MEMO MOEDER EN MARTELARES Buitenlandsch Overzicht Bierman alhier 97 punten, P. Brink alhier 96 punten, C. Stroet te Nieuwe Niedorp 96 punten, J. G. Impink, alhier 94 punten, G. Portegijs al hier 91 punten, J. de Boer Sz. te Nieuwe Nie dorp 91 punten, J. Berkhout Fz. alhier 88 pt. £n Th. Sehiebroek alhier 86 punten. De vergadering van den Volkenbond, die in de eerste week een zeer kalm verloop had', heeft op 'den eersten dag van de tweede week eenjge ver rassingen gebracht. De grootste was weL de rede, die de Fransche minister van buitenlandsche za ken Briand in de zitting van Maandag heeft ge houden. Reeds gedurende dc tweede helft van de vorige week waren tusschen hem en den Duit- schen Rijkskanselier Herman Muller besprekingen gevoerd, welke kunnen worden beschouwd als een inleiding tot 'officieele onderhandelingen over de ontruiming van het Rijnland. Ook de vertegen woordigers van de andere groote mogendheden, Lord Cushendun (Engeland), Scialoja (Italië) én Hijmans (België), die bij de bezetting betrokken zijn. waren in de besprekingen gemoeid, en alles wees erop, dat spoedig een gezamenlijke confe rentie der vijf betrokken mogendheden zou volghn. Voordat deze conferentie heeft plaats gehad, heeft Briand echter zijn boven aangeduide redevoering gehouden, die als een bliksemslag bij helderen hemel in de vergadering van den Volkenbond is te recht gekomen. De stemming te Geneve was ang stig optimistisch door de voortdurende persoon lijke besprekingen tusschen de leiders van de bui tenlandsche politiek der verschillende mogendhe den, zoo kort nadat de onderteekening van het; Kellogg Pact te Parijs nieuwe hoop op een duur zame» vrede had gewekt. Angstig optimistisch, want er werd schijnbaar niet meer aan gedacht de mogelijkheid van conflicten, mèn zag de wer kelijkheid niet meer of wilde deze niet zien. Briand heeft aan deze illusie een einde gemaakt, door een redevoering te houden, waarin hij, ge tuigende van zijn geloof in den Volkenbond en van den wil naar vrede van het Fransche volk, wees op de weraelijkheid, de onmogelijkheid spoedig tot ontwapening over te gaan, daar er nog een land is, niet 'bij den Volkenbond aangesloten, dat zich beroemt op zijn bewapening en toch het Kellogg-pact zal teekenen. Daarnaast is Duitsch land, weliswaar ontwapend, doch beschikkende over een massa in den oorlog geoefende mannen mee een industrie die in korten tijd voor oorlogs doeleinden kan worden gebruikt. De rede van Briand #as weliswaar eenigszins bruut tegenovei Duitschland. Terecht merkte dd „Daily News" op, dat bij een dergelijke opvat-; ting van ontwapening deze nooit zal kunnen wor den bereikt. Maar aan den anderen kant heeft Briand een goed werk verricht door de oogen van de wereld voor de werkelijkheid te openen. Wellicht dat de volken hierdoor minder gerust en daardoor waakzamer zullen zijn. Als dit het re sultaat van de rede van Briand zal zijn, dan heeft hij, ondanks de woedende perscommentaren in Duitschland, voor den vrede een goed werk ver richt. Een andere verrassing 'bracht de zitting, van den Volker.O nd Maandag, doordat China niét meer in den Raad van den Volkenbond werd ge kozen. Spanje werd, zooals verwacht werd, op nieuw tot raadslid gekozen met de bijzondere be paling van herkiesbaarheid na afloop van den zit tingsduur van drie jaar. Hierdoor heeft Spanje naast Polen een bevoorrechte positie tegenover de andere niet permanente lèden van dein Raad. Bo vendien werden Venezuela en Perzië tot leden van den Raad van den Volkenbond gekozen. Met Perzië' doet de eerste Mohammedaansche staat zijn intrede in den Raad. De ambtsduur van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Za