Raad Heer-Hugowaard Nieuwstijdingen ONTVANGSTEN DER NED|. SPOORWEGEN. De definitieve ontvangsten der Nederlandsche Soorwegen, gedurende <de maand Mei 1928 be dragen in totaal f lJ842.86f4J69 meer dan in de maand Mei van 1927. Hiervan "komt vooi» reizi- gersvervoer alleen een greater ontvangst van 1' 1.181.948J65. Van 1 Januari tot en met de maand Mei waren de onïvangsten f 6.187.157.|28i meer dan die van de overeenkomstige maanden in 1927. Van 1 Januari tot ultimo Juli waren de totale ontvangsten f98.119.335.92, in de overeenkomst ge maanden in '27 f91.834.76-1J79 In het eerste halfjaar van 1928 waren de ontvangsten dus f 6.584.171.13 meer flan ïn dezelfde periode van 1927.' Vergadering van den Raad der gemeente Heer hugowaard op Woensdag 19 September 1928. des middags 3 uur ten raadhuize. De heer Wijnker was niet aan)w;ezig. De Voorz., de Bd.Aehtb. iheer Wi van Slooten, burgemeester, opende de vergadering met 'een woord van (welkom, waarna de notulen zonder op o faanmerking werden vastgesteld.- De Voorz. deelde nog medé" dat in het tehuis voor Ouden éan Dagen is opgenomen, de in ie vorige vergadering besproken Oomelissen, bet geen met algem. stemmen wordt goedgekeurd. Ingekomen een subsidie-aanvraag Her Harmo nie alhier. Besloten wordt dezelfde subsidie te verleeuen als het vorige jaar. Voorloopige vaststellingen der rekeningen 1927 Naar aanleiding van lie door den heer Kostelijk gestelde vraag aangaande een post voor electri- trisehe stroóiplevering gedurende de kermis, deel de de voorz. mede, .deze zaak te hebben onder zocht. Volgens de meening van B. en W. zal het be trokken bedrag moeten worjen gestort en verant woord bij het G.E.B. met inbegrip van het ar beidsloon. De heer Kostelijk brengt een woord van dank aan B. en 'W. benevens aan de commissie van Bijstand voor het tot klaarheid brengen van dezen post. Hij zou 'echter wel eens willen weten, of het den administrateur, die toch de posten nagaat, noch deu accountant, niet mogelijk is, dergelijke posten wat beter na te gaan. Immers, deze post kon eens niet alléén staan, er kunnen meerdere dergelijke posten zijn. En als wij niet kunnen vertroulwen op een scherpe controle, dan zullen wij dergelijke rekeningen niet met een gerust hart naar Ged. Staten kun nen zenden. Wij zouden ons er dan zelf voor moeten spannen en dergelijke dingen toelichten bij Ged. Staten. De Voorz. is het te dezer zake wel eens met spr. Hij wenscht er thans eenige mededeelingen aan toe te voegen, -naar aanleiding waarVan Gei. Staten, desgewenscht maatregelen zouden kun nen nemen. De heer Kostelijk vindt Ihet bezwaarlijk ie redactie dezer opmerkingen zoodanig te stellen, dat hij hiermede bevredigd is. Hij gevoelt zich ten eenenmale bezwaard een dusdanige rekening te contróleeren en goed te keureh. Wanneer der gelijke frauduleuze handelingen, als in 't vorige jaar gesignaleerd, nog kunnen plaats vinden, trots de controle van een accountant, vind 'ik het beter, deze rekening voor onderzoek in handen te stel len van 'Ged. Staten. Wethouder Kroon zou 't wenschelijk achten dat Kostelijk zeiven ging. De heer Tromp verklaart zich vóór een derge lijke opvatting. Er zou b.v. een oommissie kunnen worden ingesteld met medewerking van 'n des kundige, teneinde een en ander bij Ged. Staten toe te lichten. Wethouder Kroon zou' met het voorstel Koste lijk mee willen gaan, de rekening, vergezeld van verschillende opmerkingen te zenden aan Gel Staten. Na eenige discussie wordt besloten, de reke ning voorloopig ter goedkeuring naar Ged. Staten te zenden. Subsidieaanvraag van 11/2 cent per inwoner, van het Witte Kruis. Met algemeene stemmen aangenoomlen. De commissie voor Malariabestrijding Verzoekt 1 cent per inwoner, teneinde haar werk nog inten siever te kunnen voortzetten. 