Nieuwstijdingen Buitenland - BROEK OF LANGENDIJK- Vrijdag 30 Nov 1928, 's avonds half acht trad voor de Gereformeerde Jcragelingsvereeniging „3o' li Beo Gloria op. in de Gereformeerde kerk alhieT, Ds Rnllmann, van Wassenaar met het onder werp „verstaat gij wat gij leest*". Spr opende met het laten zingen van Ps. 25:2 en las daarna Hand. 8 vers 2635. Deze geschiedenis, aldus spr., boeit telkens weer als men haar leest. Zij spreekt ons van een man, een Moorman, een machtig heer, de schatbewaar der van de koningin der Mooren, tot wien d«_ mare van Jezus en Jeruzalem was doorgedron gen. Deze man miste iets, wat hij tevergeefs ge zocht had bij zijn eigen 'heidenschen godsdienst Misschien kon de God van Israël hem bevredigen? Om nu bevrediging voor zijn geestelijke behoef ten te vinden, had 'hij ie verre reis naar Jeruza lem ondernomen. Hij had i!n Jeruzalem verkeer! en aangebeden en keerde terug naar zijn vader land En nu trekt tweeerlei onze aandacht in dezen Eitiophiër, ten eerste wat hij las en ten! tweede hoe hij las. Duizenden in den tegenwoordigen tijd lezen, maar wat lezen zij? In 't kort spoorweglectmur, waarbij het niet hindert of zij er bij indommelen; in hun warme coupé. Zij hebben er niet de min ste inspanning voor óver om hun geest te verrij ken niet dezelfde lectuur. Beseffen zij niet dat met dergelijke prullen verbazend veel kostelij- lijkem tijd verloren gaat! Dat zij op die manier hun ziel langzamerhand vergiftigen. Want ge woonlijk moet het nog eeuigszins prikkelend zijn voor hun verbeelding, liefst nog met een flink aantal plaatjes verlucht om 'hun verbeelding niet al te zeer te vermoeien. Beseffen zij niet de geweldige waarde van het boek? ten goede maar ook 'wel degelijk ten kwade. Niet ten onrechte is de uitvinding der drukJ kunst genoemd een reuzenstap ten hemel, maar ook een ter hel. Men heeft wel eens gezegd, dat zonder de uit vinding hiervan de Hervorming onmogelijk ge weest zou zijn, de kerk was verstaSrt in onwetend heid, men geloofde nog wel zoowat wiat de kerk leerde, maar men wist van den oorsprong van het christendom nauwelijks af, totdat deze belang rijke ontdekking kwam en kennis vastgelegd op papier alom verspreid werd. /Toch werd er voor dezen tijd ook wel gelezen. Men las b.v. geschre vene boeken en men had meer tijd omj ziels con tact te vinden tusschen schrijver en lezer, want nergens stort iemand zoo zijn ziel uit als in het: boek, en nergens kan men zoo rustig mee spre ken als met die vriend die boek heet. Gelukkig daarom de man, die op 'deze wiijze nog spreekt, eeuwien nadat hij gestorven is. Zulk een man nu was Jesaja. De Moorman 'had in Jeruzalem een boek gekocht en las dat, gezeten óp zijn wagen, maar hoe las hij dat. Hij probeerde te, verstaan wat de schrijver bedoelde. Vandaar zijn ant woord aan Filippus op diens vraag, hoe zou, ik verstaan, zoo mij niet iemand onderwees. Zoo moeten wij ook lezen, -wij moeten contact zoeken tusschen onze ziel en de geest :lie onze lectuur ademt, Wij moeten beseffen wat het woordje lezen inhoudt. Oorspronkelijk werd hiermee bedoeld hetzelfde als we b v. vinden in aren lezen dusi gedachtei> lezen, gedachten verzamelen. Daarom is het zoo noodig dat wij terdege toezien op onze lectuur wat wij lezen zullen. Een woord van waarschu wing moge hier op zijn plaats zijn tegen zooveel moderne lectuur, die weliswaar schittert in let terkundige schoonheid, maar gewoonlijk op een zeer laag zedelijk peil staat, ook tegen ie tegen woordige z.g. neutrale nieuwspapieren, moge ge waarschuwd Iwtorden, die vaak in artikelen én feuilleton stof geven van beslist anti-christelijke beteekehis. De grootmeesters