MOEBEI EN MARTELAIES Purol bij huiduitslag en h uidverwonding Gewaardeerde bezoeken Uit den Omtrek ger, als plaatsvierv.-voorzitter mr. Tavterne.i beiden Raadsheer in' dm Hooigen Raad. 'Den Sen dezer maaind was bet eien kwart eeuw geleden, dat mej. E. G. van Dorp op-.1 trad in de advocatuur, als eerste vrouw in Nederland, die in het „mobile officium", werd opgenomen. Thans zijn veertien dames bij den Hoojgen Raad der 'Nederlanden als adv. procureur ingeschreven. Uit de doodenlijst: D. Voute, hoofdinspec teur bij Registratie en Domeinen, op 53'-ja rigen leeftijd, Dien Haag. P. H. Regout, oud-directeur van de bekende aardis werk-fa- briek „De Spinx" te Maastricht, op 74-jarigen lesftyd. Dr. J. G. Milo, arts en bekend or thopaedist, ook op muzikaal gebied zeer be kend, 60 jaar. Dien 'Haag1. i 't Is alweer enkele wieken geleden, dat Broek op Langendyk's beroemde groentenmarkt be- zocht werd door een gezelschap uit Dtenemar* ken. Zelden zullen er wel bezoekers komefn, die zoo welkom waren als deze. Er komen talrijke Duitschers, gemeenlijk ligt h~t „geschaftliche" er duimen dik op; ge woonlijk zijn het tuinbouwers, die hier de boel komen afneuzen, ook wel tuinbouwleeraretn en studenten. Dat mm tegenover deze boeren een min of meer gereserveerde houding gaat aan nemen, wie onzer kan dat niet begrijpen? Als de Japanneesche intelliectueeilen komen, met 't doel de sociale en (economische verhou dingen te bestudeenen, om daaruit zoo moge 4 lijk leering te trekken voor hun overbevolkt vaderland, mm leidt hen met groot pleizier rond. Dat vordert de beleefdheid- en we dienen, niet te vergeten, dat die naam van ons land. in den vreemde door dergelijke bezoeken met weinig kan worden verhoogd. I Maar nu de Dienen, die op zekeren mooien, Septembermorgen uit de Residentie' naar ons goede dorp per auto waren gereisd, 't Warm zoo op 't oog goegesitueerde middenstands- menschen, enkele heerem waren tuinders van broep, één hunner, die de Duitsche taal vol-, komen machtig was, stelde zich als koopman voor. De Deen maakt een zoo geheel anderen in druk als b.v. de doorsnee Duitscber. Bij den,' eersten bemerkt ge geen zweem van de ons Hollanders zoo antipathieke houding:: „Wir Deutsohen, wissen' es." [/J 't Is, zeggen ze vaak, hier niet onaardig, maar zie - over eenigeïr tijd zijn wij toch „überlegm". Daar heeft de Djeen niets van. Een innemend, vriendelijk im gastvrij volk, die Denen. Ook dit gezelschap maakte den meest aangenamien indruk. Ook hier vragen getuigende van warme be langstelling. Belangstellend werd geïnformeerd naar de veilingsmethoden, den oogst, keur, reclame. Niet minder naar de wijze, waarop de tuinbouworganisatie in elkaar zit. De boe ten zijn bekeken, geïnformeerd naar planten ziekten. Want óók in Denemarken, waar in de omgeving van de hoofdstad veel groenten, en inzonderheid kool wordt verbouwd, hoeft men dit jaar schade gehad van draaihiartigheid' en vaikr». Op onze vraag, hoe daar de oogst stond, kregen we ten antwoord, dat men miet 't oog. op de schadelijke ziekten zich min of meer ongerust begon te maken. Men vraagt zich af, of 't geen tijd wordt of andere weg an in te slaan öf met kracht bestrijdingsmiddelen aan te wenden. Maar ook in Denemarken is voor dit kwaad nog geen remedie gevonden. Men vertelde van de koolbewarrng ginds, din nog vrij primitief lijkt. Men