ONZE GROENTEVEILINGEN Uit den Omtrek I Een te veel aen Winkeliers 's Morgens en 's Avonds Buitenland Burgerlijke Stand OVERZICHTEN EH PRIJSNOTEERINGEK G. H- KRAK. t Na ©en ongesteldheid van slechts enkele we ken is te Alkmaar overleden, 61 jaren oud, de heer G. H. Krak, directeur van de Alkmaarsche Courant" en van de N.V. Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zoon. i- SINT PANCRAS. Die Burgemeester maakt bekend, dat om trent de volgende gevonden voorwerpen inlich tingen zijn te bekomen ter secretarie: Een por- temonnaie met inhoud, een huissleutel, een bosje kleine sleutels en een gouden kettinkje met medaillon. SINT PANCRAS. Den ingezetenen wordt namens den kan toorhouder alhier, dringend aanbevolen, ter voorkoming van kosten, hunne Hoogheemraad schap-, Grond- en Persoroeele belastingen te voldoen in de maand November en minstens één vijfde der Inkomstenbelasting in de maand December. SINT PANCRAS. 'Met de pensioneering van de kachel-aan- maakter op het Raadhuis, besloot de Raad tevens tot aanschaffing van twee gas-kachels. De oude vulkachels, die in ee nniet al te bes ten toestand verkeerden, konden dan tevens worden opgeruimd, terwijl geen meuwe func tionaris (esse) behoefde te worden benoemd. De nieuwe gaskachels zijn thans in gebruik1 genomen en blijken tem zeerste te voldoen Inderdaad een groote verbetering, doch zul* len de Ruadsverslagen niet meer zoo interes sant zijn, aangezien thans niemand meer „de kachel aanmaakt". SINT PANCRAS. Dr. 'H'. W. Hl. van Andel, alhier, komt voor op het tweetal voor predikant bij dë Heref. Kerk t© Den Haag-Oost. OUDE NIEDORP. De omslag van het Veefonds is bepaald op 0,4 pCt. voor de maand Augustus en 0,1 pCt. voor de maanden September on October van het verrekend badiag. Dit is gemiddeld gere kend f 1.60 per rund in drie maanden. Ver zekerd werden 517 rundenen. waarvan 5 wer den afgekeurd. OUDE NIEDORP. 'Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 9 November a.s.. des namiddags te 2 uur. 1 HARENKARSPEL. ■Benoemd tot burgemeester van Harenkar spel en Warmenhuizen de heer H. Nolet. niet de bedrijvien, ook al is zij in naam van hét- arbeidersbelang in bet leven geroepen, schaadt den werkman in laatste instantie niet minder dan den ondernemer. De zware lasten op de in dustrie gelegd, drukken op lubbele- wijze ook op den nek van den arbeider, zoowel doordat zij onafwendbaar de loonen laag houden, als doordat zij rechtstreeks zijn beurs als belas tingbetaler aangaan. Overleg tusschen beide groepen van belanghebbenden over doelmatig-! en zoo weinig mogelijk kostbare inrichting van sociale verzekeringen, over praktische regelin gen op het gebied van veiligheid, kortom óver het wenschelijke of onwenschelijke van alle mo gelijke overheidsbemoeiing met de bedrijven, schijnt da nook niet meer dan natuurlijk. Eu wanneer dat overleg in menig geval zal mogen leiden tot overeenstemming van nirciht, zal zich over zulke onderwerpen dikwijls een gemeen schappelijke meening tusschen de rechtstreeks belanghebbenden kunnen vormen, waarmed regeering en volksvertegenwoordiging binnen de grenzen van bet algemeen volksbelang stel lig in niet geringe mate rekening zullen houden Rubriek van den Arbeid SAMENWERKING TUSSCHEN WERK GEVERS EN ARBEIDERS. In de 12 October te Groningen gehouden ver gadering van Nederlandsche werkgevers heeft de Algemeen Voorzitter, Mr. Aug. Philips, een ope ningsrede gehouden, waarin hij o.a. belangrijke dingen zei omtrent de samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders. Spreker verklaarde het verblijdend geloof te hebben, 'dat de voorstelling,, alsof er noodzakelijkerwijze èen