I Hierop wordt afwijzend beschikt omdat de alge- fmeen'e behoefte niet is gebleken. Door den opzichter van Weg en Werken wordt aansluiting verzocht bij het electirisch net voor een spoorwegbeambte woning 3, terwijl tevens ge vraagd wordt om woning) 1 igratis aan te sluiten De voorz. zegt dat op het laatste niet kan wor den ingegaan omdat de woning meer dan 25 M. van den weg ligt. f Aan het eerste verzoek zal worden voldaan, ter wijl het tweede wordt afgewezen. Benoeming van een lid voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Van. de aanbeveling, die bestaat uit de heeren P. Beers Kz. en K. Bakker Pz. wordt met algemee- ne stemmen gekozen de heer P. Beers. Bespreking en vaststelling tarief voor levering van eltec. energie voor licht en kracht. Door B. en W. is de volgende voordracht opge maakt en den raad aangeboden. Ingevolge het door den Baad genomen besluit tot afschaffing der z.g. vaste kosten per licht punt en de betaling: van het licht; per K.WJU. De heer Tromp zegt, dat er wel iets voor de redeneering van den heer Kostelijk is te zeggen. Maar de meters zijn duur en het bedrijf moet ze onderhouden. Wanneer hiermede rekening wordt gehouden' is het voorgestelde tarief alleszins ge motiveerd. De heer van Langen zou toch gaarne zien, dat bi; 4 lichtpunten geen meterhuur werd geheven en bij 5 lichtpunten een bedrag van 40 cent. De heer Groenland stelt voor op het adres van de 49 neringdoenden in te gaan en van 150200 K.W.U. 5 cent reductie te geven. Dit voorstel wordt niet gesteund. De heer Kostelijk zegt zijn idee omtrent de me terhuur in te trekken en eerst eens den gang van zaken af te wachten. Hierna wordt de voordracht met alleen de heer Groenland tegen aangenomen. Bespreking en eventueele vaststelling rekening 1927 van het G.E.B.. De fraude bij dit bedrijf. Een tekort van ongeveer f5400.De adtnini- trateur naar den strafrechter verwezen De voorz. zegt hierover met den Griffier van Ged. Staten te hebben gesproken. Deze zeide dat hebben wij, gehoord de Commissie van Bijstand, j de raad deze kwestie 2df moest uitpluizen, daar te advisee ren tot vaststelling van een bedrag van 2|j niet iemand hadden die daarvoor werd uitge- o0 cents per gebruikte K.W.ÏJ zulks na gehou- zonden. Daarna kon de rekening met de noodige den overweging. In aanmerking is daarbij geno- bemerkingen aan Ged. Staten worden opgezonden. men het gebruik ongeveer m het jaar 1927. D,e geheele zaak is dan thans nagegaan door de li -? at ^aar Z1^n "^komen 174236 K.W.U., Commissie van Bijstand en den Gem.-Ontvanger blijft over pl.m. 137000 K WJJ„ hieraf het ge- met het bekende resultaat. schatte gebruik van ruim 10000 K.W'XJ van de Alvorens hierover echter te spreken, wenscht straatverlichting, blijft over 127000 K.W.U geen Z.E.A. eerst eenige oogenblikken in comité te gaan opbrengst is verkregen van pl.m. 35000 K W.U. j D,e heer Kostelijk. Is het nu niet gewenscht dat dooi transformatoren, netverlies enz. en zijn in de zaak in het openbaar wordt behandeld? k^WOn'^ ''aar ver^ocht voor ruim 92000 i Gevraagd is of de raad een rapport kreeg van het TW ghouden onderzoek. Dat is niet gedaan. We we- .Wanneer wordt aangenomen dat hetzelfde aan- ten er nu niets van -en dan is het misschien goed ta kilowaturen voor licht wordt, afgenomen tegen eerst in fomité te gaan. 30 ets. zal een opbrengst worden verkregen van j Aan den anderen kant zien de gemeentenaren ongeveer f 27600 en wanneer dan (wordt betaald met belangstelling de oplossing van deze zaak tege- 2o ets. per maand meterhuur, bedragende van i moet. Wanneer het dus niet noodzakelijk is, zou 840 a 850 meters opbrengende, ongeveer f 2100, j ik deuren en ramen open willen zetten, wordt dit tezamen i 29700. i>e voorzitter antwoordt eerst eenige mededee- Wanneer dan verier de gebruikers van kracht lingen te willen doen, waarop de raad eenige oogen blikken in comité gaat. mede iets worden verlaagd, door het laten ver vallen der vaste kosten voor iedere paardekracht der gebruikt wordende motoren, en dit worat veranderd in betaling van meterhuur van die gebruikers, berekend