Kachels en Haarden Hike Breijer's u - til. nu No 129 Zaterdag 8 November 1928 37e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIEHl 1 - - IEL jW ALKMAAR Revue van de Week TEN KANONSCHOT Speciaal Corsetten - Magazijn Alkmaar Iel. 526 ui het plukken, iren. Dit waren naar waren smal iet als onze snij- aak waren het :e ook in Lim- ren tuin zag men eelt van bloem- een rapengewas, len grond, doch 'het model van leur. 1 verbouwd en j inplantingen, en wend was win-,] lie nu al boven lorjaar, met een tst van Februari geoogst wordt at product komt is in ons land ad Utrecht been lijk nog wel en- Is boerekool en stukjes kool, en dat was de teelt en daar in een iet was wel te nig geld waard d1 rijpe vruchten, loten indruk, het eiel en de huizen ing. De grootste is zeker wei he'. daan door vrou- .w.z. jongens van n, natuurlijk he in, zag men op rvan is, dan ook groezelig en on- ïde dorpen door- rgte bii Bonn. n en wat vooral wij' overal zulke welke alle o ver ver Buühl, waar jstigd is op den tuin toe- tuin een waren- tde komkommer- ituurlijk ook met jenomen, vooral ie was daar aan- oeiing. Men had draaien en een land. De aanleg adat het niet di- acht zal worden, r practisch voor. loog; zooals de mededeelde, had ;ekost; een Duit van een H.A., dark of f19.000. hoog voor, of- teur niet in twij- welks bedrijf wij )ij ons gevoegd a prijs algemeen dat 8000 Mark aar dat er toch :n prijs verkocht prijs daar van gen. aar Keulen weer 'ij1 afgereden en uis, dus hadden het grootste ge iles door tuinde- ruk kregen, dat :1 producten ge- iesloten om een dat is zoo onge- beter kan men jto, die dit jaar wij over de Rijn ug. Keulen hesft iarvan de hoofd- Aan beide einj randbeelden, rui- er geslachten uit le brug, in het voor auto's, rij- reed, dat er wel rijden, waarvan jopweg ligt, dan aan en aan den en hij is lang aantoonen, hoe iren, scheen het -en aangekomen, rlichting en zoo or extra verlich- eek 100.000 Mk. re lichtreclames, interessants was niet alles u zal >rdt vervolgd.) ■■TERG. TELEPHOOM 92 NIEUWE LAMDIJKER COURANT Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Bedacteur I. H, KEIZER. Bureel Huardscharuramle. Gro°" '°"ers °"r pk"sraim Advertentiën van l5 regels 7a cent, elke regel meer 15 cent. TOB NOOIT. Ik kan met een rustig hart aan al wat 'geweest is, den ken. Henr. Roland Holst; Voor vele lieden speelt het verleien een groote rol. Nu is er ongetwijfeld weinig in de wereld zoo waardevol als een schoone herinnering. Het beeld! van iets, dat eenmaal wat in ons leven heeft be- feekend, dat ons geluk en voldoening heeft ge schonken, daarop voorbijging en nu niet meer is, blijft in onze heugenis gaaf en ongerept staan, wanneer wij maar den weemoed om het scheiden verloren hebben en het wordt ons een altijd vloeiende bron van stille, innerlijke blijdschap, een rijk bezit, een mooie gave, die ons nimmer meer kan worden ontnomen. Maar vóór het zoo ver is moet men tot de geestesgesteldheid zijn ■gekomen, waarin men i'n vó'lle oprechtheid kan zeggen: Ik kan met een rustig hart aan al wat geweest is denken. Helaas, hoe menigeen is er, die niet aldus te-: genover het verleden kan staan. Die in een on vervulbaar begeerem steeds terugverlangt naar een verleden, dat nooit kan terugkeeren, (en dat indien het terugkeerde toch stellig niet aan de hoog gespa/nnen verwachtingen zou beantwoor den) zoodat het heden voorbij gaat in droef en ontevreden gepeins en in werkeloos 'dxoomen. Voor hen, die 'zoo tegenover hfet