onoplosbare1 te genstelling zou bestaan tusschen de belangen 'der werkgevers en die der overige leden va.n de maatschappij, in het bizonder die der arbeiders, hard aan het verdwijnen is. Juist de leiders dier arbeidersbeweging^ komen, naar spreker zag, steeds duidelijker tot het inzicht, dak die be langen integendeel ten nauwste zijn samengewe- ven en dat een welvarende arbeidersbevolking slechts mogelijk is bij een bloeiende industrie. Wanneef dat besef eenmaal aanwezig is, dan is er ook bij veel meeningsverschil over belang rijke zijden van het vraagstuk een gezonde basis voor vruchtbaar cverleg en samenwerking tus schen de voormannen der arbeiders en die der werkgevers op het gebied van sociale en economi sche wetgeving. Er zai, zoo zegt spreker, dan nog wel eens gekibbeld moeten worden over de vraag, hoe ds koek tusschen den ondernemer en den ar beider moet worden verdeeld, maar dat, om een koek te verdeelen, er eerst een koek: moet worden gebakken, is een waarheid, die ook in arbeiderskringen tegenwoordig toch wel even duidelijk wordt ingezien als dat men van een kikker geetn vee ren kan plukken. Van weike idealen een groot deel der arbeidersbewe ging voor de toekomst ook moge droomen, in welke vormen zich zij zich de voortbren ging in later tijden ook moge denken, zij is luchter genoeg geworden om voor het heden met beide voeten op den beganen grond to staan en helder te begrijpen, dat de belangen der ondernemingen, die ook aan hen brood en weivaart moeten verschaffen, in laatste ontle ding ook hun eigen belangjen zijn. Alle on praktische of overdreven overheidsbemoeiing „Zij heeft ons eenige maanden geleden veria ten, om naar Parijs terug t© keeren en zij heeft hier meer dan een gefopte achtergelaten. Uit het modemagazijn, waarin zij werkzaam was, had zij twee stukken kant ontvreemd, elk van vijfhon derd frank waarde." „Wel. wel, en waarom heeft men haar niet in gerekend „Zij moet zoo lang gebeden en gesmeekt heb ben. dat haar meesteres zich eindelijk heeft la ter vermurwen; zij werd evenwel genoodzaakt, om bij eigenhandig schrift haar diefstal te be kennen en zich te verbinden de schade binnen den tijd van een jaar aan te zuiveren, anders zou zij voor het gerecht gedaagd worden. Om haar de middelen te verschaffen tot het uit de wereld helpen van die netelige zaak, heb ik de fout be gaan. die u thans bekend Nauwelijks had Amanda evenwel de duizerr' franks in handlen, of zij .zei-de„Ik heb nog een 'Vol jaar den tijd, ik zal dat andere later wel afdoen." En wat, ik haar gegeven had, besteedde zij aan allerlei onnutte dingen." „Een prachtexemplaar van een jonge dame! En hoe heet de modiste, in wier dienst zij nier was?" „Mevrouw Beliou, zij woont in de Grande-rue, nummer vier en zeventig." „Wel zoo!" zei Jean Soli va geeuwend, ter wij hij zijn horloge raadpleegde, ,,'t "Wordt lang- Het schijnt een algemeen kwaad te zijn in ons land, dat er te veel winkeliers zijn, met name in de groote steden. Een kwaad zóó groot en zoo ernstig, dat vele Middenstandsvraagstukken niets tot oplossing kunnen worden gebracht, zoolang ■niet dit ééne op afdoende wijze verholpen is. Dit kwaad heeft in ie eerste plaats tten gevolge een algemeene verzwakking van den winkelstand. Het moge. waar zijn, dat de goede winkelier de behoefte bij het publiek weet op te wekken, zoodat van een teveel van goed-georganiseerde middenstands bedrijven nimmer sprake zal zijn, daar waar één winkel een loonend bestaan ople vert, kunnen er twee te dicht in elkanders na bijheid, niet dan een kwijnend leven hebben. Soms dwingt de concurrentie dog tot prijsverlaging, die niet wordt opgeheven door grooteren