II De „Teiegraaf'-Redactie in 1918 Van hier en daar De storm. Eaarover'is de laatste dagen der vorige" en de eerste dagen van de nieuwe week heel wat gesproken. Miet ontzettende kracht heeft hy zich dan ook doen gelden te land ten te water. Kolommen vol nieuws brachten de bladen het aantal meer of minder ernstige ongevallen, was-zeer groot. Antennes op de daken, oude naar 't oog nog stevige en welgewortelde hoornen, die onder hun kruinen geslachten zagen voortschrij den ,ze moeeten hett opgeven tegen 'den gewelde naar ,die met niets ontziende kracht en onder onheilspellend geloei er op los beukte. Telegraaf erj mmoonverkeer werd op verscheidene plaatsen gesdwciauto's in snelle vdart over het wegdek voortsnellende, ze hadden een feilen kamp te voeren. Maar hoe erg de storm te 'land heeft huisgehouden, (in de Pijcenstad Gouda werden in één slag alle daken en halve étages van een gansche huizenrij weggerukt!) onwillekeurig gin gen reeds tijdens het woeden der elementen de ge dachten uit naar de zee, de zee die ook hier weel een bedriegelijk vriend bleek. Tal van zeerampen werden gemeld, o.a. uit het Noorden, bij Ameland en Terschelling. Om een van deze rampen te noemeneen scheepstank biet alle opvarenden vader moeder en tien kinderen..... De storm heeft weer vele offers gevraagd! Eenige uren, voor den storm zich in zijn grootste hevigheid lead gevotelen, ging door Amsterd'am en door heel Nederland de mare: de Inidië-vlie geirs zijn 'terug! Het vijfde vliegtuig kwam, on danks dien dag ondervonden tegenspoed en Ver traging, verleden week Vrijdag half vijf op Schip hol aan. Amsterdam jubelde en met Amster dam, een groot deel van Nederland, over de nieu we, kranige prestatie van de Hol lands che lucht- pioniers. Een gelukkige omstandigheid mag het geacht worden, dat de N.H.jA Ei.N., nog voor den storm binnen was en niet genoodzaakt dus, den strijd aan te binden met de woedende elemen ten, een strijd, die tenslotte jjlhet schip in het gezicht van de haven had kunnen doen stranden". Naar vanwege de K.LJM. :Wor.dt meegedeeld wer den er reeds plannen besproken voor een Kerst- vlucht. De heenreis zou gemaakt worden tusschen St. Nieolaas en Kerstmis, de reis terug na Nieuw jaar. Intusschen, de beslissing hieromtrent blijkt nog niet genomen. Ongetwijfeld zou speciaal deze vlucht als een uitnemende propaganda te be schouwen zij n en de -waarde van de lucht verb hi ding Holland-lnsulinde uog meer in 't oog doen vale-u. Een Hollandsche St. Nicolaas of Kerst cadeau per luchtschip in het (thans geldende) minimum van tijd oadgebranht. ugar Indische vrienden.en verwanten, dat moet inslaan! De vorige week interpelleerde een Kamerlid, de heer Ketelaar, den minister van Waterstaat over het feit dat (toen) nog geen beslissing ge nomen was "inzake den afkoop van brugtol t« Muidèn ,men zal zich herinneren, dat over en aan dient ol heel wat te doen is gejwleesu Keeds in September moet er over het bedrag van de af koopsom algemeene overeenstemming zijn verkre gen. Verschillende vereenigingen op Verkeers- en Sportgebied hadden zich bereid verklaard^ een niet onbelangrijke bijdrage in 's Rijks Schatkist te storten voor den aifkoop. Gemeld kan worden, dat met ingang van de nieuwe week de Muider tol is opgeheven na afkoop van honderdtwintigdui- zend gulden en... dertig centen. De actie tegen den tol heeft dus succes gehad, en de heer Flor is Vos, die zich in een der bladen den titel van „tol- bedwinger" zag toebedeeld, kan wellicht het meest van allen in zijn nopjes zijn. Er zijn al meerdere tollen afgeschaft in den loop der ja ren, maar van Muiden begint misschien eerst recht de victorie! Te midden van de herdenkingen men zou in deze dagen in Europa den tel kwijtraken was ook de herdenking van de spanning welke in No vember 1918 over on sland hing én ai naar den aard van persoonlijke opvattingen aanleiding was tot hoopvolle verwachting of angstig afwachten. Herinnerd is aan de „historische" kamerzitting van 12 November van