Mag 17 Ho». 1928 IEDER EN MARTELARES BRONCHITIS ABDUSmOOP Buitenlandsch Overzicht Algemeen Overzicht Uw Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws Land- en Tuinbouw Wanner wij afzien van de vele herinnering-s m. die in de afgeloopen week gevierd wier- Idcn immers de maand November is bij uit Istek de maand der herinner iinig (hoeveel te meer Nov. 1928, nu het tien jaar geleden is jdat de Centrale rijken ineenstortten, dat de wapenstilstand gesloten werd en er daarmede ;en einde kwam aan den al-verwoestendcn we- Ireldoorlog) wanneer wij deze herdenkings- Iwaardige gebeurtenissen een oogwenk buiten [beschouwing laten, is de belangrijkste gebeur- Itenis wel de alv en wederpostanding van het [kabinet Poincaré. Gaan wij even de verschil den na tusschen de beide kabinetten: De belangrijkste verandering is dan wel, dat Jin dit nieuwe kabinet Poimlcaré zelf geen por tefeuille heeft. Dat de financieel© politiek daa"- ldoor met de minste verandering ondergaat is I volkomen duidelijk, aangezien het beheer over [dit departement overgaat in handen van den 1 trouwen aanhanger vani Poincaré, Chéron, van wien de politieke-Poincaré natuurlijk niets te vreezen heeft. Vervolgens ontbreken in dit ka binet geheel en al de radicaal-socaialisten, want hoewel Poincaré, huiverig een kabinetsforma tie in te stellen, waarin mdet althans het radi caal-socialistische element vertegenwoordigd was, pogingen in het werk heeft gesteld om Sarraut, Lamouraux, Meidie en Hesse voor zich te winnen en dit aanvankelijk ook scheen te 1 gelukken, haalde de radicaal-socialistische ka merfractie een streep door de rekening, door him toestemming tot medewerking met 'dit nieuwe kabinet te weigeren. Daarmede stond Poincaré voor de keuze, óf zijn opdracht neer te leggen, óf zijn steun te zoeken bij centrum en rechts. Poincaré be sloot tot het laatste, met het gevolg, dat de groep Haginot (de bekende nationalistische oud-minister van oorlog) vertegenwoordigd is. IDe meerdete oriënteering naar rechts komt )ook duidelijk tot uiting in het optreddn van Tardieu als minister van Binnenlandsche Za ken. Zooals men zich herinneren zal was Tar dieu bij de vredds-on derhandelingen mede we r- I ker van Clemenceau. Dat Poincaré zelf zonder portefeuille op- i treedt, schijnt in verfnand te staan met de plan nen van dan premier om bij de komiende in ternationale onderhandelingen zich persoonlijk mee) te doen gelden. Wel heeft Briand de lei ding behouden van Buitenlandsch eZaken, doch zijn gezondheidstoestand is allesbehalve gunstig, zoodat het meer dan waarschijnlijk is dac Poincaré thans in nog meerdere mate de buitenlandsche politiek zijn stempel zal geven. Naar verluidt staan ook verschillende buiten landsche reizen van den premier, o.a. naar Londen en Berlijn, op het program. In deze nieuwe combinatie wordt verwacht, dat een meerderheid van ongeveer 350 stemmen Poin caré r zal steunen. Daar staat natuurlijk tegen over, dat hij in de radicaal-socoialisten scherpe bestrijders zal vinden, een feit, dat de levens vatbaarheid van dit kabinet op zijn minst geno men twijfelachtig maakt. r In Roemenië is de crisis opgelost en een ministerie Manioe, bestaande uit uitsluitend, leden van de nationale boerenpartij, tot stand gekomen .De meerderheid hierin stamt uit Ze venburgen, slechts twee oud-Roemeniërs zijnen het kabinet vertegenwoordigd. Er zal ,nu Manioe deze élatante overwinningj bevochten heeft onmiddellijk worden overge gaan tot ontbinding van het kabinet, terwijl! de nieuwe verkiezingen reeds ia December zullen plaats vinden. W|at hiervan de directe gevolgen zullen zijn,, moet oog worden afge wacht. nieuwste waren al weer daar om op haar beurt de aandacht der menschheid voor een wijle te vragen .Hoe betrekkelijk kort is het nog maar geleden, dat de eerste vlucht naar Indië j zij het dan nog vrij onbepaalde perspectieven opende voor een toekomstige luchtverbindïig tusschen Moederland en zijn Koloniën. En al zijn we inderdaad misschien nog ver van een geregelden dienst op Insulinde zijn we niet min of meer over onze verbazing heen, en zijn we al niet zoo'in- beetje vertrouwd met de gedachte, dat het nemen van een retourtje naar Indië, door de lucht slechts een kwestie van wat meer of minder tijd is? Het laatst der m Indië aangekomen postvliegtuigen heeft de terugreis alweer aanvaard en klieft reeds in snelle vlucht het luchtruim in de richting van het Moederland. Thans is dit vliegtuig met een bijzonder groote postlading reeds in ons land terug gekeerd. 