TBS Bi. - 14131.11 Gemeenteraad Heerhugowaard Vergadering van Jen Baad op Maandag 12 November, des namiddags half twee. Aanwezig alle leden.-1 Voorz.-Secretaris de Burgemeester, de E.A. Heer JV. van Slootön. Na opening worden de notulen gelezen, naai aanleiding waarvan de heer Kostelijk opmerkt, zich niet tegen het bedrag van f 3000 te hebben verklaard foor subsidie aan 'den Polder Heerhugo waard voor Je wegen, maar hij hiertegenover een gereserveerde houding zou willen aannemen, in verband met eventueele uifkeering uit het We genfonds, waardoor deze subsidie niet meer noo dig zou zijn. De notulen worden hierna vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Proces:verbaal van kasopname, waaruit blijkt dat in kas w,as f 5218.37]V2'. b. Uit de maandopgave van het G E< B. blijkt dat 30 Oct. daar in kas was f 8283:87 c. Goedkeuring van Ged. Staten op de le supplet. begrootjng 1928. d. Een verzoek van Jen heer Jb. Beers, om ontslag als lid van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim, welk ontslag eervol wordt ver leend. e. Een verzoek van de afid. van het Witte Kruis om van Gemeentewege medejwerking te verleenen tot het uitzenden van het zoontje va» A. BloothoMd naar het Sanatorium Blerg en Bosch voor den tijd van 3 maanden. Hierbij is overgelegd een verklaring van den Geneesheer van het Consultatiebureau. Door Bloothoofd zal 1/4 in de kosten worden bijgedragetj, door de Gemeente 1/4 en door die Provincie de helft. Overeenkomstig wordt besloten. f. Het bekende adres van de Gemeente Ar- nemuiden met bezwaren tegen art. 101 van Je L.O.-wet, 'waarbij tevens verzoek om adhaesie. De heer Kostelijk meent, dat idit ongeveer de zelfde kwestie is, als tusschen Heerhugowaard en Hensbroek. Heerhugowaard heeft echter het stanidpunt ingenomen, idat de schoolgelden wèl moeten worden betaald. Meer uniformiteit in deze regeling was echter wel gewenscht. De eene gemeente past verhaal toe, de andere niet. De voorz. zegt dat de Hooge Baad de meening deelt dat de schoolgelden niet aan da vergoeding behooren te worden afgetrokken. Besloten wordt geen a'dhaesie te betuigen. g. Dankbetuiging van bet Bestuur van de vereen, tot bevordering van het Vakonderwijs voor de spoedige opening van de teekenschool. Waterleiding voor het platteland!. b. Een schrijven van den Dir. van het Water leidingbedrijf, waarin gezegd wordt, dat naar de gedeelten van deze gemeente, waarvoor wrTfcr- leiding wordt gevraagd, reeds eerder een onder zoek is ingesteld. Door de geringe bebouwing meende men toen niet tot aansluiting te gunnen overgaan en de toestand is ten dien aanzien riietfe Veranderd'. De kosten van aanleg zullen f13200 bedragen, zoodat voor dekking der kosten een waterop- brengst moet worden verkregen van f 1320. Van de in aanmerking komende peroeelen wen schen er 11 aan te sluiten, waarvan een opbrengst van f 235 wordt verkregen. Wanneer de gemeente een garantie van 10 pOt. wenscht te verleenen, zal 'de Dir. aan Ged. Sta ten voorstellen het Waterleidingnet uit te brei den. De heer Kostelijk zegt dat (het) praotisch mis schien onmogelijk is om tot aansluiting over te gaan, maar hij wijst er op, dat er in de Statiën een sterke strooming is, die het platjteland ^zooveel mogelijk van waterleiding iwensoht te voorzien ook al zou dit gepaard gaan met een'ige offers. Een fout is dat hier tot aansluiting werd over- gegaan, zonder bespreking over de andere gedeel- ten. Nu men het grootste gedeelte van de ge meente te pakken heeft, worden de andere gedelel- tcn verwaarloosd. Het is jammer dat men op de kantoren van het P.W.B de strooming in de Prov. Statiën zoo negeert. - Op dit voorstel kunnen wij echter piet ingaan. De heer Tromp vraagt of het dan niet op den weg zou liegen een schrijven te richten aan