ROODE POOL 65 CENT GELE POOL 55 CEN per half pond Bij Scheren PUROL 7APUT OP DE TONG fcHwnl IN prijs £h U rUet tkteH./" Z E.A. was daartoe gehaald vainaf Warmen4 huizen par auto, door den secretaris, den heer J. Dam, den loco-burgemeester den heer Groot, en den tijdelijk wethouder dien heer Francis. 'Eveneens te Warmenhuizen warein ook hier tegenwoordig de verloofde van den burgemees ter, zijn vader en verdere familieleden, be? nevens Pastoor Vollering uit het Waarla'nd, het hoofd der R.K. School te Waarland, da heei Baas, de hi^er Van der Laan, hoofd der School te Drirkshonn en zijin echtgienoote, de gemeente-geneesheer Dr. Goedhart, de hees Reuvers, de genreen te-secretaris van Warmen huizen de heer Reijs en verdere belangstellen den. Op de tafel prijkte eetn keurig bloemstuk chrysanten aangeboden door dien Ge meenteraad van Harenkarspel. De burgemeester wordt binnengeleid en voorgesteld aan de verzamelde gemeenteraads-. leden door den loco-burgemeester den heet' Groot. Wanneer allen hun plaats hebbeln ingenomedl opent de loco-burgemteester deze vergadering; met een hartelijk woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering wor,-. den uitgesteld tot die volgende. De voorzitter doet dan mededeeling van 2 ingekomen stukken, het eerste behelzende de benoeming van den heer H. Nolet tot burge meester van deze gemeente en het tweede be helzende de mededeeling, dat de benoemde de véreischte eeden heeft afgelegd. Daarna spreekt de voorzitter den nieuwen voorzitter als volgt toe: Geachte Heer Burgemeester, Secretaris, leden van den Raad van Harenkarspel, Dames en Heeren (Het zij mij vergund, U in droevp herinne ring te brengen dien datum van '8 September dezes jaars, toen onze hooggeachte 'Burge meester ons vrij plotseling door den dood -ont viel. De verslagenheid in de gemeente Haren- karspel, ja zelfs ver buitien haar grenspalen, was groot, en geen wonder, hij was een alom' geacht en gevierd man, hij was een burgemees ter in den ruimsten zin van het woord, wiens nagedachtenis steeds bij ons in eere zal blijven. Onwillekeurig rees al spoedig de vraag: wie zal hem opvolgen? Onze wetgeving zorgde er echter wel voor, dat het bestuur der gemeente zijn gang kon gaan. Zoc zyn wij nu 9 weken verder en thans heeft Harenkarspel wederom een anderen Bur gemeester in haar midden; mogen wij verwach ten een goed Burgervader in den heer Nolet! Wanneer de verwachtingen gelijk zijn aan de recensen, die U, Burgemeester, reeds voor af zijn gegaan, dc indrukken, die U bij ons achcer heeft gelaten bij Uw vooraf gedane bezoeken ,dan zal de burgerij van Harenkar spel zich veilig gevoelen onder Uw bestuur. Wij willen overtuigd zijn, dat U, Burgemees ter. het belang van Uw gemeente zal beharti gen. gij zult naast U vinden eten ijvervol secre taris, voor wien het woord plicht geen ijdel woord is. een Raad, die U in Uw streven eenparig zal tier zijde staan- i' 'Bij het aanbiedien van het teeken Uwer waar digheid heer Burgemeester, wenschen wij U toe, dat U met Gods ziegen de gemeente Ha renkarspel tot grootten bloei zal brengen. Aanvaard hiermede het voorzitterschap van Uwen R/aad met haar hartelijkste en beste wenschen voor die toekomst van de gemeente Harenkarspel. Een hartelijk applaus klinkt op na deze woorden. Het teeken zijner waardigheid wordt den nieuwen burgemeester hierna omgehangen en volgt algemeene felicitatie. De burgemeester antwoordt in ongeveer volgende bewoordingen Om vijf uur kwam Paul Armand bij hem en Jean Solvia deeldie hem mee, dat alles voT- gens zijn vermoeden was bewaarheid geworden. Eindelijk!' riep «de millionair. „Nu zullen wij eens zien, of Edmond LaJiron er nog aanj blijft denken, om dit meisje tot zijn vrouwj te nemen!" 