MTPTTW I? MOEDER EN MARTELARES dJi£S?Cm,s Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No 110 «wtebb. telefhoow aa Donderdag 20 September 1928 37e Jaargang Buitenlandsch Overzicht LAMDIJKER COURANT per 3 maanden f 1.15 IliUm: Firn I. H. KEIZER. - Redacteur I. II. KEIZER. - Bureel Noordscharweude. Groot* letters naar plaatsruimte Het is voor niemand aangenaam uit een zoeten waan plotseling door ruwe hand Iwakker geschud te worden. En dit maakt het begrijpelijk, dat men vrijwel overal buiten Frankrijk Briand zijn duidelijke redevoering in de Volkenbondsverga dering kwalijk genomen heeft. De Duitschers in de eerste plaats natuurlijk. Men had in Duitsch- land buitengewone verwachtingen gekoesterd van de politiek van Locarno en toen de verwachte resultaten uitbleven, daarvan aan de eigen regee ring de schuld gegeven. Toen nu eindelijk die regeering er toe over ging de inlossing van de stilzwijgende beloften, die Frankrijk te Locarno geacht kon worden gedaan te hebben, meende men op een gunstig en spoedig resultaat te mogen rekenen. De con sternatie moest dus wel algemeen zijn, toen in plaats daarvan Briand niet alleen de Duitsche eischen terugwees en de billijkheid daarvan ont kende, mar ook tegenover Duitschlnd een toon aansloeg, die aan de eerste jaren na den oorlog.en het felste Poincarisme herinnerde en met den geest van Locarno, waar ook met den geest van Genève moeilijk te rijmen viel. Het was 'deze vooral in den mond van Briand zoo ongewone toon, die het meest verbaasde en vooral de ont goocheling bracht, die zich nu allerwegen doet voelen. Want het waren niet alleen de Duitschers, die meenden een ander antwoord van Frankrijk te mogen verwachten dan de op zoo feilen toon uitgesproken beschuldigingen eh de terugwijzing van eischen, die toch algemeen als billijk ge' voeld werden. We meenden in trouwe, dat Wie al zoo aardig op weg w ar en naar 'den blij ven den vrede en dat dé verzoening der vroegere vijan den van Puitschland en Frankrijk in de eerste plaats, die daaraan noodzakelijkerwijs vooraf moest gaan, al vrijwel beklonken was. In Locarno was die verzoening ingeluid en te Thoiry bevestigd. Eln we hadden pas het anti- oorlogsverdrag gekregen als de duidelijke beves tiging van den blijvenden vrede door alle volken. Er scheen nog nauwelijks iets te ontbreken. Het is goed dat Briand's redevoering aan 'dezen waan een einde heeft gemaakt en we den toe stand weer ten naastenbij kunnen zien, zooals hij in werkelijkheid is. Frankrijk staat nog altijd met het oude wantrouwen tegenover "Diiitschland en denkt er niet aan door ontwapening afstand te doen van de door den oorlog verworven machts positie. De Duitsche rijkskanselier moge zich op het verdrag van Versailles beroepen om de al gemeen© ontwapening te eischen, nu Duitschland zij het gedwongen, is voorgegaan en de ontrui ming van het Rijnland vragen', nu de ingetreden verzoening en 'het anti-oorlogsverdrag het on derhouden van een "bezetting in hiet land van den voornoemden buurman tot een dwaasheid maakt, de overwinnaars uit den grobten oorlog doen met beroep op de macht van hun wapenen dit beroep te niet. Want het is niet enkel Frank- rijk's gedachte, die Briand heeft uitgesproken. Op wat hij zei hebben alle gedelegeerden der Entente Staten te Genève _,,ja" geknikt. En dat geeft aan zijn redevoering juist haar groote 'be- teekenis. Het was dwaas nu illusies te maken FEUILLETON Lucie deed ,het. Marie nam het stukje papier op. „Dat blijft afgesproken," zei ze. „Ik zal u op een "Zondag komen bezoeken." Lucie wilcLe reeds antwoorden, dat Marie dan waarschijnlijk haar .verloofde, mijnheer Edmona Labrcm, bij baar 'zou aantreffen, maar het binnen komen van madame Augustine belette haar dit. Nu werd slechts over toiletten gesproken en Marie deed een tal van geheel onnoodige be- stellingen. Nadat de jonge Amerikaamsehe zich verwijderd had uit het modemagazijn, reed zij naar be bos ch van Boulogne en keerde tegen vijf uur naar huis .terug. Haar vader, wiens komst zij met koortsachtig ongeduld verwachtte, om te ver nemen tot welk resultaat dezje met Edmond La- bron was gekomen, was nog niet te huis, want de millionair, die haar naar waarheid_een slechte tijding had