NIEUWE MOEDER EN MARTELARES Dinsdag 25 September 1928 87e Jaargang Dingdag,Dond^dag^eazateraitg Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier - per 3 maanden f i.i5 - UitgaveFirma J. H. KEIZER. Bsdactsur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Groote htteinaar plaatsruimt* De tragiek der Sansons NO 11^ INTERG. TELEPHOON 52 LtMDIJkER COURANT door J, F. d V. I. Alle eeuwen door 'heeft bij vrijwel alle volken bestaan een door de wet ingesteld ambt, hetwelk den vervuiler er van stempelde tot het meest ver afschuwde en verachte lid der menschjelijke sa menleving: het lugubere ambt van 'beul. Geen.,., man was meer gehaat en veracht tegelijk dan de beul of scherprechter, die als een paria door een ieder werd gemeden. "De geschiedenis leert ons dat lieden die hun 'leven hadden verbeurd1, dit dikwerf hebben gered door de aanvaarding van dit ambt, maar tegelijk biedt zij tal van voorbeel den, waaruit blijkt dat het noodlot ook wel man nen van goeden naam 'en stand tot de 'uitoefening van dit lugubere handwerk dreef. De Sansons die ruim anderhalve eeuw lang in Frankrijk het beroep van scherprechter uitoefenden, vormden hiervan wel een treffend voorbeeld. De manier waaróp een jong, elegant officier, man Van stand en levenskunst, geworden is tot uitvoerder van den wreeden, onmenschelijken wil eener blinde wet, is op zichzelf zoo romantisch, dat wij tegen onzen wdl geboeid Worden door een lot, waarop uiteraard geen hooger beroep openstond.. In het jaar 1662 was Charles Sanson de Long- val luitenant In het regiment van den markies de la Bossière en lag te Dieppe in garnizoen. Het was op een avond in het najaar van dat jaar dat hij, van een kort verlof naar zijn regiment tejrug' keerde en, niet ver meer van Dieppe verwijderu zijnde, het ongeluk had een bijna doodéÜjken val met zijn paard te doen. Zijn levfen dankte de jonge officier aan een man in de nabijheid van wiens woning hem het ongeluk trof. Deze toch droeg hem naar binnen, verpleegde hem en liet hem niet eerder vertrekken voor hij geheel en al Het was in die dagen zijher beterschap dat luitenant de Longval kennis maakte mét het eenigst kind van zijn redder, een jong, mooi meis je. En was het niet meèr dan natuurlijk dat de jonge officier begon met zich bijzonder tot haar aangetrokken te gevoelen en eindigde met tot over de ooren mét haar te vérlieven .Weldra sprak hij met den éaier van zijn aangebodene over een en ander, doch dit leidde tot het ver bijsterend resultaat, dat deze er voor zorgdroeg dat ide jongelieden'elkander slechts zelden meer te zien kregen. Al de wèlsprekenidheid van onzen jongen luitenant was niet bij machte zijn gast heer en redder op dit punt te 'vermurwen. Zonder ook maar eenige reden hiervoor op te geven ver klaarde deze kort en goed dat van een verbinte nis tusscTien de beide jonge menschen geen spra ke kon zijn. Zelfs weigerde de oude zonderling hardnekkig zijn naam aan 2ijn gast te noemen, iets waarom deze hem reeds herhaalde malen had verzocht. Intusschen was de jonge luitenant de gevolgen van zijn noodlottigen val geheel te hoven ge komen en brak voor hem dus het uur van schei-' den aan. Zelfs toen nog "bleef zijn gastheer vol harden in zijn weigering wat betreft zich aan zijn gast bekend te maken en Charles Sanson vertrok met het beeld van zijn aangebedene in het hart. Het behoeft dan ook uiteraard geenszins ver wondering te wekken dat Charles, nauwelijks in Dieppe aangekomen, zich haastte om bij zijn vrienden inlichtingen te vragen omtrent het gast- FEUILLETON 65) „Tusschen vijven en zessen is hij bij de ver zending van het transport en hij woont in de rue Miromeesnïl, nummer 