TBI». - M i ié Sifpu Éi V* Rechtzaken Een waarzeyster set een wereldreputatie voor den kantonrechter Zitting van Vrijdag 16 November. Niet ongewapeind tetn strijde getrokken. De heer Corm-elis W., een Rijper handwerks man, met visscherslust bezield, had zich op 24 Juli aan zijn geliefkoosde sport overgegeven, genoeglijk gezeten op een stoeltje aan den rand van een br-eede sloot in den Elandspolder. Tot p'ots de rijksveldwachter Tilstra zijn stil genot kwam storen en hem na gedane informaties naar een vergunnilng, die helaas ontbrak, hem mededeelde, dat hij er gloeiend bij was en de hengel in beslag nam als stuk van overtuiging. De visscher was heiden present, doch liet zich niet zonder krachtig verweer om hals brengen. Hij was gewapend met fortiticatie-schetskaart op een schaal van 500, waarmede hij den Kan tonrechter trachtte te overtuigen, dat bedoelde sloot niet behoorde' tot den Elandspolder, doch was rijkswater, ingedeeld bij de aanhoorig- heden van hiet fort. 'De Kantonrechter kon over dat onverwachte verweer ook ni,et direct een oordeel vellen, doch hij vroeg den verdachte, waarom hij zoo brutaal was opgetreden tegen den rijksveld wachter. Daar verd. echter ook deze minder fraaie houding ontkende, werd besloten de zaak aan te houden tot volgende week, ten einde den verbalisant in beide aangelegenheden te raadplegen. Officieel iniifi|t gewenschte ijver en werklust. Een te Schoorl wonende aannemer, de heer ,Joh. K., had de taak op zich genomen een af gebrande boerderij in den minst mogelijk tijd weer op pooten te zetten en was alzoo met zijn: werklieden overeengekomen, dat zij per dag een uurtje langer zouden corveeën, ten einde den zoo inoodigen spoed te kunnen betrachten. De arbeiders hadden geen bezwaar, doch de arbeidsinspectie echter wel. Geconstateerd werd dat 9 arbeiders ieder gedurende 5 dagen 9fV uur, dus een uur te lang, hadden gewerkt en- dat dus 45 overtredingen begaan werden, voor welke waschlijst de aannemer heden terecht moest staan. Gelukkig echter voor den 45-voudigen over treder, beziet onze Kantonrechter an zelfs de. ambtenaar deze van hooger hand steeds krachtiger aangezette rem niet met een vrin lelijk oog en daaraan had dë heer K. het dan ook te danken, dat hij tot de' minimum straf, dat is 45 X 50 ct., trouwens toch nog 'n aardig; duitje, of 45 X 1 dag werd veroordeeld. De rattenval is ovietral uitgezet. Tot zelfs in de werkplaats van -dien heer J'. B„ schoenmaker en winkelier te Alkmaar. Deze- had in zijln dienst eefn 17-jarigen leerling, die geen loon verdiende, doch kost en inwoning genoot. Aangezien de schoenmaker-kostheer ii'et precies wist, hoe hoog dit pension werd geschat, had hij nagelatefn de arbeidslijst in te vullen. Den goeden man, die dam ook gansch niet onwillig was, werden die' duimschroeven niet al te krachtig aangezet en zijn verzuim gestraft met f 3 boete of 3 dagen. Breekt het uur van sluiten aan. 'de bezhejkers moetan huiswaarts gaan. Nadat op den 29 September des avonds tea 11 uur te Scherme'rhorn het sluitingsuur van de diverse café's inging, constateerde brigadier Tjalsma. op zijn ronde, dat zich in het café van den h-ee'r C. v. d. O. zich' nog een drietal bezoekers ophield en werd de kastelein deswege- geverbaliseerd. 