omzet, en dikwijls loopt het .dan op den ondergang van een van beide, soms van beide winkels uit. Maar bovendien is deze versnippering, die tot onmiddellijk gevolg heeft een vergrooftng van de onkosten, uit algemeen oogpunt een sociaal nadeel. De goede winkelier, die weet te bezuini gen op zijn onkosten -door een doelmatiger inrich ting van zijn bedrijf, dient daarmede zijn eigen belang en tevens dat van Je gemeenschap. Doch een opvoering van de onkosten wegens een te groot aantal tusschenpersonen is schadelijk voor ale partijen, zoowel voor de consumenten als voor de prolucenten. De oorzaken van het kwaad zijn gemakkelijker aan te geven da.n 'weg te ne men. Onbekend met de eischen, die het vak stelt, begint menigeen een winkel in 'de hoop wel te zullen slagen. Een heel enkelen keer gelukt het, in den regel loopt het echter spoedig op een groo te mislukking uit. Velerlei maatregelen worden genoemd welke het roekeloos opzetten van winkels kunnen te gengaan men wil zich niet bepalen tot het waar schuwen van degenen, die zonder voldoende ka pitaal of vakkennis een bedrijf beginnen, doeh sommigen verlangen zelfs Overheidsvoorschriften, inzake minimum-eisehen, waaraan de winkel moet yol.ioen. Het is duidelijk, dat dit slechts een in- cidenteele bestrijding van de gevolgen van. het kwaad is, doch de oorzaken niet wegneemt. En waar deze oorzaken liggen in de algemeene maatschappelijke omstandigheden, zal men dit probleem ook in algemeenen zin moeten behan delen .Het is ook niet de winkelstand alleen, waar men een overcompleet aantreft! zijn de meest 'geschikte momenten om Purol tot: te passen; daarom behoort op ied/ereslaap kamer een doos bf tube Purol aanwezig He zijn. I DOOR VERGIFTIGDE ROZEN GEDOODt De „Frankf. Z." maakt melding van een 'zeer I geheimzinnige moordgeschiedenis waarover de re- j cherche te Warsëhaeu zich het hoofd breekt, i In Januari 11. stierf onder geheimzinnige om- j standigheden de 34-jarige gravin Feodora Ster- j nowski te Abazzia, waar zij reeds geruimen tijd vertoefde. Gravin Feodora behoort tot een oude, j zeer rijke Poolsche gravelijke familie. Haar broe- ders zijn in den grooten oorlog gesnëuveld, haar I ouders in 1917 gestorven. Het groote vermogen i viel haar en haar vier jaar Oudere Leon ie toe, die op het stamslot bij Warschau woont. Bij het begin van den oorlog was gravin Feo- dora verloofd met een officier van een hoogadel- I lijk garderegiment te Petersburg. Toen zij het bericht kreeg, dat haar Verloofde bij Tannenberg was gevallen, trok zij zich geheel uit het uit-' zamerhand tijd voor mij om op te breken, ik ben wat slaperig." Be jonge Duoemin nam van den vreemden man afscheid en vroeg zich zelf bij het huiswaarts keeren af, of hij droomde of waakte. Hij had wegens valschlheid in geschrifte reeds met éen voet in de gevangenis gestaan en nu was hij niet alleen vrij, maar zou hij -den volgehden dag bo vendien zijne schulden betaald hebben. Voor dat alles had hij niets anders to doen, dan een zeer gering ambtsgeheim te schenden. Een ding was er-slechts, wat hem verontrustte. Waarom had zijn weldoener niet de beide valsche wissels aan hem terug gegeven? Doch wat had dat, goed beschouwd, ook te beteekeuen? Zulk een edel mensch kon tegen hem niets kwaads in den zin hebben. XLIX. Den volgenden morgen was Ducemin vroeger dan al de andere geëmployeerden op het raad huis. Onopgemerkt begaf hij zich naar het ar- cnief, waar zich de gezamenlijke bundels van akten en registers bevonden, allen van de noo- dige opschriften voorzien. „Dat moet ik hebben!" riep de jonge man, toen hij genaderd was aan boekdeelen, op wier ruggen als titel