ken, Jhr. Beelaerts van Blokland is hiermede ge ëindigd. De Amerikaansche staats-secretaris Kel logg is van zijn reis naar Europa, die hij ondernam ter teekening van het Kellogg-pact teruggekeerd. Bij zijn aankomst waarschuwde hij het Pact niet pe maken tot een onderwerp van den verkiezings strijd voor het Presidentschap. Ia China, waar de toestand zich begon te con- solideeren, trekken thans de Zuidelijke legers tegen de overblijfselen van de Noordelijke legers op en verwacht wordt, dat spoedig een einde aan den 'Dinnenlandschen oorlog zal komen. De Kamer vergaderde .Woensdagavond' teu Stad/ huize te Alkmaar. Afwezig de heeren: Coltoff, Nobel, Kluitman. De voorz. opent de vergadering met welkom, en zegt dat na de vorige vergadering zich eenige gebeurtenissen hebben voorgedaan, die wel ge memoreerd mogen worden. In de allereerste plaats brengt 'hij in herinne ring het ontslapen van dein heer J. Burger, bur gemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen. Hoewel wij, zoo zegt de voorz., niet zoo veel met hem in contact kwamen, zoo wil ik hier toch blijk geven vam deelneming in dit plotseling ver scheiden. Dinsdag 4 Sept. heeft de Hndeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging te Alkmaar haar 25-jarig bestaan herdacht. I Door de Kamer is als herinnering hieraan een voorzittershamer aangeboden. In Alkmaar is thans het 25e Midi dens tands con - gres gehouden. Met bewondering hebben wij de I keurige regeling van alles gezien. Zeker mogen wij het vertrouwen uitspreken, dat de Congres- sisten hieraan aangename herinneringen zullen houden. En aan deu heer Schmalz een woord van i dank, idat het Congres in deze veste werd ge- houden. j Tenslotte vertrouw ik, dat u allen eeh aange- I name vacantie gehad hebt, en iu het komende. seizoen krachtig zult aanpakken in het belang j van handel en industrie. I Hieraa worden .Ie notulen van de vorige ver- i gadering goedgekeurd. 1 De Secretaris doet madedeeling van een inge- komen stuk van den Dir. van het telegraafkantoor J te Alkmaar, dat op "7 Sept. een bieuwe interlocale lijn tusschen Alkmaar en Utrecht in dienst is Uit den Omtrek - OUDE NIEDORP. - Bij de deze week gehóuden schietwedstrijden der afdeeLing Oude- en Nieuwe Niedorp van den' Bijz. Vrijwilligen Landstorm, aan de Weel, wer den de prijzen gewonnen door de heeren W. H. FEUILLETON 60) j,lk zal u niet verder ophouden, mijnheer Ar- mand)" zei hij daarop, „ik reken op onze af spraak." Soliva verliet het kabinet met ieene beleefde buiging en Paul Armani bleef met E/dmoni La* bron alleen. Op weg naar de tram, dacht Soliva; „Edmoml Labron, zei die kantoorbediende. Ja, Labron heet te de fabrikant, die door Ernst Garaul bestolen en verinoord werd. De zoon van het slachtoffer is in dienst van den moordenaar! Dat is een vreemde omstandigheid, maar 't is een feit en juist om die reien wilde mijn waar.ie_ neef mij geen plaats op zijn fabriek geven. Garaud heeft dat jonge mensch nietzonder doel aan zijn zaak verbonden. Welk doel dat mocht geweest zijn, dien ik te weten te komen. Wie weet, welk voor deel daaruit voor mij nog te trekken valt •XIV. Toen Paul Armamd, na zijn kort gesprek met Edmond Labron, alleen bleef, viel hij als vërnie- tigd in zijn. stoel en mompelde voor zich heen. «Alles vereenigt zich om mij van het verleden te En een schrijven van het Onderwijsfonds van de Binnenscheepvaart, dat behandeld zal wor den na afwerking van de agenda. Ingekomen stukken. Schrijven van de Kamer van Koophandel te Haarlem, gericht aan het Ministerie van Finan ciën inzake zilverbons. Daar de Kamer een adres Van dezelfde strek king heeft verzonden, wordt, door het Bureau