der kunst moeten we lezen maar biddend lezen, dan wordlt ons lezen een daad met een gebed en verstaan wij wat we lezen. Gezongen werd van het gebed des Heeren vers 7 en 8. Na het zingen memoreerde spr dat deze Et in phiër overluid las, om datgene hetwelk hij las des te beter te verstaan, maar het was zoo iets vreemds, :lat hij er de zin toch niet van verstaan kon. Van wien zei de profeet lit, van zich zeiven of van iemand auiders? Waartoe moest deze mensch zulk een lijden doorstaan! Toen kwam ter rechter tijd Filippus met zijn vraag. Verstaat gij wat ge leest Maar hij had geen uitlegger, hoe zou hij verstaan. Zoo vroeg hij dan naar den persoon van den lijder, hij vroeg niet naar ideeën on theorieën, maar enkel naAr den persoon, zoo ook wij en dan kunnen we komen tot oplossing van onze vragen Vervolgans zette spr. uiteen het on derscheid en 'de waarde van menschelijke en Goddelijke geschriften. God heeft ons zijn woord „de bijbel" gegeven om er practiseh nut uit; të trekken.jWij moeten hem lezen geheel en in zijn deelen, lees hem door, lees hem stuk, aldus sprmaar lees hem eerbiedig ön hiet op een dreun of preektoon. Lees hem overluid iu uw gezin en lees hem met gebed eu vraag wat voor licht schenkt hij mij Denkt er aan dat de wereld de bijbel veelal alleen leest in zijn belijders, dat op u 'gelet wordt in uw handeli en wandel; Leeft naar het woord van den apostel, wordt levende brieven van Christus. I Al hebt gij geen tijd voor lectuur, neemt tijd voor uw bijbel, het is niet alleen voor uw geeste- lijke vorming noodig, het is heden ook beschaafd de bijbel te kennen. Wie Kloos en Couperus niet kent, is (Onbeschaafd, veal meer nog als men Jesaja en de psalmen niet kent. Het laatste woord van den grooten Eiagelsoben schrijver Walter Soott, was do vraag om "het Boek, welk boek vroeg men hem Er is maar I één Boek, was zijn met zwakke stem gegeven antwoord, „de bijbel". Bewaren ,wie ons toch voor hen, die alles wieten behalve de schrift, die ons geeft een vasten levensvorm, die ons naast de werkelijkheid der zonde, ook openbaart de wer- i kelijkheid der genade. Dat we toch onze roeping verstaan ten opzichte van onze medjemenschen, door hen ook te spreken over deze duigen, waar j het te pas komt.' J Na dankgebed werd nog gezongen Ps. 119:53 en ging men welvoldaan naar huis. Wij gelooven j dat de vereen, met voldoening op dezen avond i mag terugzien als op ©en welgeislaagdep avond, waarvan sprake is uitgegaan en waarvan leering is getrokken. NOORDSCHARWOUDE. Bij de aanbesteding door den Noorider- marktboind van timmerwerk en schilderwerk, waren voor het eerste 3 inschrijvers, voor het tweede 8. T :mmerwerk J. Keesman te Schagien f 6945.— H. Bruin te Oudkarspel f 6720. J. Lugtig te Heer-Hugowaard f 5700. Begrooting f 6775.—. j Schilderwerk: S. Koster te Alkmaar 2999.- I. Zijp te Noordscharwoude f 1485.— D. Dirkmaat en De Vries te Noordscharwou(|e 2090. P. Kamp te Hieerhugowaard f! '1487. A. Breed te Hieer-Hugo waard f 2214. J. Renooij te Burgerbrug f 2265.-1 J. de Boer te Alkmaar 3333.— M. de Boer te Bjeemster ff 1945. Schilderwerk gegund aan den heer I. Zijp' te Noordscharwoude. 