.128 Van Calcutta naar Santiniketan -j. Tweede Kamer IEDER EH MARTELARES Over ons uitstapje naar Santiniketan op 30 en JJ Om half tien 's avonds, we haddén van 's middags drie uur in den trein gezeten, sicomden we Calcutta bmnen. We namen vriendelijk afscheid 'van "den Perzischen profes sor en wanen tegen tien uur weer aan boord, waar we den jongen een pa^r extra dikke boter hammen lieten klaar zetten, die er als ge smeerd ingingen. Gauw nog een paar uurtjes «ia pen e'n om één uur 's nachts stond ik weer ce killeen naar het lossen van mandjes melasse1? oftewel harde stroop, en met een slaperige glimlach dacht ik bij mij zelf, hoewel het er niet he'elemaaal bij paste, maar vooral omdat hec zoo'n mooie' slotzin voor een reisbeschrij ving wasi „SIC TRANSIT GLORIA MUNDI". EINDE. Over ons uitstapje naar Santiniketan op 30 31 Maart 1928, gemaakt door Captain Kromwijk and one of his officers. J J voor het verkrijgen der Kon. Goedkeuring. Dit was onjuist. Besloten werd, indien het bedrag voor sommige vereeriigingen hooger wondt dan f25. dit meerdere uit de Bondskas bij te djragan. „De Noordermarkt- 7 Nov. 's avonds 7 (Nadruk verboden). Op zekeren dag was hij echter niet meer het canigc levende wezen daar, hij voelde ander L-ati om zich en liet z'n bladeren ritselen in den heeten wind, die over de heuvelen kwam, maar het wijerd niet beantwoordt, het scheen niet gehoord te worden. Onder den boom zat ieen man en peinsde, en hij peinsde lang en diep- De zon ging over hem onder en weef over hem op en hij zat en mediteerde, 't Was' de vader van den tegenwoordigen dichter en professor Tagere. En onder dien boom kreeg met Bake en zijn vrouw. We voelden ons op hij een Goddelijke openbaring, die z'n oogen bekend terrein. Er waren lage krukjes aange- kwamen vallen. „Dien 't mentien it, I am very, very plassed in meeting a Dutch captain. I like Dutch seamen and Dutch chipe, they are the ibest in the world. Tra veiling with a Dutch ship ie a real pLessure, they are so swfully clean and that can 't be seind af a French ship for instance of even of nost English ships. En meteen zaten we midden in z'n reizen z'n reizen met de Holland Amerika-lijn naar Amerika en over z'n laatste reis naar Ball van diep vuur deden gloeien: Hij wist waar hijzijnlhij zijn leven aan zou moeten wijden, een heilige, heerlijke taak. Hier rond lezen, boom zou hij zich met volgelingen vestigen, een school stichten en zich wijden aan een' doel: Opheffing van kien* inlander. Hij ver zamelde geleerde memschen rond zich; binnen, eenige jaren waren er meer boo men, was er meer groen ejn was er een klem dorp: Santi niketan. Onder die oude boom, met z'n grijzen ge denksteen, was de Goddelijke openbaring tot de oude Ramgere gekomen, wat leidde tot het ontstaan van Santiniketan. Na tal van jaren zeer veel goeds gedaan te 'hebben, stierf hij, maar zijn zeer begaafde zoon Rabindranath Tagere, die jaren in Europa gestudeerd had, zette het werk met onverminderde kracht voort, ja, hij deed nog meer, deze jonge wijsgeer en dichter; hij schreef wondermooie dingen, diepe gedachten en de Goddelijke legenden van zijn land, die door de geheele wereld be kend werden, zoodat zijn naam en zijn streven voor de inlanders wereldberoemd werden. En deze man. een acht en zestig-jarige nu, zouden we direct zien en spreken, in zijn eigen huis en omgeving, een eer, die nog maar slechts aan een paar