NIEUWE Kachels en Haarden Hike Breijer's Zaterdag 29 September 1928 37e Jaargang TOB NOOIT. Firma MIENT 7 R. J. [HOUWING Harmonie „Excelsior", Noordscharwoude ALLES GEPROBEERD TEL 644 ALKMAAR Filiaal: Lanoestraat 44 - Tel. 1184 MATINÉE op Zondag 30 September 1928. Revue van de Week Speciaal Corsetten-Magazijn Mient 17 Alkmaar Iel. 626 S NO 114 IRTERC. TELEPHOOH 52 LAKvEDIJkER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 UltQBVB: Firma 1.1. KEIZER. - Redacteur I. H, KEIZER. - Bureel NoorMarade. Advertentiën van 15 regels 7S oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte KOPPIG HEID! Koppigheid is een soort eigenzinnigheid, dire niet bedoelt voordeel te behalen of genoegen te smakmen; bet is de eigenzinnigheid, die geen ander doel heeft dan den eigen -wil door te zetten. Koppigheid komt uit fierheid voort of uit zwakte. De machine loopt eenmaal en de wil is te zWak om haar stil te zetten; de wil vermag niet meer „te geven en te némen". Daarom, komt koppig heid ook zoo dikwijls voor bij de vrouw, waarom een Duitsche filosoof haar een groot kind noemt, Door haar grillen èn eigenzinnigheden verschaft zij zichzelf dikwijls hulptroepen, die ae liefde van den man vermeerderen, of.._ die verstoren, zooals Vashti ondervond, die niet voor Ahas- verus wilde verschijnen, zoodat deze "Esther liet halen. De zed zelfden trék merken wij! op bij hypochondrische mannen en teringlijders, vooral bij geleerden en bejaarden. Deze trek is alge meen in onzen tijd van haasten en jachten, van verffijning en raffinement. Niet in de afstomping ligt het, dat de meeste menschen op ouderen leeftijd geien vriendschaps banden meer aanknoopen, maar in de koppigheid en wie een lijstje zou willen opmaken van de zieken, die door koppigheid en eigen genezing hadden geprobeerd beter te worden, zou een heel lange lijst krijgen van menschen, die omdat zij hun eigen „kop" volgden, het met? den docfd heb ben moeten bekoopen. Er zijn zulke koppige ezels, dat zij datgene, ■wat een ander na een flinken tik nalaat, onmid dellijk weer doen en ïie niet eerder rusten, voor dat ze bont en blauw geslagen zijn. Ze sterven liever dan dat zij toegeven! In het leven zijn veel van die ezels; zij zitten geregeld met allerlei menschen te plukharen, omdat zij de kleinste dingen, waarin zij ongelijk hebben niet willen 'toegeven. Zij zijn zichzelf en anderen tot last en eerst, wanneer zij gebroken zijn door de felste slagen en de wreedste beje geningen, zien zij te laat in, dat het beter ware geweest, wanneer zij eens een keer wat water in den wijn hadden gedaan. Dr. JOSDECOCKs f I 1 li M H Voor de lezers van dit blad geeft onze psy chologische médewerker Dr. Jos de Cock van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over ,;fe wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en 'hun Wilskracht en Ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blaid geregeld wordlen behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Vrager te B. Voo ru is het het beste, eens een tijdje verande ring te zoeken. Wat afwisseling zal uw blik verruimen en flat hebt gij hard noodig. Uw ge dachten draaien steeds in hetzelfde kleine krin getje rond en worden daardoor dol. Zakenman te N.S. Gij zijt veel te pessimistisch. Uit alles wat wat men doet, öok al ondervindt men tegenslag en mislukking, kan toen iets leeren. In ieder geval wordt het 'geduld op een bijzondere