MOEDER EH MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier Dinsdag 13 November 1938. 37e Jaargang iS Uitgave Firma H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bareel knbckiffMli. Stemmingsbeeld -» Groentenland FEUILLETON Schuldige nalatigheid No 183 IITERG. TELEPHOOI 52 NIEUWE LAMEDIJOR COURANT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterda? Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.15 Advertentiën van l5 regels 7S cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Met groote belangstelling heeft ons publiek kennis genomen van het verslag in ons blal van de laatste bestuursvergadering van ie L.G.C. kWe hebben dan. vernomen, dat de verkoop van de over ië weldra te arriveeren machine gesor teerde uien, waarvoor aok Koophandel' zich levendig .interesseerde, „en bloc" zal geschieden. Men heeft zich in koopma.nskringen van die uitdrukking „en bloc" blijkbaar een verkeer.ie voorstelling gemaakt. Mpn 'dacht aan een verkoop in massa, waardoor 't mogelijk zou zijn, dat één koopman 'den geneelen aanvoer door 'één enkelen druk op de knop zou 'kunnen koopen. De bedoeling van „en *bloc" veilen is een an dere de tegenstelling van „en bloe" is een ver koop van partij voor partij, zeoals de aaavbêrlers deze presenteeren. .We krijgen nu dezen toestand, idat gelijkwaar dige partijen tot een grootje partij worden veree- nigd en deze wordt „en bloc" verkocht, goed van één kwaliteit dus. Om de gew'ènscht-e matktwrij- ving, of wil men concurrentie te behouden, met een mogelijkheid van prijsstijging zoowel als da ling, presenteert men hoeveelheden van de „en bloc" partij tot een minimum van 1000 Kg. Hierboven schreven we „gelijkwaardige partij- Ibn"'t is namelijk onze verwachting, dat do toestand zich zoo ontwikkelen zal, zoöals het ook gaat met de tomaten in 'tWestland. Baar bepalen de tuinbouwers zelf, wiie voor een bepaald bloc goederen mogen leveren. Be maatstaf is dan natuurlijk de kwaliteit van het product. Zoo heeft men in 't West land voor de tomaten drie „bloes' gevormd, die elk V/Oor zich bepaalde namen dragen. Em 't moet giezegd, dat in de practijk men er in geslaagd is, redelijk gelijksoortige kwaliteiten te krijgen, al valt over de kwaliteit niet te roemen. Zoo vermoeden we zal 't waarschijnlijk ook gaan met de uiensorteering. 'tStaat den tuinbouwers vrij, al dan niet hun product over de ma'chinie te laten sortperen. Ge zien de geringe prijs, die voor 't sortieeren en markten straks gevorderd wordt, is heti wel niet gewaagd, te voorspellen, dat voor 1de machine volop werk komt. 1 Nu we het toch ever uien hebben, Willen we 't' ook hebben over de verontrustende berichten, die uit Amerika komen. Daar in Dollarland kijkt meii met pijnlijke zorg naar otize uien, die er ingevoerd worden. Men heeft hoe vneeselijk eenige exemplaren gevonden, (die licht met een. insect besmet bleken, dat insect' heet „Eumerus Strigatus" en komt ook op en in sommige narcis- senbollen voor. We nemen dien naam 'hier over, dat staat tjen eerste gekleed, en ten tweede kan nu ieder uien- bouwer naar die insecten zoeken en ze ook her- kennen( Doch gekheid op 'n stokje t geval is ernstig men moet met de mogelijkheid reke-: nen, dat de Ainerikaansche markt voor onze uien gesloten wordt. Nu is de afzet van uien uit ons land naar Amerika buitengewoon varieerend. Uit de statistiek blijkt, dat de invoer uit Neder 1 an aj m Amerika bedroeg in bushels (1 bushel is 0.3625 H.L 1923 33869 1924 40 1925 62246 1920 11634 Dit najaar is de uitvoer van dit artikel naaij Amerika nog al van beteekenis, wat met 't oog op den ruimen oogst een gelukkig verschijnsel is te noemen. Nu heeft het hoofd van onze Buitenlandsche Voorliehtingendienst, Ir. Th. M.ansholt, een drin gend beroep gedaan op de medewerking van die exporteurs, (ten einde een -dreigend invoerverbod te voorkomen om vooral scherp te letten op de te verschepen uien, -en te waken, dat geen -door dit insect besmet goed naar Amerika verzonden wordt. Indien het de Amerikanen te -doen is, 't hondje te slaan, dan zal 't stokje stlellig gevonden wor den. Er is nu eenmaal geen bodemproduct, dat im muun is voor alle schadelijke insecten, zwam men etc. 