WE MOEDER EN MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Donderdag 11 October 1928 87e Jaargang NO 1)9 INTERG. TELEPHOON 52 f,;-k Illl CO IJl A Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 inaauden f 1.15 Oitgiit: firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel NoeMarmde. Advertentiën van 1—5 regels 74 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Buiieniandsch Overzicht De vrede van Marseilles heeft Midden-Europa tot een gevaarlijk stormeentrum van Europa ge maakt. Het is niet in de eerste plaats de vorming van tal va® nieuwe staten, die daarvan de reden is. Maar het k de onevenwichtigheid dier- staten, wier "bevolking van gemengde nationaliteit is en veelmeer nog het doel, waartoe ze gevormd Oost-Europa door verliezen, want wellicht het voor Polen en ook .voor Italië minder gewenschte gevolg van een nauwere aaneensluiting tusschen deze twee tengevolge zou hebben. Maar vooral Zuid-Slavië zou van deze Itali- aansehe successen de "dupe worden en feitelijk geheel ingesloten zijn en aan Ita'iië's goedvinden overgeleverd. Tenslotte zou ook voor Oostenrijk <fe uitzichten tiiet gunstiger worden. Deze nieuiw gevormde republiek streeft al sinds haar ontstaan zijn en die nu tot gevolg heeft, dat de Westersehe raar vereeniging met Duitschland, en de pas te mogendheden elkaar het overwicht in deze nieu we staten betwisten. Dit doel wias geen anrler dan do macht der Entente een steviger basis in Mi 1- den-Europa te verschaffen en Rusland, dat sinds de revolutie voor ie Entente een onbetrouwbare factor was geworden en .dat door de bolsjew-isne ring een gevaarlijke Vijand dreig-ne te worden, te isoleeren en om 'Duitschland een kring te trekken van kleine en middelmatige staten, die het bre ken van de overmacht van het Duitsche ras in midden-Europa tot voorwaarde had en die daarom geheel van de W.estersehe mogendheden afhanke lijk waren. Maar de Entente, die ten hare behoeve midden-Europa dezen nieuwen voryi gaf, bleek al spoedig geen onver'breekbare eenheid meer. Vooral de herleving van het Italiaansche nationa lisme werd de oorzaak van een diepe 'breuk en daarmee'van een ernstige bedreiging, der Fran- I sche hegemonie. .En het onvermijdelijk gevolg j van die breuk was, dat nu die W.estersehe mo gendheden elk voor zich de acht trachtte te krijgen in die staten, lie als basis voor de Enten te-macht in Midden-Europa gevormd waren. De strijd om leze macht ging en gaat nog altijd hoofdzakelijk tusschen Frankrijk en Italië. Eu het is deze strijd, die aan de houding dier mid- den-Europeesche staten haar beteekenisvol relief geeft. Het maakt het gerucht, dat omtrent de mededeelingen van den Poolschen dictator Pil- sudski te Boekarest ging, zoo uiterst belangrijk. Polen heeft zich tot nu toe feitelijk meer aïs een vasal dan als -een bondgenoot van Frankrijk gevoeld. Het wa.s de basis der Franseh.e macht in midden-Europa, die voor het behoud van de Fransche hegemonie in Europa onontbeerlijk was. Wanneer het nu waar is, dat Pilsuiski de Roe- meensche regaering gepolst zou hebben over een nauwere aaneensluiting van Italië. Roemenië, Bulgarije, Polen, Hongarije en Turkije, en dat hij dit; deed krachtens opdracht van Mussolini, dan beteekent dat, dat een hoogst belangrijke ver schuiving in de middeu-Europeesche verhoudingen bozig is zich to voltrekken en dat Frankrijk .laar van de dupe'dreigt te worden. Immers, Polen zou dan reeds voor Italië gewonnen zijn en Italië zou vrijwel oppermachtig worden in midden-Eu ropa en op den Balkan. Het gerucht is onmiddellijk tegengesproken. Maar dat het ontstaan kan en aanvankelijk al gemeen geloof