenis in den loop van de jongste kwarteeuw heeft gewonnen- Het congres heeft zich verklaard tegen de Zondagsluiting, gelijk die in het ontwerp-winkel- sluiting is „vervat." Personalia: Jhr. mr. Dé Gijselaar heeft ontslag gevraagd als president-curator van de Leidsche Universiteit. Als zijn opvolgers zijn genoemd de opvolger van mr. De Gijselaar als burgemeester van Leiden, de heer van der Sande Bakhuijzen, als ook de oud-minister van Karnebeek. Een bericht van „De Maasbode" volgens hetwelk mr. De Gij selaar voornemens is, eerlang ook af te treden als lid van de Eerste Kamer, bleek onjuist te zijn Mevrouw Noordewier-Reddingius, de vermaarde zangeres, is op haar zestigsten geboortedag in haar woonplaats Hilversum met groote warmte gehul- digd. Ook de bekende romanschrijver Herman j Robbers ontving op zijn zestigsten verjaardag zeer vele blijken van hulde en sympathie. Over den ge zondheidstoestand van den heer R. Stenhuis, het soc.-democratische kamerlid, loopen tegenstrijdi- j ge geruchten. Hij zelf publiceerde weer van zessen j klaar te zijn. Twee artsen, die hem onderzochten, verklaarden, dat de heer Stenhuis nog niet in staat I is een taak als de leiding van het NLV.V. waar te remen. Mr. P. Drooglever Fortuijn, het liberale i Tweede Kamerlid en' oud-wethouder van den Haag wordt genoemd voor de yacature wijlen Wytema, asl burgemeester van Rottei dam. Verzekerd wordt dat het katholieke Tweede Kamerlid) mr. v. Rijcke- vorsel weldra zal worden benoemd tot commissaris der Koningin in Njoordbrabant. Prof. Schneevoigt is in den avond van 7 dezer op enthousiaste wijze gehuldigd in de Scheve- ningsche Kurzaal, ter gelegenheid van zijn 10-ja- rig jubileum als dirigent van de concepten aldaar. Volgens „Het Huisgezin" komt mr. Brantjes, de op 30 Augustus j.L. afgetreden Gouverneur van Curacao, ernstig in aanmerking voor het ambt van Officier van Justitie te Maastricht. Op 11 September is de heer D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, door zijne collega's met groote hartelijkheid gehuldigd op zijn zilveren jubileum als persman. De nieuwe Portugeesche gezant, de heer Santos Tazaras, heeft' zijn ambt te 's-Gravenhage aanvaard. Uit de doodenlijst: J. Th. H. Mingels, gep. ge- neraal-majoor der cavalerie, 73 jaar, Maastricht. Mr. P. J. G. v.d. Meulen, president van de Haar- lemsche Rechtbank, op 66-jarigen leeftijd te Am sterdam overleden. Johan Iseke, zangleeraar en zanger, 43 jaar, den Haag. Aan de criminalia-nova ontleen ik, de uitbreker 'Gerber, die met Paschen van dit jaar uit de Sche- veningsc.be gevangenis wist te ontsnappen is te Zeist, waar hij als betonwerker bezigheid had ge vonden. gesnapt. Er ir nu nPg zoek eet de' vier laatstelijk uitgebroken sinjeuren. Twee Holland- sche dames, die een uitstapje naar Luik gingen maken, kwamen in den trein tot de pijnlijke surpri se, dat haar tasch, waarin beduidende som gelds, was geroofd. Zij boften, de schuldige kon te Val kenburg met zijn buit worden achterhaald. Men denke aan de overal rondloerende „pick-pockets." Dank zij de Groningsche recherche kon een 30- jarige Spanjaard, die verdacht wordt tal van in braken in ons land te hebben gepleegd, gevat wor den alvorens hij de reis naar zijn geboorteland had voltoéid Mient lr Alkmaar Tel. 526 Wij leveren U een PRIMA cf KOUS f 3.