I FIJNPROEVERS ROflDE POOL 65 CENT GELE POOL 55 CENT fcUH-r Proef- en Schooltuin Kennemerland Handwondjes rooken Roode of Gele Pool, omdat ze met ons zeggen: „Er is niet be^ per half pond Het was ©en man die in alle stilte zijn weg ging, geen opvallende figuur, maar een van die trouwen in den lande, wier verscheiden de massa minder merkt en die toch een leemte achterlaten. In ien kring van zijn geloofsgenooten wist men den stillen en bedaarden man naar waarde te schatten. Met zijn gaven heeft hij ook de Geref. Kerk in het ambt gediend. Zijn einde was Vrede! Plaatselijk Nieuws RiENS SLOT f Onder overgroot© belangstelling is Woensdag middag het stoffelijk overschot van den koopman Reins Slot ter aard; besteld. Dank zij mee de uitnemende politioneélé zor gen verliep de indroeve plechtigheid op dé meest gepaste, eerbiedige wijze. Uit alle kringen der bevolking, uit vele plaat sen Varen belangstellenden opgekomen, om den grooten koopman de laatste eer te bewijzen. Bedolven onder een keur van bloemen werd de baar grafwaarts gedragen. Langzaam daalde de kist in de geopende groeve, geweldig, onzeg; baar ontroerend oogenblik. Ds. de Jong sprak woordden van troost tot de achterblijveuden, schetste den ovpifieldene als een. stoeren werker, als. man van de daad. Burgemeester Blot gewaagde met van aandoe ning en meeleven bewogen stem van het verlies, dat de familie en de burgerlijke gemeente ge leden heeft. Bijna een kwart eeuw heeft de over ledene de gemeente als raadslid en acht jaar als wethouder gediend. Vriendschapsbanden zijn verscheurd door den onverbiddelijken dood. Bereid uw huis, want gij zult sterven, is de ver-, maning die van de geopende groeve uitgaat. Aan deze groeve moest ook gewaagd van *de groote verdiensten, die die overledene den tuin bouw bewees. De heer de Boer heeft dien plicht der dank- baarheid volbracht. En zou de handeJ kunnen zwijgen aan het graf van dezen koopman? De heer Houtkooper sprak namens de organisatie de Koophandel en wist zich de tolk van de velen in den lande, d'ie wijlen Reus Slot hebben leeren achten en eeren om zijns werks wil. Dr. v. Balen Blanken sprak woorden, geweld uit 't hart aan 't graf van dezen man 'van weinig woorden en vele daden. De heer Kamp gewaagde van de Eerdiensten van den ovei'ledene voor de vereeniging ,;Het belang der jeugd". De heer Bonnet sprak van zwaar verlies, niet alleen uit zakelijk oogpunt, meer dan een com pagnon, een vriend in den echten zin des woords heeft hij verloren. Mr. Eecen dankte namens de familie voor de I betoonde belangstelling. De sombere doodsklok deed weer zijn .zware., J monotone ernstklanken hooren. Diep onder den indruk verliet de groote sCitare den doodenakker. De laatste eer was aan een groote onder ons bewezen. Broek op Langendijk, 21 Nov. "28i NOORDSOHARWOUDE. Men schrijft ons Alhier werd op den dag van gisteren in alle eenvoud het stoffelijk overschot van den heer Jb. Ootjers, aan den schoot der aarde toever-i trouwd. - OUDKARSPEL. Gisteravond werd door het Departement Oud- karspel der Maatschappij tot Nlut van 't Algemeen de eerste buttengewone algemeene vergadering gé- houden, waarin optraden de heer en mevroulw J. Sternheim van Amsterdam. Nadat door den vice-voorz. den heer J. Keizer, deze bijeenkomst was geopend met een welkom aan allen, werd het woord gegeven aan het uitge- noodigde echtpaar. Wat het optreden van deze twee personen be treft, moeten wij verklaren dat er geenszins door de aanwezigen genoten is. Afgaande op de werkelijk gunstige recensies wij begrijpen niet, dat er menschen gevonden wor den, die alles, door dik en dun heen moei vinden meende het bestuur een gelukkige keuze te heb ben gedaan. Maar hoe faliekant is het uitgekomen. Deden sommige goede ©ogenblikken vermoeden, dat althans de eer zou worden gered, het ver moeden bleek geheel onjuist. Alles werd