moeten brengen, zag zeer tegen de ontmoeting op. Wat moest hij zijn kind zeggen? j over spoedige ontwapening, en blijvende vrede. J En het is noodig dat we den werkelijken toe- 1 stand onder de oogen zien, willen we ooit in de richting van dien vrede en die ontwapening vor deringen maken. De mogendheden mogen verdra gen sluiten, die den oorlog als misdadig buiten de wet stellen, zij houden niettemin haar kruit droog en wijzen elk beroep op den eisch der ontwape ning, die reeds het verdrag van Versailles stelde, j beslist af. Is het wonder? De oude'tegenstellingen j bestaan nog en nieuwe zijn opgekomen. En de hoofdvraag die allen bezig houdt is .die naar I behoud der verworven macht. Is het deze ook uiet, die zich ten èpziohte van de ontruiming, j van het Rijnland doen gelden? Ongetwijfeld is het een vooruitgang, dat over deze ontruiming in een internationale overeenkomst onderhandeld kan worden. I Maar men stelle zich van dien vooruitgang niet te veel voor. De vraag die de kwestie be-; heerscht, is alleen deze, hoe de ontruiming kan I geschieden zonder dat Frankrijk'» machtspositie schade lijdt. Ten èinde alle schade te voorko-1 I men, eischen de Franschen tegenprestatie's, liefst in den vorm van een internationale controle over het Rijnland. Het kan moeilijk de vrees voor Duitschland's macht zijn, die hen dezen eisch doet stellen. I Briand heeft, om dit aannemelijk te maken, van Duitschland's macht om een nieuw leger en nieuw oorlogsmateriaal te vormen, hoog op gegeven. Maar hij weet ook wel dat de moderne legers niet uit den grond gestampt kunnen wor- den. Het is enkel het behoud' van Frankrijk's overwicht, waarover Frankrijk zich zorgen maakt. Het gaat om het behoud van de verkregen macht. En als met Frankrijk gaat het met allen. - De 3000 arrestaties in Spanje, vlak voordat de dictator zijn vijf-jarig jubileum vierde, dienen enkel om Primo de Rivera's macht te verzekeren. Zal liet helpen"? Juist het groot aantal arrestaties bewijst, hoe wijd het verzet al om zich heen heeft gegrepen. Tegen een dergelijk verzt kan op den duur geen dictatuur het uithouden, voor al niet wanneer, zooals in Spanje het gfeval is, dit verzet zich ook in het leger laat gelden. Het helpt niet, of Primo.de Rivera de rebelleerenden bij duizenden gevangen Iaat nemen. Maar het helpt ook niet, of Frankrijk het Rijnland bezet houdt. Dergelijke niet op natuur lijke kracht steunende, kunstmatige machtsposi ties vallen uiteen. Én het verstandigste dat Frankrijk daarom kan doen, is de felle rede voeringen van Briand te vervangen door pogin gen tot werkelijke verzoening met den sterkeren buurman. Dinsdagavond half negen veï^ladandie de Raad der gemeente Oude Niedorp ten raadhuize in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den Ed.Achtb. Heer Meijer, Burgemeester tevens Se cretaris. De Voorz. opent de vergadering niet een woord van welkom, 'waarna de 'notulen der vorige vier- I Eindelijk moest Paul Armani wel besluiten huiswaarts te keeren. Hij nam een gemaakte vroo- lijkheid aan toen hij uit zijn rijtuig sprong en liep regelrecht naar de kamer zijner dochter. Marie ijlde hem te gemoed en vloog hem om d®n hals. ,'fJe schijnt weer geheel en al beter te zijn mijn schat!" begon hij op hartelijken toon. „Geheel en al, vadertje! Na uw vertrek heb ik heerlijk geslapen, ben verkwikt ontwaakt en ben toen naar mijn modiste gereden, waar ik kostbare dingen besteld heb, dat verzeker ik u. Gelukkig bent u rijk 'genoeg, om zonder veel pruttelen, de rekening te willen betalen. Vervolgens heb ik een genotvol rijtoertje gemaakt door het bosch van Boulogne en van daar ben ik naar huis ge komen. Eln u, papaatje, brengt u mij goed nieuws of althans eenige hoop Zonder eenige aarzeling antwoordde Piaül Ar- mand: „Ja, kindlief, ik breng je hoopvolle berichten." „Hebt u Edmond gezegd, dat ik hem liefheb?" Paul Armand lachte gedwongen. „Voorzichtig kind, je draaft te veel door!" riep hij, „iets dergelijks ware immers niet in den res^l geweest. Bedenk toch.. „Nu, ik meende maar zoo. Maar u hadt todh kunnen merken, dat dat als hij om mijn hanü aanhield, ik niet weigerachtig zou blijven." „Ja, dat heb ik ook gedaan. Ik bracht het ge- gadering, welke den leden in