De Twuijverweg Verstuikingen Kloosterbalsem cember a.s. af de beperking van bet aantal leerlingen op te heffen Prmses Juliana schonk een belangrijke bij drage voor het Lorentz-gedienkteeken. Amsterdam krijgt eerlang zijn eersten „wol ken-krabber", a la New-York'-tnethode. Het gebouw zal 50 M. hoog zijn, bij eene opper vlakte van 40 X 30 M. Wie 'het oude Amsterdamsche stadsscboon liefheeft ,zal door dit perspectief vermoedelijk weinig worden bekoord. moeten dadelijk ver- zorgd worden. W rijf de verstuikte deelen opwaarts inet A k k e rs Kloosterbalsem en zwachtel ze. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Kloosterbalsem maakt Uw spieren wederlenig en is een heerlijk wrijfmiddel bij spit, stramheid in de ledematen, stijven nek, spier pijn, ischias, rheumatiek, jicht, lendepijn. AKKER's ook onovertroffen bij brand- en snijwonden zweren, aambeien, winterhanden en voeten Buitenlandsch Overzicht Het initiatief van Rijkskanselier Müller heeft op de besprekingen te Genève 'in September j.i. geleid tot een vergelijk tusschtejn de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Ja pan, Italië, België en Duitschland, leidende tot gelijktijdige onderhandeling over de ontruiming van het Rijnland en bespreking van de kwes- ti eder oorlogsvergoeding. Duidelijk komt hieri nde wensch van Frank rijk tot uiting om de vervroegde Rijlamdont- ruiming financieel te laten comtrapresteereii door Duitschland, hoewel van Duitsche zijde ernsig verzet getoond is tegen een samenkop pelen van deze beide kwesties. Dit verzet is met een buitengewone diplomatieke handig heid overwonnen, want, waar ook voor Duitsch- iand een 'definitieve regeling van de vergoeding een buitengewoon belang is, bepaalde mgn al- ïeen. dat, teneide deze vergoeding te regelen, door zes regeeringlen eqn commissie van des kundigen zou wOrden ingesteld, iets, waartegen van Duitsche zijde natuurlijk geen bezwaren konden bestaan. Alleen, die samenkoppeling van deze gescheiden problemen geeft te den ken. Hierdoor immers wordt de vergoeding ten tweeden male binnen die politiek getrok ken, waaruit zij door het Dawesplan indertijd zoo g'efükkigljjk gered "was Een korte terugblik op de geschiedenis van deze vergoeding iï hier misschien niet over bodig. De overwinnaarspsychose, die de gealli eerden onmiddellijk na bet einde van den oor- nog bevangen hield, deed vooral in Frankrijk de wildste fantasieën ontstaan omtrent een bijna volledige betaling van den oorlog door Duitsch land. In 1921 nog werd door de commissie van Herstel de oorlogsvergoeding op het fan tastisch bedrag van 132 milliard mark vastge steld. De onmogelijkheid hiervan zelf ook wel inziende, werd voor een bedrag van 50 milliard rpnte- en aflassiings-anuïteiten vastgesteld, ter wijl bet resteerende gevoegelijk gebruikt kon worden als een voortdurende dreiging op iede re economische opleving in Duitschland, daar een dergelijk herstel onmiddellijk aanleiding kon geven tot het eischeh van nieuwe beta lingen. De betaling bleek echter ganschelijk onmogelijk en terwijl Engeland dit wel inzag, volhardde Frankrijk er in deze onmogelijkheid met onwil te betitelen, hetgeen tenslotte tot de Ruhr-oorlog leidide Het Dawesplan schiep tenslotte een uit voer- b«ue regeling, welke door Duitschland werd geaccepteerd. Intusschen geldt nog steeds-de Vergoedingsregeling van 1921, welke het Da wesplan slechts uitvoerbaar maakte, en volgens welke reeling Duitschland bet luttele bedrag van 132 milliard "heeft te betalen (tusschen haakjes zij opgemerkt, dat de annuïteiten-rege ling van het Dawesplan geen definitieve, oplos- cimg biedt, daar deze