wijze geoefend, als men na ieieren tegenslag weer met nieuwen moed en nieulwe opgewektheid aan het zelfde of een anderen arbeid begint. Menschen, die overtuigd zijn, dat hun toekomst verzekerd is, laten in den regfel de beste jaren van werk- en denkkracht verloren gaan èn hebben op ouderen leeftijd geen levensverrichting, noch ervaring, noch de heerlijke 'terugblik op een arbeidzaam leven. Zij, die Vroegtijdig de zorg leerden ken nen, worden gehard én gelouterd .door den strijd), hun wil en persoonlijkheid worden er door ge sterkt en juist door den tegenslag worden zij bruikbare en nuttige menschen in de maatschap pij. Bedenk dit 'alles eens, alvorens gi] het leven wilt opnemen als een last. Wat opgewekter den ken zou als bij tooverélag glans werpen op al uw arbeid. Denk alvorens gij 's morgens aan uw werk gaat eenige oogenblikken over blijdschap en vreugde en gij zult bemerken, dat iets van ie gedachte zich in 'den loop van den dag in uw werk weerspiegelt. Wij schreven e^ eea M Nooit-hoekje getiteld „Zonlicht ra u Dat hoek je zenden wij u toe, in de hoop, dat gij het aan dachtig zult lezen en er uw voordeel mee zult doen. 1 Verzonden brieven: G. D. te NS.; Mej. S. te Zi.S.; V te Z.S.; G. K- te B Directeur P. Pranger- Aanvang half drie (o. tV) Bij ongunstig weer in de zaal van den heer J. DE BAKKER. PROGRAMMA. 1. „Rolle", Marseh J. Chaillet 2. „Neerlandia", Ouverture Em. Wesly 3. Melodieën uit „Die Lustige Witwe" Fr. Léhar 4. „Traumideale", Walzer Jul. Fuqik PAUZE 25 SEPTEMBER,. Prinsjesdag van 1928 is geweest een feest van zoinue- en zomerweelde, zcoals de vermaarde „oud ste landgenooten" zich niet zullen herinneren). Koningin, Prins en Prinses Juliana zijn op hun tocht van Padeis naar Binnenhof en terug op den 18en September j.l. inet hartelijk gejuich en ge- j fubel begroet. Van die warme Stemming, zoo dui- delijk toonend, fat die sympathie én vereering voo rOranje hij ons volk nog lang niet zijn uitga- doofd, getuigde ook de wijze, waarop het Ko- ninklijk echtpaar op Vrijdag 21 September in de hoofdstad werd Ontvangen, ter gelegenheid van het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, ditmaal in de tweede helft van Herfstmaand vallend. Over de plechtigheid der opening van 'de zitting 1928'29 in de Ha&gsche Ridderzaal valt wei- liLg bijzonders te memoreeren. De aanwezigheid i van hooge Indische gasten, Sultan van Koetei en de anderen, in de aifgeloopen week door HM.; ten Paleize ontvangen, trok de aandacht, niet het minst door den gouden pracht der OosteTsche statie-gewaden. Dat de Koningin hij het voor lezen van 'de Troonrede van een face-a-main ge bruik maakte, zal voor een deel wel zijn veroor- zaakt doordien zij met den rug naar het licht dat zuivere weerklank daarvan is. En zonder eeni zat, dat overigens in stralende, milde bundels ge discussie werd goedgekeurd. Na het her- Daar kun ie niet afblijven „Echos D'Espagne", (Suite Symphonique). Guillaume Ballay a. Une matinee d'eté a Saint Sébastieu h. Aux Arènes de Bilbao. Ouverture „Le Roi d'Yvetot" Ad. Adam Fragment uit het „Coppelia-Ballet" Leo Delibes. Marseh finale. Met de no. 5 en 6 resp. verpl en vrij no. werd te Assendelft op het Nationaal Con cours in de Eereaf dealing den len prijs be haald. nieuwen van afdeelingen en oommissiën is de Eerste Kamer tot nadere bij|eeuroeping Uiteen gegaan. De Tweede Kamer plaatste 'jhr. mr. Ch Ruys de Berenbrouck