TWEEDE BUD Dinsdag 9 October 1929 «EB EBlBTElBBES FEUILLETON Uit den Omtrek HandKroncijes SPORT EN WEDSTRIJDEN Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 5 October 1928. Voorzitter: de Ed.Achtb. Heer Kikkert, burge meester Alle raadsleden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering, de hoop uitsprekende, dat de belangen der gemeente hier weer op1 aangename en nuttige wijze zouden wor den behartigd. De notulen werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat bij kasopname op 20 September in de gemeentekas aanwezig moest zijn en aanwezig is gebleken een bedrag van f2699.92 en bij de kasopname van het G.E.B. op 27. Sept. j.l. f9036.47. Alle gegevens zijn in orde bevonden. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvan gen het raadsbesluit inzake heft verhuren van een woning aan K. Haringhuizen. Van de N.ed. Ver. van Gemeenten is ontvangen een wetsontwerp inzake een nadere regeling in de verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De voorzitter stelde voor dit te laten circuleeren bij de raadsleden ter nadere kennisname, teneinde dit in een volgende vergadering te kunnen bespro ken- Algemeen goedgevonden. Ingekomen van de Openbare Leeszaal en Boe kerij te Alkmaar een verzoek om subsidie voor 1929. Op voorstel van B. en W. werd dit voor ken nisgeving aangenomen. Van Burgemeester en .Wethouders van Arnemui- den was ingekomen yen verzoek om adhaesie te betuigen aan het adres van. den Raad dier gemeen te aan den Minister van O., K. en W. tot wijzi ging der Lager Onderwijswet (toepassing art. 104). De voorzitter gaf een nadere toelichting, waar uit bleek, dat dit verzoek is voortgesproten uit een kwestie tusschen genoemde gemeente en de ge meente Middelburg. Het betreft hier de aftrek van schoolgelden, welke ingevolge een arrest van den Hoogen Raad terugvorderbaar bleken te zijn, het geen kan leiden tot onbillijkheden. Van H. Visser was ingekomen een verzoek om ontheffing van hondenbelasting vanaf 20 Augus tus '28. De voorzitter lichtte toe, dat zulks ingevolgd de verordening niet mogelijk, is. Hierin .wordt n.l. bepaald, dat ontheffing voor minder dan een half jaar niet mogelijk is. B. en W. stelden daarom voor geen ontheffing te verleenen. Conform besloten. Ingekomen van het Burg. Armbestuur de aan bieding suppletoire begrooting over 1928. De voorzitter deed mededeeling, dat de spe cificatie hiervan luidde als volgt: Voor verhoog- :de uitkeering f 1200. Voor uitkeering aan werk- loozen f300, totaal f1500. B. en W. stelden voor dit aldus vast te stellen en de verleende subsidie met f1500 te verohogen. Conform besloten. Van hqt Historisch genootschap „West-Fries land'' was ingekomen een verzoek om subsidie. De voorzitter: In de vorige vergadering is dit verzoek gesteld in 'handen van B. en W. om bericht en raad. Waar het genootschap onzes inzins nuttig werk verricht in verband met de historie van W.- Fries land en het behoud en de restauratie van gebouwen e. d., welke belangrijk zijn uit historisch oogpunt, stellen B. en W. thans voor f 5.sub sidie te verleenen, als blijk, dat dit streven hier algemeen op prijs wordt gesteld. De heer Hart informeerde of door het Genoot schap geen bedrag was genoemd. De voorzitter: N,een, wel werd in het verzoek 101) De droom van den witten hond en de geheim zinnige, woorden van vrouw' oardet schenen! Amanda ide vervulling harer wenschen te zullen aanbrengen. Zij had een jaar vroeger in Joigny bij eeme modiste gewoond, die zij om eene onaangename zaak had moeten verlaten, waarop wij misschien later zullen terugkomen. Dien dag deed zij bijna alles verkeerd, terwijl de minuten haar zoo lang als uren voorkwamen. „Daar zal van avond een heer mij naloopen en mij aanspreken,dacht zij in zich zelf, „maar ik moet mij grootsch houden zonder hem evenwel uit het veld te slaan, hem, die