1 LV. Mary Armand leed meier dan ooit. Slechts? een zenuwachtige opgewondeheid hield haar op de been. Zij ging als altijd op en neer, inaar geleek een schaduw van zich zelve. Od den bepaalden dag need zij naar het atelier van Etienne Castel, om voor de eerste maal als model te dienen van het portret, waar mede zij haar vader op diens verjaardag wilde vereeren. i Mee koortsachtige drift zocht zij a'lle mo gelijke verstrooiingen; zij wilde Edmond ver geten, hem keren gering schatten, doch dat was vruchtelooze moeite. Alles, wat zij deed, om hem uit hare gedachten te verbannen, diende slechts om nog meer aan hem te den ken en haar lichamelijk te verzwakken. Paul Armand die booswicht met 't vader hart stond onuitsprekelijk veel uit, bij het iijden van zijn lieveling, maar hij hoopte nog altijd dat een huwelijk met Edmond haar zou redden. Loco-Burgemeester, Edelachtbare Heeren j Dames en Heeren Bij de aanvaarding van mijn ambt als burge meester van deze schoone gemeente, rust op mij den plicht mijn diepgevoelden dank te betuigen aan H. M. de Koningin, om mij uit de velen to kiezen voor het vervullen van deze betrekking. Dank wil ik ook brengen aan allen, die mede werkten aan mijn benoeming, inzonderheid aan den Commissaris der Koningni dezer Provincie. Zeer terecht is er door den loco-burgemeester op gewezen, dat op dit oogenblik onze gedachten: uitgaan naar mijn voorganger, die met zooveel beleid deze gemeente bestuurde. Een man, wiens beleid ik niet alleen hier, maar ook ver buiten deze gemeente heb hooren prijzen. Een man, die de grootste verwachtingen /wekte voor de toe komst. Steeds zal ik dan ook trachten zijn voorbeeld, door nauwgezette plichtsbetrachting te volgen, en ik doe hierbij een beroep op u allen bij mijn streven hiernaar. Dt, sympathieks woorden en de instemming die men bietuigtd/e zijn mij een waarborg, dat ik ■niet tevergeefs ee|n beroep op u zal doem. Reeds eerder was ik in de gelegenheid met den secretaris bemmis te maken. Bij mijn eerstie kennismaking zeide u mij reeds ,dat u wel de meeste jaren het ambt van secretaris zoudt hebben uitgeoefend. Wanneer dan ook eenmaal de tijd komt,' aat 'door u een definitief besluit wordt gemo-. men. dan zullen wij dajt niet alleen moeten! eebiredigien, maar hoop ik, dat u nog la'ng van uw welverdiende' rust zult mogen genie ten en u iaën aanigiename herinnering zult be waren aan de laatste periode vain uw ambte lijke jaren. 1 Ook hoop ik, dat ik met de andere' ge meente-ambtenaren op de meest aangename wijze zaï mogen samenwerken, waarbij ik op uw aller medewerking reken. Ook de belangstellenden hier dank ik vodr hun aanwezigheid. Was ik vanmorgen in de gelegenheid mij meer speciaal tot mijn vader te richten, thans wil ik nog enkele woorden spreken tot mijn hier aanwezige familie en vrienden. Uw aanwezigheid hier is voor mij een her nieuwd bewijs van uw hartelijke genegenheid (en hoop ik, dat wij |nog lang getuigen mogen Zijn van elkanders wederzijds geluk. Moge God mijn arbeid zegenen en doen strekken tot het belang van deze gemeente. Met deze woorden verklaar ik mijn ambf als burgemeester van uw gemeente te aan vaarden. (Applaus.) Van de gelegenheid om het woord te voe ren wordt hierna door den heer Francis ge-., bruik gemaakt. Gaarne