Van Calcutta naar Santiniketan Over ons uitstapje naar Santiniketan op 30 eu 31 Maart 1928, gemaakt door Captain Kromwijk and one of his officers. (Nadruk verboden). (Vervolg). Het leek wel of ze hier een paar eeujwen ten achter waren. Langs de kanten van een groot ver trek stonden een twintigtal van die ouderwetsehe weefgestoelten, die de inlanders zelf van hout en touw in elkaar knutselen en met ijzeren geduld maakten ze daar de mooiste grootste kleeden in fijne, soms ingewikkelde motieven met fraaie kleuren. Er wiordt soms maanden over één kleed gewerkt. Volleerde wevers jwaren er "bezig, maar ook beginnelingen, die aan een broddellap je werk ten, een interessant gezicht., In grootje kasten iwerden de afgewerkte kleeden opgeborgen en aan belangstellende bezoekers getoond, die ze ook kun nen koopen. Een paar beb ik er gekocht, als een aardige herinnering. Na nog naar de veestapel en de uitgestrekte landerijen gekeken te hebben, die ontzettend van de droogte tie lijden hallen, werd het tijd om weer naar Santiniketan tjerug te keeren, de autobus was er (weer om ons te halen, wat we vooruit met den chauffeur afge sproken hadden en daar gingen we Weer naar Samtinketani terug, waar we tegen half tjwaalf aankwamen. De tijd was letterlijk omgevlogen Onderwleg waren we een kleine citroen gepas seerd, vreemd gezicht in deze. (wildernis. Die was van den zoon vau Tagore gewteest, die hier z'n landbou,wkennis, in Amerika opgedaan, in prak tijk bracht. De Bakes hadden Ijs uit Bélpihur laten komen en een ijskoude kfwtast frischte ons weer wat op. jWe besloten nog wat muziek te maken en dan te gaan lunchen. Mevrouw Bake speelde schitte rend piano en Mr. Bake had een prachtig ge schoolde bariton, zooiat we werkelijk nog even genoten hebben. De lunch was weer een herhaling van Eet diner van den avond er voor, weer onbekende vreem de kostjes in helle kleuren, van onzen kant werd er zeer voorzichtig gegeten. Na het eten zouden ,'we de school even gaan bezichtigen, de biblio theek bekijken en ongeveer een kwartier naar Tagore gaan, we hadden tegen twlee uur belet bij hem gevraagd. Na Tagore gesproken te heb ben zou het dan ongeveer tijd voor den trein zijn, waar de goeie oude autobus ons weer naar toe brengen zou. .We waren na, |het dessert aan ide vruchten bezig, toen er plotseling iets vreeselijk aardigs gebeurde. Heel verlegen kwamen achter elkaar de inla.nl- sche kok en de twee bedienden van de Bakes aanloopen, ieder met een of twee bloemenkransen in de hand, die een heerlijke, bedwelmende geur verspreidden. Bake vroeg of wie even op wilden staan; toen we stonden, hingen de bedienden ons de bloemenkransen om den hals en vroegen, ten minste, dat vertelde Bake ons, of !wie over 'hun Werk tevreden waren geweest, iwiait we natuurlijk waren. Toen lachten ze en gingen (weer naar het bediendenhuis. Dat aanbieden vali een bloemen krans is een oude inlandsehe getwloonte, welke nog steeds in eere wior.it gehouden- bij het af scheid nemen van een geëerden gast. Laatst nog bij ons aan boord werd een hooge inlander door een tiental van zijn kennissen fwteg gebracht, hij ging mee als passagier naar Java. Toen het oogenblik gekomen was, dat de wegbrengers van boord moesten, vormden ze een rij en liepen een voor een voorbij den vertrekkende; als ze voorbij kwamen, gaven ze hem een hand en hin gen een bloemenkrans om zijn hals, onder het prevelen van een paar (woorden. Op die manier namen ze afscheid; ook (waren er bij, die buiten de bloemenkrans hiem nog een zeer stijf