Gemeenteraad Dode Worp DE LIST Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. In deze gemeente zal de volgende week door leden van de Meisjeiclub lijsten ter inteekening worden aangeboden. In Noord--en Zuklseharwou- de is -dit reeds geschiedt. Het lig tin de bedoeling, de aldus verkregen gel den aan te wenden voor het aanschaffen van Lie derenbundels van den N,ed. Prot. Bond, te gebrui ken bij de Jeugddiensten der Ned. Herv. Kerk in de drie genoemde gemeenten. OUDKARSPEL. De heer F. Moeijes Fz. is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als koster der Ned. Herv. Kerk alhier. Het Bestuur zegt den ijverigen koster hartelijk dank voor het v-ele, da,t hij in de 27-jarige vervulling zijner betrekking in het belang van de kerkelijke gemeente heeft verricht. Vrijdagmiddag ten 2 ure vergaderde del. Raad van bovengenoemde gemeente ten raad- huize, onder voorzitterschap van den Ed.Acht. Heer Meijer, burgemeesteir, tevens secretaris. Aanwezig alle leden De notulen dier vorige vergadering d.d. 18 September j.l., welke den lediep in druk zijn toegezonden, worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Een schrijven van Ged .Staten d.d. 3 October j.l. no. 108 ten geleide van het goed gekeurd raadsbesluit van 18 September j.l. tot aanvulling e nwijziging der begrooting, dienst 1928. b. Jaarverslag 1927 van de commissi,; voor de malariabestrijding door die bevolking In Aoordholland over 1927. I c. Proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger d.d. 29 September 1928. B0veng.en0.2mde sjukken worden voor ken nisgeving aangenomen. i„ d. Adres van T. Hooiveld, H. Kluft en C. Kroon .allen wonende te Langereis gem. Oude Niedorp, daarbij verzoekende ten bi- hoeve van de aansluiting hunner perceelep aan. het Provinciaal Waterleidingnet, gedurende 10 jaren voor rekening der gemeente te nemen een bedrag van f 19-- t iB. en W. adviseeren op het verzoek afwij-. zend te beschikken. Dis voorzitter acht hiet overbodig het in genomen standpunt van B. en W. nogmaals nader uiteten te zetten, daai dit sedert de laat ste vergadering niet gewijzigd is I De heer van Zoomen is het met B. en W. niet -eens. Het geldt hier bewoners, die ge heel buiten de kom der gemeente wonen en toch hunne bijdragen moeten geven, zooals aan straatverlichting, wegen verbetering, enz., waarvan zij tenslotte ge-en profijt trekken. Bin nenkort zullen zij toch verplichht worden tot aansluiting bij bet waterleidingnet. Spr. meent dan ook ,dat de gemeente moreel verplicht, is het verzoek in te willigen en stelt voor de kosten der aansluiting voor rekening der ge meente te nemen. De beter Wit merkt op ,dat de bewoners var ander e-gfedeelt-en der gepneente de aap- duitingskosten toch ook zelf dragen. De heter v. Zoonen zegt, dat die bewoners nimmer eten zoodanig verzoek aan den Raad hebbetn gedaan. Mocht zulks evenwel geschie den, dan zal de gemeente ook deze hebben te dragen, f De voorzitter uit zijn spijt, dat 'die heer v. Zoonen van het idóe uitgaat van moreele ver- phchting. Als de gemeente moreel verplicht is, zal dit ook niet moetisn afschrikken alle con- sequenties te dragen, want als de verplichting geldt voor de waterleiding, geldt zulks voor a.,e anlder ledoeleinden. Die heer v. Zoonen is van meening, dat net voor de bewoners van genoemd gedeelte beter Suus had zelf een half jaar geleien, haar ver loving met Kees verbroken, omdat ze een ander had ontmoet, die 'naar zij dacht, een geschikter partij was da/n een kantoor bediende als Kees. Het was met dien ander echter niet meege vallen en Suus begon terug te verlangen naar de prettige uurtjes, welke zij met Kees samen had doorgebracht. Ze had al eens pogingen m t werk gesteld om hem tte ontmoeten, wait ook wei eens gebeurde, maar zeer tot Suusj.es spijt, keek Kees op noch om als zij hem voorbij ging. Hoewel Suus wist, dat zij Kees veel ver drie had gedaan, door met een ander te gaan, vondi ze