naar 50 ets. per maand van iedere meter, benevens betaling vain de energie naar het volgende tarief namelijk: van 1—1000 K.W/U 15 ets., van 1001—2000 13 eents, van 2001—3000 11 ets., van 3001—5000 9 ets. van 5001—10000 8 ets, boven 10000 K.iW, .U. 7 cents, zou dit, gerekend mede naar het ge bruik in 1927 een opbrengst geven van: voor die gebruuikers van 1 1000 K.W.U. 15 ets. is f850.20, van 1001—2000 a^l3 ets f710.45 voor gebruikers van 3001 5Q(DQ a 9 (cttej f voor gebruikers van 5001- -1QOQO a 8 'ets. f 683.20 van 10000 en meer a 7 ets. f 1204)70 Totaal f 3646.55. maakt met de geschatte opbrengst van licht en meterhuur ad. f 29.700 een gezamenlijk bedrag van f33346.55, hetgeen ongeveer overeen komt met het in 1927 ontvangen bedrag. (Wordt dus door hooger K.W.U prijs misschien gedacht dat bezuiniging zou voorkomen, zoo kan dit nog wel eenigszins geschieden en zou als dan geen winst gemaakt iworden, hetgeen voor een of twee jaar iwel is te dragen. .Waar natuurlijk door meer uitbreiding in het laatst van 1927 en begin 1928 ook meer gébruik De voorzitter zegt dat door C. v. B. en Gem.- Ontvanger èen onderzoek ook is ingesteld in de boeken naar vorige jaren. Veel, zeer veel tijd is hieraan gegeven. Na aftrek van hetgeen erteveel was geboekt en bijschrijving van het te weinig genoteerde, bleek dat door Bruin een bedrag van f 2683.60 was verduisterd1. Deze rekening is door Bruin gezien en zijn door hem geen abuizen gevonden. Waar zeer serieus was gewerkt, werd dit ook niet verwacht. Wanneer nu de rekening wordt vastgesteld dan moet daarin voorkomen het bedrag dat door het bedrijf ontvangen moest worden. Aan uitgaven voor dubieuse vorderingen van door Bruin verduisterde gelden moet worden geboekt een bedrag van f 2683.60. Dit bedrag kan nu en op het volgend jaar wor den afgeschreven. Het beste is echter dat deze gelden worden verantwoord in de rekening van 1927 en de gelden die dit jaar zijn verduisterd op de rekening 1928. Op een vraag van den heer Kostelijk hoe groot de denkbeeldige winst was, antwoordt de voorz. van f 5425.291/2. De heer Kostelijk zegt dat het tekort dus van de denkbeeldige winst zou kunnen worden afge schreven. Tevens vraagt spr. hoe men de f2700 en dus meer opbrengst kan verwacht worden, kastekort denkt te verantwoorden, dit is buiten beschouwing gelaten, daar meer j De voorz. antwoordt van op de nieuwe rekening gebruik ook meer inkoop en hooger maximale be- i Besloten wordt het tekort over 2 jaar af te lasting veroorzaakt. Indien Uwen raad het in deze j schrijven en wordt de rekening goedgekeurd, met ons eens is stellen wij u voor tie besluiten- De voorz. zegt dan, dat waar thans is gebleken, het tarief aldus bovengenoemd vasit te stellen, j dat de boeken door Bruin zijn vervalscht, er geen zulks met ingang van 1 January 1929. andere weg open staat, dan hem naar den straf- I rechter te verwijzen. Het verbaal kan worden op- De heer Tromp zegt tot heden toe medegewerkt l gemaakt en de bewijsstukken daarbij gevoegd, te "hebben tot het heffen van wat in de bijlage I De heer Tromp meent dat het ontslag daaraan staat. Maar spr. is van oordeel, dat wat gevraagd moet voorafgegaan. wordt hooger is dan strikt noodzakelijk is. Hij zal j De raad besluit Bruin niet langer als gemeente- echter niet trachten iets van de 30 cent af te doen ambtenaar te handhaven. maar wanneer het mogelijk is het tarief me* 23 cent te verlagen, zal daartoe direct door hem het voorstel worden gedaan. De exploitatie over 1927 is gunstiger geweest dan wordt voorgesteld, en is spr. van oordeel dat het minder kan. De voorz. acht het ook wenschelijk, dat de menschen niet meer betalen dan het licht 'kost. Wat het gebruik betreft zegt de heer Groenland dat het een groot verschil' is of het licht! wondt ge bruikt voor een koolschuur of een ander bedrijf waar het moet blijven branden. De heer Kostelijk. Dat is de aard van het bedrijf. De voorz. We kunnen geen verschil maken. De heer Kostelijk herinnert eraan dat door Krom is gezegd dat het drukt op de kleingebruikers, en uit het ingekomen adres blijkt ook van