1 De caféhouder stond heden terecht en be toogde, dat hy zijn bezoekers behoorlijk op den tijd van sluiting had attent ge'maakt, doch zij waren nog ©efnige oogenblikken blijven na- boomen, terwijl hij mét zijn gezin de geia- kamer schoonmaakte. Rekening wérd gehouden met dit verweer en de cfaéhoudér tot f 4 boete of 4 dagen veroordeeld. Goed van Idlön tongrïem gesneden. lEen te Haarlem wonende kapper, -de 32- jarige héér Evert G., had zich met zijn vier wielig motorrijtuig op het Verdronken Oord te Alkmaar gewaagd en aangëzien deze gracht voor meer dan 2-wiélige motorrijtuigen onver biddelijk is afgesloteln, een bonnetje bekomen. Met groote radheid van tong en krachtige lon gen verklaarde' deze Demosthenes onder de kappers, dat de overtreding was te wijten aan zijn onbekendheid met de stad en de onduide lijke aanwijzing, die bij avond absoluut niet te lezen was. i Volgëns het prooes-verbaal evenwel zou zekere heer de V., die zich bij den haar-artist in de auto zou hebben bevonden, dien bestuur-' tier hebben gewaarschuwd, dat hij ter plaatse met mocht rijden. Besloten wordt derhalve, dezen heer de V., alsmede den verbalisant, te hooren en a.s. week die behandeling met frisschen moed voort te zetten. Luister goied wat ik u zeg: Rechts is steiejds den rechten weg. Alle linksheid is vooral voor deli wegge bruiker in welken vorm ook, streng verboden: en levensgevaarlijk. De landbouwer P. 2- te' Noordscharwo.ude, die op 6 October aldaar met zijn motor on verwachts naar links week, ondervond daarvan de treilrige gevolgen. Hij kwam in aanrijding I met ©en door 'Jen heer J. T. bestuurden auto, verwondde zich en kwetste zich in de lies, zoodat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Zijn motor werd grootei- deels vernield, hij bracht een schade van f 53 aan 1de auto en last not least, moest hij" ook. nog heden terecht staan ter zake overtreding; van artikel 22 der motor- en rijwielwet, het m gevaar brengen van dé veiligheid van het verkeer. f (De verdachte was het niet eens met dë dagvaarding. Naar zijn meening treft hem geen schuld. Hij! reed aan den goeden, vant v-an den weg, is geen zenuwachtig motorrijder en heeft onlangs met goed gevolg het rij-examen te Alkmaar afgelged. Dat hij, tijdens het verhoor door den rijksveldwachter Rood het feit beeft toegegeven, is toe te schrij- van aam de omstandigheid, dat hij direct na het ongeval afgelegde verklaring, hij nog danig overstuur en in de war was. i Na voorlezing van Tiet proces-verbaal door den heer Rood opgemaakt, bleek echter, dat ook ooggetuigen erkenden, dat de verdachte de oorzaak was van de aanrijding. Zijn schuld wordt mitsdien bewezen ver-' klaard en verdachte veroordeeld tot f 15 boete ol' 15 dagen, benevens tot betaling van f 35 zijnde de vergoeding der toegebrachte schade Vrienden, laat dian moed niet zakken en blijf naarstig zegels plakken. De tuinbouwer Dirk S. te Limmen, is in gebreke gebleven gedurende ©enigen tijd ten behoeve van zijn werknemer W. Glory rente- zegels te plakken. Dit edelmoedig jongmensch. had deni baas welwillend medegedeeld, dat zegels plakken voor hem niet noodig was. Dat zou zijn vader wel doen. Natuurlijk was de patroon graag vrij, maar de wet is n üeenmaal onverbiddelijk en der halve wérd onze goede kropslaplanter veroor deel- 1 tot 6 X f 1.50 boete of 6 X 1 dag. Het noodlottige knipoogje. Pieter A. ,'n 2-2-jarig tuinder uit Egmond- binnen, speelde heden met succes de rol van; verdachte ter zake dat hij op 7 October aldaar