voorgesteld, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Grunwald zegt dat het agentschap van den Ned. B. eerst de bons heeft ingenomen en nu weer uitgeeft, is dat misschien het antwoord van den Min. op ons aidres tot behoud van de bons? Waar spr. het handhaven van de zilver* bons in het belang acht van handel en industrie zou hij bij den Min. op antwoord willen aandrin- gen. De heer Hoogland zegt een missieve van '.den Min. te hebben gelezen waarin deze de bezwaren uiteenzet tegen handhaving. Dóór steeds verwis* seling zijn deze erg duur. D!e heer De Baat meent, dat de Staat geen pa piergeld mag uitgeven, imaar alleen ,d© Ned. B. Spr. zou daarom aan de circulatiebank om be houd willen vragen. Een verzoek zal worden giericht aan den Min.) om zijh invloed aan te wenden bij de Ned- Bank dot handhaving en invoering van bons va/n f2.50 en f 5. Dito van de Kamer Tan Koophandel te 's Her togenbosch, betreffende abonnementskaarten met korten geldigheidsduur. De heer Kolster meent, dat dit district meer belang heeft bij buurtverkeer, en het een onder het ander zal lijden. Aan de Directie zal een verzoek worden ge richt om het volgend jaar deze abonnements kaarten weder in te voeren. Adres van dezelfde Kamer, inzake het ontwerp van wet op de Winkelsluiting. Adres van de K. 'v. K,. te Amsterdam, 'inzake hetzelfde onderwerp. Dito van de K. van K. te Tilburg. Toelichting van den heer H. de Baat. De heer de Baat begint met te zeggen dat 1 Jan. '29 het werktijdenbesluit in werking treedt,/ waardoor de middenstand geheel anders tegenover de winkelsluiting is komen te staan- Komt dit werktijdenbesluit er zonder de win kelsluiting, dan zullen de zaken, 'die met eenig personeel werken, zeer in 't gedrang komen. Wat de wet op ide winkelsluiting betreft, deze 6preken! Edmond Labron Johanna Fortier Jean Soliva! Van alle kanten word ik bedreig]. Die nietswaardige Soliva. Hij wilde hier weder om werkzaam zijn en ik acht hem niets te goed) om alles aan dien jongen Labron te verraden! Waarom heb ik dien ellendeling niet als een worm vertrapt? In Amerika heb ik hem den mond met goud gestopt. Als eeu bedelaar komt hij terug en begint opnieuw te dreigen. Ik ben bang voor dien schurk! O: schande en smaad! Als ik die drie wezens, wier bestaan voor mij een altijd durende kwelling is, met een énkelen slag onschadelijk kon maken!" Plotseling hief hij het hoofd op. óNog is alles niet verloren!" riep hij uit. „Jean Soliva houd 'ik onder bedwang, door de macht van het 'geld! Edmond Labron beschouwt mij als zijn weldoener! Johanna Fortier zal spoedig ge noeg weder 'in haar gevangenis zijn. Als ik maar voortdurend op fnijn hoede blijf, kan ieder gevaar ontweken worden." Jean Soliva, keerde naar Parijs terug en zocht eene woning. 'Eindelijk had hij een optrekje gevon den in 'een tuin, behoorenie tot de wijk van Batig- molles, 't "welk hij huurde. Hij meubelde hiet huisje, richtte 'zich gemakkelijk in en schreef aan den 'gewaanden bloedverwant het volgende briefje „Waarde nefef. *,In de avenue Clichy, nummer 92, in Ba- tignolles, heb ik een aardig nestje gevonden. Waarschijnlijk komt ge me spoedig eehs opzoe* kunnen we verdeele'n in de Zondagsluiting en de sluiting des avonds om 8 uur. In het adres van Den Bosch wordt gewezen op de onbillijkheid dat de Stations boekhandel evengoed geopend mag zijn. Deze "bepaalt zich tegenwoordig niet meer alleen tot het verschaf fen van rteinlectuur, maar is een oompleete boek handel geworden. Door de sluiting van de win kels zal deze boekhandel uitdijen, zich vergroo- teu ten nadeele van den gewonen boekhandel. Daartegen worden bepalingen gevraagd. Verder zullen op 1, 2, 3 4 /en 