1 Het telefoonverkeer tusschen Nederland on Indië zal, naar we vernemm, in het volgende laar. in Januari, een belangrijke verbetering ondergaan door de openstelling van de radio- tetf-iomsche verbinding voor het publiek. Na de openstelling, vermoedelijk op 7 Januari, zal geen gelegenheid meer bestaan voor het hou den van proefgesprekken. Het telefonaeren met Indië zal veel geld kosten dertig gulden voor e'en gewoon gesprek van drie minuten, zestig voor een dringend en honderdtwintig voor een bl ksemgesprek. Voorloopig zal men zich voor radio-telefonische verbinding met Iindië hebben te richten tot Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De maand Januari zal h elk geval voor Nederland zoowel als voor Indië zeer belangrijk zijn. In die maand ook we schreven het ali eerder zal het eten halve eeuw geleiden zijn, dal' de Koningin-Moeder in ons land kwam als jonge vorstin. Omtrent de plannen voor dr feestelijke herinnering van dit heuglijk feit de intrede van een zoozeer beminde figuur iS'! H M. voor het Nede.rlandscbe volk gewor den is omtrent die plannen kan alvast dit gemeld worden, dat men speciaal in de Resi dentie al druk aan de voorbereiding der fees telijkheden bezig is. Gemeld kan reeds wor- dm, aat op Öen herdenkingsdag, 10 Januari, ïrj Den Haag een hoogstaande muziekuitvoe ring gegeven zal worden jüü de Groote 'Kerk. Verder zy meegedeeld, dat een gedenkpenning is ontworpen, wtelke in goud aan H'. M. zal worden aangeboden. Penningen in zilver en orons zullen worden verkocht tegein een ma tigen prijs. Uit de opbrengst zullen feestgaven aan ziekten bestreden worden. iMen zal zich herinneren ,dat ©enigen tijd geleden Nederlandsche sleepbootkapiteins den tocht naar Indië hebben ondernomen met een' Engelsch dok voor Singapore'. De reis werd gelukkig volbracht. Het moet ons goed doen te vernemen, hoe vol lof de Engelsche bladen in het Oosten zijn over de wijze'waarop deze zeelieden zich van hun taak hebben gekweten. Het blad de Straits Times" wijst er' in een artikel op, dat geen enkele Britsche firma „het k-rwei' 'heeft durveri ondernemen of op zich' had kunnen nemen. Aan de bekwaamheid van onze zeelieden' wordt door het blad alle recht Dank zij de snelle vorderingen welke we tenschap en techniek in de laatste decenniën' van de vorige en van de nieuwe eeuw ge maakt hebben, vorderingen, welke de mensch heid in haastig tempo vooruitgang gebracht hebben op alle gebied hebben we ook ge leerd snel over onze verbazing en verwonde ring heen te komen. Verbazing en verwonde ring, welke wel niet lang bij een enkel punt bepaald kon blijven, omidat 't.nieuwe er dikwijls nog nauwelijks was of het nieuwere en FEUILLETON 118) ,,U moet mij iets toestaan, vadertje-lief, nl. om zijn terugkomst - hier te vieren. Vraag hem den dag van zijn thuiskomst bij ons aan tafel!" Dit voorstel paste niet in het plan van Paul Armand, die Edmond Labron dadelijk, na diens terugkomst het geheim van Lueie's geboorte had willen meedeelen. Hij kon dat natuurlijk onmoge lijk doen en hem denzelfden avond hij zich aan taefl vragen. .Wilde hij aan Marie's verlangen gehoor geven, dan moest de belangrijke mededee- ling nog 'één dag worden uu'itgesteld. Tot dit laatste besloot Paul Armand, daar hij zich troost te met het denkbeeld, dat het zien van de arme, lijdende Marie, die Edmond zoo hartelijk was blijven beminnen, eene goede voorbereiding zou zijn, voor 't geen hij den jongen man te zeggen had. LVI. Eindelijk was de zoo zeer gewenschte dag aan gebroken. Edmond Labron, eerst den volgenden morgen door Paul Armand verwacht, fewam reeds in den vooravond te Parijs en ijlde