li Bi. - Boimag is Ni 192B Rechtzaken Uit den Omtrek SPORT EN WERSTRUBEN VOOR EiEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 12 November. Een vo»H(te|elig zaakje' voor het Rijk. Als we de begrooting van Justitie nagaan, krij gen we haast 'n appelflauwte van schrik over de enórme .kosten, die ook dit instituut medebrengt. Maar we hooren nooit eens van de inkomsten, die de vele boetegelden daarstellen, zoo hadden we nu ook weer 'n zaak, iwaarbij het mes van twqe kanten snijdt. De verdachte, de timmerman Jb., P. te Alkmaar, die zekeren Rienshof 'n op tater had gegeven, omdat deze zich met zijn beminde emoeide, werd opgeknapt mjet f20 boete of 20 dagen, maar ook de getuige, die de vorige maal wederrechtelijk was weggebleven, zal aan den tarud worden gevoeld en na Veroordeeling door den kantonrechter ,in .de portemonnaie kunnen tasten. Rest ons de vraag: waar blijven de spij kers? Plat'clandisreeht van wedervergelding. Zekere 60-jarige mej. Aaltje K., die te Enk- huizen leeft ten koste van de gemeentelijke lief dadigheid, en dus niet gea,dht kon wonden in schit terende omstandigheden te verkeeren, vond in de autobus op Hoorn onder Grootebroek 'n prrte- monnaie met eenig geld. De oude .dame was zoo vrij, dat vo'ordeeltje onmiddellijk te annexeeren, want, redeneerde zij: ik ben ook al eens m'n porte monnaie kwijt geraakt en niemand heeft haar terug gebracht, derhalve meet ik met de maat waarmede men mij beeft gemeten. Maar politie en justitie dacht er anders over en de ouide djame werd heden veroordeeld tot £10 boete of 5 da gen hechtenis. Zij had meer verdiend, ma.ar de Politierechter hield rekening met haar sdhraal inkomen. Die Haornsclie kermispret verstoord. Op 12 Augustus verschenen op de kermis te Hoorn eenig? feestvarkens uit Énkhuizen, die door hu nal te rumoerig gedrag de órde dreigden te verstoren. De 'heeren waren tamelijk flink onder de olie en vielen verschillende meisjes met hun overdreven betuigingen van toegenegenheid lastig. De agent Krom, hoewel niet groot van stuit en jong van jaren, ma'ér 'm pootige baas en nog vod ambitie, meende daar "Sen eind aan te moeten ma ken en pakte daarom een der levenmakers in zijii lurven, teneinde hem naar het politiebureau over te brengen. Hij ondervond échter direct een krachtig verzet, wijaarb dc arrestant- door ande ren werd geholpen. Krom kreeg echter al spoedig assistentie, onder anderen van den 66-jarigen ge pensioneerden agent Burkema, 'ii nog bijzonier krasse politie veteraam, die geen moment aarzelde zijn confrater te hulp te komen. De politie bleef dus meester van het terrein, docih de wederspan- mige, de 21jarige arbeider N. de B. stond bedien terecht, en werd ondanks 'hij betwieerde geen aanlei ding tot het politieoptreden te hebben gegeven (die is er trouwens nooit) veroordeeld! tot f 20 boete of 20 dagen. Zoo dé twijfel u in 't harte steekt Is 't goed dat gij geen o-ordeol spreekt. De chauffeur J. G. B uit Rinkhuizen, zou op gemelden 12 Augustus eên der personen geweest zijln, die getrach hadden den arresan Nic. de B„' uit de. handen van de politie los te wurmen. De verdachte ontkende mot een ijver, die zijn zin voor ordelievendheid alle eer aandeedi, zich met deze kwestie bemoeid te 'hebben. Hij was er wel bij tegenwoordig geweest, toen de B. werd opge pikt. Qok twee andere getuigen Lakeman en Schollen verklaarden dat de chauffeur géén aandeel had! genomen