87. „Goed. Ik zal hem iu 't oog houden. Maai nu heb ik een honger als een wolf. Gaan wij nu dineeren?" „Laat mij vooruit gaan. Ik stuur mijn koetsier naar huis, met de bondschap, dat ik niet kom eten." „En ik wacht u in het restaurant van Alex ander Cochery. Men eet daar heel goed en ik ben daar reeds een trouwe gast. Alles gebeurde volgens afspraak. Paul Armani zond zijn koetsier naar huis, dineerde met Jean Soliva en verliet hem eerst tegen elf uur. Bij het huiswaarts kesren, dacht Paul Armani, „Jean Soliva is de man, dien ik noodig heb. Met zijn hulp kom ik alle hinderpalen te boven! En Jean Soliva dacht van zijri kant: „Ik moet tot eiken prijs mijn lijfrente behouden. Maar Voor die nieuwe geschiedenis zal nee ine ge ducht over de brug moeten komen. vrije huis, waarin hij zoo liefdevol was opgeno men. Hij gaf een nauwkeurige beschrijving van zijn weldoener en diens woning, doch toen Zijn vrienden zijne groote vereerïng voor diens doch ter in 't bijzonder bemerkten, barstten zij in een waar hoongelach uit. harles Sanson de Longval, luitenant in het regiment de la Bossièré, was verliefd geworden op Üe dochter van meester Jou- anne, den beul! Nu toonde Charles Sanson echter zijn ware ka rakter en, welke ook de gevolgen van zijn daad waren, deze was een edelman geheel en al waar dig. Den volgenden morgen begaf hij zich zoo spoedig mogelijk op weg naar d© woning van meester Jouanne; vertelde .dezen dat hij zijn geheim kende 'en begreep waarom hij tegen een verbintenis was geweest van zijn dochter met hem, maar dat hij (Charles Sanson de Longval) zich niettegenstaande dit, gelukkig zou rekenen, indien hij alsnog meester Jouanne's toestemming hiertoe mocht verkrijgen. Ditmaal weigerde mees ter Jouanne deze toestemming niet, doch maakte er de voorwaarde bij, dat het jonge paar in dat geval voor goed afscheid van hem "(aen beul) zou nemen. Hiertegen echter verzette in 't bij zonder zijn dochter zich met alle macht. Lie-1 ver dan zijn aangebedene, die niet van haar vader wenschte te scheiden, op tie geven, besloot de jonge Sanson tenslotte zijn schoonvader bij zich te honden, waardoor hij tot het gezin van den beul ging behooren om, naar de eischen des tijds, diens toekomstig opvolger 'te worden. Het huwelijk kwam tot stand, doch de jonge vrouw stierf, kort nadat zij een zoon ter wereld had gebracht. En Charles werd gedwongen zijn schoonvader bij te staan in zijn gruwelijk hand werk en het weldra geheel van hem over te ne men. Niemand zag Charles Sanson daarna meer lachen. In het jaar 1685 verhuisde Charles Sanson naar Parijs. Hij nam de uitnoodiging om de provinci ale jurisdictie- -tse 'verwisselen voor dkr varr' dé hoofdstad uiteraard gaarne aan. 'Hij was oud ge worden voor zijn tijd, ieder keerde zich van hem af ,niet omdat 'men wist wat er gebeurd was, maar omdat hij' de beul was, met wien niemand zich nu eenmaal afgaf. Charles Sanson betrok het sombere huis bij dé Hallen, bekend als „woning der beulen". Het was een achthoekig gebouwop het dak stond een soort open kooi, die op een spil draaide en. waarir misdadigers geplaatst werden, die liefst op markt dagen aan het Parijsehe volk moesten worden' vertoond. Vóór het nuis was een houten kruis, waaraan bankroetiers werden vastgebonden, waarJ na de beul ben de groene muts opzette, die hen verder brandmerken moest. Weldra echter ver huisde Charles Sanson naar den Fauborg Pois- sonnière, toenmaals een Verlaten, onbebouwde buurt, Nieuw-Frankrijk geheeten. Van hieruit deed hij de 'eerste jaren zijn sombere plicht. Van alle Sansons die het ambt van scherp- fechter hebben vervuld, ja, veilig mag worden gezegd van alle