zou ook ik zegt spr. een enkel woord spreken ter gelegenheid van de ambts aanvaarding door u, burgemeester. Toen onze hooggeachte burgemeester Bui" ger was overleden, kwam direct de vraag naar voren, wie of zijn opvolger zou zijn. •Niet alleen was het de vraag wat voor een persoon, maar ook of 't weer een burgemeester zou zijn voor Harenkarspel ten Warmenhuiz-en. of voor Harenkarspel alleen. Ter bespreking van deze vraag en om over eenstemming te bereiken werden de verschil lende corporaties bij elkaar geroepen ten op zichte van de aanstaande burgemeestersbenoe ming. Toen dezie overeenstemming was bereikt Werd tevens een vorm gevonden in welke mep aandrang meende te kunnen uitoefenen op deze. benoeming. Hek ging niet om den persoon, maar om; de samenvoeging van deze functie voor beido gemeenten en om den wensch van de ge meen tienanen, dat men hier graag iemand had, die de gemeente keinde en wien de gemeéa- tenaren kenden. f Er werd oen commissie gevormd, die deze wenschen aan den Commissaris "der Koningin Meelt bekend gemaakt. Nadieu waren wij in stille afwachting, toen uw benoeming tot burgemeester aan ons be kend werd. •U zult dan ook kunnen begrijpen, dat uwe benoeming voor ons ieen teleurstelling was, omdat U voor de gemae-nte vreemd was en de gemeente voor U. Nu zegt het spreekwoord: „onbekend maakt onbemind", maar dit was thans weer zoo 't geval, doordat niet gebeurd was wat de ge meente zoo van harte had gewenscht. Niettemin echter zal de gemeente U niet met wantrouwen tegemoet treden. Of U zoo onpartijdig onze gemeente zult besturen, zooals burgemeesterBurger dat een 19 jaren heeft gedaan, zullen wij moet-dn af wachten, maar wij willen U met vertrouwen te gemoet gaan. De kennsimagking mist U heeft de verwach ting opgewekt, dat de keuze een goede js. Van harte hoop ik dan ook, dat de burgerij zal kunnen zeggen: wij hebben een goeden; Marie werd geslingerd tussehen hoop en vrees wat haar langzaam maar zeker aftobde. Over twee lagen zou Edmond Labron naar Parijs terugkeeren. Dat was het, wat Marie zich aan het leven deel vastklemmen. Paul Armand, gewapend met het gewichtig do kument, dat door Jean Soliva weder van 't vomde- lingshuis was afgehaald, wachtte Edmonds komsit met een vast plan. Het lieve kamertje op de zesde verdieping van het huis op de Bourbonkade was in feesttooi. Lucie had een telegram gèkregen met het bericht, dat haar minnaar len volgenden avond zou terug zijn. Edmon l had zijn vertrek «enige uren bespoe digd, om den avond met 'Lucie te kunnen djoor- brengen. Lucie was van hare verwonding nagenoeg vol komen hersteld en de blijdschap deed het overige. I Moeder Mina -deelde in die blijdschap en hielp j Lucie, om alles voor te bere/idjen tot eene feeste- lijke ontvangst. Een keurig diner, twee flesch oude wijn, helder wit tafelservies, bloemen, niets ontbrak. Lucie kon het uur van wederzien evenmin rus tig afwachten, al ede arme Marie Armand. „Overmorgen komt dus mijnheer Edmond thuis?" Vroeg Marie aan haar vader. „Ja, mijn kind." burrgemeestet verloten, maar wij hebben een goed en rechtvaardig burgemeester terug. 1 Van harte wil ik U felicitiae'ren met uw benoeming tot burgemeester van onze ge meente. (Applaus.) De burgemeester dankt voor deze woorden. Weth. Groot: Wanneer nieïnand meer het woord verlangt, wil ik JJ allen hartelijk dank' zeggen voor cle hartelijke belangstelling be toond bij de installatie van burgemeester Nolet. Aanvaardt U, burgemeester, uw gemeente onder Gods zegen. 