in het relletje. De Politierechter, die geen reden had deze getuigen van onwaarheid te verdenken ,kon geen oordeel uitspreken, welke twijfel den verdachte ten goeidie kiwam en dus vrij spraak volgde. En Des slagers lostsje tong, maakte «en Verboden sprong. De eenigszins hardhoorige koopman én slager, Adrian us M. te Texel, heeft zijn dorpsgenoot en medeeil ander, getooid met den hart roe rennen naam Zoetelief, niet als een zoetelief behandeld, maar hem eenige minder welvoegelijke Wioörden, die zijn soliditeit in een twijfelachtig lidbt plaat sten, toegevoegd. De slager meende -dat de heer Zoetelief de eerste steen had gelegid tot dit con flict, waarop de politierechter snedig opmerkte, dat de verdachte dan op -uien steen niet verder had moeten voortbouwenwaarop hjj hem tot- f 5 boete of 5 dagen veroordeelde. Waar de eisch f 15 boete bedroeg, haalde de slager zijn reiskosten en nog 'n broodje ham met 'n bakkie slobher glansrijk uit. Strenge maatregelen nood&g. De 20-jarige bouwersknecht K. P. uit VenihuL- zen is al reeds voorwaardelijk veroordeeld 'wegens oneerlijkheid en nu voor het einde tfan zjj'n proef tijd heeft hij zich al weer schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie, inhoudende f 6 en 1 cent, benevens een foto. ten nadeele van -de(!i 20-jarigen landbouwerszoon R,aven te Ven huizen. De toekomst ziet er nu voor -dit handleer sehe jongmensch vrij duister uit, daar hjj heden niet alleen tot 1 maand gev. werd veroordeeld, maar hij zal ook de hem voorwaardelijk opgelegde straf te hebben ondergaan. Weer een ernstige waarschulwing voor reclas- santen, zich streng te houden aan de voorschriften hen bij de voorw. veroordeel in g gegeven. Als uw toornig oog uw evonmensch beziet, Zoo bidt voor hem, maar sla; hein niet. Deze schoone spreuk bieden wij eerbiedig der, driftigen slagersknecht Cornelis M. tfe'Noordsóhar- woude aan. Laat hij er zijn voordeel mee 'doen. Want had hij zich gehouden aan deze gulden re gelen en den aütobuschauffeur 'G. geen kaakslag toegediend, omdat deze buiten diens schuld in den kermisnacht van '4 September, zijn fiets had aangereden, dan was hij nu niet veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen ter zake mishandeling Een vreemd potnat. De zwervende boerenknecht N. B. is nog 'n kwieke vent van 40 jaar, maar hij beeft helaas een groot gebrek en dat is te veel jenevèrtrek. Dezer dagen was hij tijdelijk in dienst van den- landbouwer Bommezij, die bijzonder tevreden was over zijn prestaties. Maar eensklaps kreeg deze Flierefluiter 'n bevlieging om er tusschen uit te trekken en zich eens lekker zalig en zat te drinken. In een oogenblik had hij de fiets van den baate geannexeerd en karde hij naar Alkma'ar, ter wijl B. dacht dat hij nog rustig zijn „stikken" zat te prdimen. Het rijwiel werd te Alkmaar voor f 15 te gelde gemaakt en de zilverlingen werden concientieus omgezet in Amstel Pils en slappe Cats naar smaak en begeerte. Deze vlie gende kraai was echter spoedig opigevangen en in de getraliede kooi gezet. Heden stond hij terecht, erkende zijn fout zon der eenige tekortkoming. De officier eischte 4 maanden gevangenis, releveerende, dat verdachte bereids door den kantonrechter te Zaandam we gens openbare dronkenschap voorwaardelijk tot opzending naar een "Rijkswerkinrichting werd ver* oordeeld, welke straf ook wel vermoedelijk ten uitvoer zal worden