Fruit manden Winterjas, Ulster of Regenjas J. van der POL, J. B. KÖSTER, Een prachtcollectie Boven f 2.50 franco toezending. LUXE DOOS, Groote sorteering met 3 ons 58 cent. SURPRISEPOPPEN. Uit BROUWERSHAVEN De bewoners van de huizen Langs ie haven te Brouwershaven hebben tengevolge van het zeer hooge water in onrust verkeerd. Voor de deuren en ramen der woningen werden de vloedplanken aangebracht Op sommige plaatsen stond het water meer dan een meter hoog tegen de woningen op en 'ver scheidene huizen hebben schade door binnenstroo- mend water ondervonden, doordat de vloedplan- feen niet hielden Uit MAASSLUIS: Tengevolge van den zeer hoogen waterstand staat de buitensta! geheel blank. De groote fa briek van den heer C. van Toor Czn. kreeg tenge volge van den storm belangrijke schade. De brug aan de Hellingkade is geheel ontzet De groote stoomkuiperij van den heer Air. de Neeff werd gedeeltelijk weggeslagen. In de straten zijn groote gatjen gespoeld. Vele huizen hebben schade aan de daken gekregen. ■Men vreest bij hoogtij nog meer schade. Uit IJMÜIDEN: In de haven van IJ muiden is door den buiten gewoon hoogen vloei ernstige schade teweegge bracht aan de havenwerken. Op verschillende plaatsen, o.a. 'bij den vuurtoren en aan den kop van het sluis-eiland, zijn groote stukken tfan de glooiing weggeslaen. Geep licht Uit DOBDBEOHT: De storm uit het Zuid-Westen heeft hier hoog water veroorzaakt, hooger dan sinds 1916 het geval is geweest. Het water bereiktje een hoogte van 3.27 M. boven A.P. In 1916 was de hoogste stanl 3.43 meter. Tengevolge van het hooge water is de geheele oude stad tusschen de Merwede en de Maas! en begrensd door den Noor, der dijk, den R.iedijk, de Voorstraat, de Prinsenstraat, en den Zuidweg on der water geloopen. Honderden kelders en laag geegen woningen zijn overstroomd. In de elec- trisehe centrale, die aan den Noordendijk ligt, ontstond kortsluiting. Hierdoor werden alle om liggende gemeenten, die van Dordrecht stroom betrekken, van electriciteit verstoken. De sto ring duurde Maandagmorgen van half vijf tot ongeveer negen uur. Gedurende dien tijd stond) ales in en om Dordrecht stil. Ook de waterlei ding werkte niet Te negen uur was de storing opgeheven en tegen acht uur was diet water zoover gezakt dat de straten in de stad weer watervrij waren. Uit ROTTERDAM: Het water is, zooals verwacht werd, aanzienlijk gestegen. Om half twee des nachts stond de geheele binnenstad blank. Het verkeer tusschen rechter- en linker Maasoever was daardoor on mogelijk. Het tramverkeer was tegen elf uur reeds stopgezet "Verschillen3e kelders stonden blank Uit BA ABN Tengevolge'van den hevigen stormwind uit het Westen is het Zuiderzeewater over de polder dijken heengeslagen. De Eiemnespolier en de Baarner polder üepen langzaam onder door den hoogen vloed. Buitenland VERSCHRIKKELIJKE TOESTAND IN BELGIë. Tengevolge van den hevigein storm is de Schelde bij hoogtij buiten haar oever getreden. Het wate rverspreidde zich onder de loodsen, zoodat een groote hoeveelheid goederen bedor ven zijn. Op den linkeroever der Schelde tegen- over1 Antwerpen, "heeft de wijk St. Anna erg van bet water geleden. Deze wijk ligt lager: dan de rivier en het water stond er op som- geheele verkeer per as staat stil. De staid Antwerpen is van drinkwater ver- nnge plaatsen tot de eerste verdieping. Het stoken, daar door het buiten haar oevers tre den van de rivier de Nethe de drinkwaterinstal- laaes te Waelhem onder water staan. Er zijn maatregelen genomen. Men is beducht voor het hooge water. Totdusver hebbjen er geen per- soonfijke ongevallen plaats gehad. EEN WAARSCHUWING AAN DE I BURGERIJ VAN ANTWERPEN. De burgemeester deed in een gehouden ge- meenteraadsvergadering mededeeling van het onder water staan van 'het te Waelhem ge-' legen pompstation der watervoorziening, waar door de toevoer van water in de