1 Met algemeene sTemmen toegestaan. De vakschool voor ""Politiepersoneel verzoekt 120.B. en W staan hier afwijzend tegenover. Conform besloten. Militaire vereeniging te Amersfoort verzoekt wederom dezelfde subsidie als 't vorig jaar. Toegestaan. De Vereeniging tot bevordering van Vakonder wijs in West-Friesland verzoekt wederom f 15 subsidie. Toegestaan. De Voorz. deelt mede, dat het vakonderwijs in deze gemeente op 2 October a.s. zal aanvan gen. D1 eraadsLeden worden uitgenoodigd alsdan gen. De raadsleden worden uitgenoodigd alsdan tegenwoordig te willen zijn. Het bestuur ver zoekt alsnog enkel ebankjes, behoorende tot den onderwijs-inventaris te doen t%rv:en voor reke ning der gemeente. Die kosten zullen pl.m. f 40 bedragen. Natuurlijk zijn er meerdere kosten als verlichting enz. Weth. Kroon is er voor hier maar oVér 'heen te stappen evenals de heer v. Langen, welke er op rekent, dat het vakonderwijs hier w.el geves tigd zal blijven. Aldus wordt besloten. In behandeling komt bet rapport der commissie tot onderzoek der begroeting 1929. De heer Tromp, rapporteur, deelt mede, dat de commissie zich met de geimieentebegrooting kan vereeuigen, hopende echter, dat sommige posten van uitgaven te ruim mogen blijken te zijn. De heer Kostelijk zo u,ten opzichte van één post een gereserveerde houding willen aannemen, n.. f 3000 voor wegenonderhoud van den polder Hugowaard. Waar nu vermoedelijk in de toekomst de polder in de termen zal vallen voor uitkeeriug uit het wegenfonds, zou de gemeente hier een af wachtende houding kunnen aannemen. De Voorz. kan zich hiermede wel vereenigen, er is echter hieromtrent nog niets met zekerheid; te zeggen. Er zou echter, mét het door den heer Kostelijk aangevoerde rekening gehouden kunnen worden. Aldus wordt de gemeentebegrooting vastge steld. Begröoting B. A. De heer Tromp rapporteert, dat de commissie adviseert tot vaststelling. Conform besloten. Begroeting G.E.Bi Eindbedrag f3457?81 met een vèrmoedelijke winst van 'f2413.81. De heer Tromp rapporteert, dat dé commissie van oordeel is, dat ue raming voor uitbreiding wellicht iets hooger had kunnen zijn en adviseert overigens tot vaststelling. De heer Quant acht het ge wenscht, in verband met de andere regeling, waartoe in de vorige ver gadering is besloten, enkele opmerkingen in dien geest aan Ged. Staten te richten. Dc voorzitter acht dit niet noodzakelijk. Om trent de resultaten der nieuwe regeling valt nog niets te zeggen, zoodat het1 moeilijk is, een raming te maken. Het volgende jaar hebben wij hiervoor gegevens. Hierna wordt de begrooting GE;.B. met algem. stemmen vastgesteld. In behandeling komt een aanvraag tot aanslui ting van zes perceelen in de Kil aan het G.E.B., benevens van een perceel van Mul. Door den voorz. worden deze aanvragen nader toegelicht onder opmerking dat de kabel van het G EB. reeds langs de Kil door de gemeente is hersteld. Door de commissie van Bijstand wordt geadviseerd tot aansluiting op kosten der gemeente Wethouder Krom zou hier geen bezwaar in zien