vond, bewijst r,e©ds de vorderingen, die Italië in midden-Europa maakt. Het is trou- ens zeer de vraag, of het gerucht niet een wer kelijkheid tot grond heeft, ook al zou dan Pil sudski niet rechtstreeks van een verbond heb ben gesproken. De verhouding tusschen Italië en de hier ge noemde landen, behalve Polen, is van dien aard, dat een nauwere onderlinge aaneensluiting niets onwaarschijnlijks heeft. Het zou daartoe alleen nbodig zijn Roemenië en Hongarije te verfbenen. En wat Polen betreft, zijn verhouding tot Frank rijk is niet me.er zoo hartelijk als ze geweest is. Mocht het zich werkelijk naar Italië keer,en, dan kou daarmee aan Frankrijk's positie in Midden- Europa een onherstelbare slag zijn toegebracht. Maar een v-erbond, als waarvan het gerucht spreekt kan ook voor andere mogendheden ern- stge gevolgen hebben Zoowel Dutsehland als Rus land zouden er hun invloed in Midden en Zuif Wiener-Neustadt gehouden betoogingen, die den binnenlandsehen strijd tusschen socialisten en de burgerlijke partijen zoo fel belichtten, hebben nog aangetoond, van hoe groote beteekenis de op- lossnig in het groote Duitsche rijk voor 'het Duit sche Oostenrijk zou zijn. Maar Frankrijk zoowel als Italië hebben zich daartegen steeds krachtig verzet. Krijgt Italië in Midden-Europa de macht, dien het verbond, waarvan boven sprake was, het onvermijdelijk moet geven, dan is de kans op deze vereeniging voorloopig verkeken. En dat te eer, omdat dit verbond slechts strekken kan om den band tusschen Frankrijk en Engeland nauwer toe te halen en daardoor ook Engeland, dat tot nu toe een vervulling van den Oostenrijkschen wensch niet geheel ongenegen was, tot bet Fran sche standpunt over te halen. De Fransch-Engelsche vlootovereerikomst dat blijkt steeds duidelijker is slechts .een on derdeel der Fransch-Engelsche Entente. Die En tente heeft een anti-Amerikaanschen kant. Maar het is meer dan waarschijnlijk, dat ook Italië's politiek en zijn winnende invloed in Midden-Euro pa en op den Balkan er niet vreemd aan zijn. zonder meer zoo maar opgestreken? Loopt de Gaseommissie inderdaad gevaar, zoo als de steller der nota beweert, in conflict te komen met wettelijke rechten en verplichtingen? Ter oorzake dan dat zij de gaseommissie zich verstout heeft 't werk te doen der raden, nl. het vaststellen van jaarwedde en emolumen ten van den directeur. De zaak zit zoo, wat zonneklaar blijkt uit 't antwoord van den directeur en wordt bevestigd door twee leden van ie gasconynissie (toen reeds lid van dat ooilege) die zoo 'vriendelijk waren gaseommissie gedemonstreerd. In den tegenwoor- digen tijd is het ontzag voor het gezag en ie dragers er van toch waarlijk zoo groot niet. Als het in besturende ooileges eens gebruikelijk wordt, dat na gevallen beslissing de minderheid bij wijze van protest nota's de wereld inzendt, in plaats van zich nSar de meerderheid te voegen, wordt regeeren schier, onmogelijk. De meest geschikten zullen voor geen functie in raad of commissie zich meer laten vinden. Wordt het» mode, oppositie te blijvep voeren na gevallen beslissing, dan breekt een goede tiji aan ons alle gevraagde inlichtingen te verschaffen. voor spot- en sensatieblaadjes. De namen dezer heeren noemen we niet, maar We achten het publiceer*» van dergelijke no- we beweren, dat zij in hun gemeente mannen ta's zeer verkeerd. Men kome voor zijn ftieenmg - - -■ op, best; men vechte er voor, zoo lang en zoo fel als goede zeden gedoogen, maar in den kring, waarin de zaak thuis hoort. De BftSsnderheidsnota De heer Burgemeester der gemeente Noord- en Zuidscharwoude heeft het gawenseht geacht voor de tweede