gelegd. Mr. Buiskool, toegevoegd verdediger van den zwerver, gaf zich voor hem veel moeite. Braöht -naar voren de motieven, die verdachte tot de daad I hadden geleid, wanhoop en vrees voor werkeloos heid en bittere armoede. Deen ten slotte namens 1 verdachte het verzoek hem niet met de eenzame ce, maar hem in de openluchtgevangenis, waar hij kon werken, zijn straf te doen ondergaan i Met het oog echter op de eventiueele opzen-i ding, veroordeelde de politierechter den wonder* 1 lijken kerel tot 2 maanden. Hij deed daarop direct afstand van hooger beroep, zoodat zijn straf on- I middellijk ingaat. Began die oranjebitter te wierken? j Op het eiland Urk werd met groote opgei wiek t- i heid 31 Aug., Koninginue verjaardig gevierd. De j visscher J. P., die deel had uitgemaakt van de ©erewacht en blijkbaar dorst had gekregen, j wenschte die te lesscben in de veflofloealiteit van den caféhouder (e/n visscheicNijntjes. Deze scheen echter op de hlandisie va'ti den afgezwaaiden eere wachter niet gesteld te zijn en zijn weigering nam J. zoo slecht op, dat hij eenige caféruiten verbrijzelde. De visscher was zoo vriendelijk, den jongen Urker wat op te kammen en noemde hem as een jongen met een goed „koerakter". De schade heeft hij echter nog niet vergoed. De poli tierechter, hoewel rekening houdende met het feit, dat verdachte dien da,g ook nog een duchtig pak slaag heeft opgcloopen, was zoo vrij het jong mensch met het goeie koerakter tot f 10 boete af 10 dagen te v?roordeelen. De kermispret sloeg Item naar zijn kletpatet'. Zeker heer Paulus B., 'n 19-jarige inboorling van het vriendelijke Streeker dorp Grand Panta lon, vierde met zooveel toewijding de Lutje- broeksehe katjeskermis, dat de feestvreugde hem naar het hoofd sloeg en hij een blik met thee- bisquitjes wegnam uit de kraam van Veeken. Later schijnt hij uit een café ook nog 'n borrel glaasje te hebben metegenomen. In ieder geval was Pauiwtjc eev levend)? illustratie .van het! oude kermislieije „Op de kermis vindt je rare zaken waarvan je met je hoofdje in de /war kan raken. Daar Pauw overigens gunstig, bekend staat on nog niets op zijn kerfstok heeft, nam de Politie rechter de zaak kalm op en veroordeelde het jonge mensch tot f20 boete of 20 dagen. Het is te hepen, djat het geien vastendag was. De bewoonster van een Zuidier zee keet, mej. Mathilda van G., geboren D., kreeg 'heibel met een buurvrouw over "het actueel© onderwierp „stoute kinderen" en gaf laatstigemelde dame in het vuur van het vinnige debat, niet' alleen 'n paar muilpeeren, maar beet haar ook gevoelig in haar rechter wijsvinger. Buurvrouw) was daar 'n geruimen tijd mooi mee. De niet vegetarisch aan gelegde beetmadam werd heden tot f25 boet|e of 25 dagen veroordeeld. Een bonze holletjesbakker op idle Rijper kermis. De bakker H. JA bleef met de Rijper kermis niet thuis murmereeren, maar ging in 't café van I v. Vliet zich diverteeren, juist op 't moment, dat j D'. K., 'n Grafter boerenzoon zich ook kwam amuseeren. De heeren kregen heibel en zooals j 't dikwerf gaat, gaf den bakker den onjgen boer 'n doffer in diens aangelaat, en 'dat was voor de andere Rijpers 'n welkom sein, ook op D'. los te beuken, natuurlijk a'leen voor de gijn. Voor dit slaan, kwam de bakker "heden voor -den politie rechter te staan en werd voor dito gro f gewield, eenvoudig voor de keus gesteld 25 piek af te tikken of 25 dagen bruine boonen bikken. M,aar vast houdt hij tijdig zijn duit,en gereed en zegt: stik jij in mijn bruine boonen dieet. MEEROVUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 12 Nov. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. J. J. B., Texel, vervoeren verdachte melk. IIc beroep niet ontvankelijk. C. B., Castricum', mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. i J. V.. Egmond aan Zee, overtreding Jacht wet. Vonnis bevestigd. C. d. H., Alkmaar, Hooger beroepzaak. Nie tig verklaard. C. d. H., Alkmaar, 5 maal f2.— boete of 5 maai 2 dagen. NIEUWE- ZAKEN. Zaak met hindernissen. De goede advocaat mr. Zeegers uit den H ci der, was vruchteloos reeds in het donkere mor genuur uit den koffer gekropen, ten-einde tijdig aanwezig te ~ijn op de zitting, waar hij den ge detineerden polderwerker H. Be, uit Wierin-' gen, moest verdedigen in een zaak, een zeden-, misdrijf betreffende. Daar echter een opgeoe- pen getuige niist was Verschenen, werd deze zaak voor de tweede maal aangehouden e|n zal a.s. week worden voortgezet. Het ijzer smedian als het heet is. Voor geruimen tijd stond terecht een in gezetene van Medem'blik, de 'beer A. v. d. B., die een radio-distributeur zou hébben bena deeld, door de dradien van- de installatie, die over zijn peraeel liepien1, af te snijden, waardoor een lamp zou zijn gesprongen. Gehoord werd heden een raido-specialiteitl als getuige-deskundige. Diens verhoor had tot resultaat, dat de Officier vrijspraak vroeg, waaarop de verdachte zijh kans waarnam en het verzoek tot de rechtbank richtte, dat hem de gemaakte onkosten zouden worden terug gegeven. De president zlegdie glimlachend toe de over- weg.ng der rechtbankReken maar, dat hij geen rood half centje vergoed krijgt. Nogal 'n reuze-adres voor vergoeding het Rijk!-! De Arabische hengst uit de Hard draverij te Blokker. -Hard wordt er gescholden op die Loterijwet, maar warempel de mlensch'en maken zelf, dat de controle op die ondernemingen zoo ver scherpt wordt. 1 'Heden stond terecht de slager H. J. de H. te Blokker, voormalig bestuurslid van een Harddravenj-vereieniging, welke vereeniging had besloten eien verloting te organise?ren. tot stijving der kas. De tweede prijs was 'n formi dabele stamboekhiengst van 225 piek, die da slager had gekocht van zekeren -Schenk uit Wognum en gewonnen werd door niemand min der dan de dokters vrouw van Wiervershoof, mevr. Pinxter. De chauffeur, vergezeld door 'n subtiele paardendeskundige, reisde naar Blokker, om den prijs in oogenschouw te ne men, maar het edele ros viel zoo weinig mee, dat hij graag genoegen nam met de som vajn f 150 en de prijs in handen liet van den slager. Het vertoonde paard was dan ook heelemaal niet 'den gekochtten klepper van Schenk, maar 'n paard, dat de slager zelf in ieig|endom had. De winst op deze transactie, f75, was de slager zo ovrij als een billijke vergoeding te beschou wen voo rzijtn moeite ten zorgen aan de loterij besteed ,doch er wanen helaas andere miere- oikkérs, die daar niet mee accoord gingen an het gevolg was, dat de slager heden terecht ;,S.tond wegens verduistering. Hei was een zaak, waar 'n aardig moppie juridische muziek in zat en die verdediger, mr. D., was dan ook recht in zijh elerwemt, zat den heer Officier, dje de knoeiboel in som mige loterijen signaleerde en tegen den slager f 300 boete of 60 dagen vorderde, leelijk dwars, door te betoogen, 'dat hier van geenerlei ver duistering sprake kon zijn en zijn cliënt dus behoorde te worden vrijgesproken. Weetr zioio'n rare spookgeschiedenis. 