Algemeen Overzicht PersonaliaMr. Paul Beijmer, de senator en burgemeester van Hilvrsum is door zeeer ernstige ziekte aangetast, welke voor het leven van dezen magistraat deed vreezen. De jongste berichten ove rzijn toestand luiden bemoedigen!!. Het Katholieke Tweede Kamerlid, mr. Bomans, te Haarlem, zal zich in 1929 niet herkiesbaar stel len. De soc. democratische Tweede Kamerfractie heeft den heer Stenhuis, den gewezen voorzitter van het N.V.Yofficieel uitgestooten. Die heer Stenhuis weigert af te treden. Allerlei geruch ten over dit gevat worden verspreid. De schil der J. Hoynck van Papendrecht ontving óp zijn 70en verjaardag vele blijken -van warme veree- rïng. H. M. schonk hem het Officierskruis in de Oranje Nassau-Orde. De bekende schilderes Arine Hugeuholtz is op haar 80sten verjaardag te Laren met warmte gehuldigd. De Amsterdalmsche burgemeester De Vlugt gaat op grond van jgc- zomdheidsr effenen einde van het jaar met drie maanden verloof een reisj.e maken naar de Oost. Mr. van Hamel heeft ontslag genomen als Hoo- gen Commissaris van den Volkenhond te Dantzig en zal als zoodanig worden vervangen hoor den Italiaan Graaf Gravina.' De heer Ketelaar zal zich het volgend jaar wèl herkiesbaar stellen voor de Tweed© Kamer. Aan mr. P| J. Bijleveld is thans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als President van 'het AmSterdamsche 'Gerechts hof. Uit de doodenlijstTe Wioert is overleden mej. de Haan, ook wel genaamd en bekend als tante Kee. Pyof. dr C- P. K,o 1st, oud-hoogleeraar aan de Technische Hooge 'School pp" 76-jarigen "leef tijd, te Kijkduin. A. J Catz, wethouder te Gro ningen, zeer bekende figuur in kringen van in dustrie, spoort enz. Uit de onjgste „criminalia" teeken ik aan, dat de befaamde heer Liebermann, o.. bekend uit het strafproces van de Veemdammeï Hypotheek- banyk, te Helsingfors (Finland) is gepakt. De vraag, werd hangende, in hoeyèr uitlevering aan Nederland, waar er geen "Nederlamdsch-Finsch tractaat is, zal kunnen volgen. 17 Augustus j.l. .werd een effecten-firma te Amsterdam voor f 20.000 bestolen. De vermoe delijke schuldigen, o.a. de looper van de firma, zn ijthans gevat. In de Amsterdamsche J. J V iotta straat had een inbrpak plaats, waarbij rijke buit, o.a. eeu paarleneollier tor waarde van ff 10.000 is gegraait. Het verhaal van een wissellooper te Coevorden wie nmen f3500 Zou hebben ontrukt, bleek fic tie te zijn. De man is in bewaring gesteld. Naar aanleiding van het uitbreken der 'vier veroordeelden uit de Scheveningsche gevangenis is een bewaarder, verdacht van de ontvluch ting te hebben bevorderd, achteï slot en grendel gebracht. Te Keulen zijn eenige Nederlandsche bank employés gearresteerd, die Hollandsche Banken voor duizenden guluens zouden hebben opgelicht. Op de kermis te Hengelo bracht een feestvie rende, die ,,'bloea wilde zien", een geheel hem onbekeuden man, :die rustig in een café zat, gevaarlijke messteek toe. Men "frist den woeste ling te vatten. .Wat Jantje alcohol alzoo kan berokkenen. Uit de geweldig uitgebreide ongelukken serie enkele grepen. Allereerst zal ik met „den ronden haan'' afrekening houden. Die iu de jongste week op gruwelijke wijze spookte. Te Amsterdam had een reeks van gewelrligé brandên plaats. Feu kurkenfabriek aan de Bocht boomsloot werd door het vuur geteisterd. In de Bietlanden had een heel zware brand plaats in een opslagplaats van huishoudelijke artikelen en zoo meer. Terwijl in de Uilenburgerstraat