beplen welk eer ooit hebben be staan, kan Charles Sanson zich erop beroemen wel het meest vreemdsoortige avontuur in zijne hoe danigheid van beul te hebben beleefd, n.l. te zijn geschaakt. Dit laatste door hem beleefde avon tuur, hetwelk wij 'iu Sanson's memoires uitvoe rig beschreven aantreffen, vormt een dusdanig bloedig slot van dit veelbewogen leven, dat het zich niet dan 'met een zékeren tegenzin doet beschrijven. .Wordt vervolgd. Uit den Omtrek SINT PANCRAS. „HET WITTE KRUIS."; Algemeene ledenvergadering van de afd. Sint Pancras der Noordholl. vereeniging „Het Witte Kruis" .op Maandag 24 September jl. ten lokale van den heer Gerritsen. Aanwezig 56 leden- 3 De voorz., de heer C. Kloosterboer opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn Voldoening over uitsprekende, dat deze vergade ring zoo goed bezocht was. De notulen werden, na een "kleine opmerking van den heer G. Booij, 'goedgekeurd. De voorz. deed mededeeling, dat in de nieuwe reglementen een drukfout voorkomt, nl. de bepa ling omtrent de functies van heit dagelijksch bestuur. Naar aanleiding hiervan ontstond een dis- schen den heer G. Booij Az. en het bestuur, wel ke voor de vergadering zeer moeilijk was te vol- 'gen. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat volgens het nieuwe reglement de functies van secretaris penningmeester vereenigd kunnen blijven. Het verslag over het afgeloopen boekjaar gaf aan een na'deelig saldo van f152.01, bij een eind bedrag van f2417.37. Door den heer W. Snel werd gerapporteerd dat boeken en bescheiden door de commissie in orde waren bevonden. Behalve de beschrijvingsbrief algem. vergade ring en eenige aanbevelingen voor candidaten hoofdbestuur, was ingekomen een verslag der Nled. Centr. Vereen, voor T.B.C-bestrijding, naar aanleiding waarvan het bestuur voorstelde f 5 sub sidie te verleenen. Op een vraag van den heer A. Stammes werd medegedeeld, dat het plan bestond tot samenstel ling van een Gedenkboek naar aanleiding der 25- jarige werkzaamheid dezer vereeniging en SLichting-Van een fonxfcr voor wetenschappelijker!- - 'VcTke de benoeming aannam arbeid ten dienste der T.B.C.-bestrijding. De heer Stammes en F. Hes verklaarden zich tegen het Bestuursvoorstel. De heer G. Booij (bestuur)!, had uit het verslag den indruk gekregen, dat hier op een breed terrein veel en goed werk is gedaan. Hij zou dit willen steunen. Meerdere leden betwijfelden het nut yan een dergelijke uitgave, waar de fondsvorming pas op de tweede plaats werd genoemd. Het voorstel Stammes, om geen bijdrage te ver leenen, werd hierop door het bestuur overgeno men en met algemeene stemmen aangenoem. De voorz. deelde nog mede, dat er animo blijkt te bestaan, tolt het volgen van een bakercursus, echter niet onder Prov. regeling. Het bestuur kreeg machtiging deze zaak verder uit te werken. De heer Hoogland. Ja, bij een schaap kun je de wol zien. De heer Booij verdedigde nader het bestuurs voorstel. Hij meende, dat er een categorie leden is, welke een minimum contributie nog met moeite- kunnen betalen. Hier geldt als overal: draagt el kanders lasten. Laat de sterke 'de zwakke steunen, dit is z.i. ook de grondgedachte van „Het Witte Kruis" en hij meent dat alle leden hier wel voor te vinden zijn. De heer Jb. de Vries vond het een moeilijke taak ieder lid naar draagkracht te taxeeren. Dit' kan leiden tot onbillijkheden. •Nadat dit punt door verschillende leden nog "uitvoerig en verschillend werd besproken, werd het bestuursvoorstel aangenomen met 32 tegen 21 stemmen en 3 blanco. Punt. 5 vermeldde een bestuursvoorstel tot toe- kerming eener gratificatie aan den bode. Met alge meene stemmen werd