toch, dat, nu ze het weer had uitgemaakt, hij wel wieer gewoon tegen haar kon zijn, doch ees bleef stijf zijn rol van afgewezen minnaar ver- vullen. - Suus was ten einde raad, wiant door de koele houding van Kees begon haar verlangen naar hem steeds sterker te wonden. Er ging bijna geen dag meer voorbij of ze kwam langs zijn kantoor, doch alles tevergeefs. Op een avond echter had Suus iets anders ware, dat zij in eten neutrale straat woonden. Even-eens merkt spreker op ,dat de verorde ning binnenkort de aansluiting verplichtend' selt. 1 De heter Liefhebber vraagt of de vorige spreker wiel zeker weet of de- menscben ver plicht zullen worden. De heter v. Zoonen antwoordt ontkennend. Hierna wordt conform het voorstiel van B-. en W. aldus besloten. e.' Missive van Ged .Staten d.d. 17 Oct. j.l. no. 101 te ngeleide van het voor zooveel nocdig goedgekeurd raadsbesluit d.d. 2 Au gustus j.l. tot wijziging van de beharding van een gedeelte van den Oude Niedorperweg en tot het onder hands opdragen van -die werk-, zaamheden aan ©en daarvoor in aanmerking komenden aannemer. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van B. en W'. tot verbetering van de sluis te Verlaat, zulks in samenwerking met de gemeente Nieuwe Nieidorp. Z.A. deelt mede, dat de beide gemeenten Nieuwe ten Oude Niedorp besloten hebben voor gezamenlijk erekening de sluis te verlengen. Mede miet het oog op de verwezenlijking der Kanalisatieplannen zullen de kosten in 5 'jaar tijds gedekt zijn, mied-e door particuliere bij dragen. Het sluisgield bedraagt voor inwoners van de beide gemeenten per ton van 1000 Kilo lVg cent, met ieen minimum van 15 ct., voor alle and-ene per tonvan 1000 Kilo 21/* cent, met teen minimum van 15 cent. f Wat het nachttarief btetreft, geldende van des avonds 11 uur tot des morgens 5 uur, zat het dubbele worden berekend. Confortn dit voorstel wordt aldus besloten. Conceptbesluiten tot aankoop van grond voor verbraeding van wegen. Het aerst ebesluit betreft eten wijziging van het raadsbesluit d.d. 2 Augustus 1928, wiegens foutieve opmietingen. De herziening bevat aankoop van 385 vierk. Meter a 50 cent per vierk .M„ toebehoor,ende aan den heer P. Kriller te'Oude Niedorp, 667 vierk. M. a 50 cent pier vierk. M., toebehoo-, renet -eaan mievro'uw de wed. P. Bos te Alk maar en 332 vierk .Mj. a f 1. - per vierk. M. alsvoren. Aldus wordt besloten. Het twaed ebesluit omvat de aankoop van 8 vierk .Metier h 50 cent per vierk. M., toe behoor,endte aan den heer C. Over Klszn. t« Alkmaar. f Aldus wordt besloten. Voorstel va nB. an W. tot het aangaan ©ener gefdleening h pari rentende hoogstens 41/2 pCt 'Z.A. deelt mede, dat volgens de beursbe richten de geldleeningen der gemeenten be neden pari staan, waardoor die rente hoogst waarschijnlijk 43/i pCt. zal bedragen Echter zal getracht wordien lagere rente te verkrijgen Voorts deelde Z.A. mede, dat de kasgeld- Ie.n:ng gró-ot f27.000, dit jaar moet worden afgelost en zal in verband met verschillende werkzaamheden een nieuwe leiening aangegaan moeten wordien ten bedrage van f40.000 B. en W. stellen voor deze leening aan te gaan voor den tijd van 20 jaren, tegen eein rent evan ten hoogste 4s/i pCt. De heer v. Zoonen vraagt of de tijd van af lossing niet te kort is. 'De voorzitter meent, dat Ged. Staten wel licht de termijn te lang zulle nachten. 'Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijk estemming aangenomen. Behandeling der gemeente-bejgrootmg, dienst 1929 en der begrooting van het Burgerlijk Armbestuuv, dienst 1929. v Alvorens hierto eover te gaan geeft de voor zitter den leden de gelegenheid tot het hou den -'an algemeene beschouwingen. Het woord wordt hierop verleend aan "den. heer v. Zoomen, die va meeiè is, deze beschou wingen n'i-et beter t|ë kunnien beginnen dan te verklaren, dat het afgeloopen begrootings- jaar zeer vruchtbaar is wat betreft de werk-' zaamheden ter verbetering 'der