genoemd jaar, waarin de heer Troelstra o.m. gezegd heeft: Wij gevoelen ons thans niet alleen voor onze eigene klasse ver plicht te grijpen naar de staatsmacht. En van de uiterste linkerzijde werd de eisch gesteld1: „de Kroon moet afstand doen". In verband met een en ander viert de bijzondere Vrijwillige Land storm deze maand zijn tienjarig bestaan, waar hij is te beschouwen als te zijn geboren uit de span ning van de No vemberdagen. De Algemeene Beschouwingen bij de verschil lende hoofdstukken der Staa.tsbegrooting vorder den met de replieken, heel wat tijd. Het- geheel levert een voor een deel interessante leotjuur. De veelheid der besproken onderwerpen, met des betreffend eeischen, op- en aanmerkingen goed- en afkeuring verbiedt er zelf in kort bestek nader op in te gaan. Er is - dat spreekt heel veel belangrijks gezegd en vermoedelijk hebben de dames en hoe ren, voor zoover het nog noodig was, alle gele genheid gehad elkaar nader te leeren kennen en waardeefen. Enkele kernpunten zullen iu 'den loop der kamerzittingen nog wél eens op de prop- p-n komen ,zoo bijv. de vraag betreffende de benoembaarheid van de vrouw voor het burge- in estersambt. Minister Kan heeft zich hierom- tren tniet uitgelaten dan in -dien zin, dat het uit het wetsontwerp tot wijziging van de Ge- meentewet jwiel zal blijken hoe Z-.Exc. er over denkt. Of dit als een dialve belofte t|e beschouwen is, dat de vrouw binnenkort waardig gekeurd zal zijn aari het hoofd eener gemeente te staan? De trekhond mag zich, naar 's Ministers meening reeds in voldoende bescherming Verheugen, heeft dus vermoedelijk dit jaar van de regeering niets te wachten. Drente is een betrekkelijk kleine provincie mét een kleine bevolking. Dit is bekend. Maar, dat er in die kleine provincie in 't geheel maar vier ziekenhuizen zijn met iu totaal nog geen hon derdvijftig bedden, nat lijkt toch heel weinig of de Crentenaren moeten al verbazend ge zond zijn. In Amsterdam werd dezer d'agen een vergadering gehouden van daar gevestigde Dren tenaren. De bedoeling was, de liefde voor den ge boortegrond en voor de gewestgenoöten zioó óp te wekken, dat van de Amsterdamsche Drente naren het initiatief zou uitgaan aan Drente een paar „bedien" meer te bezorgen. Prijzenswaar dig voornemen, inderdaad! jMaatsehappijbelangen", 'het orgaan der Neier- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Han- de schrijft in een beschouwing over -de onder handelingen tusschen ons land en België o.m.;: Wij hopen zeer, dat het mogelijk zal zijn binnen afzienbaren tijd te komen tot een nieuw verdrag met België. Of dit nog in deze parlementaire periode gebeuren zal, weten wij niet. Het komt er meer op aan een verdrag te sluiten, dat heide partijen bevredigt, dan spoedig een verdrag te sluiten. Toch zou het zeker gelukkig zijn iwanneer de tegenwoordige Minister van Buitenlandsohe Zaken dit nog zou kunnen "bereiken. Een goeie verstandhouding met onzen nabuur is van zeer hooge waarde. Nederland heeft het grootste be lang bij de opheffing van iedere internationale spanning in West-Europa. De geografische lig ging van deze twee landen brengt nu eenmaal mee, dat wij aan onze Zuidelijke buren eenige tegemoetkomingen doein. We zullen dab ook niet bij iedere concessie onzerzijids kunnen narekenen of die wel opgewogen wordt door een gelijkwaar dige concessie van de andere zijde. De tegen woordige zal voor een deel liggen in de gestabili seerde goede verstandhouding. Maar wel zullen wij mogen eischen, dat dit verdrag in ons land niet gevoeld behoeft te worden als een eenzijdig toegeven onzerzijdsch aan te ver gaande eischen van België, als een bevoordeeling van Belgische belangen ten koste van "Nederland. Ein dit zal slechts kunnen geschieden als rekening gehouden wordt met de beziwaren, die indertijd geformir' leerd zijn. Tweede Kamer DE ARBEIDSINSPECTIE. Gelijk bekend, is thans bij die Tweede Kamei aanhangig het ontwerp-Winkelsluitingswet. Het staat volstrekt niet vast, dat die Tweede