verleden staan, die geen afscheid hebben kunnen nemen van wat hun ontvallen is, hebben wij een boodschap. Plonst u met de laatste overblijfselen van uw daadkracht in het heden, grijpt naar de ploeg en tijgt aan een nieuwen stoeren arbeid. Concen treert heel uw persoonlijkheid op een nieuwe zaak, gaat uit op de verovering van een nieuw geluk. Dan kan het zijn, dat in den strijd u de spaan ders om de ooren zullen vliegen, maar te mii-,1 den van de nieuwe werkzaamheid, die u geheel en al, naar lichaam en geest, in beslag neemt, zult gij plotseling den achter u liggenden hori zon in een blijder licht zien, dan odit te voren. Gij zult den vrede met uw verleden hebben ge vonden in uw scheppenden arbeid voor een nieuw, heden! Dr. JOS. DE COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos 'ie Cock, v. Mer- lenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze Waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en ener gie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden ,'ian direct schriftelijk aan de aanvragers. K. te Nü: Regels, wetten, vormen, en voor schriften beheerschen ons geheele leven. Van on ze prilste jeugd tot ouzen grijzen ouderdom, wor den wij gebonden door voorschriften, door regels van doen en laten, welke door heel wat meu- schen met u als klemmende banden, welke hun vrijheid belemmeren en beperken worden ge voeld. Toch is het gehoorzamen aan de gegeven regels nog steeds één der heilzaamste gewoonte tot zelfveredeling door zelftucht. .Wie in toom- looze ongebreideldheid voortleeft te midden van het geregelde leven rond 1hem, dient zijn anarchis tisch optreden, zijn onvruchtbare opwinding te veranderen in gehoorzaamheid aan de normale wetten, welke historisch gegroeid, door de sa menleving worden gesteld. 'Overal heerseht recht matigheid. Wie de voorschriften voor een ge zonde levenswijze schendt, Wordt ziek. Overtre ding leidt op lichamelijk gebied tot maag-, le ver- en hartkwalen. Ot> dezelfde wijze moeten ook de wetten, ge- eischt door een geestelijk leven, worden gehoor zaamd, want w'ie deze schendt, wordt bezocht met de kwalen des geestes! Nervositeit en overspanning. Verzonden brieven: Moeier te O. Mej. G teB. 30 October. De Tweede Kamer heeft kans gezien, op Vrijdag j.l. 26 October, door haar agenda heen te komen, vervolgens tot 7 November a.u. recèsje nemend, teneinde zich intusschieji te kunnen voorbereiden op ide groote, zware win- ter-oampagne, beginnend met de Algemene Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1929. Reeds is vastgesteld, dat, aanvangende op 13 November, geregeld des Dinsdags en Donderdags avond-zitting zal worden gehou den. totdat de Kerst klokken gaan luiden. Bij de behandeling van het ontwerp-mijnrecht is Dinsdag j.l. 23 dezer door „Georganiseerd overleg", gelijk minister De Geer het schert send noemde, overeenstemming berreikt tus- schen de Regeerimg >en den Katholieken af gevaardigde Hermans. Die oplossing werd niet „ideëel" geacht, zij werd toch goedge keurd. Minister Die Geer maakte een nota van wijziging aanhangig, welke den heer Hermans aanleiding gaf, door hem ingediende amende menten terug te nemen. De provincie Limburg wordt er door gebaat. Dat het mijnrecht met van 10 op I2V2 ets. per ton is gebracht, mag worden geprezen. Dr. Nolens richtte er Dins dag j.l. met nadruk de aandacht op, dat er thans zteker geen reden bestaat om de arbei ders in de mijnen in minder gunstige conditie te brengen. In de Kamer-vergadering