tot in alle eeuwigheden kan voortduren). De commissie van deskun- gen, tot instelling waarvan in September be •loten is, zal dus een definitieve oplossing moe ten brengen, zij zal de kwestie die, het Dawes olan onbesproken liet, moeten oplossen en der halve moeten vaststellen o.a. welk bedrag i» ftooJig' om de vorderingen der verschillende landen te voldoen; hoe wordt dit bedrag be rekend; wat zal de tjjdsduur voor de aflossing zjjm. Deze vraagstukken worden te gecompli ceerder, wanneer men bedenkt, dat de schuld vorderende landen miet de vergoeding hare; ergon schulden moeten afbetalen en omdat Frankrijk er op blijft staan althans gedecl- 'liijk 'deze vergoeding te mobiliseeren, om zoo doende onmiddellijk de beschikking te krij gen over aanzienlijke sommen. Een laatste compliceerende factor is 'dan de z.g. iransfer-clausulle volgens welke Duitsch land zijn betalingen alleen in Bierlijn en ia mar ken behoeft te voldoen, terwijl de z.g. transfer- caubluse zorgt voor de overdracht en de ver antwoordelijkheid draagt voor eventueele na deel ige gevolgen voor de Duitsche valute, voort vloeiende uit dezen transfer. Nu zal Duitschland* zeker niet kunnen afzien van deze clausule zonder daarvoor belangrijke tegemoetkoming te eischen in de bedragen. De voorbereidinde besprekingen, onder lei ding van den agent-generaal Parker Gilbert, Over de oplossing van deze moeilijkheden, zijn thans begonnen. Het is voorloopigi no uitgesloten iets te voorspellen, om- \rent den afloop hiervan. Alleen, hopen wjj, dat dit milliardëm-spel binnen redelijke greWZeln uiog eblijven en dat zoo spoedig mogelijk aan. ie, inderdaad voor de Duitschers ondragelijk1 wcrdende Rijnland-bezetting, een einde moge komen. Plaatselijk Nieuws BEGRAFENIS VAN WIJLEN DEN HEER C. PAARLBERG- Gisterenmiddag vond de begrafenisplechtigheid plaats van wijlen den heer C. Paarlberg. Te ruim 2 uur werd de kist het sterfhuis uit gedragen en in de lijkkoets gleplaatst, bedolven onder de talrijke bloemstukken o.a. van den Heer H. Bakker, van de Kolfclub Volharding, van de S.D.'JA P.-afd. Oudkarspel, van 'de Redactie d|er Schager Courant, van de IJsclub Volharding, van de vereeniging Het Witte Kruis, van de S.DA-P- gewest Noord-Holland, van de SDj.A. P. afdeeling Langendijk I efti III en Bestuurders- bond, van de Coöp. Nieuw Leven, van de School- feestcommissie en van de Federatie voor Zie kenhuis verpleging. Langzaam zette de stoet zich in bewteging, gevolgd door de naaste bloedverwantten. Aan het Raadhuis gekomen, hechtte de burgfemeester, 'de Ed.Achtb heer A J. Wijnveldt namens het gie- meentebestuur een krans aan de lijkkoets en slo ten het Gemeentebestuur en de verschillende amb tenaren zich bij den stoet aan, terwijl de bestuur- deren en afgevaardigden van véle vereenigingen den stoet sloten. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a» op,, de bestuursleden van de S.D.1A P. van htet' Gewest Noord-Holland, van de drie Langedjijker afdeelingen der S.D JA P., van de vereeniging Hulp in Nood, van den Bond voor Staatspensio- neering, van de vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging, van de Begrafenis vereeniging, van de Kolfclub Volharding en van de IJsclub Vol harding, voorts vele partijgenooten en het perso neel der Coöp. Nieuw Leven. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, werd allereerst het woord gevoerd door den bur gemeester, Zi.A. achtte het zich een zeer droeve taak op deze plaats het woord te voeren, daar het iemand gold, die in de kracht dies levens was (weggerukt. Gedurende 2 jaren had Spr. met den overledene saamgewerkt en hem loeren kennen als een persoon, die geen blad voor den mond nam. Z.IA kenschetste hem als iemand voor zijne overtuiging stond en tenslotte zijne meening uitte zonder aanzien des persoons. Spr. noemde hem „een figuur" die de gemeente tot sieraad strekte en 'memoreerde dat vele zaken nog zijn volle 'belangstelling hadjen, ondanks dat hij op het 'ziekbed lag uitgestrekt. Zoo ook Je electrificatie van den Laanweg, dife hij zoo gaar ne voor den "winter had zien aangebracht. Namens het Gemieentlebestu'ur, het college van B. en W. en het gemeentepersoneel brengt Z.A. den overledene hartelijk dank, voor hetgeen hij in het belang der gemeente 'heeft gedaan. Met een „Rust zacht" en ,»R.ust in vrede"* besloot spreker. Vervolgens richtte Z.A. eenige troostende woor den tot de eohtgenoote en spreekt de hoop uit, dat de groote belangstelling en de vele bloem stukken voor haar een balsem mogen zijn vodf do diepgeslagen wonde, door dit groote verlies. Hierna trad als spr. naar voren, de hoer H,. Bakker als partijgenoot en vriend, die in diep-» volle, bewoordingen naar voren bracht het groote werk. dat de overledene voor dc partij hec#t gedaan, hoe hij vaak op ondubbelzinnige wijze zijne beste krachten heeft gewijd aan het ver- eenigingsleven, getuige op deze. plaats de be langstelling van de verschillende vereeniginen. Spr. memoreerde hoe hij zich gaf voor de partij, waardoor hij spoedig als lijstaanvoerder werd gekozen tot gemeenteraadslid en thans 'de functie van wethouder bekleedde en dat medie door zijn werken de geestesrichting van een groot deel der bevolking in deze gemeente in socialistische richting gaat. Tot slot richtte Spr. nog eenige gevoelvolle woorden van troost tot mevrouw ia wed. Paarlberg, De heer P. Zeeman uit Zuidscharwoude sprak een kort woord van waardeering als partijgenoot en bracht den overledene een laatste groet. Namens het gewest Noord-Holland voerde dé heer Westerhof als voorzitter het woord. Spr. noemde den overledene een stille werker waar de partjj niet buiten kan. Hij wist dp idealen hoog le houden. Ondanks de haast onbarmhartige jeugd en juist daarom was zijn leven waard ge leefd te worden. Tot de echtgenoote richtte Spr. zich met de woorden: „Het doet mij leed, me vrouw, dat deze aware slag u heeft getroffen. Moge het u als troost zijn, dat de overledene nimmer vergeten zal worden. Voorts werd den overledene dank gebracht na mens de Federatie voor Ziekenhuisverpleging en sprak de We leer w. heer Ds. Staal woorden» van hulde en dank namens Het Witte Kruis, hem noemende een stoere werker. Met een laatste en eerbiedige groet neemt Spr. afscheid van de groeve. Een der familieleien dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Diep onder dien indruk verlieten allen hierna den doodenakker. BROEK OP LANGENDIJK- Aan het postkantoor te Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1928 inge legd f6747.53, terugbetaald f4972J9 Het laat ste door 'dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer "1292. BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomeu en vertrokken peTsonen over de maand October 1928. Ingekomen. W. F Silfhout, dorpsstraat 537, van Arnhem. A. Zijm, eohtgenoote van J Maakal, Dijk /van St. Pancras. J Nieuwen- Jiuize, echtgenoote- van K. Kok, Dijk 609, van St. Maarten. J Nijman met gezin, Wilhel- minastraat 582, van Alkmaar. C. van Dijk, 'Dijk 536, van Wageningen. K.^roen met ge zin, Dorpsstraat "88, van Wormerveer. Vertrokken: N. J. Ravensteijn, naar Haarlem, Schoterweg 53. A. v d. Ploeg, naar Haarlem, Generaal Bothastraat 38. S. A Boon met ge zin, naar Alkmaar, Kanaalkade 34 b. C. Beets met gezin iiaar Zuidscharwoude, 'dorpsstraat A 62, S. Kansen, naar Amsterdam, Marco-Po lostraat 248. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 1 November 19218, werd door Ds. Poot van Haarlem, in de Herv. Kerk de jaarlijk- sche Unie-rede gebonden eh had voor dezen avond) als tekst gekozen Ps. 84:4. „Zelfs vindt Ptmusch een huis, en «ie zwaluw een niest voor zich, waar zij hare jongen legt, bij uwe altaren, Heer der heirseharen, mijn Koning en mijn God." Op bezielende wijze werd door Spr. Wieergege ven noe de zanger van Psa.im 84 bezong de groote goedertierenheden em weldadigheden Gods, Die i zelfs het nietigste wezen in de vogelwereld niet i vergeet, welke hun nesten bouwen en jongen leg- gen bij de heilige altaren Gods. By voorkeur had Scr. dezen tekst gekozen om 1 in dat verband 1de ouders toe te roepen hunne kinderen op te 'voeden in de christelijke waarheid en evenals die nietige wezens in de vogelwereld onze kinderen neerleggen bij de altaren Gods. Want dat is een plaats van veiligheid. Er is veel 'genade voor nooiig 'dat wij niet mogen verslappen. Geheel de opvóeding moet wor den behieerscht door den Geest. Het moet een Christelijke opvoeding wezen, pleitende op de genade van Gods verbond. We mogen "hierin niet lijdelijk zijn, maar hebben onze kinderen op te voeden tot volmaakte kinderen Gods. En zo ver weg te houden van de gevaren der we reld. Laat ons dan allen bidders worden op tlte pel grimsreis naar- Jeruzalem, opdat we zeggen kun nen: O eeuwige Vader, hier zijn de kinderen die Gij mij gegeven hebt. De gehouden uniecollecte heeft opgebracht de som van f105. Uit den Omtrek ST. PANCRAS- Er heerscht in onze gemeepte gedurende de laatste maanden een groote bedrijvigheid bij de verschillende am bach ter;, welkte 'zich bezighou den met den bouw van Warenhuizen en kassen. Een twintigtal groote warenhuizen, waarbij verscheidene met een idakoppervlakte van 2000 eenruiters en eenige kleinere serres, zullen dit jaar nog gereed moeten komen voor de „nieuwe cultures". Het goede resultaat van het afgeloo- pen seizoen zal niet vreemd zijn aan deze fris- eche ondernemingsgeest. Intussdhen vinden vele ingezetenen hierdoor werk, .zoadat het vraagstuk der werkloozenzorg in de gemeente-huishouding, tot heden, gelukkig, niet meer zoo urgent is, als vorige jaren. Volgens ie gegevens, welke wij ontvingen, zal er ,dit jaar, alléén in de ge meente Sint Pancras .nog meer dan 200 „snees" of wel 5 'H.A., ruw geschat, „beglaasd" moeten, worden, terwijl een ongeveer even groote opper vlakte reeds onder het glas is. Het grootste gedeelte .bestaat uit warenhuizen met centrale verwarming. IJzeren kassenbouw komt hier niet voor, algemeen wordt de voor keur gegeven aan hout, terwijl voor het vastzet ten van het glas een asphalt product in de spon ningen wordt gespoten, hetgeen goede resulta ten geeft en zeer solide blijkt te zijn. Een «n ander is wel interessant en de moeite waard om te bezichtigen. Waar de glascultuur in deze ge- meerite zulk een ihooge vlucht neemt, is het te wenschen dat de resultaten dezelfde zullen 'mo gen blijven als die van het afgeloopen seizoen. Wij meenen in dat .geval er niet aan te behoeven twijfelen of deze .verandering in "cultuur"1 zal blijken, een verandering ten goede te zijn geweest. - ST. PANCRAS Er valt tegenwoordig in onze gemeente weer een flinke opleving te constateer en in het ver- eeneiinzsleven. Voor enkele w,eken werden: door eenige vooraanstaande personen pogingen aangewend tot wederoprichting van het Nuts- gezeischap. Dit pogen werd in zooverre ge waardeerd, dat op Vrjjdag 2 November de definitieve oprichtings