NIEUWE MOEDER EN MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier De sluiting vsn de Vereenigde Zitting De opening van de Vereenigde Zitting der Staten Generaal LtHIEIIIJkER Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. COURANT Redacteur L H. KEIZER. Bareel Hoordscherwoude. Advertentiën van 15 regels 7J cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte De vereenigde vergadering van 1de 'beide Ka mers der Staten-Genera al tot sluiting van de zitting 1927—1928 weid Zaterdag gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer. De vergade ring werd geopend te 2 u. 45 des namiddags. De heer Van Voorst tot Voorat, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van 7 September j.l., waarbij de minister van Binnenlaadsche Zaken en Landbouw wordt ge machtigd, heden te drie uur des namiddags, zich te begeven naar de vergadering van de Staten- Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De Voorzitter benoemt een commissie, die den Minister in het gebouw zal ontvangen en uitge leide doen. De 'oommissie bestaat uit 'de leden der Eerste Kamer, de beeren Diepenhorst en Gel derman en de leden der Tweede Kamer, de heeren Van Vuuren, Van Schaik, Van Gijn en Tilanus. De heer Kan, Minister van Binnenlahdsobe Zaken en Landbouw, plaatst zich achter de m'i- nisterstafel en houdt de volgende rede: ffiödlct van Minister Ka[n. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opge dragen de zitting der Sta ten-Generaal in haren naam te sluiten. Het gemeen overleg door de Grondwet geboden, heeft ook in het af te sluiten zittingsjaar meni ge vrucht afgeworpen. Dank zij uwe medewer king, kon onder meer een vermindering van be lasting plaats vinden, die aan .de volkswelvaart slechts ten goede kan komen. De Koningin "heeft mij' opgedragen haren dank te betuigen voor uwen ijver .en uwe toebvij- ding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitge leide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is te ruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde ver gadering. Het ceremonieel. 1 Zaterdagmiddag 3 uur heeft de Minister van Binnen!. Zaken en Landbouw, mr. J. Bi Kan, ge kleed in het ministerieel© ambtscostuum en ge tooid met de linten en sterren zijner Nederland- sche en buitenlandsche hooge ordeteekenen, in naam der Koningin het tegenwoordige zittingsjaar der Staten-Generaal gesloten verklaard. Nadat hij ten koninklijken paleize in het Noord inde ontvangen was door den in ambtscostuum jekleeden hofmaarschalk der Koningin, baron de Smeth, reed de minister even vóór drie uur van iet paleis af in.een met twee paarden bespannen galakoets, welke voorafgegaan en gevolgd werd 1 ioor afdeelingen huzaren, naar Ihet Tweede Ka- mergebouw, langs Noordeinde, ïïeulstraat, Kneu- •erdijk en Buitenhof. I ST - - de werkloosheids- 'het koninklljk paleis als op het I De politieke toestand in Indië is hoewel voort-' van heMed^Har ^bpri^lr tieTlt®llel1 kijklustigen durende waakzaamheid eischende,'vergeleken bij J terugkeerende schouwspel ge- het vorige jaar, verbeterd. tuigen. DE TROONREDE In de heden gehouden vereenigde zitting der Staten-Generaal, werd door H. M. de Koningin de volgende rede uitgesproken: De Troonrede vangt aan met den dank der Ko ningin voor de zegeningen, waarmee ons volk, ook in het afgeloopen jaar, is omringd, en die ons de moeilijkheden en zorgen, welke overblijven, met te meer moed en vertrouwen doen onder de ciogen zien. - De algemeene toestand van het land vgeeft in menig opzicht stof tot voldoening, welke, zoo .voortschrijdende, zal leiden tot economisch her stel. Het bedrijfsleven geniet over het algemeen een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Suriname ver toont enkele lichtpunten. Het houtbedrijf vertoont onmiskenbare ople ving. De economische opleving van Curacao blijft aanhouden. Met den wensch dat Gods rijke zegen op den arbeid der Staten-Generaal moge rusten, verklaart de Koningin de vereenigde zitting der Staten-Ge neraal voor geopend. leeg gestaan en van den laatsten bewoner is be kend, dat hij idrie jaar geleden in een ziekenhuis is overleden. Men vermoedt, dat men het lijk gevonden heeft I van een zwerver, die in. de leegstaande woning zijn bivak had opgeslagen. Buitenland onze grenspalen heeft dit, ondanks de