m dronkenschap de brde had verstoord m aan leiding was geweest tot een vechtpartij. Het .jonge mensch beweerde nu, dat zekere Piet Ory de schuldige was. Die zocht ruzie en wilde hem. geassisteerd door eenige afgevaardigden uit Egmond aan Zee, te lijf gaan. Die Egmond-1 zeeërs hadden den veldwachter Miné een- knip oogje gegeven en deze had hem toen zoo hard handig uit de herberg verwijderd, 'dat bet raadslid P. v. d. Molen daarover zijn afkeuring had te kennen gegeven. -X De Kantonrechter geloofde natuurlijk-alles van die knipoogjes aan Miné, -die wel de rechte persoon is om door knipoogjes aangemoedigd te worden. Hij gaf daarop zelf een knipoogje aan Piet A., door hem tot f 10 boete subsj. IQ dagen hechtenis te veroordeeleii. In het „Algemeen Handelsblad" 'lezen wij hieromtrent de volgende bijzonderheden Toen Keizerin Josephine op het toppunt van haar macht en glorie was, ontving zij op een dag van een zekere Mademoiselle Le Normand een hrief', waarin deze haar verzocht om haar den titel te geven van. .„caftomaneienne officielle de l'Empire francais". Mademoiselle Le Normand was voor de Kei zerin lang geen onbekendein dagen van mindere glorie was Josephine dikwijls bij leze vrouw geweest om zich haar toekomst te laten voor spellen. Ook deze brief hield een profetie in; „Permettez-moi, Madame, ie préidine a Votre Ma- jesfé, que le génie de Napoléon enfa.ntera de nou- veaux projets plus sublimes encore que les pre miers". Zoowel Josephine als Napoléon waren zeer gevoelig voor deze voorspellingtoch werl om redenen van staatsbeleid het bet-er gevonden op het verzoek niet in te gaan. De waarzegster nam deze weigering zeer kwa lijk kort daaro ;pvoorspelde zij de Keizerin, dat Napoleon zich van haar zou laten scheiden, een voorspelling, die haar duur zou "komien te staan. Mile L-e Normand had in de jaren 1798 tot 1830 een wereldreputatie had zij niet aan Dan ton en Robespierre hun ongelukkig einde voorspeld, aan Bernadotte, den eenvoudigen soldaat, oe konings kroon, aan Josephine- -de Beauhafnais den kei zersmantel, aan Napoleon zijn heerschappij over de geheele wereld en tenslotte zijn val? Oud on jong, arm en rijk, verdrongen zich in de Wachtkamer van haar woning, in de Rue de Tonrnon, om hun lotsbeschikking uit den mond van deze waarzegster te hooren. In de rappor ten, die door Fouchié, hoofd der Parijsche politie, aan Napoleon dagelijks werden uitgebracht, wordt in de jaren 1804 en '09 haar naam bijna iederen dag vermeil. In een rapport van "8 Februari 1804 lezen wij: „Een zekere juffrouw Le Nor mand, die zich een nicht noemt van Oharloittle Corday en woont in de R.ue de TournoE. oefent het bedrijf van waarzeggen uit. Mannen en v'rou wen uit de eerste standen latten zich in hun equipage naar haar huis breiigen. Vooral vrou wen behooren tot haar klanten. Man zegt Sat de vrouw van den bevelvoerenden kapitein der gendarmerie het laatste anderhalf jaar meer dan vierduizend francs beeft uitgegeven om zich de toekomst te laten voorspellen." Fouch'é gaf op last van Napoleon aan zijn on dergeschikten last om het huis van jVlademoiselle Le Normand te surveill-eereneenige agenten be spiedden haar woning en uit hun rapporten blijkt, dat niet alleen goedgeloovige vrouwen, maar ook mannen, zelfs staatslieden en geleerden van naam bij deze waarzegster op bezoek kwamen om van haar te vernemen, wat voor hen