1 Timmerwerk aai den beer J. Lugtig tó Heer-Hugowaard. - BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoote, Zuster G. Mulder, is den 27en November jl. in de Rijksklinieken te Utrecht geslaagd voor het wettelijk Staatsdiploma voor Ziekenverpleging' „Ja, op 't eind van September," antwoordde de grijsaard. „Ik wieet dat alles nog, alsof 't; gister gebeurd ware. Ik was gepensioneer d, omdat ik toen reeds zestig jaar was geweest. Ik ging in Amerika mijn eenige dochter opzoeken en ben daar zestien jaar gebleven. Ik kreeg toen zoo'n soort vau heimwee en ben met mijn dochter) en mijn twee lieve kleinkinderen, die grootvader zoo'n beetje vertroetelen, niet waar, naar Bois- te-Roi terug gekeerd. Zoo goed en zoo kwaad als het dan gaan mag, tracht ik mijn kleindoch ters het verlies van haar vader te doen ver- geten." „Welke vreemde ontmoetingen men toch soms kan hebben!" hernam de geneesheer. „Zonder dat wij iets van elkander wisten, bevonden we ons op hetzelfde schip." „Op den Lord-Mayor?" „Ja mijnheer Yvaren, op den Lord-Mayor. Er wias destijds ook een groot AmeTikaansch indus trieel aan boord, James Mortimer, dien ik later te New-York leerde kennen, alsmede een Franseh- mau, Paul Armand, die na verloop van slechts enkele mmaanden zijn schoonzoon werd." „Ja, ja, dat Wist ik We hebben met die twee do reis gemaakt," zei de tachtigjarige. „Al ken de ik ook niet alle naman van de passagiers, dien van James Mortimer had ik, evenals ieder een, natuurlijk gehoord Ik herinner mij nog eene eigenaardige 'bijzonderheid van die reis, een Binnenland EEN NATTE NOVEMBERMAAND' De filiaalinrichting van het Kon. Neder 1. Meteo rologisch Instituut meldt: November 1928 staat met 124 mM.M. gevallen regen te Amsterdam bovenaan in de "lijst van jaren sinds in 1908 de waarnemingen in den Hortus zijn begonnen. Wel zit November 1910 haar met 121 m.M. dicht op de hielen, maar verder bracht geen der jaren het tot 100 .M. De kleinste hoeveelheid 15 m.M. kwam voor in 1920. De gemiddelde hoe veelheid is 68 m.M. In de. laatste decade van November viel 78 m.M. dus meer dan de gemiddelde maandhoeveelhei. „DE TELEGRAAF" IN 1918. In de „Haagsche Post" van 1 Dec. komt de lieer J C. Schröder, alias Barbarossa op tegen de voorstelling,' die Piet \an der Hom de vorige week van zijn onderhandelingen in 1918 met de voorman nen der S.D.A.P. heeft gegeven (een plaat „Bar barossa naar Canossa."JJ De heer Schroder erkent daarin, dat de voor stelling van zaken van den heer Vliegen in „Het Volk" juist is geweest. Zijn betoog komt ^hierop neer, dat mr. H. Louis Israëls en hij mot den voor zitter dei S.D.A.P. bekend Francophiel, hebben gesproken over den steun door „Telegraaf" en „Courant" aan de revolutie verleenen. Maar waar bij ze deden uitkomen, dat ze noch „bereid" noch „belust" waren een beweging te steunen, die, naar zij vreesden te „zwaar Duitsch ge-oriën.teerd" was De redactie van de „Haagsche Post" verwondert er zich voer waarom de heer Barbarossa zijn stuk avontuur, als ge 't zoo noemen wiilt 't was een poging tot diefstal, die mij bijna mljnj ge- heele vermogen had gekost. Verbeeld u, ik droeg het bespaarde geld van ruim dertig jaren bij mij, iu een soort vau reistaschje. Een ellendeling sneed ongemerkt, gelijk hij waande, die riemen van dat taschje los en verborg den geroofien schat onder zijn werkmanskiel. Maar daar had hij niet lang plezier van. Ik kreeg alles terug, door bemiddeling van een medepassagier, die den schurk op lieeterlaad betrapte." „Hé: lk heb daarvan destijds nooit iets ge hoord." „Dat geloof ik wel, want op verzoek van den man die mij mijn eigendom terugbezorgde en de familie van den dief kende, bleef ik tegenover iedereen, omtrent het gebeurde het stilzwijgen bewaren." „Op die zelfde stoomboot." vertelde nu de dok ter op zijn beurt, „maakte ik kennis met iemand uit Canada, die mij de wonderlijkste dingen ver haalde, die ik ooit gehoord heb. Gij, diel bijna twintig jaar in Amerika gewoond hebt, zult er nu natuurlijk ook wel van vernomen hebben. Ik bedoel de uitwerkingen van een drank, die ondier den naam van waarheidslikeur bekend is. Nu zijt ge zeker in eens op de