van Woensdag 24 October moest de minister van Defensie weer eens de parlementaire spitsroeden passieeren. En wel met zijn ontwerp tot wijziging van de Bevorderingswet voor de landmacht. Men weet, dit ontwerp strekt om de mogelijkheid van bevordering bij keuze voor de officieren der landmacht uit te breiden 'met „buitengewone bevordering bij keuze". En voorts: te bepalen, dat overcomplete officieren, evenals de bur gerlijke ambtenaren, niet meer op nonactiviteit worden gesteld, maar zullen kunnen ontslagen worden met wachtgeld. Het ontwerp vond zoo- wat in alle sfeeren der Kamer bestrding. Minister Lambooy begreep, dat hij zonder veel water in z'n wijin te plengen, het wets voorstel er niet door zou krijgen. En toonde zich ook in deze groot tacticus in het terug wijken. De minister wil berusten in de vor ming va neen centrale commissie t. o. ter be oordeeling van de billijkheid van bevordering, geijjk voor de Marine werd gevormd. Ook aan andere bezwaren, uit de Kamer gekomen, zal Z.Exc. tegemoet komen. Een nota van wijzi- 1 ging is op komst. In afwachting daarvan, werd Woensdag j.l., op verzoek des ministers, de verdere behandeling van het ontwerp verscho ven. i Waarna de Kamer aanving met het suiker- j debat n.l. van de interpellatie-Van den Heuvel over den toestand in de suiker-idustrie. Voor deze deliberatiën verwijs ik naar de bladen. De Regeering verklaarde zich bij monde 1 van minister De Geer bereid, nnqer kracht- tig te bevorderen eene internationale regeling 1 in den zin der suiker-conventie van 1902. Den' 25en October werd dat debat voortgezet, nadat dr. Vos, de oud-wethouder van Amsterdam en opvolger van den heer W. Boissevain in de I Tweede Kamer, met gedekten hoofde (volgens den Joodschen ritus) de eeden had afgelegd en zitting had genomen. Minister De Geer ver klaarde zich bereid, het rapport van de inter- departementale oommissie ter Griffie van de I Kamer, dus: ter inzage voor de leden te doen deponeeren. Een speciale commissie j zal worden gevormd, door de landbouwJdirec- tie saam te stellen. I Donderdag namiddag interpelleerde de heer Drop over de ongelukken, in de mijnen voorge komen. Minister v. d. Vegte deelde mee, dat over eenige dagen het rapport zal verschijnen over de mijnramp, op 13 Juli 1928 in de mijn „Hendrik" voorgekomen. Van grootere onvei ligheid bij de mijnen behoeft, volgens Z.Exc. van Waterstaat, geen sprake te zijn. In de avond-vergadering van 25 October j.l. onderstreepte de minister nog, dat in de regle menten alles ligt wat de mijnwerkers behoeven om hun rechten te bevorderen. Aan arbeiders vertegenwoordiging in het mijn-toezicht denkt di minister niet. De beer Drop diende een mo tie in, van "de Kamer vragend de uitspraak, dat een commissie va nonderzoek naar de toe standen in het mijnbedrijf noodzakelijk is. Deze motie is door de Kamier in hare ver gadering van Vrijldag 25 dezer verworpen met 57—21. Toen zijn zonder stemming goedge keurd de ontwerpen tot wijziging van het mijn recht., alsook tot herziening van de wet op de Raden van Beroep, voor de Directe Belastin gen. Wlaama een lijstje van twintig ontwerpm voetstoots voor den Senaat is rijp-gemaakt. Nog teeken ik aan, dat in de avond-verga dering van Donderdag j.l. aan de orde kwam de een jaar oude motie-Vliegen en mr. v. d. Bergh betreffende regeling van de huren der Woningwet-woningen. Zij wilde de Kamer als haar oordeel doen uitspreken, dat de regeling in de hierbedoelde huren op den grondslag van