geheele stad niet kan geschieden. Met hulp van 150 man der genie is onmiddellijk met het herstellen, 1 aangevangen, doch dit zal verscheidene dagen, duren en zeker niet voor aanstaanden Vrijdag volbracht zijn. Volgens besluit van den gemeenteraad zal de bevolking per proclamatie en door de pers ernstig gewaarschuwd worden voor de gevaren: van het nuttigen van ongekookt water uit put ten en riolen. Tevens wordt zij aangemaand zoo zuinig mogelijk te zijn met wateqe n zoo: mogelijk buurtgenooten er een deel van a'f te staan. Gistermorgen omstreeks vier uur is de Scheldedijk op drie plaatsen beneden en boven, Dendermonde doorgebroken. De dorpen Grem- bergen en Moerseke staaan gedeeltelijk onder water. In het station van Grembergem staat het water pl.m. 2 M. hoog. Op sommige we-, gen staat het 1.50 M. hoog. Vele bewoners moesten in allerijl hun wo ningen ontruimen. De gouverneur der provincie heeft militai ren gerequireerd om te trachten de dijken te versterken, waarvan er verscheidene ernstig be dreigd wonden. Op verscheiden plaatsen staat de spoorbaan onder water. Men vreest, dat de overstrooming zich bij het hoogtij nog zal uitbreiden. Door hqt bezwijken van den dijk van de Rupel staan te Terhaegien tal van fabrieken en steenbakkerijen onder water. Te Hoboken is de Scheldedijk doorgebro ken, zoodat de laaggelegen weilanden onder warer staan. Een zestigtal arbeiderswoningen werden ernstig beschadigd. Te Calloc is de Scheldedijk eveneens be zweken. Een honderdtal soldaten zijn met vrachtauto's naar het overstroomde gebied ver trokken. HEVIGE STORM AAN DE HEELE KUSTl Bij Oostende woedt een hevige storm. Langs de beele kust is bet water bij vloed over de dijken gestroomd. Met name te Oostende en Blankenberghe slaat de zee door ie an zee; grenzende straten tegen de dijken in de stad gelege naan. De schade is aanzienlijk. Op den dijk te Blankenberghe zijn huizen ingestort. ('Hdbld.) Plaatselijk Nieuws ZANG VEREENIG1NG „CRESCENDO"- In enkele regels hebben wij er reeds do aan dacht op gevestigd, dat onze zangvereeniging een Nationalen Zangwedstriji hoopt uit te schrijven voor het welslagen waarvan natuurlijk alles af hangt van de medewerking der burgerij. En zoo als 't met elke onderneming gaat, zonder geld begint men niet veel. Bestuur en Feestcommis sie hebben vergaderd en in de eerste plaata de kosten berekend. De begroeting staat op het pa pier, ontvangsten en uitgaven elkander dekkende. Aan de berekening ontbreekt niets. Maar wan neer men vergadert, terwijl de storm buiten rond om het huis buldert en de regen in stroomen neer- gutst, dan wordt men er daadwerkelijk aan her- innerd, dat het slechte weer het heele concours in de war kan sturen. 'En in .lat geval heeft men deh ulp der burgerij noodig. Er is een waarborg fonds noodig. 't Is misschien heelemaal niet noo dig, maar voor 't geval, 'dat de ontvangstten de uitgaven wegens het slechte weer niet zouden KOOPT UW BIJ ONS Onz« sorteering zal U in alle afdeelingen verbazen Onze modellen en afwerking zijn Ie klas Onze prijzen zijn scherp concurreorend Verzuimt niet onze Ktalages te bezichtigen. Langestraat 22 ALKMAAR Magdalenenstraat tl KSster's Volkszaak. De BRITSCHE EILANDEN zijn weder door stormen geteisterd, waardoor echter slechts ge ringe schade is aangebracht. De scheepvaart "bij Deal in het Kanaal, is stilgelegd. Circa vijftig: schepen van verschillende nationaliteiten hebben een schuilplaats tegen het zware weer gezocht en elk uur vermeerdert «dit aantal nog. Het Fransche stoomschip „Emile Delmas", "welks bemanning op een na veilig te Liverpool aan land werd gebracht, is 2000 ton groot en is Zaterdag in de Mersey aan den grond geloopen^ De reddingboot van New Brighton slaagde er na een heldhaftigen strijd van zeven uur in, de ge heele bemanning van *24 koppen te redden. 