gebonden bouquet bloemen gaven. De passagier had ook nog zijn vrouw bij zich, maar die zat onder al die ceremonieën in haar hut, daar waren geen bloemen en kransen voor, ja daar werd zelfs niet eens afscheid van genomen. Éoo 'weinig in tel zijn die inlandsehe vrouwen. Aldus met bloemen versierd bekeken .we in „a hurry" de school en den tuin er om heen. Op dit uur van den dag (werden er 'geen lessen gegeven, het was er veel te warm voor; alleen vroeg in den morgen en in den avond. Zooveel mogelijk werden deze lessen in de open luoht gegeven; onder lik bladerdak (Waren aardrige hoekjes ingericht, waar monumentale steietien banken stonden. Daar verzamelde de leeraax dan z'n leerlingen rond zich en sprak met hen over diepzinnige onderwerpen. De tuin was in dat opzicht een juweeltje. Beneden in het gebouw waren een paar rustige vertrekken, waar stoelen en tafels stonden, stu deervertrekken. Daarnaast lag een van ie groot ste bibliotheken, die ik ooit gezien heb en zeker het minst verwacht had hier ergens in Britsch- Indië aan te treffen. Boeken, boeken, boekeu, boeken. Tot aan het plaond reikend stonden daar duizenden boeken keurig haast elkaar gerang schikt op groote planken, in alle talen ter wereld, Goethe en Schiller zag ik staan tusschen Voltaire en Byron. Chineesche werken en Deensche iwer- ken tusschen wijsgeerige gedachten van Tagore. Verder hondenden boeken in voor ons onleesbare Oostersche letterteekens. In een aparte afdeeling lagen alle handschriften van Tagore Verzameld. In kasten achtten glazen deuren, in keurige band jes de vertalingen van Tagore's Werken, 'Duitsch, Engelsch, Fransch, Noorsehe talen, Ohineesch, ja- pamsch en verschillende andere talen meer; zelfs stond er een enkele Hollaudsche vertaling tus schen. Een paleis van boeken, ideaal voor iedere ge leerde. Bake vroeg of w© geen boeken van Tagore wilden hebben, misschien kouden jwie er dan wel een paar krijgenhij sprak even met den biblio thecaris en ja het ging, wie konden ieder een paar door hem zelf in het Engelsch vertaalde wer ken uitzoeken, wat wie graag deden natuurlijk. „Ik zal Tagore straks vragen, of hij z'n hand- teekeuing in wil zetten," zei Bake. O, dat scheen; ons reusachtig toe, de handteekening Van een zoo beroemd man in een van zijn eigen boeken. Verder ging het wieer, de trap op naar boven, Waar de teekenzalen lagen. Deze besloegen bijna de geheele bovenverdieping en wlaren uiterst prae- tisch en modern ingericht. Er lagen tiwee zalen in eikaars verlengde, een voor de meisjes en een voor de mannelijke leerlingen. Allebei groote, ruime zalen, waar een vloed van licht door de groote vensteropeningen naar binnen viel. In de eene zaal waren een .drietal meisjes aan het tee kenen, volwassen meisjes al, van misschien zes tien tot twintig jaar. Ze zaten op den grand met het teekenbord op hun schoot, maar stonden op, toen We binnen kwamen, verlegen glimlachend, niet ge-wend aan vreemd bezoek. De mannelijke leerlingen, die in de volgende zaal bezig waren, namen nauwelijks notitie van ons. De teekeningen en aquarellen, die zei maakten en die overal aan den Wand hingen deden me verstomd van verbazing staan, Daar was prachtig gerijpt werk onder; natuurlijk waren er bizarre Oostersche fi- guurteekeningen onder, maar ook, en bet meeren- deel .magnifieke .dingen, die aan (werk van .Wes- tersche kunstenaars deden deuken. Het primi tieve, misvormde mans- en vrouwenfiguren, wat zoo veel in oostersche kunst aangetroffen wordt, ontbrak geheel. Nee, hier Waren kunstenaars