irin- Sint Maarten Nieuwstijdingen De uitbarsting van de Etna. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. 'Blenoemd tot koster bij de Doopsgezinde Gemeente de heer C. Groenveld. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdagavond jl. gaven de gy-mnastiekvereeni- gingen „Hercules" en ,,Hyigiéa" een avond, uitslui tend voor donateurs en ouders van leden. Wanneer wij zouden schrijven, dat deze avond schitterend wa3 geslaagd, dan zou men daaruit kunnen concludeeren, dat de zaal niet alleen geheel gevuld was met ouders en donateurs, maar ook het „werk"-programma veel bijval verwierf. Maar toch meenen wij hiermede niet te kunnen volstaan. Er moet iets worden gezegd. In de eerste plaats, dat het welkomstlied, door de dames- en heeren-turners gezongen een gezelli ge sfeer deed ontstaan, een bjjzonder cachet aan de opening verleende. De voorzitter, de heer A. Ootjers richtte dan hartelijke woorden van welkom tot de aanwezigen, om zich dan te wenden tot den Directeur, den heer K. Boot. Spr. noemde het 'n eer voor de vereeniging eg voor den heer Boot, dat hij de eer had genoten, ons land te vertegenwoordigen op de Olympische Spelen, en dit, in samenwerking met zijn mede-uitverkorenen, op zoo'n uitstekende wijze had gedaan. Een groot genoegen was het voor hem, den Dir. een bronzen hermneringsmedaille te kunnen over handigen, aangeboden door het K.Nl.G.V. Hij hoopte dat de vereenigingen, die onder zijn leiding stonden, zijn verdiensten zouden weten te waardeeren, en uit die vereenigingen turners moch ten spruiten, die in later jaren hun Directeur op gymnastiekgebied in den schaduw zouden stellen. Geen wonder dat allen met deze hartelijke woor den. die warme gevoelens voor den Dir. vertolkten, van harte instemden. Dan werd een aanvang gemaakt met het pro gramma dat zoo'n rijke afwisseling bood. Wat zullen wij nu van het gepresteerde zeggen. In de eerste plaats, dat er „spirit" „pit" in; zat- Een vlotte, vlugge afwerking, waardoor den aan wezigen hoogst aangenaam de tijd werd gekort. Hoe veel anders gaat het, dan toen wij aan gym nastiek deden. Welk een andere lichting is men uitgegaan, een richting, die de animo, de lust bij de leden tot meer kunnen, het zelfvertrouwen en de zelfbeheersching ontwikkelen. Dit geldt zoowel vosr adspiranten als voor de groote leden. Het is de nieuwe tijd. Vroeger een turnen in vest of overhemd,thans een lichte kleeding (zonder in het overdrevene onzedelijk af zinneprikkelend, zouden sómmigen zeggen te vervallen) waardoor gelegenheid wordt gegeven en verkregen het lichaam de soepele be hendigheid te doen verkrijgen, noodig voor de volg- zoowel als voor de keusoefeningen. Wij willen nu toch het terrein van de meer alge- meene beschouwing verlaten, en er aan herinneren, dat er iets gepresteerd is niet alleen, maar dat er vooruitgang, ontwikkeling viel te constateeren, zoo wel bij (James en heeren, als bij meisjes en jongeps. Hel ,i,k kan het" domineerde in alles. Een werktuig willen wij noemen, dat vroeger toch eenigszins met minachting werd behandeld, en wel het paard. Hoe anders i> dit geworden. Er werden door de adspiranten thans oefeningen aan dit werktuig te zien gegeven, die voorheen niet werden gemaakt. Ook aan „het paard" is de plaats in de turnwe- reld toegekend, die het toekomt. Zonder' aan het correcte, het keurige werken dat den geheelen avond werd gedemonstreerd, te kort te doen, mogen wij thans nog zeker slechts Wijzen op één deel van het programma en wel „de gecombineerde oefeningen." Hierbij werd een geheel verkregen, dat bewonde ring afdwong. Het was een keurig, gecombineerd geheel van gymnastiek en rythme, en zoo zeiden wij: het doet aan de school van Isodore Duncan denken. En daarmee is niets teveel gezegd. Tot slot het tableau .