meerdere aansluitingen in dit gedeelte zullen zeer waarschijnlijk volgen. De heer Kostelijk zou enkele voorwaarden wil len stellen en wijst op een bepaling, waarbij o.a. twee palen komen voor rekening van aanvragers, zulks in verband met andere aanvragen die reeds zijn gedaan of nog gedaan zullen worden. De voorz. geeft nog enkele inlichtingen, even eens in verband met de aanvrage Mul, welke aan sluiting verzoekt op eigen kosten. De heer Pool wenschte geen afwijkingen te ma ken en zich te houden aan de desbetreffende be malingen. De heer Tromp wijst erop, dat de aansluitingen aan de Kil voor het bedrijf zeer zeker rendabel zullen zijn, reden waarom er z.i. niets tegen is de aansluiting aan de Kil op kosten van het be drijf te doen geschieden. De heer Groenland zou er eveneens voor voelen, evenzoc. op de aanvrage-M^i! te beschikken. Door den heer Quant wordt het verzoek Mul uitvoerig jt oegeiicht, waaruit o.a. blijkt, dat de heer Mul de aansluiting door het G.E.B. wenscht te doen uitvoeren, desnoods gehèfcl op eigen kos ter., doch in verhand met een eventueele aanslui ting van de Kil wordt ook door hem een tegemoet- keming in de kosten verzocht. De voorz. brengt in stemming de aansluiting van de Kil op kosten van het bedrijf. Diit voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Pool tegen. - Hierna komt in stemming de aanvrage Mul, waar over echter nog uitvoerig gediscusseerd wordt en het voor en tegen inzake tegemoetkoming uitvoerig wordt besproken in verband met latere consequen ties. In stemming komt helt voorstel der com missie van Bijstand om1 te dezer zake de halve kos ten te nemen voor rekening van het bedrijf. Tegen stemden de heeren Kostelijk en Pool, zoodat dit voorstel is aangenomen. De voorz. brengt ter tafel een voorsltel van B. en W., om den waarnemend ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die wegens ziekte niet in staat is zijn werkzaamheden waar te nemen, en !aldus een plaatsvervanger heeft gevonden, een gra tificatie te geven als vergoeding voor de kosten. Algemeen wordt goedgevonden een vergoeding te geven van f 10 per maand gedurende de ziekte van den functionaris. De heer Tromp verzoekt het woord over de houding van den bode bij het GjEi.B. inzake de door den raad vastgestelde nieuwe regeling. Hij wenscht hier in het publiek te zeggen, dat deze houding van den bode van het GE.B. door hem jvordt gekwalificeerd als ergerlijk. Waar deze man door zijn functie beschikt over cijfers, past het hem niet, hiermede rond.te gaan bij de ingezete nen, teneinde appositie te verwekken tegen het docr ons genomen raadsbesluit. Hij acht het noodig hierover een krachtig woord van afkeuring te doen hooren en stelt voor, den bode Kwantes hierover de afkeuring van den Raad te doen weten. Algemeen wordt de houding1 van den bode te dezer zake door den Raad af gekeurd. De heer Kostelijk vindt het goed dat deze zaak door den heer Tromp naar voren is gebracht. In derdaad vindt hij het niet prettig, dat een gemeen te-ambtenaar op een dergelijke manier oppositie tracht te verwekken. Overigens laat tieze kwes tie hem volkomen koud, overtuigd als hij is, dat hier door ons steeds de gemeentebelangen worden behartigd. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten den betrokken ambtenaar over zijn optreden te onderhouden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorz. de vergadering. Uit den Omtrek - HEERHUGOWAARD. Op initiatief der fokvereeniging „Samenwer king, werd in het lokaal van den heer Rus een vergadering gehouden van belanghebbenden Wij de t b.c.