aan het (Werk. Een leeraar of leerares heb ik daar niet gezien. Naast de teekenzalen iwas een klein museum, daar lagen de wonderlijkste kunstschatten in gril lige (wanorde door-een, de meeste verzameld op de reizen van -Tagore, Beliquiën uit Bali, stee- nen uit oude tempels, schitterende gewaden. Egyptische urnen enz. enz. te veel om op te noe men. Eigenlijk was het slechts een voorloopig museum; de ruimte (was veel te klein om al die schatten te her sen, maar ze ."waren bezig een grootere zaal als museum in te richten, waar alles veel beter tot zijn recht zou komen. Be tiji was omgevlogen, voordat we het wisten, was het tijd om -naar Tagore te gaan, .Je man die het werk van zijn vader voortzette en von San tiniketan maakte, wat liet nu is. Onze venwach- tineen, waren verbazend hoog g-espaïmen't is ook neen kleine eer aan een zoo nroot man met ecu dergelijken wereldnaam voorgesteld te wor den. We verlieten de schoolgebouwen en begaven ons op Weg naar het paleis van Tagore, dat een minuut of vijf verder gelegen was. 'Onze helmhoe den konden ons maar matig beschermen tegen de felbrandende zon. De Babes liepen met onbe dekt hoofd, maar hadden al weer naar Inlandseb gebruik een parapluie voor de zon. zij oen mooi Jiewerkte pajong en hij een gewone zwarte. Een inlander zonder parapluie is haast niet denkbaar. (De. man. die ze in lndië heeft ingevoerd is een genie op handelsgebied geweest. Eon gek gezicht voor ons blanken, met het mooiste weer van de Wereld bij een sportwedstrijd b.v. aan de inlan derskant een z'w.art vlak van regenschermen te zien. Toch zijn ze voor onbedekte hoofden on misbaar. In de nabijheid van het huis van Tagore pas seerden ,-we een oude, knoestig gebogen boom, (waartegen een eenvoudige grijze steen, waarin letters gebeiteld Waren als een soort gedenkplaat!. Lange, lange jaren geleden stond die, boom daar al en wierp met zijn trotsche reusachtige blader kroon een koele schaduw: rond zich in de heete dorre woestenij van het heuvelland, -waar 'hij stond. Alleenheerscher ,wjas hij daar; mijlen ver in het rond (waren geen andere hoornen of andere levende dingen te ontdekken. Zoover het oog reikte, niets dan kaal bruin geschroeid, uitge droogd heuvelland. Santiniketan bestond nog niet, niets fwlas er dan dat eene stuk geweldige, sterke trotsche leven, dat z'n takken hemelhoog uit breidde, jaren, jaren lang. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Het gaat tof heden met de voorbereiding i van de Bazar schitterend. D© circulaires zijn rondgebracht en verzonden eh zal er binnen- kort begonnen worden m.et het ophalen daar van. Voor muziek in den theetuin, welke door de firma Holsmuller uit Alkmaar zal worden ingericht, zij-n e«nig-e dames en heeren aange- zocht, welke allen hunne medewerking verlee» nen. Inmiddels zijn reeds Zaterdagavond uit Alkmaar de eerste geschenken gearriveerd. Ook in Broek op Langendijk zullen deze week de circulaires worden rondgebracht. - NOORDSCHARWOUDE. Mej. A. Balder slaagde te Utrecht voor het diploma als typiste. - OUDKARSPEL. De directeur van het Postkantoor te Broek' op Langendijt heeft de' medewerking van het gemeentebestuur ingeroepen om de bestelling van brieven en couranten spoediger te doen geschieden. Aan de meeste woningen ontbre- ke nbrievetnbus en bel, waardoor een vlugge bestelling niet mogelijk is. B. en W. hebben nu een publicatie uitgevaardigd, waarbij de ingezetenen worden uitgenoodigd hun wonin gen van brievenbussen te voorzien. Nieuwstijdingen GRAFSCHENNIS. Op het