- KNIESTUK f 2.- 1 ENKELSTUK f 2,-( 2- KUITSTUK f 2.25 Ook naar maat verkrijgbaar. tot einde gekomen. j Reeds worden voorbereidende maatregelen ge- i troffen voor de volkstelling, die in 1930 zal plaats hebben. Aan het Departement van Binnenlandsche' Zaken overweegt men de invoering van uniforme persoonskaarten. Een staatscomm. is gevormd tot! onderzoek van deze kwestie. Haar voorzitter is prof. mr H. W. Methorst, directeur-generaal van de Statistiek. 1 Josephine Baker, de zwarte ster, is naar Parijs (teruggevlogen. Bij haar vertrek waren niet vee] belangstellenden present. •De Wijnkoop-groep heeft vruchteloos getracht), weer genadiglijk door de Communistische Interna tionale te worden opgenomen. Het 6e Congres, onlangs gehouden, heeft de aanvraag met alge- meene stemmen afgewezen. Waarheen die groep thans „zwerven" zgj, is zeker voor den buiten staander niet gemakkelijk uit te maken. 'Den 9en jl. was het driehonderd vijftig jaar ga teden, dat Piet Hein de Spaansche Zilvervloot veroverde. Het eenmaaL zoo populaire liedje van Piet Hein, z'n naam is klein, zijn daden zijn zeer groot en wat daarop volgt en eraan voorafgaat, is gaan deweg in het vergeetboek geraakt. Wie er nogaan mocht twijfelen, dat de tijdi met vrij rasschen tred nadert, waarop de kachels en haarden, wederom in actie zullen treden, die verneme, dat in Hollands Noorderkwartier, on danks zoele en zwoele Septemberdagen, in de jongste week fiksche nachtvorst werd waarge- nonnen. j Tenslotte, de Alkmaarsche gevangenis is geslo ten, zal vermoedelijk worden opgeheven. Wegens „tekort aan." Een prachtige tijding. Maar die zich daardoor verbeeldt, dat Justitie en Poltitie weldra zullen kunnen worden „uitgeschakeld," hij verdie- pe zich in de dagelijksche rubriek Rechtzaken. Aar. de lange en bonte rubriek van ongelukken en ongevallen is ontleend: Bij Vianen. reed een vrachtauto met werklieden tegen een brugleuning op. Twee personen werden gedood, zes gewond. Oo het stations-emplacement te Nijmegen geraak te een 47-jarige stationsambtenaar onder een trein met doodelijk gevolg. Te Leiden moest een |47-jarige Zoeterwouder de roekeLoosiheid om op een ir gang zijnde tram te springen met den dood bekoopen Bij een onbewaakten overweg te Wes- teiiee is een vrachtauto door een trein gegrepen. Drie menschen werden gedood, terwijL een knaap je1 zwaar gewond is. Zooveelste bloedig spoor overweg-incident, minister v.d. Vegte eerbiedig- lijk ter overweging en overdenking" onder het oog gébracht. De schipbrug te Deventer is aangevaren. Een kind werd gedood, twee vrouwen verdronken. Ver moedelijk kostte het ongeluk nog een slachtoffer. Te Rotterdam stortte een 51-jarige vrouw bij het ramen zeemen op straat. De. val kostte haar het leven. Voor de diverse ongevallen, bij' zwemmen en baden Voorgekomen, verwijs ik naar de hladep De „roode haan" heeft wederom heel wat ver woest. Te Eindhoven zijn drie woningen in de asch gelegd. Bij Kaatsheuvel woedde een groote bosch- en heidebrand. Aan het' flinke optreden van de bewoners is het te danken, dat