us a. IEDER El KJUTELAIES Wetenschappelijk Nieuws Buitenlandsch Overzicht W^l beeft de Duitsche regeer in g het op het oogemblik hard De' verantwoorden. Liep de tegenwoordige combinatie groot gevaar door de meeningsverschillen inzake den bouw van het pantserschip, ternauwernood was dit bezwaar bezworen of reeds stond een nieuw; conflict gereed, n.l. de kwestie der ondersteu ning van de in het Wiestfaalsche industrie gebied uitgesloten arbeiders. Van drie zijden waren bij dein Rijksdag voor stellen ingekomen om gelden beschikbaar te stellen uit die rijkskas voor de door de uit- slui mg getroffen en fhans noodlijdende ar beiders. Die voorstellen waren gedaan 'dpor de democraten, soc.-democraten en het centrum. Ir. tegenstelling echter met deze drie partijen' meende de Duitsche volkspartij, dat in geen geval steun mocht worden toegekend aan de georganiseerde arbeiders, omdat de regeering 'door het toekennen van steun aan deze groe pen de facto partij zou kiezen tusschen de werkgevers en werknemers en in zou grijpen in een arbeidsconflict. Eein tegenstelling, welke noodlottig dreigde tie worden voor de regee- ringscombinatie, doch nog tijdig opgeheven wera, door een compromis, dat de dreigende crisis bedwong. Dit compromis komt dan in hoofdzaak hierop neer, dat het Rjjk gelden ter beschikking stelt, welker verdeeling overge-1 iaten wordt aan de Pruisische' regeering. De; Pruisische regeering draagt dus de verant woording, al pleegt zjj dan ook overleg met' de Rijksregeiering. Dat het tot deze regeling heeft Jammen, ko men is natuurlijk in hoofdzaak te danken aan' het feit, dat dit arbeidsconflcit wel een z.eer bijzonder karakter draagt. Immers, de arbei ders hebben zcih aan de bindend verklaarde scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen, doch zijn desondanks door de werkgevers uit gesloten, die de binidendverklaring niet erken nen wilLen ein hooger beroep aangeteekenid heb ben hiertegen. Schuld aan de uitsluiting dragen de arbeiders rechtelijk dus niet. j 'De noodtoestand^ waarin zij verkeerein, kan dus niet verweten worden. Zoodat hier wel een zeerr merkwaardig arbeidsconflict geschapen is en men meent gerechtigd te zijn alle arbei ders, die getroffen zijn, te kunnen ouidersteu-' nen- De nieuwe' regeering Poincaré heeft als een der eerste resultaten, dat de heer Paul Boncour zijn ontsiag genomen heeft als lid van de Fran- sche delegatie bij den Volkenbond. De heer Boncour, die zich tot dusver ondanks de cri- tiek van zjjin mede-socialisten, wist të handhaven bij "den Volkenbond waar hjj regeeriags- mzichten vertegenwoordigde eva geen partij- meeningen beeft thans moeten wijken voor door hem uitgeoefende pressie. Met het benoemen van nieuwe gedelegeer den schijnt men tot September te willen wach ten. Uit den Omtrek HEER HUG ÖW A ARIL Als gevolg van de verplaatsing van ie vak- teekemschool van Hens broek naar hier, werd, ioor de afieeling Hensbroek en omstreken van de vereeniging ter bevordering van vakonderwijs in .Westfriesland, daartoe nitgenoodigd, door den heer Voorbróod, technisch ambtenaar bij de Ar beidsinspectie te Haarlem, een voordracht gehou den in het lokaal van den heer Wester ovef Be drijfsveiligheid. Ongeveer 60 personen waren op gekomen, waarover de heer Groot van Hensbroek, voorz. der afi., zich ten zeerste verheugde. Ten zeerste waardeerde Spr. het in den heer Voor- brood, dat deze zijn vrijen tijd beschikbaar stel de om de vaklieden te wijzen op de gevaren van hun bedrijf en hun den weg aan te wijzen om on gelukkon te voorkomen. De heer Voorbrood stelde op den voorgrond, dat de Arbeidsinspectie ni de eerste plaats door voorlichting en raadgeving werkgevers en arbei ders wil wijzen op' de bedrijfsgevaren en de mid delen om die tot een