kunstmatige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer, gunstigen invloed op handel en nij verheid. De scheepvaart lijdt echiter bij voortduring on- der een teveel aan scheepsruimte op de wereld- markt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Wel is waar stelt de fruitteelt teleur, maar de ontvangst en de hoedanigheid van den oogst, als prijzen, producten, enz., mogen bevredigend heeten. Door ontwatering en ontginning wordt met kracht, de verhooging van het voortbrengingsvermo- gen van den bodem bevorderd. De finantieele toestand blijft tot soberheid ma nen, omdat zware lasten door de verschillende publieke lichamen op de bevolking worden ge legd en de duurzame verbetering van den econo mischer toestand belemmeren. De 'betrekkingen met andere mogendheden wa ren van den-meest vriendschappelijken aard, be treurende echter, dat de pogingen om tot interna tionale vermindering van bewapening te geraken niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te leiden. De Koningin begroet met voldoening de toene-i mende internationale samenwerking, op velerlei bij zonder, ook economisch gebied. Aangekondigd wordt een voorstel tot ratifica tie van het te Parijs geteekende verdrag tot uitban ning van den oorlog, waarin een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede. De Koningin vertj-ouwt, dat hernieuwe bespre kingen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Aangekondigd worden: eene nieuwe regeling ar beidsovereenkomsten van kapitein en schepelin gen en wijzigingen huwelijksgoederen-recht; herziening gemeentewet en technische wijziging ar menwet; een ontwerp inzake pacbtcomtract is in vergevorderden staat van voorbereiding; en ver- Aan den ingang van het Kamergebouw wenden der worden aangekondigd: een natuurbescher- uinister Kam de militaire eerbewijzen gebracht mingswet en monumentenwet; eene herziening van ioor een detachement militaire politietroepen. daarna de commissie van in- en uitgeleide hem laar de 'vergaderzaal vergezelde. Slechts eenige «ogenblikken later verliet de inister het 'gebouw weder en reed ouder dezelfde eerbewijzen en langs denzelfden "weg, doch nu in de finantieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten is in voorbereiding. Voorts zijn wetsvoorstellen in voorbereiding be treffende minimumloonen ie huisindustrie en be scherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van landbouwarbeid; evenals een FEUILLETON BI) Op 't voorplein van zijn hotel stond needs het 'ij'uig voor den millionair gereed, waarmede hij Baar Courbevoie zou gaan. Zijn hoofd gloeide. Een vreeiselijke strijd had üj in zijn binnenste volstredien. Tot eiken jtrijs ^oest hij Marie redden! Wat hij gezworen Had,, ■Hoest hij volnrengem. ,yJa, dat huwelijk zal voltrokken wjorden!" zei "j in zich zelf. „Het leven van mijn kind is er Biee gemoeid en om haar te redden, zou ik gaarne Hijzelf opofferen! Die verbintenis, hoe ze mij ook egen de borst stuit, ware trouwiens een mididel "H mijzelf te beschermen 'tegenover Edmonds "aak, wanneer hij door het een of ander toeval de ontdekking mocht geraken van 't geen ik «h! Kan hij den man 'in het verderf storten,: Deus dochter hij gehuwd 'heeft? Onmogelijk! ^arie zal zijn beschermengel wezen. De verbin- 011 is, die mij zooveel schrik heeft aangejaagd, zal wk tot mijn geluk dienen!" In de fabriek aangekomen, was de millionair Peder geheel en al de man van zaken; hij liet zich de ingekomen berichten meereelen, bezichtigde, onder leiding van den directeur Edmond La bron, de onderscheidene werkzalen en noodigde hetn ten laatste uit, hem naar zïjh kabinet te versie- zeilen. j Eenmaal daar zijnde, overviel oen industrieel I wederom al het netelige van zijn toestand. Hoe moest hij de moeilijke vraag goedschiks op het tapijt brengen? Daar schoot het hem gelukkig te binnen, hoe en op wllke wiijze indertijd op het j stoomschip James Mortimer imen hem zelf gena derd was. De verhoudingen stonden hier ©ogen schijnlijk vrijwel gelijk. Hij wondde zich derhal- v!e tot den jongen man en zeimet een open geiaat: „Ik heb u hier geroepen, mijn waarde heer Labron, omdat ik u iets belangrijks te zeggen had. Zijt ge tevreden met uwe plaats aan de fa briek?" „Hoe zou ik dat niet wezen, mijnheer? Dank zij uwe vrijgevigheid, kan ik nog eenlg geld