gemeente. Spr. bedacht. In een aardig japonnetje gestoken, stapte zij op de fiets en zette koers naar de Volksstraat', waar Kees iwioonde. Een poosje reed ze heen en weer, maar hoe ze keek en hoe ze ook wachtte, hij klwiam niet te voorschijn. Het speet haar, als alle andere mis lukte pogingen heel erg, maar ze kon toch onmo gelijk den heelen avond voor zijn huis blijven fietsen, dacht zij. I11 langzaam tempo reed ze weer naar het cen trum der stal .terug, met een teleurgesteld gevoel, dat ze hem weer niet had gezien, doch tevens weer nieu'wiè plannen makende voor den Volgenden dag. Aan het eind -der straat gekomen, keek ze nog eenmaal om enKees reed achter haar aan. Haar wangen begonnen te gloeien, haar hart jubelde en haar beenen gingen, zonder dat zij het zich bewust was, vlugger, steeds Plugger vestigt voorts de aandacht op die Oude N iedor- spreken, daar het toch niet mogelijk is elkaar te per brug ,die dringend verbetering behoeft, overtuigen. De vorige spr. heeft zich echter zoo vooral tnet het oog op de komende w-egafslui veel moeite getroost, dat Z.A. toch nog wei even ting, waardoor het verkeer over de brug geleid j hierop wenscht te antiwoorden. Allereerst loet zaï worden. Omtrent de plannen als V.A.R.A. I het den voorz. buitengewoon veel genoegen, -lat aangaande radio-uitzendingen voor scholen ver- de heer v. Zoonen tegen ieleren staatsgreep is, trouwt spr. erop, dat ook dit de aandacht waardoor Z:.A. hoopt den vongen spr met eigen van Bi. en W. zal hebben, vooral nu de N.V. wapens te verslaan. Spr. vestigt de aandacht er Philipsfabrieken de installatiën hiervoor tegen op, dat de Landstorm en Burgerwacht zich tot den kostenden prij^s zullen leveren Voorts heeft het spreker ten zeerste verwon derd, dat de Bouwverordening geen bepaling bevat omtrent de slaapgelegenheid in nieuw te bouwen woningen. Ook dit zag spreker gaarne geregeld. Tevens hoopt espnek-er, dat de geldelijke re geling tusschen Staat en Gemeente groote gel delijke voordeelen voor de gemeente zal af werpen. Tenslotte acht spneker d-e samenvoeging der gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en, Winkel van zeer groot belang en hoopt spr., dat deze gemeenten tot één krachtige gemeen te zullen samienvloeien. 1 De voorzitter uit zijn genoegen over het feit, dat d-e he,er v. Zoonein thans een breeder standpunt inneemt als het vorige jaar. Toen stonden die, beschouwingen in h-et teeken van pessimisme ten schilderde de vorige spreker, het finantieiele beeld dieir gemeente niet al te rooskleurig jechter is de he-e;r v. Zoonen veel optimistier. Z.A. z-egt het volkomen eens te zijn met het standpunt, dat de, gemeente geen handels- zaakje is met het doe-1 winst tie maken, doch' beweegt de gemeieltite zich op 'n breed veld, hetgeen vele geldelijke offers vraagt. Wat be treft de kwestie van de Oude Niefdorper brug ?al dit .volgens Z.A., in den loop van het nieu we n-egrootingsjaar nogal eens door B. en W aangeroerd wordien. Ook de raido-uitzendki- ge-ri hebben de aandacht van B, en »W., ech ter kan in deze geene beslissing worden ge nomen, zonder dien inspecteur van het onder wijs en het personeel gehoord te' hebben. B. en W. wenschen ook geen besluit te nemen zon der te wieten, hoe zulks in de praktijk zal, werken. K De ontbrekende bepabing in de Bouwver ordening zal aan de aandacht van B. en W4 niet ontgaan- Z.A. zegt aangaande de samenvoeging der 3 gemeenten, -dat volgens het raadsverslag der gemeent eNieuwe Nieidorp ook daaar een der led-en zich verstout heeft -dit onderwerp aan te roeren. Z.A. verwijst naar de pogingen in het werk gesteld voor samenvoeging der drie Langedijker gemeenten, -sen geval van recentenj datum noemt Z.A. die van NaardenBussum, zal ook de bedoelde samenvloeiing geien wer kelijkheid wordien. 