iu pakhuizen de vlammen geweldigeschade en vernieling aan richtten. Wat de jongste euveldaden van het roode haan tje betreft, teeken ik nog aan, dat te Asselt" Swalmen (L.) eene kapitale boerenhofstede, aan graaf Wolff-Metternich behoorend, afbrandde. Te Helmond werd een "araadnagèlfabriek in de asch gelegd. Ta Sevenum een groote Hollandsche molen. Waarbij een oogst voorraad v'an 10 H.A is - vernietigd. Wordt het niet tijd mag men vragen stat de euveldaden, verwoestingen op het debet van „En kregen elkander lief!" besloot Lucie. Marie voelde geen. grond meer. „Ja," hervatte Lucie, ,,we kregen elkander lief, as twee mensehen, die alleen hun heil van het huwelijk verwachten, juffroulw: Armand! Ik heb u eens verteld niet waar, 'dat ik mijn hart had verpand? Welnu, dat was aan hem. We zijn ver loofd en dank zij de betrekking die Eldmojid ge kregen heeft, zullen we weldra het doel onzer wenschen bereikt hebben en gelukkig.." „Getrouwd zijn, niet waar?" vroeg Marie met eene stem, die al zeer veel verschilde van haar eigen stem. Edmond Labron, die van den millionair zelf wist ,dat Marie Armand hem lief had, voelde hoeveel zij lijden moest en had het innigste me delijden met haar. Wat kon hij evenwel doen? Hij beminde Lucie en niet MaryArmand. Lucie zag dat Marie zich nauwelijks op de heen kon houden, schoot op haar toe, en wilde haar naar een stoel geleiden. „Om 's Hemels wil, juffrouwi Armand, wat deert u?" riep zij, ge ziet zoo bleek! Zijt ge niet wel? Ga toch zitten!" Ditmaal was het haar trots, die Marie staande hield; zij vermande zich dapper en zei met «en gedwongen lachje: „Neen ,'t is niets; bekommer u niet om mij! Ik wilde u eens bezoeken dat is nu gebeurd vaarwel! Ik moet naar huis." den rooden haan vallend, leiden tot het treffen van maatregelen ter beteugeling? Er is uit de afgeloopen week nog "een lange lijst van branden. Een bakkerij te O®, een boer derij te Almelo. Ik verwijs naar de bladen. Het is ijselijk. Bij de thans beëindigde Limburgsche manoeu vres had plaats het ongeval der botsing tussschen een militairen motor met zijspan eh een vracht auto. Een ordonnanoe werd daarbij zeer ernstig gewond, een luitenant bekwam kwetsuur aan een enkel. In den Haag deed zioh het zeer tpagischje geval voor, dat een 18-jarige jongen bij het zien van een film uit bolsjewistische sfeer dermate door zelfmoord-tafereel werd aangègrepen, dat hij zich, thuis gekomeu, door ophanging (gelijk net filmtafereel had te aanschouwen gegeven) vpn het leven beroofde. De onbewaakte overwegen vorderden weer slaohtoffers. Zoo werd bij Laag-Soeren een 2-jarig kindje onder een trein vermorzeld. Aan Exc. v. d. Yegte ter overdenking gegeven. Aan de laan van N.OjTniië te 's Grave'nhage is een 24-jarige man onder een trein gedood. Het hoofd werd van le romp gesoheiden gevonden. Kapitein Koppen zette onder vgunstige omstan digheden zijnluchtreis naar O.-Indië voort. Den 20en dezer is een tweede vliegtuig van de Ned. Indische L. M. uit Schiphol naar Indië vertrok ken, met 197 Kg. poststukken aan boord. Aange drongen wordt op het vooral toch 'vroegtijdig afzenden der brieven enz., welke men vla ae lucht' naai- de Oost wil expeiieeren. De overdracht der Universiteits-rectoraten ge schiedde. De Leiasche rector-magnificus richtte de aandacht op het stijgend aantal studiosi, die zonder afgestudeerd te zijn, de Hoogeschool ver laten. Den 27en a.s. wordt de Nationale landstormdag gevierd, waaraan 20.000 mam van den Bijz. Vrij- wiiligen Landstorm, zullen deelnemen. 