de Staten. Hoewel dit idee den heer Kostte lijk wel sympathiek is, zou hij liever zien, dat -dit adres uitging van de verschil lende gemeenten, en vraagt of dit punt niet eens' in de vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen onder de oo'gen kan worden gezien. De voorz. antwoordt dat, niettegenstaande men. nooit meer iets Van deze vereeniging hoort, hij wil trachten dit teen uitgangspunt te doen zijn, om een vergadering te beleggen. Overeenkomstig wordt besloten, Het verslag van den Vleeschkenringsdienst in den kring Milwould, over 1927. j. Het verslag van de Comm. tot bevordering van de Malariabestrijding door de bevolking. k Een verzoek van de muziekVereemging „Hugo" om een subsidie te mogen ontvangen uit? de gemeentekas. 1 0<p voorstel van 'B. en IV. wordt besloten, even als vorige jaren can subsidie van f75 te ver leenen. 'C l Het nut van Gymnastiek gewaardeerd. i'i x- 1. Een verzoek van 'de Gymnastiekvereeniging „Tavenu" om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De heer Kostelijk vraagt naar 't advies van B. en W. De voorz. antwoordt dat her, vorig jaar door den Baad werd besloten geen subsidie te ver leenen. Zij willen Uu niet voorstellen om "wèl subsidie te verleenen, omdat de omstandigheden niet veel anders zijn. Die heer Kostelijk meent, dat wanneer hef vorig jaar is besloten om geen subsidie te verleenen, dit geen reièn is om steeds maar weer dezelfd|e houding aan te nemen. Ten opzichte van de gymnastiek op de scholen worden van ons groote offers gevraagd door wet telijke verplichting opgelegd. Reeds eender is er hier in den Baad lang over gesproken en vroeg inen zich af of men nu zulke groote offers moest brengen voor het aanschaffen van dure werktuigen. Dar is een zaak die ver buiten het finantjiieel bereik van onze gemeente gaat. Nu wordt door een vereeniging, waar volwas senen vrijwillig de gymnastiek beoefenen om een subsidie gevraagd, welk bedrag een schijntje is tegenover de wettelijke verplichting. Lichamelijke ontwikkeling is goed en er is dan ook alle reden om niet afwijzend tegenover deze aanvrage te staan. Spr. had gedacht een bedrag van f 50. De voorz. zegt dat het misschien spoedig nood zakelijk is dat de gemeente een gymnastieklokaal moet bouwen. Dat kan echter eenvoudig worden ingericht, maar noodig is het, dat wij daar 1 Januari mee beginnen. Dat subsidie gegeven wordt, is misschien ook nuttig, maar ook andere vereenigingen kunnen aanstonds wel om subsidie vragen en ,waar is dan het einde. Dit is een reden om hiermede zeer voorzichtig te wezen. In 't belang van de gymnastiek valt het! echter toe te juichen, dat deze wordt bevorderd!. De heer Tromp is van meening, dat wanneer ie overheid zegt, .lat men iets moet doen voor de schoolgaande jeugd, er wel iets voor is, dat men daarmee later kan doorgaan,- Spr. gelooft niet, dat men het adres zoo maar zonder meer kan af- den heer Pool ondersteund. In stemming gebracht wordt 't: voorstel aange nomen met alleen de wethouders Krom en jWijn- ker tegen. Be neringifeenjdcq vragen, reductie. Electrieiteit. m. Een schrijven van 49 personen is inge komen, waarin herinnerd wordt aan het besluit van den Raad om het vastrecht voor de electfrici" teit te doen vervallen en alleen den stroomprijs te berekenen. Adressanten meenen dat dit voor hen duurder zal worden en verzoeken weder het vastrecht in te yoeren 'of, zoo dit niet gaat, bo ven een gebruikv an 150 K.WIU een reductie op den prijs toe te staan. De voorz. zou het niet goéd vinden, waar pas is besloten tot afschaffing van het vast recht, om dit nu weer In. te voeren. De heer Groenland is verwonderd dat er ook geen adres is van Je kleingebruikers. Dat de grootgebruikers reductie krijgen, daar gevoelt hij wel voor. P De heer v. d. Oord is van oordeel dat de groot gebruikers een steun zijn voor het bedrijf en i kan met Groenland meegaan, j De heer Tromp zegt, dat dit ook in de Commis sie van Bijstand is besproken en men er daar niet 1 voor was. 