mij lief heeft XXVIL Toen bet kwartier voor negenen was geworden, begaven Amanda en de twee andere pas-juffers zich naar de garderobe, waar zij de kleeding uit liet modè-magazijh tegen hare eigene kleeding moesten inruilen. Amanda voelde zich altijd on gelukkig, als zij die -fraaie toiletten moest af leggen. Zij ging eindelijk heen, spoedde zich naar buiten en keek de straat door, in de hoop ergens gezegd, dat een kleine bijdrage reeds zeer op prijs zou worden gesteld. De heer Hart: Wanneer wij allen het nut er van inzien en wij komen dan met f 5.vind ik het bedrag wel wat klein. Ik zou zeggen laten wij geen gek figuur maken, misschien geven an dere gemeenten méér. In elk geval geven wij toch blijk van instemming en kan ik mij met het voor- bstel overigens wel vereenigen. De heer A. Groen: Is dit de eerste keer, dat subsidie wordt verleend? De voorzitter: Ja, wel is vorige jaren reeds subsidie verzocht, doch niet verleend. Wij zouden dit bedrag als jaarlijksche bijdrage kunnen vaststel len tot wederopzegging, inplaats van als subsidie. Dit zou dan kunnen worden opgevat als 'n soort lidmaatschap met vaste jaarlijksche bijdrage. Aldus werd besloten. Verder was ingekomen van het Prov. Water leidingbedrijf een concept-overeenkomst, waarbij de gemeente op zich neemt de uitvoering der werkzaamheden aan de brandkranen voor f 2. per biandkraan. B. en W. stellen voor deze overeenkomst aan te gaan. De heer Hoek informeerde of hier bij eventu- eele defecten aanvulling van materiaal bij inbe grepen was. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het be treft in hoofdzaak het schoon houden, vorstvrij hou den en jaarlijks beproeven. De heer Hait juicht dit toe; wij voeren dan zelf contróle De heer A. Groen wenschtte dan de beproeving der kranen te doen samengaan met brandspuit- 1 oefeningen met volledig maschappen-aantal, het geen hij zeer nuttig zou achten als dit een keer méér geschiedde. j De voorzitter was het hiermee eens, doch wenschte dit titans niest verder uit te spinnen, aan gezien dit niet aan de orde was. De heer Smit vroeg hoeveel kranen er zijn. De voorzitter: Elf stuks. Het wordt echter 14 door uitDi eiding, dus een vergoeding wordt f28. De bedoeling is het contract telkens voor één jaar aan te gaan. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten was ingekomen een verzoek de gemeente-begrooting voor 1928 te wijzigen, in verband met het Koninklijk Besluit van 23 Au gustus '28 No 26, waarbij het beroep van den R;ad, tegen de beslissing van Ged. Staten, onge grond is verklaard. B. en W. stellen voor aan het verzoek te vol doen. Do heer Hart informeerde naar de redenen, welke geleid hebben tot de ongegrondheidverklaring. Hij heeft de stukken niet ingezien. De voorzitter deed voorlezing van dit gedeelte, waaruit bleek, dat samenvoeging van functies geen reden tot salarisverlaging mocht zijn en dat niet was gebleken, dat de werkzaamheden der betrok ken ambtenaren waren verminderd. Do heer A Groen: Wij zftllen ons er noodge dwongen bij neer moeten leggen. B. e.n W. bieden aan een suppletoire begroo ting 1028 in dit verband aldus gewijzigd tot een totaalbedrag, voor het G.E-.B. van f 13374.33 ge wone dierst en van f 1400.kapitaaldienst en vooi cie gemeente totaal f 67250.661/2 gewone dienst en f 10000 kapitaaldienst. ALdus vastgesteld. Tenslotte kwamen aan de orde de begrooting 1920: (a) voor het Burg. Armbestuur. De heer Smit port eerde tot vaststelling tot een eindbedrag van f 89^6.15 met inbegrip van een te verleenen sub sidie ad f 500 Op voorstel van B. en W. conform besloten. (b) voor het electriciteitsbedrijf. Rapoorteur de heer Commandeur. Eindbedrag gewone dienst f13309 35, kap.dienst f1400.Volgens het K. B. komt hierbij de aanvulling jaarwedde bode en administrateur. B. en W. stellen voor deze wijzi ging meteen goed te keuren. De