in de toekomst, was weggelegd. Zoo meldt het politierapport: van 5 Maart 1908; „Heien kwamen tientallen men- sohen Mad.lle Le Normand bezoeken., Graaf de Metternich was eergisteren bij haar. Zij zeide hem enkele dingen aangaande zijn positie, zijn karakter en zijn bleven, die iedereen verwonder den. Ook Madame Junot liet zich de toekomst voorspellen. Zoo goed als het geheele hof komt bij Mad.elle Le Normand. Zif trekt den horoscoop van bijna alle groote persoonlijkheden en verdient met haar baantje meer dan 20000 francs per jaar." Het is niet te verwonderen, dat eenvoudige lieden, die de wonderlijkste verhalen te hoorer kregen omtrent voorspellingen gedaan aan den adel en andere aanzienlijke persoonlijkheden, voor spellingen waarvan altijd wiel iets uitkam, in Mad.elle een bovenaardsch wezen zagen, en dat menige arme stakker zijn laatste tien franks of ferde op bet schaaltje in de wachtkamer van (loze waarzegster, om na eenige mysterieuze ma- •nupulaties met een stapeltje kaarten, te hooren te krijgen- „dat een g'-oót geluk op 'komst was" of „dat men zich maar niet ongierust moest ma ken." Het was op een dag, laat in het jaar 1809, den llen December, dat Mile Le Normand, wij ci toe ren uit haar dagboek „.Les Souvenirs propMtiques d'une Sibylle, sur les Causes se- crètes de son arrestation" „planant au dessus 'de ètous les tres sublunaires"deze wezens èhun geheimste gedachten zag uitstorten, dank zij een aanhoudende spanning fan 48 uren die haar 'naai- het astrale gebied had gebracht. Haar wachtkamer was vol „adopten", die met onge duld op een consult wachtten. Toen zij uit haar iextase op den beganen grond was teruggekeerd en in haar salon kwam, zag zij voor zich vier „profanen". „Ik heb geen tijd om u te ontvangen, mijne heeren, want tal van menschen wachten op mij voor een consult, en ik weet, dat ik vandaag gearresteerd zal warden." „Daarin vergist gij u niet," antwoordde een der vier onbekenden. „Ik bien de CommiLssaris van Politie." Groot waren de verwarring en ontzetting. Eeni ge vrouwen vielen flauw. Nog snel onthulde Mile Le Normand aan enkele dames, die daarvoor grof geld hadden betaald, eenige vaagheden over haar toekomst en de sybille werd "meegevoerd. Tal van attributen werden naar de prefectuur mee genomen, o.a. haar baguette divinatoire", 7 enor me cartons met mathematische berekeningen en 'getallen, en een groote portefeuille, waarin een ontelbaar aantal silhouetten van „geloovigen" wa ren opgeborgen. Tot haar groote vreugde waren de beroemde zilveren spiegel van Lue Gaurie een bekend waarzegster, lie aan Koning Hendrik II den dood had voorspeld', haar 33 „batons grecs" en haar kaballa van Zoroaster niet in handen der politie gevallen. Aangekomen op bet prefectuur werd de ge vangene naar ©ei' cel gebracht. Haar eerste verzoek was om haar „©en zwarte kip te bren gen, clie nog nooit 'een- ei had gelegd". De ge vangenbewaarder maakte zich verschrikt uit de voeten en de gevangenis moest zich tevre den stellen met de uitoefening van „Part subli me de Pomonérancie" (voorspelling door mid del van het bestudeeren van den, nagel van den, duim). De beschuldiging, die tegen Mile de Nor mand was ingediend, luidde, dat zij zich zeer onvoorzichtig had uitgelaten over de echtschei ding van den Keizer, waarover mei echter in geheel Parijs, ja in geheel Europa, sprak. Maai} zij had deze echtscheiding