R. K. kerkhof te Hoorn is grafschen nis gepleegd. Van één graf heeft men 't kruis verplaatst, op een ander het kruis vernield en elders een beeld van een monument bescha digd. 1 Aan de politie is gebleken, dat de dader een 12-jarig jo-ngmensch is, die al meer ver nielingswerk moet hebben gepleegd. OVERREDEN. In de Nassaulaan te Delft is d-e 12-jarige Arie Dingemans, toen hij uit de school kwam, overreden door een auto, bestuurd door den heer L. van Es uit Oegstgeest. De knaap be - i kwam een zeer ernstige hoofdwonde en werd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. 1 AUTOBUSi TE WATER. Dinsdagavond omstreeks halfacht is ten ge volge van den mist een autobus van den dienst Delft—Zoetermeer nabij Pijnacker in de langs den weg loopende vaart gereden. Die chauffeur en zeven passagiers geraakten mede te water. Ze wisten zichzelf te fedden; eenige, die ©en wond hadden opgeloopen, werden door een' geneesheer verbonden. 1 De bus werd later met behulp van een kraanwagen gelicht en weggesleept. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Vermetele dieven hebben ingebroken in de woning van den chef-veldwachter te Roelof- arendsveen, maar ontvreemden alleen het rij wiel van den politiedienaar, die nu zijn dienst te voet moet doen. f DOOR GAS BEDWELMD. Een familie, woonachtig te Amstelveen, trof de dienstbode in de keuken in bewusteloozen toestand aan, terwijl door het geheele huis ©en scherpe gaslucht waarneembaar was. Bij onder zoek bleek, dat van een der gasstellen het kraantje openstond en bet water van een daar op geplaatste z.g. fluitketel koud was. Vermoe delijk heeft het meisje het gas wel aangestoken, doc-h was Hit bij het openen der buitendeur uit- geflapt, wat wel meerdere malen gebeurd was. Nadat e«- geneeskundig e hulp ingeroepen was, kwam het meisje spoedig weer bij. Zij verkeer de echter in een zoo overspannen toestand,- dat zij naar hare woning te Amsterdam moest worden overgebracht. Buitenland TWEE HUIZEN MET DYNAMIET Y VERNIELD. Dinsdagochtend heeft in een huis te Bar men ©en dynamist-aanslag plaats gehad. De eigenaar van het huis, een 50-jarige man, die sedert ©enigen tgd met zijn vrouw in on min leeft heeft, waarschijnlijk in een vlaag van jaloezie, zijn huis met behulp van dyna miet opgeblazen. Ook een in de nabijheid ge legen sigarenwinkel, die door hem gedreven, werd, werd volkomen verwoest. Hoewel het huis door verscheiden eperson-en bewoond werd, zijn er geen menscbenlevens te betreuren; alle huurders zijn er met m©er of minder lichte kwetsuren afgekomen. Ver in den omtrek werden de vensterruiten door den luchtdruk vernield. Rondom de bei de ongeluksplaatsen verdrongen zich groote massa's nieuwsgierigen. De politie heeft uit gebreide maatregelen genomen om het terrein af te zetten, daar gevreesd wordt, dat nog meer dynamietpatronen zullen ontploffen. De brandweer is met het blusschmgswerk bezig, doch dit vordert zeer langzaam, daar men uiterst voorzichtig te werk moet gaan. De dader is voortvluchtig. De man. die zijn woning en zijn winkel te Barmen in de lucht heeft laten vliegen, Meisloch genaamd, is niet gevlucht, zooals men meende, maar bij "de ontploffing omgekomen, terwijl •zijn vrouw, die in de woning vertoefde, zwaar gekwetst werd. Om 2 uur 's middags werd het lijk van den dader uit hst puin t-e voorschijn gehaald .Bovendien werden nog vier andere personen bij het ongeluk gewond. Meisloch, die eigenaar was van een steen groeve, had van daar voortdurend kleme of grooter ©hoeveelheden dynamiet mee