De nieuwe Burgemeester v. Warmenhuizen en Harenkarspel MOEDER ER MARTELARES Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 134; iNTERG. telephoom 59 Donderdag 16 Novooibor 1928. 37e Jaargang NIEUWE LAlCrEDlJKER lOIHilT Deze courant verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag per 3 maanden f 1.15 Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Ouieel Neordscharwiude. Advertentiën van 1—5 regels 74 oent, elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Be plechtige Installatie TE .WARMENHUIZEN. Gistermorgen 11 uur heeft de installatie van den nieuwen burgemeester dezer gemeente, den Heer Nolet, plaats gehad. Ter gelegenheid van dit feit waaide van de openbare gebouwen, de kerken en vtele parti culiere woningen, de driekleur. Feestelijkheden hadden niet plaats. Te ongeveer 11 uur wordt de Burgemeester en zijn verloofde aan het station Warmenhuizen door de beide Wethouders, <cl!e heeren Jb. Swan en J. de Groot, en den Gemeente-Secretaris, den heer H. Reijs, ontvangen, en gaat het te voet naar het Raadhuis. Bij de St. Vinoentiusschool gekomen, staan daar ie schoolkinderen opgesteld, en bij het nade ren, wordt door hen onder leiding van het onder wijzend personeel, den burgemeester een wel komstlied toegezongen. Na het beëindigen hiervan dankt Zi.EjA per soneel en kinderen voor deze vriendelijke attentie. Door de jongedame Annie Dekker van Krab bendam wor lt dan een welkomstwoord gesproken, waarna aan de verloofde van Zi.E.A door de jongedame Liesje van Hesteren, een bloemstuk, bestaande uit witte chrysanten saamgebon- den door een wit-rooi lint, de kleuren van die gemeente Warmenhuizen, wordt aangeboden. Onder een luid gezongen „Lang zal-ie Leven" gaat het dan naar het Raadhuis, waar reeds ver schillende belangstellenden aanwezig zijn. Hieronder merken wij" op: Baron van Frieddag en zijne Eehtgenoote, burgemeester van Schoorl, burgemeester Kikkert van Koedijk, den Directeur teur van de gasfabriek, he£ Secretarie-personeel, den Gemeente-Opzichter, het onderwijzend per soneel van de St. Vinoentiusschool, het hoofd der school van Krabbendam, iden vader en- ver dere familieleden van den Burgemeester. Nadat de burgemeester aan de raadsleden is voorgesteld, wordt Zi.E.A eenige oogenblikken rust gegund, en is het wethSwan, die de verga dering van den raad opent, met een welkom toe te roepen aan vrienden, kennissen, belangstellenden en familieleden van .den 'burgemeester. Spr doet dan mededeeling diat bericht van verhindering tot bijwoning van deze vergadering is ingekomen van de heeren Slot en Hof. De notulen Worden op voorstel van den voorz. aangehouden tot de volgende vergaidering. Ingekomen stukken. Van het Frov. Bestuur bericht djd. 7 Nov. '28, dat bij Kon. Besl. van 1 Nov_ '28 no. 48 tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de Heer II. Nolet van Wijk bij Duurstede. Feu tweede bericht dat door den heer Nolet' in handen van den Commissaris der Koningin dè vereischte eeden zijn afgelegd. Op verzoek van den voorz. worden de burge meester en zijn verloofde dan door den Secreta ris binnengeleid. Wanneer beiden hebben plaats genomen, wordt Z.F.A door den voorz. als volgt toegesproken: Als voorz. van den Baal heet ik u, namens den Raai hartelijk welkom, U benoemid tot bur gemeester van deze gemeente en uw aanstaande eehtgenoote als onze toekomstige burgemeesters vrouw, die ik bij deze dit bloemstuk ter verwel koming aanbied. Op rnij rust dan de plicht u als Burgemeester van Warmenhuizen te installeer-en. Op dit mo ment, u houdt het mij ten