Hollanders te 'beurt was ge vallen Dat alles ging 'in mijn hoofd om ,toen we zijn tuin bininentradein, een fraaien grooten tuin, vol geuren vafti prachtig gekleurde bloemen, scftitterend onderhouden en omgeven door een hooge heg. Een groote open hal slokte ons op; daar legden we onze hoeden, parapluiqs e.d. neer en gingen een breade trap op naar boven. In het voorbijgaan zag ik beneden een groote zaal, met fraai ingelegde vloer, waar tal van' mooie meubelen stonden. Boven moesten we even wachten in een kleine antichamlbre in het middengebouw. Bake ging even vooruit om onze komst te melden en toen werden we binnengeleid in een groote lange zaal in de rechtervleugel; het heilige der heilig)en. Aan ,een kaq,t stond een groot bed, waar enkel een. matras op lag, verder kreeg ik een visioen van een hoop boeken en een mooie vloer, ver der zag ik niets meer dan Tagere, die gedu rende het heele korte onderhoud m'n blik heeft weten vast te houden, zoodat de om geving, waarin hij verkeerde zich slechts als iets wazigs onwerkelijks aan je voordeed. Het was onmogelijk iets anders te zien dan het ge laat van den man, die daar achterover in een makkelijke stoel zat te lezen en opstond toen we binnen kwamen. Nog nooit heb ik zoo'n zeldzaam indrukwekkend, eerbiedwaardig ge zicht gezien als van Tagere. Sneeuwwit waren zijn kleederen, maar z'n oogen, z'n oogen. Wat een vuur, wat een kracht en einergie sprak uit die gloedvolle donkere oogen van den acht- en-zestig-jarige, ze gaven een bijna bovenaard-) sche glans aa nz'n gelaat. Geen pen is in staat den indruk te beschrijven, die dat gezicht op je maakt, zelfs de meest nuchtere mensch moe' door dien prachtigen kop ontroerd worden. Ba"ke stelde ons aan hem voor: Captain Kromwick of the Dutch vessel „Bengkalis" and one of his offieere Mr. Van der Molen, whe were very anxieus to meet you". Hij reikte (ons een zeer kleine smalle blanke hand als van een vrouw, terwijl wie verontschuldigingen maakten ,dat we hem zoo maar op z'n dak! dragen en met z'n vieren zaten we rond hem, terwijl hij in z'n stoel achterover leunde, soms even z'n oogen sluitend. Zijn stem was zacht, maar doordringend .Mevrouw Bake vertelde later, dat ze hem had hooren spreken voor een groote met monschen gevulde zaal en dat die zelfde zachte stem tot in de verste hoeken te hooren was. Z'n stem paste; precies bij zijn ge.aat. Wie zeiden hem, dat als hij weer eens naar Java ging, dat hij dan beslist de Java Bengalen Lijn moiest nemen, wat hij gaarne1, beloofde, en vroegen toen naar zijn plannen op de aanstaande réis naar Europa en of hij na Engeland, Nederland nog met een bezoek zou vereeren. Hij "dacht van niet, hij had juist een brief van „one of his Dutch friende Frie- derik van leden" (Frederik van Eden) ont vangen, die hetzelfde vroeg, maar hij zou niet voor het najaar in Engeland klaar zijn „arid you know the Dutch climate in November Vermoedelijk zoiu hij naar Zuid-Europa gaan en daarna? Dat wist hij nog niet. 