1 Met dezie woorden is de plechtige installa tie tevens ten einde an wordt gelegenheid ge geven dien burgemeester te compfimienteeren géén Pijn an naschrijnen of stukgaan der huid, indien man vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. Dinsdag 13 November kwamen Dijkgraaf en Heemraden en Hbofldingelanden van den polder Heer-H/ugowaard bijeten in voltallige vergadering. i Pe Dijkgraaf neiemt hef woord en zegt, dat er een belangrijke agenda te behandelen valt, en wijst o.a. op het voordeel, dat dit jaar, is behaald op de waterbemalinggeringer wa terval als 't vorig jaar en minder koldnvere bruik. Het vorig jaar was 391 ton kolen ver bruikt en dit jaar sledhts 241 ton. De wegen 'hebben echte'r ook dit jaar veel materiaal ge kost en dus dok veel arbeidsloon. Spr. merkt op, dat vrij! zeker 'n nie'uwe vrachtauto aangeschaft moet worden. Verder, dat het vaarwate"r i'n den polder veel aandacht hee'ft gevraagd en dat een be langrijke beslissing genoetnen moet worden hteomtrent. Personeel©' verliezen heeft, afclus spr., de polder niet geleden en ook geen ziekten van ermstigen aard zijn voorgeval leb. Spr. hoopt, dat alle aanwezigen op de laat ste vergadering van de drie eeuwen, dat de' H.H.Waard bestaat ,hun beste krachten zullen wilden aan de polderbelangen, waarna de ver gadering geopend wordt velklaart. De notulen der vorige' vergadering van 17 April '28 worden door den secretais gelezen en zonder aanmerkingefn onder dank vastge steld en getefekend. J De Dijkgraaf leest hierna een schrijven voor van de Pensioenraad van 20 Aug. '28, aan gaande de som' van f 1484.98. die teVeel was betaald .Spr. vertrouwt, dat deze' zaak thans 'f ede gebracht is. waarmede' de vergade ring genoegen neemt, na toelichting van Hen voorzitter. In verband met de notulen merkt de Dijk graaf op, dat het verzoek om vermihderimg van schutgeld door belanghebbenden, voor de Noord schar wouder sluis, destijds is ingewil ligd, maar dat naderhand hieromtrent stem ming was verzocht ais zo ubet nog te hoog zijn. Dit viel echter buiten het toedoen van Dijkgraaf en Heemraden. De heer Poland vraagt of het recht om schutgelden te heffen aan den polder Noord- scharwoude is, 't geien bevestigend beantwoord1 wordt. Hieraan voegt die heer Groen, toe, dat be doelde inwoners den omslag per H.A. be taalden voor dezie sluis. Dijkgraaf zegt, dat hoewtel de' gelden in hoofdzaak betaald werden door ingelanden van ILH .Waard, er toch moeilijk een verandering kon worden gebracht. - Ingekomen was een schrijven van de be woners van den Groenendijk, als dat zij be reid waren dian Groenendijk aan den polder af te staan als deze verhard zou worden. Wordt aangehouden tot punt 6 der agenda. Mede was ingekomen een verzoek van den heer W. Appelman tot overname van ';n klein deel van die Molensloot langs diens land, om de bestaande Molenkaai aldaar te slechten. Wel degelijk wordt rekening gehouden met den bestaanden toestand. Op verzoek van dien heer Poland duidt de heet Appelman plaats en doel nader aan. Daar voor mogelijke belemmering in het vaarwater geen gevaar is volgens adressant, wordt door de vergadering onder enkele voor waarden ,oa. tegen overnameprijs van f 5. plus eventueel/e .onkosten, dit verzoek inge willigd. Punt 3, bespreking kasgeldleening. Op verzbek van dien Dijkgraaf wordt het Dagelijksch Bestuur gemachtigd, evenals het vorrige jaar, een kasgeldleening aan te gaapa tot een maximum van f 40.000. Hierna komt in besprreking „Plan wegver- 'oetering