't Neemt echter niet weg (de taogelijkhei 1 is er althans) dat misschien slechte producten verzon- Ennu is het onze óvertuigihg, als er prima uien naar Amerika gaan, Noord-Holland laarvan, dank zij der veilingen keur en -der kooplieden goede zorgen,' het leeuwenaandeel levert. Nu zou de mogelijkheid bestaan, -dat uien, af komstig uit andere provinciën, waar men niet half zooveelhalf zooveel zorg aan N product be steedt als hier, besmet bleken. En onze tuinbouwstreek zou in dat geval voor de nalatigheid en achterlijkheid van anderen moe ten boeten. We denken, -dat de plantenziektekunldigen dienst ook deze zaak wel ter harte zal nemen. E'n voor het Uitvoer-Contrö'le-Bureau, 'tvalt niet te ontkennen, Wordt het terrein van werk zaamheid al grooter. B:aar zorgen de buitenlanders wel voor. Nu zouden we bijna een voornaam punt over slaan, ook ter vergadering van de L.G.C bespro ken, n.l. de bloemkoolsorteering Eenige heeren hebben 't loffelijk initiatief genomen en Zijn naar de Streek gegaan, ten einde zich op 'de hoogte te stellen met de toestanden daar. Ze boden een rapport aan, idat uitvoerig in ons blad is weergegeven. 't Heeft ons getroffen, dat- de heeren tot ge lijke conclusiën zijn gekomen, -dan wij. 'tGeeft Stellig te -denken, nu tuinbouwers zelf moetien con- stateeren: ,,'t Is daar in de Streek beter'Jan bij Er is op onze meening, die net als die van de commissie gebaseerd was op een nauwkeurig on derzoek, destijds nog ad critiek geoefend. In -die laatste dagen is door de kooplui over de Langen- dijker sorteering sterk geklaagd. E-n dat terwijl 't product zelf van beste kwaliteit is; 't vorig jaar was het gewoonweg een rommel en was nie mand in staat, prima goed te pnésenteeren. Nu is dat geheel anderSr maar ondanks dat, laat de sorteering veel te wenschen over. Er zijn heel wat bonnetjes geschreven. Natuurlijk zijn de boeten nu onrechtmatig op gelegd. Onze meeting is echter, dat bet markt- bestuur al veel eerder regelend en scherper had móeten optreden. Heden Maandag was de aanvoer van kool. als men rekening houdt met den „koolhaalderstijd" zeer bevredigend. De prijzen zijn niet hoog, de stemming is be paald kalm. Nu zijn beide verschijnselen om dezen tijd. van het jaar al 'heel gewoon te noemen. De koolboeten beginnen vol te raken, heel wat bouwers komen ruimte te kort en zijn Wiel ver- iie. „Dat is iets, wat men nog ni-et weet, doclï, wat men wel zal uitvinden. Verbeeldt u, dat -e booswicht het mes gekocht heeft, vlak tegen over het huis, waarin Lucie woont. Hij moe dat g-edaan hebben, terwijl ik naar de zesde verdieping van nummer ruegen klom' -en jij mij in het huurrijtuig zat te wachten. Je had den sinjeur heerlijk kunnen zien." l Zeker: ik weet ten minste heel goed, dat uit mij-n rijtuig juist h-et gezicht had op dien ijzerwinkel," antwoordde Jean Soliva met on- beschaamden -nadruk. „Ik herin^r mij evenwel niet, iemand toen den winkel te hebben zien, binnengaan." - Amanda Regamy vond, dat haar aanbidd r teen zeer vreemdten klank in de stem ha-cj, zag hem scherp aan en bemerkte, dat zij gezicht zoo bletek als een lijk was. iZij hadden nu juist het restaurant van Bré- bant bereikt, gingen m hun gewoon afzonder lijk kamertje aan taf-el en nadat de soep wa» opgedragen, begon Solvia wéder met het af gebroken gesprek. „Dus zoekt men op 't oogenblik dien elegant gekk-eden heer?" vroeg 'de schurk. ..Ja. Doc-h waarom zou een