'Het gesprek vlott euitstekend en voordat we het wistein, was het tijd om naar den trein te gaan .Toen wel hem vroegen om z'n hanrl- teekéning m een van z'n boeken, glimlachte hij en vertelde eenige anecdotes over ontmoe tingen met autographen verzamelaars. Lang zaam en zorgvuldig teekende hij toen z'n naam in onze boek'eïn, die plotseling waardevolle voorwerpen voor ons werden. Daarna namen we afscheid van Tagere, die ons weer zijn fijne blank ehand reikte, terwijl hij opstond. Bij het afscheid nemen van d éBakens zat hij weer én ik zag, hoe mevrouw "Bake voor "hem knielde én z'n hand kuste, hoewel ze liever gehad had, dat we dat niét gezien hadden, en toch, nu ik Tagere ontmoet had, kan ik mij die handeling volkomen begrijpen. In „a hurry" ging het naar de bungales van de Bakes tetug, waar onze bus al stond te wachten, met als e'enige kalme berustende pas sagier Dr. Taraperéwalla. Gauw onze koffers, een vluchtig afscheid van de Bakes, die we overstelptein met dankbetuigingen en voor we het wisten, zatie'n we weer in de stoffige war mie trein op weg naar Calcutta, i We strekteh ons ieder op een bank uit, met een koffér onder het hoofd als kussen en zwe gen, eehigszins moe en vervuld van eigen ge dachten .Nog steelds zweefde het edele gelaat van Tagere voor mijn geest; Rabindranath Ta gere had een onuitwisbaren indrruk bij mij achtergelaten en toch was deze^ superbegaafde mensch ee ninlander, die koejien als heiligt? dieren beschouwde en, o, ik kan het bijna niet geloven, kinderhuwelijken goedkeurdie. bchreef hij niet in zijn „The Indian Ideal of Marriage": The „desire"agaamst which India s ol the marriage problem declared war, is one of Oature's meet powerful fightare; consequently, the' questien of how te eve- roeme it was met an easy one. There is a par ticular ageat wich this attraction between the social (as distinguished from the cheise of the individual concerned), it must be fi nished with befeïe such age. Manoe the India".; custem of early marriage'. Of met andene' woorden: Een vrouw moet getrouwd zijn, voordat ze weet, dat ze een vrouw is. 'Bestuursvergadering van bond", gehouden .Woensdag uur. Met kennisgeving van verhindering waren niet aanwezig de heeren jMeereboer, Kostelijk en Band. Bij d ©opening der vergadering herinnert de voorzitter aan de afspraak, zooveel mogelijk op het aangegevén uur een aanvang te maken met de werkzaamheden. Na lezing der notulen worden deze na een klei ne toevoeging goedgekeurd. Ingekomen stukken, aanbiedingen bevattend, werden voor kennisgeving aangenomen, eveneens een schrijven van Ged. Staten met betrekking tot het niet openstellen voor autoverkeer van den Twuijverweg. Schrijven van „Koophandel" gaf aanleiding tot het besluit ie Maandagveiling IV2 later te doen aanvangen ter bevordering van aanvoer op dien dag. Dit besluit zal ingaan 19 Nov. en in een gemeenscljjappelijbe advertentie door de betrok ken veilingen bekend Worden gemaakt. Getracht HOOFDSTUK III (Bnitenl. Zaken) De verhouding tot Relgjië. Hieromtrent deelt de minister in het voorloopig verslag mede: Gelijk bekend is zijn mét Je Belgische regee- ring besprekingen aangeknoopt, die tot lusver een voorloopig karakter hadden en Welker doel was 11a te gaan, of een grondslag kon worden ge vonden voor nieuwe onderhandelingen. De Belgische regeering heeft haar standpunt nog niet kenbaar gemaakt ten aanzien van de bevindingen der deskundigen, die zij, gelijk aan de bladen is medegedeeld', naar Den Haag heeft gezonden en van 'hetgeen haar vanwege d« Neier- landsche regeering is medegedeeld, als door deze eenerzijds 'wordt geweuscht cn anderzijds moge lijk geacht. Het zal uit den aard der zaak 'worden begrepen zal wordeè, het daarheen te leiden, dat op Maan- j ,^at en atxjer het niet mogelijk maakt in dit: dag dan ook de trein later vertrekt van de laadj plaats opdat direct vervoer dien dag ook mogelijk zal zijn. Door <fen heer Eens werd geadviseerd om bij het aanbrengen van verlichting in de nieuwe overkapping gebruik te maken van loodkabels, terwijl de heer Jac. Groen in overweging geeft om bij min of meer belangrijke werken van Ver schillende personen prijsopgave te vragen. Van de Prov. Commissie der veilingen in N.