Kamer dn wetsontwerp nog vóór de- verkiezingen in 1929 zal afdoen. Maar wèl staat vast, dat het Arbeidsbesluit voor winkelbedienden, dat aan dit wetsontwierp is vastgekoppeld, niet zal werden uitgevaardigd voor de inwerkingtre ding der Winkesluitimgswet. Onder deze omstandigheden doet het hoogst zonderling aan, dat op die Arbeidsbegrooting reeds gelden worden uitgetrokken voor de aan stelling van 22 nieuwe ambtenaren, wier toe komstige werkzaamheid verband houdt met de bepalingen dier wet, o.a. van toepassing zullen woiden op winkels. Niemand weet of die dien sten van deze nieuwe ambtenaren ooit noodig zullen zijn. De zuinigheid, welke de Troonrede nog steeds noodig acht, wordt zeker aller minst gediend door het kweeken van, een amb tenaren-reserve, aan welke volstrekt geen be hoefte bestaat. Jntegendieel mag veeleer worden aangeno men, dat die Arbeidsinspectie ook wiel eens overbodig werk verricht. Blijkens een verslag over 1027 heeft deze tak van dienst zonder medeweten van de werkgeversorganisaties zijn bezoeken aan de fabrieken aangegrepen om in formaties in te winnen omtrent het al of niet geven van- vacantia, de uitbetaling van het loon daarbij; het toekennen van een vacantie-toeslag, e.d. In de eerste plaats moet het onjuist wor pen geacht, dat die; Arbeidsinspectie zich heeft gewend tot dei individueele ondernemers zonder de betrokken organisaties daarin te kennen bedenkelijk wordt het echter wanneer zij zelfs bij het personeel informaties gaat inwinnen; gevraagd mag worden of zij ook zou durven mformeerien hoe de arbeiders persoonlijk den ken over de gedwongen verkorting van den arbeidsduur"! Die Arbeidsinspectie erkent zelf, Jat de verkregen gegevens verre van volledig zijn; welnu, dan heeft zij overbodig werk ver richt en mag zij geen gebrekkige publicaties het licht 'doen zien, die tot volkomen onjuiste gevolgtrekkingen voor de industrie als geheel kunnen leiden. Het is zeer wenschelijk, dat geen verdere stappen op dezen verkeerden weg- worden gedaan- HERZIENING GEMEENTEWET. Togediend is een wetsontwerp tot herzie-, ning van de Gemeentewet. 'On'der herinnering aan vroeger ingediende voorstellen tot herziening en 'aan deswegen uitgebrachte adviezen, wordt in de Memorie vac Toelichting opgemerkt, dat de ^practijk zaoals die zich vooral in de laatste jaren; in bet land heeft ontwikkeld, een'bant beeld van een veelsoortige samenwerking te zien geeft. Van een desbetreffende, aaln de hèdendaagsche eischen beantwoordende wettelijke regeling der samenwerking tusschen gemeentebesturen ver- i wacht men, dat zij orde zal brengen ia deq huidgien min of meer chatotischen toestand. Wat betreft vereeniging en splitsing van ge meenten en andere wijzigingen der grenzen worden in het wetsontwerp de art. 128 en v.v. alleen betrekking hebbende op vereeniging en splitsing van gemeenten ook toepasselijk ge- 1 maaakt op elke grenswijziging. Rechtens hebben Ged. Staten het absoluut j •initiatief inzake grenswijziging. Doch het wets- ontwerp stelt voor buiten twijfel te stellen dat i dit recht ook aan de regeering toekomt. j Voorts wordt vereenvoudiging der procedure cum annexis voorgesteld. Zoo wordt voorge- j steld het instituut van de afzonderlijke com- I missie uit ingezetenen niet langer te besten- I digen. 'Het wetsontwerp maakt ook de vrouw tot burgemeester benoembaar. Aan de gemeenten; wordt meer vrijheid gegeven ten aanzien van 1 het aantal wethouders. Voorgesteld wordt o.m. j de mogelijkheid van pensioneering der wet- j houders en hun weduwen en- weezen in de wet vast te leggen. Ook worden vrouwen benoem baar gemaakt tot secretaris. IntercotmmuniaM samietnweirkiing. Voorgesteld wordt dat besturen van twiee of j meer gemeenten tezamen een regeling kunnen treffen ter gemeenschappelijke behartiging van belangen waaronder mede wordt begrepen de. j voorziening in zaken, inrichtingen of werken, bij welke zij betrokken zijn. Die regeling houdt bepalingen in omtrent haar wijziging, haar ver lenging, indien