'Er zal een défilé voor H.M. de Koningin plaats hebben! Tegen de benoeming van mr. "Drooglever For" tuyn tot burgemeester van Botterdam kwam pro test uit den Baad onzer tweede koopstad, op grond idat het D. B. van Botterdam in deze niet is gehoord. Minister Kan antwoordde, dat Zi.Exc. in deze geheel is gebleven in de lijn, bij zulke benoemin gen door zijn voorgangers gevolgd, alsook dat de Botterdamsche Baad i. c. zijn "staatsrechtelijk boekje is te buiten gegaan. Namens de Begeering ontving minister Donner in Huize Voorhout te 's Graverihage, de leden van het Congres der Presbytieriaansche Alliantie, 45 millioen menschen representeerend. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is het 350- jarig bestaan van "de classis Amsterdam der Ned. Hervormde Kerk herdacht. Te Amsterdam heerscht een tropische kever- plaag, vooral Heeren- en Brouwersgracht iu le hoofdstad teisterend. "Bron ervan moet worden gezocht in een opslagplaats van boekweitdoppen in een pakhuis van koloniale waren. De Gezond heidscommissie heeft den kammp tegen de kevers aangebonden. Maar deze strijd is zwaar en zal gedurende een aardig poose lijjdzaambeid en be rusting in hef onvermijdelijke vorderen. De Hanze (door H. Henrar, Leeraar M.O. Utrecht)-, In .de-13e en 14e eeuw verlegt zich langzaam aan het zwaartepunt van Duitschland van het zuiden en westen naar het noordein en1 oosten. Er zijn verschillende oorzaken voor deze ontwik keling aan 'te wijzen, die naar mijn meening zich aldus laten samenvatten, d^t de verbindingsweg tusschen Noord- en Zuid-Europa zich wijzigt. Dat in plaats van d£n weg door de Alpen langzaam1 de zeeweg wordt gekozen. Dat het naar voren tre den van de Scandinavische landen, van Rusland <en Noord-Duitschland op een en ander grooten invloed heeft gehad, is vanzelf sprekend. Brugge (België) had het bijzonder voorrecht het groote vereenigingspunt van Romanen en Ger manen, van Italianen, Zuidfranschen en Span jaarden met Duitschers en Engelschen te worden. Nu moet men wel bedenken, dat in die 13e. en 14e eeuw het grootste deel der bevolking nog boer was en hoofdzakelijk zelf de benoodigde goede- Sren produceerde en dat de handel vooral steunde op het verlangen der landheeren, van den hooge» adel en de hooge geestelijkheid naar voorwerpen „Nu reeds, juffrouw Armand?" riep het naai stertje. „U is nog nauwelijks hier." „Ik moet naar huis!" besliste Mary. Zicih tot Eidmond Labron wendend, voegde zij er bij: „Me juffrouw Lucie had. mij eene verrassing beloofd en die verrassing was inderdaad groot, grooter dan zij zelve vermoeden kon! Ook mijn vader zal zich zeer verwonderen, als hij hoort..." Edmond was op de pijnbank. Lucie begreep de plotselinge verandering bij Marie niet en Marie keerde, bij .ie deur geko men, zich nogmaals 'om, zeggend: „Ge denkt dus spoedig te trouwen?" „Ik heb aan mijnheer uw vader omtrent die aangelegenheid alles .gezegd wat er te zeggen viel, juffrouw Armand! antwoordde Edmond, voor wien het duidelijk was, dat men tegenover •Marie Armand niet geheel met open kaart had gespeeld. „Hoe? Hebt ge mijn vader uwe plannen meege deeld „Zeker, mejuffrouw! Eergisteren." „Zoo Nu, 't is goed. Ik wensch u beiden eene lange en gelukkige toekomst." Hierop van toon veranderend. „Ge blijft 'toch voor mij werken, Lucie! Houd u stipt aan uw woonl. Vaatfwel!" „U schijnt werkelijk niet in orde te zijn, juf frouw Armand! Mag