WtWa Levenswijsheid Ons Modepraatje (Door 'daden alleen wint de wijze Rcern en onsterfelijkheid voor zijn naam. Vluchtig dan moge de tijd u ontrollen; Maak hem door daden tot klinkende faam. W cntlen de kringen des tijds dan al sneller, Werk inaar, verpoos niet, houdt rusteloos aan; Odat verwerft u de heerlijkste vruchten 'En 'door he! duister breekt helderheid aan. IETS OVER STERRENKUNDE HANDEL In 1543 publiceerde Copernicus zijn „De revolu- tionibus orbruin Libri VI." Corpernicus bracht in zooverre in de bestaande wereldleer (die van Afis-. totelesPtolemaens) verandering, dat hij het geo centrische (de aarde is het middelpunt van draaiing in het heelal) veranderde in het heliocentrische (de zon is het middelpunt van draaiing) stelsel. Alge meen werd dit slechts beschouwd als een „rech- nerische Spielerein" wezenlijke verandering in dei wereldleer werd er niet door aangebracht. Anders werd dit door de uitvinding van den Hollandschen kijker in 1608. Galilei, een aanhan ger van het heliocentrische stelsel, zag door dien kijker b.v. bergen op de maan en de 4 wachters van Jupiter, die om Jupiter draaiden. Bergen op de maan precies als op de aarde. De manen van Jupiter de aarde was het dus niet alleen, waaromheen zich hemellichamen bewogen. Gevolg van een en ander was de onttrooning van de aar de. De aarde was niet meer de bevoorrechte pla neet onder de planeten, maar een gewone planeet onder de planeten. In het stelsel van Aristöteles waren er 4 ele menten: aarde, water, licht en vuur. Aarde en water waren zwaarder dan licht en vuur, gingen daarom naar de aarde, als centrum in het heelal toe licht en vuur waren lichter, gingen daar om naar boven. Het is duidelijk, dat een zooda nige beschouwingswijze door de onttrooning der aarde niet langer te handhaven was. Aristöteles maakte ook een scherp onderscheid tusschen de wetten op de aarde en die in het „quinta essentia", het werelddeel slechts toe-1 woond door Goden. De planeten bewogen zich daar in cirkels, Het „quinta essentia" kreeg natuurlijk een geheel nieuw aspect. Het gebied der astrolo gen (sterrenwichelaars) kwam aan dat der astro nomen (sterrenkundigen)'- Dus volgde op de ont trooning der aarde de onttrooning der astrologie. Doordat de astrologie zocht een verband te leg gen tusschen den stand der planeten en de gebeur tenissen op aarde had de astrologie vooral juiste waarnemingen noodig. En deze waarnemingen zijn voor de latere sterrenkunde, van onschatbare waar de geweest. Op de waarnemingen van Tlycho Brake, een astroloog is een groot gedeelte der sterren kunde opgebouwd. De astrologen zijn vroeger ook steeds in hoog aanzien geweest. Het was als het ware de plicht van ieder vorstje een of meer astrologen aan zijn hot' te hebben. En karakteristiek voor de mid deleeuwen het verbonden zijn vaa christelijke denkbeelden met heidensche philosophie de paus bleef niet achter. Ook hij had astrologen ter zijner beschikking. Terwijl nu de kerk zich tegen de leer van Co pernicus in het geheel niet heeft verzet zijn boven aangehaald boek is opgedragen en aanvaard door den paus kwam tegen het werk van Ga lilei de kerk sterk op, waaruit het bekende pro- Ces van 1633 (E pur si muove en toch beweegt ze zich. wie heeft deze woorden nooit ge hoord?) gevolgd is MANNEN VAN BETEEKENIS. JAN VAN EIJK- Men dankt aan dezen schilder niet alleen de schoone werken, die de Vlaamsche school heeft voortgebracht, maar eveneens de Uitvinding van het schilderen met olieverf