druk zijn toege zonden, ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Verslag van den toestand eu werking dier gemeenschappelijke gasfabriek van de gemeen ten .Winkel en Nieuwe Niedorp over 1927. b. Jaarverslag 1927 van bet Centraal Archief en inlichtingenbureau voor maatschappelijk hulp betoon in Nederland. De stukken a en b worden ter visiie gelegd. c. Uittreksel uit het register vau bjeeluiten van Ged. tSaten van 'Noordholland id.d. 29 Aug. jl. no. 15 waaruit blijkt, dat de beslissing omtrent het raadsbesluit van 2 Aug. jl. no. 94 tot het onderhands opdragen van het beharden van eén gedeelte van den Oud|e Niedorperweg door dat College is verdaagd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. subsidieaanvragen voor 1929 van: Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevor dering van vakonderwijs in West-Friesland. Het Bestuur der Sohager Handeldrijvende en Industrieele Middenstands vereeniging te Schagen. De commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland. Te behandelen bij de gjemeentebegrooting. e. Verslag van den toestand der gemeente over 1927. f. Jaarverslag 1927 va!n het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland. g. Als voren Van den dienst der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering te Helder. h. Als voren Van het Prov. Electriciteitsbedjrijf van Noordholland. De stukken e, f, g en "h worden Voor heiinisJ jgeving aangenomen. i. Raming van ontvangsten en uitgaven ovei 1929 met toelichting van de gezondheidscommis sie, zetel Hoorn. B. en Wi. stellen voor de raming goed t,e keu ren. Aldus wordt besloten. J j. Schrijven van B. en W. der gemeente Arne- muiden, d.d. 5 dezer no. 454, houdende verzoek adhaesie te willen 'betuigen aan een aan Zi.E. den Minister van Onderwijs, K. en W. gericht adres nopens wijziging van art. 104 der L.Oj-wet 1920. D;e Voorz. leest het betreffende schrijven vobr, waaruit blijkt dat door de gemeente Arhemuiden eene navordering is ontvangen van 'ie gemeente Middelburg, over de jaren 19221925, ingevolge de wet op het L.O. B. en W| der gemeente Arme- muiden stellen voor ar,t. 104 in dien zin te wij zigen, dat' navordering niet meer mogelijk is, B. en W. stellen voor "het verzoek in te wil ligen. Aldus wordt besloten. h. Verzoek van T. Bakker Jr. van verkoop vain 500 vierkants Meter grond in de Bulleweid, toe- behoorende aa:n de gemcfente, aan adressant. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar genoemd college zulks niet wenschelijk acht, daar zulks aanleiding kan geven tot waardever mindering van het geheele perceel. De heer v. Zoouen acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat adressant het geheele perceel koopt, echter zal zulks afhankelijk zijn van de grootte van het geheele peroeel. De Voorz. merkt op, dat het verzoek slechts het gevraagde gedeelte betreft. Adressant behoudt het recht opnieuw een verzoek in te dienen. sprek er op, dat ik op zijn terrein in Alfortville een tweede fabriek wilde oprichten, die ik dan aan u als bruidsschat wille meegeven." „Dat was goed bedacht, vadertje," riep Marie,; „dat was slim overlegd! Ik maak u wel mijn compliment. Nu, wat zei mijnheer Edinoni daar op Edmoiii Lahron is een bescheiden jongmensch en hij wilde niet gelooven, 'dat mijn voorstel ern stig gemeend was." „Heeft hij het eindelijk aangenomen, ja of neen?" vroeg Marie, die reeds ongeduldig werd. „Hij heeft het aangenomen, natuurlijk, maar l met de reeds vermelde bescheidenheid heeft hij 1 een beding gemaakt... „Welk beding?" vroeg Marie, verbleekend. Edmond is, zooals je weet, een snuffelaar,» een uitvinder. Nu heeft hij eene beteekenisvolle nieuwigheid ontdekt, een machine geconstrueerd, die bepaald veel geld moet opbrengen. Eer hij nu aan het huwelijk wil denken, verkiest hij het resultaat zijner uitvinding af te wachten. Dat gene, wat hem zijn uitvinding oplevert, wil hij als huwelijksgift aanbrengen, 'daar hij te trotseh is, om als eeu geheel onbemiddeld man een rijk meisje te trouwen." De wijze, waarop Re millionair dit vertelde, was zoo natuurlijk, dat Marie geen oogenblik aan de waarheid zijner woorden twijfelen kon. „Dat is een edele frek van hem," zei de jonge Hierna wordt het voorstel