heer Hart: Ik verwacht, dat als wij niet precies handelen zooals Geid. Staten het willen, v ij weer dezelfde cirkelgang zullen rondloopen. Het schijnt, dat Ged'. Staten en de Kroon het beter weten dan wij. Niet omdat wij allen over tuigd zijn, dat het goed is, doch alléén noodge dwongen leg ik mij er bij neer. Meerdere leden uitten zich in denzelfden geest. De voorzitter: In vorige vergaderingen hebben wij deze zaak meermalen uitgespronnen, misschien, als de zaak anders, meer soepel was aangepakt, was er meer kans van slagen geweest. De Kroon staat op het standpunt, dat verlaging ongemoti veerd is, er is geen vermindering van werk, dus kunnen wij ook niet verminderen van salaris. Op voorstel van B. en W. wordt de, aldus ge- wijzigoe, begrooting vastgesteld. c) Gemeente-begrooting 1929. De heer Mulder, .rapporteur, adviseert, met het oog op de aanstel ling van een boventallige leerkracht op 1 April, de •bttrtfferde post te verhoogen met f600.pen- .ioenlijdrage f21.en verg. onkosten met f93, en het cijfer der opcenten ink. bel. te verlagen tct 0.72. Het eindbedrag gewone dienst vast te stellen, op 168623.051/2 en kap.dienst f10250. De heei' A. Groen stelde voor volgnummer 81 (subsidie Neutraal Ziekenhuis!) in te trekken, of ia ieder geval eerst goed tod te zien of aan! de voorwaarden is voldaan. De voorzitter achtte dit laatste nogal logisch. Natuurlijk moet aan de voorwaarden zijn voldaan. Er is nog geen subsidie gevraagd, doch mogelijk zal in '29 subsidie noodig zijn. B. en W. kunnen meegaar. met het voorstel-Groen tot schrap ping dezer pest. L'ï 1 eer Hart begreep niet de bedoeling van den heer Groen Volgens een vorig raadsbesluit is sub sidie toegestaan, indien dit noodig zal blijken. De heer Jac. Visser (wethouder): Ja, f400. De heer Hart: Dan kunnen wij toch altijd op naleving der voorwaarden toezien. Schrappen van dezen post is m.i. ongemotiveerd en ben ik tegen. De heer Groen trok zijn voorstel in. B en W. namen het commissie-voorstel over, al^lus de gemeente-begrooting 1929 vast te stellen. Conform besloten. Tenslotte werden de volgende pensioen-grond slagen vastgesteld: gem.-ontv. f770.—schoonm. f156.gem.-cpz. f150.adm-. G.E'.B. f800. bode GE-B. f250.veldwachter f1478.lijn- 5\ve/Ker f 340.en f 345. Hierna sluiting. KRABBENDAM. Aan het begin van de godsdienstoefening, j.l. Zondag, maakte Ds. F. v d. Marei aan de ge meente bekend, voor het beroep naar Wansweri aan De Streek (Fr.) te hebben bedankt- Aan het einde van den dienst vertolkte ouderling Turk stra de gevoelens van dankbaarheid van Kerk-e- raad en Gemeente, nu Z-.Eerw. had kunnen be sluiten den herdersstaf verder in ons midden te voeren. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd 'dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL een gedaante te 'zien, die van haar aanbidder kon wezen. Zij zag evenwel niemand, -lie in aanmerking kwam, tenzij misschien een heer van vijftigjarigen leeftijd, met grijzend haar en zeer deftig gekleed. v „Dat kan hem toch niet zijn!" mompelde zij en begon langzaam hare wandeling. Toen zij evenwel den grijsachtigen mijnheer voorbij kwam, groette deze "beleefd en 'glim lachend. „Ei, kijk'!" zei Amanda, niet zonder eenige be vreemding, ,,'t is toch de 'rechte 1 Overigens ziet hij er zeer "bemiddelend uit en heel voornaam." Zij beantwoordde den ontvangen groet niet, maar vertraagde nog haar tred, terwijl zij zich vol ge maaktheid voortbewoog. Jean Soliva want hij was zelf de eerbied waardige heer, lachte spottend en dacht daarbij: „Loop maar zoo geaffecteerd als je wilt, liefje, ik zie wel, dat je gewaarschuwfd bent en vol strekt geen moeilijkheden zult maken!" Amanda bleef nu en dan voor de een of andere etalage staan, om van ter zijde Op te letten, of de deftige mijnheer haar nog altijd ctod.:. Jean Soliva volgde inderdaad, zonder zijn pas