man, die gt dief kan zijn, wien 't om oen bagatel te doen was. -dat meisje hebben aangevallen?" vroeg Amanda op haar beurt. „Üit haat of wraak?. In dat geval moet Lucie ie-enig vermoeden heb ben of don dader kunnen aanwijzen! Zooveel staat bij mij vast, dat diezelfde Lucie een schijn h-eilig nest is, die wel degelijk haar kleine- geheimen heeft. Verbeeldt je, onlangs kwam er een „dienstman" in het modemagazijn Soliva kreeg een koude rilling over den rug „Ei, zoo, een dienstman?" herhaalde 'hij, na e<Wg stilzwijgen. „Wat kwam -die man doen? „Ja, ik weet niet precies of bet wel een -dienstman was, maar dan had hij zich toch als zoodanig verkleed. Hij vroeg naa-r Lucie en bracht een -brief voor haar, ten toen hij hoordej dat zij niet op het modemagazijn was, vroeg hij haar adres. Zij moet'dus kennissen hebben al zegt zij ook dat zij -niemand kent." „Natuurlijk. Ik vind, dat je het grootste gr lijk van de wereld hjebt. Maar eet toch, mijn; schatJe praat maar altijd door en zoodoende' blijft je bord vol. „Ik dacht, dat die geschiedenis je erg in teressaer-de!" antwoordde Amanda, terwijl zij den gewaanden baron gopd in het oog hield Jean Solva liet zich echter niet meer uit het veld slaan. „O, uw geschiedenis is belangwekl -plicht óf te verkoopen, óf bergruimte te buren. Men begint -d-e eerstgeoogete kool voor -de eerste maal om te leggen, de temperatuur is enkele dagen nog al hoogj geweest. Nog een luttele spanne tijds en de kool is bin nen, de winter staat voor -de deur. Dan hebben 'we weer volop stof voor deze rubriek, gieen dankbaar- der objecten voor de krant dan de kool, de bou wers en de kooplui. Ban pra'ten -we weer over t weer, houden -Je thermometer dagelijks in de ga ten en lezen met aandacht dw weerberichten. In Noorwegen moet 't nu ad erg koud Kvtezcn. Velen hebben daar nu nog. geen acht op geslagen, als de kool thuis is, kunt ge beter staat maken op de weervoorspellingen der boüwters dan op die van Vaz Dias per radio. Dan hebben we weer aandacht voor doorschot en uitschot, voor vraag en kooltellang, voor de afzet per week en houden beschouwingen over alles wat maar eeriigermate met de kool verband houdt. Ook de winter kan zeer gezellig zijn, door de kool. Wijl er dan veèl kool wordt verkocht. I-n ons blad heeft men j.l. Zaterdag kunnen le zen, hoe ter nauwernood een wielrijder -den dood door verdrinking is ontkomen, wat te vrijden is aan den meer -Jan ellemdigen staat, waarin de Twuijverweg verkeert. - Lezer dagen zijn -Je groote kuilen in den weg met wat grint gevuld, enkele dagen slechts helpt dit iets; dra is de toestand van dien weg weer even slecht als voorheen. Niet alleen de groote'kuilen in -den weg leveren voor den wielrijder gevaar op, dat hij- het stuur over zijn rijwiel verliest en in de diepe sloot te recht komt, het smalle straatje, of z.g. paarden- pad, dat iets hooger dan d-e weg ligt, is nog ge vaarlijker. t Be publieke opinie begint zich meer en meer voor 't geval te interesseeren; ouders worden on gerust, als hun kinderen iets later dan gewoonlijk thuis komen. En 't geval, dat zich nu weer vool- d-eed, zal die onrust nog meer doen toenemen. En nu aarzelen we geen oogenblik, hier te spre ken van schuldige nalatigheid. En de schuldige is zonder meer de aansprake lijke gemeente Alkmaar,-die nog altijd verplicht is den weg zoo 'te onderhouden, dat de weggebrui kers zonder gevaar van 'hun leven kunnen pas- seeren. Be gemeente Alkmaar kan niet verplicht wor den, Jen w-eg te verbreeden; noch in het provin ciaal wegenreglement, noch in die wetgeving komt zoodanige bepaling voor, -dat ide verplichting daar toe daaruit kan worden afgeleid. Maar wel degelijk rust op Alkmaar -jen plicht, den onv-erbreöden weg zóó te onderhouden, dat gevaar voor ongelukken tot een minimum wordt bepeélct. Nu