zelf. Hij wevd geboren te Gent, maar over het jaar van zijn geboorte is men het niet eens. Zijn biogra fen plaatsen het tusschen 1370 en 1386. Het was echter vast, dat hij de zoon was van een talentvol Schilder en dat zijn oudste broer eveneens een ge nie Was op dit gebied. Zoodoende kreeg Jan reeds vroeg het penseel in handen. Hij werkte, evénals alle artisten van dien tijd met waterverf, maar op zekeren dag, dat hij een paneel in de zon gelegd bad om te drogen, begon het hout door de te sterke hitte te splijten. Jan peinsde op middelen om te voorkomen, dat zulks een tweede maal ge schiedde. Na verscheidene proefnemingen ontdek te hij, dat een mengsel van lijnolie en notenolie het snelst droogde zonder warmte. Hij kookte er ver- lschillende andere ingrediënten doorheen en ver kreeg zoo een vernis, waarnaar zijn voorgangers vergeefsch gezocht hadden. Nochtans was hij met diit resultaat niet tevreden. Hij kwam op het idee de oliën met kleuren te vermengen, zoodat hij een schilderij kon maken, dat niet alleen goed droog de, maar dat tevens water kon verdragen, terwijl hij een krachtige coloriet verkreeg. Na deze ont dekking vervaardigde hij bewonderenswaardige stukken, zeldzaam van kleur en afwerking. De kleeding is op zijn schilderstukken steeds zeer weelderig. De geringste bijzonderheden zijn zeer oordeelkundig weergegeven. Van zijn be- I roemdste stukken noemen we o.a. „Christuskop" de H. Maagd," „Het Kind," „St. Michiel en St. I Catherina," „Maria Boodschap," het „Brandende Braambosch," enz. Zijn genie verschafte hem de prctectie van Filips van Bourgondië, die hem vele gunsten verleende en hem verscheidene diplomati sche zendingen opdroeg. j ANECDOTEN Onmogelijk. Napoleon I had aan geen uitdrukking meer he kel dan aan het woord „onmogelijk," en zijn om geving paste daarom wel op het woord te gebrui- I ken in tegenwoordigheid van den Keizer. Toen eens hertog Touché, de tegenstander van Napoleon's overmatig stoute plannen, iets watZ. I M. wilde, voor onmogelijk verklaarde, riep de kei- I zer toornig uit: „Alweer dat onzinnige en laffe 'AMSTERDAM 13 September. AANjVANG VAN DE HOLEAND-INDIE- VLUCHTEN, Op het vliegveld Schiphol waren gisteren de vijf vliegtuigen, die yoor de start naar Indië gereed staan voor heti publiek tentoongesteld. De vij)f toestel len met als inzet Luitenant Koppen, die als leider der vluchten optreedt. De nieuwe electrische aanlegbrug te Vlissingen, bedoeld als aanlegplaats voor de veerboot Breskens—Zeeuwsch Vlaanderen (Zceland-België); nadert zijn voltooiing. De brug is 'door een electrisch bediende bascule, verstelbaar voor hoog- en laagwaterstanden, waardoor bereikt wordt dat voer tuigen en evcntuecle goederen gemakkelijker van en op de boot kunnen worden verladen. De boerdeiij uit den slag bij Waterloo (18 Ju- nji 1815) waar Wellington met zijn staf gehuis vest waren. Kort en bondig Laat verschil van politiek, godsdienst of le vensbeschouwing nooit een reden zijn om met een vriend te'bieken. Nooit zoggen „ik zal mij nog eens bedenken," als men vooruit reeds weet iets niet' te zullen doen. Ook in zaken geldt het gezegde, dat heft' Vree der is illusies .te wekken dan ze te verstoren. De kwestie is niet wat gij doen zoudt indien u geld, tijd, invloed en andere voordeelen bezat, maar wac ge doen zult met de dingen, die ge hebt. 1 Een vraag aan uw employé's: Zoudt ge uzelf in dienst nemen voor uw tegenwoordige betrekking indien gij de patroon waart? 