'Ofschoon Z.A. een voorstandier is van sa menvoeging ,waar zulks mogelijk is, ziet spr. in dit geval groote bezwaren door de groote verschillen tusschen de bevolkingsgroepen. Z.A. wil Eet echter zoeken in verplichte sa menwerking, zooals zulks bepaald is in de grondwetherzieirting van 1922. Daar geen der leden het woord verlangt, wordt overgegaan tot postg-ewijz-e behandeling- der hegrooting Bij den post salarieering der- bedienaren der politie stelt de heer v. Zoonen voor geen vrije woning meer te geven ,doch het salaris te verhoogen met den huurprijs, zijnde f 600,— B. en W. nemen -dit voorstel over en wordt met algemeeme' stemmen hiertoe besloten D-e giewopfe dienst sluit in ontvangsten -en uitgaven op een totaal bedrag van f39803.16 Hel batig saldo bedraagt f3450.55. De kapitaaldienst vangt aan met een batig, slot van f875 Bij den post uitgetrokken ten dienste- van de Vrijw .Landstorm en ^Burgerwacht wenscht oe heer v. Zoonfen voor de laatste maal een poging aan te wienden om die leden te overtui gen, rat -dieze korpsen ovêrbodi zijn. Mocht dezie pogihg falendan zal spreker in het venolg volstaan om stemming aan te vragen I-n den breede betoogt spr., dat genoemde licha men een gevaar zijn voor e-erie rustige democrat! sche ontwikkeling, zulks aantoonende met eene circulaire, afkomstig van den voorzatter van den Omidernemersraad in Ned.Tndië. Voorts wijst spr er op, dat deze gemeente zülke instellingen niet noodig heeft, daar de bewoners zich niet op hun gemak gevoelen bij die gewapende mannen. De voorz. zegt dat het vorige jaar over dit onderwerp een politiek debat geivoerd is. Z.A had zich voorgenomen, hierover niet meer te taak stellen „het voorkomen van ingrijpen tegen het wettig gezag, m.ajw iedere staatsgreep dus te beletten, zoowel van fascistische als revolu tionaire zijde. Aangezien ie heer Zadelhof het vorig ejaar in de Tweede Kamer er op gewezen heeft, dat -de democratie eventueel partij zal kie zen voor de revolutionairen, zal hiervoor dus ge waakt moeten worden. De heer v. Zonen replies erende, kan geen ver trouwen stellen in die corpsen, daar hjij niet het geoof en vertrouwen er inhieeft dis de voorzit ter. Hetgeen Z-JA heeft gezegd van den heer Zadelhof, merkt spr. op, dat Min.- Lambooy tij dens de redevoering van den heer Zadelhof bij de behandeling der Oorlogsbegrooting die vraag heeft gesteld of de soc. -democraten bij eene even- tuee.le omwenteling de regeering naar de heel zou vliegen, zulks alleen te beantwoorden met ja of neen. Spr. zegt, dat de heer Zadelhof hierop geen, antwoord heeft gegeven. De voorz. zegt tijdens -le genoemde behandeling in het Kamergebouw aanwezig te zijn geweest en, dus op de hoogte is. Z;A merkt op, -dat de minis ter vervolgens de vraag stelle of de heer Zadel hof sabotage zou plegen, waarop als antwoord kwam, dat alle soc. democraten'de plannen van den minister in duigen zouden laten vallen. De minister zeide hierop, dat indien een bevestigend antwoord zou gegeven zijn, alle soc. democr. ar beiders bij oorlogsbeirijven, zooals aan de Hem- hrug, dan ontslagen zouden worden, daar Z.E-xc. niet op hen kon vertrouwen. Hierna wordt het voorstel van den heer v. Zoonen verworpen met 2 tegen5 stemmen, voor stemden de heeren v. Zoonen en Kriller. Bij den post onlerhoud bruggen etc. stelt de er v. Zoonen voor Tezen post te verhoogen met f200, ten dienste van het maken van een -nieuwen aanlegsteiger, waaraan bgjioefte is. De kosten kunnen gedekt -worden door heffing van De voorz. geeft in overweging in eene volgende vergadering een -dusdanig plan te "bespreken en acht thans het oogenblik niet geschikt, dezen post te wijzigen. De kosten kunnen eventueel bij suppl. hegrooting vastgesteld worden. Aldus wordt besloten. Bij den post Voeding en Kleeding voor school gaande kinderen merkt de heer Kriller op, dat deze post thans op f 25 is geraamd, terwijl het vorige, jaar op -f 50. Spr., zag gaarne dit laatste bedrag gehandhaafd en stelt voor aan de kinde ren, die overblijven een glas warme melk te verstrekken. De voorz. zegt dat deze