goede, dat ik dit naar voren breng, gaan mijne, en gewis veler gedach ten uit naar hetgeen is geweest.. Wij hebben verloren een burgemeester, een burgervader, een man met buitengewone gaven van hart en ver stand, een machtige geesten zijne plaats moet thans bezet worden door u, burgemeester Nolet, die ons nog geheel vreemd is. De tegenstelling is groot, doch ik wil daar volstrekt niet mee zeggen, dat' wij u met vooringe nomenheid zouden begroeten, integendeel, doch u zult het ook gevoelen, 'de sfeer van het heien wordt beinvloei door den rouw waarin Warmen huizen gedompeld werd. Met buitengewone belangstelling werd ie be noeming van den burgemeester tegemoet gezien. Ter bevoegder plaatse werd de j wens oh uitge sproken, niet meer met Harencarspel gecombi neerd te worden; 'het heeft niet: mogen zijn. De invloed die een gemeenteraad op de benoeming van lioofd der gemeente kan uitoefenen Is dan ook vrijwel nihil. Een voordracht wordt niet bekenid gemaakt, zelfs niet aan de betrokken gemeente. Bijna de gelieele geschiedenis van de benoeming speelt zich achter de schermen af. Deze gang van zaken l>evredigt niet en lei.lt ook niet altijd tot bevredigende resultaten. Bij sommige benoe mingen blijkt maar al te spoedig :lat de 'benoemde niet de rechte man op de rechte plant's is, tot nadeel aan de gemeenschap. Dat nooger gezag bedenke, dat op die wijze groot nadeel berok kend wordt aan den eerbied voor hoogere macht. Van harte weusehen, hopen en verwachte!), wij dat u, burgemeester Nolet, wel ide rechte man op de rechte plaats zult zijn, en ik wil er direot aan toevoegen dat u, kennende de mentaliteit van de leden van den R,aad, op de" volle medewerking van den TlaaJ, en ook van bevolking kunt reke nen. Er heerschte hier immer een goede gpest, in den Raad zoowel als daarbuiten, dat het u gegeven moge zijn dien goeden geest te bewaren. Dat wij in u mogen begroeten een burgemeester, die het gemeentebelang boven en voor alles stelt, staande boven alle partijen; soepel als handhaver der wetten, geleid door een humanen geest en toegankelijk voor iedereen, van welken rang bf stand. Na deze wenschen voor de toekomst, -die als nog als een gesloten boek voor ons ligt, zij het mij vergund u het toeken uwer waardigheid, de ambtspenning te overhandigen. Ik verklaar u geinstalleerd als burgemeester van de gemeente Warmenhuizen. Ein al klin ken er bij uw intrede in onze gemeente geen fanfares, al zijn er geen buitengewone festivi-' teiten georganiseerd, ik stel er prijs, op het hier uitdrukkelijk te verklaren: bij de voorbereiding* van uwe installatie werd door alle raadsleden spontaan de wensch geuit: "Wij wienschem den nieuwbenoemden burgemeester de meest hartelij ke ontvangst te bereiden, zij het dan op eenvou dige wijze. Mede namens den R,aad der gemeente bied ik u dan onze welgemeende gelukwenschen aan. Een tamelijk zware taak iwiacht u als bur gemeester van twe-s gemeenten; mag Warmenhui zen een welvarende gemeente genoemd worden, het heeft ook zijn moeilijke en zware tijden door te maken. Uit finan'tieel oogpunt hangt die wel vaart af van de uitkomsten van land- en tuin bouw. Bij alles wiat het gemeentebelang kan die nen, beveel ik dan ook land- en tuinbouw in uwe belangstedling aan. Bestaat Warmenhuizen, uit geografisch oogpunt bezien uit Warmenhuizen, Schooridam en Krab- jtdam, ik wil het hier op dit moment memo- ken:: voor gemeentebestuur en gemeenteraad 'Warmenhuizen één, onvoorwaardelijk éen ge heel, één; bevolking met gelijke rechten en plieh- i. Verkeeren wij wederzijds nog in