minimum te beperken, lie ver dan dat ze haar toevlucht zoru moeten nemen tot verbaliscering. Spr. is van oordeel, dat het1 vasthouden aai oude sleur in diezen nog veel onheil wenscht, zoodat daarmee gfebroken dient te worden. Op tal van gevaren werd door Spr. gewezen om dan tevens de middelen aan te wij zen, waardoor ze kun neb worden voorkomen. Door vele sprekende lichtbeelden werd het gesprokene verduidelijkt. Hierbij bleek, dat inderdaad \7aak op weinig kostbare wijze 'de arbeider behoorlijk tegen bedrijfsgevaren kan worden beveiligd. Niet alleen steigers, stellingen, ladders en machine- riën kregen een beurt, 'doch er werd ook gewezen op de gevaren aan 'het gebruik van carbid en benzine, waarbij de grootst mogelijke voorzichtig heid werd aanbevolen en de middelen werden opgesomd om explosie te voorkomen. Aan het xeinde van zijn voordracht werd door spr. den xwensch geuit, dat het hem gelukt' moge zijn, de aanwezigen te hebben opgewekt mede den strijd aan te binden tegen de gevaren aan den bedrijf sar beid verbonden, opdat het aantal be- drijfsongelukkeu sterk moge verminderen. In '27 bedroeg dit inons landje nog 1764* De voorz. dankt den spreker voor 'hetgeen hij dezen avond te hooren en te zien had gegeven en verwachtte, dat dit optraden niet zonder resul taat zou blijven. Na afloop der bijeenkomst vernamen we nog, dat hët aantal bedrijfsongevallen in 1928 de 2000 nabij zal komen of zelfs overschrijden. De Ar beidsinspectie blijkt vaak geen Voldoende mede werking te hebben van werkgevers niet alleen, doch ook niet van de zijde der arbeiders, zelfs niet aan de georganiseerde arbeiders. Nieuwstijdingen DE MÜIDERTOL. I Het Nederl. C'orrespondentiebureau in Den Haag meldt, dat de nieuwe weg 'bezuiden Muidien naar alle waarschijnlijkheid reels op 1 Mei '30 voor alle verkeer zal worden opengesteld. Het bedrag voor den afkoop van den tol moet dan worden gesteld op een vaste som van f 33.890, Ver- meerder! met 1/365 van f21.605 per dag over een periode te rekenen van 1 October 1928 tot' 1 Mei j 1930, hetgeen dan bedraagt ruim f 34000, zoóiat het totaal wordt ongeveer f 68.000. I In deze afkoopsom van rond f68000 wordt 'voor 1 een belangrijk deel bijgedragen 'door den A.N.W j B., Toeristenbond voor Nederland, en de Kon.! Nederl. Automobielclub en den Bond van be- drijfsautobushouders in Nederland. HET, VERGAAN EER, „MALiMlo I Op het Protestantpche kerkhof te Nes (Ame- j lanid) had onder groote belangstelling, ook van I de zijide der ingezetenen, de teraardebestelling paats van de twee verdronken zeelieden van 'de j „Malmö). Ds. Adriani uit Nes schetste op tref- j fende wijze in liet Hollamlsch en daarna in het Engelsch, op hoe tragische wijze de beide man- tien in de kracht van hun leven ver van hun vaderland en verwanten het leven lieten. Daarna sprak burgemeester Bolomey in het Engelsch een troostwoord tot de achtergebleven bemanning, waarna de kapitein van de „"Malmo" zich in het Zweedsch tot de bemanning richttle. De beman ning en pok de aanwezige eilani.lbdwoiiers wa ren diep onder den indruk. Naar de „Tel." meldt, waren twee der Zfwieelscbe matrozen niet te be wegen het kerkhof te verlaten vóór zij eigenhan dig het graf hadden toegedekt. KINDERVER,WAARLOOZ1NG. In zeer kommervolle omstandigheden werd op Hoog Raven te Jutpliaas, meldt de Stiohtsche Post", een zestal kinderen aangétroffen, waar van de jongste vier maanden en de oudste tien jaar was, terwijl de ouders zich van deze kinde ren niets aantrokken. De moeder had reads eeni- gfen tijd de woning verlaten, terwijl de vader zoo nu en dan thuis kwam. Ook deze heeft thans de •woning verlaten, een briefje achterlatende, dat hij ook voorloop ig niet thuis kömit. De kindieren waren geheel vervtiild en lagen nagenoeg in lom pen op den grond zonder eeltige verwarming. Het gemeentebestuur heeft, toen heit van dit getfal op de hoogte is gesteld, terstond maatregelen genomen, dat deze kinderen behoorlijke kleeding en voeding kregen. Het jongste kihi is intusschen in bescherming genomein door het Leger des Heils. 