ook maar eenigszins te versnellen. Zoo 'kwamen zij tot aan den hoek van de rue des Martyrs. De pas-juffrouw bleef weder bij een winkel uitstalling staan. Ditmaal kwam Soliva naast haar. „Heb ik niet de eer met m-'eujffrouw Amanda te spreken vroeg hij. „U kent mij zeker niet Hoe zou u ook alle mannen kennen, die u "bewon deren Plaatselijk Nieuws j ZUID-SCHARWOUDE. Voor den cursus in groententeelt vanwege de tuinbouwyereeniging „De Toekomst" hebben zich I slechts 4 deelnemers aangemeld. - BROEK OP LANGEN DIJK. j De in de vorige week gehouden bazaar van .de Doopsgezinde Gemeente van Broek op Lan- gendijk is met succesvollen uitslag be'kroond. Bui- tengewoon talrijk waren de inzendingen, gekomen 1 overal vandaan, van leden, niet-leden en zuster- gemeenten; en zeer groot was het getal bezoe^ kers; ongeveer zevenhonderd twintig betalende be- 1 zoekers kwamen er. Reeds kort na de- opening j waren zoo niet de meeste, dan toch zeer vele inzendingen verkocht. Er heerschte eene recht ge- I zellige stemming; de muziek, die eenige jongelieden ten beste gaen, het smaakolle interieur der kerk, de geurige kopjes koffie en thee, die de firma Holsmuller schok, de grabbelmand en zoovele an dere dingen, alles werkte daartoe mede. J De bazaar kan dus ten volle geslaagd worden genoemd. Alle eer aan het Dames-comité, dat zich Amanda werd rood van verwaandheid. „Hij is wel niet jong meer," dacht zij, „maar hij is goed geconserveerd en boel fijn!" En zij ging verder. Soliva bleef aan haar zijde. „Mag ik u ook mijn arm presenteeren?" vroeg hij. Amanda antwoordde met een effen mondje: „Ik ken u niet." „Maar ik ken u sedert lang, mejuffrouw, en ik verlang al zulk een geruimen Tijd u nader te leeren kennen, maar wat zal ik u zeggen? Ik ben schuchter en verlegen van aard." „En waarom wou u mij eigenlijk leeren ken nen „Omdat ik u lief heb." „O, dat zeggen alle mannen tegen alle jonge dames!" lachte de juffrouw. „Maar^ als 't met u inderdaad nu een3 ernstig gemeend was, wat zijn dan uwe bedoelingen?" „O, de meest eerlijke, mejuffrouw „Ik geloof, dat u zeer verlegen zou staan, zoo ik voor die bewering een bewijs verlangde." „Stellig niet! Maar op straat is het niet wel doenlijk een 'ernstig gesprek te voeren mis schien heeft u nog niet gedineerd?" „"Neen, mijnheer." „Ik ook niet. Welnu, staat u mij toe, u een kein dineetje aan te bieden van oesters, reebout en kreeften"? Daarbij kunnen wij dan wel zoo aangenaam praten." „Ik zou met u dineeren, mijnheer alleen „Waarom niet? Dat verplicht u tot niets." „Maar "t kan mij in opspraak brengen." „Met iemand van mijn leeftijd, die de eer- ènet dé uitvoering der bazaarplannen belastte en alles zeer schitterend organiseerde. De Gemeente kan met voldoening op den ge houden J^azaar terugzien. BROEK OP LANGEND1JK. Ds. J. Drenth, predikant der Christelijk Ge reformeerde Kerk alhier, heeft voor het beroep naar Broek onder Akkerwoude bedankt. Alkmaar 3T).T.,S- 3' Na een jjoed begin gnat het thans met D.T.S. 3 weer bergafwaarts. Zoo werd Zondag te Alk maar van Alkmaar 3 weer met 51 verloren. En dit is te erger wanneer men bedenkt, dat D. 3 driekwart van den wedstrijd in de meer derheid is geweest. Maar met een voorhobde, die zoo bang speelt als Zondag zal D. het niet ver brengen. Daarentegen speelde de Alkmaarsche voorhoede zeer goad en was iedere aanval ge vaarlijk. Met rust was de stand 30. Hierna nam B. het spel geruimen tijd in handen en' wordt eindelijk uit een corner door middel van A.-speler een tegenpunt geboren. De A -aanval len strandden bijna allen op de buitenspelval die de D.-backs toepasten. "Maar tegen het einde wist A. nog 2 maal te doelpunten, eenmaal door onzen rechtshalf, die .Je bal netjes voor de voe ten van een A-speler neerlegde, en door haren rechtsbuiten. Komaan D/TS. 3, zoo gaat het niet langer. 