ter zijde leggen en binnen eenige jaren een eenigs- zins bemiddeld mam worden." ,j,Ja, ik weet toevallig, dat ge gaarne de noooigw fondsen zoudt bijeen hebben, om de fabriek van uw vader weder te laten opbouwen. Dat heb ik van uw vriend, mijnheer Darier, vernomen. Ik vind dat idoel edel, vol piëteit, en ik kan niet anders doen, dan 'het prijzen. Ik wil u zelfs be hulpzaam zijn, om het dadelijk te bereiken en Nieuwstijdingen SMOKKELEN. Daar de smokkelhandel tusschen Nederland en Duitsehland den laatsten tijd zeer in omvang was toegenomen, heeft de Duitsehe douane de grensbewaking aanmerkelijk verscherpt, en boven dien een controlesysteem ingevoerd, dal, naar uit Kleef wordt gemeld, de laatste dagen zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Te Kleef en Donsbrüggen hebben de beambten op groote schaal huiszoekingen gehouden bij tal van per sonen die van smokkelarij verdacht werden. Groo te hoeveelheden koffie, cacao en tabak werden daarbij in beslag genomen. De verscherpte grensbewaking heeft geleid tot dé' arrestatie van een heruchten smokkelaar. Van Vuurden genaamd, die nog zes maanden gevange nisstraf te goed had, maar zich hieraan 'had we ten te onttrekken door naar Nederland uit te wijken. Reeds sedert geruimen tijd was de aan dacht van de douane-ambtenaren in het district Goch gevallen op een auto, die dag in dag uit in de richting van de grens verdween. "Dezer dagen hielden ze Je auto aan en arresteerden den be stuurder, die Van Vuurden bleek te zijn. j Eenige maanden gteladgn heeft deze smokkelaar I een groote rol gespeeld in een smokkelaffaire in I de buurt van Kevelaar, die destijds v;eèl opzien heeft gewekt. Hij probeerde namelijk met een vrachtauto, waarop hij, ruim vier ton smokkel waar had geladen, over de grens t:e komen. De ambtenaren openden een geweervuur op hem, maar "Van Vuuren reed idoor, tot zijn ge heel met kogels doorzeefde motor het opgaf. Van Vuurden zelf slaagde er toen nog in te ontsnap pen. Ditmaal werd 250 Kg, smokkelwaar, koffie en tabak, in zijn auto gevonden. VREESELIJK ONGELUK NABIJ OOST HUIZEN. Zaterdagmorgen is bij' den onbewaakten over weg' tusschen Oosthuizön en Kwadijk-Edam een ontzettend ongeluk gebeurd. De sneltrein welke te half tien in Enkhuizen aankomt, heeft een visehventer overreden, welke, ondanks de waar schuwing' van den wegwerker, overstak terwijl de trein nog slechts 20 M. was" verwijderd. De ongelukkige werd gegrepen, en het hoofd geheel van den romp gescheiden. Ondanks lang durig zoeken, kon man het hoofd niet terug vin den. Het lichaam is naar Eddam overgebracht. (Einkh. Ort.). EEN GERAAMTE GEVONDEN., Een metselaar was bezig bij de afbraak van een huis aan de Frankenstraat te Rotterdam. Op den zolder wilde hij een bedstee ontruimen; de matras, die daarin lag wierp hij op den grond. Opeens viel een geraamte van de matras. Men vermoedt, dat het een geraamte van een ma nis. Men heeft tot nu toe niet kunnen nagaan, wie de overledene is. Het huis 'heeft jarenlang wei' langs een zeer eenvoudigea wieg. Mijn nieu we fabriek blijkt nu reeds te klein te zijn voor al het bestelde werk. Hebt ge die opmerking al niet bij u zelf gemaakt?" „Ik kan het niet ontkennen," antwoordde En- mond. „Ik heb mij zelfs reeds een paar maal in dien geest tegenover u uitgelaten, zooals ge u wel herinneren zult. Ik heb er, meen ik, ook' bijgevoegd, dat u weldra het oogenblik zo uzien aanbreken, waarop ge u genoodzaakt zoudt zien om meer bouwgrond aan te koopen en een tweede fabriek op te richten." „Je ha>dt volkomen gelijk, mijn vriend en dat oogenblik is nu aangebroken." „Hebt ge Jan reeds bouwgrond op het oog?" „Ja, ik heb het oog op uw terrein." „Maar dat wil ik niet van de hand doen, mijn heer, dat weet ge immers." <,Ik wil het ook niet van u koopen. Luister eens: Na rijpe overweging ben ik tot de slotsom gekomen, 'dat ik noodzakelijk een compagnon moet hebben met geschiktheid en zaakkennis, als ik mijn eigen zaken wil uitbreiden, zooals nood zakelijk schijnt. Dien compagnon meen ik in u 1 te hebben gevonden, mijn waarde Edmond!" j uw compagnon riep Edmond, die zijn ooren niet geloofde. „Ik"?" „Ja, gij r Maar mijnheer, mijn bouwgronden vertegen woordigen niet het duizendste gedeelte van de DE STORM IN WEST-INDiIë EN DE VEREENIGDE STATEN. I Het Britsche