„Ondergang" -- Volgens de voortselling: ondergang van een boot. Een keurig uitgewerkte gedachte. Het was een schitterend geslaagde avond en toch viel er iets te zeggen. Wij willen hierbij tevens getuigen, dat de keuze van de vereenigingen, om den heer Boot tot Direct, aan te stehen, een goede is geweest. Zijn oefenstof is van dien aard, dat lijn wordt ver kregen in de geleidelijke ontwikkeling van adspirant tot groot lid, waardoor zelfbeheersching en zelf vertrouwen, zonder in, overmoed te ontaarden, wor den aangekweekt. Een woord van hulde aan hem voor het welsla gen van ^ezen avond, voor het.mooi^ dat te zien is gegeven. Aan de gymnastiek het heden en de toekomstl .Uit hetgeen je daareven zei. heb ik be grepen, mim schat, dat jij nooit te Joigny bent geweest." „Neen, nooit!" „Ben je er wel zeker van?" „Hoe kunt ge zoo iets vragen?" stamelde Amanda. „Heel eenvoudig, omdat ik voor de som van duizend en vijftig franks van mevrouw Delion, die te Joigny ieen modemagazijn heeft, een handschrift heb gekocht, dat onderteekend was door een zekere Amanda Regany." „Arnold, Arnold!" riep dé pasjuffrouw bevend. „Weet je dus alles? H.eieft die vrouw )t alles gezegd?" „Natuurlijk. Doch waarom zit je zoo te beven? Nu mevrouw Del ion haar duizend en, vijftig franks heeft en het eigenaardige hand schrift onder mijn berusting is, hebt gis immters niets te vreezeni van de gevolgen van je lichtzinnigheid!" „O, ik wist toen niet wat ik deed, ik was, waanzinnig!" „Dat zal wel zoo zijn, want je had van- kindsbeen af -niets anders gezien dan wat 'eer lijk en fatsoenlijk mocht heieten," zei de ge waande baron op zal venden toon. Amanda beproefde ieem heeil vroom gezicht te zetten en verdraaide 'ha-rei oogen. „Je ver acht me dus niet?" vroeg zij. „Volstrekt niet, kind! De mensch is zwakil Alleen wil ik je een goeden raad geven, mijn schat! Schrijf nooit meer zulke bekentenissen'. Uit den Omtrek j heuvelen langs de Maas Je St. Maartensvuren in rossen gloed zien opgaan. Terwijl de stapel u/iNifPi i brandt, zwerven knapen met ontstoken fakkels w iiNivtL. door de velden. j In Twente wiordt bij het St. Maartensvuur hog Zondag werd alhier de eerste en tweede j 9emagea. zoo luidt by. een liedje: ronde gespeeld voor het kampioenschap voor West-Friesland. De deelnemers voor dit tour- Kletn. Winkel; A. Plantinga, Noordsc'harwou- nooi zijn: P. Beers, Noordscharwoude; D. de; G. en A. Renooij, Hoogwoud; J. en T. Mantel, Winkel en Wi. v. d. Brink, Winkel. De uitslagen van de eerste ronde luiden? A. Plantinga—D. Kleen v. d. BrinkA. Renooij Beers—G. Renooij J. Mantel—T. Mantel 's Middags werd de 2e rondi waarvan de uitslagen zijn: Beersv. d. Brink KleenA. Renooij PlantingaJ. Mantel 'G. Renooij—T. Mantel Was er 's morgens geen 's middags waren er toch ettelijke kijklustigen die met aandacht de partijen volgden. Ook de 3e en 4e ronde zal te Winkel wor den verspeeld. f In de 3e en 4e ronde komen tegen elkander 3e ronde v. d. Brink—G. Renooij. KLeenBeers. J. MantelA. Renooij. T. Mantel—Plantinga. 