Zaterdag 22 Septemb. 1928 MOEDER EN MARTELARES Buitengewone algemeene vergadering van den ^Noordermarktbond" op Donderdag 20 September, des namiddags drie uur in „Concordia" te Noord- scharwoude. Deze vergadering werd gehouden ter -behande ling van de nieuwe statuten voor den Bond. De voorz., de heer S. Brugman, opent met onge veer de volgende woorden: 'Mijne Heeren, Waar ik op het oogenblik gereed sta deze bui tengewone vergadering te openen, moet ik u een irifntler aangename médedeeling doen, dat onze secretaris verhinderd is deze vergadering bij te wo nen door een blessuur aan zijn oog, waarmede hij ander geneeskundige behandeling is. Ook moet mij een enkel woord van het hart, over een feit, dat zich onlangs voltrokken heeft, en voor een groot deel van den Noordermarktbond een groote slag mag heeten. Memoreerde ik in een der voorjaarsvergaderingen dat wij' ons gelukkig achtten, meer en méér de be langstelling van het Prov. Bestuur te genieten, te meer gelukkig, omdat wij ihier 3 Statenleden in onze onmiddellijke omgeving hadden, de heeren Kostelijk, Zeeman en Burger, die zeker de belangen van onze streek zouden behartigen, een van die drie heeren, de héér Burger, is ons door den dood ontrukt. Het is voor de drie afdeelingen, die in zijn ge meente gevestigd zijn, voor zijn huisgezin, burgerij en gemeente een zware slag. Allen hebben zeker min of meer den schok ge voeld, toen de droeve mare van zijn overlijden ons bereikte. Van hem kan getuigd worden dat de belangen van deze streek in zijn handen veilig waren. Zeker kan ik hier dan ook niet meer waardeering uitspreken, dan reeds op zoovele plaatsen is ge schiedt. c Ik verzoek u allen door een oogenblik diepe stil te hulde te brengen aan dezen stoeren en harden werker j ijj Hieraan werd door allen voldaan. In de verte zoo vervolgt dan de voorz. zijn etn aantal menschen aan den arbeid, aan een werk dat aanstonds ons allen ten dienste zal staan- V .nneer ik dan in herinnering breng den kor ten tijd van ons bestaan, de bezwaren die werden rargevoerd toen het ging om een bedrag van een dertigduizend gulden, en wij zien daarnaast den toestEi.'o van het oogenblik, waar wij een 80 h. 90 duizend gulden besteden voor uitbreiding van onze ve.lmg dan mogen wij toch zeker met voldoening constateeren dat het in opgaande lijn voorwaarts, gaat Ik wil u nog mededeelen, dat het bestuur heeft gemeend, deze buitengewone vergadering niet op c'ezelfde wijze te moeten houden als onze gewone Jaarvergaderingen, en hoop ik dat een ieder zal medewerken om een spoedige afhandeling van de agenda te bevorderen. Namens het bestuur heet ik u, afgevaardigden van de aangesloten afdeelingen, Mr. N.iemöller, den burgemeester van Oudkarspel en de Pers van harte welkom. Met deze woorden verklaart de voorz. de ver-' gadering voor geopend, waarna door den waarn.- secretÉkris, den heer Groen, de notulen van de vo rige vergadering wonden gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorz. doet daarna het verzoek aan de voor zitters en secretarissen van de aangesloten afdee lingen, na afloop der vergadering hun handteeke- ning te plaatsen op het formulier, ten bewijze van lidmaatschap van den „Noordermarktbond." Overgegaan wordt dan tot de behandeling van de nieuwe statuten. Art 3 wordt veranderd en moet aldus gelezen worden: „De Band is aangegaan voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden, aanvangende op den dag der stichting, zijnde 2 October 1913." Bij art. 6, regelende den duur van het lidmaat schap, zegt de heer Gaijaard, dat de uittreding wel wat al te gemakkelijk is gemaakt. De samensteller Mr. Niemöller zegt, dat het zijn bedoeling is geweest de uittreding eenigszins te be moeilijken. De wet gaat uit van het standpunt dat FEUILLETON „En Edmond gaat op reis. Ik had hem. eigen lijk niet zoo op stel en sprong moeiten wegsturen. Zijn afwezigheid kan mij verhinderen, het schep* se, dat hij 'lief heeft, in de val te lokken. Docht neen, 't is maar beter dat hij eerst uit de voeten is. Ik kan 'waarschijnlijk wiel achter zijn gehei men komen, door 'zijn vriend George Darier, die zeker van alles. Wat hem betreft, op de hoogte zal zij'n. 