naar. huis genomen, met het oog op het volvoeren- van zijn plan. Bij het opruimingswerk' in de vernielde hui-, zen werd een stuk lont gevonden, dat Meisloch voor zijn -daad had gebruikt. üc unwerking van het dynamiet in de siga- renwikel was geweldig. Twee muren van 't huis werden volkomen vernield, de balken waran als lucifers afgeknapt. Daar de ontploffing eerst na 7 uur geschiedde, waren de m-aestd arbeiders ,die het huis bewoonden, reeds naar hun werk. In de omgeving zijn alle vensterruiten ver brijzeld. INGEZONDEN (Buiten verantwtoor'delijkhei.l der Biedactie). Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het navolgende, waarvoor mijn dank. I In het verslag van de vergadering van den polder Geestm-erambacht (Oosterdij-k en Mo- lengeerzen), zie nummer 126 van uw blad, trof mij de mededeeling van den voorzitter, als antwoord op een vraag van het lid Pranger, over de overname van het gedeelte straat aan he tNoordeinde. Hoewel ik niet gaarne de hulp van een courant inroep, vind ik in dat ant woord toch aanleiding een -en ander omtrent deze zaak, door middel vap uw blad naar yorem te brengen. De voorzitter zegt, dat deze ge meente (Oudkarspel) zeer zware eischeo stelt. Maar bericht zal worden, dat de gemeente de straat zoo kan overnemen. t ,,Zeer zware eischen", maar niets is minder waar. Indertijd heeft h-et polderbestuur ver zocht, zoo wederom 100 Meter van den grind weg in -bet Noordeinde werd bestraat, of -de gemeente dan ook bereid zoo zijn het verder, onderhoud voor gemeenterekening te nemen. Tot goed begrip van deze zaak diene, dat dit usance was. De gemeenteraad besloot ook dat onderhoud voor gemeente rekening te ne men, doch uitdrukkelijk werd aan het polder bestuur de voorwaarde gesteld, dat gebruikt zou worden le soort ste-en en de weg op vol doende breedte bestraat zou worden, zoodat voldaan werd aan de eischen van het moderne verkeer .Nadat het werk eenigen tijd gereisd' was en Bi en W. het nieuwe gedeelte gingap inspecteer-en, bleek, dat wat „le soort steen" betrof, aan -de voorwaarde niet was voldaap. Op onderscheidene plaatsen waren reeds stee- nen stuk en op meerdere plekken werd dié geheele steen tot puin, zioodat B. en W., 'en naar mijn meening tere'cht, de vrees uitten, dat, na overname van dit werk, de gemeente ©ogenblikkelijk voor kosten1 zou komen te stam. En dit kan toch zeker de bedoeling niet zijn van het polderbestuur. In een en ander vonden B. en W. aanleiding het bestuur met 'hun bezwaren in kennis t-e' stellen en dit tevens om een persoonlijk onderhoud te verzoeken. Bi. en W. en het Dag. B-e'stuur van den pol der hebben toep gezamenlijk een onderzoek] in loco ingesteld en vonid-eh Bi. en W. gelegen heid de gebreken aan te toon-en. Hiet onderling overleg was van zeer vriepdsohappelij'ken aard en bij het afscheid deelde de voorzitter mede, dat het bestuur, d-e zaak nader zou overwegen. Inmiddels hadden B. en W. gelegenheid ge- bad den gemeenteraad mede te deelen, waarom] n-jg niet was besloten het onderhoud over te nemen. Na kemnisnefaiing van de. feiten en nadat het werk in oogenschuw was genomen, deelde de raad unaniem het gevoelen van B'. en W. Men begrijpe mij goöd. Het gaat er bij mij, in het geheel niet om ook maar iernapd ©enigs schuld aan te wrijven, dat de kwaliteit steen minder goed is uitgevallen, doch dat neemt niet weg, dat met bet feit rekening moet wor den gehouden. Indien men van een of ander werk het eeUwigdurepd onderhoud zal over nemen, dan zal iedet weldenkend mensch het met mij eens