zij voor een bepaalden tijd is vastgesteld en haar opheffing. Bij zulk een regeling kan voor de behartiging van de ge meenschappelijke belangen een commissie wor den ingesteld, b. een rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam worden gevormd, en een or gaan va rndat lichaam worden ingesteld. Het ontwerp regelt de wijze van samenstelling enz. dezer commissie. Aan de Kroon wordt de bevoegdheid toe gekend een publiek-rechtelijke regeling op te leggen, als het overleg om tot vrijwillige sa menwerking te komen, mislukt. y^-ue heer W. TT'. Vliegen heeft in *t „Volk" I verteld, hoie' op 13 Nov. 1918 hij 'sf avonds* j door de hoofdredactie' van de „Telegraaf" I werd opgeheld. Men wilde hem spréken. De; I heer Vliegen gaf een bevestigend antwoord r en-Me Mieeren J. C. Schrödere n "H. Louis Israëls kwamen persoonlijk hun opwachting t maken. t De leidende figurren kwamen dein heer Vlie- gen, toen voorzitter van de "B.Di.A.P., mee-, deelen, bereid te zijn steun te verlïjenjen aan -een revolutionair bewind, op één voorwaarde, j Die voorwaarde was niet van financieelen, doch van politiek en aard. 1 j Onverrichter zake- gingen de freeren uiteen. Zeer merkwaardige dingen komen we 10 jaar na datum te weten. Wonderlijek begrippen huize ner toch in 't brein van m-enschem. Blijkbaar zou het den, Telegraaf"-nedactie weinig slapelooze nachter^ hebben gekost, 't roer om te gooien. Wp denken aan 't jasje., dat zich riebt naar den wind. Maar voelen toch al het schrijnende, dat een blad als die' „Telegraaf"de meeste abon- né's heeft van alle dagbladen in Nederland., Wat heeft "ons publiek toch 'n smaak 1 Binnenland „KOOPERSSTA&ING" OP DE DEVENTER VEILING. Te Deventer is een groenten- en fruitoorlog uitgebroken, door een algemeene staking der koo- pers op de Deventer fruit- en gr oen ten. veiling;. De kwestie gaat om de betaling van het verpak- kingsmateriaalde veiling berekent laarvoor 121/2 pCt. voor kisten, en 10 pCt. voor bushels, wat neer komt op een prijs van tied cent per kist, enl acht oemt -per mand. 1 De koopers meeinen, dat het fqpt hetzij gratis, hetzij voor lage ren prijs moet worden verstrekt. Bet bestuur meent, dat het te Deventer ge beurde de inzet is van een actie der kooplieden - in het geheele land. i De actie is tot dusver hier aan beide zijden rustig verloopen, doch de politie houdt de zaak in het oog. Op dit 0,ogenblik wordt aan beide kanten druk vergaderd. HET INKOMEN DER KON. FAMILIE. In verband met de meidedeeling van minis ter D-e Geer in de Tweede Kamer, dat Hl M. de Koningin, Hl M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prrinses Juliana ook voor 1929, 10 pet. van Haar grondwettelijk inkomen zullen laten staan, herinnert de „Tel." er aan, dat dit onkomen bedraagt van de Koningin fl.200.000, van de Koningin-Moeder f 300.000 en van Prinses Juliana f 200.000, zoo dat door het niet toucheeren van 10 pet. va-a het inkomen'/ i ntotaaal f 170.000 ten behoeve van de schatkist wordt gespaard. Nieuwstijdingen HIJ KWAM TE LAAT. Het grensdorp Goirlc (N.B.) heeft 'zijn 5000sten inwoner geboekt. Het was er wal trosch op. Dat 'bleek vol doende uit het feit, dat het gemeentebestuur; 'n spaaarbankboekje van f 50 disponibel stelde en van particuliere zijden de cadeaux in groo- ten getale binnenkwamen. Maar nu heeft zich een merkwaardig geval voorgedaan, meldt de „NI Venl. Crt.". De gelukkige vader van het kind, dat de 5000ste bleek te zijn, is een kantoorbediende, beze zijn dan ook de cadeaux overhandigd- Maar nauwelijks had hij het gemeentehuis ver iaën, of er v-ef voegde zich eenn andere vader, die een kind kwam aangeven-, dat eerder ge boren was dan de spruit van den kantoor bediende. Helaas, hij zag het fortuin langs zijn neus voorbijgaan. Immers, men telt eerst dan tot de bevolking, wanneer men- officieel op den Burg. Stand is ingeschreven. En zoo kan het dan ooit gebeuren, dat1 de feitelijke 5000ste, officieel de 5000ste niet is. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN WAGEN. Nabij de Jan Gijsenvaart is op de spoorlijn Haarlem -Velsen een met paard bespannen wagen beklemd geraakt tusschen de rails. De voerlieden konden ie kar niet bevrijden en poogden Vergeefs een naderenden trein te doen stoppen. De wagen werd bij de aanrijding geheel versplinterd en het paard gedood. STEIGER INGESTORT. In de Frans Halsstraat in de Gulden Bodem terreinen te Arnhem moesten drie metselaars een zware ijzeren balk op den steiger voor een in aan bouw zijnd huis brengen. O'p -den steiger stond een bak met metselspecie, terwijl daar bovendien metselsteenen bij lagen. De werklieden vereenig- den zich bij het ophalen van den balk op het punt waar -de materialen lagen. De steiger werd- daar te zwaar belast, ie korteling welke de plan ken ondersteunde, brak en d-e drie metselaars vielen met de materialen en het steigerhout v'an zeven meter hoogte op den grond. Een hunner dis te Worth Rlheden woont be kwam inwendige kneuzingen, de tweede brak een rib en had bovendien een voet-fractuur, de derde had alleen lichte verwondingen. KERKDIEVEN. Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de Oi.L. Vrouwekerk een offerblok opengebroken ten dein inhouid, vermoedelijk f 30, ontvreemd. JEUHDIHE* DIEVEN. De politie tei Gouda heeft -eeji brutalen dief stal ontdekt, die geipleegd is door twee der tienjarige jongens. lm de woning hunner ouders werden bij onderzoek gevondem een aantal rijwielplaatjes, manufacturen, rieten kof fertjes en dergelijke artikelen. Hiet bleek, dat in totaal bij 17 winkeliers goederen uit de éétalage waren ontvreemd. De politie heeft al het gestolen goed in beslag genomen,-. VERDUISTERING. Aan het bijkantoor te Breda van de levens verzekeringmaatschappij „'De Nederlanden val 1845" heeft een kantoorbediende ear bp-drag van eenige duizenden guldens verduisterd. Hij is aangehouden en opgesloten. 1 HET GEHEIM VAN BE WOONSCHUIT. Be gemeentepolitie te Almelo heeft in samen werking met die van Tubbergen aangehouden eeji woonschuit bewoner K., liggende met zijn schuit in bet kanaal Almekr Vriezen wee nIn beslag werden genomen een volledige uitdragerswinkel, bestaande in oude en nieuwe kleeren, waschgoed, schoenen, gereedschappen voor alle denkbare be drijven en beroepen, oude wekkers en horloges, fleschjes met smeersels en 'oliën, wijn, zeep, bus- feen cacao, schoensmeer, etc. Reeds zijn verschil lende voorwerpen herkend als te zijn van 'de in braken te Almelo en te Tubbergen. DE LAATSTE „DROSCHKE" UIT BOEDAPEST TE AMSTERDAM Het „Hdbli." schrijft: Evenals elders in de wereld hebben in Boeda pest, de Hongaarsche hoofdstad, de auto's de huur rijtuigen verdrongen. Een exemplaar is er nog over en'Koetsier is de heer Samuèl Polgar. Hij koetsje gespannen en is de wereld ingetrokken, heeft zijn paard voor het welhaast hist|Orische op zoek naar collega's. Hij is in Wennen geweest, in Ziirich, in München waar hij inderdaad collega's vond en zij hebben hem met groote eer en met muziek uitgeleide gedaan. En gisteren is hij in Amsterdam gekomen. Vandaag zagen wij het huurrijtuig, getooid miet vlagjes op den Dam en de koetsier verkocht ansichtkaarten om in zjjn onderhoud te voorzien. Hij had hier nog geen collega's gezien, zeide 'hij. Dat kan uitkomen, want twij meenen, dat Am sterdam nog slechts open huurrijtuigen 'heeft en die rijden natuurlijk niet in November. Voor een Hongaar zijn de prijzen in Nederland hoog, meende hij, en hij vond' ook, dat de 'Amsterdfam- mers wel graag keken, maar niet graag een prent briefkaart kochten. Enfin, wij kunnen nog revanch enemen, want de Hongaar gaat pas Donderdagavond naar Rot terdam en verder naar Vlissingen. Vandaar reist hij per boot naar Engeland. Na Londein staan nog Brussel en Parijs op het programma. De burgemeester van Boedapest heeft beloofd, dat deze laatste „ictroschke", na den rit dioor Europa, een plaats zal krijgen in het stediblijk museum van de Hongaarsche hoofdstad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3