'EEN LAFFE STREEK. Toen de landbouwer Spekreijse te Rectum, ge meente Wierden, les ochtends omstreeks 6 uur een emmer water uit den put wtilde halen om zijn paard te voederen, 'bespeurde hij naar ile „Zw. Crt." meldt, een sterke carbolineumlucht Daar het nog donker was, kon hij de oorzaak niet aanstonds vaststellen. Toen het, paard het voeder dat met dit water wias vermeng!!, wioigende, kwam hij tot de ontdekking, dat het water met deze stinkende vloeistof was vergiftigd. Hij deed aan gifte bij den gemeenteveldwachter. Bij het In gestelde onderzoek werd dan ook een nog gedeelte lijk gevulde flesch carbolineum opgehaald. De man, die twee zieke kinderen thuis heeft, moet thans het water bij een buurman 'halen. FEUILLETON .„En verschrikt u dat?" vroeg moeder Mina schouderophalend. „Die juffrouw Armand is een dwaas kind, waarvan ge niets te duchten hebt. Daarvoor kan ik uw Edmon'd- te goed! Hjj is geen man, die de liefde zal opofferen' aan het geld. Wees daarom niet kinderachtig. Zielfs als hij door zijn weigering zijn tegenwoor dige betrekking verliest, wel, dan vindt hij zeket iets anders. Met zijn talenten gaat hij' ■>veral een schoone toekomst tegemoet. Houd dus moed, mijin kind. Overmorgen "is 't Zon-, dag, dan zal mijlnheer Edmond zielfs den laat ste® zweem van onrust wel bij u wegpraten. Tot ziens, mïjln kind! Ik moet nu naar die bak kerij voor de afrekening. We spreken elkan der van avond, nader." 'Johanna Fortier verwijderde zich. We hebben Edmonl Labron verlatan, toen hij onder de vernietigende mededeeling van Paul Ar- Buitenland FRANSCHE LUCHTVAAART Inzake steun aan 'de Fransche luchtvaart uit particuliere middelen verklaarde de Fransche mi nister voor Lucht vahrt, Eynac, op een banket van de Fransche Aeroclub, dat hij tfah het ko- mand in zijn stoel was neergezonken. Lucie zou de dochter zijn van haar, die tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld omdat zij zijn vader vermoord had. Johanna Fortier had hem tot wees en tot bedelaar gemaakt en hij beminde haar dochter. O, 't was ontzettend, maar het kon niet waar zijn! Nadat Edmoud Labron een weinig van den eersten schrik bekomen was, riep hij dan ook: ,,'tls gelogen!" Paul Armand glimlachte op zulk een wijze, dat het Edmund's bloed deed verstijven. ,,'tls de waarheid," zei hij bedaard, terwijl hij zijn portefeuille te voorschijn bracht. „Hier zijn de bewijzen." Dit zeggend reikte hij bet officieele dokument' uit "Joigny over. i' De jonge man verslond den inhoud er van. Hoe verder hij kwam, des te meer ontsteltenis toekende zijn gelaat. Paul Armand had niet ge logen en iedere twijfel iwas onmogelijk. Het papier ontzonk 'aan zijn bevende vingers. „Lucie, ide dochter vau Johanna Fortier!" riep hij jamme rend uit. „Ja, van Johanna Portier, die uw vader ge dood heeft," voegde de voormalige Ernst Gaxaud' er bij. Langzaam hief Edmond het hoofld op. „Dat is nog de vraag!" zet hij. ,,Die rechtbank heeft haar schuldig verklaard, doch ik voor mij mende jaar af over 20 millioen mark Krediet voor luchtvaartdoeleinden beschikt. WEER EEN BOMAANSLAG IN AUSTRALIc Opnieuw werd een bom geworpen in de buurt van een familiepension te Melbourne. Een be woner erd licht gewond. De overigen bleven on gedeerd. Verscheidene apartementen werden ver woest. Dit is de zevende bomaanslag gedurende den laatsten tijd. Me nvermoedt,, dat de nieuwe premier vau Victoria Mc Pjherson de uitgeloofde belooning van 1000 pond op de