voorspeld! In dien tijd had men het op He prefectuur nog niet zoo slecht. Den eersten dag kreeg- MUe de Normand voor zich alleen een gebra den gans. Veel gebruikte zij daar niet van; alleen haalde zij de ingewanden daaruit, waar op zij negen gram wierook en drie korreltjes; zout deed, ten einde daarvan „un parfum a Mereune" te maken. Daarop gooide zij enkele droppels water op een klein zakspiegeltje en bestudeerde daarvan het resultaat (captroman- cie), keek of haar kaars soms ©en beetje walm de, legde zich toen ter ruste, na de welwiltend- ne7a van den God van den slaap ingeroepen' te nebben. 1 "Na een gevangenschap van twaalf dagen kwam het bericht om haar in vrijheid te stel len. Zij toonde niet de minste verbazing, want het koffiedik had haar den avond van te vore ij deze goede tyding voorspeld. Men gaf haar; haar ring en alle andere in beslag genomen voorwerpen terug. Deze deponeerde zij bij den concierge, alleen den ring deed zij aan. En; omgeven door het geheele personeel van de: prefectuur, dat haar eerbiedig uitgeleide deed, verliet zij het gebouw. Haar roem was door; deze dagen van hechtenis er niét minder op geworden. Met den val van Napoleon waren ook haar, grootste dagen voorbij. In die laatste 25 jaar: van haar leven werd veel minder haar raad ingeroepen, hoewel-zij van haar kant niet op- bie'd allerlei gebeurtenissen te voorspellen. Op 25 Juni 1843 stierf zij, 71 jaar oud.; Haar begrafenis was als die van een koningin. Onder enorme belangstelling werd zij in een met een wit kleed overdekte lijkkoets, getrok ken door vier paarden, naar „Père Lachaise" gebracht. Hondend „pleureuses" liepen achter de baar, die mét bloemien en kransen overdekt was Nog jaren lang bleef Tiaar graf ©en pel- gT-.ms^ord voor hen, die door middel van kaarten, eieren of op andere wijze hoped te weten te komen wat de toekomst voor hem! verborgen houdt. 1 42. (Slot.)' En hij dacht er aan hoeveel gelukkiger, het leven van Lize misschien geworden zou; zijn, wanneer ze haar woord aan Herman ge houden had. Herman! Hjoe lang was het al niet geleden, -dat hij iets van hemzelf verno men had? Wfel schreef moeder af en toe iets en zoo had zij kort geleden in eed. brief miee- gedeeld, dat ze dacht dat Hérman wel spoe dig thuis zou komen. Op een avond van zijl werk thuisgekomen^ waar de toestand van dag tot dag zorgelijker werd, besloot Rudolf een brief aan zijn moeder te schrijven en haar precies mee te deelen, hoe de toestand was. Geldelijke hulp had hij! nog niet aan zijl moeder gevraagd had ze niet uit eigen beweging het door hem ont vreemde bedrag aan den eigenaar terug ge geven? De nood drong evieiiwel nu en hij vroeg zijn moeder om hulp. Hij deelde haar mee -dat verandering van omgeving zijn vrouw misschien nog kon redden -en vroeg haar of het niet mogelijk zou zijn, dat Lize voor eenige weken naar Doreveld kwam. Wellicht zou het haar goed gaan. De brief werd verzonden ei toen Rudolf dienzelfden avomld aan Lize ver telde wat hij geschreven had, zei ze: „Als moei der me hebben kam, wil ik graag naar Doreveld! terug, maar met jou en Lize, ons kind. Mis schien zou ik daar weer beter wofden, maar, Ru. laat me niet alleen gaan." Rudolf vond het 't beste haar maar niet té ■zeggen, dat het onmogelijk was ,dat ze allen naar Doreveld zouden gaan. Als moeder ge antwoord 'had, zou hij wel verdér met haar spreken. De