- Hóllandlis' ingekomen het verzoek wederom een extra percentage van den omziet bij1 te willen, dragen voor speciaal N.-H. reclame. Hoewel men algemeen ze?r veel voor deze zaak gevoelt, wordt er toch tamelijk breedvoerig over gedis- cusseerd, vóór er een 'besluit wordt genomen. Opgemerkt toch wordt dat jhet maar niet op- stadium der zaak in nadere uiteenzettingen treden. De regeering zal blijven doen wat moge lijk is om onware en tendentieuze inlichting van het publiek ttgen 'te gaan. Het is bekend, dat de regeering ernstig wenscht met België tot oen goede oplossing te komen,. Voor zoodanige oplossing is noodig1, dat de te treffen regeling zoovéél mogelijk op den voet van wederkeer igheid geschoeid zij, zoodat beidie landen daardoor worden gediend, j Tegenover de regeering te Brussel heeft de j Nederlanlsche regeering laten blijken dat haar I zori g voor de Neierlaodsch© belangen niet in den I weg behoeft te staan aan een regeling, welke aan vele Belgische desiderata in ruime mate tegemoet komt. Ook de minister zal het toejuichen Wanneer ook gaat sommige vereenigingen hiervoor een ook j met ^ezen natuurstaat te zijner tijd een regeling, percentsgewijze berekend, hoog bedrag te doen vaTl dell aar,j ais in liet Voorloopig Verslag be- FEUILLETON H5) De moordaanslag was, gelijk vermeld werd, op rekening van den een of anderen struikroover gesteld en daar men geen verdere punten van uit gang voor het onderzoek bezat, had men de zaak min of meer ter zijde gelegd. Niettemin was daarvoor een rechter van instructie aangewezen, die Lucie reeds eenmaal in het verhoor had ge nomen. 1 Naar hem begaven zich de clhef der veilig-, heidspolitie en de commissaris. Ook den rechter kwam de omstandigheid, dat die dader het mes ge kocht had tegenover het huis waarin zijn slacht offer woonde, «enigszins verdacht voor. t Had nu den schijn, dat het niet toevallig juffrouw Lucie was geweest, die door den booéwicht was aangevallen. De rechter ging met den chef der veiligheidspoltie naar den winkel, waaruit het mes afkomstig moest zijn. De fabrikant zelf was niet te spreken, doch zijn vrouw stond achter de toonbank. te vragen. TI ij hield de vrouw het gevonden mes voor, dat deze herkende voor het fabrikaat van haar man. Aangezien, zooals vooral uit bijna het niet gebruikte heft bleek, hetj voorwerp nog geheel nieuw was, zag de vrotiw in de registers, wanneer zij het laatst zulk een stuk keuken-ge reedschap verkocht had. Zij vond, dat het mes iwas verkocht geworden op den zooveelsten, (waar uit bleek, dat die datum slechts één dag met dfien der misdaad verschilde. „En kunt u niet nagaan, wie dat mes bij u gekocht heeft, juffrouw?" vroeg de rechter van instructie. „Ik weet het mij nog wel te herinneren,' luid de'het antwoord. „Het was een voornaam heer, zeer elegant gekleedhij kwam 's avonds tegen acht uur hier in den winkel en verlangde een ste vig keukenmes." „Hoe zag die heer er ütt?" „Dat heb ik niet zoo opgemerkt. Ik denk_ dat het iemand was, van om en bij de vijftig hij had