'""nr-U Ons Modepraatje De Ministers brengen een bezoek aan de Zuider zeewerken. Bij het verlaten van het station te Enkhuizen ziet men van links naar rechts: ir. dr. Wortman, directeur der Zuiderzeewerken. Min. Waszink, Min. De Geer, Min. Beelaerts van Blok land, Min. Slotemaker de Bruine, Min. Konings berger en Min. Lambooy. i I t v f j Zij: „Zeg, laten we liever weggaan, die film maakt me heelemaal in de war, ik heb zcroeven een kus gegeven aan den verkeerden .kant. (L.O.) BRIXDALSGLETSCHER IN; NOORWEGEN. Gletschers, ijsmassa's, welke zich van de sneeuw- velden der hooggebergten en der poollanden lang zaam naar een dal bewegen. Zij ontstaan door ijs kristallen van de firnsneeuw, door den druk der eigen massa en onder den invloed van de warmte der zon en die der aarde tot een compacte ijsmas sa. In de Alpen zijn meer dan 2000 Gletschers, die ongeveer 4000 K.M2. bedekken. Deze zijn tot 300 M. breed en hebben een dagelijksche voortbewe ging van 0.15 tot 1.3 Meter. Bijzonder groet zijn de Gletschers in Groenland, waar de tort in zee reiken de Gletschertongen afbreken en als ijsbergen weg drijven. bank een aanvang, voorgezeten door Herman, den vrierid van Robespierre en samengesteld uit leden van de bovenste plank. Chajuveau Lagarde en Troncon Ducoudray zijn ambtshalve aan. de koningin als advocaat toege wezen, doch men heeft hun geen tijd gegund om het dossier te bestudeeren, en dadelijk na afloop: van ht-t proces zullen zij worden gearresteerd, omdat zij hun cliente hebben durven verdedigen. Fcnquier Tinville leest de acte van beschuldiging voor, die, na de Koningin bij Brunhilde en Frede- gonde te hebben vergeleken, bevestigt, dat zij ,,de bloedzuigster is geweest van' het Fransche volk," dat zij de schatkist heeft bestolen, op den tienden Augustus de Zwitsers heeft aangespoord Franschen te yeimoorden, dat zij zelfs hun kogels afbeet, enz. In den loop van het verhoor antwoordt Marie Antoinette met vastberadenheid en een wonder baarlijke schranderheid. Wanneer men haar de getuigenis mededeelt, door haar zoon onder be dreiging tegen haar afgelegd, maakt 'zij een gebaar van verheven verontwaardiging. „De natuur weigert," roept zij uit, „een ant woord op een dergelijke beschuldiging jegens een moeder door haar zoon;; ik roep alle moeders die hier aanwezig zijn, tot mijn getuige." Te half vijf in den namiddag wordt het vonnis uitgesproken. De jury veroordeelde Marie Antoi nette met algemeene stemmen ter dood. De konin gin, die het vonnis schijnbaar zonder eenige omt- «•oeiing aanhoorde, schreef in haar gevangenis te ruggekeerd, de volgende woorden op haar gebe denboek „Mijn God, ontferm U mijner. Mijn oogen heb ben geen tranen meer om voor U te weenen, mijin arme kinderen! Vaarwel! Vaarwel!" Te tien uur den volgenden morgen, kwam de beul Sanson haar halen. Men bond haar de handen, haar grijze haren wer den afgesneden en op een kar werd zij vervoerd naar de Place de la Révolution, waar het schavot was opgericht. Wetenswaardigheden WEET GIJ??? idat degenen die iets lief, hebben niet meer vragen of het leven een doel heeft? HOUD VOL. Verpoos uw geest, verkwik uw krachten, Schort d' arbeid, maar hervat hem weer; I En leg ook zelfs in uw gedachten Uw taak niet neer. Ni. BEETS- Zoontje: „Vader, hier staat, dat als alle auto's van de wereld achter elkaar geplaatst zouden worden, ze een lijn zouden vormen van hier tot Zanzibar' en terug." (Passing Show.)1 waar nu niet iedereen, hetzij jong of oud, mee lóópt. En werkelijk deze da mes hébben geen ongelijk, het is wel een beetje uniform en daar daarnaast de mode nog zoo heel veel mooie gekleede mantels geeft, al zijn die dan wat kostbaarder, kunnen ook dames met een aparte smaak bevredigd worden. Daarbij worden dezen winter ook tailleurs gedragen. Zij zijn echter niet zoo algemeen, daar zij eigenlijk alleen voor ochtenddracht dienst kunnen doen. Onder zoo'n mantelcostuum toch kan men alleen blouses en jumpers dragen en die staan voor den middag niet gekleed. Toch geven wij hiernaast een aardig model, dat vooral voor de werkende vrouw aan te bevelen is. Zij toch zal niet zooveel tijd hebben zich aan de middaggenoegens té wijden, waaraan de luxe vrouwtjes zich kunnen overgeven, en zij zal dan ook niet zoo licht naar teas gaan. Daarbij komt, dat wanneer hier- gesloten is, tegen den hals onder een waschbare blouse gedragen wordt, dit veel practischer wordt, dan een japon met een 1dat in 1895 madame Curie het radium ont dekt heeft en in de 30 jaren daarna op de heele wereld nog niet veel meer dan een half pond ra dium gewonnen is? —«—dat de Engelschen per jaar voor meer dan 30 milüoen pond sterling aan eieren verbruiken? dat de Londensche straten een totale leng te hebben van Engeland tot Constantinopel?) ..aaisw dat de vogels bijna "even gevoelig zijn voor kleuren als menschen? idat een olifantenmaag ruim 1 M. lang is en met gemak 40 K.G. hooi kan bergen? dat elke inwoner van de Ver. Staten per jaar gemiddeld 628 sigaretten rookt en de Zweden gemiddeld maar 184 per hpofd? ——dat de schoenen