4e ronde G. RenooijfPlantinga. A. Renooij—T. Mantel. BeersJ. Mantel, v. d. Brink—Kleen. 0—2 0—2 2—0 1—1 gespeeld, 2—0 2—0 0—2 2—0 belangstelling „Vandaag is 't Sir.te-Maarten, Morrege is 't Sjnte Kruk. Elf November is het Sinter Maarten. St. Maar ten is een dag, welke gewijd is aan de vereerin.g van den Roomschen volksheilige Martinus, bis schop van Tours. Voor de kinderen weerde het gister niet mee Slingerende ballonnetjes, natte gezichtjes en langs de straat niet gezellig .door het: slechte weer. In ons land dragen 'de dorpen Maartensdijk en Sint Maartensdijk nog diens naam, Eertijds stond op den Dom te Utrecht een verguld ruiterstand beeld van Sint Martinus. Boven de gotische ven. sters van de kloostergang zijn verschillende voor stellingen te vinden, welke perioden uit het leven van dezen volksheilige voorstellen. Het beeld van St. Maarten stond ook in het oude wapen der stad en eveneens in dat van Doesburg. Langen tijd zijn de Utrechtenaren St. Maartensmannen genoemd werden de Stichtenaren in idejn oorlog aangevallen dan werd vaak de krijgskreet: „Sinte Martijn, Sinte Martijn" gehoord. Martinus van Tours werd in de vierde eeuw in Hongarije geboren. Zijn ouders waren heidenen, Beeds op zeer jeugdigen leeftijd verhuisde hij met zijn moeder en va ler naar Padus, waar Mar tinus zijn eerste opvoeding kreeg. Op tienjarige» leeftijd werd hij opgenomen onder de zoogenaamde catechumeenen, dat waren zij, die voordat zij gedoopt werden, onderwijs in den christelijken, godsdienst wenschten. In de eerste helft van de vierde eeuw was Martinus bissohon van Tours. In later tijd werd hij tot 'heilige verbeven. Over dezen bisschop zijn verschi'ijnde verhalen in omloop. Een er van moge hier volgen. In een zeer strengen winter ontmoette Marti nus, die toen krijgsman was, een bedelaar voor de poorten van Amiens. De beielaar was van de kou bevangen. Toen Martinus dit zag trok hij zijn zwaard, sneed zijn mantel in twteeen en gaf die eene helft aan den armen man. Ouder het an dere deel zocht hij zelf beschutting. Vo lksïeestgebfuiken. Naar Sinter Maarten zijn versohillende volks- feestgebruiken genoemd. D|e oorsprong ervan dient echter -nog in vroegere eeuwen gezocht te worden. Zoo kent men het Sint Maartensvuur. Aan deze vuren, van heidenschen oorsprong, welke in het begin van November werden ontstoken, is de be- teekenis gegeven, dat zij uit vreugde over den val van het heidendom zouiden zijn ontstoken. Evenwel is dit niet de juiste beteekenis; eender doen -deze vuren denken aan de ou-cf-Germaansche -noodvuren, welke -dienden om de hoogere machten te verzoenen. Evenals met Pasch-en in -het Oosten van ons land, komen bier en da,ar op den elfden November nog Sint Maartensvuren voor. In België bestaat het nog in verschillende streken. Op Sint Maar- tensavond kan men ook in ons land, in Brabant en nog meer in vele plaatsen van Limburg op de Als uw handschrift in andere 'handjen gevallen was. zat je op dit oogenblik reeds achter slot en grendels." „Waar hebt ge 't papier?" „Goed bewaard in 'n afzonderlijk vakje van inijn schrijftafel. Wees daaromtrent niet be zorgd." „Maar je geeft het mij toch terug?" „Integendeel liefje, ik wil 't zorgvuldig be waren. Als verzamelaar ben ik op dergelijke geschriften zeer gesteld." .Scherts ter zijde! Glsef mij dat papier, 't welk u nergens toie dienen kan." „Het kan mij integendeel he^l goed dienen, kind-lief! Je weet ,hoe ik je aanbid! Door die- verklaring blijf je