op de groot gebruikers. De raad moet echter in dezen den weg aanwijzen. Wanneer we alleen kleingebruikers had den, dan zouden ze geen gelegenheid hebben van Jdit tarief te profiteeren. Maar de grootgebruikers maken dit tarief mogelijk. Zoo profiteeren allen ervan. Echter had spr. zich wel gedacht een ander stelsel van meterhuur, bijv. minder dan 5 K.W.U. gebruik geen huur, 510 K.W.U. 20 cent, van 10 15 K.W..U 40 cent en daarboven 60 cent per maand. Wat het geven van reductie betreft', 2egt hij dat de raad voorzichtig moet doen, en goed doet een afwachtende houding aan te ne men. We hebben hier een. G.E'.B. Laat dit niet een gebbetje worden. We hebben al gebbetjes genoeg in het bedrijf. Wanneer in de naaste toekomst mocht' blijken, dat men de richting van reductie kan uitgaan, De voorz. vraagt dan of de raad er mee accoord j gaat Bruin naar den strafrechter te verwijzen.? Dé heer Kostelijk gaat volkomen mee met het- I geen thans naar voren is gebracht. Echter kan men den goeden kant en een andere richting uit. Er zijn dusdanige feiten aan het licht gekomen, dat wij' hem niet langer kunnen handhaven. De raad kende voldoende mijn houding, bij het con- stateeren van het kastekort, maar nu er nog ver- valsching in de boeken is bijgekomen is het feit nog erger geworden. Dóór den raad is toen besloten hem te hand haven, maar daarvoor zou ik thans ernstig willen waarschuwen. Het wettelijk gezag moet gehand haafd. Al is het ook hard, het is zeer zeker ver diend. Den laatsten tijd zijn in Heerhugowaard genoeg penibele dingen aan het licht gekomen. Wanneer men ziet een kastekort van f2700 en een verduistering van f2600 in de boeken, waarbij nog gevoegd kan worden een zeker bedrag voor dit jaar, dan vormt dit een respectabele som. De fraude is erg. Steeds is het een om den tuin leiden geweest. Gaarne ga ik ermee accoord hem door den strafrechter te doen vervolgen. Echter wil ik daar ook een voorwaarde aan ver binden Door ons is een overeenkomst aangegaan met zijn broer J. Bruin, iemand die te goeder naam en faam bekend staat, wat betreft de aan zuivering van het kastekort. N,u de zaak zoo loopt, zou ik hem van zijn verplichting willen ontheffen dat hij aansprakelijk is voor het niet-aangezuiverde gedeelte van het kastekort. Overigens kan hij zich met den gang van zaken vereenigen. 'zooals dit voir krachtstroom wordt voorgesteld 1 De voorz. is ook van meening, dat men J. Bruip clan kan dit worden overwogpn. j niet langer verantwoordelijk kan stellen. Het alge- Overigens sluit spr. zich aan bij de woorden, dat j meen gevoelen was eerst dat clementie moest wor men een voorzichtige bedrijfspolitiek dient te den gebruikt, dan leden bedrijf en gemeente geen voeren 1 schade. Wat wij echter later ontdekt hebben, en 1 wat de accountant tot onze verontwaardlgfng^ttiet heeft gezien, is van dien aard, dat tegen Bruin is gezegd, dat hij w*l naa? Alkmaar zou worden verwezen. r 4 Ook heb ik een onderhoud gehad met den ac- I countant over zijn gedaan onderzoek. Deze zeide te weinig geld hiervoor te krijgen, om het onder zoek goed te kunnen doen. Hierop is door mij geantwoord, dat hij, voar het geld dat hij er voor kreeg, het onderzoek evengoed serieus had moe ten doen. Men had dan over verhooging kunnen delibereeren. Dit is tenslotte door den accountant toegegeven en gezegd dat zijn houding niet goed was, terwijl de mededeeling door hem is gedaan, dat voor een beetje meer hij het in het vervolg wel goed zou doen De heer Quant zegt dat wat door Kostelijk naar voren is gebracht over J. Bruin, dit het gevoelen van den geheelen raad was. De heer Kostelijk gaat hiermede accoord. Maar wat in comité werd besproken wisit het publiek niet Hierna wordt ook het voorstel om een strafrech terlijke vervolging in te stellen aangenomen. Voorstel van B. en W. om van de diensten van den accountant J. Schoort niet langer dan voor 1928 gebruik te maken. Wethouder Wijnker zegt hier sterk voor te zijn. Eerst hebben wij er avonden aan besteed, en toen het bedrijf zich ging uitbreiden is Schoorl aange steld. Ik heb veel vertrouwen in hem