maal een nota op te-stellen, en de zg. minderheidsnota toe te zenden aan al de raads leden der respectievelijke Langendijker gemeen van gezag zijn, op wier 'woord ieder staat heeft kunnen maken. Aan den directeur is het toezicht op den bo venbouw en de installatie opgedragen en hem is de 5 pOt. van de bouwsom toegestaan, dat staat vast. Men zie het jongste raadsverslag der gemeente St. Paneras, speciaal 't gesprokene door wet hou der v. Kampen. Uit de nota zou men kunnen afleiden, .lat of in 't geheel geen toezicht op den bovenbouw is uitgeoefend (wat niemand aanvaardt) óf dat t toezicht door den directeur pro deo, beroeps- halve, moest verricht. De heer Oosterlee tieef> geenerlei toezicht op den bovenbouw uitgeoefen 1. Heeft de Gaseommissie de bevoegdheid, den directeur zonder meer met het toezicht op nieuw bouw te belasten? Behoort dat nu tot zijn gewone werk? 't Komt hier aan op juiste onderscheiding, en o.i. wordt dit in de nota teu eenenmale gemist. We kiezen een voorbeeld, dat o.i. nog al luide lijk spreekt. Gesteld een'betaalmeester van een veilingsver- eeniging, belast met den verkoop van de produc ten. de ontvangst der kooppenningen en de uit betaling daarvan aan de rechthebbenden, bezit, naast commercieele en boekhoudkundige, ook bouwtechnische bekwaamheden. Kan een veilingsbestuur nu van zijn betaal- We gelooven niet, dat de minderheidsnota eeriig «ffect sorteeren zal. Br. op L., 9 Oot. '28. A. T. FEUILLETON lUz» 1 Edmond Labron was inmiddels met zijn onder geschikten in Bellegarde aangekomen en had vóór hen en voor zich zelf logies genomen in hetzelfde hotel Den volgenden morgen was hij naar de la briek gegaan, waar de nieuwe machines moesten opgesteld worden, had met de chefs en de op ziehters alles besproken en vervolgens zijn be richten aan 'Paul Armand gereed gemaakt Bij 't schrijven van dien brief kon hij met nalaten; telkens te denken aan wijn meisje en aan 1 arme Marie. Het bleeke, lijdende gezicht _con hij niet vergeten, nu hij wist, dat dij om hem ZÏÏtS' Hij voelde een diep met haar, dat het hem ny en dan speet, da .1 haar niet meer kon liefhebben. kort „Zij sterft en ik vergroot haar smart, ««kort haar leven, terwijl ik mijn vcrioofde get^ouw blijf," dacht Edmond. Ware het met van barmhartigheid, haar tot he Naar- .aanleiding van die nota opmerkingen maken, en wel over den inhoud allereerst en ten tweede over de bedenkelijke gevolgen, die 't gevolg kunnen zijn van derge lijke nota's van minderheden en besturende col- *De jongste nota behandelt speciaal de kwestie van de 5 pCt., door den directeur der lichfbe- drijvcn genoten van de aannemingssom van den bouw der kamerovens in 't jaar 1921. Be opsteller van de nota beweert, dat leze 5 pCt. ten onrechte genoten zijn en voert als bewijs aan een alinea uit de-notulen van de com missie-vergadering van 21 Juni 1921. Het ware o.i. niet misplaatst geweest, indien willen we enkele meester óp redelijke gronden eischen, daarvoor een plan te ontwerpen, op den bouw toezicht uit te oefenen, omdat hij toch immers in dienst van het beStuur staat? Immers neen! Zoo staat de zaak eif niet anders. Als de directeur van het lichtbedrijf vergoe ding ontvangt voor 't maken van plannen en t houden van toezicht op nieuwbouw, heeft, die vergoeding niets en niemendal te maken met jaar wedde of emolumenten. Er is dan ook geen sprake van, dat te eejuger. tijd ie gaseommissie uit dien hoofde in botsing zou komen met „wettelijke rechten en plichten In de aanvaarding loor de diverse raden van de bouwplannen en in het bewilligen van de Ware in plaats van den directeur van het lichtbedrijf een ander met 't toezicht belast, er zou waarschijnlijk geen minderheidsnota versche nen zijn. 