onzekerheid wat de toekomst zal baren, u 'burgemeester, omdat do toestanden en interne aangelegenheden van da gömeente u onbekend zijn; wij omdat, behoudens dan de indrukken na korte kennismaking ver jon, uw persoon, ons onbekend is, spoedig zal die onzekerheid opgeheven zijn. Dat Warmenhui zen dan moge kunnen getuigen: Wij hebben een 'burgemeester die de rechte man op de rechte plaats is, dat u burgemeester dan moge uitspreken het bekende: veni, vidi vici! „ik kwam, ik zag, ik overwon." Ik won de harten van de injwoners van War- menhuizen. Dat het zoo moge zijn tot vreugde en voldoening voor u, 'burgemeester en uw aan staande eehtgenoote. Ida» wij wethouders en ge meenteraad met u, onder uwe leiding op vrucht dragende, aangename wijze mogen samenwerken aan steeds meerderen groei en bloei van onze ge meente. Dat zij zoo. Thans stel ik dea voorzittershamer in uwe handen en draag u volgaarne de verdere leiding van de vergadering op. De burgemeester zegt dan ongeveer het vol gende: Loco-Burgemeester, Edelachtbare Heeren Dames en Hoeren. Bij. de aanvaarding van mijn ambt als burge meester van deze schoone gemeente, rust op mij den plicht mijn diepgevoêliden dank te betuigen aan "H. M. de Koningin, om mij uit de velen te kiezen voor het Vervullen van deze betrekking. Dank wil ik ook brengen a.an allen, die mede werkten aan mijn benoeming, inzonderheid aan den Commissaris der Koningni dezer Provincie. Zeer terecht is er door den loco-burgemeester oj> gewezen, dat op dit oogenblik onze gedachten uitgaan naar mijn voorganger, die met zooveel beleid deze gemeente bestuurde. Een man, wiens beleid ik niet alleen hier, maar ook ver buiten deze gemeente heb hooren pfijzen. Een man, die de grootste verwachtingen twiekte voor ie toe komst. Steeds zal ik dan ook trachten zijn voorbeeld, door nauwgezette plichtsbetrachting te volgen, en ik doe hierbij een beroep op u allen bij mijn streven hiernaar. Wethouder, uw .wenken en raadgevingen, mij qhans gegeven, zal ik zeker ter harte nemen. En wanneer ge meent dat ik iets doe, dat naar uw inzicht niet in het belang van de gemeente is, dan lioop ik dat ook u steeds voor oogen zult houden, dat wij beiden ;wierken in het belang van de gemeente. Dank wil ik brengen voor de bloemenhulde, mijn aanstaande, gebracht, en hoop ik van harte, dat zij zich hier spoedig thuis mag gevoelen en alle harten voor zich zal winnen. Met de andere ambtenaren hoop ik op een prettige en aangename wijze samen te werken in het belang van de gemeente Warmenhuizen. Dan wil ik nog een 'woord van Jank richten tot de belangstellenden, voor de hartelijke ontvangst. Allen bij name noemen, zou niet gaan, maar voor één wil ik toch een utizondering maken, en dat is voor u, mijn Valer. Dat u, om hier tegen woordig te zijn, zoo'n verre reis hebt gemaakt, is voor mij een nieuw bewijs van hetgeen ik reeds lang wist, dat u veel belang stelt in het lot u'wer kinderen. Ik dank u daarvoor. En ik bid poi dat Hij onzen arbeid zal zege nen en doen strekken in het belang van de ge meente Warmenhuizen. (applaus)* Weth. De Groot, die dan het woord verkrijgt, zegt, hoewel hij weinig aan het gesprokene neeft toe 'te voegen, dat hij toch wil wijzen op de zware tank, die den burgemeester thans staat te aanvaarden. Zeker mag ik zeggen, dat 99 pQt. van de be volJ king dweepte met onzen vorigen burgemeester en is het voor u niet gemakkelijk hem thans op t|e volgen. Wanueer u echter weet te geven ein te nemen, zult u zeker met de bevolking van onze gemeente op een hoogst aangename wijze sameniwerken. Steeds heeft hier in de raadszaal een aangename geest geheerscht, en van harte hoop ik, dat die onder uw leiding zal blijven voortbestaan, tot) voordeel van u en in het belang van' deze ge meente. I U De burgemeester dankt voor deze woorden. De heer Molenaar zegt, dat ook hij tot degenen behoorde, die pogingen aanwendde, -d|en zetel in te nemen, die thans door den burgemeester wordt, bezet. 