'Op de terugreis geraakten echter twee mannen van de reddingsboot en de eerste' machinist overboord^ De 2 eerstgenoemden konden gered worden, doch de machinist zakte door zijn reddingsgordel heen, en verdronk. Gevreesd wordt dat een treiler uit Lowestoft met vier man is vergaan. Een sleepboot uit Hull, die een in nood verkee- rend stoomschip naar binnen sleepte, is 'in 'de monding van de Trent omgeslagen. Een matroos, een getrouwd man,- van 45 jaar bit Hull, is ver dronken. Het Dnitsche schoolsehip „Pommern" heeft ge seind, op 25 mijl ten westen van Guernsey,, in nood te verboeren. Verscheidene stoomschepen gin gen hulp s7erleenen en ten slotte slaagde de Duitf,- sche sleepboot „Heros" er in, alle 84 opvarenden waaronder vele cadetten, le redden. Drie Engel- sche passagiersschepen vergemakkelijkten de red ding, door olie op de golven te gooien. Het wrak is blijven drijven en levert gevaar op voor, de scheepvaart. Uit alle deelen van 'het land worden berichten over groote en kleinle ongevallen gemeld. Langs een berghelling in Wales zijn 60 hutten vernield, waardoor 450 personen dakloos zijn geworden^ Een 22-jarig meisje, 'dat haar'vader, een domi nee, per auto naar de kerk wilde brengen, is aan het stuur door een vallenden boom getroffen en gedood; haar vader werd ernstig gewond:. Een leidekker werd van het dak geslingerd en over leed aan de bekomen verwondingen. Een fietser werd door den wind onder een vrachtauto ge worpen en verpletterd, terwijl een klein meisje door een vallende schoorsteenpijp doodelijk werd gewond.' Gevreesd wordt, aldus het ,,N. v. d. D."1. dat het ruwe weer zal aanhouden en dat nieuw® stormen boven het Kanaal zullen woeden. r- Sedert Vrijdag woedt boven ZWITSERLAND een hevige storm, die in de laag gelegen streken 1 vergezeld gaat me'f regens. Het water in alle ri vieren staat zeer hoog en vale districten worden met overstrooming bedreigd." Buitengewoon hevig was de storm Zaterdag boven Bazel en langs den B,ijn, waar véle tele foonlijnen zijn verbroken De hevigheid van den storm is nog toegenomen, doch het is veel kou der geworden, en tot op duizend meter hoogte is sneeuw gevallen. MET MAN EN MUIS VERGAAN' De „Matin" verneemt uit Algiers, dat de kust boot „Cesaree", die de haven aldaar wilde bin- nenloopen, op 10 KM. van Algiers af is gezon ken. De w-oelige zee'belette alle reddingspogingen Het schip, dat een bemanning had van '12| per sonen is met man en muis vergaan. dekken, dan kan het tekort door dit fonds 'wor den gedekt. Natuurlijk moet het bedrag, waar voor men teekent, (want men teekent natuurlijk) niet beschouwd worden als een gift. „Het weer is je koopman", wanneer het medewerkt, dan saagt het concours, dat bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging in 1929 zal worden gehouden, ongetwijfeld.' Bestuur en Feestcommissie gaan aanstonds rond en wie zou nu zoo'n geachte jubelanesse met zoo'n roemrijk verleden, niet willen steunen?. We komen er nog wel eens nader op terug. vanaf F 1.00 0,25 per sfuk Ais reclame: Alkmaar. IJSCLUB „ONS GENOEGEN" AFD. ZUIDSCHARWOUDE. Vrijdag 23 November hield onze afdeeling haar jaarvergadering. De opkomst was ,het gure weer in aanmer king genomen, bevredigend. Met een hartelijk welkomstwoord opende de voorzitter, de heer S|. de Boer, de vergadering. De notulen werden zander op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Het jaaarverslag was ditmaal optimistischer gestemt dan het voorgaande jaar, toen de ijs- fe-sten door "het uitblijven der winter achter wege moesten blijven. In het af geloopen seizoen' 1927—'28 heeft onze afdeeling weer eenige Wedstrijden kunnen houden. Met de hoop or mcreelen en fimancieelen steun der burgerij werd dit jaarverslag gesloten, waarop ie Se cretaris een woord van dank mocht ontvangen. Verder werd meegedeeld, dat de dreggen bij onderstaande adressen zijn gestationneerd, welke huizen van een daarop doelend naam plaatje