5 Dec., zoo deze dagen op een Zondag vallen, de dagen voor het St. Nicolaasfeest, alleen die winkels profiteeren, die uit den aard van de ten 'verkoop aanggbodien artikelen, open mogen zijn, zooals banketbakkers- winkels enz. i De aard der cadeaux zal zich dientengevolge veranderen ten nadeele van hep., die op 'Zondag gesloten moeten zijn. I Eveneens wordt er bezwaar tegen gemaakt* dat de gemeenteraad het recht heeft om bij ver ordening te bepalen dat ide winkels op een be paalden werkdag ma "1 uur gesloten moeten zijn. Ook wordt gewezen op de onbillijkheid van onbeperkte verkoopvrijheid voor venters met ge- ringe eetwaren, waar de winkels gesloten moe- ten zijn. Dit zal groote schade berokkenen aan de winkels. Tenslotte weuscht men dat de winkels niet 4 uur op Zondag achtereen geopend mogen zijn, maar 2 maal 2 uur b.v. des morgens en des I avonds. j De Kamer van Tilburg wienseht aan sigaren visch en fruitwinkels dezelfde rechten te ver* 1 leenen als aan de banketbakkers. Tevens is door deze Kamer een nieuw element in het geding gebracht en wel om den klant ook strafbaar te stellen, wanneer deze na 8 uur des avonds probeert artikelen te koopen, j Een ieder die in een winkelzaak zit, weet uit ondervinding op welke moeilijkheden dit laatste zal stuiten Dan wil de Boni van Sigarenhandelaren dat aan het hotelwezen wordt verboden den verkoop van rookartikelen, wanneer de sigarenwinkels ge sloten moeten zijn. Terwijl door „Horecaf" wordt verzocht wel te mogen Terkoopen. j (Hier botsen dus twee belangen tegen elkander. I Door den Ned. Middenstandsbond werd ge- vraagd om de gemaakte uitzonderingen uit te breiden jrdor winkels, waar brood, visch, beschuit, bloemen, suiker, chocolade enz. wordt verkocht, terwijl voor den Zondag geen 4 maar 6 verkoop- I uren worden gevraagd. I De Israëlieten vragen den geheelen Zondag) omdat zij op Zaterdag Sabbath houden. I Hiertegen zijn door velen bezwaren geuit, om dat zij vrèezen idat verschillende artikelen het monopolie der Israëlieten zullen worden. Al de geuite bezwaren, door mij naar voren gebracht, komen voort uit de Zon dagsluiting. Maar wie onbevooroordeeld, objectief de Zondag sluiting beziet, zal móetentoegeven dat al deze bezwaren zullen zijn vervallen, wanneer de Zon- dagsluiting uit de wét wordt gelicht. 1 En dat men in breeden kring het onhoudbare i voelt van Zoudagsluiting, is op 'het Congres van den Middenstandsbond besloten aan 'den Min. te verzoeken de zomdagsluiting uit de wet te lichten. 1 Het best doet men den verkoop over te laten aan de praktijk, omdat op Zondag toch alleen die artikelen worden verkocht, die verkoop nood- zakelijk maken. Niemand anders zal toch voor zijn plezier op Zondag verkoopen. De heer Grunwald noemt het een groote dwaas I beid om de klanten strafbaar te stellen. De vraag door de Israëlieten gedaan, moet mien billijk noemen, maar in onbillijk tegenover de "andere winkeliers. 1 En wanneer de winkels sluiten, (waarom mogen dan de eafé's open blijven? Wanneer de wet op de Zondagsluiting, Zondagsheiliging bedoelt, dan moet men ook ide kelners niet laten werken. Met het oog op dit alles heb ik met genoegen gelezen dat het Gongres heeft besloten te ver zoeken, de Zondagsluiting uit de wet weg te i laten. Aan de Departementen wordt veel te weinig rekening gehouden met den middenstand. I Waar we in ons land al reeds overstroomd wor den met wetten, ligt het op den weg van de Ka~ mer er met kracht bij den Min. op aan te drin gen de Zoudagsluiting uit de wet weg "te laten. Een dergelijke wet is niet goed en niet in het tielang van ons volk en ons land. j Tevens zullen wij ons met kracht moeten ver zetten tegen' strafbaarstelling van den klant. Spr. wemscht zich te vereenigen met de uit spraak van het Congres. 