post hoofdzakelijk bedoeld is voor 'kleeding, n.l. voor warme pantof fels. In het verstrekken van melk ziet Zi.Aj geen bezwaar doch acht het wenscfhelijk zulks eerst te overwegen in het college 'van B. en W. De heer v. Zoonen onderrsteunt het voorstel van den heer Kriller. De heer Liefhebber wil eerst een onderzoek instellen met het oog op de kosten, daar oo-k de school in 'tVeld er dan onder valt. Voorts worden geene wijzigingen aangebracht en sluit de hegrooting in ontvangsten en uitgaven op f 39803.16 met een post van onijaorziene uit gaven van f1034.15. Hierna wordt besloten tot vaststelling. Conceptbesluit tot wijziging der begrootjng dienst 1928. De voorz. deelt mede, dat mede in verband met het genomen raadsbesluit betreffende de geldleening, -ie begrooting sluit in ontvangst en uitgaven op oen bedrag van f42120.52. Aldus wordt besloten. Voorstel inzake liet rentegevend beleggen van door verkoop van gemeenteigendommen verkre gen gelden. De voorz. deelt mede, dat in 1927 eenige eigen dommen der gemeente zijn verkochtt toti een to taal bedrag van f 1155. B. en W. stellen voor een rentegiev^&d stuk van den Staat op een der gemeenten hiervoor aan te koopen. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag maakt de heer V. Zoonen de opmerking dat de begrooting van het Armbe stuur niet behandeld is. De voorz. -dankt den vorigien spreker voor zijne opmerking en wordt hiertoe overgegaan. de seinlampjes al aangestoken, heelwel het nog lang niet donker was.'Een oogenblikje wtas Suus in tweestrij-d, Iwlelken kant zij op zou gaan; toen nam ze een kloek besluit, sloeg haar stuur rechts om en ging de brug over. Eerst kreeg ze een stuk straatweg, die verderop in een landweg overging. Zie verminderde haar vaart wat, iwiant hier was het stjl en in de een- zaamheid moest het immers ko-men.. hier op dezen eenzamen landweg zouden zij elkaar weer terug vinden Kees reed -nog Steeds achter Suus aan, doch scheen er niet over te denken haar in tè halen, I integendeel, hij fietste heel kalm. Een kwartier hadden ze al achter elkaar aan- I gereden en Suus, die -de rit lang genoeg duuro|e, I bedacht een plannetje om Kees aan 't praten te krijgen. Ze had iets heel ondeugends in haar plan, maar „liefde zoekt list/' troostte zij zich- Straten vloog ze door, welke iwlist ze niet, maar zef. Wanneer ze straks bij dien berm was, zou het kon haar ook niet schelen, want Kees, haar ze doen alsof ze viel en dan over haar enkel wrij- lieve trouwe Kees, reed haar immers achterna, ven of ze deze verstuikt had, dan zou Kees gele- Omkijken -durfde Suus niet meer, maar zé voel- genheid hebben om bij haar te komen en de rest ie dat Kees dicht achter haar was. volgde natuurlijk van zelf. Nu was ze aan 't eind van de stad gekomen. Hoe dichter Suus den berm naderde, hoe snei- Het kanaal lag voor haar. Op de brug waren Ier haar hart begon te kloppen. - Nu was ze er., een bom en .toen een zacht ge kreun. f Op 't zelfde oogenblik, dat Suus zich liet val len, was Kees naast haar en vroeg deelnemend: „Heb je je voet erg veel pijn gedaan Suus?" Verrast keek deze op en blikte schalks in de zachte oogen van Kees, toen stond ze met een sprongetje op en zei: „Nee hoor Kees, ge lukkig niet, ik was alleen maar iwat geschrok ken." „O, gelukkig maar/' zei Kees, want ik moet nog verder, maar wat io ejij hier eigenlijk 'sa- vonds midden in 't land?" „Och, ik fietste zoo maar wat zonder doel," zei Suus wat beteuterd, „maar wtat -doe jij hier nog zoo laat?" Kees keek Suus eerst wat veriwionderi aan en zei toen: „Weet je <ïan niiet, dat ik met. een meisje buiten de stad verloofld ben?" Kees zag aan 'haar gezicht, dat zij 'het niet wist en om een eind aan het gesprek te maken zei hij: „Nou, ik ga hoor, anders kom ik heele- maal zoo laat. Dag! Op den berm stond de verslagen Suus en staar- de hem na -door ©en sluier van tranen

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 5