'De heer J. V., 'n 58-jarig tuinbouwier tie Koe dijk, stond voor de vierschaar terecht, wegens diefstal van 6 bouwsteenen, vertegenwoordi gende oen waarde van schrik niet, lezer en neem tijdig wat Eau de Carmjen, van 15 cent bruto. De prijs van 1000 van die steenen is f 24, rreken nu zelf maar na. De benadeelde was de heer Piet Oostwouder en de aanwezigheid van die steentjes op het erf des verdachten was geconstateerd door den veldwachter. Hiet warien soortgelijke steenen als door Oostwouder vermist, om het nu maar in eens goed tie zeggen. •De verdachte ontlqende dit ook heelemaal niet, maar hij wist niet hoe hij aan die stee nen was gekomien. In ieder geval had hij ze niet gestolen. I 'De Officier scheien dit echter niet zoo grif aan te neme nen requireerde f30 boete of 30 dagen tot groot verdriet van den verdediger mr. Jos Jïtta, die heelemaal niet harmonisch; instemde met hiet door den Officier gezongen (i-ed. getiteld: „Diie zijn billetjes brandt, moet op de blaren zitten, en vrijspraak concludeerde. Dieza duo-ziang slaagde betef. De arbeider C. P. K. tie Texel, 'n bravour- rijder op de motor, was door den Kantonrech ter te Helder veroordeeld wegens snel en roe keloos rijdenwaardoor hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Een bad-1 gast uit Amsterdam, had, toen de motor voor bij snorde, zijn zoontje snel moeten terugtrek ken om het kind voor overrijding te behoeden. De veroordeelde kwam in hooger beroep en tot dusver met reusachtig succes. Het bleek namelijk ,-dat de dagvaarding tamelijk klungél- achtig was samengesteld, zoodat den Officier niets anders overbleef dan vrijspraak te requi- reeren. De verrdedigier, mr. Kusfers, vie natuurllijk op dit requisitoir aan als 'n vlieg op de suiker pot. Hij was het volkomen eens met de juiste opvatting en 'het helder doorzicht van den Of ficier en sloot zich volkomen bij dit keurige lequtsiloir aan. Verbeeldt u echter eens, dat de Officier veroordeeling had voorgesteld! We veronderstellen, dat de geachte verte- genwoordigei der staande magistratuur door de felle bijlslagen van dezen geduchten pleit redenaar tot kippengehak! zou zijn verwerkt. Een velrvolgilng wegians meineed in 't verschiet. 'De 48-jarige arbeider H. de G. te Noord - Bakkum gem. Castricum, stond terecht ter zake het feit, dat hij op 18 September de echtgle- noote van zijn broeder Comielis, Jans Schou ten, in de keukien van haar woning zou heb ben geslagen ien gestompt. 1 De verdachte ontkende dit ten stelligste. Hij had de mishandeling niet gepleegd en 3e wo ning van zijh schoonzuster niet betneden. Het achtjarig dochtertje van de mishandelde verklaarde daarentegen, dat moeder door oome Herman in de keuken was geslagen en in! haar zjj gestompt. Daarop werd op verzoek van verdachte als getuige k decharge gehoord Maartje Reus, de 34-jarige vrouw van 'den verdachte, die ver klaarde, dat haar map dien dalg niet uit zijn woning was geweest. I Volgens de mishandelde had echter die vrouw haar man zelf uit de woning gehaald. Ook de kinderen van verdachte hebben aan den rijksveldwachter verklaard, dat vader bij tante jans in buis was geweest, dat zij haar hebben hooren gillen en dat vader haar ge slagen heeft. i i Desondanks bleef de vrouw pertinent vol ronden dat haar man geen voet