Zaterdag 29 Septemb. 1928 Raad Noordscharwoude. Raad Zuidscharwoude. Vrouwenhanden De raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te acht uur, ten gemeentehui ie, onder voorzitter schap van den Edel Acht'b. 'deer A. J. Wijnveldt Aanwezig de heeren Jb. Froon, Jb. de Boer, P. Kostelijk, P. Groen, B. P mmcr en H. Bakker t Afwezig wegens ziekte le heer C. Paarlberg, wethouder. De voorzitter opent de vergad-.ring met wel kom en moet tot zijn leedwezen mededeelen,-dat wethouder Paarlberg wegens ziekte de vergadering niet kan bijwonen. - Hierna worden de notulen van de vorige verga- lering ongewijzigd vastgesteld. Door het lot wordt aangewezen, dat de heer Kostelijk in deze vergadering het eerst zal stemmen De voorzitter doet de navolgende mededeelin- gen: van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvan gen: a. het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f2800 ten behoeve van de ge meenschappelijke gasfabriek, b. het raadsbesluit tot verhaal van bijdragen voor inkoop van pensioen, c. de gemeenterekening over het dienstjaar 1926. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag van het Prov. Waterleidingbe drijf in Noordholland over 1927. b. proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 6 Sept. 1928. c. Jaarverslag van de vereeniging van het vakonderwijs in Westfriesland over 1927, vergezeld van het verzoek om ook voor 1929 voor een gedelijke bijdrage in aanmerking te mogen komen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de gevraagde bijdrage voor 1929 wederom zal worden verleend. d. Adres van het r.k. schoolbestuur in Noord- scharwoude, houdende verzoek om subsidie, terl behoeve van zijn bewaar- en fröbelschool aldaar. De voorz. merkt op dat (op een vroeger adres van het schoolbestuur afwijzend is beschikt. Het zelfde standpunt wordt ook nu nog door B. en W. Ingenomen. Zij stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. De heer Groen zegt, verwacht te hebben dat B. en W. nu met een ander voorstel zouden zijn gekomen dan het vorige jaar. Nu dit niet zoo is, drukt hij zijn leedwezen daarover uit. Hij vindt bewaarschoolonderwijs heel nuttig. De kinderen zijn van de straat. Steunverleening is daarom wel wenschelijk. De heer Kostelijk is altijd een tegenstander ge weest van bewaarschoolonderwijs. Bewaarscholen zijn goed voor groote plaatsen, zegt hij, en voor kleine gemeenten overbodig. De voorzitter deelt mede, dat het standpunt van B. en W. bekend is. Zij meenen', dat steunver leening niet gewenscht is. De school is gevestigd te Noordscharwoude, waardoor de kinderen die de school willen bezoeken een heel eind moeten loopen, alvorens ze er zijn, waardoor zij aan aller lei gevaren zijn blootgesteld, die de drukke ver keersweg biedt. Als een dergelijke school hier ge vestigd was, zouden zij wellicht met een ander voorstel komen. De heer Groen zegt, hetgeen de voorz. zegt over den langen afstand, die de kinderen hebben te loo pen, te onderschrijven, doch hij vindt het andere argument van Burgemeester en Wethouders niet erg krachtig. De kinderen zijn in de school goed bewaard. Juist omdat ze in de school zijn, zijn ze van de straat af en waar de voorzitter juist den verkeersweg gevaarlijk vindt, had hij een ander standpunt verwacht. Daar de heer Groen stemming verlangt, brengt de voorzitter het afwijzend advies van B. en W. in stemming, hetwelk met de stemmen van de heeren Groen en Bommer tegen, wordt aangenomen. e. Adres van het Historisch genootschap oud- Westfnesland, houdende het verzoek om subsidie. Hoewel B. en W. het nut van deze instelling niet miskennen, meenen zij toch niet met een voor stel tot subsidieverlening te moeten komen. Het verkenen van subsidies moet geen gewoonte wor den. We moeten niet te lichtvaardig met subsidies omgaan. De heer Bakker kan zich met dit advies met vereenigen. Een kleine subsidie acht hij wel ge wenscht. Hij meent ook wel, dat er niet teveel sub sidies verleend moeten worden, maar de historie van Westfriesland is wel zooveel waard, dat zij bewaard dient te worden. Hij zou fio willen verkenen- De voorz. meent, dat de tijd om subsidie te ver kenen niet is gekomen. De heer Bakker zegt, dat wanneer we in een museum komen, we steeds dankbaar zijn voor e geen onze voorouders hebben nagelaten. Laten m) dan zorgen dat onze nakomelingen, ons op beurt weer dankbaar kunnen zijn voor hetgeen wij hun hebben nagelaten. 