geschreven stond: „Verlaten er door 't bestuur verzorgde kinderen," met de jaartallen 1861 tot 1868. Hij legde het lijvige gaande leven terug. De beelidschoone gravin ves tigde zich te Abbazzia, waar véle aanbidders óm haar heen zwierven, maar zij hield allen op een afstand'. Tot zij op een goeden dag op een wan-deling e'en regimentskameraa.i van haar verloofde ontmoette, wien zij uitnoodigde in haar villa theé te -kernen drinken. Nadat voor haar een prachtige bouquet rozen was gekomen, zond zij haar beide kameniers weg. Toen dezen om negen uur wieer thuis kwa men, vonden zij haar meesteres dood op de canapé liggen. Uit de aanwezigheid van kopjes en scho teltjes op tafel bleek, dat de gravin bezoek had gehad. De haar toegezonden rozen waren nergens te vinden. Een beroerte scheen de oorzaak te zijn geweest. Daar bij onderzoek bleek, dat een groote som gelds en de sieraden van de overledene ontbraken, werden de twee kameniers gearresteerd zij moes ten echter spoedig weer op vrije voeten worden gesteld, daar 'haar onschuld duidelijk bleek. De Italiaansche politie deed vergeefs moeite om den z.g. regimentskameraad van den verloofde van gravin Feodora op te sporen. Gravin Leonie keerde als bezitster van het ge- heele vermogen naar haar slot bij Warschau terug Ongeveer een week geleden heeft zij van een onbekende een bouquet rozen ontvangen. Zij gaf haar kamenier bevel de bloemen weg 'je wer pen. Het meisje nam de rozen mede naar haar kamer. Den volgenden morgen werd zij dood te bed gevonden. Doodsoorzaak een beroerte. Ook dit keer waren de rozen verdwenen. Blijkbaar trachtte iemand beide Zusters Ster- nowski te dooden. Volgens het resultaat van het! dadelijk door de recherche ingestelde onderzoek komt geen bloedverwant als vermoedelijke dader in verdenking. De politie staat voor een raadsel. Om het mysterie nog te vergrooten is uit oude familiepapieren gebleken, dat reeds vroeger twee vrouwelijke leden van de familie tengevolge van door onbekenden gezonde bloemen den dood heb ben gevonden! KLEINE GESCHENKEN ONDERHOUDEN DE VRIENDSCHAP. Een van de prinsen uit het Koninklijke Huis zal in den loop van het volgende jaar een reis naar Japan ondernemen óm den pas gekroonden keizer Hirohito het eereteeken van de Orde van den Kousenband te overhandigen. Prins Arthur van Connaught volbracht in Ï90?5 een dergelijke opdracht bij den grootvader van den nieuwen keizer van "Japan en kort voor het uitbreken van den oorlog bij den thans overleden keizer. DE WERKING VAN DE ETNA. Uit d-e laatste uit Catani ontvangen berichten blijkt, dat de huidige uitbarsting van de Etna, niet van zoo weinig beteekemis is als het zich oorspronkelijk liet aanzien. Van de vele "kraters, die de Etna heieft, zijn thans eenige oude m werking, die zich in 1865 bij Concazza en Monte Frumenio hebben gevórmd en tweedui zend meter diep zijn. De lavastroom heeft een breedte van twee km. en breidt zich uit over het bosch van Cerrita en dat van Cubania, en beweegt zich met een snelheid van 150 M. per uur in vijf stroomjen in de richting van de dorpen Sant Alfin, Milo en Fornazzo. Alhoewel er nog geen onmiddellijk gevaar voor de be woonde streken dreigt, zijn éenige woning-en veiligheidshalve ontruimd. Naar nader bericht wondt omtrent -de uit barsting van de Etnai heeft de lavastroom het dorp Sant Alfo reeds bereikt. Het dorp is dc.or -d-e bevolking in allerijl ontruimd, met medeneming van zooveel góiederen als zij slechts kon dragen. Er worden telkens aardschokken gevoeld. De zon is verduisterd door een wolk van fijne, asch. Ondanks de dreigende toestand en de opwindende gebeurtenis trekt de bevolking or delijk