verspeeld. Na de pauze, wij moeten het zeggen, stond het, voorgedragene ver beneden het vriespunt. Het was tweemaal niemendal^' Met welke gedachten de twee uitgenoodigden zijn bezield geweest, omtrent de mentaliteit van het te verwachten publiek, wij weten het niet, 1 maar uit liet geheel kon worden geconstateerd dat 'men verwachtte een „stelletje boeren" te krijgen „die beteren kost niet zouden kunnen verwerken." De taxatie is niet hoog geweest, maar het duo heeft daarmede zelf alle respect overboord gegooid en wanneer een programma wordt samengesteld naar de gedachte van de optredenden die zij om trent de streek, waarheen zij gaan, en naar de mentaliteit die „zij" omtrent het auditorium koes teren, dan wordt er door ,,de artiesten" wel wat. al te veel gesold met „de" kunst(l|)'. Waarmede zij zich zelf tenslotte in hooge mate 'blameeren. i Bij de sluiting werden door den vice-voorz. har telijke woorden van dank gebracht aan den schei denden voorz., den heer C. J. de Wijn, die naar Amsterdam gaat vertrekken. De wensch dat het hem in zijn nieuwe woonplaats en in zijn nieuwe functie naar wensch mocht gaan, werd door de aanwezigen met applaus bezegelde Tenslotte deed spr. mededeeling, dat voor den /weeoen avond, die gehouden wordt 19 Februari uitgenoodigd is de heer Willem van Capelle. .Zeer eenvoudig," antwoordde de rijke Ame- rikaansche. „Ik bied u ;een kapitaal aan vary driemaal honderdduizend francs." Lucie meende een oogenblik, dat haar be zoekster niet wel bij1 het hoofd moest zijn. .Hebt ge mij niet gehoord?" vroeg de laatste „Gehoord wel, maar verstaan niet." „Waarom ik 11 zulk een aanbod doe? Dat is nochtans zeer eenvoudig, 't Voorstel is geen grootmoedigheid van mijn kant, maar veeleer een verdrag, dat geheel in uw voordeel mag heeten. daar het u 'rijk kan maken." „Ln wat heb ik daarvoor te doen?" vroeg Lucie. minder nieuwsgierig dan wel ongedulig, j Niets anders dan, na ontvangst van 't geld, Parijs en Frankrijk te verlaten, zoodat ik u nooit meer zie, zei Mary op scherpen toon, ..zoodat ik iu nooit meer in mjjn nabijheid heb, in dezelfde stad zoodat onze wegen e Ikander niet meer kruisen zoodat mijn vreugdeloos leven meuwie Tcracht ontvangt zoodat ik I OUDKARSPEL. Tengevolge: de benoeming van den Hoofd' ingeland van de Barme'alhier, de heer P. Eecen Pz., die tot lid van het bestuur if? gekozien,' is in diens plaats benoemd de heer G.| Latn- gendijk alhier. OUDKARSPEL. RAADSVERGADERING. (De Raad dezer gemeente is door den bur gemeester bijeengeroepen tot 't houden eener openbare vergadering op Vrijdag 23 Novem ber a.s., des n.m. 7 uur. 1 1 OUDKARSPEL. BENOEMING HOOFD DER SCHOOL, De voordracht ter benoeming van een hoofd der school luidt als volgt: l 1. C. v. d. AbeeLei, onderwijzer te Wormer- veer; 1 2. W. H. Reuvers, hoofd dieir school te Wij- denes; 3. .JG. A. van der Sluis, hoofd derl school te Marken - Binnen. 4. J. Liefhebber, hoofd der school te Heer- hugowaaard. ZUIBgCHARWOUDE. We vernemen, dat in den kruidenierswinkel thans bewoond door den heer L. Oudendijk, een Boekwinkel zal worden gevestigd door den heer A. Andringa van Oudkarspel/ ZUIDSUHARWOUDE. De fruit- en groentenwiukei van den heer P. Pleijs, zal, zijn we goed ingelicht, binnen -«nkele maanden worden omgezet in een sigarenzaak en aanverwante artikelen en betrokken worden .door mej. de Wed. Oudt te öudkarspel - BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmcrgen arriveerde per vrachtauto uit Den Haag alhier de door de L.G.C. aangekochte uien- sorteermachine. Intusschen is de machine geplaatst heeft proef gedraaid is in orde bevonden maar de ruimte bleek te klein, waarin dan ook zal moeten worden voorzien. f Wij komen nader hierop terug. ZUIESCHARWOUBjE Het zal nog wel eetiigen tijd duren, alvorens de Herv. Gemeente alhier weer vpn een predikant is voorzien. Althans wij vernemen, dat de stram me houding van de kerkvoogdij hiervan oorzaak is, daar deze noch den Raad van Beheer erkent, nooh van bemiddeling blijkbaar wil wieten. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen is tot secretaris-penningmees ter van den Noordscharwouder Polder gekozen de heer C. Levendig.. eindelijk rust en geluk kan vinden!" Ha!" riep Lucie opspringend, „nu begrijp ik uw veranderde houding tegenover mij, uw beleedigendie woorden, uw blikken, half ge tuigend van haat, half van minachting! Ge zyt ja'oersch op mij!" ,Ja, ja, dat ben ik!" antwoordde Mary Ar mand met fonkelende oogeineveneens op- staaande- - „Gij bemint Edmond!" „Ja, ja. dat doe ik!" ..En gij wilt nu, dat ik, om uw jaloezie te verdrijven en om een uwer luimfcla te ver vullen. mij het hart uit de borst zal rukken Gij denkt, dat ik mij van Edmond zal kunnen scheiden om hem nooit weder te zien en. daar voor komt ge mij uw geld aanbieden! Hoe is t mogelijk, dat gij een oogenblik hebt kunnen wanen, dat ik in zulk ©ene ellendig*; omkoor ing genoegen zou nemen? Begrijpt ge dan niet dat ik Edmond lief «heb van ganscner harte, met een liefde, die eerst kan ophouden; met mijn dood! O, wie heeft u het recht gegeven, juffrouw Armand, om zoo laag over mij te denken, 'dat ik in ruil vam mijn hart, uw geld zou aannemen? Met verachting wijs ik die onteerende geldhanel af. Ik bemin Edmond gij insgelijks! Welnu, aan hem de keuze. Zonder vrees wacht ik zijne beslissing af. £n< hiermede geloof ik, juffrouw Armand, dat ons onderhoud is afgeloopen en dat wij elkander niets meer te zeggen hebben." •In piaats van heein te gaan, bastte de doch ter van den millionair in snikken uit. Zij zonk' op hare knieën, strekte smeekend de handen naar Lucie uit en stamelde met tranen in haar stem: „O, ik aanbid hem en ik zou 't bester ven. ais hij mij niet leerde liefhebben! Heb medelijden met mij! Ontneem hem mij niet gun mij nog een weinig leven!" Bij T zien van dat jammerende meisje, op wier vermagerd gelaat reeds het merk d©s doods stond gegrift .voelde Lucie zich tegen w i en dank diep beivogen. „Sta op!" riep zij, Gistermiddag twee uur hield de bovenvermel de vereeniging haar algemeene vergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. Aanwezig 18 afgevaardigden en leden. De waarnemend voorzitter opent de; vergadering met een woord van welkom en deeic mede dat de voorzitter door familieom standigheden verhinderd is aanwezig te zijn. Het doet sprekei genoegen, wederom vele be kende gezichten te zien, waaruit blijkt, dat de proeftuin Delangrijk werk ten opzichte van den tuinbouw verricht. Spreker hoopt ook, dat deze middag ertoe zal bijdragen den band tusschen le den en proeftuin te versterken en verklaart de vergadering voor geopend. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onder dankzegging aan den secretaris, den heer A. van Reenen voor de accu rate weergave ongewijzigd goedgekeurd De waarn. voorz. deelt mede, dat door verbree ding van den weg langs het kanaal een kleine strook grond van den proeftuin ©oet worden af gestaan. Vervolgens wordt den heer Hazeloop verzocht het cultuurplan 1929 voor te lezen. Gekomen aan de proefneming voor verwarming van groentebakken met nietcirculeerende stoom, deelt de waarn. voorz. mede, dat aan Prov. Staten het verzoek is gericht de kosten geraamd op f3750 voor proefneming voor rekening der Pro vincie te nemen. Dt oorzaak voor het nemen van deze proef is gelegen in het feit, dat de paardemest zeer moeilijk in voldoende hóeveelheid te verkrij gen is. Door Prov. Staten is medegedeeld niet te kunnen ingaan op het verzoek, doch dat een rente loos voorschot groot f3750 zal worden verstrekt met eene jaarlijksche aflossing. De waarn. voorz. stelt de vraag, of de vereeniging op dit voorstel zal kunnen ingaan. Intusschen is door den secret, aan de Prov. Staten