rechtstreeks iDie arm der gerechtigheid reikt ver zoo wordt gezegd, maar het kan wel eens heel lang duren, voor die arm of liever de daar aan veronderstelde hand, inderdaad iets te grij per. krijgt. Dit blijkt o.a. uit de langdurige geschiedenis van de Culemborgsche moord zaak, die al zoo lang geleden gepleegd werd, dat het wel noodig is voor velen, even ia her innering te breuigeh dat pp 24 December 1923 de 76-jarige Thomas van Wiggen' in zijn wo nmg te Culemborg dood gevonden werd, ter wijl zijn 69-jarige zuster doodelijk gewond bleek en na twee dagen overleed. De politie ving haar onderzoek aan. Deze moordzaak heeft m de afgeloopen jaren herhaaldelijk tot allerlei ingewikkelde opvattingen" en vermoedens aan leiding gegeven. Nu eens meende men de dader of de daders op bet spoor te zijn, dan weer tastte men in het duister en voor vele personen reeds heeft de oude moordzaak ©enige onaan genaamheden gebracht, zonder dat men blijk baar de oplossing van het crimineel© raadsel vond. Alle moejilijkie, phasen van een crimi. neel geding heeft de zaak doorloopen, des kundigen van verschillende kracht en o.a. psy chiaters, hebben er het hunne van gezegd of géschreven. Dezer dagen werd ,als eefn vat de uit de behandeling der zaak voortvloeien de gevolgen, voor de Tielsehe Rechtbank de strafzaak behandeld tegen vier personen, die verdacht werden. 'Waarlyk, de Culemborgsche zaak is er een met een staartje, waarvan het eind nog niet - zein is. In ons Parlement waren de algemeene be schouwingen in verband met de Rijksbegroo- tmg in vollen gang en als gewoonlijk maakten de woordvoerders der verschillende partijen van de gelegenheid een (ruim) gebruik om de gr even tegen het huidige ministerie te berde te brengen en die beschouwingen omtrent de djverse politieke en economische yraagstukkea te doorvlechten met uitingen over de opvat- t:ngen en inzichten der partijen elk voor zich. Inderdaaad, bij de algemeene beschouwingen krijgen onze regeerders heel wat te hooran, maar voor het tot de daadwerkelijke behan deling komt van de gewichtige punten, waar omtrent de Troonrede iets heeft meegedeeld, is het wellicht wel eens goed, dat de dames en heenen elkaar en de Regeerinlg nog eens op het hart drukken wat ze aan elkaar zullen hebben en wat ze van elkaar te wachten zullen hebben; dat spreekt. naar de Bourbonkaie. Het was een treffend, har teijk wederzien, rijk aan tranen en kussen, van de twee geliefden en ten slotte kreeg de goedje moeder Mina, die er eveneens bij stond te weenen, ook haar "beurt in de begroeting. Hierop volgde een tal van vragen en antwoorden. Edmond was min of meer door de zon gebruind;, wat hem volstrekt niet misstond; hij blaakte van gezondheid en straalde van blijdschap bij het wederzien. „Zonder u, moeier Mina, had ik mijn lieve Lucie wel eens niet kunnen terugzien!" zei Ed mond, de handen der trouwe vriendin met warmte in de zijne sluitend. „U is onze beschermengel ge weest. Neen, neen, iwe zullen nooit van elkander scheiden." Hierop hernam hij op geheel anderen toon: ,,'tBlijft toch vreemd, dat men den dadier nergens heeft kunnen vinden." t „Och, wat gaat het ons aan, of zulk een land- looper al dan niet gestraft wordt de hoofdzaak j is maar, dat Lucie behouidien bleef en nu weder gezond is," meende de goede moe dier Mina. „Ja, ja, dat hen ik met u eens!" riep Edmond. I „Aan tafel!" riep daarop het lieve huisvrouw- I tje met oen gewichtig voorkomen. Men at, men dronk en men praatte, tot welhaast het klokje van middernacht het drietal kwam verrassen. Edmond) ging heen, met de belofte den volgenden Zondag geheel met zijn liefste te zullen doorbrengen. Op zijn weg naar huis, dacht Edmond niet Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (branches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronchitis de ontstekingskiemen bij deteere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKER'5 Voor de Borst. Per koker: f 1.50, f275,14.50 Van de nieuw in gediende wetsontwerpen kan genoemd worden een ontwerp tot verlaging van den accijns en gedistilleerd, een verlaging