van B. en W- met agemëene stemmen aangenomen, j Mededeelingen. B. en W. doelen den Raad mede dat: j a. Het behardenvan het verbr,eede gedeelte j van den Oude Niedorperweg door middel van een door sproeifalt gebonden steenslagwerk is opgedragen aan de N.V. „De Geruischloozie weg" te Heemstede voor 'die som van f6900, welk be drag blijft beneden de na.der door dien opzichter Wartenhorst gewijzigde kostenberekening. De Voorz. deelt mede om abuizen te voorkomen, dat iie beferooting van den opzichter in eerste instantie niet juist was door eeu klein abuis. Deze is gewijzigd, Waardoor genoemde N.V. het diehtsnabijzijud was, 'waarna de gunning plaats had. 1 De heer v. "Zoonen zag gaarne dat spoedig aan de verbetering begonnen werd. Het speet spr., dat een zoo mooie tijd reeds verloopen was." De Voorz. zegt, dat niet eerder begonnen kon worden, alvorens heit raadsbesluit goedgekeurd is door Ged. 'Staten. Evenwel zegt ZiJA alle spoed te zullen 'betrachten. b. Op 21 September a.s. in het openhaar aanbe steding zal worden gehouden van het verbreeden van 'gedeelten van den Oude Niedorperweg. c. Van de Tuinbouwvereeniging „Nieuw Le ven" te Heerhugowaard onder dagteekening van 17 Aug. j.l. bericht is ingekomen dat deze ver eeniging niet genegen is bij te dragen in de kos ten van het vernieuwen van den aanlegsteiger te Oude Niedorp, in verband waarmede B. en iWL zich van verdere bemoeiingen in dezen zul len onthouden, tenzij alsnog door belanghebben den zelve het initiatief worde genomen. De heer Kriller zegt, dat door fyatvQors'tel van B. en W;. de gemeente van een nieuwe stij- ger verstoken zal worden en acht zulks niet wenschelijk. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. in prin cipe tegen eene algeheele vernieuwing zijn op kosten der gemeente. De heer Kriller Ijan zich met het voorstel van B. en Wi. niet vereenigen. De heer V. Zoonen sluit zich bij den "vorigen spreker aa,n en !s van meening, dat dé gemeente verplicht is hare eigendommen te onderhouden. Zi.A. zegt, 'dat spr. abuis is, daar de steigeh geen gemeente,igendom is en dus alle verplicht tingen uitsluit. Eigenaar is de firma Verburg. De heer Liefhebber betreurt, dat Nieuw Leven geenè inedewerking in dezen verleent en wenscht, dat het gemeentebestuur nog eens zal aankloppen bij den voorzitter van 'den Noordermarktbond. De heer Ligthart vraagt of het niet mogelijk is ,dat de gemeente in samenwerking met Nieu we Niedorp, een nieuwe stijger bouwt. Het is toch voor de gemeenschap. De Voorz. is van öieening, dat het college van B. en W. in dezen voldoende heèft gedaan en stelt voor het bericht voor kennisgeving aan te nemen. 1 Aldus wordt besloten. Voorstel van de meerderheid van B. en W. om in verband met een ingekomen schrijven van het Historisch Genootschap „Oud West-Fries land" d.d. 22 Aug. jl ten behoeve dier vereeni-1 dame ,„ik mofet hem gelijk geven, hoewel ons ge luk daardoor ook versohoven wordt. Doch er is nog iets, wat 'hier in aanmerking komt, vader, iets waarvan ge zelfs met geen woord gierept hebt: Heeft Edmond Tnij lief?" Die vraag bracht Paul Armand zeer in verle genheid. Hij moest Verder liegen, als hij het hart van zijn kind niet wilde breken. Uitwijkend gaf Tiij dan ook tem antwoord: 1 „Wie zou u niet liefhebben?" „Dat is geen antwoord op mijn vraag. Heeft hij mij lief?" „Stel u eerst voor, dat hij u onbereikbaar waan de, dat hij meende, dat er tusschen u en hem eeu diepe kloof bestond, dat hij het derhalve nooit gewaagd had 'zijne oogen tot u op te heffen. Ik houd hem voor uiterst timide. Hij heeft mij dan ook niet eene bepaalde bekentenis gedaan, maar afgaande op zijn vroolijk, verbaasd gelaat en op den levendigen glans van zijn oogen, heeft hij u wel degelijk lief." „Is u daar wel zeker van?" vroeg Marie. „Natuurlijk! Overigens wordt zijn liefde dunkt !me, reeds bewezen door de omstandigheid, dat hij het huwelijk niet van de hand wijst. Edmond is er de man niet naar, om zich voor geheel zijn leven te ketenen aan een vrouw, die hij niet be mint, alleen omdat zij fortuin bezit." „Daarin hebt u gelijk. Maar zeg mij', vadertje, zai ik lang moeten wachten, eer de verloving doorgaat?" i

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1