terug. i EEN EGYPTISCHE PRINSES NEERGESCHOTEN. In de pauze van het concert te Wiemen, gegeven -door den violist Vasa Prihoda, vuurde een gep. ritmeestier, Felix Gartner, met am revplver drie kogels af op een jonge dame, cliegewond werd in hoofd en hals. Onder het' puubliek ontstond bij het knallen dier schote groote pogewondeheidhet gelukte echter den zaalwachters de menigte ten slotte gerust te steden. De heer Gartner beweerde, dat het slacht offer zijin verloofde was en gaf als beweeg rede van zijn daad ijverzucht op. Die -dame. is de jonge Egyptische prinsjes Ziini Moeheb Pasja. Zij zo u-de dochter zijn van em Egyp tisch minister. De dader is gearresteerd. Per Telefoon. PARIJS (V.D.) De vier radicaal socialistische ministers hebben heden hun opwachting gemaakt bij -den minister-president e.n hull ontslag bij hem ingediend. Nieuwstijdingen DE f7000 „VOOR, NEEL". I Naar het ,;N.-H. Dagblad" verneemt, zou als erfgenaam van den te Alkmaar gevonlen ver- - suejjp raqoz uomo^ Sniqjoniuve ui imps usSaoq de Bruin te Rotterdam, een broer van -de eenige i maanden geleden overleden weduwe Corino, de j eigenlijke Neel, voor wie het gevonden bedrag I door haar man waarschijnlijk in het verscholen hoekje van de alooof is opgeborgen. DE FINANÜ. VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. De Minister van Financiën heeft Zaterdag de dezer dagen ingestelde commissie tot het voor bereiden en ontwerpen van den algemeenen maat regel van bestuur, bedoeld in artikel 4 van het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten in de vergaderzaal ❖an zijn departement geïnstal leerd. EEN KOOLZUURCYLINDER ONTPLOFT Voor de koperslagerij van den heer Giezen te Ommelanderwijk is -een koolzuurcylinder, afge laden van de auto van den heer Hoch te Gronin gen, met ©en vreesélijken knal uit elkaar ge-* slagen. Het daarbij aanwezig zijnde personeel werd tegen den grond geslagen en is uit vrees kruipende naar de werkplaats gegaan. Alle rui ten van het gebouw van den heer Giezen Werden ingeslagen, zoomede die van het korenpakhuis van den heer Koning en het -daarnaast staande huis. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BESMET RIJNWATER. De burgemeester van Koudekerk vestigt er, in verband met de in die gemeente voorkomende typhusgevallen, de aandacht op, dat wordt aan genomen dat het water van den Rijn door typhus- bacillen besmet is, zoodat wordt aangeraden geen Rijn-watej; te gebruiken voor het reinigen van kannen, pannen etc. EEN GELUKKIGE WINNER. De h-eer D. G. van Beunirigen te Rotterdam is de gelukkige winner van niet minder dan drie hoofdprijzen van -de „Nenijto"-loterijf t.w. een Cadillac, hoofdprijs, een Peerless, derde prijs en een Ford, achtste prijs. Dit feit heeft eenig op zien verwekt, doch -de verklaring is eenvoudiger dan men allicht vermoedt, zegt „de Grt." Toen bleek, dat ©enige duizenden loten onverkocht hie ven, heeft de heer v. Beuningen, die zich bij de financieering van de Nenijto steeds zoo ver dienstelijk heeft gemaakt, alle onverkochte loten gekocht. Op drie dezer zijn toevallig prijzen ge vallen. Gemeente OUDE NIEDORP. (Gedurende de maand October.) G«boren: Johanna Anna, d. v. Adrianus! Brink en Trijntje Beers. Wilhelmus Cornells, z. v. Miechiel Smit' en Clementia Margaretha Ka gier. II, Overleden: Nikolaas Comtelis Ursem, 3 jaar, z. v. Nikolaas Ursem en Petronella Moras. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jacobus H'endrikus Verlaain en Alida Ruiter, beiden wonende "alhier. Gemeente ST. MAARTEN. (Gedurend-e de maand October.) Geboren: Louis Adam, z. v. Johannes Lau- retius Thamis en Johanna Cornelia St roet. Simon, z. v. Rpijjn Rus en Adriaantje Otto. OndertrouwdCómelis Boerman, oud 23 j. te Wieringerwaard en Anna Daalmeijer, oud 22 jaar, alhier. GetrouwdCornells Johannes Pronk' en Im- metje Jonker.. 