gehad en. nu is het zoo. Hij heeft hier schuld aan. De heer. Tromp. Ik heb de eer gehad, niet het genoegen, om alles te mogen nakijken. Er Was geen blad waar geen abuizen op voorkwamen. Hij zette echter zijn naam onder de stroomregisters, die niet goed waren. Hij kwam hier viermaal controle hou den per jaar voor f 100. En wanneer hij hier dan een dag was en daarvoor f25 kreeg, meen ik, dat dit een behoorlijke vergoeding was. Wanneer hij steeds ailes serieus had nagezien, had hij abuizen moeten vinden. Wethouder Wijnker. Wanneer wij hem niet gehad hadden, was het nooit zoover gekomen. De heer Kostelijk zegt, dat het ook hem verwon dert dat Schoorl steeds meer 5 bout portant zijn naam gezet heeft onder het stroomregister. Dat is stom. Maar het is nog stommer, dat hij gezegd' heeft, dat hij niet genoeg eraan verdiende. Laten we zeggen dat hij als wethouder van Schagen weet hoe de gemeente-administratie in elkaar zit. Maar dat hij zoo maar zijn naam' onder het stroomre gister heeft gezet, is zoo ontzettend stom, waarbij hij heeft vergeten, dat zijn reputatie ermee op het spel stond. Ik geloof dat ik de gedachte van den geheelen raad uitspreek, wanneer ik zeg, dat wij goed doen Schoorl met algemeene stemmen zijn congé te geven. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt dan met algemeene stemmen besloten. Voorstel B. en W. terzake overeen komst met het verificatiebureau der Ver. van Nederl. Gemeenten. De voorz. Wanneer we iets wegwerpen moeten we daarvoor ook weer iets in de plaats stellen dat goed is. Daarom is aan genoemd verificatiebureau gevraagd welke kosten er worden berekend voor het uitoefenen van de controle. Door iemand van dat bureau is de administratie nagegaan en wordt voor het controleeren van de gemeente-administratie berekend f 190, voor die van het electrisch bedrijf, f 130 en voor die van de woningbouwvereeniging f90, totaal f4:0. Dit om vat een driemaandelijksche controle met de con trole over de gemeenterekening. De heer Tromp meent dat men iemand moet hebben die het goed doet. En waar men dit van genoemd bureau kan verwachten, zoo is de meer dere uitgave goed besteed. De heer Kostelijk zegt dat dit een zaak is, die uitsluitend gewijd is aan de administratie van het gemeentewezen en dan gaan wij de richting uit, die wij uit moeten. Deze controle staat bij mij hooger aangeschreven dan het gewone accoun tantsonderzoek. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen,' lEen voorgestelde wijziging van de begrooting wordt hietna eveneens goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verhoogingi van het salaris van den adm. van het Elec. Bedrijf, J. Beers Pz. De voorz. zegt, dat door den adm. aan de C.v. B. het verzoek gedaan is, het daarheen te leiden, dat hij voor zijn kantoortje gratis gebruik van electrischen stroom voor een kacheltje mocht ont vangen, daar voor andere verwarming' geen gele genheid bestand. De commissie was echter van oordeel, dat zoo danige verzoeken niet moesten worden ingewilligd en dat het dan beter zou zijn het salaris, hetwelk thans geheel onvoldoende moet worden geacht, in verbond met de werkzaamheden te verhoogen en V-as het algemeen gevoelen, den raad voor te stellen, die jaarwedde met f200 te verhoogen. De heer Groenland zegt persoonlijk met den adm. te hebben gesproken. Deze deelde hem me de ongeveer vier dagen aan de administratie bezig te zijn .terwijl hij ook andere dagen nog dikwijls door het bedrijf werd geroepen. Als hij alles goed ,moet doen, dan is f 1000 nog geen salaris, en is (dit absoluut onvoldoende. De heer van der Oord meent ook, dat wanneer hij een goede kracht is, het werk te slecht wordt gesalarieerd. f De heer Kcstelij kwenscht er ook nog iets van j 'te zeggen ook al is de kachel al aangemaakt. Hij j wenscht deze aangelegenheid echter te scheiden van de capaciteiten van den adm. In de vorige verga- dering, toen het salaris werd besproken gingen er stemmen op voor een salaris'van f600. Hij was; pas in dienst. En nu wil men na dïie maanden weeg met f200 gaan verhoogen. Er ligt geen lijn in de salarieering. Er