besloten f 10 te verleenen. Een voorstel van den heer v. Kampen, om deze uitkeering jaarlijks en blijvend te doen, werd aangehouden tot de voorjaarsvergadering. ';M Stj Thans kwam aan de orde de verkiezing van een pieuw bestuur. Waar door een misverstand op een vorige vergadering het aantal bestuursleden thans acht is geworden, stelde de voorz. voor dit terug te brengen tof zeven. Daar sommige leden het aantal wenschten te brengen op negen, werd dit in stemming gebracht! Met 43 stemmen voor en 10 tegen, werd besloten het aantalt e bepalen op zeven. Bij de nu volgende vrije stemming verwierven de heeren GroeneBerg, K. Madderom, C. Klooster boer, J. Sinjewel en J. Roos Sr. een volstrekte meerderheid. Na een tweede vrije stemming volg de herstemming tusschen de heeren A. Hoogland, J. Boskamp, G. Booij en H. Gerritsen, waarvan de twee eerst genoemden als bestuurslid en de t*wee laatsten als plaatsvervangers werden gekozen. Waar de heer Gerritsen deze functie niet wenschte te aanvaarden, werd de heer A. Schuur gekozen, Hierna volgde bespreking van den beschrijvings brief, waarbij algemeen wenschleijk werd geacht het voorstel Blokker, inzake herziening en nadere vaststelling der functie van secretaris-penning- imeester van de N..H. Vereeniging te steunen. Tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering werden benoemd de heeren J. van Kampen en C. Kloosterboer. Rondvraag. De Ed.Achtb. Heer Kroonenburg wenschte het bestuur in overweging te geven, het salaris van den magazijnmeester te herzien. Volgens diens boeken is door hem geconstateerd, dat in hef afge loopen jaar 499 maal uitgifte van materiaal is gedaan. Wij allen weten dat hier veel werk aan Hierna kwam ter tafel een J>estuursvoorstel tot I ;,crbonden is en dan acht hij f I50 belooning te vaststelling van een andere contributieregelmg, waarbij het bestuur werd gemachtigd de contri xrx. In zijn huis zocht Soliva een kleeding, die met zijne plannen strookte. Zijn reispakje uit New- York was evenwel al te in 'het oog loopend voor zijn doel. Zoo uitgedoscht, kon hij onmogelijk 's morgens om vijf, zes uur 'den spion spelen. Zijn nieuwe kledingstukken konden volstrekt niet dienen. Waar zou hij omstreeks middernacht eene passende kleeding vinden? Daar viel 't hem in, dat het Zaterdag was, dus betaaldag op de verschillende fabrieken en dat de werklieden als dan gewoon zijn, om tot laat in den nacht de verschillende herbergen te bezoeken. Daar zou hij wel iets vinden, wat hij gebruiken kon. Bin nen vijf minuten had hij zijn Amerikaansch cos- tuum aangetrokken, en met een vilten, breedge- randen hoed op het hoofd, verliet hij zijn huis. Alle koffiehuizen in de nabijheid van de bar rière waren nog open en vol menschen. Jean naderde de glazendeur van zulk een éta blissement en keek naar binnen. "Er waren daar metselaars, smeden, schilders, werklieden van al terlei ambacht aanwezig, gezamenlijk een weinig boven hun bier. Eenigen speelden kaart, anderen zongen óf schreeuwden en allen rookten. Jean wilde reeds de hand op de klink leggen, toen de deur geopend werd en een Volslagen dronken metselaarsknecht, van boven tot onder met aklk bedekt, naar buiten tuimelde. Hij was een man van o mil reeks veertig jaar. Die man 'butie te heffen volgens 5 klassen nl. vanaf f0.50 I tot f2.50. De heer A. Hoogland juichte het toe, dat dit punt thans eens in een ledenvergadering besproken wordt. Z.i. behoorde de contributie door de le- j den te worden vastgesteld en wel tot een uniform 1 bedrag, en niet tot Willekeurige bedragen door het bestuur. Dit kan leiden tot onbillijkheden, in ieder geval is de contributieverhooging van heit