Broekhom-Middelweg" aan de orde. De Dijkgraaf deelt mede, dat de uitkeering van het Wegenfonds nog steeds verwacht wordt. Hierop vraagt de heer Wonder of de uitkee ring van ee nbedrag wel vast staat; spr. zou dit gaarne zwart op wit zien. Dijkgraaf is zeker van het feit, dat het wordt betaald ,doch weet echte rnog niet hoeveel ien wanneer, en deelt mede, dat voor onder houd momenteel 400 gld. per K.M. wordt be rekend en wat meer zal zijn, zo udan door 'het Wegenfonds worden bijgedragen. Spr. heeft moeite gedaan om te weten te komten hoe de cijfers zouden zijn ,ook al bij Ged .Staten, doch er wordt van geen enkele zijd eook maar iets bevestigd. Begrijpelijker wijze kost de Mid delweg, aldus spr., veel meer dan pl.m. 11 X f 400 is f 4400. „En is u tevreden over Je wijze, 'waarop hij zijn taak in Bellegarde heeft vervuld?" „Zeer tevreden. Ik heb reeds enkele brieven van mijn handelsvrienden ontvangen, waarin met den grootsten lof wordt gewaagd van de zaak kennis en het doorzicht van mijn jongen fabrieks directeur." loch' vindt spr. f400 voor gewoon onder houd billjk, daar er andere we'gen zijn, die dit verschil aan onderhoud compenseerem. 1 De extra kosten worden beraamd op pl.m. f 10.000 (voor Middelweg). Nog wordt door den Dijkgraaf oen en an der opgenoemd hieromtrent, waarna spreker vraagt of het de goedkeuring van de verga dering kan dragen, dat op dien ingeslagen weg wordt voortgegaan. f De heter Wonder wil alvorens verder te gaan. de reieids oude Twuijverweg-misère even aanroeren. Spr. betreet, dat dit zóó op de lange 'baan wordt geschoven en bepleit dat Alkmaarr hi'erover geschikt een oplossing voor zou kunnen vihden-. i Djjkgrraaf deelt mede', dat de autobussen van Broek tot Oudkarspel nog steeds geen door- gang hebben over dezen weg vanwege hun/, concessie. Ged. St. willen het Twuijverweg- besluit echter nog niet opheffen. Over de ver houding tussehen Alkmaar en dien Langendijk weidt spr. vierder uit en zegt ten slotte, dat de minister zich met een onderzoek bezig thoudt hieromtrent, terwijl Dijkgraaf het idéé voorstaat, dat zij' die de wieg onderhouden, ook de uitkeering zouden genieten van het Wegenfonds. t De heer Wonder zegt, dat waar deze weg zeer druk verlcèer kon hebben, Alkmaar er dus belang bij hoeft. t Overigens vindt spr. het een onhoudbaren toe stand. dat nog steeds het grootverkeer door de Heerr-H.ugowaard wordt geidïngeerd. Dijkgraaf merkt op, dat de minister miet een ien ander bekend is. Waren onze wiegenkosten, aldus de heer Wonder, toch al niet hoog genoeg? Spr. ziet ook niet in, dat het voorr Alkmaar bezwaar-i lijk zo (u,zijin de knoop door te hakken. Verder meent spr., dat al zouden Ged. St. op de critieke plaatsen in den Twuijverweg eea rrax.-smelheid van 1020 K.M. voorrschrij ven, dan zou het verkeer nog veel eerder Alk maarr hebben bereikt, als wanneer eéest door H .H .Waard gegaan werd; overigens is de Westdijk tier plaatse berijdbaar, alléén om- dal ze goed wordt onderhouden. Dijkgraaf deelt de meening van den heer Wonder en ziet ook het doel van afsluiting der bedoelde weg nutteloos in en dat er wel eens aan gedacht was minder zorg te beste den aan het onderhoud van 'dien dijk, maar hiermede ook de ingelanden gedupeerd zou den zijn. De heter Wonder vestigt de aandacht op den weg van Koedijker vlotbrug tot Alkmaar, die f 30.000 had gekost ien begrrijpt niet, dat die vóór de zoo gevaarlijke Twuijverweg ver beterd is. Na nog nader uitweiden hieromtrent door verschillende heeren, zegt