1 Misschien zou men thans daaruit gaan denken, dat ik u met jalouzie aanzie, maar niets is min der net geval. Ik was mij ten v'oUe er van be wust, dat ik voor alle moeilijkheden zou zijn ko men te staan, wanneer aan mij deze "gdwiohtige taak was opgedragen. Door weth. Swan is gezegd, dat u op den steun van den Raad zult kunnen rekenen en dan wil ik wel verklaren, van op de mijne zeker. Natuurlijk zullen wij niet altijd samen Jen ezel rijden en zullen wij trachten elkander zandruiter te. doen worden, maai' bedenken wij dan diat wij het doen met de beste bedoelingen. Van uw beide voorgangers is hun taak op tra gische wijze afgebroken, maar ik hoop dat God u geve, nog lang in het behang van de gemeente Warmenhuizen werkzaam te mogen zijn. De voorz. dankt voor deze hartelijke woorden.. De lieer v. d. Meij je zegt weinig meer aan de gesproken woorden behoeven toe te voegen, tk hoop dat uw beleid in het belang en tot bloei van de gemeente Warmenhuizen möge zijn. Weth. Swan, die sinds 8 September de eer heeft gehad, als loco-burgemieester op te treden, zegt, dat hij dien tijd op de hoogst aangename wijze met den raad heeft samengewerkt. Spr. dankt den weth. De Groot, den Raad en den Ser cretaris van harte daarvoor. De burgemeester brengt weth. Siwlan namens den Raad dan een hartelijk woord van diank voor de uitstekende wijze, waarop hij de belangen van de gemeente in diet tijd heef? behartigd De Secretaris, de heer Reijs, zegt Jan, dat hij gaarne, de verzekering wil geven, dat de burge meester op zijn medewerking en die van de an dere ambtenaren kan rekenen en hoopt op de# steun van Z.E.A in Eiet belang van de ambte< naren en in liet belang van het algemeen. Namens het schoolbestuur van Krabbendam wordt hierna den nieuwen functionaris en z'ijn aanstaande een keurige bloemenmand aangeboden. Geen der aanwezigen verlangt thans meer het woord, waarna de vergadering wordt gesloten. Van de hierna geboden gelegenheid om den burgemeester te oomplimenteeren wordt door ve len gebruik gemaakt, en wordt den aanwezigen een glas wijn aangeboden. TE HARENKARSPEL. Des namiddags 3 uur had op het raadhuis in deze gemeen te dezelfde plechtigheid plaats, als hierboven omschreven. 1 FEUILLETON Inmiddels wachtte Paul Armand met onge duld op de terugkomst van zijn medeplich tige. al veronderstelde hij ook ,dat de zonding naarr Joigny met veel moeilijkheden gepaard zou zijn gegaan, en niet zoo spoedig zou zijin afgeloopen. Den >aigenden morgen werd hem in da fabriek van Combevoie Soliva's komst gemeld, als die van den Amerikaanschen ingenieur. HMadelijk liet Armau-d 'hem binnen komen, ter wijl hij dacht: „Jean Soliva alweer hier? Dat is zpker een bewijs, dunikt me, dat hij niet ge slaagd is" Hij kwam zijn bezoeker dan ook een paar schreden tegemoet, zeggend: „Alles vergeefs?" „Integendeel!" antwoordde Soliva trotsch. „Ik heb de dochter vian Johanna For tier ge vonden, niet door haar voedster, die al lang dood is, maar door de registers van djen bur gerlijken stand!" „Dus is de mededingster van mijn Mary wer kelijk Lucie Fortier?" I „Dat is nog niet uitgemaakt. We dienen -eerst te weten, of de dochterr van