wordt teveel piëteit aan den dag 'gelegd. Het gaat niet om na drie of vier maanden het salaris zoomaar te verhoogen. Ik respecteer ook ten volle de capaciteiten van den heer Beers, maar het i3 een slechte gewoonte in een gemeente, dat direct salarissen worden ge geven die te laag zijn. Men moet lijn in de salariee ring hebben. Waarom niet een salaris gegeven met een tweejaariijksche verhooging van f 100 of f 200, De voorz. zegt dat het verkeerd werd gevonden vrij stroomgebruik te geven. Daarom' meende ment hem f200 te moeten geven als vergoeding voon brand, welk bedrag dan op het salaris komt. De heer Tromp verheugt er zich over dat de Lichtcommissie den gulden middenweg heeft be wandeld. Wanneer wij vooruit geweten hadden, dat de administratie zooveel werk zou vragen, dan had den "wij misschien direct meer gegeven. 'Maar daar mag een ambtenaar niet de dupe van worden. De heer Kostelijk kan zich1 niet begrijpen dat de ■heeren het salaris nu te laag vinden en bij de vaststelling niet. Spr. zou dit verzoek naar B. en WW. willen renvoyeeren met verzoe kom' een na dere salari >regexing. De heer Tromp meent dat het een het ander niet uitsluit. Hét gaat nu om de verhooging. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangeno men, waarbij de heer Kostelijk zich van stem ming onthoudt. Een voorstel van B. en W. om de gemeentegron den voor 1929 weer onderhandsch te verhuren, jwordt met alien voor aangenomen. De raad hecht zijn goedkeuring) dan aan de han delingen van B. en W. om het vervolgonderwijs al leen in het Noorden van de getneente te doen geven daar in de andere deelen niet genoeg leerlingen zich .hadden opgegeven. Een Ford-Brandspuit? De voorz. doet dan mededeeling, dat door B. en W. een onderzoek is ingesteld naar een motor- of auto-brandspuit," daar men van oordeel, dat deze voor de gemeente noodig was. De kosten van een Ford-brandspuit, komen on geveer op f 4000 en de werking, die men heeft kun nen constateeren is goed. De heer Kostelijk zou gaarne willen, dat ook nog eens naar andere merken werd gezien, met alle respect voor de capaciteiten van de Ford. B .en W. zullen dan ook nog een nader onder zoek instellen. 1 De electrificatie van den Laanweg. Door den heer Kostelijk is de schriftelijke vraag ingediend inlichtingen te mogen ontvangen over de gevoerde besprekingen met Harenkarspel en Oud- karspel over <ïe verlichting van den Laanweg. De voorzitter antwoordt ook de beschouwing te hebben gelezen in de „Nieuwe Langedijker Cou rant" door den burgemeester van Oudkarspel over deze materie gegeven. (Z.E.A. geeft dan een overzicht van het verloop van de gevoerde besprekingen, zooals die in ons interview met den burgemeester van Oudkarspel zijn neergelegd Versiagg.); De voorz. zegt dat B. en W. meenden voorloo pig niet anders te kunnen voorstellen, dan dat ie dere gemeente een derde van de installatiekosten en een derde van de jaarlijksche kosten voor haar re kening behoorde te nemen. De heer Kostelijk kan zich niet vereenigen met de motieven van burgemeester Wijnveldt, die van oordeel is dat de gemeente Heerhugowaard de in-t stallatiekosten voor haar rekening moet nemen. Logisch is dat iedere gemeente een derde voor haar rekening neemt. Niettegenstaande dit, zou hij toch willen voorstellen, dat de gemeente Heer hugowaard de helft voor haar rekening neemt en de ebide andere gemeenten ieder een vierd. De raad besluit hierna dat de gemeente Heerhu gowaard de helft van de installatiekosten voor haar rekening zal nemen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. VRIENDELIJK VERZOEK Zeer ten onzen gerieve mochten wij van een der taadsleden de agenda en de voordrachten van B. en W. ontvangen. Echter zouden wij het ten zeerste op prijs stellen, wanneer ook in het vervolg voor uit de raadsstukken aan onze Redactie werden gezonden, om met beter oordeel de besprekingen tijdens de zitting te kunnen volgen. RED. „Nu L. CRT." Ruvv/e Huid Sch nae Lippen 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apotji. eu Drogisten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 4