bedekt de tie bewaren kool met een dikkie laag zeewier en laat in dat koude, klimaiat verder 't goed aan zijn lot over. Va-a 'n bewaren als ze hier zagen kende ze niets. Geien wonder dus, dat de. kool-, schuur hier bi zonde re belangstelling had. In de mooie vergaderzaal van 't Bet aalkan-, toor werd onder 't genot van een kop koffie nog wat gepraat. i En toen werd verteld, dat el en drietal heeren nazaten waren van Hollandsche kolonisten, die op 't eirnJ van de zestiende eeuw, door de toen-' inalige. pieensche Koning daartoe aangezocht, zich nederzetten in 't plaatsje Amagen, in de onmiddellijke nabijheid van Kopenhagen. Den aan Ca keurige foto's werd den voorzitter valt 'de L-G.C. aangeboden, die een duidelijk beeld gaven van oud -Hollandsche woninginrichting. Zoo zijn er te Amagen nog bedsteden met de: bekende gordijnen; deunen ziet mem niet. Ook de kamerversiering doet dienken aan Holland uit de 17de eeuw. FEUILLETON 103) Toen bet meisje, daar waar de tuinmuren be gonnen aan zijn gezicht onttrokken was, stond hij op, kroop tussehen het struikgewas en bracnt daaruit een pakje te voorschijn, dat, losgeknoopt, bleek te bestaan uit een vest en overjas, en een hoed met breeiem rand én lagen bodem. Hij trok zijn werkmanskiel uit, legde zijn roode pruik af, verwisselde van kleeding en Jean Soliva vertoon de zich wederom als de ordentelijke burgerman, die aan het station van 'Saint Lazare een plaats kaartje had genomen voor Bois-Colombes. De werkmanskleeding werd tot een klein pakje saam- gerold, dat hij in zijn hand meenam. Hij sloeg den weg in naar Parijs en .mompelde daarbij ,,Nu weet ik precies boe zij morgenavond haar weg neemt, 'tls jammer, dat zij dan ook niet alleen komt, maar wat is daaraan te doen? Ik kan toch moeilijk Amanda gaan waarschuwen!" Jean Soliva ging met een huurrijtuig regel recht naar Courbevoie, liet dat rijtuig bij 't be gin. van het dorp wachten en 'begaf zich te vcièt naanr de fabriek van Paul Armand, waar hij ver- Die namen duiden 'eveneens op Hollandsche afkomst, mien vindt nog velen, die jan, Jacobs Piet als voornaam hebben, terwijl de achter namen .Nelissen, Jansen enz. nog veelvuldig voor komen. Een der heenen was die burgemeester, die de hooge eer genoot, voor enkele jaren terug door H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Amagen te worden geridderd. Met groote ingenomenheid toonde deze heer ons zijn met de versierselen van de Niederland- sche Leeuw versierd knoopsgat. Amagen's bewoners zijn trots op hun Hol landsche afstamming, in 't museum worden tal van historische bijzonderheden bewaaard. Tel ken jaren heeft nog eten 'Hpllandsche ring-j rijderij in oud-Hpllandsche costumes pp Ama gen piaats en 't tonknuppeten doet miïïi er te paard. I Voor enkele eeuwen terug gingen Nederlan- ders naar Amagen ee werden daar tuinbou- J wers; zij zijn de pioniers in dat land op tuin- j bouwgebied geweest. Nu kwamlen die nazaten van die Nederlan- I ders hier en kwamen belangstellend informee- ren naar den tegenwoordigen toestand van de Nederlandsdhe cultuur. Gok de koopman had een bepaald doel. j Hij was voorzitter van de vereeniging van koolexporteurs te Kopenhagen. De Deetnsche exporteurs, die voornamelijk witte kool ver- handelen en uit den aard der zaak miser op j Noord-Duitschland als afzetgebied zijn aangs- i wezen, hebben