'Het ligt niet op den Jweg om nu weer het vast recht in te voeren. Reeds zijn er men- schen die meer lichtpunten hebben laten aan- I brengen, en zou het dus tegenover hen onbillijk zijn. Ook is 't niet goed om boven een verbruik van 150 K.WiU. een verminderden prijs toe te staan, omdat alle zaken niet gelijk zijn. Spr. j gelooft ook dat verschillenden op het adres heb- ben geteekend, die geen 150 K.WJU gebruiken, j De vermindering zou trouwens alleen ten goede 1 komen aan de grootgebruikers, j De heer Krom zegt een tegenstander te zijn ge- i weest van het va&t recht. En in de tweede plaats hoe meer men de grootgebruikers gaat ontlasten, hoe zwaarder men Ide kleingebruikers gaat be lasten. De heer Quant is van meening idat men over het eerste niet /behoeft te praten omdat dit ttech niet gebeurt. Ook oneent 'hij zich te moeten ver zetten tegen de reductie voor de grootgebruikers. Zij toch hebben dit licht noodig voor hun zaak en hoe meer zij gebruiken, hoe meer er verdiend wordt. Hij wenscht zich aan de O. v B. fe 'houden. Dje voorz. vindt Idat het adres wel wat Vroeg is ingekomen, omdat de tarievlen nog riiet eens zijn vastgesteld. B. en W. istellan derhalve voor dit adres voor kennisgeving aan te Hemen. Op voorstel van den heer Kostelijk wordt hef aangehouden tot de behandeling van punt 5 van de agenda. Raddodisti'ibuUe - Twee gMgaidSgffen. n. Een adres is ingekomen van den heer Goed en een adres van Jen heer P. Glas om te mogen, overgaan tot het invoeren van radio-distributie. Op een vraag van den heer Groeulaibd ant woordt voorz., dat beiden aanvragen vanaf de halte tot aan het station. [Waar beide adressen gelijktijdig zijn ingeko men, verkeeren B. en |W. in een moeilijk parket aan wie het moet -worden gegeven. De heer Kostelijk vindt het ook moeilijk om hierin een beslissing te nemien. 'tls een puzzle, Men kan het moeilijk den een geven en den ander onthouden. Nooit is er een a.ires van belangheb benden geweest, hoewel hij er wel met eenige personen over heeft gesproken, en nu ziju er toevallig twee. De voorz. deelt mede dat er eenmaal een ver zoek is geweest, dat echter later weer 'is inge-< trokken. Het bleek echter ook onmogelijk, deze 2 aan vragen te combineeren. De heer Kostelijk zegt dat men van Goed kan veronderstellen idat hij terzake kundig is als elec- tricien. Glas is mij als zoodanig n'iet bekend.| Het beste is, dat aan iejer van hen een gedeeltle wordt toegewezen. De voorz. zegt dat dit niet kan volgens de cir culaire van den Minister. De heer Kostelijk. Is dat nu heelemaal niet mógelijk D|e voorz. zegt nogmaals dat dit in strijd is met de circulaire van den Minister, en de voorschrif ten van <jen Dir. der Pjosterijen. Bij stemming met gesloten briefjes wórdt' dan met 7 et temmen op "Goed e|n, 4 op. Glas aan eerstge noemde de gevraagde vergunning verleend. o. Op zijn verzoek wordt dan aan het Parochi aal Schoolbestuur te öudorp een bijdrage ver leend van f 15 per leerling voor 2 leerlingen uit deze gemeente die daar den vervolgcursus be zochten. p. Een verzoek is gedaan door den heer Jb. Appel aan den Westdijk om aan het electr'isch net te worden aangesloten. De voorz. zegt dat den verzoeker medegedeeld! is, dat boven de 25 M,- de aanlegkosten voor deo belanghebbende komen. De afstand is ongeveer. 