ontdekking der misdadigere zal verhoogen. EEN DRIEDUBUELE MGOORp. In de stad Omeha (Nebraska) heerseht groote opwinding en agitatie tengevolge vah de ver moording van een grijsaard en twee Vrouwen door een neger. Deze -driedubbele moord werdy Zon dag- j.l. bedreven. Honderden politieagenten, vrij willigers en speurhonden, zoeken dag en nacht naar dezen geheimzinnigen booswicht, die tot nog toe aan zijn vervolgers is ontsnapt. HET VERGAAN VAN DE „VESTRIS" De eerste officier van d «„Vestris" gaf bij zijn verhoo rte New "York toe, dat er tjjidens het uit zetten der reddingsbooten veel ontbrak aan de discipline van de onderofficieren en bemanning en dat het mechanisme der reddingsbooten nieti overal goed functioneerde. 1 {EEN AANSLAG PEE POSTPAKKET Generaal Bertole uit Turijn, ontving mét. de post een pakket zeep. Bij het openen van "het pak bevond zich tusschen .de stukken zeep een kein pakje in perkamentpapier. Toen de generaal en zijn vrouw dit pakje losmaakten, volgde eon ontploffing. Het pakje bevatt;e een helsahe ma chine. De generaal en zijn vrouw werden gewlohd en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een onderzoek wordt ingesteld. MEER DAG I MILLIOEN MARK VER DUISTERD' In de vereeniging van bouwarbeiders te Boeda pest werden onregelmatigheden ontdekt.. De po litie heeft de directeur en de vereeniging Sugar wegens verduistering van 1 millioen 100.000 mark gearresteerd. DOOR BANDIETEN OVERVALLEN. Drie beambten van een bank te Marseille, die 500.000 frs. naar het centrale postkantoor brach - ten, zijn dicht bij dat postkantoor door 5 indivi duen aangevallen, die zich meester maakten van de zakken, waarin het geld vervoerd werd. Fen der beambten, die aanstalten maakte pm zijn revolver te trekken, werd gedood door een kogel, die hem in het hart trof. De bandieten wisten in een taxi te ontkomen, waarvan het nummer ech ter bekend is. VERGIFTIGING. In het plaatsje Montblanc nabij Montpellier zijn meer dan 100 personen vergiftigd, zonder dat men tot dusver de oorzaak precies heeft kunnen vaststellen. Twee personen zijn feeds overleden, De vergiftiging werd het .eerst geconstateerd bij een 75-jarigen landbouwer, nadat hij ee!n kop koffie had gedronken. Na vreeselijk lijden stierf de man. Daarna werden, successievelijk 108 per sonen ziek, die deel hadden genomen aan een bruiloftsmaal. Een dokter, die enkele patiënten onderzocht meende, volgens de „Tel.", dat hier van vergiftiging door paddenstoelen sprake was, doch daarna zijn weer twee kinderen en een oü'cle - inan ziek geworden na het 'drinken van koffie de man is overleden. Het onderzoek naar 'deze affaire is nog steeds aan den gang. FLUIT ALS BRANDKLOK. De bewoners van een eenzame boerderij te Dcndeauville bij Rouaan danken hun leven aan de tegenwoordigheid van geest vain deri machinist van den expnestrein ParijsDieppe. Des morgens vroeg zag hij vlammen slaan uit een groote afgelegen staande boerderij. Om de omgeving te a'larmeeren, liet hij de lufit lang en aanhoudend klinken. En met succes, want de bevolking van e'en naburig dorp werd er door gewekt, zag dien vuurgloed snelde ter hulp. Ook de bewoners van de brandende boerderij, man, vrouw en elf kinderen, werden wakker van het gefluit en konden zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen voor het dak instortte. door H. Henrar, Leeraar ,M.JO. Utrecht. ONZE OOST. De beroering, in de Nederlandsche pers verwekt door het jongste geschrift van den heer Cplijh, verplicht ons een oogenblik Europa te verlaten en onze aandcaht te schenken aan de Ojost. We hadden al eens eerder gelegenheid er op te wijzen, dat de Oost-Indische Archipel niet al leen als productiegebied van gewicht is, maar dat belangrijke verkeerswegen (S,traat Malakka) den Archipel