voel last en schade ondervon-i den van Duitsche chicaneurs. Ook in Kopen- j haagscbe handelskrinrgen zoekt men naar mid- delen om den handel in betere banen te leiden, I Daarom wilde men zoo mogelijk komen tot gemeenschappelijke visrkoopsconditiën, wes- j halve de koopman van 't gezelschap zijn opj i wachting ging maken bij den voorzitter van j den N.H.'schen Exportbond, den heer C. Wa- I genaar Kzn. Met vriendelijke woorden isn een hartelijker! i handdruk werd van 't zoo sympathieke gezel-. schap afscheid genomen. Enkele dagen geledien ontving de Hieer Bur- j gemeester van Broek op Lamgisndijk uit Ko- i penhagen een schrijven van dien volgenden j ihoud. Mijnheer de Burgemeester. Ik verzoek U, geachte heter Burgemees- j ter, nogmaals mijn hartelijken dank voor de gastvrije ontvangst van ons bezoek de vorige j week in Uw mooi Broek op Langendijk in j ontvangst te nemen. Wij allen zullen nog dikwijls daaraan den ken en doorover spreken. Ik kan ;U ver- i zekeren, dat de heeren uit Amagen trots i zijn op hun voorvaderen. Met vriendelijke groetje aan U en aan de andere heeren, die zoo vriendelijk tegen ons waren, verblijf ik, Mijnheer de 'Burgismees- ter, Volgt caiderteekenmg. Vele vreemdelingen komen naar ons groente- land. Weinigen zullen zóó welkom zijn geweest als dit gezelschap, dat we niet zullen vergeten. B!. o. L„ 12 Oct. '28. - A. T. HEERHUGOWAARD. Donderdagavond werden in het lokaal van den heer 'Wester twee vergaderingen gehouden met betrekking tot de voorbereiding voor "dé feeste lijkheden in 1929, te houden bij het derde eeuw feest ter herdenking van dé droogmaking van onzen polder. Eerst vergaderde het Hoofdcamité met het dagel. bestuur van het tentoonstellings comité. Door den Burgemeester werd deze verg. ge opend, om daarna eenige med'edeel in gen te doen betreffende de samcusteilngi van een gedenk schrift. De samensteller, de heef Boulogne te Alkmaar, bleek daarin te hebben verwerkt Je droogmaking en wat daarop is gevolgd, doch niet het wetenswaardige van den laatst'en tijd. Alge meen achtte men dit laatste toch wel gewanscht en vooral ook de opname van platen enz. Hiermee zal rekening worden gehouden, terwijl voor de opdracht werd verstrekt dit werk in overleg met den heer Boulogne te deen uitvoeren. Voorts werd meegedeeld, dat een commissie had geconfereerd! met(;Dr. van Balen Blanken met betrekking tot de êa metis telling van een allegorischen optocht. Vervolgens werd breedvoerig gediscussieerd met betrekking tot het terrein van feestviering. Door het tentoonstellingscomité was n.l. gevraagd om spoedige vaststelling, in hoofdlijnen althans, van het geheele feestprogramma, vooral ook met het oog op terreinruimte. Uit de discussie bleek men algemeen veel te gevoelen voor dit denkbeeld, voor. zooyer het althans, de da.gfestiviteiten be zocht tot den chef te worden toegelaten. XXXI. Jean Soliva had reels van te voren een paar regels geschreven, het papier in een enveloppe gesloten en nu een en ander aan de fabriek over handigd met het verzoek, om mijnheer Armand te mogen spreken. De millipnair liet Soliva onver wijld bij hem komen, sloot die deur van zijn ka binet en vroeg zijn handlanger, wat .deze hem had te melden. „Kan ons niemand hooren vroeg Soliva fluis terend. „Neen. Welk nieuws is er?" „Morgen wordt de slag geslagen. Alles is voor bereid." if