'Zondag tegen Heiloo al op al gezet, gewerkt van1 begin tot eind, en dan zal het ook wel beter gaan, want jullie kunnen beter. fteohtsakeei VOOR OEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 5 October. De man der wet moet het voorbeeld geven. De óo-jange heer J. A. O., notaris te Haarlem mermeer, staat terecht ter zake een door hem als bestuurder van een 4-wielig motorrijtuig te Bergen Kerkstraathoek Dorpsstraat op 20 Augustus ver oorzaakte aanrijding met een fietsrijdster mej. G. M. Daneberg, als gevolg van het niet voldoende ■geluidsignaal geven bij dezen bocht en het rijden links van den weg. Het rijwiel van mej. Dane berg was geheel vernield en de berijdster zelf eenigszins aan het hoofd verwond. Volgens den notaris was hij niet de schuld van de aanrijding. De juffrouw reed zeer snel en hij heeft niet gehoord, dat zij gebeld heeft, zooals door haar wordt beweerd. Voorts ontkent verdachte links te hebben ge-.' 'reden, maar, geeft toe, dat hij op dat punt' geen signaal heeft gegeven, welk feit'hem subsidiair is ten laste gelegd. De schade is nog niet geregeld. De notaris zou daartoe wel genegen zijn geweest, doch iemand uit het publiek riep 'hem toe: „Betaal maar, je krijgt het toch terug van de verzekering." Daar echter de notaris meende geen schuld te hebben, heeft mijnheer zich toen gekrenkt ge voeld en de toegebrachte schade niet vergoed en ook niet opgegeven aan de verzekeringsmaat schappij. Verdachte wordt daarop ter zake hef subsidiair ten laste gelegde veroordeeld tot f7.50 boete of 10 dqgen en waar nu toch vast staat, dat de notaris zich in ieder geval heeft schuldig gemaakt 'aan het niet geven van een signaal, geeft de waar nemend J^ntonrechter Mr. de Groot, zoowel als de ambHaar Mr. de 3. Fock, veroordeelde ernstig in overweging de schade alsnog met mej. Daneberg te regelen. f En zoo de notaris in gebreke blijft adviseeren wij mej D. hem in rechten aan te spreken. Het betreft hier niet een geval waar niets zijnde, de keizer zijn recht heeft verloren. Zijn concurrent voor de wielen gereden. De chauffeur der autobusfirma v. M. te Schoorl, P. O. genaamd, staat terecht wegens het feit, dat hij op 31 Augustus op den Bergerweg den' autobusondernemer Jacob de J., die buiten dienst een aantal bestelde passagiers voor de tram Alk maarEgmond naar het sation te Alkmaar ver voerde, geen gelegenheid heeft gegeven met zijn autobus te passeeren. Verdachte houdt' een langdurig oratio pro domo, lijkste bedoelingen heeft? Vertrouwt u mij niet?" ,,U moet mij beloven, u alleen vaderlijk tegen over mij te gedragen." „Wel, dat zweer ik u!" „Goed. Nu vertrouw ik u en neem ik uw voor slag aan." „Bravo !Laten wij dadelijk hier binnen gaan, bij Fasan." Vijf minuten later zaten Jean Soliva en de pas-juffrouw van madame Augustine in een cabi- net-partieulier, met een tal van keurige en geu rige gerechten aan tafel. D'e grijsachtige mijn heer toonde zich in al zijn doen en laten vader lijk, gelijk hij beloofd had. Amanda was verrukt en maakte, ernstige plannen op hem. .Na afloop van den disch, liet Jean Soliva een rijtuig voorkomen en zei toen: „Ik zal u naar huis brengen, waar woont u?" „Rue Damas, nummer 29, in Batignolles." „Wanneer zie ik u terug?" vroeg Amanda, toen zij ter bestemder plaatse "tsaren gekomen. Morgen om elf uur," antwoordde Soliva. „Om elf uur? Waar ^jo? „Iti het restaurant, waar u het mvee-ie ontbijt gebruikt. Ik weet alles, wat u doet -en w&aFhee» u gaat. Ik zal u daar opwachten en intusschen een delicieus ontbijt bestellen." „U is waarlijk een lief mensch! Tot morgen!" Amanda wipte i-n huis. Toen Jean Soliva op zijn beurt naaf huis keer de, dacht hij„In vijf of zes dagen, weet ik alles, wat bij madame Augustine voorvalt en alles wat die kleine Lucie betreft." Den volgen-den morgen ontmoette Amanda hem,

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3