doorkruisen en daardoor van inter nationale beteekenis is. Gelegen tusschen de be schavingscentra van Voor-Indië en China had de Archipel reeds in de Oudheid als doorgangsge bied bijzondere waarde en het is dan ook niet te verwonderen, dat duet vestigingsgebied -werd eerst van Hindoes uit Voor-Indië, daarna van Ara- geloof aan de onschuld van Johanina Fortier. Ik meen u datzelfde ook bij een vroegere gelegen heid gezegd te hebben." „Gij gelooft daaraan, goed', maar- zoolang Jo hanna Fortier niet in haar ©er 'hersteld wordt, is zij de schuldige. Zoek de vluchtelinge,, laat zij 4e bewijzen harer onschuld toonen, laat zij die ■door het gerecht doen erkennen, daarna 'hebt gij het recht Lucie te beminnen en te huwen, doch zoolang dat alles niet gebeurd is, blijft Lucie de dochter van uws vaders moordenares! Ge ziet dus, dat ik gelijk had met te zeggpn, 3at de zoon van het slachtoffer, zonder te handelen als een eerlooze, niet met de dochter van de moordenares kan trouwen." „O zwijg, mijnheer, ge breekt mij' 't hart." „Wees verstandig. Zie af van eene onmogelijke verbintenis, die oorzaak zou worden, dat de heele wereld u met den nek aanzag. Lucie Fortier moet voor u opgehouden hebben te bestaan. Ge zijt vrij. Red nu mijn kind." „[Maar ik heb juffrouw Armand niet lief!" „De liefde komt later vanzelf. Hoevele huwe lijken worden niet zonder liefde gesloten en dat zijn in den regel de slechtste niet?" „O, mijnheer, begrijpt ge San niet, welk een vreeselijke slag door u werd toegebracht sta melde Edmond. „Toon dan ook me? mij een weinig medelijden. Mijn heele ziel hing aan die verbin- bieren, die op Java de leer van "Mohammed ves tigden, welke leer 'door op 'de kuststreken der andere eilanden handel drijvende (MaJeiers werd verder gedragen. In Europa was Indië als productiegebied van specerijen reeds in de Middeleeuwen bekend). Kruidnagelen, muskaatnoten, peper met inlani- sche vaartuigen naar belangrijke havenplaatsen (Malakka, Bantam) gebracht, werden door schip pers uit Voor-Indië, Perzië, Arabië, vervoer! naar de Perzische golf, vanwaar,.ze over land naar Klein-Azië, over zee naar Egypte gingen om door Italiaansche zeevaarders, Venetianen Ei de eer ste plaats, over de Furopeesche havens tc worden verspreid. Na de veroveringen der Turken werd de scheep vaart tusschen Italië en Egypte in hooge mate bemoeilijkt; ze geraakte geheel in verval toen in 1498 de Portugeezen den zeeweg om "Kaap de Goede Hoop naar Indië hadden gevonden. De Portugeezen brachten de specerijen tufcar Portugee- sche havens, vanwaar ze door Hollanders, de vrachtvaarders van Europa, werden afgehaald en verder verspreid, terwijl omgekeerd het koren uit de liavens der Oostzee naar Zuidelijke lan den, speciaal het Iberisch schiereiland, gebracht •werd. Het spreekt wel haast vanzelf, dat bij de Hollanders al zeer vlug d© drang ontstond om de specerijen zelf uit Inidië te halen, hetgeen de Portugeezen en Spanjaarden natuurlijk trachtten tegen te houden. Van 1594 tot 1597 werden dan pogingen gedaan om door d© Noordelijke Zeeën een korten weg naar Indië te vinden, iwelke po gingen, zooals bekend, mislukten. Op den duur echter waren de Hollanders niet uit Jjndië te houden. In 1594 richttjen ^nige Amsteidamsche kooplieden d© „Compagnie van Verre" op, die vier schepen uitrustte. In April 1595 aanvaardde deze vloot de reis en kwam na veel wederwaardigheden in Juni 1596 voor 'Ban tam. Veel voordeelen bracht deze reis niet, in tegendeel ,de reis sloot met een nadeelig saldo, maar de handel op Indië was geopend. Spoedjig ontstonden nu nieuwe maatschappijen; in 1602 werden niet minder dan 60 schepen naar Indië gezonden. Om zich gemeenschappelijk tegen de vijanden te kunnen verdedigen, ontstond in 1602 de „Ge neral