-bestrijding. Als sprekers traden op de heer De Vries, Rfijksveeteeltconsulent en de heer Gevers van Stompetoren. Het resultaat dezer vergadering is geweest, dat door een achttal personen in beginsel werd be sloten tot het stichten eener vereeniging ter be strijding van de t.b.c. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Do>r Burgemeester en Wethouders van onze 'gemeente is aan de Firma J. Eecen Gz., volgens de Hinderwetvergunning verleend tot het uit breiden van haar houtzagerij", door het plaatsen vari een electro-motor. BROEK OF LANGENDIJK. In verband met de Radio-uitzenidavomd voor den Bijz. Vrijw. Landstorm op Maandag 17 Sept. l.L, was voor deze gelegenheid door de Plaatse lijke Commissie de zaal afgehuurd vau den heer J. de Boer, waar vrijen toegang was voor een. ieder. Nadat met groote aandacht geluisterd was naar dé zang en muziek en de verschillende sprekers, werd door den waarnemend voorzitter, de heer Schelhaas, overgegaan tot het behandelen van huishoudelijke zaken, de aTdeeling betreffende. Na allen een "hartelijk welkom toegeroepen hein bende en het bekend maken van de te houden, schietwedstrijden, wérd overgegaan tot de uit reiking van het vaandel, Hetwelk door de bur gerij geschonken werd aan dé hier bestaande afdeeling der Bijz. 'Vrijw. Landstorm. Met toepasselijke woorden en 'het hartelijk dank zeggen aan allen die er toe hebben mede gewerkt tot de totstandkoming van het voorstel, werd dit door den voorzitter namens de afdee ling, van de burgerij aanvaard. BE AJS. NATIONALEN TGONEELWEIL STRIJD. De voorbereidende werkzaamheden voor den an. nationalen tooneelwedstrijd krijgen haar be slag en vanaf '22 September tot en mét 6 October an. zal er aan de Conoordia-zaal gelegenheid be staan tot het aankoopen van doorloopende kaar ten (geldig voor de vijf voorstellingen) en het reserveeren van plaatsen, die eveneens voor alle avonden besproken blijven. Aangezien het Bestuur van het Kleine Tooneel niet meer dan 200 doorloopende kaarten beschik baar kan stellen, verdient het aanbeveling om met het aankoopen en reserveeren de volgende week Zaterdag spoed te maken, wil men niet teleurgesteld worden. De overige beschikbare plaatsen "blijven gere serveerd voor de bezoekers die niet in het bezit zijn van een doorloopende kaart, dus voor elke voorstelling een entree-bewijs noodig hebben. Na der wordt bekend gemaakt wanneer deze kaarten verkrijgbaar worden gesteld. De eerste wedstrijd-avond, heeft plaats op Zon dag 28 October a.s. voor welken avodü de „Too- neelvereen. H.I.TO. van Hillegom zal optreden met het nieuwe blijspel van Henri éan Wermes- kerken „He Tante uit Indië". De jury voor dezen wedstrijd zal bestaan uit: Mw. Suhdermann, oud-tooneelspeelster (Wilsons) te Amsterdam, de -WelFd. haëren J v Leer" sum, 'Notaris te Winkel en J. H. Keijzer tie N oordscharwouide. De prijzen, die door „Het Kleiné Tooneel" worden uitgeloofd zijn: le prijs zilveren lauwertak ein f 100. 2e prijs verg. zilv. medaille en f50.1— 3e prijs zilv. medaille en f 25. Voorts prijzen Voor beste Nederl. uitspraak,) samenspel, regie, tooneelaankleeding, de beste too- neelspeelster toon'eelspeler bijrollen (Heer en Da me). De volgende wedstrijd-avonden hiehben plaats op: 18 November optreden van „0-JR.MjE N.I.O'." van Anna Paulowna met „Marijke" romantisch tooneelspel in 4 bedrijven. 