de werkelijke marktwaarde door af- en- bijschrijving op de stichtingskosten of door an dere doelmatige middelen van Rlegeeringswege ter hand moet worden genomen. Minister De Geer gaf gehoor aan 'n wenk ••-an mej. dr. Kats. Z-Exc. kondigde aan, dat leen commissie met uitgebreide opdracht zal wtorden gevormd tot onderzoek van de hier bedoelde kwestie en het indienen van voorstel- j len aan de Regeering j Daarna trok de heer Vliegen de motie in. En ons Lagerhuis begaf zich op recés, tot 7 j November a.s., gelijk reeds aangestipt. In de afgeloopen week zijn tal van geruchten verspreid over den stand der onderhandel in- gen tusschen Nederland en Blelgië, over 't nieu- we Verdrag. Optimistische en pessimistische beschouwingen wisselen elkaar af. In 't Voorl .Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk III voor 1929 is aan minister Beel- I iaerts van Blokland de pertinente vraag gesteld j de Vertegenwoordiging eindelijk „wat meer j licht" in deze te verschaffen. Moge aan dit verzoek met wezenlijk-bekwamen spoed zoo mogelijk gehoor worden gegeven. In Den Haag kwam bijeen de 13e Internatio nale' Roode Kruis Conferentie. Prins Hendrik, de "leider van de Roode 'Kruis-beweging in Nederland, hield bij de openimgs-plechtighisid (ben rede. Aan Z. K. H. is door den Bond van Roode Kruis-vereenigingen het Grootkruis der Orde van Eer en van Verdiensten aanga boden. Pen 27en October werd aan Koningin Em ma te Dien Haag' op treffende wijze een zang- hulde gebodendie de Hofstad H). M. reeds op. 2 Augustus j.l., toen zij op Soestdijk vertoefde, had willen brengen ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag. In Januari a.s. als wanneer het ©en halve eeuw zal zijn geleden, dat koningin Emma in Nederland kwam volgt de groote en grootsche huldiging van deze populaire vorstin. Het „wethouder-vraagstuk" in de hoofdstad is nog altijd niet opgelost. De S.D.A.P. blijft drie zetels eiscben en weigert, vóórdat aan dit „desideratum" is voldaan, aan 'het D. B. te: Amsterdam deel te namen. kanonschot- hoort by niel. Hy slaapt maar door. Maar zeg je heel zacht aan z'n oor„ J.GttUNO'S ECHTE FRIE^CHE BAAI-TABAK Dan is de rakker; Dadelijk wakker! IO-I2-I5 «6CTS. Mient 17 T, Wij leveren c 2! PRIMA th U een f 2.25 KOUS KNIESTUK ENKELSTUK KUITSTUK Ook naar maat verkrijgbaar, Personalia: Als hoofdadministrateur va nde Gemeente ziekenhuizen te Amsterdam zal optreden G'. H. Banders, in dezelfde kwaliteit te Rotter dam fungeerend. Dr. J. Kuiper heeft eervol ontslag gevraagd ais geneesheer-directeur van het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. Op 26 dezer werd mevr. Leliman-Bos, af getreden directrice van het Nijverheids-onder wijs, in het Utrechtscbe Jaarbeurs-gebouw ge huldigd. In hare plaats is benoemd mej. Mi- chels, adjunct-inspectrioe. Geruchten over het aanstaand optreden van dr. Posthuma als burgemeester vajn Borculoj bleken verzinsels te zijn. Jhr. Mr. Van Basse van Ysselt, het hoog bejaarde katholieke Tweede, Kamer-lid, zal zich voor 1929 niet herkiesbaar stellen. Mevrouw Esther de Boer-Van Rijk, onze groote tooneelspeelster, is den 24en j.l. in Dan Haag op grootsche wijze ter gelegenheid van, haar 55-jarig jubileum gehuldigd. 'H. M. de Koningin benoemde haar tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. 'De voorzitter van de Chr.