ik u niet even naar uw rij tuig geleiden?" „Neen, neen." eener hoogere industrie, naar fijne weefsels, sie raden, enz., dus een geheél "ander karakter droeg dan in den tegenwoordigen tijd met haar ver door gevoerde maatschappelijke arbeidsverdeeling. De in de 12e eeuw geboren Duitsche zeehandel ontspande de nieuwVferworven Oostzee en te vens de noordzee, en ontwikkelde zich daar zoo danig, dat hij in de 15e eeuw zelfs gelijken tred hield metd ie der Italianen in de Middellanidsche Zee. De -gevaren, verbonden aan de zeevaart, wa ren in de middeleeuwen talrijk. Kleine schepen, slecht tegen storm bestand. Gemis van kaarten, in strumenten, lichtbakens en lichttorens. Zeeroor verij, enz. En de handel "had bovendien nog te ma ken met zoovele rechten der heeren, zooals strand recht en bij rivieren oeverrecht, en mateloos vele en hooge tolrechten en marktrechten. Het was dan ook geen Wonder, dat de kooplieden zich reeds vroeg aaneensloten ten einde beter hun rechten te kunnen doen gelden. Hunne bewapende schepen lieten ze meestal dan gezamenlijk zee kiezen. - Uit deze vereenigingen van kooplieden ontston den verbonden van koopsteden, die toch vaak niets anders waren, dan door muren tegen invallen van roovers beschermde stapelplaatsen van goederen der kooplieden. f De vereeniging van Duitsche kooplieden, uit verschillende steden afkomstig, werd in Londen het eerst als Hanze aangeduid (1282)/. Om nu de macht van den bond, die natuurlijk vooral steunde op geld, al eens dadelijk te demonstreeren, zij opge- hierkt, dat Lübeck, dat in 1241 een handelsband met Hamburg had gesloten, in 1283 een nauwe verbintenis aanging met Wismar, Rostock, Sitral- sund en Greisswald ten einde koning Erik III van Noorwegen te bestrijden en dat ze dezen in 1285 bij het .verdrag van Kalmar noodzaakten tolt! afstand van een handelsstation te Bergen en be langrijke rechten van vissch^rij in de Noorsche wateren wisten te verwerven.- v Kort daarop lezen we van een station der Han ze te Novgorod in Rusland en in Wisby op Got land, welke laatste plaats zich zeer sterk ontwik kelde en na Lübeck de grootste Hanzestad werd, totdat in 1361 koning Waldemar IV van penemar ken haar leegplunderde. In 1300 waren reeds de meeste kuststeden der Oost- en Duitsche Noordzee aangesloten, maar ook vele steden aan den Rijn en in het Duitsche binnenland (Breslau, Krakau)'. Van Londen tot Reval wapperde de Hanzevlag. De Hanze Werd meester van 'de vischvangst, de nijverheid en den mijnbouw, zoowel in Neder-Duitschland als in. Scandinavië en Denemarken en was toen zonder twijfel een der groptste machten van het Noorden Lübeck, reeds eerder genoemd, had de opperste leiding. Hier werd het archief bewaard en hadden de algemeene vergaderingen, de z.g.n. Hanzedagen plaats. t Van haar buitenlandsche verbindingen was geen zoo belangrijk als Brugge, doch ook Londen toet haar Steelyard, de daar reeds in 1250 ge bouwde. markthal, was van groot belang, doordat Londen het brandpunt van den handel in Groot- Brittannië* werd. In Scandinavië, Deneniarken en Rusland verwierf het Hanzeverbond door dwang uitgebreide handelsvoorrechten. De zwakke regee- ringer. hadden geen voldoend^ kracht zich ook maar eenigszins te kunnen doen gelden. Haar grootste macht bereikte de Hanze tus schen 1350 en 1450, waarna het verval komt. Ovèr de oorzaken van dat verval, dat weer verhand houdt met nieuwe ontwikkelingstendensen der maatschappij, vertel ik u eens een