De zin dezer woorden was duidelijk en vree- selijk. Paul Armand begon te beven en werf bleek. „Morgen?" herhaalde hij. „Ja en op de yeiligste manier. Luister!" Hier op vertelde Jean/Soliva 't geen hij had vernomen en had gedaan en voegde daarbij de mededieeling van 't geen er nog gedaan moest worden. Paul Armand hoorde hem aan, wischte zich het koudp zweet yan het voorhoofd m zei ten slotte: „Ja, ik geloof met u, 'dat het feit op rekening van een landlooper zal worden'gebracht en dat niemand ons zal kunnen verdenken. Je bent een sluwe kerlel, Jean!" „Zeer vleiend! Maar ik werk graag yoor jou, Izoo'n trouwen, goeden en grootmoedigèn bloed verwant treft. Of voor avondfeesten het sportterrein ge bruikt zal worden, is dan nader nog wel vast te stellen; wellicht kan het ook voor andere doel einden, b.v. als autopark* dienst dóesfi; Daar inmiddels in het lokaal waren verschenen een aantal uitgenoodigiden, van wien men on derstelde, dat ze min of meer deskundigen geacht konden worden met betrekking tot paardensport, werd na een korte pauze overgegaan tot ie twee de verga lering. De voorz., Burgem eester v. Sloo- ten, heette allen welkom en, 'hoewel hij hoopte nog enkele liefhebbers van paardensport te zul len zien verschijnen, gaf een korte uiteenzet ting van het doel dezer "bijéénkomst. Allereerst kwam uit de vergadering de vraag, wat in betrekking tot paardensport uitgevoerd zou kunnen worden met het oog op beschikbaar eh doelmatig terrein. De hoofdschotel der dis cussie vormde pok/ hier weer 'de terreinkwestie. Tamelijk algemeen gevoélde men, 'dat voor iets flinks op het gebied van paardensport het sport terrein zelf te klein is, terwijl volgens sommigen het daartegenover liggende stuk weiland maar amper ruimte genoeg zou bieden, indien daar ook de tentoonstelling zal woriên gehouden. Deze toch, met 'de daaraan verbonden huisvlijttentoon- stelling zal vrij wat terreinruimte vrhgen. "Na mens het tentoonstellingsoomitë werd er op "ge wezen, dat in de laatstgehouden vergadering sterk op den voorgrond is gekomen, de wensch. om zooveel mogelijk alle festiviteiten op één ter rein te hebben. Het resultaat der besprekingen is geweest &e samenstelling éener comm. van on derzoek, welke in de volgende vergadering met een bepaald voorstel zal komen met betrekking tot het feestterrein. Uit de deskundigen op gebied van paardensport werden hiervoor aangewezen de ueeren'L. P. van Graft, P, Wonder, Jae. Kos telijk, P. Bot, H. Schouten, A Blokker en A. Oudhuis. Voorts de Dagel. Besturen van "het Hoofd- en van het Temtoonstellingseomité, bijge staan door den heer A. Groot als technisch advi seur. Enkele dezer heeren zullen vooraf een be zoek brengen aan het terrein te Opmeer. Door den Secr. zal worden geïnformeerd of het wei and tegenover het sportterrein voor de feestelijk heid van 1929 gepacht zal kunnen worden. Mede werd opdracht gegeven te informeeren of. een tent, welke in Breezand 'dienst gedaan heeft, ge pacht zal kunnen worden. De Voorz. van het tentoonstellingscomité geeft nog in overweging ernstig rekening te houden: met den wensch door dit comité geuit. Nog werd door den Secr. voorgelezen het schema vodr een te houden optocht, waarna de Voorz. de verg.: sloot, met den wensch, dat we in 1929 in wat goed te zien zullen "kunnen geven met betrekking tot de paardensport. OUDE