hoogte?"' „Ja, ik herinner mij wel over den drank, die zelfs de meest gesloten® mensehen tot, spreken dwingt, te hebben hooren spreken," antwoordde niet liet opnemen in „Telegraaf" en „.Courant" zelf en schrijft: „De lezers dier beide bladen hebben er meer belang bij ook eens te vernemen, dat er in Novem- her 1918 iets gebeurd is, met hun lijfsorgaan, dan die der H.P. én vooral dient daaromtrent ingelicht te zijn het uitgebreid collegium van Nederlandsche professoren, die met hun ethische, juridische, me dische en andere vlaggen de journalistieke lading van genoemde bladen helpen dekken. DE MOORD TE ROTTERDAM. De drie arrestanten, die Vrijdagavond zijn aangehouden als verdacht op don moord van dei heter Lans te Rotterdam, zijn weer op vrije voeten moieten worden gesteld, omidat tegen hen niet voldoende bewijs was in te brengen- Er zijn late rnog 'twee mannen gearresteerd,, die verdacht wiercLein. in verband te staan met deze zaak, maar ook hien heeft men wederom! vrij moeten laten. I Bij den commissaris van de' derde afdeelmg komen vele menschen aanwijzingen geven voor het oinderzbiek, ook ontvangt de commissaris vele brieven van waarzlegsters en v,n personen, die hun droomen beschrijven! De politie' beeft het Boerengat doen af- dreggetn, omidat nemand had medegedeeld, dat hij eeln, man daar iets in het water haidi z'ien wierpen. Het resultaat leverde evenwel geen resultaat op. ,.De Crt." meldt ,dat zich Zonidagmiddag, bij 'de politie1 tem getuige heeft gemeld, die een verklaring had af te leggen, welke moge lijk van belang ka*pr blijken tie zijn. Of echter 'riderd^iad de'zle aanwijzing meer licht in de duistere geschiedenis zal brengen, zal ©en uit gebreid oade'rzbtek, dat onmiddellijk in de door 'deze verklaring aangegeven richting is ingesteld, moeten leeren. Voorshanids kan 'daar van. moeilijk ie'ts gezegd worden. De bedoelde getuige dan stond Donderdag-1 avond te ongeveer halfzeven op de Oost Ad miraliteitskade' tie praten met een ander per soon, omgeveier ter hoogte van de garage van de firma Van Schijndel. Daar tier plaatse be vindt zich n.l. aan de waterzijde een zrnd- opslagplaats, welke' van den rijweg Is afge-; sloten door elen groot hoog houten hek. Aam het einde van dezte opslagplaats ter zijde van het hek stonden de bedoelde ptersonem. Zijl zagen plotseling uit de richting van 't Bosch-i lard ©en beer naderen met onder den arm een actentasch etn teen met bruin papier omwikkeld, pakje. Aanvankelijk ietten zij niet op "hem, tot hun aandacht getrokken wierd door het feit, dac de man het pakje haastig in het water gooide. Eerst toen bemerkte hij blijkbaar de aanwezigheid van beide personen, waardoor hij scheen be schrikken en zich op een draf verwijderde in de richting van het Oostplein. Hoewel het op dat oogenblik reeds zeer don ker was ,had de' bedoelde getuige, dank zij dlfl omstandighid, dat de' heer 'op een Sfstand, van 2 5 3" Meter langs hen been liep, hem' ze/er goeS kuntnen opnemen. V Onmiddellijk nadat dit bekend geworden is„ is de' Rivierpolitie aangevangen met het dreg gen naar mogelijk in het water geworpen voorwerpen, welke bij hte misdrijf gebruikt zouden kunnie nzijin. Het dreggen, dat tot nog, ton geen resultaat opgeleverd had, was nog niét uitgestrekt tot de plaats, waar volgens getuige een pakje in het water geworpen zou ^ij'.iNa het afleggen der verklaring is de £©-• .tuige met ee inrecercheur naar de Oost Admira- hteitskadie gegaan en heeft daar de plek, waar; het pakje in het water is gegooid, nader aan gegeven. Nog Zondagmiddag is ook 't dreg-, gen' op deze plaats en omgeving begonnen. Tot den avond echter zijn deze pogingen niet met succes bekroond. Middelerwijl wordt het onderzoek ook in andere richtingen ijverig voortgezet. "<H f stoffelijk overschot van den heer P. C., Lans is thans door de' politie vrijgegeven en is op de' Algemeen® Begraafplaats Qrooswijk ter aarde besteld. Gistermorgen is wederom (pqan verdachte door de politie verhoord, doch spoedig weer fieimge zlonden. t 1 DE TOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING. 