aan mij verbonden. Ik heb u lief. jij mij, maar de jrouwen, vooral zoo zij jong en schoon zijn, toonen zich vaak zoo grillig en veranderlijk. Indien ik evenwel uw verklaring bezit, ben ik overtuigd, dat je mij trouw zult blijven en niet zoo licjjt aan een andere man de voorkeur zal schenken." „Dat wil dus zeggen, dat ik gehieel in uw macht moet blijVen?" „Precies. Zoo ge echter lief en braaf blijft, zult ge u niet over mij tie beklagen hebben. Mejuffrouw Amanda zag wel in, dat zij hier van den nood een deugd moest maken„Ho-ei heb je toch die geschiedenis van Joigny ver nomen?" vroeg zij weder, met 'n lieven glim lach. „Heef toevallig zonder (dat ik er naar zocht. „Zooals de aanrander van Lucie op de Sinte Maartens veugelken, Had zoo'n rooi keugelden Vloog alle hooger Over 'n Rin, over 'n R;in, Ei Sinte Martin. Waarschijnlijk wordt hier de bonté specht, picus maior, bedoeld; „keugelke" beteekent hals kraag. De specht heeft een kraag van rootle veeren. St. Maarten wordt ook iwel „scuddeoorfsdag" genoemd. In vroegere jaren werd nl. de „brood korf" geschud; dan werd een algemeene uitdoe- li-ng aan de armen gehouden. Een ander rijmpje op dezen lag is het volgende: Op* Sinte Martijn Slacht de arme het zwijn. Een ander, zeer populair gebruik is het eten van de St. Maartensgans. In Deventer b v. werl vroeger op 10 November ganzemarkt gehouden. Voor den „meester" kocht Je schooljeugd dan een vette gans. Daarvoor kregen de jongens en meisjes dien 'dag vrijaf. Hoe de gans met St. Mar tinus te rijmen valt De legende wil, lat ganzen zijn schuilplaats verrieden, toen hij zich had ver borgen om zich aan het bisschopschap te onttrek ken! In sommige plaatsen van de provincie Brabant zingt «de jeugd een oud liedje, waarvan die eerste strophea zijn: Het is van avond gribbelen-avond Vrouwke, krijg ik een peperhol. Hol Hol peperhol.. Gribbelen beteekent zooveel als strooien. Op 11 November trekt de jeugd zingende door het dorp, om er bij na tabel-en, winkeliers en'bakkers haar „bedelpartij" te houden. In den Achterhoek, waar het gebruik ook nog in eere wordt gehouden, luidt een liedje, dat dan ten gehoore word.it ge bracht Sinte Marten, 'tis zoo kold, Gee'f mij toch een bosken holt, Hier woont een rijk man, Die zooveel géven kan. Veel zal hij geven Lang zal hij leven. Job zal hem looneu, Met honderdduizend kronen Met honderdduizend rokjes an Hier kom Sinte Maarten an. Hier komt Sinte jMarten an. In de Groninger veenkoloniën wordt door de protestantsehe jeugd het loopen met de Sint Maar- tenfakkel nog in eere gehouden. In Groningen zelf is de bekende St. Martini naar hem genoemd., In de stad worden nog elk jaar op den avond' van 11 November kinderoptochten gehouden. In Den Bosch vergeet de jeugd nimmer op 11 November tegen den avond in groepjes rond te trekken'. Dan hoort men haar het volgende liedje zingen Vandaag is 't Sinte Maarten Morrege is 't Sinte Kruk Dan komme de goeie harten We hadden zoo geve 'n stuk. 