NIEDORiP. Naar wij vernemen beeft de heer K. Boot Jz. bedankt als Directeur der Gymn. Vereen. „Turn- lust" van O. Niedorp. In verband hiermede werd hem als blijk van waardeering een cadeau over handigd, door den voorzitter, don heer J. J. Balk, uit naam van de geheele Vereeniging. OUDE NIEDORP. Bij de op Woensdag gehouden stemming, is de heer D. Kriller gekozen tot lid van het Dage- lijksch Bestuur en de heer J. Waiboer tot Hoofd ingeland van de Banne alhier. All «n rtie Sukkelen met Verstopping of moeilijken, traigen en onregelmatigen Stoelglang zijn Mijnhardt'a LaxeprtabHtten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 et. 5.006.00 Kinderuurtje 6.00—7.15 Vooravondconcert, 7.157.45 Engelsch voor beginnelingen. 8.058.45 Lezing door Prof Zwaardemaker Hardhooremdheii en luistert pes tellen. 8.459.10 Solo-zang» 9.1011.00 Kamermuziek. Dinsdag 16 October. 11.20 Daventry Gramofoonplaten. 12.302.00 Lunchmuziek A V.R.O. Tot 3 uur concert Kalundhorg. 3.00—4.Ö0 A V.R..Q. knipcursus. Daarna Berlijn. 5.307.15 Vooravondconoert A V.R.O, 7.157.4-5 Engelsch voor gevorderden 8.05—8.35 Boekenhalfuurtje 8.35 Radi-oTooneel De vijf Frankforters. TWEEDE programma. "Huizen. Zondag 14 October. 8.309.30 Morgenwijding, N C.R.V. 10.3012.00 Uitzending Hoogmis, KR.O. 12.301.30 Lunchmuziek, KR.O. 1.30—2.00 Literair halfuurtje, K R.O. 2.00—2.30 Kunsthalfuurtje, K P.O. 2.30—4.130 Middagconcert, KB.O. 4.305.00 Ziekenhalfuurtje, K R.O. 5.20 Kerkdienst, N.(0R.V. 57.30—8.00 Apologie, KR.O. 10.45 Epiloog, K.R O. Maandag, 15 October. 12.301.45 Orgelconcert, N C.R.V. 2.00—2.30 Schooluitzending, N C.R.V. 4.005.00 Ziekenuurtje, N C.R V. 7.00—7.30 N D.O. Stenografie, N.C.R,V, 7.30—8.00 Spreker, N O.R.V. 8.00 Uitzendavond, N.C R.V. Dinsdag, 16 October. 12.301.30 Lunchmuziek, KR.O. 5.306.30 Gramofoonmuziek, K R.O. 6.307.00 Cursus Esperanto, K R.O'. 7.007.30 Kerklatijn voor beginners, K R.O. '7.308.00 Kerklatijn voor gevofclerden S.üO8.30 Spreker, K R.O. 8.30 Beatrys, K.R O. Eerste Langedijker Radio-Centrale D. Schuitemaker Jr., - Hoordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. Zondag 14 October. 9.15 V.A R,.A.-cursus. 10.00 V.A Ri-A ,-ooncert. Hierna Berlijn, oonoert. I.002.30 Lunchmuziek 2.303.330 Sol istencén eert 3.305.00 Orkestmuziek en koorzang 5.006.00 V A.R.A. kinder uurtje. 6.30 V.|P R.O. kerkdienst uit Hilversum. 8.00 Sport- en persberichten. 8.1511.00 Populair concert, omroeporkest Maamidlag 15 October. II.20—2.'20 Lunchmuziek, 3.205.00 Concert Daventry Jr 5.006.00 Kinderuurtje 56.007.15 Vooravondoomoert 7.157.45 Eingelsche les 8.008.45 Lezing over haxdhoorendheid, 8.459.10 Solo-zang 9.1011.00 Kamermuziek Dinsdag; 16 October. 11.202.20 Lunchmuziek. 3.004.00 Knipcursus 5.307.15 Vooravondooneert 7.157.45 Engelsch, 8.008.35 Boekenhalfuurtje 8.35 Blijspel de vijf Frankforters. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KUIJT, Qudkarspel A Hi „n_ EERSTE PROGRAMMA. Zionidag 14 October. 9.15 VjA Ri.A.-cursus. 10.00 V.A R.A. Populair Programma. I.002.30 Lunchmuziek A V R..O*, 2.303.-30 Solistenconoert 3.305.00 Orkestmuziek en koorzang, Z,aan- lands Kapel en Mannenkoor. 5.00—6.00 V A.R.A.-kinderuurtje. 56.30 Kerkdienst V.P R.O. 8.15.11.00 Populair oonoert Omroep-Orkest met medewerking van Clinge Dooöenbos. Maandag 15 October. II.20 Daventry Gramofoonplaten. 