volgende maal. Uit den Omtrek DE 8-OCTOB E Ri-FE ESTE N TE ALKMAAR. Dank zij de krachtige pogingen van het Bestuur der 8-Octobervereeniging, beioven de feesten dit jaar van buitengewonen omvang te worden. Het Bestuur is erin geslaagd een uitgebreid pro gramma met vele aantrekkelijkheden samen te stellen. Speciaal vestigen wij de aandacht op den her kenningswedstrijd, iets geheel nieujws voor Alkmaar. Door een vijftiental dames en heeren te paard zul len personen uit de geschiedenis worden voorge steld. Het publiek moet de juistheid der voorge stelde personen raden en de namen op hiervoor bestemde biljetten invullen. Zeer fraaié'prijzen zijn hieraan verbonden. t Verder vermeld het programma een groote alle- „Maar.. „Ik -wil het niet, dat moet u genoeg zijn. 'Blijf gij bij mijnheer Edmond. Morgen verlaat hij Pa rijs en gij moogt hem derhalve niet 'één oogenblik van uw gezelschap berooven!.. Denkt u mijn vader nog te zien voor uw vertrek, mijnheer Labron?" „Neen, mejuffrouw." „Hebt ge 'hem ook niets te laten zeggen, niets van hem te verlangen?" „Neen, niets, mejuffrouw. Ik heb mijne instruc- tiën en zal die zoo getrouw mogelijk opvolgen." „Dan wensch ik u een gelukkige reis, mijn heer Labron! Tot wederziens, Lucie!" De dochter van den millionair verwijdende zich haastig, terwijl haar geheele gedrag voor het lieve naaistertje een onoplosbaar raadsel was. "Wat Edmond Labron betreft, hij gevoelde een onuitsprekelijk medelijden met het arme meisje, dat om zijnentwille zooveel te verduren had. „Wat moet dat nu beteekenen?" vroeg Lucie, toen Marie verdwenen was. Waarom verander de idie juffrouw Armand, toen zij1 ons hier te zamen zag, als een blad van een boom Waarom is zij, die anders de zachtheid en welwillendheid) zeve tegenover mij was, plotseling zoo koud en zoo hard geworden? Waarom eindelijk is zij, die toch zeker diet van plan zal zijn geweest hier een staand 'bezoek af te leggen, nauwelijks twee of drie minuten hier geweest, tertwijl zij gorische optocht waarbij door de omliggende ge-, meenten hulde wordt gébracht aan de stad Alk maar. De dag wordt ingezet met een reveille, ge. volgd door een bloemencorso, waarvoor een gróót aantal deelnemers zich heeft reeds aangemeld. Hierna vinden de plechtigheden bij het Victoria- beeld plaats. Verschillende muziekkorpsen verleenen deij geheelen dag hunne medewerking, o.m. het Am sterdamsche studentencorps, genaamd „De Dietse Blazers.' De versiering der stad zal niets te wensch en over laten, daar een groot aantal buurtcommissiés voor dit doel zijn samengesteld. Ook 't avondprogramma is vermeldenswaardig Het centrum der stad wordt schitterend geï Hu- mineerd en als bijzonderheid vermelden wij de ver lichting van den waagtoren, hetgeen eein ïantasti- schen aanblik zal opleveren. In verschillende zalen worden cabaretvoorstel lingen gegeven, terwijl voor de muziekliefhebbers een orgelconcert in de Groote Kerk wordt gege ven. Op de verschillende pleinen der stad worden muziekuitvoeringen gehouden. Alkmaar zal zeer zeker op een druk. bezoek kunnen rekenen em zullen velen van dichtbij en verre zich een reisje op 8 October naar Alk maar getroosten. De medewerking van dé buitenge meenten. Voor het eerst dit jaar is door het bestuur van de Ontzetvereeniging besloten, ook de omliggende gemeenten uit te noodigen tot medewerking bij den allegdrischen optocht. Mocht het bestuur van vele gemeenten reeds de officieele toezegging tot medewerking verkrijgen in de Donderdagavond gehouden vergadering van de V.V.V.V.V. te Oudkarspel werd besloten ook deze gemeente te vertegenwoordigen. Nadat een plan was ontworpen, na bespreking van de vraag „hoe," werd tevens vastgesteld dat deze gemeente met 2 wagens zal uitkamen. Over jjp ontworpen plannen bewaren wij na tuurlijk het stilzwijgen, maar het belooft werkelijk iets moois te zullen worden. 