weder als numero-één óp de no minatie voor het presidium, waarna mr. Ruys door H.M. in zijn hoog en zwaar ambt van Lager- door de hooge ramen dé oude, mooie zaal instrom- de, terwijl bovendien iie zware troonhemel dat licht grootendeels maskeerde, i De Troonrede paste, wordt algemeen er kend volkomen bij de huidige politieke om standigheden, het begin van het vierSe en 'laat ste iaar deze legislatief-parlementaire periode. Van waarde mag zeker worden geacht de verkla- I huis;,.speaker is bevestigd ring der Kroon, dat met vertrouwen wordt tege- Bij de soc.democratische fractie bleken ntus- moet gezien den uitslag der besprekingen over schen gfieven te bestaan P^d™J het nieuwe Verdrag, tusschen Nederland en Bel- j beleid van den heer Ruys de Beerenbrouck, wel gië te sluiten. Dit optimistische woord komt j ke deze fractie voor het oogqnblik niet zoo zwaar overeen met den „toon", waarop de-Belgische J het wegen mn hem haardun joolde leidragl minister mr. Hijmans zich zou hebben uitgelaten '29 over den stand der bedoelde ondierhandelingen, nadat hij te Geneva onzen minister Beelaerts van Blokland ontmoet had. De Troonrede van September j.l. kondigt voorts enkele ontwerpen van beteekenis aan, w.o. dat tot regeling der fi- uancieele verhouding tusschen Rijk en Giemeeute, waarvan Minister De Geer in een persgeSprek heeft verklaard ,dat het weldra hij hef Parle ment zal worden ingediend. Ouder gewoonte werden in den avond van Prinsjesdag de owtwerpen-StaatSbudget voor '2 gepubliceerd. Voor wat zij aan „nova" bevatten, verwijs ik natuurlijk naar de bladen. Memoreer slechts, dat de Begrooting voor onderwijs, K. en W. het in het leven roepen Van verschillende leerstoelen aankondigt, o.a. een voor de theorie in de geschiedenis der muziek, te Utrecht te ves tigen. Dinsdagavond 18 dezer verscheen oo"k de 'Mil- lioenen-nota. Waarin Minister De Geer o.a ver duidelijkt het plan der Regeering om het over schot van acht millioen, waarover de bewaker onzer Schatkist kan beschikken, te besteden voor versnelde uitvoering van de Zuiderzee-werken en voor de Technische herziening vaii 'de ambte naars-salarissen. De Minister van Financiën on derstreept, dat men voor de naaste en zelfs iets verder liggende toekomst niet meer moet rekening honden met „meevallers". Dit woord van omzichtig beleid behoeft nog niet tot ongerustheid te stemmen t.o. van den toestand der Rijks-financiën. Evenmin als het feit, dat de Rijksmiddelen over Augustus j.l.' 1.7'millioen gulden minder 'hebben opgebracht dan over de achtste maand in 1927. Waar wij door voortdurend accïès der middelen „verwend zijn, is zulk decrès natuurlijk eene teleurstelling. Voor alarmistische conclusion bestaat gelukkig te onthouden, doch die nog niet zijn ruimd" en wellicht is verduidelijkt, het volgende jaar zullen worden overwogen. Wij leveren c. U een PRIMA 5 f 2.25 KOUS KNIESTUK. ENKELSTUK KUITSTUK Ook naar maat verkrijgbaar. I Maar omtrenf "de politieke constellatie der 2e Aan heide kanten van het Haagsche Binnenhof Kamer, nadat de stembus van Juli 29 zal heb- de afaeloonen week het leven ontwaakt. hen gespréken, tasten voorshands ook zeer ge- De Senaat bood ouder gewoonte Je Koningin trainde „politieke vossen een Adres van Antwoord op de Troonrede aan,, trainde „politieke vossen" in het duister. Numero twee der nominatie voor het presidium werd Dr. D. Visser, doch eerst hij tweede, vrije