Raad Noordscharwoude MOEDER EH MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 127 Dinsdag 80 October 1928 37e Jaargang SET Een nieuw Gemeentehuis sa NIEU W E LANGED1JKER C01TR4NT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Reordscliarwoude. Advertentiën van 15 regels 7S oent, elke regel meer 16 cent. Groote letters naar plaatsruimte De raad. vergaderde gistermiddag 5 uur ten raadhuize. De voorz., de E.A Heer Jhr. A. L. van Speng- Ier, opent de vergadering met welkom, daarbij mede loeiende dat oe heer Broersen wegens onge steldheid ide vergadering niet kan bijwonen en voegt hieraan toe den wensch op leen spoedig her stel. Hierna worden door den Secretaris, id'en heer K. G. B einders de notulen van de vorige ver gadering gelezen, die onder dank onverandjePd worden goedgekeurd. Hall zegt voctz., dat deze vergadering is belegd in verband met ie stichting van een nieuw raad huis. Ik wil, zoo gaat ZJE,A verder, idaarbij nog eens memoreereu, dat op voorstel van B. en W. door uw college werd besloten aan B. en W: opdracht te geven tot het indienen van plannen, voor den bouw van een nieuw raadhuis. De raad onderschreef daarbij volkomen de me- dedeelingen van B. en Wi. omtrent den toestand van het tegenwoordige geboujw, dat niet meer aan de meest matige eischan voldoet. Het gebouw is slecht, zoowel van binnen al? van buiten. Aan onderhoud is weinig meer ten koste gelegd, omdat men met het laarvoor uitgegeven" geld toch niéts meer bereikte. In 1922 werd het gebouw eenigszins bewoon baar gemaakt door verandering van dit lokaal. Echter is dit niet alleen onvoldoende voor hst eerste huis van de gemeente, maar ook onvol doende voor de vergaderingen van den Gemeen teraad. In verband met deze plannen is natuurlijk ook de finantieele toestand van d'e gemeente nauw keurig gadegeslagen, en jnag geconstateerd wor den, 'lat die toestand geen bezwaar oplevert om tot den bouw van een niepw raadhuis over te gaan. Niet alleen hopen wij dat die toestand zal voort gaan zich zoo te ontpkxnen, maar zeker is er ook eenige aanwijzing dat de toekomst voor de ge meerite zeer gunstig is. In 1871 werd lit gebouw verboujwd van een particuliere woning, tot een huis, dat den wijd- schen naam van gemeentehuis draagt. Bedroeg het aantal zielen toen 781, thans in 1928 bedraagt dit ruim 1900 zielen. En dat het zielental in de laatste jaren sterk is gestegen, moge blijken uit het feit, dat de afgeloopen 25 jaren het zielenaantal is verdubbeld. Wij behoeven echter niet alleen naar onze ge meente te zien, maar de gemeenten, die een vei ling bezitten, gaan een mooie toekomst tegemoet;. Bij de thans aanhangige plannen, dienen wij FEUILLETON 110)" Lucie, een onmacht nabij, scheen op het punt van ineen te zinken. Paul Armand bemerkte dit en schoof haastig een stoel voor haar bij. „Ge zijt zeer vermoeid, juffrouw, ga zitten," zei hij. Marie Armand ergerde zich over die beleefd heid van haar vader. „Ik wil nu die kleeding met aanpassen," zei ze wrevelig. ..Juffrouw Lucie kan dus wei naar huis gaan. Zij werkt trou(w!ens lang genoeg voor mij, om mijn maat te weten. Het passen kan dus in 't vervolg achterwege blijven. Ik zal zelf dezer dagen wel bij madame Augustine aankomen." T Dat was een zeer duidelijke wenk, die Lucie wel begrijpen moest. Haar hart was vol verdriet.. Zij groette en verwijderde zich met hare doozen, zien zelve te vergeefs afvragend, wat zij meju frouw Armand in den weg kon hebben gelegd. Toen zij bij moeder Mi ia terug kwam klaagde Lucie haar nood, maar zij1 werd dadelijk getroo. met de opmerking: „Let daar niet op, mijn schat Bedenk, dat juffrouw Armand zeer ziek is en da een langdurig lijden iemand dikwijls gri ig humeur maakt." daarom ook het oog te richtem op de toekomst. Vele gemeentten, die zich een nieuw raadhuis bouwden, hebben dit te klein gedaan, en geen rekening gehouden met de toekomst. Ook is natuurlijk stilgestaan bij de wijze waar op gebouwd moet worden ten opzichte van Net ter rein. ITw raaiscollege meende dat h'et