'n Hartje of 'n turrefke Voor Sint Maarten's kurrefke. We zullen van hier niet gaon, Of we hebben twa't opgedaon. In vroegere jaren werd Sinter Maarten in .som mige gezinnen als „zwarte Riet" gebruikt, een soort herinnering aan Sinterklaas. Hij moest dan dienen als een schrikbeeld voor de kleineren. Door een heel kleine opening in de deur moesten zij den „zwarten man" een handje geven e:n belo ven voortaan erg braaf en deugdzaam te zijn! De laatste vier regels worden ook wel eens aldus gezongen: „Zalig zal hij sterven De hemel zal hij erven". echter niet gelukkenOok' vonden zy vierder, niets van 'hun gading. Verdacht vain deze in braak werden J. J. S„ los werkman be Zaan dam. 30 jaar, en N. M. te Zaandam, varens gezel, 26 jaar. Zij1 zijn thans gedetineerd in het Huis van Biewaring te Hjaarlem, terzake; van een voorgenomen diefstal te Wormier veer en verd. S. tevens wegens bedreiging met een revolver van een ambtenaar in functie. J. S. werd toen veroordeeld tot l1/^ jaar gevangenis straf. N. M. tot acht maanden. Donderdag stonden zij' te Haarlem terecht roar de zaak-Beverwijk. Niet minder dan 10 getuigen waren gedagvaard. Na een uitvoerig verhoor eischte het O. M. tegen bei-den een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdedigers pleitten vrijspraak voor de verdachten, die alles hardnekkig ontkendifem. MIJN HARDT'S 'tabletten bij Verkoudheden en Kooris beschermd Ujn teflen DE INBRAAK IN HET STATION TE BEVERWIJK. In den nacht van 27 op 28 Mei j.l. werd, ingebroken in het stationsgebouw der Nede-r- landsche Spoorwegen te Beverwijk. j De dieven hebben getracht de brandkast; open te boren of be breken. Hief mocht hun Bourbonkade het mest kocht zonder het le zoeken-!" zei ze, altijd glimlachend, terwijl zij den ge waanden baron niet uit het oog verloor. Jean Solvia vloog van zijn stoel op. Hij had op dat moment die schoone, jonge vrouw wet kunnen verworgen. Hij wist zich evenwel spoe dig te beheerschen en antwoordde zeer be daard: „Dat is nu een vergelijking, kind, die kant noch wal raakt. Als iemand het wagen! lurfde .den aanrander van Lucia in moeilijk heden te brengen, geloof ik stellig, dat hij wel een middel zou wieten te vinden, om dien on- voorzcihtigen persoon voor altijd onschadelijk te maken. Maa'r nw genoeg over dat onver kwikkelijk onderwerp. Wij zijn ren blijven vrien den! Een kop koffie, liefste?" „Als ik u verzoeken mag, mijn -hoog ver eerde heer, met 'n beetje chartreuse er in."' De koffie en die likeuren werden binnenge bracht, doch ditmaal gelukte het Amanda niet zich vroolijk te drinken. .Gaan we naar de komedie?" vroeg Soliva, nadat zij het restaurant veriatien hadden. Ik ga liever naar huis ,ik ben vermoeid." Ik, om je de waarheid te zeggen, ook. Ik zal je wegbrengen! en ga dan ook onmiddellijk huiswaarts." v ...Waar woont ge eigenlijk? Ik vraag u dit alleen, voor 't geval ik u iets mocht te schrij ven hebben." Neen weien, dat is iets, wat je onder geen beding moogt doen. Ik ben getrouwd en huis vader en bovendien zeer gesteld op huiselijkarr Buitenland HET VERWOESTINGSWERK VAN DE ETNA. De ernstigste uitbarsting van de Etna sedert de historische van 1668, toen die lava Cata,nia> binnendrong en die bloeiende stad verwoestte, heeft de afgreloopetn week een groote uitge strektheid land vernield aan d-e oostelijke hel ling van den vulkaan. De stad Mascali en het dorp Santalfion zij-n volkomen met den grond gelijk gemaakt. De dorpen Nunfeiata -en Car- rabba zullen vermoedelijk verdwenen zijn als, deze regels in druk verschijnen. De belangrijke; steden Giarre en Riposto, elk met mieer dan 25.000 inwoners, worden ernstig bedreigd. De hoofdspoorlijn tusschen Catania en Messina is doorgesneden, vijftien gemeenten zijn zonder water, electricibeit of verbindingen. Verschei dene duizenden zijn dakloos, tientallen duizen den zijn gedwongen hun woningen te verlaten' die