1 De heer Schmalz noemt het eeu klein standpunt van de sigarenwinkeliers om aan hoteliers en res taurateurs te doen verbieden den verkoop van sigaren voor gebruik ter plaatse. De heer Dingers zegt voor zich zelf nog nooit 1 ken. Meldt het mij slechts een dag van 'te voren) j dan bestel ik een lekker ontbijt in het restau rant van Alexander Cochery, waar men heel goed te eten krijgt voor zijn geld. Jea/n Soliva." I Paul Armahd ontving dit schrijven en vernie- tigde het, na het adres in zijn geheugen te hebben Ten einde zich te verstrooien, verliet ide mil- lionair zoo spoedig mogelijk zijn prachtig hotel, waarin zijn dochter zich dooielijk begon te ver velen. Marie was met eene vriendin naar het atelier van Etien/ne Gastel gereden en de schilder had haar een zijner doeken afgestaan* met belofte,/ dat hij voor haar ook naar andere schilderijen zou omzien. Slechts eens had Marie Edmond Labron weder gezien en was 'bij die gelegenheid zoo bizonier lief voor hem geweest, idat de minnaar vaSn 'Lucie meer en meer verlegen over de groote voorko mendheid van de üochter dies millionaire, 'tot het besluit was geraakt 'haar zoo 'weinig mogelijk ta ontmoeten. Dat gedrag ergerde Marie Armand. Haar ombe grepen liefde brak haar het hart en verhoogde haar lichamelijk lijden. Zij werd met dem dag bleeker en magerder, zoo dat Paul Armamd alles vergat, om alleem te denken óver dien zörgwek- kenden toestand van 'zijn teeder geliefd kind. De door hem 'geraadpleegde dokters haalden de schouders op. 'Ze konden niets meer doen en behoefte te hebben gehad om op Zondag te koo pen en daarom zal hij er ook nooit zijn stem/ aan geven om de Zoudagsluiting uit de wet te nemen. De heer Emdel schetst de wet als onrechtvaar dig en onpractisch, waarin alleen wordt gespro ken over middel, groote en grootbedrijven, maar de kleine bedrijven worden vergeten. De heer Kuiper wenscht een zelfstandig adres te richten in den geest van het gesprokene door den heer De Baat. De heer Grondsma wijst op het woord in de Wet: zes dagen zult gij arbeiden, maar demi zevenden dag zult gij rusten. Spr. zal voor ie Zscmdagsluiting stemmen, omdat -clan alle concur rentie wordt geweerd. De heer Hoogland is het hiermede volkomen eens. De heer De Baat dient op de verschillende uitspraken van antwoord en zegt dat üe Zondag sluiting altijd een moeilijke zaak blijft, omdat z 'ij/samenhangt met de levensbeschouwing van den persoon idie haar beoordeelt. Men moet de persoonlijke levensopvatting buiten de zaak hou den. En wie het leven in al zijn sahabeeringen be-1 ziet, zal tot de overtuiging komen, idat er op Zondag een groote behoefte bestaat aan vele arti kelen. Zoo dient men deze materie te bekijken en dient men zioh af te vragen of er ook een groot gedeelte van ons volk is, dat behoefte heeft aan verschillende artikelen. En "wie dan bet leven beschouwt zooals hét is* die zal tot de overtuiging komen dat er voor kapitalen aan behoefte bestaat. De Zoudagsluiting is in geen geval gemaakt voor Zondagsheiliging. 'Zou dit wel het geval zijn, dan moesten geen uitzonderingen worden/ gemaakt, maar moesten alle zaken gesloten zijn. En het zijn juist die uitzonderingen, die talloo- ze, ja, honderden onbillijkheden scheppen. Gaat men de Zomdagsluiting doorvoeren, zooals de Min. dat wenscht, dan zullen véle zaken groo te schade lijden. De verkoopvrijheid van venters, zal zich dan onnoemelijk uitbreiden en groote schade aan de winkeliers toebrengen. Daarom werd het voorstel van Amsterdam, om ook het venten te verbieden door het Congres aangenomen. Spr. stelt tenslotte