't Gaat er niet over, of dit percentage hoog of niet hoog is te noemen, eenig en alleen is hier de kwestie .van „recht hebben in geding. In elk geval zou voor toezicht de 5 pOt- zijn uit betaald. De zaak is zoo duidelijk als de dag, de nota mist o.i. dan ook eiken redelijken grond. Onschuldig is de nota allerminst. Weer willen we de aandacht vestigen op ion minder goeden invloed, die van dergelijke nota s uitgaat. Duidelijk en klaar wordt hier voor ue tweede maal publiek de tweedracht in den boezem der lascht: „'k Breng van de Gaseommissie te zijn geweest, waarvan ik later voorzitter werd." De lezer, die van de zaak verder niets afweet, kan op grond van dit uittreksel uit dé notulen tot de conclusie komenDe opsteller heeft waar lijk o-elijk, in de gasoommisssie doen ze ook maar wat! Hier staat 't toch, de directeur heeft op den bouw der kamerovens geen toezicht uit geoefend, kon dat ook niet, want hij had met eens een teekening van den nieuwbouw. En toch wist hij die 5 pCt. in de wacht te slee pen En de massa, die zoo spoedig met oordeelen gereed is, gelooft en is geneigd te zeggen; neen maar, om tegen de meerderheid in, toch vol te houden, daar moet je een kerel voor wezen. Leg uw oor maar bij de publieke opinie te luis teren. Geen koe zoo bont, of er is een vlekje aan, Hoe zit het nu met dat toezicht, is dat geld bik te doen gelooven, 'dat ik haar eenmaal zal kunnen beminnen? Zij leeit buitendien zoo lang niet meer. De 'hoop zoy haar nog een weinig op heffen en het leven eenigszins verlengen. Als ik dat goede werk eens verrichten kon en Lucie er niets tegeh had! Lucie heeft een te edel hart, dan dat ze mij niet begrijpen zou en mij geen gelijk zou geven. Ware het niet mogelijk, zoo doende het bitter lijden van dat arme kind althans eenigszins te verzachten?" Geheel onder den indruk van dit gevoel van innig medelijden, sloot Edmond Labron den brief aan zijn chef met deze woorden: Heb ook de goedheid, geachte mijnheer Ar mand, mejuffrouw Mary de gevoelens van mijn dankbaarheid en eerbied over te brengen^ In spijt van de klove, die ons scheidt staat haar ^rlijk over zaken geschr.e- beeld mij telkens voor oogt» Ik zal nooit hare schat.beet n j q goedheid vergeten, waaraan ik het te danken heb ve®, maarooi :ien brief £t mij het geluk werd beschoren in uw dienst doen J regels aan den VOet werkzaam te zijn. 't Is alsof die ontboezeming mij het geweten verlicht," dacht de jonge man. Hij onderteekende zijn brief en schreef daarop aan, Lucie tal ^an Marie, dat hij er reeds aan begon te denken, om dat naaistertje van de Bourbon-kade maar niets in den weg te leggen. Hij helt reeds over!" dacht de fabrikant. „.Ja, ik heb ook van 't begin af wel gemeend, dat die andere geschiedenis wel eené voorbijgaande zwak heid zou zijn. Hij is niet zoo dwaas, om een for tuin te weigeren. Binnen een paar maanden lig hij aan Marie's voeten en dan kan mijnen,twege dat andere meisje in 't leven blijven. Met orpgewektheid begaf hij zich naar de ka nier zijner dochter, die sedert het too:rel bij Lucie, aan de vertwijfeling ten prooi scheen en niet meer gelooven kon aan de mogelijkheid, .lat Edmond ooit haar echtgenoot zou worden. Reeds bij 't binnenkomen riep Paul Armand op vroolijken toon: „Berichten van Edmond, mijn bladzijden vol liefde en hartelijkheid. Hij be schreef haar ook zijn reis en verzocht haar, uit zijn naam moeder Mina te groeten. Lucie was gelukkig bi] het lezen van den brief en Paul Armand was dat eveneens met den brief, dien hij ontvangen had. Edmonds woorden schenen hem zoo