zijn, dat het wejk zonder ge breken dient te> wordep opgeleverd. Zeer verwon-dekd keken Bi. en W. op ©enigen tijd na de plaats gehad hebbende, conferentie en het onderzoek in loco van he,t bestuur be richt te ontvangen, dat „de getneente deze bestrating nogmaals ter ovemetning werd aan geboden", on-der mededeeling, dat na de over name de in de straat aanwezige 'kuilen van zijnentwege zouden worden opgehaald". Dus het onderhoud eefrst voor gemeente- rekening nemén, dit zwart op wit verklaren ©n danAls dit nfci niet de zaak op zijn kop zetten is, dan weef ik het niet meer. Men zou geneigd zijn te vrag-eh of dit antwoord' ernstig is bedoeld. Aangezien echtst Bi. en W. gaarne het ge schil in der piinne zagen opgelost, heeft het; college vier -dagen na ontvangst van be,t ant woord, het bestuur nog eens om een persoonlijk onderhoud verzocht, onder mededeeling, dat, het onderhoud van dat gedqelte straat niet eer der voor gemeenterekening kan worden geno men, dan nadat de gebreken ware «(hersteld. Mij dunkt, een logisch antwoord. Het college van B. ep W. was van meening, dat het polderbestuur eveneens streefde naar een bevredigende oplossing. Ik schrijf „was", omdat ik hieraan nu ernstig begin te twijfelen, omreden ongeveter één week geleden het pol derbestuur heeft vergaderd hier ter plaatse en B'. en W;. niet in de gelegenheid zijn gesteld! nader overleg te plegen. Volgens de woorden van d-en voorzitter zal bench t worden, dat del gemeente de straat zóó kan overnemen". Geen -epkel antwoord op het verzoek van B. en Wi. om een onderhoud, geen enkele poging van het bestuur om het geschil op te lossen, niets van dat alles. Botweg straks bet bericht aan B. en W.; „Overname zóó of anders maar met". Dat bet bestuur eiep nadere bespreking niet noodzakelijk acht, soit, maar had dit niet aan B. en W. kunnen worden medegedeeld? Hiermede zpu de burgerlijke beleefdheid zijn- betracht. i De lezer late ik oordeel-en aan welk bestuurs lichaam de schuld, wanneer deze zaak' niet tot; oplossing komt. 1 I Naar mijn meening konden B. -ep W. niet anders handelen en het zou van dit college een afkeurenswaardige daad zijn geweest, wanneer het dit nieuwe gedeelte straat in dazen toe stand had overgenomen. De gemeepte gaat reeds zwaar gepoeg ge bukt onder -de uitgaven voor vernieuwing en onderhond van de straat; in 1926 f2486.16t/2» 1927 f 24446.69V2, 1928 f3234.97 en voor 192'J. weder een bedrag van f3000.en zoo zal nog wel een paar jaar moeten worden doorgegaan. Belangrijke bedragen als men nagaat, dat het geheele budget bedraagt pl.m. f 70.000.--. De gemeente neemt als een zware verplichting op, zich, door de hieuw te bestraten gedeelten van den Ambachtsdijk eeuwigdurend voor haar re kening te nemen, doch dan mag zij zeker ook eischen, dat deze nieuwe gedeelten zóó worden opgeleverd, dat die- eerstel 6 k 7 jarep daaraan geen kosten behoeven te worden hest-aad. Uitdrukkelijk kan ik hieraan nog toevoegen, dat Bi. en W-. te allen- tijlde bereid zullen worden' bevonden om mede te werken tot een bevredi gende oplossing, omdat het college van mee ning is, dat in gemeenschappelijk overleg, in het belang va-n die, aan diep dijk wonende, ingezetenen, nog veel ter verbetering kan wor den bereikt. Mij dunkt, dat aan den Langen dijk reeds genoe'g geschillen bestaan, laat dat aantal nog niet met één vermeerderen. Laat ik besluiten met döze woorden: „waar (ben wil is, is eien weg". 1 A. J. WIJNVELDT. Oudkarspel, 6 November 1928.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4