-democratische Partij A. P. Staalman, het oud-Kamerlid, wordt den 2en November zeventig jaar en zal dan blijken van waardeering zijner vrienden, ontvangen. Tot voorzitter van den Algemeenm Raad voor Psychopathen-zorg is benoemd het Ka merlid mr. Van Schaik. Tot directeur van het Rjjks-psychopaten- asyl te Leiden, dat op 1 November door mi nister Donner wordt gieopemd. Dr. J Scholtens, eerste-genieesheer aan de Bijzondere Strafgevangenis te Schevetningen. De toestand van het Eerste Kamerlid mr. Reymer, burgemeester te Hilversum, blijft zor gelijk. Den 3en November zal te 's-Gravenhage Heintje, de trouwe vriendin en dienstbode van de familie Rerljjn aldaar, -- haar zeventig jarig jubileum vieren. Dat het dan de 88-jarige niet zal ontbreken aan belangstelling van be wondering en sympathie, 'liet behoeft niet' te worden vermeld. Uit de doodenlijst: 'D. A. Mfensert, gep. kapitein t. z., 75 jaar, Den Haag. Generaal-majoor H. T. A. v. d. Roemer, oud-commandant van de Vierde Divisie, te Amersfoort. Mr. H. Westermann, secretary der Kamer, van Koophandel van het Gooi, 80 jaar, Bus- sum. i Gep. luit.-generaal J. M. Campbell, oud- inspfcteur van de Infanterie, 83 jaar, Den Haag. Uit de „criminalia" der week teeken ik aan, dat te Rotterdam een kantoorlooper, die f 23.000 bij zich droeg, door een roover met gummi-stok werd neergeslagen, maar zich wist te herstellen. De boef is gelukkig gepakt. De adv.-generaai bij den lloogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van den Leidschen bioscoop-houder tegen zijn veroordeeling wegens het op len Paaschdag in zijn cinema zonder vergunning muziek te' (geven. De Hooige Raad zal op 3 December arrest nemen in deze voor het bioscoop-bedrijf belangrijke aangelegenheid. E<n 66-jarige weduwe vond in haar huis in de Wolf straat te Utrecht een insluiper. Het kordate oudje wist den bengel te overmannen totdat hij „in veiligheid" werd gebracht. Bjj een wilde vechtpartij in Den Bosch zijn verschillende personen gewond. Een man werd vermoord. De dader een 25-arige recidivist is gepakt. De zaak der „Veendammer Hiypotheebank" kwam voor het Amsterdamsche 'Gerechtshof. De soms humoristische, steeds rake wijze, waarop de President de vjerhooren leidde, wek te telkens zekere 'hilariteit. De hoofddader van de Gooische inbraken, 1 zekere Calis ,is in het net gevlogen. In de ongelukken-serie neemt de brunden- reeks bij voortduring een groote plaats in. Te Roermond vernielde het vuur oen loods met inhoud van een kermisexploitant. Em ton schade zou zjjin aangericht. Onder Veenendaal werden twee groote boer- derijen in den asch gelegd. Waarbij tal van beesten om het leven kwamen. Voor de jammerlijke serie auto-ongevallen o.a. verwijs ik naar de bladen. Op het D.P.-station te Rotterdam zijn twee treinen in botsing gekomen. Dfie personen wer den gewond. Te Arnhem stortte ©en vrouw van de fiet3. Kwam met het hoofd tegen een passerenden tractor. Met doodelijk gevolg. Wij naderen de minder somber stemmende „nova". De Kon. Luchtvaart Maatschappij publiceer de dat ook haar winterdienst zeer druk zal zijn. We naderen de periode zij het langzaam van het „allemaal ;n de lucht", gelijk veer tig jaar geleden het refrein luidde: „Allemaal op de fiets". Van 1 November af wordt het telefonisch verkeer tusschen ons land en Noord-Amerika beduidend uitgebreid. De Bielgische Kroonprins en zijn gemalin vertrekken 23 November a.s. per „Insulinde" naar Indië. Prins Hendrik wil een studie-reis naar onze Oost maken. IngedienJd is 'n wijziging van de Lager On derwijswet 1920, strekkend om van 31 D*-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1