gunstig voor zijne plannen met die haar betroffen."' Marie bloosde en mompelde daarop met een die pen zucht: „Ja, hij herinnert zich mijner, omdat ik hem aan zijne betrekking geholpen heb. Hij is mij dankbaar. Ik geloof zelfs aan zijn vriend schap, maar ik lees in die woorden niets, w.at aan eenig gevoel vau liefde zou kunnen doen denken. Edmonl zal mij nooit beminnen, omdat hij het een ander doet!" En zij liet het hoofd op de borst 2inken. FBaatseBijk Bieuws OUDKARSPEL. .Wegens bedanken als lid van het Bestuur van den Nieuwenpolder door den heer K. Kroon KA?., is in diens plaats gekozen d« heer JSwager Cz., alhier. OUDKARSPEL. Bij de op heden gehouden verkiezing van een lid van bestuur van den Woudmeerpolder, perio diek aftredende de heer J. Stam Jz. is deze met algemeene stemmen herkozen. En tengevolge overlijden van den heel' F. de Boer Fz. is in diens plaats gekozen de heer M. Borst Kz. alhier. OUDKARSPEL. Door Stemgerechtigden van de Banne alhier,, is heden in de plaats van nu wijlen (len heer F., de Boer Fz. tot Hoofdingeland van den Polder Geestmerambaeht (O. en M.) gekozen de heer )G. Hart Hz. alhier Voorts deelde de Voorzitter )mede dat periodiek moesten aftreden de Secre taris de heer J. Schrieken en de Penningmeester de heer G. Prijs van'de Banne, die'beide met al gemeene stemmen zijn herkozen. OUDKARSPEL. BENOEMING ONDERWIJZER De voordracht ter benoeming van een. onder wijzer aan de oenbaxe lagere school alhier luidt als volgt 1. E. van der Velen, te Gróuw (Friesland). 2. W. F. G. de Ruijiter, te Helder. 3. G. Sietsma, te Wiieringen. OUDKARSPEL. DIENSTPLICHT. De dienstplichtgiien J. Kostelijk, A. Drost en P. Duijven zijn door dien burgemeester op geroepen om op 16 October a.s. onder de wa penen tie komen. OUDKARSPEL. VACCINATIE. Op Dinsdag, 16 Oetobe ra.s., des voormid dags 11 uur, z!al er in de openbar elagiere school gelegenheid worden gegeven tot koste-> looze inenting len herinenting. OUDKARSPEL. RAADSVERGADERING De Raad dezier gemeente is door dien bur gemeester bijeengeroepen tot het houden eener openbare vergadering op Dinsdag 16 October a.s., 7 uur. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemien, dat de 4 leerlingen, die zich' voor het volgen van een tuinbouwcursus aan meldden, in de gelegenheid worden gesteld eenzelfdien cursus te Noordscharwoude ties volgen. „Maar kindlief," troostte Paul Armand, „hij kon toch aan mij niet schrijven, als iemand die verliefd is en hij moest de grenzen der beschei denheid in acht nemen. Hij is een welopgevoed niv-nsch. Maar hij is bovendien een practise^ mensch, die zeer goed inziet, dat hij zijn toe komst zou verwaarloozen, als hij met een bede lares in het huwelijk trad. Men ziet, hij maakt zich reeds min of meer van haar los." „Wie zegt u dat? riep zijn dochter. „Haalt gij dat uit dezen brief? Ik heb juist een vermoe den, dat mij niet bedriegt. Hij bemint Lucie meer dan ooit. Z,ij zal steeds mijn geluk in den weg blijven staan. Hoe overmoedig, hoe zeker van haar zaak, durfde dat kind mij niet te gemoet treden. Zij bemint en is overtuigd van zijn lief de voor mij is niets meer te hopen. „Dat is er wèl, mijn kind. Ik geef u mijn woord, Edmond nadert u meer en meer en dat meisje kan uit den weg, zij kan hem ontrouw worden." „Neen, daartoe heeft zij hem te lief! nep Marie. „Zij kan sterven." „Zoo jong?" „Dat is geen beletsel." „Neen, ik zie in de toekomst geen heil." ,'Wat zal ik Edmond antwoorden?' ,;Wat u wil. Het eigenlijke kunt ge hem coeh niec schrijven, dat ik hem liefheb en dat ik sterf, als hij mij geen wederliefde toont.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1