meest ge schikte terrein was, waarop het tegenwoordige gebouw staat. Hierbij is tevens gewézen op het terrein, het tuintje hiernaast gelegen, in verband met de uitbreiding die aan het nieuwe gebouw wordt gegeven. Tevens is een gedeelte grond bij dit eigendom beslagen door een particulierê woning. Echter hebben B. en W. teVens uitgezien naar andere terreinen, maar deze bleken onverkoop baar. In verband met het gememoreerde, stellen B. en W. thans voor, in het openbaar te bekrach tigen het besluit dat reeds in comité genomen word, om aan te koopèn het terrein van den heer J. "Wink voor een prijs van f 4000. B. en W. en uw raadscollegë zijn overtuigd dat dit een behoorlijke prijs is, terwijl Net terrein kan worden aanvaardt 1 April 1929,. Door den heer Kwalijk wordt gevraagd of 1 April niet wat laat is. Ean gaat ér weer e'en jaar voorbij voor hot voor elkaar is. De voorz. zou het ook aangenamer vinden wan neer het vroeger kon, maar m'en moest ook reke ning houden met de belangen van belanghebbende. Voor dien tijd kunnen echter verschillende'rege lingen worden gemaakt, zooals het maken van'het bestek, sloopen van het gebouw enz'. Misschien dat het meevalt en wij nog derder kunnen begin nen. De heer Kwadijk acht het 'wenseEelijk dat de aanbesteding eerder wordt gehouden. De heer Ootjers zegt, dat al die dingen voor 1 April kunnen plaats hebben, en men dan 2 April kan beginnen. Voor 1 April kan ook al reeds met het sloopen van het raadhuis begonnen worden Hierna wordt met algemeen© stemmen tot den bouw van een nieuw raadhuis besloten en tevens tot koop van het terrein van J. Wink. Be voorz. zegt dan dat B. en W, zeer verheugd zijn dat dit besluit thans is genomen. Het is een zeer gewichtig besluit waarmede ik u allen feliciteer en hoop dat u allen in 1929 bij de inwijding aanwezig zult kunnen zijn. De heer De Geus vraagt of B. en W. al een be sluit hebben genomen, waar zij hun bivak zullen opslaan. Eg voorz. antwoordt van niet, maar zij zullen een andere lokaliteit zoeken voor de vergaderin gen. Echter meen ik thans verplicht te zijn dank te brengen aan wethouder 'Ootjers voor zijn vele bemoeiingen, al waren het niet altijd even dank bare. Door zijn bemiddeling is zeker deze zaak tot stand gekomen. Ook een woord van dank aan weth. Barton voor zijn modewerking, die uitvoering mogelijk Iu behandeling komt thans een adres van Net B;.K. schoolbestuur te Noordséharwoude waarin XLIV. intusschen zei Paul Armani tegen zijn doch ter: „Dat meisje is werkelijk een mooi kind en ik begrijp ©enigszins, dat Edmond haar zoo n wei nig het hof beeft gemaakt, maar een 'dergelijke liefdesgeschiedenis is nooit van langen duur, want in zijne brieven schrijft hij telkens over u. Ge loof me, hijbemint u reeds, zonder Jat zelf te beseffen. Wat ik zeggen wil, je hebt mij vroe ger eens verteld, nietwaar, dat die Lucie in een vondel ingshuis werd groot gebracht, dat zij" va der noch moeder heeft gekend en dat zij alleen onder het nummer „negen" moét zijn ingeschre ven geworden?" „Ja, dac heb ik u, geloof ik, verteld, maar ik begrijp niet, hoe u je zoo plotseling voor dat meisje interesseert." Wel omdat ik overtuigd ben, dat Ldmond Labron,' die van eeue gedistingeerde afkomst is. onmogelijk kan trouwen met eene vondeling, u« een nummer heeft, in plaats van een naam." De vader stond op, troostte Marie en ging daarop hoen, na haar hartelijk te hebbeu gekust. Paul Armand had zijne dochter nogmaals om trent Lucie's kindsheid ondervraagd, omdat het eenmaal opgevatte denkbeeld, dat het meisje een kind van Johanna Fortier moest zijn, hem met meer verliet. Allereerst moest hij pu Jean Soliva ia kennis stellen met het feit, dat ie aanslag <yn Lucie's leven volkomen mislukt was. De millionair gebruikte een huurrijtuig en liet gevraagd wordt om een subsidie voor de fröbel en bewaarschool. Be voorz. zegt dat het vorig jaar'hiervoor een minderheid en meerderheid bestond!. Zoo is dit nu ook het gevad. De meerderheid, de beide wet houders, stelt voor om deze