12.302.00 Lunchmuziek A V.R,,0'. 2.204.20 Conoert Kalundborg Daanid Berlijn. 10.30- 12.30- 1.30- 2.30- 4.30- 5.20 57.30- -8.00 10.45 '12.30- 2.00— 4.00— I 7.00— I 7.30—; 8.00 *„Ik zal ook niet met u loven en bieden!'' „Dat vertrouw ik ook! Als alles in orde is ge komen en Edmond Labron goed en wel getrouwd met mijn lieve nicht, zult ge mij een.aardig som metje schuldig zijn." „Heb je nu ook iets -noodig?" „Neen, ik kwam hiér voornamelijk om u te zeggen, dat je dringend werk moiet voorwenden, 'twelk u morgen tot laat in den nacht hier zal houdèn." „Dat is gemakkelijk genoeg. Wat verder?" „Dan moet je mij een middel verschaffen, om in de fabriek te komen, zonder dat iemand mij open maakt en zonder dat de portier mij te zien krijgt." „Ik gee fje eenvoudig den sleutel van de keine deur." „.Verder moet een rijtuig ingespannen zijn, om mij na volbrachten arbeid met u naar Parijs terug te brengen, zoodat iedereen gelooft, dat wij den geheelen nacht met elkaar gewerkt heb ben .Het is eenvoudig een „alibi", wat ik hiermee op het oog heb." ,,'tGaat alles zeer eenvoudig. Jij komt om zes uur hier, wij eten samen in mijn kabinet, ik stuur den bediende weg, jij verlaat de fabriek door de kleine poort, gaat naar Bois-Colombes en keert langs denzelf Jen weg terug. Ik zal zorgen, dat er voor ons vertrek een rijtuig op de kade gereed staat. Zoodoende moet men wel aanne men, dat wij elkander in 't geheel niet verlaten hebben." 12.30- 5.30- 3.30— 8.30 TWEEDE PROGRAMMA. Huizen. Zondag, 14 October. .30 Morgenwijding, N C.R.V. —12.00 Uitzending Hoogmis, K R.O. —1.30 Lunchmuziek, K R.O. 2.30 Lezingen, K R.O. 4.-30 Middagconcert, K R.O. ■5.00 Ziekenhalfuurtje, K R.O. Kerkdienst, N.CR.V. -8.00 Apologie, K R.O. Avondconcert, K.R O. Epiloog, K.:RO. Maandag, 15 October. -1.45 Orgelconcert, N C.R.V. •2.30 Schooluitzending, N C.R.V, 5.00 Ziekenuurtjie, N C.R.V. 7.30 ND.O. Stenografie, N.C.R.V, 8.00 Spreker, N C.R.V. Uitzendavond, N.CR.V. Dinsdbg 16 October. —1.30 Lunchmuziek, K R.O1. 6.30 Gramofoonmuziek, KR.O. 8.30 Cursuj|sen, lezing, K R.O. „Beatrijs" mysteriespel. „Bravo! 'tZijn trouwens allemaal voorzorgs maatregelen, die wij wel nooit zullen noodig hebben, daar niemand een onzer zal gaan ver denken. Tot morgenmiddag om zes uur dus! Be waar zoolang dit bundeltje, 't bevat mijn vér- kleeding van vandaag, die ik morgen weer zal gebruiken. Nu ga ik naar Parijs." „Met deu tram?" „Neen, met een rijtuig per uur. In uw dienst tel ik die meerdere uitgaaf niet." „Je hebt gelijk. Tot morgen!" De beide booswichten drukten elkander broe derlijk de hand "tot afscheid. Paul Armand' wreef met woeste blijdschap zij'n handen ineen. „Morgen is de hindernis uit .den weg geruimd, riep hij. „Edmond Labron zal een paar tranen storten, om zich na verloop van weinige dagen tot de rijke bruid te wenden. Jean Soliva is goud waard. 'tZal mij veel kosten, doch wat is mij daaraan gelegen? Om mijn kind gelukkig te ma ken, zou ik mijn vermogen, mijn leven ten offer brengen. XXXII. Toen Lucie voor de tweede maal den slapenden man voorbij liep, kende zij geen vrees meer. Zij liep alleen snel, daar zij bezorgd was den trein te missen. Toen zij in de dorpsstraat kwam, bleef zij plotseling met een kreet van blijdschap staan. Zij zag moeier Mina, die niet minder verrast wa!s dan zij.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2