Nederlandsche Geoctroyeerde Oost-Indische Compagnie". De Compagnie verkreeg van de Staten-Generaal het volstrekt monopolie van de vaart op Indië en het recht op naam der Staten- Generaal met de Oostersche vorsten overeenkom sten te sluiten, tjroepen in dienst te nemen, sterk ten te bouwen, gouverneurs aan -he stellen. Om haar handelsmonopolie te vestigen was uoo- dig hare vijanden, Portugeezen en" Spanjaarden maar piok Engelschen, Fransehen en Denen, die zich in de Indische wateren vertoonden, te ver jagen. Aan de Engelschen werd bijv. in 1616 de toegang tot de Molukken eenvoudig ontzegd en in het laatst van 1613 waren, ofschoon in Europa de beide volken niet in onmin leefden, de Britsche en de Nederlandsche Compagniën in de buurt van West-Java met elkaar in openbaren oorlog, die tenslotte na de verovèring van Dja- katra met de nederlaag der Engelse he vloot ein digde. Toen, in 1617, een paar Fransche schepen zich nabij Bantam vertoonden, werden zij als* vijan den behandeld. In 1619 kwam na langjarige besprekingen een overeenkomst tot stand, waarbij de Nederlandsche en Engelsche Compagnie voortaan in Indië zonden samenwerken; op Java elk de helft van de peper koopen; in de Molukken, waar de Rngelschejni zich overal mochten vestigen, zouden deze 1/3 de Nederlanders, 2/3 der specerijen en der in voerartikelen Verhandelen. Maar de Nederlanders, die in de macht de meerderen waren, lieten niet na de Engelschen aldaar die meerderheid geducht te doen voelen, zoadat te Batavia van behoorlijke samenwerking geen sprake was. Hoofden, bevolking, handel, zeevaart', allen gin gen. gedrukt onder den last van Me door ons zooveel mogelijk toegepaste heerschappij over in- en uitvoer. Van de inlandsche bevolking trok men zich niets aan. Toen er in 1675 o.a te Batavia hon gersnood dreigde en ©enige Compagnieschepen ge bruikt waren om rijst te halen, spraken de Hee- ren Zeventien, een college van 17 personen, dat net centraal gezag vertegenwoordigde, en dus de algemeene leiding dier Compagnie had, daar over hunne afkeuring uit: de schepen dienden voor den handel der Compagnie en niet tot „spijziginge van menschen, die ons eygentlijk niet en raken". Kan het verwondering 'wekken, dat reeds in 1655 een der hoofdambtenaren, la ter Gouverneur-Generaal, deze opmerking maak te: „niemand is er in gansch Indië Idie ons goéd gunt, ja \fij worden van alle natiën doodelijk ge haat?" "(Wordt vervolgd). Doos teg^n^Versr^ppung^ temis, en nu is alles, alles op eenmaal uit. Laat mij tot verademing komen, laat mij weenen, laat mij lijden." En de krachtige jonge man begon inderdaad te weenen als een kind. „Ja, ja, ik beklaag je van harte," antwoordde de millionair. „Maar gij moogt het hoofd blijven omhoog hóuden, dat moet ge doen. Men kan niet tegen het noodlot kampen, men kan dó feiten niet wegcijferen. Ik heb u een dienst bewezen, door u van schande en smaal te redden. Red gij1 op uwe beurt mijne dochter. Gij weet dat. ik met haar u alles wil afstaan wat ik bezit!" „En als ik nu dat aanbod niet kan aanvaar den „En dat waarom niet?" riep d© millionair, die zich geweld moest aandoen, om niet in 'woede los te barsten. „Uw weigering iwiare Marie's dood! en zij heeft u zoo lief. Al heb ik u ook pijn ge daan beschouw mij dan als den geneesheer, die het doodelijk gif moest, uitbranden. Ge zijt mij dank verschuldigd voor 't geen ik deed." „Dat begrijp ik, mijnheer! Hoe bitter mijn smart ook zij, ze maakt mij niet onbillijk in mijn oordeel. Ik ben u dankbaar, want ik stond wer kelijk aan den ran! van eeh afgrond en werd nog bijtijds, door u teruggetrokken." Edmond drukte zijn hand aan den ellendeÜDg, die haar drukte, met een trilling van zegepraal in de oogera.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 3