bijdrage niet te véï- loenen, terwijl de minderheid, onder ge tee ken d|d, voorstelt om een subsidie te verleenen van f100. De heer Z,ut acht een dergelijke instelling wel nuttig. En al is het dan geen f 100, dan zou hij toch f 50 willen geven. De heer Ootjers zegt op hetzelfde standpunt van het vorig jaar te staan, en is niet zoo Gver- tuigd van dit nut. De voorz. is er ook niet voor om dergelijke in richtingen te stichten van gemeeiftewege, maar zoo inen tc-t stichting overgaat van andere zijde, juicht nij dit zeer to:. Een subsidie wordt door Z.E.A alleszins gewettigd geacht. Het verzoek hierna in stemming gebracht, wordt met 5 stemmen tegen èn 1 voor (die Van den heer Z«t) verworpen. Rondvraag. Door den heer De Geus wordt gevraagd of de vo»rz. neg geen prae-advies heeft op zijn vraag om de gascommissie-vergaderingen openbaar te maken. De voorz. antwoordt dat dit prae-advies in de velgenie vergadering zal worden uitgebracht. Hierna sluiting. Buifteniand EEN VREESELIJKE MISDAAD TE HONOLOELOE. Een geheel eiland in opwinding Een lezer van het „Haarlemsch Dagblad gaf a3-n de redactie van dit blad inzage van een door hem ontvangen brief van een fami lielid te Honoloeloer, die een even levendige a.s uitvoerige beschrijving bevat van een drama, dat dit kleine Zuidzee-eilandje met zij|n ideaal klimaat dagenlang in rep en roer. hield. 11 Op Dinsdag 18 September ontvmg de di rectrice van een der lagere scholen op het eiland de telegrafische mededeeling, dat de moeder van een harer leerlingen een automo biel-ongeluk had gehad en dat iemand op weg naar de school was, om haar tienjarig zoontje te 'halen. Vijf minuten later hield een gesloten auto voor d» school stil. Een Japansche jongeman gekle d in een wit ,'costuum, stapte uit en zei dat hjj het jongetje kwam halen. De directrice meenende at zij met een beambte van bet zie kenhuis te doen had, aarzelde niet en list hst ventje meegaan. Dit gebeurde des ochtends tc 10 urn". Om (half twee in defcl namiddag van den zelfden dag bezorgde een loopjongen op het kantoor, waar de vader van 't knaapje werk zaam was, een brief, waarin medegedeeld werd dat het jongetje ontvoerd was en dat de vadiei hem kon terugkrijgen op voorwaarde, dat hij 25.000 gulden betaalde; die hjj des avonds op een aangeduide plaats moest brengen. De brief bevatte verder de waarschuwing, dat de vader besoionneerd werde n dat zijn zoontje onmid dedijk zou vermoord worden, wanneer de poh- ti i in de zaak gemengd werd. De brief was get eekend K.K.K., de Drie Koningen en onder deze handteekeningen waren drie kroontjes ge- teekend. f Men kan zich -de ontzetting' van iJen Vader be grijpen. Hij telefoneerde onmiddellijk naar zijn huis ,maar zijn vrouw zei, dat ze niet beter wist, of het kind was op school. Hij telefoneerde daar heen en men vertelde, 'hem van den Japannier, die het kind 'sochtonds had gehaaldi onder het1 voorwendsel van het automobiel-ongeluk, dat na tuurlijk gefingeerd was. Zoo omzichtig mogelijk' riep de vader thans de hulp van detectives in en wachtte den avond af. Tegen negen uur werd hij aan de telefoon geroepen, waar een stem hem be val .onmiddellijk met het geld naar de afgespro ken plaats te gaan, waar hij een bepaald teéken moest geven met zijn autolampen. De vader durf de niet anders doen dan het bevel opVolgen en! toen hij op de bewuste plaats kwam, stapte spoe dig een gemaskerde man uit het struikgewas, en beval hem naar een zeer eenzamen donkeren! weg tc rijden. Daar moest hij stoppen, uit de auto 'gaan én "het 'geld uittellen. Toen de ongelukkige vader f 10.000 had uitgeteld, hield hij op ën eischte dat au eerst zijn zoontje gehaald zou worden. Goed zei de gemaskerde en ver dween in de boschjes. De vader wachtte en waéht- te, maar er kwam niets, het bleef doodstil, zoo-1 dat hij tenslotte 'in wanhoop maar naar huis reed. De ouders brachten een vreeselijken nacht .door, maar het kind kwam niet terug. Den volganden. morgen was de geschiedenis bekend „en de bla den verschenen mét speciale edities. De geheele bevolking van het eiland hielp bij het zoeken en daar er weinig politie op het eiland is, werden de soldaten er op 'uitgestuurd, de leden van het vrij willigerscorps en de padvinders. 