met hooge hakken vele da mes een ruggegraatsverkromming bezorgd heeft? j I i dat een Zweedsche boerin 32 jaar achtereen geslapen heeft, nl. van haar 13e tot haa r45e jaar? mantel. Het geheel is gemaakt van een resedakleurige wollen stof met een bruin bont gegarneerd, b.v, beverbont. De opgestikte gewerkte zakken gé ven aan het manteltje een aardig model. Van ach teren in den rug loopt een platte plooi, waar de ceintuur doorheen gehaald is. Van voren sluit de ceintuur met een gesp. Het rokje heeft aan de lin kerzijde een groote plooi, zoodat de indruk van een nauw rokje niet weggenomen wordt. De dubbele bontkraag kan open en gesloten gedragen worden. De andere mantels zijn meer gekleede modellen. Allereerst heeft men een mantel van effen beige wollen stof, gegarneerd met bruin breitschwanz, het model is zeer eenvoudig, maar daardoor juist heel chic. Hier is de bontgarneering voornamelijk onder aan den mantel aangebracht. De rechterkant is zeer breed- met bont bezet terwijl het naar links schuin afloopt om dan zeer smal te eindigen. De manchetten zijn met een punt uitloopend wat zeer nieuw is. Inplaats van breitschwanz zou men ook een andere, minder kostbare bontsoort kunnen ne men, wanneer het maar niet langharig is. Het kraagje is smal en staat, wanneer de mantel niet Het derde model is een zeer chique mantel van donkerblauwe of zwarte fijne wollen stof met dik langharig bont. De mantel is van voren iets kor ter dan van achteren. De sjaalkraag loopt tot on- der aan den mantel en eindigt zeer smal'. Eir is geen sluiting zoodat de jas aicht gehouden wordt door de armen t egen het lichaam te houden en een hand te houden op de plaats waar een sluiting behoor de te zitten Hierdoor krijgt men een zeer elegante houding, die men vooral in Parijs opvallend veel ziet. Ook heel veel bontmantels zijn tegenwoordig zonder sluiting en het schijnt zeer goed te beval len. Maar wat doen de dames wanneer ze een paar pakjes te dragen hebben? De bontgarneerin aan de mouw loopt tot den elleboog, waardoor de mouw onderaan bij de pols nauwer lijkt. Een zeer nieuw model mouw is het volgende. Bij den elleboog wprdt een hoek gevormd, waar door zij veel wijder schijnt terwijl zij bij de pols zeer nauw toeloopt. Ook worden de meeste man chetten met een punt afgewerkt, of zelfs wel geheel met punten op de mouw gezet. Ovèr het algemeen is de mode dit seizoen zeer druk en bewerkelijk, terwijl de eenvoud, die een tijdlang de boventoon voerde, zoogoed als verdwe nen'is. Korf en bondig -dat het gebed meer innigheid eischt dan j dat men haar gedurende dien tijd het voed- welsprekendheid? sel steeds met geweld moest toedjenen? Denk bij alhetgeen gij zegt, maar zeg niet alles wat ge denkt. Gedachten zijn van u, uw wfoorden zijn het niet meer. Het kost minder moeite een goeden indruk te maken dan een slechten indruk uit te wisschen. Optimisme, niet vergezeld van persoonlijke krachtsinspanning, is enkel een geestesgesteldheid maar niet vruchtbaar. Ontbreekt u enthousiasme, dan ontbreekt u het 'hoogste geluk. Levenswijsheid j Onderneem iets met een koel hoofd, maar ver- Volg uw doel met vuur. Wie aan den eenen arm een slavenketen torst, draagt aan den anderen een geeselriem. I Geen nacht is zoo lang, dat niet eens de mor- gen daagt. Die ieders vriend wil ztijn, is niemands vriend. j i j;J Liefde reikt ver en is niet aan plaats gebtojnden. De natuur is het eenige bbek, dat op alle blad zijden een grpoten inhoud .geeft. 1dat de oude steenen Maasbrug bij Maas tricht in het jaar 1229 gebouwd is? dat de meeste promoties worden bemach- Verloren baantjes en verloren vrienden zijn vaak Pas als de eik is gevallen, bemerkt men hioever tigd buiten den' achturigen werkdag? het gevolg van verloren zelfbeheersching. en in welken grond hij wortelt. DE GROOTE BRAND TE MADRID. identificeerd te worden. Het is reeds 21 September geweest en we zitten dus onverbidde lijk in den Herfst. Wel doet de zon haar best om alles nog een beetje een zomerschen aanblik te geven, maar toch voelen we overal al weer de kilte van den Herfst ons omgeven. De zomer mantel is al bij na geheel vervangen door herfst of winterjas, zelfs ziet men al sporadisch een bontmantel opduiken en binnen en kele weken zal alles weer in wintertooi zijn. Zooals men wel in de etalages van de groote zaken en op de modeshows heeft kun nen zien, is de sportmantel van dikke Engelsche stof, met rui men bontkraag en manchetten, opgestikte zakken en breede cein tuur zeer gewild Vele dames zullen dan ook zoo'n jas aanschaffen naast hun bontmantel of meer gekleede winterjas, maar er zul len ook heel veel dames zijn, die liever iets aparts hebben, iets Waar de afschuwelijk verminkte lijken lagen om ge- Behulpzame boer: „Als u wilt, kan ik wel een span paarden van de boerderij halen." Automobilist: „Och, als het niet te veel moeite is, wel graag, ja. Als 't niet te onbeleefd is, zou het wat vlug kunnen, binnen een half uurtje of zoo? Mijn vrouw zit e rnamelijk nog in(Passing Show.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 8