's Konings vier artsen hernieuwen hun bezoe.k Gisteravond keerden de vier artsen van den ko ning naar het Buckinghampaleis terug. Ook de minister van Binnenlamdsche zaken ging er heen:.' de voormalige dienaar der politie, Emanuel Yva- ron, „maar ik geloofde toch, ilat "die wonderba re uitwerkingen meer in romans en in toaneel- stukken, dan in de werkelijkheid voorkwamen" „Als dat zoo 'is, verkeert ge in een dwaling, mijn waarde heer Yvaron." „Meent ge "dat?" „Ik meen het niet alleen, ik ben er zeker van, Want ik heb met éigen oogen dikwerf het waar heidslikeur zien toepassen en steeds met denzelf den uitslag." „Ge moet uit Amerika zeker heel wat weten schappelijke geheimen hebben meegebracht, dok ter!" „Ja, ik heb inderdaad zekere planten leeren kennen, die in de Fransche artsenij-mengkunst niet voorkomen, maar niettemin merkwaardige eigenschappen ^bezitten. Ik breng ze nu in Frank rijk dikwijls in toepassing en met het beste re sultaat.'" „Denkt ge lang hier te vertoeven?" „Slechts enkele dagen. Tk kwam hier om eene stek© zuster op te zoeken en neem nu tegelijker tijd wat ru§t. Ben collega is wel zoo vriendelijk geweest om te Parijs zoolang de praotijk van mij waar te nemen;" „Nu, dan moesten we toch, zoolang óf zoo kort als het dan wiezen mag, elkander dagelijks zien en spreken, We kunnen dan eens ons hart ophalen aan het praten over dat söhoone land De koning zou nog in ernstig levensge vaar verkeeren. De ongerustheid omtrent den toestand van den Jconing heeft tot gevolg, dat er de laatste dagen, en zelfs een groot gedeelte van den nacht, een ontzag lijke menschenmenigte voor de hekken van het paleis staat. Na de verontrustende berichten van Zondag en .gistermiddag verzamelden zich. vele dui zenden menschen voor het paleis, hetgeen een waar lijk treffenden indruk maakte. De in zeer voorzichti ge bewoordingen gestelde bulletins geven naar het oordeel, van eenige doctoren, die de correspondent van het „Hbld." erover raadpleegde en die goed op de hogote geacht kunnen worden-van de sympto men van longontsteking en van de in ernstige ge vallen daarmee samengaande complicaties, geen juist beeld van den ernst van den toestand. Volgens hen kon bezwaarlijk worden gezegd, dat de toestand niet bedenkelijk is. De meer bemoedigende toon van het tweede bulletin van gister en de berichten, die Joynson Hicks, de minister van binnenlandsche zaken gistermiddag bij zijn bezoek ten paleize ont ving, mogen niet den indruk wekken, alsof de koning reeds niet meer in ernstig levensgevaar zou verkeeren. De verbetering houdt aan, doch ook de bezorgdheid aangaande het hart. Het bulletin van gisteravond vermeldt, dat de lichte verbetering in den toestand des konings, gistermorgen geconstateerd, zich heeft gehand haafd. De temperatuur is dichter bij het normale gekomen, doch het is noodig, erop te wijzen, dat de bezorgdheid aangaande het hart nog steeds voort duurt. SNEEUWVAL IN TIROL. In geheel Tirol is sterke sneeuwval. Tengevol ge van lawines zijn groote verkeersstoringen ont staan. De groote Arlberglijn heeft "den dienst moe ten staken evenals de Mittelwaldbahn.,' DE GOEDE SINT EN DE RADIO Het liep weer tegen 5 December en hoewel de goede Sint eenigszins te kampen