1 i Als een klant een winkel binnenkomt met een klacht, is hij gewond. Behandelt ge hem ruw of achterdochtig, dan wordt hij gedood. Laat ons het leven liefhebben om de krachtsin spanning, die men er in kan ontwikkelen. Meet uw genoegen niet af naar het bedrag aan geld, dat het u, gekost heeft. Het bereiken van het doel ligt in het volhouden 1 De weg tot slagen leidt door moeilijkheden. Te laag bouwen zij, die lager bouwen dan de sterren. Hoe minder onze behoeften zijn, des te meer gelijkep we op de Goden. Ga niet door het leven, terwijl ge kleine dingen moeizaam verricht, waar ge bestemt zijfc groote dingen grootsch en blijmoedig tot stand te brengen. Wil' gaan vooruit of achteruit. Een stilstiand kan er niet zijn. Of we verheffen ons of we vallen Laat ons niet vergeten, dat hij, die een woning in den hemel wil hebben zijn eigen huis moer bouwen. WENKEN BIJ HET INKOOPEN VAN WERKMATERIAAL 1. Wanneer een nieuwe zeem gekocht moet wotden, moet er wel degelijk op gelet worden, dat het geen slechte kwaliteit is. Men begint dan de zeem tegen het licht te houden, waardoor duide lijk dunne plaatsen zichtbaar worden. Op die plaat- heel vee! opgang zullen maken. Meestal zijn deze yan tafzijde gemaakt, maar op het oogenblik wordt voor de rok ook weer heel veel tule genomen, dan is de zijden robe, die onder de tulle rok gedragen wordt Veel korter, b.v. tot net op de knie, ter wijl de tulle rok daar, ver overheen valt. In dit' geval is de rokzoom zeer ongelijk, van achteren valt deze tot op de hielen, terwijl aan de voorzijde de rok niet verder reikt dan even over de knieën. Trouwens, de rokzoom blijft bij elke avondjapon 'ongelijk, onverschillig van welk materiaal gemaakt Soms wordt die ongelijkheid slechts in 9chijn ver- kregen door een losse slip. Iets zeer nieuws is een' robe, die van achteren een los stuk aan de •ceintuur gezet heeft. Dit stuk is dan aanmerkelijk langer dan de rok en raakt bijna tot op dten grond. sën zal natuurlijk de zeem gauw slijten. 2. Men moet zien of ze niet aangenaaid is. Het komt dikwijls voor, dat in een zeem verschil lende aangenaaide stukken zitten, die soms zoo ge naaid zijn, dat ze niet opvallen. 3. De zeem moet goed van vorm zijn. Liefst niet een nemen waar allemaal dunne uitsteeksels aan zitten, omdat dan de zeem meestal niet van de grootste soort is. BIJ DEN INKOOP VAN EEN GOEDE SPONS L'Ej TIMEN ER OP: 1. dat ze niet aangenaaid is. Het komt bij sponsen heel veel voor, dat er allemaal stukjes aan elkaar vastgemaakt worden met dunne draad jes, die natuurlijk gauw stuk gaan en dan valt de spons uit elkaar. 2. dat ze geen harde deeltjes bevatten. Dat zijn kalkdtell.jes, die scherp zijn. Ze kunnen zeer scha delijk zijn en zoodoende gemakkelijk krassen ver oorzaken op de ruiten. 3. dat ze goed van vorm is d.w.z. dat ze niet te klein is pn niet te lang en smal. I N,u behoeven de dames die geen ongelijke rok zoom aan hun avondjaponnen hebben, zich niet bezorgd te maken dat ze niet mee kunnen dioen. Bij japonnen waarvan het rokje bestaat uit vo lants is in den regel geen sprake van ongelijke rok jes en ook b.v. crepe georgette is niet zoo ge schikt daarvoor, wel natuurlijk weer wanneer die rokjes buitengewoon wijd zijn. Het hier afgebeelde model is zeer bijzonder. Het <is gemaakt van zeer soepele zijde en geheel afge boord met dezelfde stof. De rok is van achteren zeer veel langer dan van voren en is zeer wijd. De 'geheele rok bestaat uit geschulpte strookjes. Ook de wijde ronde hals en de armsgaten