't Voornaamste is maar, of ik al dan niet op die Jean Soliva rekenen kan. Ik ga hem nog vandaag opzoeken." Tegen vier uur 'verscheen Edmond Labron om zijn chef te hielden, dat de machines voor Belle garde behoorlijk waren ingepakt. Paul Armand gaf hem de noodige instructies, vijfduizend frank als vergoeding voor reiskosten, henevens vijftienhonderd frank om de mannen die onder Sijn toezicht op reis gingen, vrij te houden. Hij droeg hem ten slotte op, met den voormiddagtrein van Maandag af te reizen en hem vervolgens dagelijks eenig bericht te zenden. Be chef nam afscheid va/n Edmond Labron, liet zijn rijtuig voorkomen, stapte in en beval den koetsier naar Parijs terug te rijden. Hij moest evenwel niet regelrecht naar de rue Murillo gaan, uittreding moet zijn toegelaten. Maar men kan dit too in de statuten regelen, dat uittreding niet in losbandigheid ontaardt. Over het bepalen van den duur van het lid- maatschap bestaat bij verschillende rechtbanken verschil van meening. De een meent dat het maxi- I mum bij s jaar is bereikt, een ander bij iq jaar en weer een derde bij 3 jaar. N.u is den duur van het lidmaatschap door mij bepaalt op 3, en daar mede is voorkomen, dat een vereeniging zoo maar weg zou kunnen loopen. j De heer Gaijaard meende hierop de aandacht te moeten vestigen, om zooveel mogelijk te voorkomen j dat anders sommige afdeelingen zouden kunnen uit- treden na afloop van de drie jaar eh een veiling stichten naast de bestaande veiling. Spr. zou tevens de mogelijkheid willen openen, dat van dergelijke uittredende vereenigingen scha devergoeding kon worden geheven. Er is an- ders van gebondenheid geen sprake., De heer Groen zegt dat er gelegenheid is ge- 1 weest voor het indienen van amendementen, maar dat thans de afgevaardigden geen recht hebben voorstellen tot wijziging te doen. I De heer Gaijaard zegt dat de statuten, overal zoo onder den hamer zijn doorgegaan en meent dat er j wel gelegenheid moet zijn tot het indienen van wij- i zigingsvoorstellen, daar de statuten toch voor een j aantal jaren worden vastgesteld. I De voorz. zegt dat de heer G. den indruk wil j 'vestigen dat de sattuten op de afdeelingsvergade- ringen niet ernstig zijn behandeld. Dit moe» hij ten sterkste ontkennen. Alle artikels zijn langzaam en duidelijk voorgelezen. Gewezen is op den tijd j dat amendementen konden worden ingediend, ter- wijl tevens machtiging werd verleend: voor het aan- i brengen van eventueele redactaoneele wijzigingen. I Thans kan op ingrijpende voorstellen niet wor- den ingegaan. Boor den heer Barten van „Tujinbouwbelang" wordt eveneens geprotesteerd tegen de uitlating van den heer Gaijaard. Het artikel blijft gehandhaafd. I Bij artikel 7 zegt de heer Gaijaard te meenen, dat men zoo geen statutenwijziging behoeft te houden, wanneer de artikels zoo passeeren. De voorz. antwoordt dat in deze vergadering alleen de amendementen moeten behandeld. De statuten zijn in alle afdeelingen voorgelezen en aangenomen. De heer Gaijaard. Dan kunnen we ons wel al leen tot de amendementen bepalen. D,e voorz. Ik mag van deze vergadering zeker wel de leiding behouden. Ik heb mij de behandeling lïiet anders voorgesteld, dan thans plaats heeft. Art. 