grijs 'haar, was naar den laatsten smaak gekleed en droeg, als ik me Wel herinner, een paar fatterige handschoenen. In Óen woord, hij zag er deftig uit en sprak heel netjes." „En zou diezelfde heer een struikroover zijn geiweest, iemand, 'die om in 't bezit te raken van eenige franken een moord begaat?" vToeg ie ~De réchter "van instructie noemde zijn naam rechter aan den chef der ve'iUgheid^olitie en 'kwaliteit, maar voegde er dadelijk bij, dat zult_mij toegeven, dat dit niet Waarachijnlijk is_ hij slechts gekomen 'was, om inlichtingen „Wie Weet," vroeg de laatstgenoemde op zijn storten, terwijl andere weinig bijdragen Door den heer Ootjers werd een en' ander mee gedeeld omtrent de gevoerde reclame en een staat voorgelezen der bijdragen van verschillende ver eenigingen en van de provincie. Waar het bedrag r ie provincie bij te dragen afhankelijk is 1 de bijdragen door de belanghebbenden tot minimum van f 10000, wordt het ten zeerste reurd, .dat dit bedrag niet van die zijde der veilingen bijeen gebracht wordt. Teleurstelling heeft vooral gewekt het besluit van de Centrale Veilingsvereeniging te Warmenhuizen, aangezien van daaruit stéeds met zooveel warmte voor het maken van reclame gepleit is. De heer Kliffen zou het niet ondienstig achten aam. het weer toestaan van 1/10 pCt. van den om zet te verbinden de voorwaarde, dat dit ook ge schiedt door de andere groote vereenigingen. Van andere zijde acht men het meer gewenscht een ruimer standpunt in te nemen. Besloten wordt tenslotte weer 1/10 pCtwaarin dan begrepen het verplichte 1/50 pOt. voor de algemeene reclame bij te dragen. t> De vergadering 'draagt aan het Dlagelijksch Be stuur op de Statuten-der aangesloten vereenigin- ge.' te vergelijken met de Bondsstatuten vóór ze ter Kon. Goedkeuring worden opgezonden. Naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van het Centr. Bureau werd besloten drie bestuursleden te doen deelnemen aan een excursie naar Sleeswijk-Holstein. Aangewezen werden hiervoor de heeren Ootjers, Kliffen en Brugman en als plaatsvervanger de heer A. Swager. Hierna werden vastgesteld de instructies voor; keurmeester, marktopziohter-uummer afgever, co» troleur en telefonist. In de volgende vergadering zullen worden be handeld het huishoudelijk reglement en het markt- reglement. Het Dagelijksch Bestuur werd ge machtigd tot het aangaan voor den Bonid van een loopende rekening en het nemen van een voor schot, beide tot f25000, respectievelijk bij de Boerenleenbank te Oudkarspel em te Noordsohar- W-oude. f VERBETERING In ons verslag der vorige bestuursvergadering werd vermeld, dat besloten werd geen bijidlrage te verleenen aan de vereenigingen in de kosten doeld namens vreedzame oplossing van geschil len zal kunnen 'worden getroffen. Daarbij zal dan overWogen kunnen worden, welke regeling tus- schen de beide landen, naast de reeds tusscheni hen geldende competentie van het Permanent Hof van Internationale Justitie heti beslt past. Plaatselijk Nieuws -- OUDKARSPEL. HINDERWET. Door Burgemeester em "Wethouders is aart de wed. C. M. E.. Lamtmam te Alkmaar krach tens de Hinderwet vergunning verleend tof het oprichten van een broodbakkerij", waarin gebezigd zal worden een oven, in het per ceel, kadastraal bekend als sectie B! no. 1131. beurt, jwie weet of diefstal (wel de E>eweegre- deu tot den. aanslag is geweest Hij groette de winkeljuffrouw en verliet met den