departement van Koloniën heeft j drie officieele mededeel ingen ontvangen van de I eilanden Onder-den-Wind, waarin wordt gezegd, i le. dat een orkaan den 12en September over j het eilatui Antigua heeft gewoed en ernstige schade heeft aangericht aan de regeerings ge bou wen, het telefoonnet en de particuliere eigen dommen. De verbindingen met de andere eilanden zijn verbroken. Er zijn echter geen slachtoffers; 2e. dat een krachtige orkaan de eilanden Onder-den- Wind heeft geteisterd. Er zijn nog geen bijzonder heden van de eilanden St. Kitts, Nevis en Mont- serrat ontvangen;3 e. dat een orkaan van aanzien lijke hevigheid den 12en September op het eiland Dominica heeft gewoed. Het is onmogelijk de schade te schatten, 'die, naar men vreest, belang rijk is. Alle havenhoofden zijn verhield. Volgens berichten ontvangen uit de streken^ waar de tornado heeft gewoed, in de staten Ne braska, Illinois, Zi. Dakota en "Wisconsin, zijn, daarbij 43 menschen omgekomen en een groot aantal gekwetst, terwijl voor meer dan 2 millioen dollar schade werd aangericht. In Illinois, waar 32 menschen omkwamen, woedde de storm1 het hevigst. Het Departement van Oorlog ontving bericht van den Gouverneur van Portorico, mel dende, dat daar tengevolge van den orkaan, die de streek heeft geteisterd, duizenden menschen dak loos zijn en de kosten van hulpverleening naar schatting verscheidene millioenen idollars zullen Een OIL .JM vMJmïM 1iKSende vieeschiabnek te Rockford (Illinois) is ingestort. Ongeveer 100 werklieden zijn onder het puin be graven. De geheele bevolking is koortsachtig aan het werk de gewonden te voorschijn te halen. Er wordt melding gemaakt van 30 dooden èn bo vendien nog"8 in andere stadsgedeelten. Volgens de laatste berichten óver den orkaan, die over Rockford heeft gewoed, bedraagt het aantal dooiden waarschijnlijk ongeveer 75 en het aantal gewonden ongeveer 300. Meer dan 300 hui- zijh verwoest. DE NOOD ONDER DE 325.000 MIJNWERKERS. Het bestuur van de mijnwerkersfederatie heeft naar de „Daily Herald" meldt, met het oog op den nood onder de mijnwerkers, besloten, een be roep te doen op het publiek om steun in den vorm jvan geld en bijdragen in natura. Volgens de jongste officieele opgave bedroeg het aantal werklooze 'mijnwerkers 324.932. Bovendien wordt er door ve len slechts een gedeelte van de week gewerkt. Méér dan vijf maanden geleden heeft de lord mayor van Londen een steunfonds voor de mijnwerkers geopend, doch hiervoor is tot dusver nog geen 100.000 pond ontvangen. HET BIJGELOOF GETART Dezer dagen heeft de Thirteen Club, de club van dertien, door Londensche zakenmenschen in het leven geroepen om het bijgeloof te tarten, haar jaarlijksch noenmaal gegeven. De hors d'oeuvre, uit dertien verschillende lekkernijen samengesteld, werd in de ontvangzaal opgediend en daarna ging de voorzitter.de gasten voor naar de eetzaal, waar bij bij onder een ladder doorliep en een geopende parapluie droeg. Op dafel prijkte het getal dertien in ijs uitgevoerd. waarde uwer fabrieken en materialen." Ja, dat weet ik, 'Joch daarover bekommer ik mij niet. Ik sla u het volgende voor: ik zal op de gronden, die gij in Alfortville bezit, een ffabriek laten oprichten, zoo groot als deze hier en maak u dan door een notarieel contract tot eigenaar daarvan. Dat is het aandeel, wat door u in de gemieenscliappelijke zaak wondt gebracht. Onze beide fabrieken w,erken gelijkmatig en jaar lijks verdoelen wij do gezamenlijke winst. Ge ziet de zaak is zeer eenvoudig. Wat zegt ge van mijn voorstel?" ,;,Dat ik droom!" antwoordde Edmond. „Noen, neen, ge droomt niet, mijn vriend ik spreek in vollen ernst." „Als dat zoo is, waag ik het niet uw voorstel aan te nemen, mijnheer, want ik hgb niets ge daan 'om het te verdienen." „Spreek zoo niet. Weet ge wat de grondslag heeft gelegd tot mijn eigen fortuin? Weet ge, hoe ik van een eenvoudig, arm handwerksman ben opgeklommen tot een compagnon van den beroemden James Mortimer?" „Door uw werk ,jJa, daardoor ook dooh dat alleen zou mis schien niet voldoende zijn geweest. James Morti mer had voor mijn geschiktheid en verdiensten een open oog en verbond mij voor goed aan zijn 'huis, door mij de baud zijner dochter te geven en mij tot compagnon te benoemen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1