Johanna For tier de Lucie is, die wij kenhen." En die sprekende gelijkenis?" ,.Dat is nog geeln- bewijs. Ik breng, om te beginnen, het wettige stuft, waarrop -de zaken vermeld zijn, die door die dochter van Johanna Fortier in -het vondelingenhuis zijn meege bracht.'"' Dit zeggend, brracht hij hiet bedoelde papier uit zijn portefeuille te voorschijn en stelde het Pauul Armand ter hand. Armand zag het in en riep met verbazing: „Maar, hoe kom je' aan dat dokument?" „Heel; eenvoudig!" antwoordde Soliva lachend etn vertelde 't geen er gebeurd was. „Was dat niet al te verrmetel?' vroeg de m'llionair, nadat zijn handlanger met bet ver haal gereed was. „Biem je wel zeker, dat die saaie geen nadeelige gevolgen zal hebben?" ..Natuurlijk! Ik heb dien jongen Duoemin vn mijn macht. Met één woord van mij, komt hii wegens het maken van valsche wissels, achterr de tralies." .Je hebt gelijk. W|at dank je nu te doen?" „Allereerst naar het vondelingenhuis te gaan, het bedoelde kind „nummer negen", op de eischen en te vernemen, wat er van geworden is. Kom vanmiddag tegen vijf uur bij mij; dan zal ik u zeggen, hoe mijn he zoek is af geloopen. Wat ik zeggen wil, wanneer ljonjt Fdmon-d "Labron terug? Zoo, binnen drie of vier dagen? Welnu, dan hebt ge nog ruim schoots den tyd, om tusschen hem en de doch ter van Johanna Fortier, de moordenares van zijn vader, een onov)e,rkomelijkeh scheidsmuur op te werpenTot vanavond dus!" r LIV. J-ean Soliva begaf zich werkte,lijk op staan d-en voet naar bet vonde.lingenhuis van Parijs, liet zich bij den directeur aandienen en infor meerde zich, na totegelaten te zijn, naar het lot van een kind, dat op den &e,n April 1862 aan het gesticht was afgegeven, terwijl hij zijn recht op die vraag liet gelden, door de overlegging van het officieels stuk, dat door den vorigen, maire van Joigny was opgemaakt en on-der- teekend. De directeur, teen zeer welwillend mensch, zond een paar regels schrift naar den geëm ployeerde bij het archief -en ontving kort daar op, als antwoord, een lijvig ingebonden regis ter, dat de kantoorbediende op de tafel legde. De directeur sloeg het register op, zocht naar den hem gemeld-en datum -en zei daarop: „Hier is 't! Hlet meisje, dat op den &en: Aprril 1862 hier werd afgegeven, is onider no. „negen" i-ngeschrrieven geworden." Soliva had eenige moeite, zijn blijdschap te onderdrukken. Paul Armand was derhalve niet door een toevallige gelijkenis misleid gewor den. Lucie, de modistie. van madame Augustine, Lucie, de medeminnares van Mary Armand. Lucie, de v-erloofidie van Edmond Labron, was inderdaad de dochter van Johanna Fortier, de veroordeelde vrouw, die uit de gevangenis van Clermont was ontvlucht! Alles, wat hy' nog nader vernemen mocht, was voor hein van ge heel ondergeschikt belang. De directeur schreef op de keerzijde van het door Soliva meegebrachte stuk de datums, die hij in het register vot>d, wanneer het meisje in de leer glkomen was en de woning, die die 7V na haar definitief ontslag, betrokken hand: Bourbonkade, nummer negen. De directeur voegde e!r bij: „Nu is er nog- ,een tormalif-eit te vervullen. Mijn handteeke- ning moet -door den directeur der Openbare Lief-dadighedisgestichtsn worden geviseerd. Gij kunt dit stuk derhalve niet dadelijk meenemen, maar morgenmiddag, tegen twiee uur, hier ko men afhalen." J-ean Solvia groette en ging heen. Wat hin derde 't hem slechts één dag te moeten wach ten op het onomstootelyk bewijs, dat Lucie -de dochter was van Johanna Fortier?

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 1