had met rheuma- fiek en keelaandoening, was hij met zijn trouwen helper Zwarte Piet zijn jaarlijkschen tocht over de daken weder aangevangen.1' Hijgend wegens den hevigen wind, zich aan een schoorsteen vastklemmend, had de onevrmoeide Sint met zijn zwarten metgezel juist een moeilijken klautertocht volbracht. De wind gierde over de daken en putste hun de koude zware regendrop pels in het gelaat, terwij, de lange grijze baard van Sint ontstuimig naar alle richtingen wapperde. „Even op adem komen, Piet, jongen, het wordt elk jaar moeilijker." „Massa het niet meer doen moeten, Massa oud iworden. Massa aan zich zelf denken.'" „Neen, Piet, zooiang nog al die zoete lieve kin dertjes zoo verlangend naar me uitkijken, zal ik ze mr; niet in den steek laten. Maar Piet, wat zien die daken er kaal uit van het jaar. Bijna al die nare antennes zijn weg. Doen de menschen hiér niet meer aan radio? Velleden jaar nog leek het hier wel het Mastbosch van Ginneken." „Massa weet dan niet, dat er zulke goede toe stellen zijn, dat men geen groote antenne meer noodig heeft?" „Wat zeg je Piet, Zijn dat .dan weer nieuwe toestellen?" „Massa weet dan niet, dat Philips groot succes met drie-lamps toestel en mooie nieuwe toestel len voor heelemaal op het net?" Sint keek wac beteuterd en zette zich op den rand van een schoorsteen neer. „Dat moet je me eens vertellen, Piet. Verleden jaar schreven al die peuters nog een superhetero dyne met zes of zeven lampen op hun verlanglijst!- je of een solo-dyne en weet ik wat niet meer. Die kwajongens worden zoo geleerd, tegenwoordig, daar kan ik met mijn baard niet meer bij.".' Piet frommelde even in den grooten zak, die hij nooit ver van zich neerzette en steeds vasthield en diepte daar eindelijk een paar schitterende radiotoestellen uit. „Massa eens zien moeten hoe mooi en eenvou dig. Zwarte Piet er maar vast een paar meegeno men. Dit die mooie drielamps." En Piet wees op een keurig eenvoudig toestelletje, dat hij op den rand van den schoorsteen had uitgestald. „Tjonge Piet, dat is wat anders dan die groot© kasten met zes of zeven lampen. Enne, zijm die'nou net zoo goed?" „Menschen niet meer anders hebben willen," 'grijnsde Piet. „Mooi sterk geluid en selectief. Komt ook door A 442 en B 443.'" „O, ja, die nieuwe hoogfrequent lamp en die sterke eindlamp. Heb je daar veel van bij je, Piet, die komen z£*owat op elk verlanglijstje voor." „Heeleboel van," zei Piet triomfantelijk op den grooten zak wijzend. „Dit toestel ook voor wissel stroom met wisselstroomlampen C 142, F 215 en D 143 of B 443, direct op het net, heelemaal geen brommen." aan gene zijde van Jeu oceaan al ben 'ik dan ook naar Frankrijk gekomen, om daar mijn laat ste levensdagen te slijten „Met veel genoegen, mijnheer Yvaron." De beide meisjes en hare moeder "waren opge staan. „Groot vadert je," zei de jongste, „we moesten nu langzamerhand opwandelen, 't Wordt etens tijd." „En 't "wordt in het bosch eenigszins vochtig," voegde de idokter er bij. „Ik zou dusi maar op stappen/' „Uw hand, dokter ik wip zoo gemakkelijk niet meer op als vroeger, wanneer ik eenmaal zit." Ee geneesheer hielp den ouden heer op de been en bood hem daarna zijn arm, die zonder plichtple ging als steun werd aanvaard. Het kleine gezelschap keerde naar Bois le.Roi terug. De voormalige detectieve bewoonde een lief huisje aan den Seine-oever, Bij de deur van dit huisje nam de Parijsche geneesheer afscheid en liet den grijsaard aan de zorgen van zijn doch ter en kleindochters over Hij wandelde verder langs den vloed en kwam zoodoende voorbij het logement „de Jagers uitspanning

Nieuwe Langedijker Courant | 1928 | | pagina 2