bedrreigd wordien door den toom van de Etna. De uitbarsting begon Vrijdag der vorigej week toen tal van kratiers, naar men gelooft, eenlge honderden, zich hoog op de helling van d-e Etna, ongeveer 1000 M. boven de op pervlakte der ziee, openden. De reusachtige» hoeveelheid lava, die uitgeworpen werd, was reed sdadelijk pen waarschuwing, dat de uit barsting van ernstïgen aard was, maar nie- maha voorzag toen nog, dat zij voorbestemd was om zoo noodlottig te zijn. Zondag daar- i»p was het duidelijk, dat dit niet een van de- gewone erupties was, welke vanzelf weer op houden zonder veel schade aan tè richten, maar iets oneindig ernstiger. Een breede rivier witgloeiende gesmolten lava, welke op de smalst edeelen ruim ander halve K.M. mat, stroomde langs de machtige hellingen van -de Etna naar de vlakte. Zij kwam slechts langzaam vooruit ongeveer 150 tot 300 M. perr uur maar met oen on verbiddelijkheid door niets tegen te houden. Reeds had de lava die poorten van het dorp Santalfio bereikt, on-geve-er. 11 K.M. van den dirhtstby'zijnden krater van de Ëtna. Die on gelukkige inwoners warén gedwongen -het dorp fe ontrruimen, inderhaast meen-em|end wat zij aan have en goed kondien bijeenzamelen. Op üen weg van den top van de Etna tr<lk d-e lava- rnvüeV door de bosschen van Cerita en Cubania en stak ze in brand, zoodat het afgrijselijke der vlammen zich nog voegde bij het afgrijselijke van de uitbarsting. Hei was een schrikwekkend maar grootsch schouwspel. De met sneeuw bedekte top van de Etn awas gehuld in een dik rookgordijn, ±i doof den vurigen krater ros velicht werd. Een breede glinsterende strook vuur bewoog zich loodrecht naar beneden langs den berg kant door een groote uitgestrektheid branden de bosschen. De aarrde schudde bij Iedere stuiptrekking van den vulkaan, die gloeiende brokken hoog de -Tucht in schoot, terwijl een diep onderaardsch gerommel schrik bracht in afler hart. De lucht was dik van vallende asch, en rook, waardoor het licht der zon verduis terd werd. 'Het was een tooneel, Dante's „Hiel" waardig. vrede." Amanda dacht: „Wacht maar, geheimzin nige oude heer, wat jij- mij niet zeggen wilt, krijg ik wef langs een anderen weg te weten." Te huis gekomen, kon Amanda Regany niet nalaten te stampvoeten van woede. „Vervloekt!" riep ziei. „Waarom moest hij juist naar Joigny reizen, daar mevr. Delion leeren kennen en alles te weten komen? Welk doel had hij, om mij zoo in zijn macht te krij gen? Ja, dat kan ik eigenlijk zelf wel nagaan. Hii vermoedt, dat ik het teen en and-er geraden heb, dat ik weet, dat hij die verkleede dienst man is geweest en de deftige- mijnheer, die het mes gekocht heieft en misschien wel de moor denaar zelf, die Lucie naar, 'het leven stond. Als ik maar bewijzen had voor mijn vermoe dens! Maar al had ik die, wat dam nog? Zou ik hem moeten aangeven. Zoodoende zou ik mij zelf in 't verderf storten. Als ik daaren tegen mijn mond houd ,heb ik niets te vreezen- zwijgen is hier zelqer het verstandigst. All-sen twee dingen wil ik weten: waar hij woont en waarom hij Lucie heeft willen vermoorden." Van zijn kant dacht Jean Soliva: ,,'t Is maar goed, -Jat ik haar onder -den duim heb, anders zou zij 't mij lastig genoeg kunnen maken.' Zij is reeds 'half overtuigd, dat ik die moor denaar ben en zoo zij met haar afpersingen durfde beginnen, ware het eind e;rvan niet te overzien."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2