buiten de deur heeft gezet' en zij' hem ook niet uit het- huts heeft weggehaald. H'aarr kinderen hebben haar verteld, dat zij door den rijksveldwach ter Koele wijn bang zijn gemaakt. f •De Officier verzocht daarop, dat van de verklaringen van deze getuige proces-verbaal zou worden opgemaakt. Nadat aan dit verzoek was voldaan, werd de vrouw dit proces-verbaal voorgelezen en door haar onderteekend. I ■De Officier verzocht daarop schorsing der, zaak en instructie tegen de vrouw, door hem verdacht van meineed. f De rechtbank gelaste daarop de gevraagde schorsing en het instellen van een voorloopig onderzoek naar de waarheid van de door mej. de Grraaf—Reus onder eede afgelegde ver klaring. De consternatie bij de Marktstraat of Doorbraak te Alkmaar. Op 9 Augustus, ter gelegenheid van de Kaasmarkt, caramboleerde de vrachtauto, be stuurd door Willem Buis van Wieringen, tegen een aangespannen luxe dogkar, door den land bouwer Jan Wagenaar van Stompetonen. Het paard sloeg met de dogkar op hol en werd nabij de Schapenbrug gegrepen. Aangezien vol gens verschillende getuigen B. bij het uitrijden van de Markstraat niet behoorlijk signaal had gegeven, lag Willem het loodje en werd hij door den Kantonrechter tot f 10 boete of 10 dagen veroordeeld. 1 Willem echter, die de schuld weet aan den boer, die haar zelfs alle regels van het ver keer in acht had genomen, kwam in hooger be roep. ;Hij had nu wel de voldoening, dat de Of ficier vernietiging verzocht van het door den Kantonrechter gewezen vonnis, dat verschil lende onvergeeflijke gebreken scheen te be zitten, doch veel voordeel bracht dit den ap pellant niet, aangezien de Officier opnieuw veroordeeling vorderde tot dezelfde straf. De verdachte kon huiswaarts, keeren met de overweging Wat werd ik hiervan wijzer. Ik kwam met lood en kreeg oud ijzer! OUDiE NIEDiORP. Zondagavond" werd in het café van don heer A .Mijts opgevoerd een kinieroperette, getiteld „Repelsteeltje" in 5 bedrijven, door de kinderen van de 0. L. School alhier, onder leiding van den hoer I. J. Sdhroevers, Hoofd der Schoolj Er was voor dez ©operette blijk gegeven van groo te verwachting, want de zaal was eivol. Nu het publiek heeft dan ook wel genoten. Aardig zooals dit stuk door de knderien werd opgevoerd en uit stekend op da piano werd begeleid, dioor Mej. A. Mjjts. De heer Sühroevers kan dan ook miet ge noegen op dezen 'goed geslaagden avond terugzien. Verder werden er door de kindieren nog schim- men- en lenteliedjes gezongen. VAH-C'AIknuar 1 I1-TJ3- 1 3—5 Dez ebelangrijke wedstrijd is een fraaie 53 overwinning onzerzijds geworden. Het heeft er anders gespannen, want langen tijd was het nog onzeker, of D. al of niet met de puntjes zou gaan strijken. Als te ruim 2 uur scheidsrechter Harüog de elftallen in het veld blaast, zien we, dat D'. zoowel als V. volledig zijn. Het begin kenmerkt zich door een zenuwachtig heen en weer getrap, met D'. iets in de meerderheid. Een gevaarlijke situatie ontstaat er echter voor net V.-doel, als de bal tot driemaal to - keihard ingeschoten wordt, doch steeds is het een V- been of lichaam, dat het bruine monster in zijn vaart stiuit. Toch duurt het niet lang, of d'? rechtsbuiten, die naar binnen geloopen was, iweet met een kalm schot k den keeper te passeeren. Geweldig enthousiasme in het D.-kamp. Als even daarna de V dinksbin,-

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3