1 SINT PANCRAS. J 1 De Malariafilm van „Het Witte Kruis" zal al hier worden vertoond tusschen ïo en 15 Dec. I aanstaande. Zoo mogelijk wordt hieraan verbonden de vertponing van de Witte Kruisfilm, waarin ook is opgenomen het werk der afd. St. Pancras. SINT PANCRAS. Donderdag 27 Sept. jl. opende Mej. N.. Zeegers haaf nieuw ingerichte salon voorjhet kappen, uit sluitend voor dames' en kinderen, waaraan reeds geruimen tijd te dezer plaatse behoefte bleek te -bestaan, gezien de vele personen, die door haar aan huis werden bediend. Deze salon is keurig en naar de eischen des tijds ingericht, zelfs een geijser, en speciale inrich ting voor -haarwassching ontbreekt niet. Dat dit initiatief op prijs wordt, gesteld, bleek vooral op den openingsdag uit de vele bloemstukken, en an dere bewijzen van belangstelling. Plaatselijk Nieuws ji yj OUDKARSPEL. Dienstplicht. De dienstplichtigen C. BieCboer en W. Bies- boer, zijn door den -burgemeester opgeroepen oro op 1 October aanstaande in werkelijken dienst te komen. ZUIDSCHARWOUDE- We vernemen, dat de drie korpskolvers van „Op, Maat" een onderlingen wedstrijd iu het kolven zul len houden, waarvoor de burgemeester een bedrag beschikbaar heeft gesteld. j ZUIDSCHARWOUDE. De damclub, die sedert eenige jaren geen teeke- 'nen van leven heeft gegeven, zal de volgende week haar bijeenkomsten weer gaan houden. We ver nemen tevens, dat ook het schaakspel op die avon den zal worden beoefend. ZUIDSCHARWOUDEt Ds. J. J. van Meurs, laatstelijk predikant al hier, thans te Amsterdam', heeft een beroep ont vangen bij de Ned. Herv. gemeente Hekelingen. .V-W, LANGEDIJK. „VOLKSONDERWIJS." Vergadering van de afd. Langedijk van „Volks onderwijs, gisteravond acht uur, ten lokale van den heer Kramer te Zuidscharwoude. met een toornig gezicht en met haar oogen vol tranen de deur uitging?" „Ik zou 't niet kunnen verklaren, lieve Lucie," antwoordde de jonge man, die geen twij fel of verwarring in het hart van zijn verloofde wilde brengen door 'haar med^dejeling te doen van de schitterende vooruitzichten, welke hem door vader en dochter geopend waren géworden. „Juffrouw Armand, is, zooals ge weet, lijdend) en het voortdurend 'ziek zijn, veroorzaakt hij zoo menigeen buien van neerslachtigheid, ja van on- billijken toorn. Het trappenklimmen zal misschien ook hebben bijgedragen tot "het minder - aange name humeur. Ik weet haar grilligheid althans nine top eee andere -«Wijze te verklaren. Doch we moeten ons hier niet gaan opwinden ovër d* ongelukkige nukken van een kind, dat blijkbaar aan zenuwziekte lijdt. 'We kunnen haar bekla gen, maar zij moet niet bet middelpunt onzer ge dachten worden. Laten wij onzen prettigen Zon dag niet door 'dit voorvai gaan bederven. Ik zou het veel aardiger "vindon, om thet' u te gaan- wandelen. Tusschen vijf fen zes uur, als moei*31, Mina komt, kunnen 'wij al lang weder thuis zijn. Dan zorgt mijn aanstaand vrouwtje voor'een goed diner en wij 'blijven vroolijk bij elkander. Maak nu gauw wat toilet, mijn schat!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4