10, is door de vereeniging Nieuwe Niedorp Winkel geamendeerd als volgt: in alinea 2 te la ten vervallen de woorden „tegen het besluit van het bestuur bestaat geen beroep." en daarvoor te lezen: „tegen het besluit van het bestuur be staat beroep op een scheidsgerecht." Het prae-advies van het Bondsbestuur luidt: Het Bondsbestuur acht deze aanvulling geheel overbodig. Het is de meening toeedaan, dat een bestuur, bestaande uit 25 leden, gekozen uit elke aangesloten vereeniging naar ledental, wel bevoegd geacht mag worden om- een dergelijk besluit, als bedoeld wordt, uit te -voeren. De heer Visser van Ni- N!.-W. zegt dat dit een kwestie van gevoel is en het de vraag ist of het rechtsgevoel wordt bevredigd bij een uitspraak van het bondsbestuur. Hij vindt van niet. Van een bestuur van 25 leden kan niet aangenomen wor den dat zij angstvallig een dergelijke kwestie zul len wikken en wegen, zooals een scheidsgerecht dat doet. Hij acht het 'amendement in het belang van het hoofdbestuur. Mr. Niemöller bespreekt dit amendement ook in verband met art. 17, waar het bondsbestuur ambtenaren of personeel ontslaat. N.u wil de heer Visser beroep open laten op een scheidsgerecht. Dit is echter alleen noodig bij vi*ees voor een partijdige beslissing. Maar het be stuur voert de juiste argumenten tegen het amen dement aan, door te wijzen op het aantal van 25 bestuursleden, gekozen uit alle afdeelingen, waar door er van partijdigheid geen sprake kan zijn. Ook moet het beroep tegen een beslui» van het bestuur verkeerd genoemd worden, omdat, wan neer een uitspraak van het bondsbestuur wordt vernietigd door het scheidsgerecht, een persoon, die oneerlijk of onbekwaam is, of een vereeniging die voor het lidmaatschap onwaardig is, worden gehandhaafd, terwijl het bondsbestuur toch het best den toestand overziet. Wat moet dat voor een. verhouding zijn? Het zal een hopelooze wanverhouding worden. De vergadering moet vertrouwen hebben, en zoo niet, dan moét zij* zorgen voor een ander bestuur. We behoeven geen rekening te houden met de ophouden hij de 'avenue Cliehy in de wijk der Batignolles. XV. Bij de avenue Cliehy gekomen zijnde, steeg Paul Armand uit zijn rijtuig, beval den koetsier zijn terugkomst af ke wachten en zocht te voet naar het huisnummer, dat hem door Jean Soliva was opgegeven. De woning van Soliva bestond uit een klein op zichzelf staand huisje, dat midden in een tuin stond. Aan den tuinmuur was de bel. Paul Ar mand liet de bel overgaan en eeaige minuten later vernam hij schreden op het kiezelpad achter den muur en 'werd hem de deur geopend. Jean Soliva vertoonde 'zich, pas geschoren, met een hoogen hoed üp, netjes gekleed, met een paar handschoenen aan en een parapluie bij zich. Hij scheen voornemens te Wezen een wandeling te gaan doen. Toen hij zijn bezoeker zag, riep hij verrast uit: „Ben jij 't neef? Dat treft bizonder. Vijf minuten later en je 'hadt me niet thuis ge vonden. Nu blijf ik natuurlijk. Ik wou maar een beetje wandelen, zie-je en hier of daar vóór het eten een glas dbsinth drinken. Maar nu jij hier benlt..'" Soliva drong den heef tot binnenkomen en na dat hij diens voofbeeld gevdlgd had, sloot hij die tuindeur. Terwijl dit korte gesprek plaats vond, hal Jean Soliva het gezicht van Paul Armand scherp waar* gnomen en .bevonden, dat het zeer somber stond. mogelijkheid dat een bestuur, bestaande uit' 25 leden onjuist of oneerlijk kan beslissen. De heer Visser. Wanneer een lid van het perso neel wordt ontslagen en door het scheidsgerecht in het gelijk wordt gesteld, moet het bestuur heen gaan. De voorz. Dus u meent dat een scheidsgerecht onfeilbaar is. Nadat zoo nog eenige oogenblikken is gedebat