9 December: ,jT.A.V.|IiN.U" van Den Haag met „Generaalsvrouwtje", blijspel in 3 bedrij ven" door Henri 'tSas. 13 Januari: „H.I.N.P;U.A." van Den Haag met „De Distel", blijspel in 3 bedrijven van J. Fa- brious. 3 Februari prijsuitreiking en optreden van „Het Kleine Tooneel" met nader aan te kondigen pro gramma. Het Bestuur van „Het Kleine Tooneel" vestigt er de aandacht op, dat de «hporloöpende kaarten strikt persoonlijk zijn. (Zie voorloopige aankondiging in dit blad!. ZUID SCHAR WOU DE. Zelden is de kermis alhier onder zulk prachtig weer gevierd. Dit was als vanzelfsprekend van in vloed op het bezoek. Vooral Zondag waren er be zoekers uit wijden omtrek en ook Dinsdag had' men over belangstelling niet te klagen. De kramen en stalletjesmenschen hébben het ongetwijfeld goed gehad, beter dan op 'menig ander jaar. In de café's was het druk, zoodat ook de caféhouders een goe de kermis zullen hebben gehad. De gunstiger fi- nantieele omstandigheden voor den Langedijker tuinbouwer, zullen daaraan ontegenzeggelijk heb ben meegewerkt. De bioscoop van Schinkel trok als altijd, dank zij haar goede reputatie, welke ook nu hoog werd gehouden, veel bezoek. Alles tezamen genomen, kan dus worden vast gesteld, dat de kermis voor hen, die wat wenschten te verdienen, aan haar doel heeft beantwoord en Óc kermisgangers zelf zullen met genoegen op- deze dagen terugzien, nu deze verliepen onder zul ke gunstige omstandigheden. Rechtzaken MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 18 September. UITSPRAKEN. J. D., g©d. te Groningen, oplichting, aangehou den. A. O., Texel, verduistering, 4 maanden g.ev voorwaardelijk met 3 proefjaren. P. K., P. C Zi. en W. P., Hoorn, valsche aan gifte in een koopacte, K. en P. iéder f150 boete of 30 dagen, 'Zi. f 400 boete of 80 dagen. A. v. d. W;, Hoorn, mishandeling, f60 boete of 30 dagen met schadevergoeding ad f50, N. de F., Hoorn, art. 328bis f50 boete 20 dagen. E. H. V., Helder, gedetineerd, art 247 W-. v strafrecht, 6 maanden gev. voorw. J. J. St. Pancras, nader onderzoek. J. P. K. en Wl. v. d. L., den Haag, ve hazardspel, le vrijgesproken, 2e f75 boete of 25 dagen. NIEUWE ZAKEN. Be schrik der wegen* De vertegenwoordiger eener firma te Amster dam W. J. V., mede aldaar woonachtig, ver keerde in den avond van 7 Juli na een prettig tochtje met zijn auto min of meer oiider den in vloed van het genotene en had te Alkmaar nabij de bosschen van Nijenburg op den Heiloër straat weg het ongeluk een van daar komende fietser met name D'. Booij, in zoodanige mate aan te rij den, dat Booij een hersenschudding en eenige vleesChwonden bekwlam en bloedend en bewus teloos naar het Stedelijk Ziekenhuis werd over gebracht. Na eenige weken in deze inrichting te hebben doorgebracht, werd Booij ontslagen, doch hij leed nog altijd aan de gevolgen van'het ongeval en niet tot werken geschikt. De automobilist stond heden terecht ter zake het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De officier noemde dergelijke personen achter het stuur een gevaar voor den weg en vorderde twee maanden principale hechtenis met intrekking der rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Met zoio'n, compagnon bon je gesjochten. De wijnhandelaar van R.iel te Hoorn 'had voor ©enigen tijd 'n deelgenoot, met name Dirk de