vergadering kon plaats vinden in het speciaal hiervoor gerestaureerde, in frissche kleuren geschilderde, lokaal van café „De Driesprong". Een 50-tal ingezetenen hadden aan den op roep van den heer Lieu wen, die als voorloo- pig voorzitter fungeerde, gievolg gegeven en- zich opgegeven als lid. De voorzitter kon dus in zijn openingswoord terecht concludeerem. dat het begin goed was. Op voorstel van den heer C. Kloosterboer, werd de heer Lleuwen met algemetene stetmnrew en applaus als voorzitter gekozen, waarop deze 11a enkele bezwaren, zich deze eervolle benoe ming liet welgevallen. Er werd besloten, dat het bestuur zou be slaan uit 5 personen. Als overige bestuursleden werden gekozen de heer C. Kloosterboer bij eerste vrije stem ming met volstrekte meerderheid, en by tweede stemming de heenen J. Roos Sr., J. Sin je wel en J. van Kamoen. De heer Siniewel wenschte, wegens drukke werkzaamheden, de benoeming aanvankelijk niet te aanvaarden, doch bezweek voor den aandrang 'der vergadering, evenals de beer R.00S, doch de heer Van Kampen wienschte' niet in aanmerking te komen. Hiervoor werd gekozen de heer Jb. Kloosterboer Dz.» die de benoeming aannam. Een voorloopig reglement werd na enkele, geanimeerde besprekingen vastgesteld. Hierin -werd o.a. bepaald, dat eens per maand, gedu rende de vijf wintermaanden, een gezellige bij eenkomst van leden en hun dames zal wordien gehouden. De lodien zullen dan om beurten een lezing of andere bijdragen ge,ven. Tot be sluit van den winter zal een feestavond word/art gehouden voor de lieden. De heer C. Kloosterboer werd bejnoemd als vice-voorzitter, de heer Jb. Dz. Kloosterboer als secretaris en da heer J. Roos als penning meester. De bijeenkomsten werden vastgesteld op den eersten Dinsdag van iedere maand, van had acht tot half elf. Onder zeer geanimeerde besprekingen werd een lijst van bijdragen opgemaakt. De heer Jb. Dz. Kloosterboer was bereid de eerste lezing te houden. f Hiermede was de oprichting van de ver eeniging „"Nut en Genoegen" tot een voldon gen feit geworden, waarover de voorzitter zijn voldoening uitsprak. Hij hoopte, dat de leden fallen door hun bijdragen zouden meidiewerken, opdat in de vereeniging steeds een prettigen toon zal heerschen, evenals op deze 'eerste ver gadering en de Nuts-avonden, evenals voor heen, zich weer zouden kenmerken 'door nut tige ontspanning en gezellig samenzijn. Nadat nog verschillende huishoudelijke be sprekingen waren gehouden, sloot de voorzit ter, met dank aan de aanwezigen voor hun medewerking, de vergadering. CURSUS SPAANSCHE TAAL. Uit de groote deelname, die hier ter stede en de naaste omgeving bestaat voor dezen, cursus is wel de groote behoefte aan dit onder wijs gebleken, zoodat de KameT van Koophan del te Alkmaar den cursus op Woensdag 14 November a.s. hoopt te beginnen. Blijkens ee nadvertentie in dit nummer kun nen er nog1 slechts enkele cursisten geplaatst worden, zoodat spoedige aanmelding van even- tueele deelnemers raadzaam is. J i Door het bestuur van den Bond van Be drijfsautobussen in Nederland, gevestigd te 's Gravenhaige, is op 24 Augustus j.l. aan het college van Ged. Staten «dezer provincie een adres gezonden, houdende het verzoek om de Twuijverweg weder open te stelLen voor het verkeer met auto's. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het gemeentebestuur van Oudkarspel indertijd adhaesie aan dit adres betuigd. Naar wij thajns vernemen is door Ged. Sta ten afwijiziend op het verzoek beschikt, daar de Twuijverweg niet geschikt is om met motor voertuigen te worden bereden. Het zou toch geen overbodige luxe zijn als aan deze onverkwikkelijke Twuijverweg-ge- schiedenis eens een einde werd gemaakt. Jam mer is het. dat de gemeentebesturen niet tot overeenstemming kunnen geraken. Nieuwstijdingen EEN JUBILEUM. Dezer dagen herdacht de Maatschappij „Groningen", Paarden- en Vee verzekering, Di rectie Leopold, te Utrecht, het fieitdat zij voor 25 jaar te Groningen werd opgericht. Door inspecteurs en personeel werden een gedenkplaat en bloemen aan de directie aan geboden. OPLICHTING. Bij den winkelier in radio-artikelen M. te Delft vervoegde zich Maandagmiddag een per soon, die onder M. zelf in de fabriek werkt, die aan de vrouw lies huizes een briefje overhan digde, waarin verzocht werd een hoeveelheid ra- dioonderdeelen mede t e,geven, tot een bedirag van f80. Toen !M. des avonds thuis kwam, bleek evenwel, dat hij het slachtoffer was gawordien va neen oplichter. De politie, die gewaarschuwd werd, herinnerd ezich, dat het vorige jaar ie mand, die aan dezelfde fabriek werkt, op soort gelijke wijze was opgelicht. Een onderzoek aan de fabriek ingesteld, deed de politie aldaar den ar beider L. arresteeren, 'die door de beide gedupeer den als de oplichter werd herkend. Bij een huis zoeking in zijn 'woning werden bij L. de radio- onderdeelen gevonden, benevens twee fietsen, die op do fabriek gestolen waren. L. heeft de feiten bekend en is Ingesloten. LANDHAAI. Te Egmond aan Zee is een kleine haai, onge veer 2 meter lang aau land gekomen, waarschijn lijk afgedwaald bij de achtervolging van haring. Nadat hij op 'het strand getrokken was, heeft hij nog slechts enkele «ogenblikken geleefd. LIJK AANGESPOELD. Tc Callantsoog is teen lijk aangespoeld, dat herkend is als dat van den 21-jarigen tremmer L. VWijker, uit IJmuiden, die als opvarende van het visschersvaartuig Vlaardingen 10 sinds 13 October werd vermist. LOODWIT OP BROODi. Het Arnhemsche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de 'zaak tegen een 37-jarigen arbeider uit Hattem, die teen vriend, met wien hij samen woonde, loodwit had toegediend' op brood en in koffie, volgens zijn bewering om hem van uit gaan terug te 'houden. Het Hof veroordeelde hem wegens mishandeling 'door toediening van voor de gezondheid schadelijke stoffen tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De rechtbank te Ziwolle had 'hem veroordeeld tot één jaar en zes maanden. Buitenland V v f EEN DRAMA. Een eigenaardig 'drama heeft zich Woensdag avond afgespeeld in teen kantoorlokaal bij West minster, Londen. De '26-jarige miss Johnson is daar werkzaam als Secretaresse van lord Decies. Even na vijf uur toen het grootste deel van het personeel reeds vertrokken Was, trad de 40-jarige kapitein McDougall, een 'goed vriend van miss Johnson, het kantoor Van het meisje binnen. Kort daarna hoorde het personeel luid gillen. Men trachtte de deur te openen, 'doch deze bleek op slot. Toen zij tenslotte ontgrendeld wierd, wan- kede miss Johnson naar buiten en op de gang zonk zij ineen, met wonden aan armen en hals. Direct daarna werd de deur wteer gegrendtelid. Een politieagent, die te hulp was geroepen, wist echter de deur te foroeeren. Tot zijn schrik zag hij den kapitein op het raamkozijn staan. Gelukkig viel McDougall naar binnen; bewusteloos bleef hij op den 'grond liggen met een ernstige wond in de borst. De toestand van miss Johnson is evredigend; kapitein McDougall is nog steeds buiten kennis. Men 'heeft twee brieven bij hem gevonden, die naar "de politie gfelooft, licht op deze duistere zaak zullen wterpen. Miss Johnson is, zegt de „Tel." een bekende Londensche schoonheid. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2