voor aan den Min. te ver zoeken alleen dan het werktijdenbesluit in te voeren als de wet op de winkelsluiting in het Staatsblad staat, omdat beide zaken onafscheide lijk aan elkander verbonden zijn. Op voorstel van den heer Schmalz wordt dan besloten aan den Min. te verzoeken de Zomdag sluiting uit de wet te lichten. Tegen stemden de heeren Dingers, Grondsma, Hoogland, König en Artz. Hierna wordt ook het voorstel van den heer De Baat aangenomen. Schrijven van de K. v. K. te Arnhem, inzake de'inning van kleine vorderingen (bedragen be neden de f 200). (dit zeer uitvoerig adres lig/t ter inzage op het Secretariaat). Dit wordt naar de Commissie voor 'Verorde ningen gerenvoyeerd om advies. Missive van het Hoofdbestuur dei* Poéterijën en Telegrafie waarin wordt medegedeeld, dat bij de voorgenomen tariefsherziening rekening zal worden gehouden met de eischen, welke dienen te. worden gesteld voor het verkeer tusschen nabij elkander gelegen plaatsen. Schrijven van het Gemeentebestuur van Anna Paulowna, waarin de medewerking van de Kamer wordt gevraagd tot het verkrijgen van een beter tarief voor briefport en telefoon voor het verkeer in de naaste omgeving. De Secretaris deelt mede dat het Gemeentebe stuur van Anna Paulowna in kennis is gesteld genoemde missive. De heer Schmalz zegt dat het adres van /Anna Paulowna bedoelt combinatie met Breezan/d, om dat dit tot .dezelfde gemeente behoort, en 'het toch een eigenaardigen toestand is, dat men voor een gesprek uit A. P. met Breezand 20 oeUt moet betalen. Nadat er nog op gewezen is, dat dit ook op verschillende andere plaatsen voorkomt, wordt toch besloten het adres van A.P:. te steunen, en mochten andere gemeenten ook medewerking vra gen, zoo zal deze eveneens worden verleend. Schrijven van de Gemeente Alkmaar met dank betuiging voor 'den vér leenden finantieelen steun voor het tot stand komen van de film „Higiëne voor Mensch en Dier". (Deze film heeft inmiddels proef gedraaid, waarvoor de ledein der Kamer werden uitgenöodigd.) Schrijven van den Inspecteur der 'Nederland- sche Spoorwegen, te Alkmaar, dat in ide a.s. win- terdienstregeling op het traject AlkmaarSchoorl de door de Kamer gevraagde verbeteringen zijh aangebracht. Beide stukken worden vioor kennisgeving aan genomen. Bondschrijven van den Algem. Neder 1. Dïogis- tenbond, waarin wordt verzocht adhaesie te wil- gelijk zij menigen ongeneeslijken patiënt naar eeH badplaats verwezen, zeiden zij tegen Paul Ar mand ^Misschien is de jonge dame nog door een hu welijk te redden!" Volgens Paul Armands meening, stond hij na die uitspraak voor idit uiterste: óf hij moest zijn dochter zoo spoedig mogelijk uithuwelijken, óf haar voor goed 'verliezen. Marie was van haar kant niet ongenegen, om eene huwelijksverbintenis aan te gaan. Toen haar vader op zekeren idag, gelijk hij gewoonlijk deed, vroegtijdig haar kamer 'betrad, ontving zij hem met een weemoedig lachje, half liggend op een sofa, zooals zij nagenoeg 'den geheelen dag door bracht. Zij was 'bleeker dan ooit, de verraderlijke roode vlekjes onder de oogen waren duidelijker zichtbaar en hare 'oogen stonden dof. Het sneed den vader door het hart, Baar zoo te moeten zien. Hij zette zich nevens haar, kuste haar hartelijk en 'greep haar gloeiende handen. „Je hebt koorts, mijn kind, is 't niet vroeg hij angstig. „Pen weinig." *,Heb je slecht geslapen?" „Heel slecht." Dit antwoord ging van een krampachtig hoestje gepaard. „Moet je veel lijden?" *,Ja, zeer veel." De tranen schoten den booswicht, die toch zijn kind zoo teerder 'beminde, in de oogen. „Waar gevoelt ge pijn?" vroeg hij verder.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3