geen huizen door het vuur zijn vernield. Te Enschede is een ververij in textielfabriek in de asch' gelegd. Een felle brand woedde te Vlaariingeit in een tabaksfabriek, en bewaarplaats van papier. Te Barneveld is een houtwol- en kistenfabriek door het vuur geteis terd. De schade wordt op een half millioen gul den geschat. Ook nu voeg ik erbij: slechts „gieep uit de mat sa" gaf ik hier. Verlaten wij de misere-rubriek. Het conflict in het slagersbedrijf te Utrecht is ZIJDEWIND^ Evenals elders zijn ook alhier volksspelen ge houden. Des Maandags werd begonnen met een humorisitschen optocht. De ie prijs werd toe gekend aan H. de Boer, voorstellende Dikkie Big)- mans; de 2e prijs aan Ursem en De Waard als Volendammers en de 3e prijs aan Me.j De Jong-V Kamper als oud-Hollandsche vrouw. Groepen: ié prijs Bedelgroep, kinderen .G Groen 2e prijs Circus Amor, G. Veldman e.a. 3e prijs Mar-i mottengroep, kinderen Ruiter en De Jong- 4e prijs Biuiloft, dames Verhaar, Groen, Broers en Droog. 5 e prijs Muzikale Clowns, Jb. Ursem en P. Jaspers. i Des middags volksfeesten. Vlaggetjesloop voor jonge meisjes 26, deelneemsters, ie prijs Tr. Kla ver, 2e prijs A. Dekker, 3e prijs D. Bos, 4e prijs D. Spaan, 5e prijs A. Wit, 6e prijs T. Houtman en 7c prijs Tr. Bakker Ad. Dinsdagsmorgens driebeenloop voo rjongens bo ven 13 jaar, 22 deelnemers, ie prijs S. Hoek, en P. Kamper, 2e prijs W. van Trienen en P. Pankras 3e prijs W. de Groot en P. Ruiter, 40 prijs S. Kla ver en P. Groen. i Dinsdagsmiddags blaastrappen voor gehuwde mannen, 23 deelnemers, ie prijs P. Tromp, 2e pr. J. Veldman, 3e_ prijs P. Wijnker, 4e prijs W. Ligt- hart. Verder tonrollen voor gehuwde vrouwen, 28 deelneemsters, ie prijs Mw. E. WitLigthart, 2e prijs Mw. W. WitRhode, 3e prijs Mw. A. WijnkerRuiter, en 4e prijs Mw. G. Broersen-Zut Woensdagsmiddags kinderwagenrace voor onge huwde dames en heeren boven 16 jaar, aantal dames 31, heeren 29. Dames, ie prijs C. Verhaar, 2e prijs A. Zijde wind, 3e prijs C. Stadegaard 4e pr. A. Rozendaal. Heeren, ie prijs A. Doodeman, 2e prijs P. Broer- sen, 3e prijs C. Veldman, 4e prijs C. Wit Jbz. De prijzen bestonden hoofdzakelijk uit fraaie kunstvoorwerpen. Dank zij het mooie weer een druk bezoek en een rustig1 verloop. Een woord van dank aan de bestuursleden der volksspelen, die veel tijd aan de voorbereidingen hebben besteed en niet minder tijdens het feest, is hier dua wel op' zijn plaats. - OUDKARSPEL. Vrijstelling van den dienstplicht. Aan Th. Schipper, die in deze gemeente voor 'den dienstplicht is ingeschreven, is voor den tijd van een jaar vrijstelling verleend, wegens kost- winnerscha.p Bestemming voor den dienstplicht Nu het contingent van dienstplichtigen is vast gesteld, kunnen wij hieronder mededeelen, hoeveel 'ingeschrevenen van de lichting 1929 onder de wa penen zullen moeten komen- j Van de 16 lotelingen, zijn er zeven bestemd tot I (buitengewoon dienstplichtige, te weten: N. A. I Bruijn, J. Spanjaart, J. Mulder, J. Put, C. P. I IJff. M. Goudsblom en C. Scheltus. j De overige ingeschrevenen zullen te zijner tijd een oproeping om onder de wapenen te komen, ontvangen. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1