H, in zijn wijnzaak, die al heel spoedig bleek, geen gelukkige keus te zijn geweest."Hij inde verschil lende bedragen voor geleverde wijnen, die niet door hem werden verantwoord en bezorgde op deze wijze zijn compagnon bitter wteinig voor deel. De overeenkomst werd dan ook al heel gauw- ontbonden en de onbetrouwbare compagnon stond heden terecht ter zake verduistering van pl.m, f100 en hoorde f200 boete of 60 dagen tegen zich vorderen. De verdediger, mr. Thomas was niet bepaald overtuigd, dat zijn cliënt geen' straf toekwam, doch wenschte de boete belangrijk lager te zien gesteld,. Verder gesprongen dan zijn stok lang was. De geschorste rijksklerk IIA.M. de Bte N, Niedorp is een meneertje, dat veel houdt ran mooi ekleeren, lekker eten en drinken, gezellige uitstapjes, aardige meisjes en mooie boeken, wel ke wereldsche geneugten hij niet allemaal van zijn heseheiden salaris als klerk der airëcte le- lastingen kon bekostigen. Hij zocht dus een an dere bron van inkomsten en het resultaat van die methode was merkbaar uit het feit, dat hij heden terecht stond ter zake verduistering van gelden, hem door belastingplichtigen uitbetaald, Het bedrag waarvoor hij terecht stond, bedroeg slechts f7464, dodh in "werkelijkheid heeft hij ruim f1074 ingepikt en "ten eigen bate aange wend. Tegen hem werd gevorderd 3 maanden gev., terwijl zijn verdediger 'mr. Prins aandrong op een voorw. straf met streng toezicht. Een geduchte zwijntjesjager. De 18-jarige, uit zijn kracht gegroeide los- werkman, Eijs M. te Alkmaar, heeft zich in de maand Maart doen kennen als een rijwieldief vau groote capaciteit. Hij zag kans om in korten tijd twee rij Wielen, 1 belastingplaatje en een rijwiel lantaarn achterover te drukken. Het leek wel alsof hij deze zwijntjes]agerij meer als sport dan tot geldelijk voordeel beoefende, want het is niet gebleken, dat hij een van de gestolen voorwer pen ten gelde heeft gemaakt. Heden terechtstaande, werd tegen hem een voorw, gevangenisstraf voor den tijd van 3 maan den met 3 proefjaren gevorderd, een eisCh, waar mede de verdediger, mr. A. Prins Jr., betoogde zich te kunnen vereenigen. Die zon(laars jtot inkeer gekomen. Op 14 Juni vervoegden zich te Helder bij den garagehouder Blous een paar wèlbespraabte heeren, waarvan de een zich als de patroon en de atider zich als de bediende presenteerde. Ce patroon beweerde een zoon te zij'n van den garage houder ide Vries uit Scheveningen en zijn doel was eenige goede gebruikte autobanden te koopen. H<y gelukt» be® met deze smoesjes den heer B. te bewegen "Tien 4 autobanden op crédiet te verknopen. De waard© dier banden was f 60, doch de heer B. kon fluiten naar die fluiten, aangezien, zijn afnemers 'n paar gesjochten marktkooplm en speelkaarten-negocianten waren. Mozes S. en Abram van L., waarvan geen cent te halen was. Maar gelukkig is de mienseh voor verbetering vatbaar. Moos en Bram zagen het onbehoorlijke in van hun handeling en verschenen heden als boetvaardige en rouwmoedig 'belijdende zondaars voor de rechtbank. De brave Mozes had z©lfe reeds f20 per poetwisssel overgemaakt aan Blous as eerste termijn van volledige schaderestitutie. iWaar de zaken zoo stonden, was ieder vol hoop en vertrouwen, en zal egn reclasseeringsonderzoek worden ingesteld ten einde te komen tot een voorw. véroordeeling van deze oprechte bekeer lingen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4