Dijkgraaf, dat de huidige toestand verandering eischt en stelt de vergadering voor om die bewuste dijk goed te beharden, daar toch de ingelanden hier mede gebaat waren. Ook de grintweg aldaar kost zeer veel aan onderhoud. De heer Groen memoreert het geval des met den Laanwieg en wijst op het drukke ver keer aldaar. Indertijd scheen het daar met te kunnen, waardoor spr .weinig voelt voor bestrating van dezen- dijktemeer daar voor de beharding der Laan weg gelden werden be schikt en 'thans het heil wordt gezocht in het Wegenfonds, dat voor spr .nog maar vraag- teeka|n is. Dijkgraaf merkt op dat -wanneer Je Laanlweg op 't wegeuplan komt, ook dec© wel zal behard wor den en vraagt nogmaals of de vergadering goed keurt! de dijk daar ter plaatse te behardien. De heer Wonder meent dat straatweg het voor- deeligste zou zijn indien to|t beharding werd over gegaan. Nog worden verschillende bezwaren en vragen geopperd, o.a. vraagt de beer Poland hoe lang de dijk is. Dijkgraaf antwoordt 'dat ze 890 M, lang is volgens de lijst van P:rov. Staten. De schatting der onkosten zijn nogal verschil lend. Die Dijkgraaf had ten naaste bij berekend dat voor '11 a <12000 gld. de dijk zou bestraat zijn.i De heer Poland verwacht dat het pl.m. 14000 zou zijn, terwijl de heeren 'K. v. Langen en v Stralen de onkosten veel hooger ^chattien. Verschillende belangrijke motieven worden nog aangevoerd, waarna ten slotte beslist' wondt hier toe stappen te 'doen. Op de vraag van. den "heer Poland, of weer 'n leening zal wonden aangegaan in 't komende jaar, antwoord Dijkgraaf dat als 't eenigszins gaat, 't niet zal gebeuren. Na 'n kleine pauze wondt £unt 6 behandeld, aangaande overname polderwater. Een verzoek van de tuinbouwvereenigingen uit den polder behelzende het overnemen der 'hoofdvaartslooten in de Heerhugowaard. Dijkgraaf zegt o.a. dat ïn 't geheel pl m. 5800 M. vaarwater, dat dan polderwater zou worden, voor rekening van deu polier op vereischte diepte en breedte gebracht zou moeten wonden, hetgeen een onkoste met zic'a zou brengen van f 10000. Hieromtrent waren natuurlijk verschillende meeningen daar v erscheidetne bezwaren in. den weg stonden, iocb. het geteïle collega was over tuigd dat hier fjen zeer be\langrijk doel werd beoogd vooral voor de bloei van den tuinbouw. Volgens het aiilres zou het polderwater overal een breedte moeten krijgen va/n 5 ,M.wat voor een goed evaarsloot genoeg is. De algemeen©* gedachte was idferf de verschillende eigenaren hiermede niet kond en belast wonden. iWel zouden, om tot dit doel te» geraken, de ver schillende eigenaren bereid moetien. zijn een stroók land voor zoovor "dit noodig wast, af moeten staan De heer Gootjes noemt hier de sloot vóór de lier te Heerhug;owaard Zi. die d.oor He hervereeni- ging opgeknapte werd en vraagt: of d© polder wel het recht heeft 'het benoodiglde land af te laten steken. Dijkgraaf metent dat op algemieeoue imeiewerking gerekend moet worden. Naar 'gedachte van den heei* Wonder, incjien dit plan tot o vername wordt doorgevoerd, zouden de ingelanden, zelf voor het onderhoud moeten staan. Dit wondt echter .dootr de heer X}. v Langen bestreden, daar deze hierin e<tn reden zou zien, waarom de eigenaren het land 1 liet zouden afstaan. Wederom wordt dit onderw erp van alle zijdien belicht. De heer Poland juicht het toe en meent dat daar de af te graven strook grond toch nog maar 65 e.'M. pen hoogst© kan zijn, dit fcooh ge®

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2