teerd, verklaart „De Eendracht" van Oudkarspiel het amendement te steunen. Na eenige onderlinge bespreking word het amen dement in stemming gebracht en verworpen met 834 tegen 616 stemmen. Tegen stemden Tuinbouwbelang, Sint Mlaarten, L.T B. Langedijk, Harenkarspel Oost, Heerhugo- waard Noord L.T.R. en LT B 't Veld Vocy stemden Nieuwe NiedorpWinkel, N. Leven, Waarland en Omstreken en De Eendracht. Waalmede art. 10 is aangenomen, terwijl ook artikel 17 met dezelfde stemmenverhouding wordt gehandhaafd. i Op art. 14, regelende de verplichting van veilen op de wijze zooals door den Bond is vastgesteld, is door de afd. N;. NiedorpWinkel een amendement ingediend, om een uitzondering te maken met de ze vereeniging met het oog- op de veiling te Winkel Door het Bondsbestuur wordt geadviseerd aap dit artikel toe te voegen de woorden „ingevolge besluit der algemeene vergadering kan in sommige gevallen ontheffing worden verleend. De heer Visser acht de toevoeging wat zwak, en zegt, dat zoo hij de verzekering krijgt, dat zijn vereeniging in de toekomst door kan gaan, zooals tot heden het geval is, hij te tevreden is. De veilingleider antwoordt, dat uitzonderingen, (zoo daar reden voor bestond, altijd zijn toegestaan. Voor de toekomst kan die verzekering niet wor den gegeven, daar de vergadering het veilen van andere producten ook verplichtend kan stellen. De heer Mr. N.iemöller is het niet met de redac tie eens van het artikel, waar de ledenvergadering de wijze van verkoop regelt en het bestuur ont heffing kan verleenen. Dit zou dan ook door de ledenvergadering moe ten geschieden. Echter zou een nieuwe alinea aan dit artikel kunnen worden toegevoegd, luidende „door bet bestuur van den bond kan aan de leden van den bond, ontheffing verleenen van den ver koop van hun producten, groenten, fruit en aard appelen, in de gevallen, zooals die in het huishou delijk reglement zijn omschreven." De voorz. zegt dan den heer Visser dat zijn ver eeniging kan doorgaan zooals tot heden is gedaan, tenzij op een algemeene vergadering een nadere beslissing wordt genomen. Amendement en prae-advies worden hierna in getrokken, terwijl in het artikel komen te verval len de woorden, „tenzij door het bestuur onthef fing wordt verleend." Op artikel 15, waarin staat, dat bij de vertegen woordiging in het hoofdbestuur alleen rekening wordt gehouden met die leden, die in het afgeloo- pen seizoenjaar voor tenminste f300 aan de vei ling hebben Omgezet, is door de afd. N. N.-W. een amendement ingediend, om de zin, bepalende, dat de omzet der leden van gewicht is, te laten vervallen. Mocht dit voorstel geen meerderheid verkrijgen dan mag ook van die leden geen terugvordering plaats hebben bij liquidatie. Het prae-advies luidt: „Het Bondsbestuur moet het hier voorgestelde ontraden en is bereid op de algemeene vergadering zijn zienswijze nader uiteen te zetten. De heer Visser vraagt waarom die bepaling erin imoet. Zoolang hij hierop geen afdoend antwoord 'heeft verkregen, zal hij hierin zien een reactionair artikel. Steeds heb ik als voorz. jaren mijn krach ten gegeven aan mijn vereeniging. Ik heb geen om zet en ben ik door deze bepaling een nul geworden- Voor den tijd van 25 jaar werd, bij de verkie zing tot raadslid gevraagd,, hoeveel geld iemand heeft, bij de" kaasfabrieken het systeem hoeveel /koeien men heeft,.terwijl bij de verkiezing in pol derbesturen het aantal bunders land meetelt. Go- de zij dank komt thans hierin eenige verandering, ten heeft een dergelijke bepaling ook hier geen waarde, daar men moet letten op den persoon. 