500 M., waardoor een l8-tal palen benoodigd zijn. Echter wenschte Appel hierin niets bij te dragen, en gaat het niet aan. om voor 1 persoon van den algemeenen maatregel af te wijken. De heer Kostelijk zegt, dat bij de uifbreiding op den Westdijk door hem niet aan Appel is ge vraagd of hij ook wilde aansluiten, omdat de tus- schengèlegen boerderijen dit niet zouden doen. Echter betreurt hij het da,t men het daar niet wenscht. De oorzaak daarvan is, dat mep daar over bron- gas beschikt. Spr. vraagt dan nog of het niet mogelijk is dat1 de administrateur zijn bemdideling verleent, eu de tusschengelegen plaatsen op het net aange sloten tracht te krijgen. Dan kan in een volgende vergadering hierover verder worden gesproken We moeten alles doen om Appel en de anderen- aangesloten te krijgen, want anders gaat eerstge noemde een put boren en zijn wij hem voor lan gen tijd kwijt. Besloten wordt aan den administrateur op te dragen pogingen in dien geest aan te wenden verbanden, idat men zich bij de propaganda moest onthouden van politiek, maar uitsluitend moesit bepalen tot de geheelonthouding. Wanneer dan ook hier propaganda wordt gemaakt, gevoelt Spr. er wel voor. De heer Quant zou echter niet meer willen ge ven dan f 10. 'tKan toch zijn ,Jat hier 'in de gemeente ook weer zoo'n vereeniging komt en dan ook subsidie vraagt. De voorz. Ik -drink bij gelegenheden ook wel eens een borreltje, maar ik zie in de drank bestrij ding toch veel goeds, f25 is dan voor dit aioel niet te veel. Wanneer men propaganda maakt buiten Je po litiek eu hier zijn ook leden gevestigd, dan zou ik wel subsidie willen verleenen. Met de stemmen van de heeren Groenland, Borst en Wijnker tegen, wordt beslotjen wèl sub sidie te verleenen. Het voorstel van den heer Kostelijk om f 25 subsidie te geven, wordt dan aangenomen met de heeren Kostelijk, v. d. Oord, Wijnkier, WiuisJ Tromp en Pool voor en de heeren Krom, Groen land, Borst, v. Langen en Quant -tegen. 1 I Cursus in druiventeelt. Op een verzoek van de tuinbouwvereenigiujg L.T.B .Zuid, om een subsidie te mogen ontvan gen van f25 voor een cursus in druiventeelt, wordt met algemeente ste"mmen goedgunstig be schikt. 2-Jarige Tuinbouwcursus. Een verzoek van dezelfde vereeniging om een subsidie van f 50,. voor het 2e jaar van Jen tuin- bouwcursus wordt eveneens met algemeene stem men ingewilligd. Straatverlichting op dien Hasselaars- weg. - Mechanische ontbranding van een waarschuwingslicht voor uien on bewaakten ovetwleg b ij bet nader ten van een trein). Door de bewoners" van den Hasseiaarsweg ii een verzoek ingediend om. verlichting van dezen we-. naf 'n M co ei weg tot aan de ringvaart. De voorz. stelt voor eerst een berekening van kesten te laten maken door de C. v. B. D' eheer Groenland is eenigszins verwonderd, dat dit adres is ingekomen. Bij hem is men nooit ge weest. Echter betreft het een weg die in den winter zeer gevaarlijk is. Door den heer Kostelijk wondt er op gewezen da;t er ook een paar ingezetenen van Zuidscharwou-- de aan dezen weg wonen. Wanneer echter de me dewerking wordt gevraagd voor verlichting gelooft hij dat die gemeente daar afwijzend tegenover zal staan. De bewoners van de Pannekeet behooren echter ook tolt die gemeente en wanneer ook daar de verlichting zou kunnen wondien aangebracht, dan is misschien medewerking te verkrijgen. Overigens kan hij er zich mee vereenigen het adres te verwijzen naar de C.v.B. Dan wordt door den spr. gewezen op den ge vaarlijker. overweg in den Hasseïaamsweg en vraagt of het nu niet mogelijk is dait door een bepaald mechanisme bij het naderen van een trein daar een waarschuwingslicht wordt ontstoken. De gemeente zou zich hiervoor in verbinding kunnen stellen met de Spoorweg Mij. Een dergelijke installatie is daar beslist noodig. Het is daar zeer gevaarlijk en dan kunnen de meu- schen zich in acht nemen. De aanvrage wordt hierna verwezen naar de C. v.B. terwijl een schrijven zooals door den heer Kostelijk wordt bedoeld aan de Spoorweg-Mij. zal worden verzonden. i Subsidie voor