moge men desnoods nog een jaar sukkelen, voor meu 'f eens is over de verbreeding van den weg, ondertussehen is de gemeente Alkmaar aan sprakelijk voor den huidigen toestanjd. En gezien de verwaarloozing van -Jen weg, die groote gevaren voor het verkeer oplevert, schiet Alkmaar tekort in het nakomen van zijn schuldi- gen plicht. Hoewel we zeer goed begrijpen, dat de Lam gendijker raden en die van St. Pancras er huive rig- voor zijn, in. -dit stadium van 'de zaak Alk" maa rop zijn plicht te wijzen, wijl men nog altijd hoopt op een bevredigende finale oplossing, toch komt 't ons wenschelijk voor, dat de raden zich' over den hui-ligien toestalnid uitspreken. Nog altijd bestaat de mogelijkheid, dat een an dere gemeente Alkmaar in gebreke -doet stellen, de noodige verbeteringen binnen het ka-der van de verplichtingen yan iclen onderhoudsplichtige doet uitvoeren, welke kosten verhaalbaar zijn. Als het niet anders kan, zal men tot dezep noodmaatregel -dienen over 'te gaan. En we vragen, in het belang van het publiek, aan de vertegenwoordigers in de raden, aan dleze zee rurgente zaak de noodige aandacht te willen schenken. Moet er soms eerst nog een groot ongeluk ge beuren? kend genoeg," zéi hij op koelen toon, „maar je kuint toch niet eeuwig en erfelijk hetzelfde on derwerp behandelenIk heb in mijn leven heel wat belangrijker dingen bijgewoond." „Zoo? Die moest je mij dan eens vertellen. Wat heb je n uop reis uitgevoerd?" „Papieren verzameld!" antwoordde Soliva lachend „Bankbiljetten of staatspapieren?" vroeg! Amanda eveneens lachend. 1 „Neen, mijn papieran hebben mij integen deel veel bankbiljetten gekost. Het zijn handschriften." ..Van historische personen? Van lang gestor ven beroemdheden?" „Neen van levende menschen! „Maar toch van beroemden .niet waar?" „Van geheel onbekende personen." „En waar hebt ge de vreemde verzameling opgekocht?" „Te Joigny." Hierbij zag Jean Soliva zijn vriendin onderzoekend aan «u het ontging hem niet, dat zij op haar beurt efön weinig black, werd en dat er eenige Trekking in haar oog leden kwam. 1 Amanda wist zich nochthains spoedig te her stellen. „Kom?" vroeg zy. „Blen je te Joigney ge weest? Is 't een aardig plaatsje?" „Heel lief.'antwoordde Soliva. „Het ligt amphitheatersgewijze gebouwd aan de boorden Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: drie kinderportemonnaieis, een paar kinderhandschoentj.es, een zilvar-ein arm- bandihorloge, een muts, i^n trans port rij wiel en een huissleutel. Verloren: een goud-en hqsren zege 1 r mg der Ypnne. 't Is evenwel vervelend, om daar1 het stadje te loopen wandelen en dat was het inzonderheid voor my, die daar eenige men-, schen moest bezoeken, die mij geheel -en al vreemd waren." i Hij zei dat zoo vreemd, op zulk een spott-en- den toon, dat Amanda Regamy zich hoe lan ger hoe minder pp haar gemak begon te gje- voelen. Na een paar teugjes wijn te hebben geno men, hervatte Jean Spliva: „Joigny was niet! misdeeld van eigenaardige handschriften. Ik 'had nooit gedacht, dat zulke belangwekkende papieren te zulten vinden, maar ik verzeker u, dat ik heel veel heib moeten betalen-, om ze ih myn bezit te kry-gen. Daar wanen, om u maaij tens iets te noemen, twee zeer vreemd doku- menten, ondertieekend door eeln zekeren Du- cemin, een geheel onbekenden naam, gelijk je mij zult Loestemmtefn." Nu meende Amand aiaen onmacht nabij te zijn, -doch zij wist zich vr.y goed te houden; -en herhaalde alteen: „Ducemin?" ..Ja, een ambtenaartje bij- d-en burgerlijken) stand, een zeer nette jongep, -dien1 ik gelukkig in dc gelegenheid was uit het tuchthuis ta redden, waarin hij anders, wegens valschheid in geschriften, zeker zou zyn verdwaald ge-, raakt." Amanda werd zoo rood als vuur. „O!" riep zy. -

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1