rechter haar magazijn. v Op de kade gekomen, bleef hij voor de huisdeur van nummer 9 staan en vroeg den rechter„Hier woont juffrouw Lucie niet waar „Ja, mijnheer." „Zouden We dan, nu we hier toch eenmaal zijn, haar niet éven gaan opzoeken? LI. Hoewel nog zwak, zat Lucie .weder aan haar werk. Zij lierkende den rechter van instructie en stond op. „Blijf zitten, lief kind/' zei de rechter. „Ik heb u maar een paar vragen te doen en wij zul len u dus niet lang ophouden of vermoeien. „Heeft men den man ontdekt, die mij heeft aangevallen?" Vroeg Lucie. „Neen, zoover zijn we nog niet, we meenen hem alleen op het spoor te zijn. We hebben het mes gevonden, waaraan het afgebroken stukje volkomen past. Verder weten wij ook, waar het mes gekocht werd, namelijk bij den fabrikant Ronsard hier tegenover en wiel op den dag, die aan den datum, wiaarop de misdaad! werd ge pleegd, is voora'fgegaan. Het moordtuig werd gekocht door een oudachtig heer, .die zeer ele gant gekleed was en iemand uit den voornamen stand scheen te zijn." Uit den Omtrek - WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmien'huizen werd aan gevoerd in October 1928 i?n October 1927: (De tusschem geplaatste cijfers zijn over October 1927.) i Roode kool 439.800 K.G. (314.650 K.G.); gele kool 17.715 K.G. (20.00 K.G.); gewone witte kool 1.489350 K.G. (885.100 K.G.); Deenschje witt ekool 158.050 K.G. (34.250 K.G); bloemkool 10.242 stuks (9066 stuks); peen 39.175 K.G. (63.425 K.G.); slaboomen 556 K.G. (325 K.G.); bieten 14.310 K.G. 114.500 K.G.)aardappelen 145.567 K.G. (816 K.G groene erwten 3750 K.G.; vale erwten 4460 K.G grauwe erwten 11.405 K.G.. uien 204.775 K.G. (120.450 K.G.); nep 8190 K.G. (17.600 K.G.). i De omzet biedroeg in Oct. 1928 f 136.173.38 tegen f49.234.29 in October 1927. WARMENHUIZEN. RIOLEERING. Het maken van leen rioleering met septie- tank in de gedempte sloot achter het Patro naat. is door Bi. en W. opgedragen aan den: heer M. J. die ,Wijs alhier. „O, dan was dat zeker niet Je man, die mij aanviel, want dit heb ik wel gemerkt, hoe don- ke r't ook was, dat hij een havelooze plunje aan 't lijf had." „Hij kan zich verkleed hebben. Om kort te gaan, wij vermeenen, dat wjj hier niet bepaald hebben te denken aan een misdaad, die uit heb zucht werd gepleegd. Hebt u ook vijanden, juf frouw Lucie?" „Ik?" lachte Lucie. „Hoe zou ik aan vijanden gekomen zijn? Ik leef eenzaam; ik ben een wees, ik Werd in 't vondelingengesticht groot gebracht en ik ken, om zoo te zeggen, geen anderen man dan hem, met wien ik verloofd ben en die nn sedert een paar weken uit Parijs afwezig is." „En wist niemand iets van uw boodschap naar Garenne?" „Niemand. Een modiste van 't magazijn, waar voor ik werk, was mij komen zeggen, dat ik da boodschap moest doen en ik heb er met geen mensch over gesproken. Niemand wist bet uur van mijn heengaan of terugkomen, evenmin als dat ik te voet zou gaan. Kortom, ik geloof zeker, dat de aanval alleen op mijn beurs en horloge is gericht geweest. Geen mensch kent mij, ik werk hier alleen, krijg nooit eenig bezoek, of 't is van mijn minnaar of van de goede moeder Mina, aan 'wie ik mijn levensbehoud te danken heb. Wie zou eenig belang hebben bij mijn dood? Niet één. Geloof me, ik werd aangevallen, zooals ieder an der, die zich ,op dat uur en op dien eenzamen weg bevonden had, zou overkomen zijn."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3