1 De voorz. zegt, dat wanneer de vereeniging een gebouw zou willen restaureeren, zij zich toen altijd tot het rijk kan wenden. Er zijn tal van andere nuttige instellingen, <he ook subsidie best kunnen gebruiken. Deze vereeniging zouden we als iets, luxueus kunnen beschouwen. De heer de Boer informeert of het rijk ook nog subsidie verleent. De voorzitter zegt, dat de vereeniging zich kan ewnden tot de algemeene vereeniging in Nederland en die op haar beurt weer tot het rijk. De heer Bakker stelt voor f 10 te verkenen. Dit voorstel wordt echter niet ondersteund, zoodat het geen punt van beraadslagingen kan uitmaken. Het verzoek wordt afgewezen, f. Adres van de R.K. Militairenvereeniging te Amersfoort, houdende het verzoek om over 1929 een subsidie te ontvangen van f15. De vooriztter zegt dat B. en W. zeer sympa thiek slaan tegenover deze vereeniging. Er wordt voor gezorgd, dat onze jongens daar, als zij geen dienst hebben een aangename en nuttige ontspan ning wordt geboden. Niettegenstaande dit meenen B. en W toe hniet met een voorstel om subsidie te verkenen, te moeten komen, omdat er dan een precedent wordt geschept. In tal van garnizoens plaatsen zijn militaire tehuizen. Vragen deze dan subsidie zullen we ze moeten verkenen en dan krijgen we geen einde. De heer Kostelijk kan zich met het advies van B. en W. vereenigen. We krijgen als we dit verzoek inwilligen, geen einde aan al de subsidieaanvragen. De heer Groen onderschrijft ook hetgeen de voorz. heeft gezegd. Wanneer we voortaan zoo min mogelijk subsidies gaan verkenen, zal hij zich tegen het voorstel van B. en W. niet verzetten. Dc heer Bakker is het wel eens met B. en W., doch acht precedent scheppen geen bezwaar. Als we deze subsidieaanvrage inwilligen, krijgen de an dere plaatsen daar toch ook van, want die vereeni ging heeft onderafdeelingen in alk garnizoens plaatsen. De voorz. zegt, dat het "hier echter alken be treft de garnizoensplaats Amersfoort. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna af wijzend op het verzoek beschikt. g. Verzoek van Mej. de Wed. J. Slooves, in zake uitkeering van toeslag op haar pensioen. De voorz. zegt, dat aan haar echtgenoot, die gepensionneerd schoolschoonmaker was, steeds 'n 'ttoeslag op zijn pensioen is uitgekeerd van 40 pCt. Nu is de heer Slooves op 23 April jl. over leden en nu hebben B. en W. den toeslag uitge keerd tot 1 Juli 1928. De wed. vraagt nu om voor de volgende zes maanden dien toeslag ook te mogen ontvangen .Tevens verzoekt zij om een toeslag voor de volgende jaren. B. en W. meenen dat er alles voor te zeggen is, om dit verzoek in te willigen. De vrouw heeft evenals haar man steeds meegewerkt aan het schoonmaken van de school Pe jaarwedde is steeds heel laag geweest, nl. 160 gulden, terwijl de tegenwoordige titularis f450 ont vangt. Op gronden van billijkheid stellen B. en W. dus voor het verzoek in te willigen. De heer Bakker kan zich met dit voorstel heel best vereenigen. Besloten wordt den toeslag van 40 pCt. optet pensioen van J. Slooves uit te kee- ren aan zijn weduwe, en bovendien voor de vol gende jaren een toeslag op haar weduwenpensioen van 40 pCt. Adres van den gemeenteraad van Arnemuiden, houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan een door dien raad aan den Min. van Onderwijs enz. gericht adres, inzake toepassing van art. 104 der Lager Onderwijswet. De voorz. stelt namens B. en W. voor geen ad haesie te betuigen, daa rdit meer ligt op den weg van de vereeniging- van Nederlandsche gemeenten. Als de gemeenteraad van Arnemuiden iets wil bereiken moet hij zich wenden tot deze vereenig. Deze gedragslijn is steeds gevolgd bij dergelijke aanvragen om adhaesiebetuiging. 