1 De heer Ootjers (bestuur); zegt, dat wan neer ook de leden in den bond zouden meetellen voor vertegenwoordiging in het hoofdbestuur, en geen omzet hebben, dit een ongezonden toestand zou scheppen. Hun wordt echter niets tekort ge daan. Zij mogen in het bestuur zitting hebben en alles doen. Maar het gaat niet op door die leden de vertegenwoordiging in het hoofdbestuur te 'verhoogen. Daarom moesten wij een bedrag stel len en hebben dit al zoo laag mogelijk gezet. Al lee» woTdi; du» voo/ de vertegenwoordiging reke ning gehouden met die leden, die voor minsten» 300 gulden veilen. De heer Visser meent te moeten opkomen ook voor de belangen van de kleine menschen en wil dat ieder die aan de veiling levert, voor hoe een j gering bedrag ook wordt meegerekend, j De voorz. antwoordt dat niet de kracht vair den persoon maar van de vereeniging wordt uitge- j schakeld. De heer Visser zegt, dat hier naar het aantal le den door He vereeniging wordt gestemd. Bij het nemen van een besluit tellen die menschen dan niet tpee, want hun stem is hun ontnomen- Door den heer Speets van Sint Maarten word» dan gevraagd of de afdeelingen van den bet/tal- meester bericht ontvangen, hoeveel leden zij tellen De heer Kostelijk (bestuur) zegt zich levendig te kunnen indenken Hat eèm vereep.. met diiti voorstel kemt, waar men meerdere van dusdanige kleine tuinders heeft. Onze bedrijven hier echter zijn over het algemeen van dien aard, dat zelfs de kleinste bouwer nog boven een bedrag van f 300 komt. Wij wenschen deze begrenzing niet, ons- dat wij reactionair zijn, maar omdat wij baas in 'eigen huis wenschen te blijven. En wenscht de heer Visser zijn voorstel conse quent door te voeren, dan zal hij ook de verte genwoordiging naar het aantal leden moeten laten: vervallen. Ons doel is om bonafide tuinders in onS midden te houden, al spijt het mij, dat 'door deze regeling in N,. N -W. slachtoffers zullen vallen. Di' gedeelte van het amendement, wordt niet ge steund en is daardoor dus vervallen. Het tweede gedeelte van het amendement wordt ondersteund en wordt aangenomen met 1034 te gen 406 stemmen. i (Voor stemden dr vereenigingen Nieuw Leven, Sint Maarten, L.T.B. Langedijk, L.T.B. Heerhugo- waard Noord, Waarland en Omstreken, De Een dracht, N. Niedorp-Winkel. Tegen de vereeni gingen Tuinbouwbelang, Harenkarspel Oost, en I..T.B. 't Veld. Op artikel 22: „Bij niet goedkeuring der rekening en verantwoording zal het bestuur binnen een maand een nieuwe rekening en verantwoording samenstellen, waarbij met de opmerkingen, in de algemeene vergadering gemaakt, is rekening gehou den," is door N:. N--W. een amendement inge diend, om aan dit artikel toe te voegen: „Deze' tweede algemeene vergadering moet binnen 6 we ken plaats hebben." Het prae-advies van het bestuur luidlt: He» Bondsbestuur stek aan de algemeene vergadering voor: en welke aan de eerstkomende algemeene vergadering opnieuw zal worden voorgelegd ter definitieve vaststelling." Na nog eenige discussie wordt besloten hier voor hte lezen: en deze te onderwerpen aan een daartoe te benoemen commissie, samen te stellen door de algemeene vergadering. Nadat nog een bij art. 24 door den heer Visser gestelde vraag, tot zijn genoegen is beantwoordt, worden de statuten met 'de aangebrachte wijzigin gen vastgesteld. Aan het Bondsbestuur wordt machtiging ver leend tot het aanbrengen van redactioneele wij zigingen, zoo die voor de Koninklijke Goedkeu ring worden verlangd. Eveneens wordt machtiging verleend tot het. a. rgaan van een loopend« rekening bij de Bo#% "renleenbank te Oudkarspel tot een bedrag van f25000 en het sluiten van een leening bij de Boe renleenbank te Noordscharwoude eveneens tot een bedrag van f 25000. Nog wordt er op gewezen, dat eenige in de 'Bondsstatuten aangebrachte wijzigingen ook in de vereenigingsstatuten moeten worden aangebracht, omdat de desbetreffende artikelen eensluidend zijn De afdeelingen worden er op attent gemaakt, dat zij hun statuten moeten zenden aan dein se cretaris van den Bond, die deze zal doorzenden 'naar Mr. Niemöller, die voor alle vereenigingen tegelijk de Koninklijke Bewilliging zal aanvragen. 