afgeloopen jaar, zooals deze door het bestuur is uitgevoerd, door hem gevoeld als een onbillijkheid. Daarom stelde hij voor een uniforme regeling vast tte stellen. j j De heer P. Madderom achtte het zeer goed ge zien de leden naar draagkracht te laten betalen, i en de schaapjes te scheren, naar dat ze wol hebben. i- zag Soliva met een dom lachje aam en zei: „Zeg, wou jij me soms op een litertje wijn - - trakteeren, vriendschap? Ik zie je wel vandaag Zoo'n echt pak voldoet natuuurlijk t best. voor 't eerst fan mijn leven, maar dat doet er „Ja, dat moet je zelf weten! Jij" geeft mij dus niet toe." eea goudstuk voor dat pak?" „Won jij een liter wijn van mij hebben, vriend- i „Ja." schap?" lachte Soliva op zijn beu,rt. „Nu, daar is „Mooi! Daar heb je, om te beginnen mijn aankomen aan, maar niet hier." muts. „Waar je wilt als 't maar ujt een toegelakte j Daarbij zette hij met zooveel nadruk het ge- flesch is, riep de drinkebroer. „Je ziet er uit noemde hoofdtoisel op Soliva's vilten hoed, dat als een vroolijke compeer en je schijnt duiten J een wolk van Tcalkstof omhoog steeg en "Soli va e genoeg op zak te hebben. Ik kan mijne zakken hoed hem over de oogen viel. Toen trok de omkeeren konder 'dat er iets uitvalt. Ik heb j metselaar zwaaiend zijn werkmamskiel uit en mijne rekening moeten betalen, nog een paar li* i wierp dien Soliva om de schouders, ters laten staan 'én nu is alles op. Maar dorst „Wat mijh broek betreft, daaraam zal je me zie ie dorst heb ik altijd! Laat de bekers moeten helpen," riep hij, want ik voel wel, dat in weinig voor een vereeniging welke ruim 400 leden telt. Het Bestuur zegde overweging toe. I De heer van Kampen stelde voor den bode, den heer Stammes, met het oog.op zijn gevorderden leeftijd, eervol ontslag te geven met een jaarlijks pensioen gelijk aan de thans verleende gratificatie Tin in diens plaats als bode te benoemen den ma gazijnmeester Aukes. Daar dit voorstel door meer dan de helft der aanwezige leden werd gesteund, werd het in stem ming gebracht en bij acclamatie aangenomen. De heer A. Stammes dankte de vergadering voor dit blijk van waardeering en was overtuigd, dat dit besluit door den bode zeer op prijs gesteld kou worden. Als datum van ingang werd 1 Januar ii92g vastgesteld. 1 •Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting. „Ik ben comediant, zie je, en 'nu moet' ik mor gen in Batignolles als metselaars-gezel optreden. zie je dorst heb ik altijd! vroolijk klinken!" Bij het uitgalmen van zijn lied, begon de be schonken man zoo te waggelen, dat hij zichi aan 'Soliva moest vastklemmen, ten einde niet te gen den grond te slaan. Zoo deden zij gezamenlijk ©enige schreden. „Wil jij twintig 'frank verdienen?" vroeg So liva op eens. „Hoe wat? Twintig frank? Ben jij dan een Rothschild?" „Ik wou voor twintig frank dat metselaarspak van je koopenl" De drinkebroer brak in een luid gelach los, dat telkens door gehik werd afgebroken. Wat wou jij met die lompen uithalen?" stotterde hij. niet zoo heel stevig meer ter been ben." Dit zeggend, ging hij met zijn rug tegen een pomp staan en hief het eene been op. „Ga je gang maar," lachte hij, „we zijn hier meisjes onder, mekaar en ik heb er nog een andjere, donkera broek onder." Zonder veel plichtpleging trok Soliva den metselaarsgezel zijn pantalon uit en bond daar hij nu/voor zijn doei voldoende 'had de drie klee- dingstukken tot een paJt te zamen. ,,'tZal een prachtige vertooning maken op de planken!" riep de metselaar. ,,Ik ga er ook naar toe, als ik morgenavond mijn twintig frank nog niet kwijt ben. Kom nu over de brug, vriend schap!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1