'Men vond niets. 'NMidiidags verscheen een oude Japanner op het politeibureau met de 'mededeeling, dat hij de be stuurder was van 'de taxi, die end Japanner met het kind gereden had. Hij had moeten rijdien naar het strand van 'Waikikie waar Je inzittenden wa ren uitgestapt, om te verdwijnen in de gronden van het Royal 'Hawaiian hotel. Men kwam met deze mededjeeling niet veel ver der. De nasporingèn werden voortgezet, alle au to's werden aangehouden, "alle hotels werden sys tematisch 'doorzocht 'geen spoor was te vinden. Het eiland was hu in een staat van groote op winding geraakt, men sprak over niets anders meer, de handel 'en bedrijven stonden nij wel stil. Plotseling öp den derden dag publiceerde de „Star Bulletin" een door haar ontvangen brief, waarin de „'drie 'koningen" bekend maakten, dat zij het arme ventje 'hadden vermoord en dat zij zich een week later zelf bij de politie zouiden aan geven, als zij Voordien niet gevangen waren. Een paar uur later werd het vreeselijk verminkt lijkje van het kind 'gevonden in struikgewas achter een der hotels, waar den géheelem gad een stroom' zich daarmede naar 'de avenue Clichy brengen. Tevergeefs liet hij evenwel de bel bij Soliva s tuindeur overgaan; niemand deed hem open, want Soliva was niet thuis. Toornig stampt© Paul Armand op don grond, maar na een weinig tot kalmte te zijn gekomen bracht hij zijn notitie boekje te voorschijn en schreef op een der blaadjes „Zoo gij voor vijf uur thuis zijt, kom dan on middellijk naar Courbevoie. Komt ge na dien tijd ten uwent, dan verwacht ik u vanavond om tien uur in het café de la Pjrix, op het opera-plein. Dringend 1" Hïj scheurde het blaadje los en stak het in 1: brievenbus van de tuindeur, waarop hij zich naai zijn fabriek begaf. Sedert hij zijn omgang met Amanda Regamy, gestaakt had, bezocht Jean Soliva, onder gewoon te weder de speelhuizen. Als een voorzichtig speler zette hi; evenwel slecht? kleine somma: op het spel. Op dien .dag was hij na het tiweede ontbijt een speellokaal binnen gegaan. In spijt van zijn klei nen inzet, Verloor hij spoedig 'door aanhoudend ongeluk, honderd franks. Hij hald geen geld meer bij zich. Om de verzoeking te wederstaa®, stak hij namelijk bij het van huis gaan slechts zooveel bij zich, als hij durfde verliezen. Slecht gehumeurd ging hij tegen vier uur naar huis. vond het met potlood geschreven briefje van Paul Armand, en was geheel verbaasd over edn inhoud. Wat kon er zijn voorgevallen? Min of meer ongerust, voelde Soliva zijn beurs en reel naar de fabriek van Courbevoie. Ilij vond Paul Armand, met een somber gelaat zijln komst afwachtend. „Je hebt ons in eene fraaie verlegenheid ge bracht!" begon de millionair toornig. „Lucie „Leeft zij?" riep Soliva verbleekend. „Onmo gelijk mijn mes moet haar door het hart zijn gegaan. Men heeft u voorgfeloen." „Ik heb haar gezien en gesproken, Soliva; bij mij aan huis. Uw mes is op het borstbeen afge- geden. Zij heeft haar werk reeds hervat en hin dert mij in mijne plannen erger dan ooit. ,Alle duivels!" mompelde Jean Soliva mét geb lalde vuisten. „Dat noem ik ongelukkig zijn. Zij heeft mij wellicht gezien en zou mij vroeg of laat kunnen herkennen." „Geen nood! De duisternis en de schrik hebben haar belet iets van u te onderscheiden. Zij heeft aan de politie niet kunnen zeggen, hoe haar aan rander er moet hebben uitgezien. Men schrijft dan ook den aanslag toe aa nstruikroovers, welke die streken onveilig boeten te maken." „Dan zit er voor ons niets anders op, dan "het Ispel van voren af aan te beginnen!" „Neen, dat gaat niet. Een tweede aanval op dezelfde persoon zou te gevaarlijk worden en we moeten zorgen, dat er geen verdenking op ons kan vallen." „Je geeft dus de 'geheele zaak op? vroeg Soliva.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1