gemeld, dat het bestuur voor stelt de aflossing te bepalen op f 100 's-jaars, met' de bepaling, dat bij eventueele opheffing van' den proeftuin geen verhaal mogelijk is op de vereen. De heer Hazeloop licht ter verduidelijking toe op e enige daartoe door verschillende aanwezigen gestelde vragen, dat de proefneming gebaseerd is op 500 bakken, terwijl de installatie zoodanig wordt ingericht, dat het dubbele aantal bereikt kan wor- 'den De voornaamste kosten zijn gelegen im de bij zondere constructie van den ketel, welke hiervoor benoodigd is. Hierop ontstaat een korte discussie voor het al of niet aangaan der overeenkomst met de Prov. 'Staten. Het bestuur acht de jaarlijksche aflossing geen bezwaar voor de kas, ofschoon de finanti- eele toestand van den proeftuin niet rooskleurig is te noemen. De waarn. voorz. acht dan dit punt voldoende besrprikcn en wordt overgegaan tot verdere voor lezing van het cultuurplan^ Betreffende de proefneming met het .kweeken van cyclamen, deelt de heer Hazeloop mede, dat deze nog niet geheel beëindigd is, doch de verkre gen resultaten zijn tot heden bevredigend, daar de opbrengst per pot varieert van f 1 tot f 1.504 terwijl zij Mary's handen greep. „O, sta op, ik mag u zoo niet zien, juffrouw!" „Neen, neen, ik wil u k tielend afsmeeken om 't behoud van mijn. leveii, om mijn. geluk!" „Wat kan ik doen?" vroeg Lucie. „Heb ik het recht om over Edmond's hart t© be schikken?" „Ge wilt hem dus voor u* zelf? Gij mis gunt hem aan mij"!" riep Mary plotseling met verwilderde oogen en bevend van toorn op springend. „Ge keht geen medelijden voor mij! Ge slaat mijn voorstel af! O, ik zal mij wecen te wreken!" Het was ©en vreeselijke blik, dien Mary haai medeminnaries toewierp. Daarop ging zij met vaste schreden naar de deur. Haar houing en haar gang hadden bijna niets memschelijks meer, maar deden veeleer denken aan de af gepaste bewegingen van een automaat. Met ontzetting, met gevouwen handen, staar de Lucie haar na. „Mijn God," mompelde zij. „Wat zij ook tegen mij in haar schild' mag voeren, ik vergeef haar. Zij lijdt en dat lijden benevelt haar het veristand. O, mijn angstige voorgevoelens bedrogen mij niet, toen Edmond zich ging aanmelden bij diett mijnheer Ar mand. Mijn geluk wordt bedreigd! Bedreigd! O neen! Reeds de gedachte aan de kaixs tot iets dergelijks ware voor Edmond een belee- diging alsof ik hem tot ontrouw in staat achtte, bare liefde Op dit oogenblik werd nogmaals de deur opend en was het Johannfci Fortier, die bin De heer Elion vraagt of aan de cyclamen niet zeer veel werk moet worden verricht en of dit door de opbrengst wel wordt vergoedj De heer Hazeloop antwoordt, dat van heit 5-ta] bakken, waarin de cyclamen zijn geplaatst, eene opbrengst wordt verwacht van f1500 tot f 1600 en mag dus wel wat arbeid hieraan besteed worden. Op een vraag van een der leden omtrent de vruchtboomen in den proeftuin, deelt de heer Ha zeloop mede, dat de vruchten voor deze streek van zeer weinig beteekenis zijn en het bestuur zich te vens genoodzaakt heeft gezien eenige beperking te moeten instellen met het oog op de vele proefne mingen op ander gebied, waardoor de vruchtboo men zijn opgeruimd. Hierna wordt het cultuurplan met algemeene stemmen aangenomen en deelt de Waam. voorz. mede, dat rekening gehouden zal worden met de verschillende opmerkingen.i Aan de orde i sbehandeling begrooting 1929. Bij de post aflossing stoomverwarmde bakken, groot f 100 verzoekt de heer Smit uit Heiloo aan- teekening van tegenstemmdng. De begrooting sluitende in ontvangsten en uit gaven op een bedrag van f8815, met een post voor onvoorziene uitgaven groot f 121.80, wordt hiierna goedgekeurd. Verkiezing bestuursleden, aftredend de heeren G. Barten, C. J. Kieft en A. van Reenen. De waarnemend voorz. deelt mede, dat de heer Kieft zich niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur stelt er prijs op dat de vacature zal worden vervult door iemand uit Kennemerland., Daar echter het bestuur vrij onverwacht voor dit feit is geplaatst wordt voorgesteld deze verkie zing uit te stellen tot het voorjaar, daar het be- stuiu' het wenschelijk acht eenige bekendheid met de leder, uit Kennemerland, die zich voor de func tie beschikbaar stellen. Dë heer van Gemeren ziet het nut van uitstel len niet in. Tenslotte worden als candidaten gesteld de hee ren Muijen en van der Stok, beiden wonende in Kennemerland, Hierna wordt tot stemming overgegaan. Volgens den uitslag blijkt, dat de heeren Barten, van Ree- pen en van Muijen zijn gekozen met resp. 20, 19 en 11 stemmen. Beide laatstgenoemden aanvaarden hunne be noeming. Aan den heer Barten zal bericht gezon den worden. De waarn. voorzitter deelt mede, dat ook thang Vederom bloemkoolzaad, geteeld in den proeftuin, voor de leden beschikbaar is van de navolgende soorten: Lecerf pl.m. 6 kilo, Bakkertjes, geselec teerd uit Bakkertjes en vroege soort A. Spreker beveelt deze soorten ten zeerste aan, daar niet zoo heel spoedig betere soorten verkrijgbaar zijn, als de laatste jaren uit den proeftuin zijn verkregen. De agenda is hiermede geëindigd en vraagt de heer Elion het woord hetgeen wordt toegestaan. SSpreker acht het van belang dat bij het be stuur van den proeftuin erop aangedrongen wordt meer naar buiten uit te werken. Het streven is toch eenige richting en leiding te geven aan de be- pefenaars van den tuinbouw. Van groot belang acht spreker het instructief werken. Spr. beaamt het groote nut van onderzoek en proefnemingen, doe hhierdoor wordt niet bereikt, dat de tuinders rechtsrteeks met raad worden bijgestaan. Spreker zou gaarne zien, dat de tuinders bezocht zouden worden door personen, aangesteld door den proeft. De waarn. voorz. zegt, dat reeds vele pogingen in die richting gedaan zijn, doch geeft toe dat er geen goede band is tusschen proeftuin en tuin ders uit den omtrek. De heer van der Stok zegt, dat er wellicht' veel meer tot stand gebracht kan worden indien een centrale bond van proeftuinen in het leven wordt? geroepen. Spreker stelt als voorbeeld den proef tuin te Waalwijk, die thans finantieel noodlijdend is en geden traclht te verkrijgen van de veilingen. De proeftuin is daar verwaarloosd door geldgebrek. Spreker heeft daar een tuinder gesproken, die niet veel g|evoelde voor den proeftuin, daar in Wageningen alles voor niets wordt gedaan. In een 'cer.tralen Dond ziet spreker groote voordeelen, daar dan de gewassen ingedeeld kunnen worden over >dc verschillende proeftuinen. De waarn. voorzitter is het met den vorigen spr. volkomen eens wat betreft een centraien bond. Echter zal de Kennemer proeftuin niet in een. stadium van verval komen, daar de voorz. het vorige jaar verzekerde, dat indien finantieele hulp noodig is. de veilingen in deze streek niet zullen aarzelen finantieelen steun te verleenen. Niets meer aan de orde zijnde volgt hierna slui ting der vergadering. doen pijn bjj den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze ver dier met Doos 30-60-90 ct. PUROL Neen, neen, ik vertrouw op zijn: onwamkel- nentrad. Toen zjj haar jonge vriendin zoo vree- seljjk ontroerd zag, vloog zij op haar toe! en vroeg haar met honderd teedere wooren, wat er toch wel .gebeurd was. 'Lucie sloeg hare armen om moeder Mina's hals en snikte: „Men wil mij Edmomid's liefde ontrooven! Men wil mij van 'hem weg heb ben en biedt mij daarvoor een 'fortuin!" .Wie bidt dat? Wie w51 u van Edmond schei den, mijn schat?" I „jZdj, die ik voor zoo goed en zOo edel hield. Mary ArmandZij was daareven hier en. bood mij driemaal honderdduizend frank, onder be ding. dat ik Parijs en Frankrijk verlaten- en van Edmond afstand zou doen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2