met veertig percent. De minister meent, met de in Februari ingestelde commissie, dat bij ©en verlaging van den accijns met veertig percent, ,de winstmarge voor den smokkelhandel zoo danig zal verminderen, dat het risico van het smokkelen te groot zal worden. Hieruit valt af- te lefi'dien, dat de verlaging va ndea accijns, een vermindering van den smokkelhandel zal kennen teweeg brengen,. Maar reuk- en todetwater, dat iets met alcohol te maken heeft, deelt in de verlaging niet mee. ;De oud-mmister D'r. J. Th. de Visser heeft het onherroepelijk besluit genomen zich voor 1929 niet meer herkiesbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Hij heeft dit besluit genomen om zijn 'leeftijd, hij wil de jongere element©'.!) niet in den weg loopm) en om zijn boelden. NOÖRDSCHARWÖUDE. t Het vierjarig zoontje va nden heer S. viel Donderdagmorgen uit een raam van de boven verdieping van het huis zijner oudiers. Met gekneusde hand werd het knaapje opgenomen. - NOORDSCHARWOUDE. „CONCORDIA." In de maand Januari, den 18en der maand, zal het 10 jaar geleden zijn, dat het Hotel Café Restaurant „Concordia" officieel werd geopend. f 1 SINT PANCRAS. Ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lange had Woensdag 14 November in café ..de Drriesprong" alhier, een openbare ver- kooping plaats van diverse perceelen bouw land in den Westbeverkoogpolder en een huis aan den Achterweg bewoond door D. Roos, eigendom van C. Kahs en C. Spaan. Het bouwland, te zamen grroot 6 H,.A., bracht op totaal f 14.737.—. I Het huis en erf werden gekocht door den, makelaar P. Leering te Oudorp voor de som' van f 1365. OUDE NIEDORP. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van „Nut en Genoegen" alhier, gehou den in het lokaal van den heer A. Mïjts, werd de rekening over bet afgeloopen jaar. met een voordeelig said ovan f 11.05 goedgekeurd. Ondvangen wan f 49.45, uitgegeven f28.40. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren C. Groen en J. Biersteker. De eerste Nutsavojnd zal worden gehouden op Donderdag 27 November ,a.s„ 's avonds half acht. in het café van den hieer Balk te Oude! Niedorp. ALKMAAR. CURSUS SPAANSCHE TAAL. Woensgagavond w*rd in „de Harmonie" c* Alkmaar de eerste les gegeven van den cursus in de Spaansche taal, ingesteld door de Kamer van Kooohandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. i De Voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz, heette de leerares Mevrouw J. L. van' SluijsBarbiers uit Haarlem, in het bijzonder hartelijk welkom, waarna spr. een 'kort woord richtte tot de circa 20 leerlingen, die aan daa currsus deelnemen. D© Voorzitter der Kamer, wees er vervolgens op, dat, nu velen der om ringende Rijken diein afziet onzer producten door hooge invoerrrechten bemoeilijken, talrijke za kenlieden hun vleugels verder trachten uit te slian, waardoor onwillekeurig de behoefte ontstond ook in de Spaanse he taal te kunnen correspondeeren. Daar in Hollands Noorder kwartier in deze taal nog geen klassikaal on derwijs wordt gegeven heeft de Kamer ge meend dezen cursus te moeten organiseeren. De opkomst van circa 20 leerlingen, deels voor aanstaande zakenlieden, deels employé's van handelszaken in dit district, bevestigt het ver moeden der Kamer, dat er bij velen de wensch bestaat de Spaansche taal te leeren. Spr. sprak de verwachting uit, dat deze cursus, die onder de bekwame leiding van Mevr. van Sluijs— Barbiers gr durende 2 jaren zal worden ge houden, zal bijdragen tot de bevordering van de handelsbelangen tusschen. de Spaansch- sprekende volken en oms vaderland. OUDKARSPEL. Vrijstelling van dein dienstplicht. Aan M. A. Kaas, dienstplichtige van de lich ting 1927, is bij beschikking van den Minister van Defensie, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens kostwinnerschap. ÓUDKARSPEL. i Iinievérijng rijksgoaderen. De rijksgoederen van dienstplichtigen der lichting 1913', die op 1 October j.l. naar de aanvullingsreserve zijn overgegaan,, zullen voor dienstplichtigen uit deze gemeente moeten wor-, den ingeleverd op 14 December