stemming, en terwijl de heer Schaper slechl'ts enkele stemmen minder dan de Chr. Hist, leider voor het vice-presidentschap der Kamer op zich vereenigde. Wat de oorzaak ook is van dit „ver schijnsel" schijnt niet zeer helder. De veronder stelling is o.m. geuit, dat in de anti-revolutionaire sfeer ontstemming zou zijn ontstaan over Dr. De Visser's verheerlijking va)n het goede in de IXe Olympiade. Numero-drie op de nominatie is geworden de heer Schaper. Niemand zal bij onbevangen, ob jectief beschouwen durven betwisten, dat aan de op een na grootste Kamer-fractie, i.e. ie sociaal-democratische, toch zeker wel de derde plaats op de nominatie toekomt. Terecht heeft mr. Ruys de Beerenbrouck er op 20 September j.l., bij het aanvaarden der lei ding van de Tweede Kamer op gewezen, dat in het komende zittingjaar j,hooge 'étschen zullen worden gesteld aan het zelfbedwang en de zelf beperking" van de leden. Zoo is het, Er komt nu heel wat werk aan den winkel. Den 'Sen Oct, a.s. vat het Lagerhuis afdeelings-onderzoek aan van een lange, lange reeks ontwerpen, w.o. na tuurlijk de Staatsbegrooting voor 1929. Op Dinsdag 16 October komt het Lagerhuis in openbare vergadering bijeen. ,0.a voor de afdoe ning van het wetsvoorstel betreffende de reor ganisatie van het Wetsvoorstel betreffende de reorganisatie van het Indische bestuurs-stelsel en zooveel meer. Niet voordat de kerst-klokjes gaan luiden, zal de Tweeie Kamer uiteengaan. Ik stip nog even aan, -dat de heer v. '1. Heuvel verlof is verleend voor zijne interpellatie over den toestand in tie suikerindustrie. Terwijl den communist L. de Visser geweigerd is, op voorstel van den President en met steun der Rechtsche partijen en den Vrijheidsbond-fractie, behalve dr. Bierema, zijne interpellatie over het verhinderen aan leden van den Rotfront Kammpferbund om deel te nemen aan de internationale meeting, op 26 Augustus j.l. te Amhem vanwege de Commu nistische Partij gehouden. Praeses en de meer derheid der hooge vergadering waren tfan oordeel, dat deze interpellatie zeer wel kan wlorden inge- lascht bij de Begrootingsidiscusssiën van dezen winter. Dr. Nolens vond in het geval aanleiding om te .waarschuwen tegen het al te grof indienen van interpellatie naar aanleiding van zaken, die veel beter op andere wijze kunnen besproken worden in het Parlement. 'De nieuwe 'leden der T'wieede 'Ka mer mevr. van Itadlie-Vau Embden en de heer Heukels hebben zitting genoüien. Geboren is de interpellatie-aanvrage van den heer Drop over de toenemende onveiligheid bij het mijnbedrijf. Van half October a.s. is er dus gedurende een lange reeks van weken zeer groote en hevige bedrijvigheid in ae parlementaire brouwerij. Ingekomen Is het ontwerp tot het sluiten eener Staatsleening van 42 millioen, dienend tot aflos sing van de in 19 23aangegane. Alsook het ont werp tot Wijziging van de ouderdomslwet 1919, brengend door de practijk wenschelijk gebleken verbeteringen, zooals het heet. Er was in de afgeloopen week 'dfe fameuse „tollenöorlog", begonnen te Muiden en zich gaan deweg hebbend uitgestriekt tot tal van andere tollen in den lande. De bekende Eirfgooier, de heer Floris Vos, is de voortrekker in deze. Voor de bijzonderheden der aangerichte relletjes verwijs ik naar de bladen. De zaak der zieker ver ouderde en zeer giëhate tollen werd in kort geding

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1