zijn voorzien: Jacob Kroon, Jn. Krul, K. G. Reinders, H. Metselaar, Kuilman (Witte Roos), Jn. v. d. Busse, A. Moor. f Hierop verslag der 43ste Algemeene Ver gadering, welke gehouden is te Alkmaar. De rekening van dein penningmeester woes het navolgende aan: Ontvangen met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar f 607.25; uitgaven f 172.83; batig saldo f 434.42. De boeken en bescheiden werden nagezien door de heeren A. Kist en P. Schuffelen, die bij monde van den heer A. Kist in orde wer den bevonden. Ook de penningmeester ontving een woord van dank. Hierna bestuursverkiezing, aftredend Jn. Krul en vacature P. Wonder. Na gehouden stemming werden gekozen de heeren Jn. Kramer Gz. en A. Kist, welke hee- en hun benoeming aannamen. Behandeling der beschrijvingsbrief van de 44ste Algemeene Vergadering, welke gehouden wordt te Amsterdam op 28 Nov. Als afgevaardigden zijn aangewezen de hoe ren C. de Boer en S. de Boer. Bij de rondvraag bespreekt de heer Hi. Met selaar de wenschelijkheid om tot een compro mis te komen met het bestuur van de IJsclub Ou'dkarspel, ten opzichte van den toegang der banen op het Waardje voor onze afdeeling. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. ZUIDtSCHARWOUDlE- Tot leden van het kies ooilege zijn herkozen de heeren C. Berkhouwer en A. Klingeier en ge kozen in de vacature P Kooy, de heer; VJ. Th. Kunnen BROEK OP LANGENDIJK- Bij de gehouden verkiezing van 2 ouderlingen en 2 diakenen in de Geretf. Kerk, zijni als zoo danig geko2en tot ouderlingen Jb. Glas Abr.z. en O Koedijk Oz. en tot diakenen H. de Graaf en W Visser. t NOORDiSCHARWOUDE- Gevonden voorwerpen: Een zwarte kindermuts. Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen zijn te bekomen bij de politie te Noordscharwoude Per Telefoon. IJMÜIDEN, 27 November JV.D) De motor boot Dorus Bijkers is hedennacht te IJmuiden aangekomen. De boot beeft zich naar het Itali- aansche stoomschip „Talento" begeven en heeft met het zoeklicht van "de uit Utrecht .geleverde genie eenige malen rond het gestrande schip ge varen. Het bleek echter, dat alles boven water stukgeslagen en er geen levend wezen meer aan boord was. Er zal nogmaals een onderzoek ingesteld wor- deu.t AGENDA Geretf. M- V- „Tem Arbeid geroepen", AM- A- Agenda voor Donderdag 29 November. A. Leien. Gewijde Geschiedenis, veïs 28. D Biersteker N.O. vers 18. F. Wagenaar. Voordracht. Gere(L J* V- „Eben Haëzer" te Diirkshorn- Agenda voor Zondag 2 December. Gel. Bel. Art. 6. Van het onderscheid tusschen de Kanonieke en Apocriefe boeken 'door vr. H. Klunder. Kerk. Gesch. les 27. Aanvallen van Rome, door vr. P. de Graaf. Voor Zondag 9 December. Gel Bel. Art. 7. Volkomenheid der H- Schrifture om alleen te zijn een regel des geloofs door vr. J. Geertsma. Vad. Gesch. les 27. De vruchten vkn het) Libe ralisme, door vr. M. R,us. M» V* „Wees eten Zegen" N oordseharwoude- Agenda voor Donderdag 29 November. Gew. Gesch. Schets 18, 1ste gedeelte, door A. Vad. Gesch. (B. en B., 15 Juli '27) door J. Hee-\ ringa. Voordracht N. Kratner- VERBETERING In het verslag van den gemeenteraad van Oud karspel behoeft hetgeen de heer Kostelijk ten slotte zegt omtrent den opzichter, eenige aanvul- ling, wil het niet den schijn wekken, alsof de opzichter niet voldoende op de naleving van Ue bouw- in woningverordening zou toezien. De heer Kostelijk merkt op, dat het, vooral voor den aannemer Kroon niet geraden is, zon der vergunning van B. en Wte bouwen of be staande gebouwen te veranderen, juist om den schijn te vermijden, met hot oog op zijn functie van gemeenteopzictiter. De voorz. zegt dat B. en W. met het gesprokene rekening zullen houden, maar constateert, dat de Baai zich niet hoeft uitgesproken, dat voor eken bouw of voor élke verbouwing hoe gering ook, een bouwplan moet worden ingediend.

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2