dokter vond den volgen-dien dag het plan uitstekend. Maar in den loop van den avond' herhaalden zich bij Lize de benauwdheden, dm zich al een enkele, maal vertoond hadden. De dokter werd geroepeh en toen hij heen-' ging, na volstrekte rust te hebben voorge schreven, liet Rudolf hem uit. Op diens ang stige vraag: „Hoe is het nu met haar?" schud de dokter het hoofd. De toiestand is heel ern stig, ernstiger dan hij zich voor vandaag liet aanzien .Rust, volstrekte rust moet ze hébben en laat haar niet alleen! Angstige, verschrikkelijke gedachten gingen Rudolf door bet hoofd, toen hij weer die kamer bmnentradt, waar zijn vrouw lag- Maar, hij moest zich goed houden voor haar. Den ge- heejlen nacht bleef hij aan haar beid. Die macht was de patiënt heeft rustig. Toen Rudolf 's morgens naar zijn werk ging, 'iep hij even bij een van zijiai .weinige kennis-! s -n aan ,aan wioa hij een en ander omtrent den toestand van zijn vrouw meedeelde. Deze waS onmiddellijk bereid hulp te verkenen! Na ©e:ï kort gesprek met haar man, ging deze dade lijk op weg naar Rudolf's huis, waar ze wel tol den avond zou blijven. i Toen Rudolf 's avonds thuis kwam van het mei Lize, naar het scheen, iets beter. Voor den. vcigenden dag werd een schikking gemaakt. Lize zou niet alleen met het kind thuis zijn. Dien dag ging het met Lize snel achteruit. In den namiddag werd Rudolf door een der b.irer: gewaarschuwd. Toen hij bij het bed van zijn vroruw kwam, was de dokter al aan wezig. Een blijk van dezen laatst©1 was voor Rudolf voldoende om den toestand te begrij pen het ergste was tie voorzien. Na een hevige benauwdheid was Lize inge sluimerd. Gedurende vele uren bleef Rudolf alken aan haar bed, ten prooi van allerlei; droevige en folterende gedachten. Wat was er terécht gekomen van hujn geluk, dat hij en Lize zich bij hun verloving haddeni voor gesteld? En wat had hij zelf gedaan om dat geluk te bereiken? Nog eenmaal ontwaakte Lize uit haar slui mering. Ze sloeg de oogen op. Zé wilde spre ken, maar ©en nieuwe benauwdheid belette, het haar. Enkele woorden kwamen afgebroken* over haar lippen: Rudolf, Moeder, Herman, terug naar Doreveld met ons kind! Ze r.chtte zich half op in het bed, maar ze viel onmiddellijk terug sloot de oogen, die zich' niet weder zouden- opened. Drie dagen na «den avond, waarop we in het begin van ons verhaal den ouden Burgier em juffrouw van Ruijven in gesprek vonden bij de oude stadspomp, was Herman thuis ge komen, na jarenlange afwezigheid. Of er vreug de heerschte in het huis van juffrouw van Ruij ven! Doch, de vreugde van het wederzien werd' getemperd door de mededeelingen van Rudolf in den brief, die daags na Herman's terug komst werd ontvangen. Lang werd overlegd tussc'hen moeder en zoon ealden ouden Burger. „We moeten haar zien te rédden, moeder," was Herman's antwoord op de vraag, wat er gedaan moest worden. „Wie moeten haar zien te redden enj ik ga er op uit. Toen Herman nog diezelfde week maar Ham burg vertrok met de bedoeling Lize, zoo mo gelijk mee terug te brengen, leefde hij in dê hoop, nog iets voor Lize te kunnen doen. Doch' hij kwam' te laat. Toen hij te Hamburg in de woning van Rudolf aankwam, vond hij zijn. broer in doffe verslagenheid alleen m.t zija kind. Als er in Herman nog een spoor van wrok tegenover Ru-dolf aanwezig geweest was.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3