1 Besloten wordt geen adhaesie te betuigen. Nadat de agenda is opgemaakt, zegt de voorz. is bij hem nog ingekomen een verzoek van de tuin bouw vereeniging ,,De Eendracht," houdende het verzoek om een verwarmd en verlicht schoollokaal peschikbaar te stellen voor den in de komende wintermaanden te geven tuinbouwcursus ein tuin- bouwboekhoudcursus. B.. en W. zouden dit adres eerst om advies willen stellen in handen van het hoofd der school. Zij stellen dan ook voor in deze vergadering nog geen besluit te nemen. Aldus wordt besloten. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor '29, idem van de begrooting voor het gasbedrijf voor 29 idem van de begrooting van het elektriciteitsbedrijf voor 1929 en idem van de begrooting voor het Bur gerlijk Armbestuur voor 1929. Deze begrootingen zullen ter visie worden ge legd en behandeld worden in de vergadering van 16 October aanstaande Zooals i.n een der vorige vergaderingen is besloten, zal in die vergadering gelegenheid worden gegeven bezwaren tegen de een o f andere post of posten in te brengen, op dat niet de gehetele begrooting behoeft te worden voorgelezen. In verband hiermede zal de begroo ting vier dagen ter inzage worden gelegd voor de raadsleden. Hierop volgen de voorstellen van Burgemeester en Wethouders, betreffende 1. intrekking van het raadsbesluit tot wijziging van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, vastgesteld in de vergadering van 27 Juli jl. De voorz. deelt mede, dat Ged. Staten in over weging geven dit besluit in te trekken en opnieuw vast te stellen als de verwerkingsinrichting van de Nederlandsche thermochemische fabrieken haar be slag heeft gekregen. B. en W. stellen daarom voor de verordening in te trekken. Aldus wordt besloten. 2. Onderhandschen verhuur van een gemeente- woning aan H. Roos. De woning, staande aan den ambachtsdijk, wordt onderhandsch' verhuurd aan H. Roos voor fi.50 per week. Benoeming personeel vervolgonderwijs, cursus 1928-1929- Voorloopig hebben zich voor dit onderwijs 12 leerlingen aangemeld. Dit getal is wel laag maar men moet in aanmerking nemen, dat met 1 April slechts weinig leerlingen van school zijn gegaan, want er gingen er zeven naar de U.L.O.school en 4 volgen thans het zevende leerjaar. Er komen er wellicht nog een paar bij. De heer Groen vindt het jammer dat er zich niet meer hebben opgegeven. Tot hoofd van den cursus en tevens onderwij zer wordt benoemd de heer C. J. de Wijn en tot ■Onderwijzeres mej. E. G. Bossen. Rondvraag. De heer De Boer vraagt naar de verlichtings- j draad, waarover hij in de vorige vergadering heeft 1 gesproken. De voorz. zegt, den directeur der lichtbedrij- j .ven te hebben opgebeld hierover, doch deze deel- •de hem mede, dat de draad niet het minste gevaar yoor het verkeer oplevert. Daa rniemand meer het woord verlangt sluit de voorzitteer de vergadering. De Voorz. deelt mede, oat de herstelling reeds heeft plaats gehad en de kosten hiervan reeas door Schinkel zijn betaald. Voorts deelt Z.A. mede, lat destijds de vergun ning is verleend op die voorwaarde, dat eventu- eele beschadiging vergoed zal worden. Niets meer aan Je orde ^jjnde, sluit de Voorz. de vergadering en gaat ie Raad over in geheime zitting. ■welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, 'worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Vrijdagavond 8 uur vergalerde de Raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zitting ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edel Achitb. Heer ïïhr. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer K. G. Reiniers De Voorz. opent de vergadering met een woon van welkom, iwaarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Blijkens gehouden kasopname der gemeente op 11 September 1.1. bedroegen de ontvangsten f64072.36, de uitgaven f 60731.'25, alzoo een batig saldo van f3341.11, welk bedrag in kas aanwezig was. Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Voorts deelt Z.A. mede dat de gemeentereke ning 1926 door Gei. Staten is goedgekeurd Ingekomen zijn de subsidieaanvragen van ae R. K. .Leesbibliotheek, R K. Schoolbestuur, Be waar- en Fröbelschool en Burgerwacht. B. en W. stellen voor deze 'aanvragen te be handelen bij de begrooting 1929. Aldus wordt besloten. Ingekomen is een verzoek van Re gemeente Arnemuiden, adhaesie te betuigen aan een adres aan de Kroon voor wijziging der L.O. wet. waarin wordt vastgelegd dat de schoolgelden van Bijz. scholen niet worden afgetrokken van de gemeente vergoeding. De Voorz. deelt namens B. en W mede, dat genoemd college het hiermede vólkomen eens is, doch stelt voor de gemeente Arnemuilen in over weging te geven een a"dres te richten aan ie ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Aldus wordt besloten. Vaststelling der verordening van pentfioen-in koop betreffende de herziening van de bepaling om verhaal toe te passen van x/1 gedeelte voor ambtenaren en werklieden der Lichtbedrijven. B. en W.. stellen voor de inwerkingtreding tfan genoemde bepaling op 1 Juni 1928. Aldus wordt besloten. Aanbieding begrooting Lichtbedrijven en Arm bestuur. Als leden ider oommissie tot het nazien der begrooiingen, worden aangewezen de heeren De Geus, Zut eu Kwadijk. Aanvrage vergoeding voor de R.K. Meisjes school, R. K. Jongensschool en School met den Bijbel, tevens vaststelling der ontvangsten en uit gaven ovèr de afgeloopen drie jaren. De vergoeding over 1927 voor de R.K. Meis jesschool heeft bedragen f2100.66, voor de Jon gensschool f2017.16, voor de school met den Bij- be f606.41, gemiddeld f 12.56 per leerling B. en W. stellen voor de vefgoeding per leer ling dusdanig vast te stellen. Conform het voorstel wordt beslóten. Vaststelling eindafrekening. De ontvangsten van de Meisjesschool hebben over de jaren 1925, '26 en '27 bedragen f9015.13, de uitgaven f8923.21* Z.A. deelt mede, dat bij onderzoek der be scheiden is gebleken, dat aan de hand van de wet de aanschaffing van een Transch boek en eenè snijmachine niet toelaatbaar is, daar de Fransche taal niet wordt onderwezen en de snij machine niet de belangen van onderwijs dient. De totale uitgaven worden hierdoor verminderd met een bedrag van f28.75. Van de school met den Bijbel bedragen ie ont vangsten f 1716.25, de uitgaven f 2338.87 De uitgaven wol den verminderd met een be drag van f63.80, welke ten onrechte zijn geno teerd, 'daar de wet bepaalt, dat geene kosten voor vergaderingen bereken! mogen worden. Het be stuur heeft evenwel verzuimd de kosten der wa terleiding ad f 40.20 in rekening te brengen. Het bedrag der uitgaven bearaagt hierdoor f2315.27. De afrekening van de Jongensschool zal eerst over 2 jaar plaats vinden, dat dan eèrst het drie jarig tijdperk is verstreken. Aanvrage vergoeding en vaststelling afreke ning vervolgonderwijs. De vergoeding per leerling wordt Vastgesteld op f 15.85. De afrekening van de Meisjesschool vermel.it ontvangsten flOSö.lö1/^» aan uitgaven f 1091.32. Het bedrag voor de kosten van het Godsdienst onderwijs ten behoeve Van den leeraar ad f 59 is ten onrechte genoteerd, daar het leerplan, door de wet vastgesteld, geen godsdienstonderwijs ver- De totale uitgaven bedragen hierdoor f1032.32. D ©ontvangsten vkn de School met den Bijbel De ontvangsten van de School met den Bijbel bedragen f 144.811/2» de uitgaven f294.— B. en W. stelle nvoor de vaststelling op bo venstaande cijfers te bepalen. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer Kooij merkt op, dat telkenjare na de kermis te Noordscharwoude de weg van het spoorterrein door den wagen van Schinkel wordt stuk gereden. Spr. meent, dat de weg door Schin kel in orde gebracht moet worden. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdag avond half acht, ten gemeentehuize, onder voor zitterschap van den heer Burgemeester, Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer Kunnen. Van den heer Kramer is bericht van verhinde ring tot bijw .ning van deze vergadering ingekomen Na opening d-jor den voorz., worden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Ingekomen is het proces verbaal van kasopna me waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben be dragen f35773-4^ 1/2 de uitgaven f34301.72, zoodat in kas moest zijn en. was f 1471.761/2- Onder de uit gaven is begrepen een bedrag van f 8000 geplaatst bij de Boerenleenbank. Goedkeuring van Ged. Staten is verkregen van Ged. S.iaten op de rekening dienst 1926. Bericht van den heer P. Boon, dat hij zijn benoe ming als lid van de schattingscommissie aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Van het gemeentebestuur van Arnemuiden is het verzoek ingekomen adhaesie te betuigen aan een door dien raad aan de Kroon te richten adres, betrekking hebbende op de uitvoering van art. 104 van de Lager Onderwijswet. B. en W. stellen voor hieraan geen adhaesie te betuigen, daar hiervoor de medewerking moet wor den gevraagd van het eenige daarvoor aangewezen lichaam, de vereeniging van Nederlandsche ge meenten Overeenkomstig het advies wordt besloten Subsidie-aanvragen zijn ingekomen vam de nar volgende instellingen en vereqnigingen van het Historisch Genootschap Oud-Wesffries land. van de R.K. Militairenvereeniging te Amersfoort van de R.K. leesDibliotheek. van het R.K. schoolbestuur voor de instand houding van een bewaar- en fröbelschool, van den L.T.B. af deeling Langendijk. Al deze stukken zullen bij de begrooting wor den behandeld. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eert verordening tot verhaal van bijdragen inzake de Pensioenwet. De voorz. zegt dat in 1926 besloten werd tot verhaal van een vierde van de inkoop sommen, welk© verordening door Ged. Staten werd goedgekeurd'. Een dergelijk Desluit werd later door de Kroon voor een andere gemeente vernietigd. Bij de zooveelste wijziging van de Pensioenwet, wordt thans de gelegenheid geboden tot het in stellen van een dusdanige verordening. B. cn W. stellen derhalve voor de in 1926 vastge stelde verordening thans opnieuw ongewijzigd vast te stellen. Overeenkomstig wordt besloten. Aangeboden worden de begrootingen voor de (gemeente, het Burgerlijk Armbestuur, helt Gas- en het Electriciteitsbedrijf. Voor onderzoek worden deze in handen gesteld van de heeren, die ook de diverse rekeningen heb ben nagegaan, nl. de heeren Zeeman, Groen en Dijkhuizen. i j i De voorz. betuigt dezen heeren tevens nog zijn erkentelijkheid voor hun bemoeiingen bij het na zien van genoemde rekeningen. Rondvraag. Door den heer Zeeman wordt er op gewezen, dat er in het pachtcontract van de gemeentelanderijeo voor sommige huurders de bezwarende bepaling voorkomt, dat de huur met Kerstmis moet worden betaald. Al lang is gebleken dat dit een moeilijke •tijd is om te betalen, daar de meesteA dan nog met' hun producten zitten. Spr. zou dit vraagstuk gaarne bij de behandeling van de begrooting onder de oogen zien en zou l»k dan B. en W. willen machtigen tot hetl verlee- nen van uitstel wanneer dit gevraagd wordt. De voorz. antwoordt, dat hier meermalen is gezegd, dat het in het belang van de ingezetenen is wanneer zij later kunnen betalen, maar hier staat direct het gemeentebelang tegenover Bij' de e erstvolgende verhuring zou spr. alle ver- huringsvoorwaarden nog eens ernstig onder de oogen willen zien. 1 De bestaande pachters hebben zich bij de ver huring onderworpen aan de gestelde voorwaarden en voor de 'bonafide huurders is het niet zoo'n. bezwaar als gedacht wordt om op den gestelden tijd te betalen. Geleerd door de praktijk, zijn, wat het laatste betreft, B. en W. tot deze overtuiging gekomen. De heer Du Burck vraagt het woord. De voorz. Wanneer u het woord wenscht over ditzelfde onderwerp, moet ik hiertegen bezwaar maken, daar het „rondvraag" is, en discussies niet kunnen worden toegestaan, tenzij de raad u toe stemming geeft het woord te voeren. De heer du Burck ziet van het woord af. Niets mee raan de orde zijnde, sluit de voorz., de klok had nog geen acht uur geslagen de vergadering. 1 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5