1 De heer Mr. Niemöller, die thans de vergade ring gaat verlaten ontvangt een woord van dank voor zijn aanwezigheid en voorlichting. 1 In behandeling wordt nu genomen de meer dan eens besproken sorteering van breekpeen, volgen» de bepalingen van het U.C.B Zonder eenige discussie wordt deze thans aan vaardt met 1254 stemmen voor en 196 tegen. Voor stemden de afdeelingen Nieuw Leven, Tuin bouwbelang, Sint Maarten, Harenkarspel Oost, L.T.B. Heerhugowaard Noord, Nieuwe Niedorp- Winkel, L.T.B. 't Veld, en De Eendracht. Te gen stemaen ae aiaeelingen L.T.B. Langedijk en Waarland en Omstreken. „Is er iet» friet in den haak?" vorsehte hij1. „Dat zal ik je vertellen, als wij binnen zijn." Soliva geleidde zijn voorgewenden neef door den tuin naar zijn huisje en liet hem een eenvou dig, doch behoorlijk gemeubileerd vertrek bin nen gaan. „Je ziet, neeflief, sedert ik van mijn -of laat mij liever zeggen van uw renten leef, ben ik een ordentelijk mensch geworden," lachte Soliva. „Een vrouw komt hier dagelijks den boel oprui men en ik ben eenvoudig, maar nétjes ingericht. Is 't niet zoo?" „Zeker, zeker, maar mijn komst heeft nu minder betrekking op je inboedel, en- je woning, het doel van mijn bezoek is belangrijker. Laten wij' wat praten." „Ik wou anders .langzamerhand gaan eten." „We zullen straks samen eten." „Kunnen we dan niet het nuttige mét het aangename vereenigen, en aan tafel samen pra ten?" „Neen, dat gaat niet." „Oho, we hebben derhalve geheimzinnig^ za ken te behandelen? Belangrijke dingen? Ga zit ten, neef." Zonder den zetel aan te nemen, hem door Soli va aangewezen, liet de millionair ie hand langs het voqrhoofd glijden en zeide 'daarbij: „Toen je in ^urbevoie bij mij kwam, gaf je mij de Ver zekering, dat ik je stoel» tot ie^eren dienst be reid zou vinden „Dat heb ik gezegd en gemeend. Je hebt j» den laatsten tijd als een hartelijk bloedverwant en als een nobele vent getoond; je bent mij niet I Ter tafel komt: opnieuw bespreking van het j weegstelsel. al te hard gevallen, je hebt het goed met mij gemaakt en zoodoende heb je mijn hart gestolen. Waarachtig, ik heb achting voor je! Ik zeg je nogmaals, dat je over mij beschikken kunt, waar en wanneer je maar wilt." j „Zou je alles voor mij doen Versta mij goed, alles Soliva zag zdjh neef met een vreemden-blik aan. „Dat beteekent, of .ik ieder bevel van u zou gehoorzamen, zelfs als je mij last gaf, om., om' een fabriek in brand te steken, zooals je zelf eens hebt gedaan? Beduidt het zoo iets?" „Meer dan dat Jean Soliva maakte een beweging van verras sing en mompelde: „Dromlmiels, als vuur niet ge noeg is, kan er niets anders bedoeld zijn dan.;, bloed!" i „En als dat nu zoo eens ware, wat zou je dan antwoorden?" „Dat ik aan dergelijke dingen niet gewoon ben; ik ben zacht van aard en altijd voor vrede gestemd." ,,'t Geldt hier mijn behoud, SolivaAls. je mij redt, redt je tegelijkertijd je lijfrente." „Verkeer jij dan in gevaar?" riep Soliva, ver schrikt bij het denkbeeld zijin inkomen te zullen verliezen." „Ja." „Dan ben ik tot alles bereid. Wat u bedreigt, bedreigt mij ook. Jij' zorgt, idat ik behoorlijk leven kan en 't is dus voor mij van belang, dat je veilig kunt leven. Zou die oude geschiedenis van Alfortville weder worden opgerakeld? Maar die is immers verjaard."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3