a-s. slechts aan het geluk, dat hem aan Lueie's zijde atond te wachten, maar ook de arme Marie Ar mand, die van liefde voor hem verteerde. Hij hadi een innig medelijden met haar, doch wat kon 'hij doen? Den volgenden morgen begaf hij zich vroeg tijdig naar 'Courbevoie en stelde zich op de hoogte van de zaken, die gedurende zijne afwezigheid) waren behandeld. Toen Paul Armand in de fabriek kwam, werd Edmond op de hartelijkste wijze door hem begroet. De chef zei dien jongen man, dat deze döor de handelsvrienden van Bellegarde om 't zeerst ge prezen was. Hij vroeg veiüler met eenige bezorgd heid, of men Edmond niet eenig voorstel had gedaan, om van betrekking te Veranderen. Edmond antwoordde lachenet, dat deze en gene wel op iets dergelijks had gezinspeeld, doch diat hij zelf zich maar doof hal gehouden. „Daarvoor ben ik u mijn dank schuldig," zei Paul Armainid vriendelijk, ,,en ik wil ook niet in gebreke blijven, u voor elke verandering, die misschien een verbetering had kunnen zijn, van mijn kant schadeloos te stellen." Hierop liep het gesprek uitsluitend over zaken. „Zou hij in 't geheel niet naar Marie vragen?" dacht Paul Armand, toen 't 'gesprek nagenoeg een uur had geduurd, en alsof Edmond die ge dachte geraden had, zei hij op 't zelfde oogenblik: „Ik heb u nog niet naar den toestand van mejuf- PRIJSBEREKENING VAN ZETMEEL EN EIWIT. Een voor vele landbouwers moeilijke zaak is het berekenen van de waarde van 1 Kg. zetmeel en 1 Kg. eiwit in het voeder. Vaak nog hoort men redeneeringen als deze: 100 Kg. mais kost fllj)5. Er zti'81.5 Kg. zet meel in, dus is i eprijs van 1 Kg. fllj05:81jö is ongeveer 131/2 cent. Wil men de prijs van 1 Kg. eiwit berekenen, dan gebeurt het nog vaak op dezelfde manierbijv. 100 Kg. lijnkoek kost f 14.20, er zit 30J2 Kg verteerbaar eiwit in, 1 Kg. kost dus f 14.20:30 *2 is 17 oent. Dat men in het eerste geval het eiwit en in 't tweede geval de zetmeel buiten beschouwing laat, zal ieder opvallen, die hier even over nadenkt. Immers in mais bevindt zich nog 16.5 Kg. van iets anders en in de lijnkoek is er nog 6.8 KgJ van iets anders. Maar er is nog meer. "Wanneer een landbouwer voer gaa.t koopen voor zijn vee, zal hij probeeren dat zoo goedkoop mogelijk te doen. Vor dat hij daartoe overgaat, zal hij eerst eens nagaan, wat- hij zelf op zijn bedrijf verbouwd heeft, dat tot veevoer kan dienen. E|n dan heeft hij poters en voer aardappelen, voederbieten, bietenkoppen en blaren, knolrapen, knolgroen, ingekuild gras, hooi en stroo. Het tekort moet hij aanvullen met han delsvoer, dat is 'krachtvoer, maar wat blijkt nu telkens weer, als hij eens berekent, wat zijn frouw Armand gevraagd, mijnheer!" 1 „JMarie is zieker en zwakker dan ooit," ant- •woordde zijn chef. _„Ge zult haar ziens en begrij pen, hoeveel er mij aan moet gelegen zijn, haar een weinig gelukkig te hebben, iwat wellicht haar leven zou kunnen verlengen! Marie weet dat gij terug zijt en heeft als haar wensoh te kennen gegeven, dat wij die terugkomst moesten Vieren. Zij verwacht u vafl. avond aan tafel -en had maar het liefst, dat we 'het kleine feestje onder ons drieën geheel en familie vierden!" „Maar stamelde Edmond. „O-, ik neem geehe verontschuldiging aan. Go moogt de uitnoodiging tiiet van de hand wijzen. Uw weigering zou ook voor mij ©ene beleedigiing wezen. We zullen geheel onder ons zijn. Ge gaat hier iets vroeger 'vËfn daan, om wat toilet te ma ken en dan wacht ik u ten mijnent. Al was 't met tegenzin, Edmonidi zag zich ge noodzaakt de invitatie aan te nemen. De dag verliep met druk en ernstig wel-k. Daar na begaf Edmond zich naar huis om vankleeding te verwisselen. Hij gevoélde -niet de geringste op gewektheid, om Marie Armand te naderen en was zelfs half en half beducht voor een vüftstrik. Misschien zou men hem het vuur zoo na aan dej schenen leggen, dat de millionair het eenmaal ge dane voorstel in het bijzijn zijner Yiochter ging herhalen. Slechts onder vier oogen ging het eenigszins aan hem te zeggen: „Mijn hart be hoort aan een ander!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3