zijn uitge- I schulpt en omgeboord, terwijl het nauwe Sjfje aan weerskanten schulpen heeft. Groote bloemen van verschillende kleuren voltooien dit chique ja ponnetje De avondmantels hebben uit den aard der zaak ook ongelijke zoomen, immers zij moeten de avond japon volkomen kunnen bedekken. Het afgedruk te model is van zwarte velours chiffon, met wit 'en zwart bont gegarneerd, terwijl op de mouw. groote bloemen zijn geborduurd ook wit en zwart mét zilveren kraaltjes. Behalve avondmantels en capes komen de geborduurde zijden sjaals er erg in. Heel dikwijls zijn ze zóo gedrapeerd, dat het de schijn heeft alsof het capes zijn. Voor de win termaanden is echte! een avondmantel aan te be velen. De japonnetjes zonder mouwen zijn toch al dun g'enoeg. Avondschoentjes zijn behalve van goud en zilver- hrocaat, ook wel vervaardigd van heel fijn gevloch ten goud en zilverleer, terwijl de vergulde hakjes uit goud gegoten lijken. Trouwens de allerfijnste schoentjes hebben echt gouden gespjes en knoop jes. Ook het effen goud en zilver leeren schoentje is dikwijls heel zwaar verguld, zoodat zij soms puur goud of zilver gelijken. Dat deze schoentjes zeer kostbaar zijn, behoeft geen betoog. De zwart zijden schoentjes zijn soms gegarneerd met echte diamanten. Hier geldt dus ook: hoe kostbaarder hoe mooier. 'Ij 4 dat ze niet al te groote gaten heeft. 5. dat ze geen bruine vlekken heeft, want op die plaatsen gaat de spons het eerst stuk. 6. dat ze niet te geel ziet. Wanneer een licht gekleurde spons erg geel is en zelfs in het water geel afgeeft, komt dat meestal, doordat ,ze te sterk gebleekt is en daarna weer bijgekleurd wordt Door het bleeken heeft de spons wel geleden, van daar ook dat ongebleekte sponsen die grauw van kleur zijn, veel sterker, en goedkooper zijn dan de gebleekte. 1 EEN GO E DlE dweil moet 1. gemakkelijk zijn te hanteeren, d.w.z. wanneer die vol getrokken is met water, toch nog gemak kelijk uitgewrongen kan worden. 2. goed vocht opnemen. 3. sterk zijn. 4. gemakkelijk schoon te maken zijn. De dweil die het best aan al deze eischen voldoet is de ongebleekte molton dweil. 1 Het geheele jaar door heeft een vrouw haar avondjaponnen noodig. 's-Winters wel meer dan 's-zomers, waar heel veel menschen hun heil zoe ken op> kleine plaatsen, maar de dames, die naar mondaine badplaatsen trekken, -zullen wel béhier- ^ken, dat haar garderobe geheel onvolledig is zon der eenige zeer gekleede japonnen en een avond mantel. t Nu 'de herfst voor de deur staat, en hetf winter seizoen spoedig aanvangt, nu wordt het weer tijd 'de avondgarderobe aan te vullen. Want er is n'ets dat zoo gauw verveelt als een avondjapon. - Wanneer men een avondjapon b.v. zes maal abt er elkaacr gedragen heeft, begint zich al heel gauw de behoefte aan iets nieuws voor te doen. En nu het seizoen weer in aantocht is, doet de noodzakelijkheid zich weer voor, eenige nieuwe modellen te bespreken. Ook dit jaar zijn er weinig ingrijpende verande- riingen wat avondcostuums betreft, de hoofdlijnen zijn dezelfde gebleven. Wel is bij sommige modellen de taillelijn iets verhoogd, maar dit is in hoofd zaak 'bij de stijljaponnetjes, die dit seizoen weer i woord onmogelijk. Leer toch eindelijk "begrijpen, dat, als men Lodewijk XVI heeft zien sterven óp het schavot, Marie Antoinette haar kleeren en schoenen zag verstellen en daarna vallen onder de guillotine, dat na dat alles niets onmogelijk is."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 8