alcoholics trijding. Wel gebruik maar geen misbruik De mensehen worden zelf al wijzer. q. Van de Federatie Nooridhollandsch Noorden van de N.V. tot afschaffing Van alcoholische dranken is 't verzoek ingekomen een subsidie te mogen ontvangen tot wederopzegging toe. De heer Kostelijk vraagt of er hier al geen sub sdiie werd gegeven voor de alcoholbestrijdin.g De voorz. antwoordt, dat er geregeld een post voor op de begrooting stond, maar er al lang niet meer om gevraagd is. De heer Groenland. Dp menschen worden uit zich zelf al wijzer. Het drankgebruik wondt, en vooral voor deze gemeente, steeds minder. Spr.. wenscht op het verzoek afwijzend te beschikken De heer Kostelijk zegt, dat de heer Groenland als zijn meening naar voren brengt, dat de men schen al wijzer worden. Maar het kan ook 'door de propaganda komen. De voorz. Of door den pfijs.,. De heer Kostelijk meent dat de wijze van pro paganda hier altijd de goedkeuring van oen raai verdiende. En wanneer men nu weer om subsi die vraagt is dit niet teveel betaald, maar dan kon men eerst om hun wijze van propaganda vra gen. i De heer Groenland. De boel is tegenwoordig zoo duur, dat de menschen er zoo hard niet meer aan beginnen. Spr. heeft absoluut geen bezwaar tegen het gebruik. Er is wel gebruik maar geen misbruik.Dat is met chocolade ook zoo. I Die heer Tromp zegt dat dó post op de begroo- t ing nooit is aangevochten, zoodaf, de raad er dus wel voor voelde. Allen zijn we bet er toch over eens, dat door het gebruik misbruik ontstaat. En 'dat er niet 1 te veel gebruikt wordt, dat zou hij niet graajgi I onderschrijven. i Echter zou hij eerst naar de wijze van propa- gandavoeren willen vragen. De heer Krom 'herinnert er aan, dat men hier i indertijd in de gemeente ook zoo'n vereeniging had. Aan de subsidie was toen de voonwaardfe Electrificatie van den Hofweg. Door de bewoners van den Hofweg wordt ver zocht, ook daar straatverlichting aan te brengen, .waarvoor zij een viertal lichtpunten vragen. De heer Tromp zegt, dat dit punt reeds in de C.v.B. is besproken en men daar geen bezwaar had tegen het verzoek. Door den raad wordt dan goedgtunstig besloten. 'Een dankbetuiging is ingekomen van den heer 'Geuzebroek voor de verleende vergoeding voor het werk als ambtenaar van den Burgerl. Stand. Van het schoolbestuur van de Bijz. School aan den Donkeren weg is een schrijven ingekomen, waarin mededeeling wordt gedaan, dat verschillen de herstellingen moeten worden uitgevoerd aan dakbedekking, goten enz. De kosten zijn geraamd op f715, Welk bedrag zij verzoeken van gemeentewege te voteeren. B. en W. stellen voor met het schoolbestuur en den gemeente-opzichter een conferentie te houden teneinde te onderzoeken in hoeverre deze koste» voor gemeenterekening komen. De heer Kostelijk meent da|t de reparatie van de dakbedekking onder art. 101 van de L.O.-wet be hoort en zou de richting van de wet ook willen volgen. I i Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De algemeene behoefte blijkt niet. I 1 -1 1 I I Een verzoek is ingekomen van den heer h Groenveld om een lichtpunt aan te brengen op •t Pad. 1 Door den heer Kostelijk wordt gevraagd of de weg daar van dien aard! is, dat het gemotiveerd| is, een lichtpunt aan te brengen. Heit gaat niet aan verlichting aan te biengen voor één persoon. De voorz. zegt, dat de adressant niat Wenscht aan te sluiten. Door de lantaarn op zijn verzoek bij zijn huis te plaatsen wordt zijn geheele erf verlicht. De heer Tromp meent dat de verlichting van 't ■Pad dan van meer belang is voor de verder afwo nen den dan voor Groenland alleen. Men is van oordeel idat het een ander geval zou zijn, zoo door de bewoners gemeenschappelijk een verzoek weid ingediend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3