1 Overleden: Trijntje Delver, oud 47 jaar, echt- genoote van Jan Pastoor. Jannetje Dekker, oud 32 jaar, echtgenoote van Maarten Klaver. foliant voor zich op tafel en begon te zoeken. Het j jaar 1861 gaf hem niet, wat hij zocht. Eindelijk i vond hij verderop in het register een los blaid, i dat met een speld was vastgehecht en las hij half overluid„Mathurine Fremy Johanna Fortier Lucie." Dat is 't. En ik behoef het j niet eens af te schrijven, maar "kan veel gemak- i keiijker het origineele er uit nemen." nij deed de speld weg, nam het losse blad pa* pier wég, vouwde het op en stak het bij zich, zonder het vender in te zien. I Terwijl Duoemin dit vergrijp als beambte be- j ging, liep Jean Soli va langzaam door het kleine j stadje, om eindelijk te blijven stilstaan voor een modemagazijn, dat het huisnummer vier en ze- ventig droeg, maar niet de naam eener firma. Een jong meisje stond aan de winkeldeur. j Soliva wendde zich tot dat meisje en vroeg óf daar mevrouw Delion woonde. „Jawel, mijnheer, dat is mijn moeier." „£ou ik haar niet even mogien spreken?" „Wel zeker! Komt u binnen, mijnheer." Soliva ging naar binnen, het meisje riep hare moeder, die spoedig uit een achterkamer te voor schijn kwam; zij was eené dame van ongeveerU0- jarigen leeftijd, met een zeer schrander voor komen. Het meisje verwijderde zich, terwijl mevrouw Delion aan Soliva vroeg, wat er van zijn verlan gen was. LANGED. GROENTENMARKT. 5 November. f 12-300 stuks blo-emkool: Lecerf f8.00—14.70, OReuz© f 6.80—10.00, 2© soort f 1.10—2.20, 31.00 OKg. roode kool f2.606.40, kale roodei f 1.40—2.70, 7500 Kg. gele kool f 1.90—2.70, 3200 Kg. witte kool f3.10, 275.000 Kg. Deen- sche witte kool f2.80—4.20, 10.300 Kg. uien f 7.60—8.20, grove uien f 6.50—6.90, drielingen f 8.609.10, 4400 Kg. peen f4.204.0, klem12 peen f2.503 20, 2600 Kg. aardappelen: blau ws f3.20, energie f3.— 0 6 November. 40.000 stuks bloemkool: Lecerf f7.40—1530, Reuze- f ^.3012.10, 2e soort f 2.00—6.10, 39.600 Kg. roode kool f3.30—5.50, kale rood© f 1.00—3.50, 30.000 Kg. gele kool f2.30—4.70, Soliva ging regelrecht op zijn doel af. „IIa.it 11 hier vroeger niet een juffrouw in dienst, me vrouw," vroeg hij, die Amanda Regamy heette „Ja mijnheer, een juffertje, dat er niet kwaad uitzag, maar bizonder weinig Waard wias." „Zij heeft hier iets ontvreemd, niet waar me vrouw „Ja, mijnheer, echte kant ter waarde van dui zend francs. Zij heeft mij tot heden toe niets af betaald, hoewel zij te Parijs redelijk veel moet verdienen, naar ik hoor. Maar ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb. Zij heeft van mij een jaar uitstel gekregen voor de betaling, doch zoodra dat jaar om is, zal ik de zaak aangeven en moet zij zelve de gevolgen maar ondervinden. Zij is een gevaar lijk persoontje. Zij heeft hier een jongmensch in 't verderf gestort, die op haar verliefd was en die, om haar aan geld te helpen, valsche wissels moet hebben afgegeven. „U bedoelt mijnheer Ducemin, niet waar, me vrouw Delion? Omtrent die zaak kan ik1 u toeval lig beter inlichten. Mijnheer Duoemin 'heeft, nooit valsche wissels afgegeven, dat heeft de ruWe man, die hem aan gield had geholpen maar rond gestrooid, doch dien praatjesmaker 'is nu voor goed den mond gestopt. Maar om weer op die juffrouw Regamy terug te komen, u hebt haar dus een vol jaar uitstel gegeven en zij moet schriftelijk 'haar diefstal beleden hebben, is 't nie*

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2